Slieuttic (ümtrmtl Kritiek op laat indienen van huurvoorstellen Chessman krijgt 60 dagen uitstel Restant van kapitalisme K.Y.P. gaat akkoord met ingang op 1 april Ontploffing in staalgieterij 7.1?I.MA4:IM.l P.T.T. weigert Floriadezegel uit te geven Broodprijsstop o.m. in Alphen ENGELS KONINGSKINDJE LAAT OP ZICH WACHTEN Verborgen dreigement van Chroesjtsjef Voorlopig geen haven voor KATWIJK Minder koud Toenadering tot België op landbouwgebied? VRIJDAG 19 FEBRUARI 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- e Advertentie-afdeling Tel. 31441 Veertigste jaargang no. 11799 ie: F. DIEMEB ir: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stanlwaslicfi is aheblmn myn bert ia tegljenspoct" Antwoord nan MR. BOT Zie pagina 5 LAUWERSZEE slag Zie pagina 7 SQUAW VALLEY sprookje Zie pagina 9 (Van onze parlementsredactie) OP DE LATE INDIENING van het wetsontwerp tot wijziging van de Huurwet, waarin onder meer de huurverhoging van twintig procent per 1 april wordt voorgessteld, is in de bijzondere commissie van de Tweede Kamer die het wetsontwerp heeft onderzocht algemeen kritiek geleverd. Aangezien de regering midden juni 1959 bekend maakte dat zij de huren wilde verhogen volgens de toenmalige plannen nota bene reeds per 1 januari achtte men het in de Kamercommissie onbegrijpe lijk dat het nog tot half januari jl. moest duren voordat het ontwerp de Kamer bereikte. De Staten-Generaal zijn door de late indiening in ern stige tijdnood gebracht, aldus het voorlopig verslag van de Tweede- Kamercommissie. Uit het voorlopig verslag blijkt dat de K.V.P. zich tegen de invoering van de huurverhoging met ingang van 1 april een datum die de regering als een vast gegeven beschouwt niet zal verzetten, mits men op een „passende uitwerking" van de verhoging kan rekenen. Men be streed van K.V.P.-zijde de socialistische bewering dat de K.V.P. aanvankelijk als voorwaarde had gesteld dat alle werkne mers, tot de laatste toe. in de gestegen welvaart zouden moeten hebben gedeeld alvorens tot huurverhoging zou kunnen worden overgegaan. de Algemeen vroeg regering heeft voorgesteld dat de huur verhoging voor bedrijfspanden ten hoog- sio vijftien procent mag bedragen. Zeer vele leden vonden dit percentage aan de hoge kant. Zij vroegen of de regering heeft overwogen dat een groot aantal ge vallen de bedrijfspanden hoofdzakelijk 'door de huurder worden onderhouden. Ook informeerde men algemeen op welke gronden de regering voor bedrijfs panden tot huurprijsgrenzen van f 5.000 tot f 2500 is gekomen. Er is namelijk voorgesteld de mogelijkheid te openen Een paar honderd ruiten zijn vcimiield van de N.V. Rijnstaal te Arnhem en een arbeider liep brandwonden op, toen in de gieterij van dit bedrijf in de afgelopen nacht een ontploffing plaats had. Tijdens het giieten raakte de ketel met vloeibaar staal verstopt. Om te voorkomen dait het staal in de ketel zou stollen, werd de inhoud gestort in een bak, waarnaast ook een bak met waiter stond. Doordat een gedeelte van het staal in de bak waiter terecht kwam tijdens het overgie ten, ontstond er een ontploffing. De ar beider die brandwonden opliep is naar het ziekenhuis vervoerd. Burgemeester terug - wethouders weg Het verlof, dat aan de burgemeester van Oosterland op Schouwen-Duiveland een jaar geleden werd verleend, ls met ingang van heden beëindigd. Het verlof is hem indertijd verleend in verband met een onderzoek door de justitie tegen een ambtenaar ter secretarie. Daarbij kwam het beleid van de burgemeester in het Vijf leden van de gemeenteraad heb ben nu besloten als lid van de raad te bedanken, omdat ze, naar zij verklaar den, geen kans zien om met de burge meester samen te werken. Het zijn twee leden