'parachute Geen rijkssubsidies voor de beroeps- en wedstrijdsport Nü r GRATIS CN1VE Minister is te optimistisch Belastingen niet omlaag Meer lichamelijke vorming van kleuter tot student .Platenbedrog is nu ook in Duitsland gesignaleerd Meer dan 1,3 miljoen sportbeoefenaars Meer dan 100 voetbalvelden Leiden en omgeving in NIEUWE IEIDSCHE COURANT DONDERDAG 18 FEBRUARI 1960 JÊ bil pindakaas tiED. SPORT FEDERATIE: (Van onze parlementsredactie) Onze voorlopige conclusie is dat de nota van O., K. en W. te optimistisch is ten aanzien van de aanwezige sport- iecommodatie. Dit zei dr. W. van Zijll, ilgemeen secretaris van de Nederlandse Sport Federatie, maandag tijdens de bersconferentie waar minister Cais en |rün staatssecretarissen hun thans ver- ichenen nota toelichtten. J Wij menen het echt wanneer we van en noodtoestand spreken, verklaarde Ir. Van Zijll. „Indien het huidige beleid vordt voortgezet, kijken we over 15 0 jaar aan tegen een achterstand, zo [rijnzend groot, dat die niet meer is in e halen. Wij hadden willen horen dat iet roer om moet". Dr. Van Zijll onderstreepte dat de kportpccommodatie in ons land veelal Kleiner is dan leiders. Vele scholen en pereftigingen moeten gebduik maken van accommodatie die beslist te klein Volgens de nota geldt dit zelfs voor k 80 procent van bepaalde groepen, er de financiering zegt de nota in Hte dat de gemeenten er maar voor boeten zorgen, doch die zijn aan handen £n voeten gebonden, aldus dr. Van Zijll. Jot de sportbeweging zelf de sport kan jekostigen, is uitgesloten. De heer Van ,£ijll meende de oplossing te moeten toeken in een vrije nationale voetbal- Tlpool zonder beperkingen. j: De voorzitter van de Ned. Sport Fede ratie, Jhr. mr. A. Feith, burgemeester pan Voorburg, zei te hebben nagegaan of de twee (regering en N.S.F.) elkaar aan het slot van de nota hadden gevonden. Zijn conclusie was dat de overheid niet jrtip de N.S.F. verliefd is. Minister Cals reageerde, kennelijk ge- fcrikkeld, met de opmerking: „We heb ben hier een persconferentie. Het eigen- etiijke averleg moet niet hier beginnen." I Installatie commissie beroepsgeheim in het maatschappelijk werk De voorzitter van de Nationale raad voor maatschappelijk werk, prof. dr. R. Sohippers, heeft vanmiddag in het secre tariaatsgebouw van de raad in Den Haag de studiecommissie geïnstalleerd, die het vraagstuk van het beroepsgeheim en ver schoningsrecht voor maatschappelijk werk(st)ers zal bestuderen en daarover rapport zal uitbrengen. De commissie staat onder voorzitterschap van prof. mr. G. E. Langemeijer, procureur-generaal bij de Hoge Raad. Steun van gemeenten voor verenigingen parlementsredactie) sportbeoefening moet in beginsel beperkt blijven tot de sportbeoefening op amateuristische grondslag. Deze mening brengen minister Cals en de staatssecretaris sen Scholten en Stubenrouch (allen van o., k. en w.) naar voren in de thans ingediende „Nota betreffende lichameliike vorming en sport". De bewindslieden menen voorts dat in dit stadium niet tot subsidiëring van de wedstrijdsportbeoefening moet worden overgegaan. Tot dusver is aan een aantal landelijke sportbonden subsidie verstrekt voor uiteenlopende doeleinden, behalve voor het wedstrijdwezen. Dit beleid zal worden voortgezet, ook al zijn de be windslieden er van overtuigd dat de or ganisatie van wedstrijden en wat daar mee samenhangt als een waardevolle be zigheid en tevens als een der meest we zenlijke activiteiten van de sportbonden moet worden beschouwd. Alleen voor het Nederlandsch Olympisch Comité achten zij het in dit stadium gewenst een uitzondering te maken. GEMEENTEN De steun van de gemeentebesturen aan de plaatselijke sportverenigingen is sinds de tweede wereldoorlog sterk toegenomen. In 1957 beliepen de to tale uitgaven van de