Stir' DE TIJD linn Sir apoea s vragen regering om meer activiteiten ASPRO APOLLOHAL kampeerwagens l Ir. Moll over onbehagen onder grote groepen werknemers Bewapeningswedloop moeten wij stoppen Wat eten we vandaag? Madrileiien gealarmeerd door drie bomaanslagen Nederlands vriendschap was meer waard Weekblad TV contra Vara 5 2k9clegruf RAI AMSTERDAM DO. 18 t/m ZO 28 FEBRUARI 1960 Geopend 10-17 uur en 19.30-22.30 uur zondagen 10-18 uur Toegang f. 2.50 i hel t Trrkeei vry s Antivoord aan mr. Th. Bot Ie hebben genesteld. Ingevolge miimtcri- ele aanwijzing moesten alle Nederli automobielen met ingang i van spatlappen worden v zitters van de 480.000 personenwagens, Nederland telt, hebben zich een gezamen-1 lijke. uitgave van ongeveer 10 miljoen j moeten getroosten. Een respectabel bedrag, j terwjjl het nut, naar een ieder in de afge- j lopen weken heeft kunnen constateren, zeer! problematisch genoemd kan worden, ander K.B. bepaalt, dat uiterljjk 1 juni alle motorvoertuigen ontstoord moeten zjji maar ook deze ontstoringsactie dreigt tc ontsporen. Dat ten behoeve van de tv-onl- vangst de ontstoring verplicht gesteld wordt, i» nuttig, maar men heeft de zaak overtrok ken en geen begrip getoond voor de kos ten, die de. bezitters van automobielen, scooters, bromfietsers etc. moeten opb gen. De Nederlandse voorschriften r verder dan die, .welke in het buitenland kracht zjjn. Het gevolg is, dat bv. in West- Duitsland geproduceerde auto's die overeen komstig de in dat land bestaande voor- schriften de fabriek ontstoord verlaten, des- ondanks in Nederland her-ontstoord moe ten worden. Als in het buitenland de oor spronkelijke eisen verlaagd zjjn dan is niet in te zien waarom dit ook niet in Nederland zou kunnen gebeuren. Aangezien handha ving van de bestaande voorschriften de ge motoriseerde weggebruikers een nieuwe last van ongeveer 20 miljoen zou opleggen, mag van het departement verwacht worden, dat het zich nog eens grondig beraadt, al- het dit bedrag (door anderen) laat astcri- I A 9 betal DE MAASBODE Do redelijkheid van liet kabinetsstand punt om eerst een prioriteitenlijst vast te stellen en dan met ontegenzeglijk be kwame spoed teneinde de economische orde niet uit handen te laten lopen, werd in het Lauwerszecdebat treffend geïllu streerd. Als aan de gerechtvaardigde verlangens welke alleen eergisteren geuit 7,yn, zou moeten worden voldaan, zouden de overheidsuitgaven met bonderden mil joenen stijgen. En dat betreft dan nog al leen het terrein van Verkeer en Waterstaat. Het is een betrekkelijk gemakkelijk spel om uit do veelheid van verlangens telkens één punt to lichten en daarvoor aanzien lijke extra sommen overheidsgelden tc j vragen zonder zich te. bekommeren om liet geheel der overheidsbestedingen en mid delen. Daaronder is er ongetwijfeld een aantal, dat „politiek gevoelig" is en dat dati ook door de oppositie wel zal wor den „uitgebuit". Maar liet verlangen van de regering om daartegenover een uitge werkt tableau te stellen, waarbij de kjjk op het geheel van belangen ên mogelijkheden wordt verduidelijkt, boet daardoor niet aan redelijkheid in. Integendeel. Als dat de heer Tilanus psychologisch onwenselijk voorkomt, kan dat wel eens betekenen, dat de daaruit voortspruitende verduidelijking van de verantwoordelijkheid der volksver tegenwoordiging hem ongewenst voorkomt. -Maar dat is dan geen zwakte van het kabi- Salarisverhoging voor onderwijzers Het ministerie van onderwijs, kuns ten en wetenschappen deelt mede, dat de algemene salarismaatregelen met betrekking tot het overheidspersoneel, als gevolg waarvan een salarisverhoging van vijf procent (met