l.®"bOHCU& Ongenode gasten bederven Australische feestjes BRITSE DIENSTBODEN GEWILD IN U.S.A. Gezellig huisdier aanleiding tot veel post PUZZEL VAN DE WEEK m s ZONDAGSBLAD ZATERDAG 20 FEBRUARI 1960 De post heeft ons deze week twee brieven van UCT ICWCU vaste correspon- ,,fc< fch,s" denten gebracht, die een plaats in deze rubriek „Het leven bont en bondig" ze ker waard zijn, want zij vertel len van jongelui, die het in Australië wel heel erg bont ma ken en van een vroedvrouw op een Duits eilandje, die hetzelfde deed. Leo 't Hart vertelde ons uit het verre Australië, waar het nu volop zomer is, over de jongelui, die zich steeds meer schuldig maken aan „gate-crashing". En dat schijnt daar een rage te zijn, die op dit ogenblik „het teen-agerprobleem" van de lange, hete zomer is. Jan Bouwer, onze correspondent uit Bonn, meldde ons het avontuur van de bewoners van het Duitse Noordzee-eiland Pellworm met hun vroedvrouw. Ook dat zal zeker uw interesse hebben. Maar eerst dan alle bijzonderheden over de „gate-crashing teenagers" in Australië. Wat zijn „gate-crashers"? Dat zijn mensen, die zonder uitnodi ging op een feestje verschijnen. In Engeland en Amerika is dit verschijnsel al oud, maar nooit heeft het daar zulke vormen aan genomen als thans in het zomerse Australië. Veelal worden daar de „parties" in de openlucht gehouden, in een feestelijk versierde tuin en daarom is het voor een groep jongelui, die daar eigenlijk helemaal niet thuishoort en dus niet uitgenodigd is, heel gemak kelijk om „de deur in te trappen" en zich onder de feestvierenden te begeten. Een paar weken geleden konden we u in dit Zondagsblad vertellen, hoe graag de (rijke Amerikanen een echte En gelse butler in huis hebben. Thans meldt A.P.. dat er in de States zelfs nog meer vraag is naar Engelse dienstboden (die zo geruisloos lopen en zo beleefd zijn). Mevrouw Vera Sugg-Blond, directrice van een Plaatsingsbureau, dat samen werkt met Britse en Amerikaanse regeringsinstanties, gaat naar de Verenigde Staten om eens te onderzoeken, hoeveel dienstboden er wel nodig zijn. Bij wijze van proef heeft zij Er gaat geen enkel Engels Intussen reeds 100 dienstboden meisje weg voordat het precies Amerika „geleverd" staan nog 1500 gegadigden uit de V.S. op haar wachtlijst. Mevrouw Sugg-Blond vertel de, dat, naar haar schatting, 96—99 pet, h i de U.S.A. weet, waar het heengaat een contract voor een jaar in haar bagage meevoert. Voor haar vertrek heeft ze ook al ntai enige tijd met haar toekomsti- gecorrespon- "Dat zou het ergste nog niet zijn, als het daarbij bleef. Maar wat te denken van het volgende ingezonden stuk uit een Australi sche krant (overigens één uit ve le): „We hadden gisteravond een leuk feestje voor onze 15-jarige dochter. Na een poosje kwamen de „Gate-crashers", sloegen de hele boel kort en klein, aten en dronken alles op, hielden schan delijk huis en verdwenen. We had den 15 jongens en meisjes uitge nodigd. Ineens hadden we er der tig in huis. Ze hebben de hele avond bedorven". In betere99 wijken De hoofdcommissaris van poli tie in Sydney heeft al extra poli tiebewaking en patrouilles tegen de door „gate-crashers" bezochte wijken ingesteld en dat zijn voor namelijk de straten, waar de zg. „beter-gesitueerden" wonen. Want dat is het merkwaardige: de „gate-crashers" zijn voor het merendeel leerlingen van de „high-schools" en ze komen steeds met een