gemeentelijke overheden voor dit doel 31 miljoen. De bewindslieden hopen dat deze ont wikkeling zich in de komende jaren zal kunnen voortzetten. Het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid heeft na 1945 ter be vordering van de werkgelegenheid in be langrijke mate aan de totstandkoming van sportaccommodaties bijgedragen. Van 1945 tot 1 januari 1959 is aan subsi die in de kosten van verbetering, uit breiding en aanleg van sportaccommoda ties in totaal ruim 28 mijoen besteed. Bovendien was op 1 januari 1959 in tota 1 ruim 4,2 miljoen bijgedragen in de kosten van sportobjecten die op die da tum fn uitvoering waren. Het ministerie van O. K. en W. heeft tot dusver voor de bouw, vtanleg en in richting van sportaccommodaties geen financiële steun verleend aan gemeente besturen of particuliere organisaties. Een uitzondering is slechts gemaakt voor enkele accommodaties in ontwikkelings gebieden. Over de jareq.1957 en 1958 was daarmee in totaal 200.000 gemoeid. Iets dergelijks zal ook in de toekomst moge lijk zijn. De bewindslieden van O. K. en W. me nen dat het ook in de eerstkomende ja ren niet op hun weg ligt bij te dragen in de kosten van bouw of aanleg van sport- Hoger dividend Z.H.Bier De N.V. ZuM-Hollamdsohe Bierbrou werij stolt over 1958/59 12 (vorig jaar 10) procent dividend voor. De bedrijfswinst bedroeg f 886.055 (760.914), bijzondere ten niihdil (f 27.369), tegenover f 517 684 (510.351) aisohrijvinig, f 136.014 (62.007) ex tra-afschrijving en emissiekosten f 59 714 (81.705) belasting en f 172.643 (134.220) zui- De omzet steeg dank zij de gunstige zo mer, televisie en collectieve reclame. Het vesti'gingsbesluit Horecabedrijven brengt volgens het verslag vele eenvoudige be drijven dn gevaar en de trage behandeling van de drankwet baart zorgen. De uitvoer steeg, doch ar is toenemende concurrentie en men is er niet gerust op, dat de Euro- markt gelijke kansen zal eeven, terwijl de landbouwvoorstellen de kosten kunnen beïnvloeden. Aangedrongen wordt op la ger omzetbelasting en accijnsunificatie in de Benelux. Er zijn f 66.600 obligaties geconverteerd. De inkomsten van Hotel Central en House of Lords die gemoderniseerd werden, zijn bevredigend, de resultaten van Café restaurant Jaarbeurs waren lager door een korte voorjaansbeura en verval de najaarsbeurs aan de Croeselaan. Tres long had gelijke resultaten. De exploi van Hotel Heesch is begonnen, die Memphis is gunstig. Trio had goede resul taten. Plaaticlining leed onder de brenging, doch de ruime orders geven soede verwachtingen LOKALEN EN LEERKRACHTEN NODIG (Van onze parlementsredactie) T^EN uitgebreide lichamelijke vorming bij alle onderwijsinstellingen van de kleuterschool tot de universiteit. Dit is een van de doelstellingen die minister Cals en de staatssecretarissen Scholten en Stubenrouch naar voren brengen in hun thans ingediende nota. Op de kleuterscholen moeten voor elke klas per schooltijd ongeveer twintig mi nuten worden uitgetrokken voor een les in de lichamelijke oefening, menen de be windslieden. Op het ogenblik varieert die lestijd van minder dan dertig tot meer dan zestig minuten per dag. Bij de scho len voor basisonderwijs moeten volgens de ministers wekelijks drie lessen (thans doorgaans twee) in lichamelijke oefening worden gegeven en bij de scholen voor buitengewoon onderwijs zou dat een les per dag moeten zijn. Er zullen meer bevoegde leerkrachten voor lichamelijke oefening moeten komen. De bewindslieden zullen bevorderen dat bij de A-afdelingen van de scholen tot op leiding van kleuterleidsters wekelijks twee lessen in lichamelijke oefening wor den gegeverf en dat ook voor de praktijk- lessen spel en spellciding meer tijd be schikbaar komt Bij de kweekscholen Ivoor onderwijzers zullen voor de eerste vier leerjaren drie