van dc CHU-fractie, twee van de PvdA-fractie en een van de WD-fractie. Drie van hen zijn wethouder. Morgen in ons DR. LASTPOST is onlangs 70 jaar geworden. Ter gelegenheid hiervan heeft een onzer redacteu ren een Interview met deze merk waardige figuur gehad, die in zijn leven zeker niet langs platgetreden paden is gegaan. Daarover hoort u morgen In ons Zondagsblad meer. Lange t(jd heeft men gedacht, dat een droom zich in onze slaap af speelde in een fractie van een seconde. Dat dit niet zo is, hebben moderne onderzoekingen uitgewe zen. Ook daarover mogen. 0 Een „kinderloze" vakantie kan groot nut hebben. Die stelling wondt op Blad Zij verdedigd en zal velen nog eens extra aan de vakantieplannen voor dit jaar doen 0 Op de pagina Geestelijk Leven begint onze kenknieuwsredacteur een reeks antikolen, drie hij van een recente reis naar Zwitserland heeft meegebracht. Het eerste heeft tot onderworp: de Christelijke radiozender, die zeer binnenkort Europa zal gaan bestrijken met dagelijkse uitzendingen. 0 In het Cultureel Venster zijn twee lezenswaardige artikelen op genomen; een over Chopin en het andere over de Amerikaanse schil derkunst. 0 Op onze jeugdpagina beginnen we morgen met een nieuw plaat jes verhaal, dat voor de kinderen, die juist of nog nriet lezen kunnen, de avonturen van de Kater Muiz en zijn vriendjes in beeld brengt. jaarhuur een huurgrens overschrijdt die varieert van f 5.000 in een eerste klasse gemeente tot f 2500 in een gemeente van de vierde of vijfde klasse. Vrijmaking Van enige zijden bracht men in de commissie ernstige bezwaren in het mid den tegen het hoofdstuk over de vrijma king van huren en woonruimteverdeling in gebieden waar het evenwicht tussen vraag en aanbod van woningen is steld. Deze leden waren van mening dat de overheid ten aanzien van de volks huisvesting een belangrijke regelende functie moet houden. Aan verschillende zijden had mer over het voorstel om de huurbescherming inzake bedrijfspanden zo snel mogelijk op te heffen, verwonderd omdat de gedach te van een blijvende huurbescherming voor deze panden juist meer en meer in gang vindt. De regering wil tot beperking van de huurbescherming overgaan nog voordat de commissie-Houwing rapport heeft uitgebracht. Moet dan straks de zaak worden teruggedraaid? Hiertegen had men ernstig bezwaar. Tegen de bijbehorende wetsontwerpen tot wijziging van de grondbelasting e personele belasting werden van verschil lende zijden eveneens ernstige bezw aangevoerd. (Van een onzer verslaggevers) De Nederlandse P.T.T. zal geen spe ciale Floriade-postzegel in omloop bren gen. Op een desbetreffend verzoek van het tentoonstellingsbestuur, dat krach tig werd gesteund door vertegenwoor digers van de Nederlandse bloembollen cultuur, is afwijzend beschikt. Evenmin zal een speciaal Floriade-poststempel worden vervaardigd. Het enige gebaar, dat de P.T.T. zal maken, is het opne- van een tulpmotief in de ontwer- van de zomerzegels voor 1960. Deze tulp (een der visitekaartjes van de Flo- riade) zal op een der zegels in de serie worden afgedrukt. Daarbij zal echter geen enkele verwijzing naar de ten toonstelling worden gegeven. Dit besluit van de posterijen heeft bij de organisatoren teleurstelling ge- Een postzegel, menen zij, zou een be langrijke bijdrage aan dit streven kun- en leveren. Ter gelegenheid van de reis Ankara- Leiden-Rotterdam, die door een post koets zal worden gemaakt om een tul penbol naar Nederland te brengen, wordt een speciale briefomslag in om loop gebracht. Het zal mogelijk zijn deze omslag tijdens de Floriade van bijzonder stempel te voorzien. De poststukken, die als „aanvullende lading" door de postkoets vervoerd wor den, zullen door de Turkse