hele horde naar het huis, waar feest gevierd wordt. Ze dringen plotseling binnen, mis dragen zich in massa en laten de ouders in het feestelijk huis met de brokken achter. De ongenode gasten hebben overigens volop gelegenheid om op „teenager-feestjes" binnen te dringen. Want ln het welvarende Australië behoort het de laatste jaren tot de „bon ton" om enkele keren per jaar een „party" voor •zoon of dochter te organiseren. En door die nog steeds stijgende welvaart zijn de vaak al schro melijk verwende kinderen met zeer weinig meer tevreden. niet genoeg van dit soort rijke weduwnaars was haar nogal sarcastische conclusie. Het schoolhoofd vermaande de ouders zich in hun geschenken aan hun kinderen te matigen. „Als een meisje een radiogram mofoon krijgt voor het behalen van haar einddiploma van deze school, verlangt ze een Rolls-Roy ce als ze slaagt voor het toela tingsexamen naar de universiteit ze haar kandidaatsexamen met goed gevolg heeft gedaan. Deze generatie van kinderen schijnt iedere standaard van eenvoudig leven te verliezen. Het enig ver langen schijnt te zijn de dochter van de buurman in materieel op zicht te overtreffen en de ouders doen daaraan mee, stimuleren dit door de jonge kinderen te om hangen met dure fototoestellen, gouden horloges en wat al niet Grandiozer Om nu weer even terug te ke ren naar de „gate-crashers": die zouden er niet zijn, als er niets te „crashen" viel. Maar hoe gran diozer de feestjes worden, hoe aanlokkelijker het zal zijn om er binnen te dringen. En gezien de uitlatingen van het Australische schoolhoofd, valt het wel te begrijpen, dat de vrij gezellen onder onze Nederlandse immigranten, en niet minder de Australische jongemannen, zich doorgaans nog wel eens beden ken, voordat zij zeer schoorvoe tend het huwelijkspad op gaan. T erweild Hoofdagent Eken Gething uit Mel bourne in Australië had op zijn ronde nog niets bijzonders ge zien. Tot hij Oscar ontmoette. Oscar zat gekronkeld om de hals van een waggelende man en deed uitvallen naar voorbij gangers in een der drukste stra- Weduwnaars.. Hoofdagent Gething aarzelde niet op te treden en hij stopte Os car een slang van meer dan twee meter en diens baas in een taxi en sprak de gedenk waardige term (in het Engels De taxichauffeur keek eens om, was met zijn vrachtje maar matig ingenomen, liet zich toch overreden door de politieman. Onderweg wikkelde de baas Os car in zijn overhemd, maar het reptiel werkte zich eruit, schui felde naar de plaats naast de Robot-conducteur in Londense bus In een Londense bus is een robot-„conducteur" geïnstalleerd, die passagiers kan tellen. De automatische installatie, die werkt op het geivicht van de passagiers, wanneer deze instap pen, registreert op een lopende papierband het aantal reizigers, dat op de verschillende tijden van de dag op deze route rijdt. Aan de hand van deze gegevens kunnen de verkeersdeskundigen zien waar en wanneer de veran deringen in de dienstregeling moeten worden aangebracht. chauffeur, rolde zich op en viel Op het bureau aangekomen, ver klaarde Oscars eigenaar desge vraagd: „Ik begrijp jullie niet. Wat is er voor bijzonders aan. Oscar is mijn huisdier. Hij is om zo te zeggen mijn hondie en ik had hem meegenomen om wat gezelschap te hebben." Bij financiering is het opletten geblazen Een zeker wetenswaardig nieuw tje kwamen wij tegen in de Con sumentengids en wel met betrek king tot de financiering van huur kooptransacties. In een foldertje van een maatschappij op dit ge bied, stonden namelijk enige cij fers, die de Consumentenbond zo danig interesseerden, dat men eens aan het rekenen ging. Gebleken is nu, dat iemend, die bij deze maatschappij b.v. 2.000 opneemt om dit in zes maandelijk se termijnen van 350 terug te betalen, een wel zeer behoorlijke rente moet betalen. Die effektieve rente kwam namelijk neer op 17 pet. 