wekelijkse lessen voor lichamelijke oefening worden uitgetrok ken. Ook de leerlingen van het vijfde leer jaar zullen wekelijks enkele van zulke lessen ontvangen. KLASSE-ONDERWIJZER Bij de scholen voor gewoon lager onder wijs zal de zorg voor de lichamelijke oefe ning zoveel mogelijk moeten worden op gedragen aan de klasse-onderwijzer. Het behalen van de akte lichamelijke oefening door onderwijzers zal zo krachtig moge lijk worden bevor-**rd. Bij alle scholen voor voortgezet onder wijs zal op den duur de lichamelijke vorming moeten worden op gedragen aan leraren die de akte M.O lichamelijke oefening bezitten. De moge lijkheid tot het behalen van een akt lichamelijke oefening zal worden opengt steld voor personen die in het bezit zijn van een bevoegdheid voor het lager nij verheidsonderwijs. De mogelijkheden tot opleiding voor de akte M.O. lichamelijke oefening zul len worden verruimd, ten deLe door op voering van de opleidingscapaciteit der bestaande inrichtingen (in Amsterdam, Den Haag. Groningen, Den Bosch en Arnhem), ten dele fevellicht door het stichten van een nieuw opleidingsinsti tuut. Nagegaan zal worden of de moge lijkheid kan worden geopend de studie voor de middelbare akte lichamelijke opvoeding te combineren met die een andere middelbare bevoegdheid. KEURING? Er zal worden onderzocht of het ge wenst is de leerlingen van de verschillen de scholen voor voortgezet onderwijs verband met hun deelneming aan de li chamelijke oefening aan een medische keuring te onderwerpen. Voorts zijn de bewindslieden er overtuigd dat de universiteiten zich toenemende mate moeten gaan bezig hou den met de wetenschappelijke benadering van de lichamelijke vorming en de spc Personen die een wetenschappelijke v ming op dit gebied wensen te ontvang zijn thans genoodzaakt daarvoor naar i buitenlandse universiteit te gaan. De be windslieden achten het dat ook toekomstige leraren in andere vakken dan lichamelijke oefening, als mede toekomstige artsen, psychologen, ciologen en theologen in de gelegenheid worden gesteld zich een redelijke mate van inzicht in de sport en de lichamelijke vorming velden, sporthallen en zweminrichtin gen. Zij menen dat aan de gemeentebestu- noet worden overgelaten te beoor delen in hoeverre die gemeentebesturen op dit gebied medewerking kunnen ver- BELASTINGEN In sportkringen bestaan veel bezwa- ;n tegen het heffen van vermakelijk heidsbelasting op de toegangsbedrager. sportevenementen. In verband daar- vestigen minister Cals en zijn staats secretaris er de aandacht op dat de ver- akelijkheidsbelasting wordt vastgesteld door de gemeentebesturen. Met verzoe- om vermindering of ontheffing kun- plaatselijke sportverenigingen zich dus tot deze besturen wenden. In de jaren 1948 tot en met 1958 was de opbrengst van de vermakelijkheidsbe lasting uit sportevenementen ruim 2,5 ien. Daar staat tegenover dat de ge meentebesturen in 1956 en 1957 telkens ruim 31 miljoen voor lichamelijke op voeding en sport buiten schoolverband hebben uitgegeven. De bewindslieden zien dan ook geen aanleiding zelf op wij ziging van de vermakelijkheidsbelasting aan te dringen. Dit laatste geldt ook voor de omzetbelasting, die voor wat de sporl betreft jaarlijks ongeveer 500.000 op- KADERVORMING De bewindslieden van O. K en W. zul len aan landelijke sportorganisaties des gewenst adviserende en financiële mede werking verlenen voor de noodzakelijke kadervorming. Voor het totstandbren- gen van oefen- en opleidingscentra zal het rijk steun verlenen indien daarin niet op andere wijze zal kunnen worden voor zien. Hetzelfde geldt voor een proefsta tion voor de aanleg en het onderhoud van sportvelden e.d. De subsidie voor de Federatie Bu reaus voor Medische Sportkeu...ig (in 1960 een bedrag van 50.000) zal ook in de toekomst zijn afgestemd op het aan tal keuringen. In 1958 waren bij de fede ratie 158 keuringsbureaus aangesloten, die ruim 140.000 personen keurden. Griepepidemie in Z.