CHRIST Graham concentreert zich op kortere campagnes KONING- RICHARD Volle kerken of een goed pastoraat Een woord voor vandaag feifhen Universitaire studie voor lichamelijke vorming? Kanttekening Tuinbouwers keren zich tegen advies van SER 2 Moeten we kiezen tussen: In de grote stad is de preek belangrijk In het blad „Woord en Dienst" voor de hervormde ambtsdragers heeft ds. M. Groenenberg die als schrijvende dominee bekend geworden is in Amsterdam en ook in Utrecht zijn pen niet in zijn vestzakje laat zittenge schreven over de dominee in de grote stad. Het is een artikel dat andere pennen zeker in be weging zal brengen en daarom nemen wij het vrijwel geheel kantsvacature ontstaat, gaat men bewust of onbewust op zoek naar een dominee die „een goed spreker" Is. Hij moet de kerk volpreken. Men weet, soms uit ervaring, dat een dominee veel goede eigen schappen kan hebben, maar als hij niet meer of minder boeiend preekt, gaat de kerkgang achter uit, vallen er open plekken in de kerk, legt zich een zekere mat heid over de gemeente. Men is ook bereid aan een do minee, die volle kerken trekt, veel te vergeven. Bijv. dat hij nauwe lijks ol niet huisbezoek doet, makkelijk catechisatie-avonden laat stilstaan. Een dominee, die de „gave** niet heeft, volle kerken te trek ken, moet al deze dingen niet pro beren, want hij krijgt er beslist last mee. Maar al gelden deze dingen dus ook wel voor een dorp, ik meen, dat het bewezen is, dat een goed pastoraat daar soms wel bereikt, dat het gemeentewerk ook goed loopt en het kerkbezoek behoorlijk is. Er is beslist een wisselwerking tussen pastoraat en kerkbezoek. IK meen, dat het in de grote stad tocAi anders ligt. Als er een vacature is, komt de kerke- raad of een deel van de kerkeraad meestal met de opmerking: we moeten een dominee hebben, die de mensen trekt. Men heeft de schrik voor de lege kerk, die men soms pijnlijk uit ervaring kent. Mijn ervaring is, dat de do minees op zo'n opmerking nogal negatief reageren. Ik moet er aan toevoegen, dat dominees, die zelf volle kerken hebben, deze opmer king meestal positiever waarde ren dan degenen, die weinig men sen in de kerk hebben. De laat- sten doen meestal wat denigrerend als de opmerking gemaakt wordt: we moeten een dominee hebben, die mensen trekt. Alsof het het belangrijkste is, dat een dominee een redenaar is, alsof het huisbe zoek, de catechisatie, de kring, het Jeugdwerk niet de gelegenheden zijn, waardoor de gemeente ge bouwd wordt. Maar ook dominees die volle kerken hebben (en daar van ook de schaduwzijden en de betrekkelijkheid zien) laten zich wat afwerend uit, als een kerke raad van een wijkgemeente zo'n opmerking maakt. Ik geloof, dat een critische houding lüer inder daad nodig is. Het komt er im mers niet alleen op aan, hoe het gezegd wordt, maar ook wat er gezegd wordt. En men moet waar schuwen als een gemeente iemand wil beroepen, die uiterlijk wel sprekend en boeiend is, maar die wezenlijk niets te zeggen heeft Dat komt voor. En zo wordt een gemeente niet wezenlijk gebouwd. rJX)CH hij de mensen te trekken en te boeien door zijn woord? De verschuiving van het accent naar iemands pastoraat lijkt me niet juist En toch hoort men vaak zeggen (in het bizonder door pre dikanten): hij preekt wel niet zo best, maar hij is een voortreffe lijk pastor en dat hebben we toch eigenlijk nodig. Ik meen, dat deze uitspraken in een stad niet juist zijn. Men ver geet een paar dingen. In de eerste plaats, dat in de grote stad het pastoraat gebrekkig moet zijn. De grootte van de wijkgemeenten maakt, dat het onmogelijk is re gelmatig bij de mensen te komen. Zelfs de meest ijverige huisbezoe ker kan niet anders dan hopeloos tekort schieten. Hij zal met zo'n