bepaalde mini ma). en bijkomende verbeteringen van ten hoogste 1,2 procent zullen worden ingevoerd met ingang van 1 januari 1960 of eerder indien de gemiddelde ingangsdatum voor de loonsverhogingen in het bedrijfsleven vóór die datum zou liggen eveneens zullen gelden met betrekking tot het onderwijzend perso neel, waarvan de salarisregeling van rijkswege wordt vastgesteld of aan goed keuring van rijkswege is onderworpen. (Van onze sociaal-economische redactie) Het meermalen naar voren gebrachte streven van de Neder landse regering naar de zelfstandigmaking van de Papoea op Ne derlands Nieuw-Guinea, vindt te weinig weerspiegeling in de situatie op het terrein der arbeidsverhoudingen. Dit deelde ons ir. H. W. Moll, hoofdbestuurslid van het Chr. Werknemersverbond op Nieuw-Guinea (C.W.N.G./Persekding) mede in een vraaggesprek, dat wij met hem hadden naar aanlei ding van de demonstratie, die enkele weken geleden op het vlieg veld Sentani (Nieuw-Guinea) heeft plaats gehad hjj het vertrek van de Nederlandse staatssecretaris van binnenlandse zaken, mr. Th. Bot. Deze demonstratie, waaraan ongeveer 2000 Nederlanders en Papoea's deelnamen werd georganiseerd door genoemd Chr. Werknemersvakverbond. De heer Moll legde er de nadruk op, dat de demonstratie dus niet op touw was gezet door Indonesische elementen afkomstig van Java, zoals mr. Bot later heeft verklaard. Er bestaat op Nieuw-Guinea een groeiend onbehagen bij de verschillen de groepen van werknemers. Met name wil men een ruimere toelating van Papoea's tot verschillende functies in het gouvernementsapparaat en het be drijfsleven. Deze toelating zou te wei nig bewust worden nagestreefd. An derzijds bestaat onder de Nederlanders de vrees, dat wanneer de regering dez^ zaak niet tijdig in goede banen leidt de Nederlandse ambtenaren het veld zullen ruimen en deze werk krachten geen andere perspectieven geboden zullen worden. Deze onzekere situatie is, aldus de heer Moll, een rem op de bevordering van de goede maat schappelijke en arbeidsverhoudingen in Nieuw-Guinea. De verlangens van de werknemers op Nieuw-Guinea nader concretiserend noemde de heer Moll de splitsing van het ambtenarenkorps in een Nieuw- Guineakorps voor inheemse ambtenaren en een korps van bijstand van Neder landse ambtenaren. De huidige samen voeging werkt remmend op de goede rechtspositie voor alle ambtenaren. Zo is op het ogenblik bijv. de duurtetoe- lage voor de locaal-aangetrokken Ne derlandse ambtenaar en de uitgezonden ambtenaar dezelfde. Dit heeft ook zijn gevolgen voor de verlofregeling en de opleiding van kinderen in Nederland. Hier wordt een onderscheid gemaakt tussen Nederlanders en Indische Ne derlanders dat niet rechtvaardig is. De ruim 2000 locaal-aangetrokken Ne derlandse ambtenaren zonden reeds te vergeefs een petitie aan de gouverneur van Nieuw-Guinea, de betrokken mi nister en aan de beide Kamers. Er zul len sneller maatregelen getroffen moe ten worden om de Papoea in het over heidsapparaat op te nemen cn om de verdringing van de locale Nederlandse ambtenaar te voorkomen. De stroom van jonge Papoea's, die jaarlijks de scholen verlaat en geschikt is bij de overheidsdienst te worden geplaatst, wordt steeds groter en daarmee het probleem van de splitsing van het amb tenarencorps steeds urgenter. Het ad vies over de rechtspositie van de amb tenaar op Nieuw-Guinea wordt nu spoe dig verwacht maar ir. Moll hoopt op een even spoedige voorbereiding van de splitsing van het ambtenarencorps. Sociale tvetgeving Behalve de ambtenarenkwestie leeft zeer sterk de wens naar modernisering van de sociale wetgeving en de ar beidswetgeving, aldus