-Vlaanderen Sinds vorige week donderdag heeft een griepepidemie vat gekregen op Zeeuws- Vlaanderen. Van Hulst tot Cadzand lijdt de bevolking aan griep, zonder dat er echter veel ernstige gevallen voorkomen, j Gewoonlijk zijn de patiënten na enige dagen weer op de been. vele scholen ontbreken daardoor leerlingen en onderwijskrachten. Interne leerlingen van het St. Joseph- pensionaat te Hulst zijn voor enkele da- gen naar huis gestuurd wegens ziekte van het onderwijzend personeel. Ook de leer- I lingen van de hoogste mulo-klassen van dit pensionaat worden zaterdag om de zelfde redenen naar huis gestuurd. Prinses Soega (20), de jonaste dochter an de Japanse keizer, zal op 10 maart in het huwelijk treden met een Japanse bankemployé. De 26-jarige jon-geman is de zoon van een vroegere oppercere- moraemeester van het keizerlijke hof. Hij verdier.it een salaris van ongeveer tv honderd gulden per maand. EEN SOORT grammofoonplatenbedrog, door de industrie als „zake lijkheid" gekenmerkt, is nu ook in West-Duitsland gesignaleerd en heeft daar vele pennen van journalisten in beweging gebracht. Het gaat hier om firma's, die jeugdclubs gratis van platen voorzien.op voor waarde dat zij bij de omroep dringend vragen, die toch veel te willen draaien. Bovendien moeten de jongelui ze dan telkens aanvragen voor de verzoekplatenprogramma's. Op 9 januari kwam deze steen aan kosteloos als de jongelui dan maar het rollen, toen in een zgn. teenagers een pakje briefkaarten willen beschrij- radioprogramma voor de Beierse om- ven en posten. Dit met de bedoeling, zo roep over zijn club vertelde. „Wij wil- wordt erbij gezegd, de mening van de len altijd graag de nieuwste platen jeugdclubs „een beetje kenbaar te ma- hebben. maar ze zijn zo duur en daar- ken". om helpen de platenfabrieken ons een Op deze kaarten, die de jeugdclubs beetje." gefrankeerd ontvangen, staat niet Waaruit die „hulp" bestond. werd anders dan dat die en die plaat zo derzoek wel duidelijk. De Voetbal en turnen aan de top (Van onze parlementsredactie) IN HET JAAR 1900 waren er in ons land nog slechts 23.000 georga niseerde sportbeoefenaars. Op 1 januari 1959 was dit aantal tot niet minder dan 1.323.500 gestegen. In dit aantal zijn echter „dubbeltellin gen" begrepen. Velen beoefenen nu eenmaal meer dan één tak van sport. Ruim 29 procent van het totaal aantal sportbeoefenaars zijn vrouwen en meis- s Het aantal jeugdleden van de sporl- ganisaties omvat veertig procent van alle leden. Onder de jeugdige sportbe- laars zijn de vrouwelijke leden tal rijker dan onder de volwassenen. Bij sommige organisaties blijft het ledental constant. De regelmatige groei doet zich vooral voor bij spor ten als hockey, honkbal, volleybal, jiu jitsu, judo, korfbal, turnen, voetbal, wandelen en zwemmen. Het aantal georganiseerde boksers daalt. Het merendeel van de sportbeoefenaar.' turnt of voetbalt, namelijk samen 743 000 in totaal van 1.328 500. Wat de voetbal sport betreft. Ls de toeneming waarschijn- "ijk mede een gevolg van het toetreden /an personen die niet zelf voetballen, naar aan de K-N.V.B.