pastoraat wel iets bereiken, maar de zaak niet kunnen redden. De contacten met z'n wijkbewoners kunnen niet anders dan zeer spo radisch zijn. Nu kan hij een goed organisator zijn en een hele groep „bezoekers" hebben: ouderlingen en bezoekbroeders. of hoe je hen noemen wilt Natuurlijk is dat hoogst belangrijk. Al neemt het minee. D.w.z. men blijft zich ver waarloosd voelen. Daar komt ech ter bij, dat het vaak uitermate moeilijk is voldoende ouderlingen en bezoekers te vinden. Dat geldt meer voor het stadscentrum, het oudere gedeelte van de stad, dan van de randen. In de rand kun je soms een veel „dorpser" situa tie vinden en daar moet gebruik van gemaakt worden. Men vindt er niet alleen meer medewerkers, maar ook is de betrokkenheid op het eigen kerkgebouw groter. Soms zeer groot T\E nieuwe kerkorde, die min V* of meer met het dorp in de stad rekent, kan daarom het bes te in de rand der steden functio neren. Maar daar waar de stad het meest stad is, in het centrum, is de kerkorde moeilijker toe te passen. Men zal het moeten doen en het levert ook wel wat op. Het is een grote verbetering bij vroe ger vergeleken. Maar het zal er moeilijk zijn medewerkers te ver krijgen en de mensen het besef bij te brengen dat ze in het bi zonder bij een bepaald kerkge bouw en een bepaalde predikant behoren. Als men de grenzen dan ook ziet, die getrokken zijn, is het ook onmogelijk, dat men deze binding voelt De dominee ver sterkt met de medewerkers, die hij krijgen kan, zijn in dat ge bied, dat wijkgemeente heet, niet in staat werkelijk pastoraat uit te oefenen, al werken ze nog zo hard. Wat betekent één bezoekje in de zoveel jaren. Niemand kan zeg gen: daardoor wordit nu juist de gemeente gebouwd. Nee zo brokkelt de gemeente steeds ver- Staat in een wijkgemeente een dominee die de mensen niet trekt (zoals dat heet), maar die wel ijverig is in het pastoraat, dan zal hij gewaardeerd worden, maar de wijkgemeente gaat steeds ach teruit. De stadbewoner komt niet, omdat de dominee hem eens heeft opgezocht, gewoon of bij ziekte. Hij is er erkentelijk vooren blijft thuis. i trekt, zal vanzelf zijn wijk bewoners in de kerk krijgen. Het contact is door de kerkdiensten veelvuldig. Op één morgen bereikt hij er velen. Natuurlijk is dat niet het enige. Hij zal ook zijn best moeten doen in bezoeken en catechisatie, maar men onder schatte de betekenis van een vol le of lege kerk op zondag niet. Ook voor het pastoraat. In de stad is het ook zo, dat men bij een dominee, die op de preek stoel niet boeit moeilijker ter cate chisatie komt. Zelfs op zijn spreekuur. Men kan dit betreu ren, maar men zal met dit alles rekening moeten houden. Tk heb dominees gekend, die hard werkten: Ze hadden hun wijkwerk goed opgezet, werkten ijverig mee. Maar het resultaat was zeer matig. En ik hete dominees gekend, die organisatorisch zeer slecht waren, die alles vergaten, tot zieken toe, maar ze preekten zo, dat de mensen kwamen. En die mensen gingen zelf dan wel organiseren. Er kwamen bezoekers, er kwa men kringen, er kwam een Jon ge Kerk en allerlei clubs. Ik bedoel heus niet te zeggen, let alleen maar bij het beroep naar een grote stad op de orato rische gaven van een dominee. Maar ik wou graag waarschuwen tegen een accent-verschuiving, die ik nog al eens opmerk. De zon dagsdiensten blijven het hart van het gemeentelijk leven. Als deze niet meer echt functioneren, is de ondergang nabij. Menselijk ge sproken. vK DE AMERIKAANSE evangelist Billy Graham, die deze zomer drie campagnes van een week zal houden in de Duitse steden Essen, Hamburg en Berlijn heeft ver klaard dat hij in de toekomst geen mammoet-campagnes van zes of meer weken zal houden, zoals hij indertijd heeft gedaan in