ir. Moll. Voor de werknemers in het particuliere bedrijf bestaat een tekort aan sociale voc ningen. Het arbeidsrecht geldt voo Europese werknemers, maar de overi ge rechtsregels zijn verouderd. Om tot een gezonde ontwikkeling van het par ticulier initiatief te komen, zullen er ook gezonde arbeidsverhoudingen moe ten zijn. Namens het Chr. Werknemersver bond op Nieuw-Guinea, het ehige ver bond dat de werknemers uit het vrije -bedrijf op Nieuw-Guinea organiseert, stelde ir. Moll voor tot het stichten van een overlegsorgaan te komen met werkgevers- en werknemersvertegen woordigers. Hierbij wordt ook de me dewerking van de overheid noodzake lijk geacht om de zaak te stimuleren en om het algemeen belang en het landsbelang in het oog te houden. Bij de commissie arbeidsaangelegenheden van het gouvernement is thans nieuwe wettelijke regeling voor de so ciale verhoudingen in voorbereiding. Naar de mening van het verbond zou deze commissie gemakkelijk gemaakt kunnen worden tot een dergelijk over legsorgaan. Gehoopt wordt dat het gouvernement deze kans zal aangrij- Tegen deze achtergrond moet de de monstratie- op het vliegveld Sentani ge zien worden, aldus ir. Moll, die thans met verlof in Nederland is. evenals ds. F. J. S. Rumainum. voorzitter van de Evangelische Christelijke Kerk op Nieuw-Guinea en tevens hoofdbestuurs- ■Üan C.W.N.G.-Persekding. Laatstge noemde stelde zich geheel achter de erklaringen van ir. Moll. Het verbond heeft de betoging met borden en spandoeken van 2000 demon stranten op het vliegveld georganiseerd omdat er een aandrang hiertoe uitging een groep Europese leden, me deels zogenaamde locale krachten omdat in autochtone kringen toch reeds plannen werden beraamd voor eer. georganiseerde betoging. Het doel de betoging was in de eerste plaats de aandacht van de Nederlandse regering, van mr. Bot de vertegenwoordiger was, te richten op de interne situatie i Nieuw-Guinea. Telkens en telkens weer komt de po sitie van Nederlands Nleuw-Gulnea In Internationaal verband ln discussie, r regering, noch volksvertegen woordiging schijnen voldoende belang stelling te kunnen opbrengen voor de mensen van Nederlands Nleuw-Gulnea, aldus de heer Moll. De achtergrond van vele grieven Is het gebrek aan werkelijke Nederlandse belangstelling. Reeds 3 a 4 jaar werd aan de begro ting geen behoorlijke aandacht besteed ln de Kamer. De demonstratie was ook niet gericht tegen mr. Bot, i was juist bedoeld om de staatssecreta ris steun te geven bij zijn verdediging ln Nederland van de belangen Nieuw-Guinea. Minister Herter De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Herter, heeft donderdag voor de nationale pers club te Washington verklaard, dat de V.S. tot een akkoord met de 225) Als iemand aardappelen, suiker, het wild groeiende tarwesoort. In de oudheid de Triticum dicoc- dus de Emmertarwe moet zijn oortgekomen. Deze grassoort, dus levert een aantal vruchtjes van zelfs door de seizoenen minimale korrelgrootte, waardoor on- beperkingen opgelegd, mogelijk grote oppervlakten zouden tomaten, of welke andere vruchten of produkten van plantaardige oorsprong dan ook, wil hebben, stapt hü naar de desbetreffende winkel en koopt deze oerv wat hem goeddunkt. Wat dat betreft nauwelijks want blik en diepvries maken het moeten worden beteeld, ons mogelijk in bijkans elk jaargetijde noegzame hoeveelheid voedsel te eten waar we zin in hebben. Dit laatste is natuurlijk een voorrecht van de moderne tijd, want een eeuw ge leden zagen onze voorouders er wer kelijk geen kans toe in januari aard beien op tafel te brengen. Maar dat is voor vandaag niet Re- gezin worden