posterijen met een speciale zegel worden gefran keerd. Hiervoor werd een artistiek uit gevoerd ontwerp gekozen, dat een na tuurmotief toont. Van de zijde van de P.T.T. vernamen wij dat het aantal bijzondere uitgiften Brown legt zaak nu voor aan parlement C^ARYL CHESSMAN heeft ten- minste zestig dagen uitstel van executie gekregen. De directeur van de Saint Quentingevangenis, Dick- sson, die i nde loop der jaren een van Chessmans beste kennissen is geworden, heeft de ter dood veroor deelde dit grote nieuws even na middernacht kunnen meedelen. Het uitstel is verleend door gouverneur Brown van Californië, die de gehele kwestie nu zal voorleggen aan het parlement Brown verklaarde vanmorgen: „Ik heb Chessman uitstel verleend omdat ik het volk van Californië de gelegen- Voor de gemeenten Alphen aan der Rijn. Deventer, Middelburg en Utrecht zijn maximumprijzen vastgesteld voor waterwitbrood. De maximumprijzen zijn gelijk aan de prijzen van 17 januari 1959. De beschikking gisteren gepubliceerd in de staatscourant treedt vandaag ii werking. De ministers van economische zaken en van landbouw en visserij hebben tot deze maatregel besloten, nadat in ge noemde steden op 11 januari de brood prijs ten onrechte is verhoogd. Zoals bekend was eerrer bepaald, dat dergelijke prijsverhogingen achterwege dienen te blijven, aangezien de bakkers in de genoemde plaatsen hebben nage laten in het begin van 1959 een prijsver laging van een cent. mogelijk geworden door de toenmalige daling van de bloem- prijzen tot stand te brengen. Het onderzoek van het ministerie van economische zaken is nog niet afgesloten Mocht blijken dat ook in andere gemeen ten ten onrechte prijsverhogingen zijn toegepast, dan zal ook daar een prijsstop onvermijdelijk zijn. Eerder werd reeds een prijsstop afge kondigd voor Zwolle, Zwollerkaspel en Kampen. heid wil geven zich door middel van het parlement uit te spreken over de doodstraf. De kwestie zal aan het par lement worden voorgelegd als dit in maart weer bijeenkomt". Er is op de gouverneur de laatste tijd grote druk uitgeoefend, om zich voor gratieverlening aan Chessman uit te spre ken. Hij meent echter dit niet te kunnen doen zonder sanctie van het hoogge rechtshof, omdat Chessman al verschil lende keren is veroordeeld. Vermoedelijrt heeft een persoonlijke brief, die Chess man gisteren heeft geschreven, hem tot het uitstel bewogen. Zoals gemeld had Chessman gisteren een laatste beroep op het hooggerechtshof gedaan, om hem nog één keer te ver horen. Het hof wees echter ook dit ver zoek met vier tegen drie stemmen af en gebruikte slechts veertien woorden om te verklaren dat de weigering nu absoluut definitief was. Na deze weigering schreef Chessman dus zijn brief aan de gouverneur en on geveer tegelijkertijd verklaarde de advo cate Rosalie Asher, nu over sterke be- ■vijzen te beschikken die wijzen op Chess mans onschuld. Zij beweerde zelfs te we ten wie de bandiet-met-het-rode licht is geweest. In ieder geval zou het Chessman niet zijn geweest. Chessman was gisteren al van de zesde verdieping met de dodencel overgebracht naar de" „wachtcel" op de begane grond, waar hij op enkele meters afstand van de gaskamer de nacht heeft doorgebracht. Hr. Ms. gezantschap te Guatemala is verheven tot de rang van ambassade en jhr. Mr. E. V. E. Texeira de Mattos, tot dusver gezant, is benoemd tot ambassa- VOOR DAG EN DAUW verzamel, de zich vanmorgen al een grote menigte voor de hekken van Buckinghampalace, omdat de ge boorte van het derde Engelse ko ningskind niet lang meer op zich kon laten wachten. Gistermiddag meldde reeds een der persbureaus dat de baby binnen enkele uren kon worden verwacht, doch de avond en de nacht verliepen