's jaars. Bij een bedrag van 4.000, af te lossen in 24 maandelijkse termijnen van 195, was de berekende rente 16(2 pro cent. Het zijn dus behoorlijke per centages en wie zou overwegen voor welke aanschaf dan ook zo'n bedrag op te nemen, mag eerst wel eens goed de verschillende cij fers van de maatschappijen ver gelijken, want nodig is dit zeker wel. zo vindt de Consumentengids. Het hoofd van een meisjes» school in Townsville stelde dit an dere probleem zo: „Ik acht het huwelijk zeer hoog, maar aan de ze inrichting van onderwijs breng ik mijn tijd door met het opvoe den van een generatie oude vrij sters. Oude vrijsters, omdat geen man, behalve een rijke weduw naar van over de zestig, in staat zal zijn deze verwende meisjes te geven, wat zij in materieel op zicht verlangen. En er zijn lang Oude vrouw In het Mexicaanse dorpje San Gregorlo woont Dona Cecilia Mu- noz Galicia en zij beweert, dat zij op dit ogenblik de leeftijd van 130 jaar heeft bereikt. Of het wer kelijk zo ls, weet niemand, maar Dona Cecilia heeft ln leder geval een zoon van 95 jaar. De vrouw zou op 22 november 1829 geboren zijn e.i tegenover journalisten verklaarde zij. zich nog te herinneren dat keizer Maximiliaan Mexico regeerde. Haar man stierf, toen zij 89 was. Ze vekrlaarde. dat hij over leed door de angst tijdens een veldslag gedurende de revolutie. Haar hele, leven heeft zij in het dorpje San Gregorio gewoond. Een van de geheimen voor een lang leven is volgens haar: leven op een boerderij, en een andere wijsheid is: bemoei je niet met politiek. Afleidings manoeuvre In een polikliniek te Boeda pest worden de hele dag films vertoond om het wachten voor de patiënten te bekorten. De filmpjes behandelen hoofdzake lijk populair wetenschappelijke onderwerpen, bij voorkeur over de volksgezondheid. ONTDEKKINGEN Ontdekkingen over Genesis, door P. J. Wiseman C. B. E„ vertaald door ds. W. C. van Hattem. Uit gave Jan Haan N.V., Groningen. Historisch-critische bronnentheo- rieën over het ontstaan van Ge nesis worden in dit boek met de opgravingen als bewijsmateriaal bestreden. De auteur concludeert uit tal van gegevens dat Genesis oorspronkelijk in zeer oud schrift op kleitabletten werd geschreven, en wel door de oudvaders zelf, die het best met de gebeurtenissen op de hoogte waren. De schrijfkunst is ouder dan men vroeger dacht. Het is te begrijpen dat in allerlei onderdelen vakgeleerden verschil len. maar dit behoeft er niet aan te kort te doen dat nauwgezette bestudering van vele opgravingen de Bijbel steunen. Het is boeiend hierover te lezen juist men het gezag van de Schrift kent. Vroedvrouw van Pellworm nam liet niet... Omdat de burgemeester van het Westduitse Noordzee-eiland Pellworm het aantal geboorten veel te hoog had geschat, heeft hij vorig jaar een pak slaag gekregen van de (zeer potige) vroedvrouiv van het eiland. Toen deze dame zich op Pellworm vestigdehad de burgemeester haar veertig geboorten