Londen, Glasgow en New York. De evan gelist heeft verklaard dat deze campagnes lichamelijk te veel vergden. Zoals men weet heeft Billy Graham door lichamelijke oververmoeidheid last gekregen van zijn ogen en is er zelfs het gevaar dat, als hij zich niet acht neemt, hij blind zal worden. In een vraaggesprek met een Ameri kaans journalist verklaarde hij dat er tijdens de campagnes in Londen en New York iets uit zijn lichaam is ge vloeid dat nooit meer teruggegeven kan worden. Graham sprak drie maanden lang iedere avond in de Londense Harringay Arena en zelfs vier maanden lang in de Madison Square Garden van New York. Bovendien vervulde de evange list tijdens die campagnes nog ex tra spreekbeurten overdag, ver zorgde hij zijn wekelijkse vraag en antwoord-rubriek voor een groot aantal kranten, verzorgde wekelijkse radio-uitzendingen, hield organisatorische besprekin gen met zijn medewerkers en ontmoette mensen die hem spre ken wilden. Vermoeiend Tijdens een normale campagne Is Graham in de weer van zeven uur 's ochtends tot 12 uur 's.avonds. Op de vraag hoe lang hij dit kan volhouden antwoordde hij: Ik ben nu op het punt Geen zondebesef in Amerika en Europa gekomen waar ik na twee weken bijna volkomen uitgeput ben. Nu ik 40 gewor den ben, heb ik het gevoel dat ik het beslist kalmer aan moet doen. Het meest vermoeiende ogenblik van de dag noemde hij de uitnodiging. Na iedere spreekbeurt nodigt Graham de mensen uit om te breken met de zonde door de kracht van Christus en zich geheel aan Hem over te geven. Hij vraagt de mensen naar voren te ko men, opdat nazorgwerkers persoonlijk met deze mensen zullen kunnen spre ken. Volgens Graham kan hij preken zonder dat dat hem lichamelijk ver moeit, maar als hij in zijn prediking moet gaan aandringen op de toepas sing en de mensen gaat oproepen om Christus als Heer en Heiland te er kennen voelt hij de kracht uit zich wegstromen. Uitnodigingen Ondanks het feit dat Graham reeds meer dan een jaar geleden heeft aan gekondigd dat hij kalmer zal moeten gaan leven komen er veel meer uitnodi gingen om campagnes te houden dan hij ooit kan aannemen. Bovendien is hij tot de overtuiging gekomen dat hij in meer steden dan tot nu toe het evangelie moet verkondigen in plaats van zich langdu rig te concentreren op een bepaalde stad. In een kortere campagne geven de men sen zich meer volkomen, ze zetten zich beter in en daarom kan in twee ken ook veel bereikt worden. Billy Graham wil de meeste grote campagnes die hij in het vervolg zal leiden in de open lucht houden. Hij spreekt al lang niet meer in grote kerkgebouwen, in de eerste plaats om dat geen kerkgebouw groot genoeg om de menigte die hem wil horen te bevatten, maar ook omdat hij voelt dat de drempel vaak te hoog is voor de buitenkerkelijken. Maar ook in zalen komen deze mensen minder gemakke lijk als zij weten dat het een „christe lijke manifestatie" is. De ervaring heeft geleerd dat zij wel in de open lucht willen komen. De enige grote campagnes die nu nog op het programma staan zijn Philadel phia in 1961 en Chicago in 1962. Wel heeft Graham nog een groot aantal campagnes van een week op het programma. Na de samenkomsten in Duitsland hoopt hij bo vendien nog een week naar New York te rug te keren, niet om daar in het En gels te spreken, maar om een campagne te houden voor de Spaans sprekenden. Hij zal dan worden vertaald. „Here, zijn het weinigen die behouden worden?" Iemand vraagt het aan Jezus en ieder van ons had het kunnen vragen, want dikwijls is het onder ons onderwerp van gesprek of mensenvan die en die groep nu ook in de hemel zullen komenWant zo zijn wij! Jezus weet precies hoe wij zijn en Zijn antwoord is heel kern achtig: „Strijd om in te gaan door de