en de Lon- Bourguiba over A-bom „Bewijs van Franse dorst naar macht" Gevechten in Algerije In Algerije is gisteren een fel ge vecht geleverd tussen Franse mili- 'aire eenheden en een groep gewapen de mohammedaanse nationalisten, die een Frans vliegtuigje hadden neerge schoten. Zestien Algerijnen zouden zijn gesneuveld cn vier gevangen ge nomen. Aan Franse zijde zouden zei doden cn ongeveer tien gewonden te betreuren zijn. Gisteren heeft het F ranse ministerie van defensie gegevens gepubliceerd over de atoomproef die zaterdag in de Sahara genomen. De toren waarop de bom tot tploffing is gebracht, is volkomen v pulverd. De explosie heeft echter g< krater nagelaten. Het woestijnzand blijkt tot op een afstand van driehonderd me ter door de grote hitte te zijn verglaasd. De radioactieve neerslag is terechtgeko men in een smalle strook in oost-zuid oostelijke richting tot Bordj Arak, op vierhonderd kilometer van het proefter- Bourguiba, de president van Tune sië, verklaarde gisteren over de Franse proef: „Dc kembomontplof- fing in de Sahara was een aanval op alle Afrikaanse volken. Zij.houdt in dat het voor Tunesië niet langer mogelij kis. volledig met Frankrijk samen te werken. De bom levert het bewijs van Frankrijks dorst naar macht. Indien wij sterk waren ge weest, zou Frankrijk niet de kans hebben gehad in Afrika een kernbom te laten ontploffen." In Parijs is inmiddels bekendgemaakt dat de Franse regering overweegt om vergeldingsmaatregelen te treffen tegen Ghana, als het iets zou doen ten nadele an de Franse fondsen die door het land ijn bevroren uit protest tegen de atoom bomontploffing. f 200 geëist voor ongeluk dat twee doden kostte Voor de Groningse rechtbank is giste ren de zaak behandeld tegen de 32-jarige chauffeur A. H. uit Sappemeer, die als bestuurder van een autobus op 6 augustus het vorige jaar een ongeluk zou heb-' veroorzaakt, waarbij hij in botsing gekomen met een scooter, bereden door E. J. Smit en echtgenote, die bij dit ongeluk om het leven zijn gekomen. De officier achtte roekeloosheid bij het rijden bewezen en eiste f 200 boete subs. 40 dagen hechtenis en twee maanden gevan genisstraf voorwaardelijk. Uitspraak over veertien dagen. denaren werden niet gewekt door het gedreun van saluutschoten. Een van Engelands meest ervaren loskundigen, John Peel, bracht de nacht in het paleis door. Ook de vroedvr Helen Rowe en haar assistente bleven bij de vorstin in de Belgische suite. Tegen negen uur vanmorgen k\v; twee koninklijke lijfartsen, Lord Evans en sir John Weir naar het paleis en werd een korte mededeling verstrekt: De Koningin heeft een vrij kalme nacht achter de rug. Haar doktoren geloven dat de bevalling langzaam zal verlopen. De mogelijkheid bestaat dat het 24 uur uurt. Mocht dc bevalling eohter zeer lang duren en de moeder uitgeput raakt dan zullen dc genees heren de mogelijkheid overwegen, maatregelen ter bespoediging van dc geboorte te nemen. Een deputatie van de stichting Het vierde Prinsenkind, be staande uit Jan Willem van der Meijden en Dorothée A. A. Poulissen, bood gisteren de jarige prinses Marijke twee boekenrekjes aan, terwijl de Koningin belangstellend toekeek. Emigrantenvlucht begon te laat De K.L.M.