per jaar „beloofd". De rond 2.000 bewoners hebben dit quotum bij lange na niet opge bracht. Er werden in 1959 precies de helft, d.w.z. 20 Pellwormers geboren. Van één geboorte per (gemid deld) drie weken, kon de 44-jari- ge vroedvrouw met een gummislang naar het stadhuis en het kantoor van de burgemeester binnen. Ze schold post van eiland-vroedvrouw solli citeerde, had de burgemeester in de betreffende advertentie :en pak slaag. De burgemeester kon het trou- ook niet helpen. Hij had In de eerste zes weken, na haar ambtsaanvaarding, kwam er geen enkele Pellwormer ter wereld en ln het eerste kwartaal van 1959 waren het er maar drie. De vroedvrouw geniet een rente als oorlogsweduwe, maar ze ver klaarde, ten slotte niet naar Pell worm te zijn gekomen om daar haar geld op te teren. Door de „geboorten-flauwte" t raakte ze hoe langer hoe dieper gec in de schulden en op een zeer kwade dag moest de Pellwormse deurwaarder haar radiotoestel en veel ander amusement is er op het eilandje nu ook weer niet in beslag nemen. Woedend stormde zij, gewapend Hij diende een aanklacht we gens het toebrengen van lichame lijk letsel en belediging van een ambtenaar in functie tegen de vroedvrouw in en dezer dagen werd zij in Flensburg veroordeeld tot een boete van 150 mark. Zij wil nu zo spoedig mogelijk Pellworm verlaten, omdat ze er Horizontaal: 1. schacht, 7. ver drag, 13. teil, 14. leven, 16. Erna. 17. re, 18. L.K., 20 ren, 21. dr, 22. tr, 23. elders, 26. Nornen, 28. reëel, 30. Maris, 31. el, 33. nomi natie. 35. ma, 36. lat, 38. na, 39. is, 40. val, 41. ben, 42. netto, 43. Lea, 44. Man, 45. at, 46. N.T., 48. erg, 50. An, 51. krielhaan, 55. tr, 56, Karei, 57. galon, 59. kornak, 62. I-oenen, 64. A.D., 65. ss, 66. por, 68. N.M.. 69. d.i., 70. Nero, 72. satan. 74. Eede, 76. troebel. 77. doornat Verticaal: 1. strekel 2. ceel. 3. h.i., 4. alleen, 5. Hl, 6. ter, 7. ven, Zoals ik jullie al eerder heb verteld, wordt deze rubriek vrij vroeg in de week gemaakt. Maar ondanks dit vroege tijdstip heb ik nu al behoorlijk wat inzendingen binnengekregen naar aanleiding van de verschillende onderwerpen. Helaas 't moet me van het hart. dat ik niet alles kan accepteren. Soms kom je in een verhaal of een gedicht, een enkele goeie zin, een goed uitgewerkte gedachte tegen, maar om zo'n éne zin kun je dat stuk proza of poëzie toch niet gaan meenemen. Enfin, in „Er uit gelicht" zie je het resultaat van het kri tische oog wel. In ieder geval was het weer plezierig zoveel reacties te ontvangen, waarvan ik er een aantal graag wil re serveren voor de komende weken. Het stuk, waar we (nu nog „themaloos") deze keer mee openen, is geschreven door Hans Baaij. Ook ontving ik twee gedichten naar aanleiding van hetzelfde gegeven, zodat jullie ook die tegenkomen. Boven het stuk van Hans staat: lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllüi OVERPEINZINGEN HEKSENJACHT KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. plant, 5. gevangenis, 10. kookt men op, 12. myth, figuur, 13. voedsel, 15. gehucht onder de Dr. gem. Borger, 17. kleverige zelfstandigheid, 18. grassoort, 20. akelig, 22. muzieknoot, 23. land bouwwerktuig, 25. afkorting van dyne. 26. uitroep, 27. wandelweg, 31. uitroep, 32. afnemend getij. 34. een soort van duif, 41. reeks, 42. de dato (afk.), 43. in het jaar onzes Heren (afk. Lat.). 