enge poort, want velen zullen trachten in te gaan en het niet kunnen!" Het vraag punt is hiermee ineens verlegd: het gaat niet over anderen, maar het gaat over u! Allereerst en rechtstreeks wordt het tot gezegd: „Strijd om in te gaan!" Zorgdat niet behoort tot die velen die zullen trachten in te gaan en het niet kunnen! Wie zijn die velen dan? Ook daarover laat Jezus geen enkele twijfel bestaan. Het zijn de mensen die met het argument komen: fleer, wij hebben toch voor Uw ogen gegeten en gedronken en in onze straten hebt Gij geleerd!" Laten we het maar zo zeggen: het zijn de mensen die wel netjes-christelijk geleefd hebben, maar niet „gélovig-christelijk"Ze zijn wel hoorders geweest, maar geen daders! Strijd om in te gaanin uw dagelijks gebed en in uw dage lijkse handel en wandel! Binnenkort eerste uitzending van spaarfonds Wij komen De oud-hoofdredacteur van het Nieuw Israëlitisch Weekblad, privaat docent in de middeleeuwse en moderne He- breeuwse taal- en letterkunde aan de gemeentelijke universiteit van Am sterdam en oud-directeur van de cul turele afdeling van de Nederlandse Zionisten Bond, dr. J. Melkman, die sinds mei 1957 In Israël woont heeft een nieuwe functie gekregen. Dr. Melkman die directeur Is van Yad Wasjem, het Israëlische bureau voor oorlogsdocumentatie Is benoemd tot directeur van de regcrlngsinstantie die belast is met de voorlichting en het onderwijs aan nieuwe Immigranten. De stroom van brieven van ouders van emigranten, die deel willen ne men aan het spaarfonds „Wij ko men" is zo groot, dat de initiatief nemer van dit plan, de journalist M. Reckman, tien vrijwillige medewer kers en medewerksters heeft moeten aantrekken om de stroom van brie ven zo snel mogelijk te kunnen be antwoorden. B. en W. van de gemeen te Naarden hebben de Initiatiefnemer in de gemeentesecretarie een lokali teit aangeboden, waar het centrum van het spaar- en reisfonds zal wor den gevestigd. Het noodfonds, dat de journalist heeft gesticht voor gevallen waarin emigran- tenouders direct naar hun kinderen moe ten reizen bij ongeval of ernstige ziekten is reeds zo groot dat bin nen enkele weken de eerste ouders uit dit noodfonds het reisgeld kunnen ver krijgen om naar hun kinderen die in nood verkeren te reizen. De stichtings akte van het fonds zal de volgende week worden gepasseerd. Vrouwelijke leden van de Unie Vrouwelijke Vrijwilligers, alsmede dere administratieve krachten zullen maandag beginnen om de zee van cor respondentie te behandelen. De initia tiefnemer zal bij de noodgevallen eer keuze moeten doen uit een emigranten moeder wier dochter in Canada door kinderverlamming werd getroffen. Advertentie Beroepingswerk NED. HERV. KERK Bedankt voor Oudshoorn: H. A. van Slooten te Onstwedde. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Eefde-Gorssel: J. v Dalen te Nieuw-Loosdrecht. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Mijdrecht: P. N. Ribbers te Noorascheschut. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Meliskerke: K. de Gier te 's-Gravenhage. blinde moeder die ziek is geworden heimwee over het niet meer terugzien haar zoon in Australië en een oude vader wiens dochter .in \merika in te nood verkeert. De eerste honderden rijkspostepaar- bankboekjes die speciaal gestempeld zijn met het woord „reisfonds" zijn reeds uitgegeven aan emigranfenouders die zich tot de initiatiefnemer hebben gewend. GESLAAGD COMPROMIS Zondebesef Toen een journalist Graham onlangs vroeg of er een verschil was in ac cent als hij preekte in zijn eigen land of in het buitenland, gaf de evange list dit toe. In Amerika ligt het ac cent van zijn prediking sterker op zonde en, op het oordeel van God, in het buitenland en in het bijzonder op het