verkregen. Door deskundigen is dan ook be rekend, dat de primitieve mens die geen kweker, maar verzamelaar van voedselgewassen was, een oppervlakte van ongeveer 20 vierkante kilometer nodig had om voldoende vruchten uitgangspunt. Het verbazingwekken- noten te verzamelen voor het levens- de is eigenlijk, dat wij in Nederland, met ruim 11 miljoen mensen, allen kun nen kopen wat wij aan plantaardige produkten nodig hebben. Dat komt we zullen het raad- L-^—> sel maar direct uit de doeken doen door het verschijnsel dat er cultuur planten bestaan, d.w.z. variëteiten TOCH IS HET ZO! onderhoud mens. Door middel van kultuurplanten kan een dergelijke oppervlakte momen teel voldoende voed sel leveren voor 6000 mensheid thans nog in het stadium van 10 of 15 duizend jaar geleden leven, dan zouden ongeveer 30 miljoen jager/verzamelaars door de wilde soortgenoten, waardoor oogsten aarde gevoed kunnen worden, d.u worden verkregen die onvoorstelbaar ongeve r 1 pet. a wereldbevolking. i de tegenwoordige veel hoger zijn dan toen de de betreffende planten) in een primi tievere staat verkeerden. Wat dit be treft is het wel aardig er eens op t« wijzen, dat in het midden vorige eeuw eerst in Syrië, Palestina cn vervolgens in verschil- lende andere streken van Klein-Azië. in het bijzonder in Perzië. een wilde grassoort werd aangetroffen, die door deskundigen werd herkend als een in Vóór we thans nagaan, hoe uit de 'ilde plantenvormen de verschillen- de kuituurgewassen zijn ontstaan, is eerst in Syrië, later in jjet belangrijk dat het aanwenden v op te wijzen, kultuurplanteu •volutie is ge- aardoor de aanblik de wereld totaal is veranderd. Daarover een volgende keer. Sowjetunie willen komen om een einde te maken aan de bewape ningswedloop. Hij sprak de hoop uit, dat de Sow jetleiders zich er rekenschap van gaan geven, dat de bewapeningswedloop onaan vaardbare risico's met zich mee brengt. Herter was van oordeel dat een over eenkomst inzake toezicht op de ontwa pening noodzakelijk is, als men tenmin ste de twee volgende gevaren wil voor komen: De voortdurend toenemende wedijver op het gebied van het lanceren van ra ketten die kan leide- tot een oorlog ten gevolge van een verkeerde berekening en de toeuemende produktie van kern wapens die, naar mate een groter aan tal landen het vermogen hebben om eer oorlog met kernwapens te ontketenen, het risico kan vermeerderen, dat een van deze mogendheden dit vermogen overhaast of blindelings gebruikt. Wij zijn niet zozeer ongerust wat be treft de vrije landen die wellicht de vol gende zullen zijn om kernwapens te vaardigen, doch wat wij vrezen is de toeneming van deze wapens aan controle ontsnapt, aldus de Amerikaanse minister, die daarbij waarschijnlijk zin speelde op de recente Franse atoom- In antwoord op vragen zei de minister het te betwijfelen of het congres er akkoord zal gaan, dat de V.S op grond van de eerste Franse kernbomproef hun atoomkennis met Frankrijk zullen delen. Echtpaar verdacht van ontucht De gemeentepolitie van Terneuzen heeft dinsdag het echtpaar De B.-D. uit Sluiskil gearresteerd, op verdenking van het plegen van onzedelijke handelingen met twee minderjarige meisjes. Enige tijd geleden plaatste het echt paar, dat zelf geen kinderen heeft, een advertentie waarin een verblijf te Sluis- een paar weken aan een meis- ongeveer tien jaar werd aange boden. Uit Rotterdam en uit Delft ont vingen zij hierop brieven. Twee meis jes van de gevraagde leeftijd kwamen na elkaar naar Sluiskil en verbleven er ieder vier weken. Bij hun thuiskomst vertelden zij hun ouders, wat er gebeurd waarop aangifte bij de politie volg- de. de Het