44. voorzetsel, 45. hoepel, 47. verfstof, 49. hoenderachtige vogel, 51. tussenzetsel, 53. slaapziekte, 55. boom, 58. plechtige gelofte, 59. stierebevechter, 60. deel van een wedstrijd van de af te leggen weg. Verticaal: 1. notitieboek. 2. moe, beu, 3. zoon van Jakob. 4. voedsel, 6. deel van de mast, 7. opschik. 8. telwoord (Eng.), 9 schikgodinnen (Germ. Myth.), 11. water in Friesland, 14. inwendig lichaamsdeel, 15. voegwoord (Fr.), 16, scheikundig element (afk.), 17. deel van het gebit, 19. ik (Lat.). 21. gravin uit het Holl. Huis, 24. muzieknoot, 27. term bij het schaakspel, 28. masker, 29. zandheuvel, 30. achting, 33. inheems vaartuig, ook prauw genaamd (Ind.L 35. gem. in N. Brab., 36. dorpje onder de Dr. gem. Vries, 37. boom, 38. vaartuig, 39. stad in Arabië, 40. goedertierenheid, 45. 'groot ongeluk, 46. meervoud (afk. Lat.l. 47 rund, 48. faam, roem, 50. voegwoord, 52. bijwoord, 54. bedrog (bargoens), 56. adellijke titel in Engeland (afk.), 57. jongensnaam. 8. en, 9. derrie. 10. Rr, 11. ante, 12. garnaal, 15. vel, 19. Kreon, 21. Doris. 24. dr. 25. semantiek, 26. nationaal, 27. N.S., 29. li, 30. ma, 32. Laban, 34. netel. 35. maart, 37. ten, 40. vee. 44. markant, 45, Arras. 47. talon, 49. graniet, 51. Kansoe, 52. el, 53. Hg, 54. noemer, 56. kr, 58. nn, 60. Oder, 61. tot, 63. Edda, 66. pal, 67. rad, 71. R.O., 72. Se, 73. no, 75. en. INZENDINGEN Inzendingen worden vóór donder dag a.s. op ons bureau verwacht. Oplossingen mogen uitsluitend op e<en briefkaart worden geschre ven, Io de linkerbovenhoek ver melden: „Puzzeloplossing" Er zijn drie prijzen: een van 5,— en twee van f 2,50. Langzamerhand krijg Ik de In druk, dat alle morele veront waardiging, die op de Duitsers werd en nog wel wordt losge laten, een andere achtergrond begint te krijgen. Het ongezonde element van sensatielust (zie de enorme oplaag van „Opmars naar de Galg") zou men al een teken aan de wand kunnen noe men; voegen we daar nog bij, dat niemand geheel vrij is van discriminatore tendensen, dan zou men die verontwaardiging wel eens in een ander licht kun nen gaan zien. Immers, niemand zal toch dur ven beweren, dat discriminatie en oorlogsmisdaden typisch Duits zijn? Iedereen weet toch, dat vervolgingen om der wille van ras en geloof al lang be stonden voordat de wereld ooit van Duitsland had gehoord? Als we bijv. eens wat lezen over het rapport van het Rode Kruis over de toestanden van sommige kampen in Algerije, fian we toch ook niet iedere ransman uitschelden? Of, erger nog, als men daar de macht toe zou hebben, hem zijn broodwin ning ontnemen, zoals onlangs in Engeland is gebeurd ten aanzien van de Duitsers? Dit overwe gend zou je bijna kunnen spre ken van een zekere immorele heksenjacht, waarbij de grenzen der morele verontwaardiging al ver zijn overschreden. NieL eens zö Soms zou je denken, dat de mens een zekere vorm van dis criminatie een gematigde uiteraard niet eens zo immo- ree Ivindt, als wel eens wordt gedacht. Waar zouden anders woorden als klasseverschil, klas senmaatschappij e.d. uit voort gekomen zijn? De mens is er op Henk Bovekerk (uit Noorde loos) zond me een gedicht, dat hetzelfde uitgangspunt had als het verhaal van Hans Baaij. Hij koos als titel: uit zich zelf te verheffen boven zijn medemens, dat is „mense lijk", maar bepaald niet mense lijk wordt het, zodra we dat nog eens openlijk gaan propageren en, dat met verdringing van an deren, met discriminatie ge paard doen