zendingsveld meer op de verge ving en de liefde van God. Toen hem gevraagd werd waarom hij dat deed, verklaarde hij veront rust te zijn ovei het godsdienstig reveil van Amerika dat niet gepaard gaat met een ethisch reveil. Meer mensen dan ooit gaan daar naar de kerken, maar de jeugdcriminaliteit neemt ook sterker dan ooit toe. Hij citeerde John Wesley die eens gezegd heeft „Ik moet zonde en oordeel pre diken, eer ik vergeving en genade kan prediken". In de meeste landen buiten Amerika en Europa ontdekte de evangelist reeds een grote mate van zondebesef zodat daar meer na druk op vergevinr gelegd kon worden. Bij de Amerikanen en Europeanen ontbreekt het zondebesef echter in sterke mate. Advertentie BABY ZEPHYR do zachtste voor uw kleine schat Goedgekeurd door de Ned. Verg. van Huisvrouwen Minister Cals stelt een commissie in DE MINISTER van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, heeft gister middag te zijnen departemente ge ïnstalleerd de door hem ingestelde commissie, welke tot opdracht heeft van advies te dienen over de Advertentie Kruschen Salts - de kleine dagelijkse dosis, kan ook voor U wonderen doen. Duizenden werden verlost van bun rheumatische pijnen. Waarom zoudt u nog langer lijden. Néém Kruschen - hoe eerder hoe beter. De gun stige werking op uw bloedzuiverende or ganen blijkt al gauwJPijnen verdwijnen, naarmate Kruschen uw bloed vrij maakt van de onzuiverheden, die nu uw pijnen verwekken. Als u vandaag met Kruschen begint - iedere dag de kleine dosis - on dervindt u die weldadige verlossing ai gauw. vraag of en zo ja op welke wijze de wetenschappelijke studie van de lichamelijke vorming en/of bestu dering van de op lichamelijke vor ming betrekking hebbende vraag stukken in universitair verband kan worden ingepast. Minister Cals zeide in zijn installatie rede, overtuigd te zijn van de wense lijkheid. dat de universiteiten hier te lande, evenals dit elders het geval is, zich in toenemende mate zullen bezighouden met de wetenschapp benadering van de met de lichamelijke vorming en de sport samenhangende problematiek. Moeilijker dan het wetenschappelijk onderzoek achtte de minister het vraag stuk van de universitaire opleiding te liggen. Het is geen toeval, dat de studie voor leraar in de lichamelijke oefening uitsluitend buiten universitair verband geregeld. Voor velen is het nog aan twijfel onderhevig of het wel tot de taak van de universiteit behóórt om ook d betreffende leraren op te leiden. Hiertegenover staat, zei de minis ter, dat de Vereniging van Leraren cn Onderwijzers In do Lichamelijke Opvoeding In Nederland reeds ln 1954 het treffen van maatregelen heeft bepleit welke zouden leiden tot een opleiding in universitair verband. 54 Na een poosje hij kon zelfs niet schatten hoe lang hij al wachtte werden in het vertrek, naast de plaats waar hij zat, lampen ontstoken en tegen het witte gordijn, dat hem van de binnenruimte scheidde, zag hij donkere silhouetten van binnentre dende gedaanten. Direct daarna herkende hij in de wazige schaduwen de gestalten v ook hoorde hij lachen en ....enen iets p: tij toestand waarin - - Kenneth niet kwalijk nemen, dat hij de oren spitste om iets van het gesprek op te vangen. Ons plan is dus gelukt, hoorde hij een vrolij ke stem, waarin hij tot zijn schrik die van de ko ningin meende te herkennen, en onzie nicht Ldith zal leren hoe deze zogenaamd dappere ridder zich heeft gedragen. Eindelijk kunnen wij haar dus be wijzen dat'hij in zijn plicht is te kort geschoten. Dat lesje heeft ze verdiend, want meer dan eens heb ik opgemerkt dat ze die ruwe avonturier meer genegenheid toedraagt dan onze voorzichtigheid mag gedogen- Haha, de dwerg die men mij in Engaddi tot slaaf heeft