echtpaar werd gisteren officier van justitie te Middelburg ge leid en heeft de ten laste gelegde feiten voor een groot deel toegegeven. Nu heeft de tuinman ÏMi- tijd voor U! Laat juist in deze maanden Uw tuin v verzorgen. Straks als het voorjaar is ziet U daarvan hét fleurige resultaat! Amerikaanse bladen over landingsrechten: „Zelden is de Washingtonse bureaucratie zich zo te buiten gegaan bij het tegen zich in het harnas jagen van een gc yriend als bij de beslissing waar door de KLM opnieuw landings rechten aan onze Pacific-kust werden ontzegd", aldus een in de „Detroit News" verschenen hoofdartikel. ..Nederland heeft dat soort datie nodig", aldus het artikel, „omdat zijn levensstandaard afhangt van de i gelijkheid om diensten te verlenen uit een oogpunt van sportiviteit en delijkheid was er alle reden voor aan het Nederlandse verzoek goed gunstig gehoor te verlenen." Als nadere argumenten voert het arti kel dan aan, dat de BOAC, de SAS de Air France reeds rechtstreeks verbindingen van de Amerikaanse west kust naar Europa onderhouden en dal de Nederlanders alleen maar een gelij ke kans bij het onderhouden van dit verkeer wilden hebben. De Nederlandse aankopen in de Verenigde Staten bedra gen jaarlijks bijna het dubbele van de Nederlandse invoer in de V.S. Wat de handelsbalans betreft begunstigt geen Europese staat de V.S. meer dan Ne derland. Alle vliegtuigen van de KLM zijn in de VS gekocht, de maatschappij zelf is voor dertig procer'^n eigendom en vele van ha_. Amerikanen, aldus het artikeL ..Maar deze en andere verstrekkende overwe gingen zijn terzijde gelegd en de be slissing werd grotendeels op technische gronden genomen", zo schreef de „De troit News" die in aansluiting daarop deed uitkomen dat men de Nederlandse pers haar heftige reacties op die be slissing niet kwalijk kon nemen. VRIENDSCHAP arbeiders-, industriële en politieke krin- aan de westkust. Er is op gewe- dat de KLM reeds landingsrechten de oostkust geniet die aansluiten en aantal waardevolle luchtroutes, aldus het artikel, maar de Nederlan ders zijn in het bijzonder op vliegrech- ten gesteld omdat zij zich juist door het verlenen van transportdiensten aar de wereld staande hebben kunnen hou den. De KLM is een van de grootste hulpbronnen van het land. .,Hoe dringend de redenen voor afwijzen van het Nederlandse zoek ook mochten zijn, het feit blijft bestaan dat onze politiek ten gerie ve van onze eigen luchtvaartmaat schappijen een land voor het hoofd heeft gestoten dat een van onze te vrienden is", aldus de „Baltimore Sun". De „Baltimore Sun" zegt in een gis teren gepubliceerd artikel dat het be houd van Nederlands vriendschap meei waard was dan welk voorrecht ook vooi eigen Amerikaanse maatschappij. Vermeldend de mededeling van de Ne derlandse ambassadeur over de teleur stelling in Nederland over de weigering van landingsrechten en verwijzend naar de ter zake door het Nederlandse par lement aangenomen motie herinnert het blad aan de verklaring van de zijde van het State Department dat heden ten da ge het toestaan of weigeren van lan dingsrechten een kwestie van geven en nemen is, d.w.z. dat dergelijke rech ten worden toegestaan in ruil voor iets anders, maar dat Nederland als klein land geen faciliteiten kan aanbieden die een Amerikaanse maatschappij juist nodig zou hebben. Het Nederlandse ver zoek, aldus het artikel, heeft tegenkan ting ondervonden van de Amerikaanse concurrent van de KLM. Anderzijds i heeft het de steun gehad van landbouw- „In Brussel roepen Spanjaarden derde republiek uit" Madrid, de Spaanse hoofdstad, werd gisteren driemaal gealarmeerd door bomaanslagen, 