gaan. Antisemitisme is op het ogen blik een heel onsympathiek iets, zal het overigens altijd zijn. Maar als iedereen dat zegt, waarom dan niet geprobeerd de stem te verheffen tegen elke vorm van discriminatie? Waar om alléén tegen antisemitisme? De verontwaardiging over Zuid- Als je groot zult zijn, m'n kind, rijk of arm, maar toch volwassen zal er dan nog haat zijn tussen rassen, verschil zijn tussen blank of zwart rood of geel en and're soorten die elkaar geest'lijk vermoorden? Zoals: „heé, kijk daar die zwarte hij mag niet in de bus voor hem is een aparte!" Plegen blank en zwart een moord en worden z' allebei verhoord dan is het oordeel van de rechter „je deed hetzelfde. zwart is slechter" En spoedig is het vonnis klaar: zwart moet dood, blank krijgt 10 jaar. Als je groot zult zijn, m'n lieve kind rijk of arm, maar toch volwassen mag, o mag er geen verschil of haat meer zijn tussen de rassen. CHRIS PRINS iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüi 'k Geloof, dat Arle Gelderblom (14 en uit Nieuw Lekkcrland) onze jongste medewerker is, HU schreef o.m.: Wij roepen zo hard dat op Duitse scholen onderwe zen moet worden wat er in de oorlog is gebeurd. Inderdaad luxe zou het niet zijn, maar in heel wat geschiedenisboeken zijn grote lacunes te vinden. Naast die geschiedenisboeken zouden zij, die nu zo hard schreeu wen ep zo verontwaardigd zijn, de Bijbel eens moeten leggen. Of beter, ze zouden die Bijbel eens moeten lezen! Wij maken geen betere wereld door in plaats van antisemiet, nu anti-germanist, anti-ameri- kanist of a nti-zuidafrikanist te wordenNegatief maal nega tief is alleen positief in de wis kunde, in de menselijke verhou dingen zeker niet! HANS BAAIJ Schaduw Lopend onder het lome lamplicht dat schijnt op de hobbelige straat zie ik hoe mijn schaduw schuivend over tegels en stenen me volgend in tomeloze drift vastgehaakt aan mijn benen dalend als een doelloze lift vliegend volgt me de zwarte (figuur terwijl hij iedere daad nadoet dan nader ik een donkere muur en brengt hij mij zijn laatste groet ARIE GELDERBLOM Hakenkruis Haak en hoek weedom van het eeuwige geslacht bang teken uit duistre tijd. Miljoenen hebt gij doen vergaan uit de wereld van hun bestaan naar een schoon vertrek waar bedrog de baas was. Ook jij bent overwonnen door een beter Schepsel. Vernietigd? maar gij hebt slechts geslapen noodlottige tijding wilt ge weer beginnen? niemals nooit Ga weg, ellendig hakenkruis HENK BOVEKERK. Hermine den Hartigh (15 en uit Numansdorp) heeft me al heel wat tekeningen ge stuurd. Vandaag het bewijs, dat wie aanhoudt wel eens kan winnen. Vóór de 29-ste Nog een kleine herinnering: dromen, regen, hap- pines, 't mannetje, zeg maar, dat ik niet thuis ben, de straat, Israël, spijtoptanten, 9 de vluchteling. Dat wa ren dus de onderwerpen, die ik jullie vorige week noem de. Wie er nog iets aan wil doen, in welke vorm je het ook wil gieten, kan zijn of haar inzending vóór de 29ste februari op de bus gooien. Ook weer eens werk van Arle de KraaU (18, kantoor en Rotter dam), die dit (gevoelige) vers stuurde: Mijn buurman is vertrokken Mijn, nog jonge buurman is vannacht vertrokken. Met de laatste trein is hij naar Huis gegaan. Hij stapte rustig in. „Tot ziens bij Vader" was het laatste, dat mijn buurman zei. Mijn, nog jonge buurvrouw heeft hem naar de trein gebracht; zij gingen altijd samen met vakantie, maar nu