gegeven, komt mij aardig van pas. Maar wacht, daar komt Edith zelf. Inderdaad zag de ridder een nieuwe gestalte in het binnenvertrek verschijnen. Binnen in hem woed de oen oplaaiend vuur en hij moest zich op de tan den bijten om zich niet te verraden. De woorden der koningin onthulden hem immers maar al te dui delijk dat men hem ln een hinderlaag had gelokt en dit vervulde hem met toorn en bitterheid,. *odat hij onwillekeurig de vuisten balde, alsof hij een vijand te lijf wilde. Een troost was hem echter dat de mooie Lady Edith niet in het plan betrok ken was, doch integendeel zelf slachtoffer, evenzeer als hijzelf. Enerzijds verraste het hem dat een ko ningin er zich toe liet verleiden terwiUe van een grapje zijn eer en goede naam in gevaar te bren gen, anderzijds echter popelde zijn hart van onge- duld om te vernemen hoe zijn geliefde op het smadelijk voorval zou reageren. In het binnenvertrek heerste intussen een korte stilte, want Lady Edith scheen op bevelen te wach ten en de koningin wachtte klaarblijkelijk even om haar hofdames tijd te geven een lachbui te onder drukken. Uwe majesteit schijnt in een vrolijke bui te verkeren, hoorde hij Lady Edith eindelijk zeggen, ofschoon dit late uur eigenlijk meer geschikt is om slaperig het bed op te zoeken. Zelf stond ik ook op het punt te gaan slapen, toen ik bevel ontving voor u te verschijnen. O, ik wil u niet lang ophouden, dierbare nicht, antwoordde koningin Berengaria, maar ik kan u voorspellen dat uw slaap zo dadelijk minder vast zal zijn dan u waarschijnlijk hoopt. Ik heb u slechts laten roepen om u te zeggen dat u de weddenschap verloren hebt Dit is een vergissing, mijn koningin, riep Edith ontsteld en ik neem de vrijheid er u op te wijzen dat hier van een weddenschap geen sprake kan zijn. O, neen? vroeg de koningin enigszins spottend. Kunt u dan ontkennen dat u uw robijnen ring te gen mijn gouden armband verwed hebt met de be- Sk* heb"nieThêt recht1 uwe Majesteit tegen te spreken, hernam Edith, licht geprikkeld,maar uw hofdames kunnen getuigen dat uwe Majesteit de ring van mijn vinger heeft genomen en mij de wedden- schap als het ware opdrong, ofschoon *bew<eerde dat het voor een jonge vrouw onbetamelijk was toninyin. toegewn dat i beweerde dat nMtJ vertrou- Ar°k niet1anders .U? S"efdapper- D« edele lady Edlthmengdzich n hofdames in het gesprek, kan het Calista i mij niet mfhï ^ÏÏ'WÏÏX. ïei'dfSlngin daarop «rmanend wij willen u wel in een grapje laten date», n1 d mag de afstónd niet verge en u waarom_ waarde verwante van de koning. Maar waarom, nicht, gunt u ons pleziertje vrolijk wil mijn leven Xk"heb "geen tTezwaar tegen een vT0^jjj .e neming, antwoordde Edith.maar ik wü mijn lever VergeeFmij, riep Berengaria. opeens op een iang niet meer glimlachen, als Vergeef mij, riep Berenf, andere toon. maar het is niet onze liet zich door ons hier- ik egeef^u6deUver^keriVng°rdat'tlj^en^zitn^fwezig- heid op zijn post niets zal gebeuren. Men dacht daarbij aan een studie in erenigde faculteiten als bv. die der me dicijnen en der letteren en wijsbegeer te met een kandidaats- en een doctoraal alsmede aan een mogelijkheid tot promotie. Aan het doctoraal examen zou onderwijsbevoegdheid verbonden moeten zijn. Het is de minister bekend, dat sindsdien ook de senaat van een on zer universiteiten zich met dit vraag stuk heeft beziggehouden. ja, ln welke universiteit voor een zodanige studie plaats is, is een tweede vraaag, welke de minister gemeend heeft aan deze commissie te moeten voorleggen. De minister besprak voorts de ver schillende mogelijkheden welke de op lossing 1\/TEN mag alle respect hebben voor mag niet slepende worden gehouden de Commissie-Klaasesz, die in terwille van maandenlange of