-super constellation PH-LKX Nucleon die gisteravond met een vertra ging van ruim drie uur, (technische sto ring), van de Amsterdamse luchthaven vertrok, had niet zoals gewoonlijk Syd ney als eindbestemming, maar Christ- church in Nieuw-Zeeland. De 82 pass giers, waren allen emigranten en dit w. de reden waarom het eindpunt was ve Meningsverschillen kunnen groter worden als ge druk uitoefent IN DE GROTE eetzaal van zijn paleis te Djakarta heeft president Soekar- no van Indonesië gisteravond een banket gegeven ter ere van Chroesjtsjef. Soekarno noemde Chroesjtsjef een groot staatsman die hard werKt voor de wereldvrede en die consequent is in zijn verzet tegen het imperialisme en het kolonialisme. De Russische premier meende dat alle loeilijkheden van het Indonesische volk verwonnen kunnen worden, mits iin slaagt zichzelf te organiseren en mits het de restanten van de oude en onder lijnende systemen van zich af kan schud den. Men vertelde mij vroeger, aldus Chroesjtsjef, dat ik de goede dingen var 't imperialisme niet begreep. De kolonis> listen hadden toch vele goede wegen enz ingelegd. Mijn antwoord hierop was Zij bouwden deze wegen niet met goede bedoelingen voor het volk van het be rokken land, maar om dit volk u uiten en het geld mee naar huis te Kroonraad akkoord met overdracht van Kongo In zUn eerste vergadering sinds veertig jaar heeft de Belgische Kroonraad gister avond zijn goedkeuring gehecht aan de overdracht van de sonvereinlteit aan gisch Kongo op 30 juni. Orxter voorzitterschap van koning Bou- dewijn kwamen de Belgische ministère en de achttien ministère van staat na een bespreking van drie uur tot de conclusie, dat de politiek, die voortvloeit uit de be sprekingen op de ronde-tafelconferentie, passend is. Het enige voorbehoud, dat de Kroon raad maakte bij het loslaten van de kolonie, was de wens dat de door de Kongolese afgevaardigden verstrekte waarborgen voor dc Belgische belangen zullen wonden bevestigd. TAE SOWJETUNIE en andere com- munistische staten hebben de strijd met het fooienstelsel aangebon den. Zowel exclusief als inclusief. Fooien, zo zeggen de verontwaardigde communisten, zijn „onwaardig, ont- erend en een overblijfsel van het ka pitalisme". Deze indrukwekkende kreet maakt tot nog toe weinig indruk op kelners, kappers, kruiers en taxichauffeurs. Natuurlijk hebben zij liever een be hoorlijk salaris zonder fooien, maar zolang dat nog niet het geval Is blij- 1 zij het „restant van het kapitalis- het geven glimlachend accepteren. En dat bevalt dc hogei niet. Het blad „Esti Jirlap" gebruik willen maken. Het zijn de zelfde mensen, die zelfs geen aanstal ten maken om te wisselen als de be n-orden als een klant geen tip geeft. Fooien, exclusief of inclusief zijn Zij zeggen dan cynisch en sarcastisch uit de boze. aldus het artikel. Wat wij nodig hebben i tot de nalatige klant: „Dank en tot ziens". En dat Is toch niet de houding die men in een socialistische boden wordt. Met staat mag verwachten." Het blad constateert verdrietig: „Er ontvangers zijn zelfs kelners, vooral jongere, die pakken. aarbij het wet zouden eerst goed in staat zijn gevers en tips krachtig aan te schuil toen hij opmerkte: Er bestaan me ningsverschillen tussen ons en president Sukarno. Wanneer u diruk op mij wilt uitoefenen, kunnen deze groter worden Wij zijn economisch sterker dain gij, ver volgde hij. omdat wij eerder met onze ontwikkeling zijn begonnen. Wij helpen u en andere landen die zioh hebben be vrijd en wij zullen die broedmlijke hulp nog uitbreiden. Hij deed evenwel geen bepaalde belofte en noemde geen bepaald cijfer over hulpverlening. Bij de aankomst van Chroesjtsjef gis teren op het vliegveld van Djakarta werd volgens het Alg. Dagbl. door Moh. Ja- min. minister van binnenlandse zaken verklaard dat Brits Borneo en Portugees Timor tezamen met Nederlands Nieuw- Guinea bij Indonesië moeten komen. Minister Korthals (verkeer en waterstaat) heeft gistermiddag in de Tweede Kamer gezegd, dat „eer nieuwe haven voor Katwijk than: niet aan de orde kan zijn nu zelf.' nog geen bedrag is uitgetrokken voor de verbetering van de Scheve ningse buitenhaven". De Katwijkse wensen kunnen pas in een late) stadium aan de orde