's Morgens vroeg ontplofte de eerste bom in het ge bouw van de regeringsgezinde Fa lanx. De man die de bom plaatste werd ernstig gewond en overleed la ter in het ziekenhuis. Even later ex- jplodeerde nummer twee in het Ma- drileense stadhuis. Nummer drie! werd door de politie ln het hoofdkan-j toor van de Spaanse luchtvaartmaat-i schappij gevonden en kon tijdig on-| schadelijk worden gemaakt. In Madrid houdt men er rekening mee. dat de aanslagen een onderdeel vormen van een vergeldingsactie tegen de anti-communistische campagne de regering. De afgelopen dagen den ongeveer honderd Spanjaarden in arrest zijn gesteld. Zij worden verdacht van communistische sympathieën. Ne gentien van hen werden gearresteerd na hun terugkeer van een communis tisch congres in Praag. Deze afgevaardigden zouden in Praag instructies hebben ontvangen De agitatie tegen de Spaanse rege ring bleef niet tot Spanje beperkt. In de Belgische hoofdstad werd gisteren Papierpakhuis uitgebrand Een felle brand heeft gisteren tijdens de schafttijd van de arbeiders gewoed in een oud-papierpakhuis van de firma Scherpenzeel in de Narcisstraat te Utrecht. De brand is door tot nu toe onbekende oorzaak ontstaan in de archief-vernie tigingsafdeling van dit bedrijf. In zeer korte tijd stond een grote voorraad oud papier in lichter laaie. De brandweer rukte met groot mate rieel uit en bestreed het vuur met acht stralen. Ongeveer drie ton oud papier ging in vlammen op, evenals enkele machines, waaronder een papierpersin- stallatie. De schade aan de machinerieën be draagt ongeveer 30.000. Het verbrande papier vertegenwoordigt een waarde van rond 70.000. Ook ging een voor raad jute zakken verloren. De schade wordt door verzekering gedekt. Het weekblad „TV" heeft zijn raads man, mr. A. G. Maris in Den Haag, verzocht bjj de president van de recht bank te Amsterdam een kort geding aan hangig te maken tegen de Vara, de N.V. de Arbeiderspers en de heer G. P. Bak ker, resp. uitgeefster en hoofdredacteur van de radio- en tv-gids van de Vara. In de Vara-gids van 14 februari j.l is onder het hoofd „Hoe bestaat het" een hoofdartikel gepubliceerd van de heer G. P. Bakker, waarin deze o.a. schrijft: „Nu blijkt, dat in het uit Nederland verzonden weekprogramma voor 7 tct 13 februari een aantal avonduibzendingen ontbreekt. Deze zijn dus niet vermeld in de buitenlandse bladen. En wat zien we: ook het weekblad „TV" mist ze Deze passage wordt door de hoofdre dactie van het weekblad „TV" in strijd met de feiten en daarom schadelijk ge acht. „Onze lezers hebben zelf kunnen vaststellen, dat deze programma's wel in ons blad stonden vermeld, volgens de keuze, zoals bij ons gebruikelijk is", schrijft de hoofdredactie in haar week blad. ..TV" eist dat de aangehaalde passage in de Vara-gids wordt herroepen dan wel per advertentie in de dagblad pers wordt rechtgezet. Ned. burgemeesters naar Algerije Ter gelegenheid van de jaarlijkse bijeenkomst van de Europese bewe ging in Frankrijk zijn uit elk der aangesloten landen drie burgemees ters uitgenodigd, ten einde deel te ne men aan een gemeenschappelijk ge sprek over Europese problemen. De uitnodigingen zijn gedaan via de lan delijke organisaties, zodat het drietal edelachtbaren representatief voor elk land kan worden genoemd. Het gezelschap zal zich zaterdag in Parijs verzamelen en vandaar reis maken naar Algerije, onder an dere naar Oran. Nederland zal vertegenwoordigd worden door de burgemeesters van Almelo, Lopik en Zierikzee, respectie velijk een industriegemeente, een agrarische gemeente en een kleine stad. De burgemeester van Lopik de heer L. Schuman, kreeg reeds eerder