zelfs haar met spanning tegemoetgeziene jarenlange deliberaties over 'vorm rapport over de bestuursproblemen in en taak van het openbare lichaam. het Nieuwe Waterweggebied kans De kwestie van het havenbeheer is heeft gezien voor een aantal ernstige in het rapport van de commissie ele- partijen zich zeker zullen vinden. Dat staande havens. Alleen de toekom- is een bewijs van de vindingrijkheid stige havens zullen onder de be- der commissie, welker resultaat aan geduid mag worden als een groten deels geslaagd compromis. voegdheid van Rijnmond vallen. Of dat in de praktijk bevredigend zal werken, dient te worden afgewacht. derland, bij het zoeken naar nieuwe sorteren, maar dat zal dan zeker pas vormen op bestuurlijk gebied voor bij cen volgende generatie het geval de agglomeraties, slechts tot rcsul- zjjn, Uten kramen komen, wanneer er bij Burgemeester Van Walsum heeft de alle betrokkenen bereidheid tot ge- wijze van verkieiing van de leden ven en nemen bestaat, wanneer de van j,ct algemeen bestuur, zoals de wil aanwezig is om een compromis te commissie deze voorstelt, een vondst bereiken, gegeven de volstrekte „noemd Wij zijn dat met hem eens: noodzaak verschillende oude vormen de ecnvondiES,e oplossing <i.c. recht- van bestuur te doorbreken. omdat slreekM ïerkieelng van alle leden) zou in dit geval zeker niet de meest bevredigende oplossing zijn geweest, mis heeft de Commissie-Klaasesz Benoeming van een derde van de le- naar onze mening weten te vinden, Dat ook deze commissie aan de mi nister van binnenlandse zaken de in stelling van een openbaar, bovenge- den door de gemeenteraden impli ceert een blijvende invloed der eerst betrokkenen, de gemeenten, op het doen en laten van het openbaar li- meentelijk lichaam zou adviseren lag cliaam in de lijn van de verwachtingen. Destijds hebben wij bezwaar gemaakt aiSSimÏÏ; J— overlaten aan de Kroon. De beoordeling van door Rotterdam JTSETS De Commissie-Klaasesz wil de be noeming van de voorzitter van Rijn- aanhangig gemaakte grenswijzigings- verzoeken voor het Botlekgebied en eventueel ook voor Europoort, grens- zijn ongetwijfeld sterk. Nu zij de mo gelijkheid openlaten van combinatie (b.v.) het burgemeesterschap evemueei our voor rjurujiuuii, gieuo- wijzigingen, waarvan de noodzaak ™t «e» derbeWkken gemeenten met het voorzitterschap van het openbaar lichaam is veel van de spanning tussen de tegenstrijdige standpunten opgeheven. Ten slotte: minister Toxopeus heeft lichaam. De ook door de noodzakelijk geachte grenswijziging andere gebieden. Luchtverontreiniging nadelig voor gewas De 24ste algemene vergadering van de afdeling Tuinbouw van het Koninklijk Nederlands Landbouw- Comité besloot gisteren op voor stel van het hoofdbestuur „zo krachtig mogelijk" stelling te ne men tegen het advies van de S.E.R. aan de regering inzake de erkenningseisen voor de tuin bouw. Zoals bekend heeft de S.E.R.,zich in meerderheid uitgesproken zowel tegen invoering van vestigingseisen in de landbouw als tegen handhaving van de bestaande erkenningseisen in de tuin bouw. Deze eisen (2owel theorie als praktijk) zijn thans noodzakelijk voor het verkrijgen van een teeltvergunning. De erkenningsregelingen hebben vol gens de vergadering mede geleid tot het bereiken van het huidige peil van de tuinbouw en de sterke marktpositie Bovendien zijn de regelingen van be lang uit een oogpunt van volksgezond heid. De regelingen hebben haar be staansrecht alleszins bewezen, zo oor deelde de vergadering. De vergadering besloot een voorstel van de afdeling Andijk van de Hol landse Maatschappij van Landbouw tot het protestéren tegen het wegvallen van de aansluiting tussen de lagere school lugcmMicuc. wcuww uc ?n ,de middelbare