ging hij alleen, en nu met groot verlof. Met een glimlach op 't gezicht heeft zij hem nagewuifd. Het leven lag nog voor hen; zij waren pas getrouwd. God dacht er echter anders over en riep m'n buurman thuis, waar men geen kanker kent. En weer verschijnt de glimlach op 't gelaat van buurvrouw ARIE DE KRAAIJ De naam van Hans Kreuzen (21 en uit Den Haag) is jullie wel bekend. Hier volgt van hem: Flirtation Luister naar de wind, kind en vergeet, want in het teer t van wind en zachte regen >ei alles verdwijnen, ER UIT GELICHT Zpnde weer enkele met gefroi wenkbrauwen gemaakte opmer! gen naar aanleiding van verschil lende brieven. ALTIJD WEEK SNEU jachtende" enkele afwijzende woorden bij.... De droom van Martin niet direkt zó slecht v. lal Je plaatjes Slem H. (IlJizerswoude): weinig ori gineel. „De zwerver" van Cor (Noordwljk aan Zee) kon me niet bekoren om dezelfde redei Nogal fragmentarisch ls mijn c dichtjes burg) t de lees Corrle B. (Pijn: JA-EX-NEE l nog dat gescheiden houdt. Daarom, luister naar de wind, kind. HANS KREUZEN a): de vluchteling: gra lk niet écht Een Leid se serie Het begin van de nieuwe serie houden we zoals gebruikelijk vrij eenvoudig. Naast het keurige stukje kleinkunst van de Leidenaar v. d. Kwartel doet no. 568 van zijn stadgenoot Dubbeldeman wat ingewikkelder aan. Heeft men van deze laatste opgave echter de sleu- telzetten gevonden, dan rolt de film automa tisch naar het einde, dat ook in dit geval een „happy end" blijkt te zijn. No. 567, P. v. d. Kwartel, Leiden. No. 568, J. Dubbeldeman, Leiden. ■i - i Correspondentie Voor beide problemen geldt: wit begint en wint. Beide opgaven tellen voor de laddor- wedstrijd. Oplossingen in te zenden binnen 3 weken. Oplossing eindspel 556 Van probleem no. 556 gaven wij de oplos sing van het eindspel, dat op naam staat van Leo Springen, niet aan. in de veronderstel ling. dat deze bij de meeste lezers wel bekend zou zijn. Op verzoek van enkele oplossers doen wij dit alsnog. De stand luidt: zwart: schijven op 7, 18 en 19; wit: dam op 4. Oplossing: 113—18 (gedw.); 2. 4x27, 1924 (a,b,c); 3- 27—16, 7—12: 4. 16—21, 12—18; 5. 21—27, 18—23; 6, 27—13, 24—29; 7. 139 en wint nu op iedere zet door 914 enz., bijv. 729—33; 8. 9—14, 23—29; 9. 14—20. a. 27—12; 3. 27—21, 12—18; 4. 21—8, 19—23; 5. 8—3 en wint nu op iedere zet door 39 enz.; als vijfde zet wint eveneens 817. b. 2. 7—11: 3. 27—16. 11—17; 4. 16—2, 19—23; 5. 2—7, 23—28; 6. 7—16, 28—33; 7. 16—43, 17—22; 8. 43—16 en wint na 33—39 door 16—11 en na 22—28 door 16—43. c. 219—23; 3. 27—16 en wint. Nogmaals probleem no 560 Probleem no. 560 van P. v. d. Kwartel uit Leiden blijkt niet correct te zijn. Als op lossing gaf de auteur aan; 1. 4943 (zwart 39x48, gedw.); 2. 4540. Zwart heeft nu als mogelijkheden 6x17, 35x44 en 48x25. Deze laatste mogelijkheid is niet alleen door de auteur en ons, maar eveneens door alle ge regelde oplossers over het hoofd gezien, Alleen twee lezers, die niet tot de vaste oplosserskring behoren, te weten de heren B. Vis te Middelharnis en A. Zandvliet te Vlaardingen, merkten deze ongerechtigheid op. Onze dank aan deze heren voor hun juiste kritiek. Hoewel jammer voor de fraai bedoelde oplossing moeten we dit probleem voor de wedstrijd laten vervallen. Correspondentie betreffende deze rubriek san de heer W. Jurg, Vrederust laan 176, Den Haag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 16