bekendheid door de relaties die door zijn toedoen werden gelegd tussen Lo pik en Lezoux. -i de Spaanse ambassade verwijden vangen door een republikeinse vlag. De betogers riepen bij deze handeling „Lang leve de derde republiek". De demonstranten waren langs de ge vel van de ambassade naar het balkon op de tweede verdieping geklommen. Een van de Spanjaarden viel omlaag. Zijn toestand is bijzonder ernstig. Drie betogers werden gearresteerd. De offi ciële vlag van de tweede Spaanse re publiek werd weer bevestigd. Hongkong levert dansleider niet uit De rechterlijke macht van Hongkong heeft geweigerd te voldoen aan het Nederlandse verzoek tot uitlevering van J. van S. Deze 42-jarige leider van een dansgroep staat in Neder land onder verdenking van vrou wenhandel, tezamen met een Rotterdamse collega. Als gevolg van het verzoek tot uitle vering werd Van S. onlangs gearres teerd. maar terstond vrijgelaten nadat de rechtercommissaris en de officier van justitie O'Reilly Mayne tot de conclu sie waren gekomen, dat de gronden van het verzoek om uitlevering van de Ne derlandse regering onvoldoende waren de uitleveringsprocedure aanhangig te maken. De raadsman van Van S., mr. Brook Bemacchi, zeide eerst van plan te zijn geweest de rechtsgronden van de arres- bestrijden. Toen hij echter het door Nederland aangevoerde bewijsma teriaal zag, dat naar zijn mening hele maal op „horen zeggen" berustte, zag hij in, dat dit als onvoldoende van de hand zou worden gewezen. Dit was ook de mening van de rech tercommissaris te Hongkong, die ver klaarde, dat het bewijsmateriaal onvol doende was voor een rechtsgeding om uitlevering op grond van het uitleve ringsverdrag met Nederland te recht vaardigen. Haanstra's „Glas" op Oscar-lijst De documentaire Glas van Bert Haan stra is opgenomen als één van de drie mededingende films die in de categorie korte documentaires in aanmerking ko- voor een Oscar, aldus de Ameri kaanse academy of motion picture arts and sciences. Op vier april a.s. zal bekend worden gemaakt welke van de films voor een prijs in aanmerking komen. Als korte documentaires zijn voorts aanvaard: „Donald in mathmagic land" en „From generation to generation." Advertentie ftem,. M/m\ ASPROtegen griep, verkoudheid, keelpijn 2 'ASPRO'5 -m... U&attoeek fit! 11 11 |J cuoo ===g P®i 1*^ E vror CorrrtsM 1.16. Ov-Aoo— Als avondvullende documentaire ko men voor een prijs in aanmerking: „The „Serengeti GULDENS VOORDELIGER I Kruiswoordraadsel zonder zwart Horizontaal: 1. siertorentje in de go- thiek-familielid, 2. stad in Rusland, 3. karakter-dorp in N. Brab. bij Eindhoven, 4. kaap in Spanje tussen Valencia en Alicante (kaap de lajaar (afk. Lat) taaie aardsoort, 5. ruk-grote deur. 6. vrouw van Abraham-nachtgewaad-titel (afk.), 7. verfstof-muze van het minne dicht, 8. zwemvogel-opstootje-en om streken (afk.). 9. deel van de bijbel (afk.)-telwoord. Verticaal: 1. wandelpark, 2. dat is (afk. Lat.)-water in N. Brab.-vuurpijl, 3. on- bekende-aandoenlijk, 4. opera van Verdi- voertuig-lidwoord. 5. toegehaalde strik in een touw-pcr expresse (afk.)-railroad (afk.), 6. insekteneter-lichaamsdeel- voegwoord (Fr.). 7. ledger (afk.)-muziek - noot-voorvoegsel-meisjesnaam, 8. staafje om een rad vast te zetten-bijwoord-afkor ting van item-water in Friesland, 9. levenslucht-staatsiegestoelte voor vorsten. V— r r 4 5 6 7 8 9 2 3 4 5 6 7 8 9 OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1-2. teder, 2-3. robuust, 1-4. treurig, 3-4. terug, 3-6, Tegclen, 4-5. geneigd, 5-6. Denen. DUREN. Advertentie ^GEORGE de sigaar vol fijne trekjes 21 Ct.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5