komen, aldu: de bewindsman. Vijftig Starfighters voor f 300 miljoen De minister van defensie heeft de voor zitter van de Tweede Kamer medege deeld, dat onder bet huidige defensiepla fond voorlopig 50 Lockheed-F 104 G vlieg tuigen met reservedelen en uitrustinj voor ongeveer 300 miljoen kunnen wor den aangeschaft. Op de begroting 1961 konden hiervoor geen budgettaire voor zieningen worden getroffen. Niet dan n«- goedkeuring van de begroting 1960 kar een suppletoire begroting worden inge diend. Op goedkeuring daarvan kan dt minister bij de onderhandelingen met dt industrie niet wachten. Hij deelt mede dat in de desbetreffende overeenkomsi zo nodig met het oog op deze goedkeuring een voorbehoud zal worden opgenomen. De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Wisselend bewolkt met wei nig of geen neerslag. Aan vankelijk matige tot zwakke, later matige tot vrij krach tige zuidwestelijke wind. Vannacht in het binnenland plaatselijk lichte vorst, mor gen overdag dezelfde of iets hogere temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN aterdag 20 februari: zon op 7.48, onder 1; maan op 2.11, onder 11.36. I februari Laatste Kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur De Bilt Twente Zó -Lamb He.emkJ VOOR BENELUX-TOPCONFERENTIE fYP HET BELGISCHE ministerie van landbouw is gisteren de hoop uit gesproken, dat het voor de komende Benelux-topconferentie alsnog moge lijk zal zijn een toenadering te berei ken in de uiteenlopende standpunten van Nederland en België over he' landbouwbeleid. Een zegsman van dit ministerie deelde mede. dat weliswaar de besprekingen van woensdagavond tussen de Nederlandse minister var landbouw, mr. Marijnen. en zijn Bel gische collega, de heer De Vleesch auwer. niet tot besluiten heeft geleid maar dat de kans op een toenadering van beide standpunten groot is. Medegedeeld werd, dat getracht zal worden dit te bereiken im verdere per soonlijke gesprekken tussen beide minis ters voordat de Benelux-conferentie za terdag formeel begint. Overigens zouden de besprekingen van woensdagavond reeds hebben geleid tol enkele voorstellen t«n aanzien van hel handelsverkeer ln proenten en fruit en de harmonisatie van het landbouwbeleid n beide landen, die vrijdag nog in Den Haag en Brussel door het kabinet zullen worden onderzocht. In Brussel orden deze ontwikkelingen gerien al* 31 laatste poging om te voorkomen, dat e Benelux-conferentie een demonstratie >u worden van de onmogelijkheid tu*- »n beide Benelux-partners overeenstem ming over het landbouwbeleid te b»- De afgelopen dagen is in de Belgische pers druk commentaar geleverd op een memorandum van de Nederlandse rege ring aan België, waarin aldus werd gezegd werd gesproken van een ern stige impasse in de Benelux-samenwer- kin? als gevolg van het uitblijven va-i Belgische maatregelen om te komen tot een harmonisatie van de landbouwpoli tiek. In dit memorandum zou de rege ling van het landbouwbeleid een abso lute voorwaarde zijn genoemd voor een goede werking van de Benelux, Volgens Belgische persberichten hield het memorandum de volgende Neder- 1) een onmiddellijke beslissing om de handel in groenten en fruit tussen beide landen vrij te maken; 2) een tijdschema voor de liberalisatie van de overige landbouwpTodukten 3) de regeling der Benelux-saimenwer- king in de E.E.G. Volgens La Libre Bel-gique zou minis ter De Vleeschauwer hebben betoogd nooit te zullen aanvaarden, dat anderen op zijn plaats ordens komen geven. „Ik 1 het verdrag toepassen, maar niet eer dan het verdrag. Men moet ons ouwens niet via de gemeenschappelijke markt het Nederlandse (landbouw) sy steem willen opleggen."

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1