tuinbouwschool, voor s v«u het probleem kunnen die- ;e. 5®^en ^an de commissie land- en Gezien het vermoedelijk geringe tumbouwonderwijs van het K.N.L.C. Bij aantal studenten, voor wie een univer- de totstandkoming van de zg. mam- sitaire opleiding wenselijk moet worden tnoetwet zal het nl. niet meer mogelijk geacht, rijst ten slotte de vraag, aldus "Jn rechtstreeks van de lagere school minister Cals of hier niet zou moeten Advertentie worden gestreefd naar een interuniver sitaire Samenwerking e" voorlopig zou moeten worden volstaan met een proef neming aan een instelling van hoger onderwijs. Ook dacht de minister in de eerste plaats aan een beperkte studie duur. Hij had de overtuiging, dat de regering door het advies dezer com missie in staat zal zijn een verantwoor de beslissing te nemen over de lichame lijke vorming als universitaire studie. De rede van de minister werd beant woord door de voorzitter der commissie, prof dr. J. Jongbloed, hoogleraar te Utrecht. Onder meer hebben prof. dr. J. Waterink, hoogleraar aan de Vrije cii Ul universiteit en de bekende auteur prof. f240 ffif an .if+intf in hf,t i-nmitS 1 1 over te gaan naar de middelbare tuin bouwschool. Dit acht de genoemde af deling een bezwaar omdat door ander voortgezet onderwijs de leerlingen eni- Wordt vervolge) p j Bouman zitting in het comité. Goedennacht Slaapt u slecht door rheumatiek. spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdrijft in al die ge vallen snel en afdoende die pijnen en daardoor slaapt u heerlijk. Togal baat! Zuivert de nieren en is veilig voor hart maag. Bij apotheek en drogist ƒ0,95, GRIEP dreigt overal! neem vlug „Akkertjes" in huis AKKERTJES helpen direkt moeilijk was te ontkennen. De com missie is tot dezelfde slotsom geko men. Men kan intussen de vraag stellen, of het geheel juist is ook in het uit eindelijke advies aan de minister aan een document op zijn bureau gekre- deze koppeling vast te houden en te gen, dat zeer goede elementen be stellen, dat want daar komt het in vat voor een nieuwe bestuursvorm feite op neer - de grenswijzigingen in een gebied, dat volop in expansie pas mogen worden gerealiseerd als is. De betrokken gemeenteraden zul- het openbare lichaam in werking len het nu eerst gaan beoordelen. En dan mag worden venvacht, dat het al of niet gewijzigd met grote elkaar te zien." Nu dit niet is gebeurd, spoed regering cn volksvertegen- zal het alleen maar zaak zijn met de woordiging zal passeren, grootste voortvarendheid aan te stu- Het aangeboden ontwerp kan toets- ren op de instelling van het openbare steen zijn voor de oplossing van soortgelijke bestuursvraagstukken in 274.27 i 243.081,02. ge jaren uit de sfeer van de tuinbouw worden gehaald en vaak daarna voor de tuinbouw verloren gaan. Ten slotte besloot men een onder zoek te doen instellen naar de moge lijkheden, die er zijn om de voor de tuinbouw schadelijke industrievesti gingen tegen te gaan. In bepaalde streken, met name in het Westland, blijken sommige fabrieken de lucht ernstig te verontreinigen. Het vuil zet zich af op de glasopstanden, waardoor minder licht wordt doorge laten, in het Westland zelfs tot 60 pet. De verontreinigingen zijn ook voor gewassen op de volle grond na delig. Het hoofdbestuur zegde toe dat er stappen worden genomen te ko men tot bedoeld onderzoek. Uniecollecte J 170,—, 356.-, Harmeien I 344.05; Kamerik Badhoevedorp I 600—, Enkhuizen ielharnis I 722,30, Molenaarsgraaf 2i HER EN DER Paus Johannes heeft vandaag, ln een lofrede gewijd aan wijlen kardinaal Steplnac, doen uitkomen dat er een proces tot zaligverklaring van de on langs overledci Joegoslavische kardi naal aanhangig zal worden gemaakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2