-pool deelnemen. Kijkspel Ook de belangstelling voor de sport als kijkspel is sterk gegroeid. Sportevenemen ten die voor het publiek toegankelijk wa ren, werden ln 1958 door ongeveer 15.536.000 toeschouwers bijgewoond. De bioscopen trokken in datzelfde jaar 61.788.000 bezoekers, maar verder trok niets zoveel publieke belangstelling als De sportbeoefening heeft in hoofdzaak plaats onder auspiciën van landelijke or ganisaties, waarbij in totaal 16.221 vereni gingen zijn aangesloten. Een kwart van het totaal aantal georganiseerde sportbe oefenaars was in 1954 bij confessionele bonden aangesloten. Ongeveer de helft hiervan was georganiseerd ln verenigin gen die behalve bij de confessionele tevens bij de neutrale landelijke bonden waren aangesloten. Hier volgen de aantallen georganiseerde beoefenaars van de verschillende takken van sport op respectievelijk 1 januari 1950 en 1 januari 1959 (maal duizend): Atletiek Autosport Badminton Basketball Biljarten Boksen Cricket Draf- en rensport Golf Handbal Handboogschieten Hengelen Hippische sport Hockey Honkbal Jagen Mu Jitsu er Kaatsen Kanosport Kegelen (Hol! banen) Kegelen (Patentbanen) Klootschieten Kolven Korfbal Krachtsport Motorrijwielsport Rolschaatsen Schaatsenrijden Schermen Scherpschieten Skiën "oftbal Squa-sh-Rackets Tafeltennis 1950 11.5 Tennis flatVn) Vliegsport Voetbal Volleybal Wandelen Wielrensport IJshockey Zeil- en motorbootsport Zwe; Zwemmend redden jongeman had voor de microfoon ge zegd: „Het is gewoon een wederzijds helpen, waarbij de ene hand de andere wast. De firma's geven ons een beetje redoictie en dan maken wij wat recla- Cbl.ken is ira. d.t m bepaalde fir- pert owt me» ordt genoemd, nog een flink erder is gegaandeze geeft de platen Com menlaar Niet vergeefs j^iet tevergeefs heeft de NCRV gister- l* avond in het televisieprogramma geklopt aan het geweten van het Ne derlandse volk dat, zoals helaas dik wijls blijkt, onvoldoende bereid is om een gestruikelde die in de samenleving terugkeert, een nieuu'e kans te geven. In een, ook naar het oordeel van enkele in de studio meekijkende des kundigen, wat overtrokken stukje to neel werd aangetoond, hoe hard de medemens kan zijn tegen een reclas- sant. Daarna werd verteld hoe de NCRV in enkele grote dagbladen een advertentie heeft geplaatst waarin een gedetineerde, die spoedig vrij komt, een administratieve betrekking zoekt bijzonder bemind is bij de teenagers en of de omroep (want ze zijn alle aan verschillende omroeporganisa ties geadresseerd) de plaat toch al stublieft vaak wil draaien! Door al die netjes ondertekende aan vragen komen bedoelde platen dan auto- de „top-hit"-program- - staam. Top-hits zijn nl. de meest- verkochte of de meest-gevraagde pla- ten. En worden ze eenmaal bij de top hits genoemddan wil natuurlijk „iedereen" ze kopen „Zeke<-", zo schrijft een van de West- Duitse bladen, „hier wast de ene hand de anderemaar schoon worden ze geen van beiden!" Dat de jeugdclubs (men telt er vele in Duitsland, die alleen maar een soort amusements vereniging zijn, waar platen worden gedraaid en gedanst) hiervoor misbruikt wor den zonder dat de jongelui zich van het geknoei werkelijk bewust zijn, is wel duidelijk. Een van de Duitse omroeporganisaties heeft een speciaal jeugdprogramma met verzoekplaten, „Teenager-party" gehe ten, al stopgezet. In feite speelt de niet-genoemde Duitse firma een veel geraffineerder spelletje dan de Amerikaanse, die voor eigen reclame disc-jockeys om kochten. Een Keulse journalist trekt al. heel scherp van leer, hij schreef in zijn blad. Winst American Enka verviervoudigd Ondanks achteruitgang in het laatste kwartaal tengevolge van de staalstaking en twee prijsverlagingen voor bandenga ren, haalde American Enka in 1959 'n re- cordafzet van 109 (v.j. 73,5) miljoen, een stijging van 48V«, terwijl het netto-re sultaat verviervoudigd werd tot 5,72 (1,36) min. of 4.31 (1.02) per aandeel. In het laatste kwartaal daalde het inkomen tot 436 127 of 0.32 per aandeel. De vraag naar tyrexgaren daalde doordat er minder nieuwe personenauto's gebouwd werden. De verlaging van het jongste kwartaal dividend van 0.35 tot 0.25 I geschiedde wegens de gedaalde bedrij vigheid en verwachting van lagere in komsten in i960. Het dividend in het af gelopen jaar bedroeg 1,80, namelijk 3 kwartaaldividend van 0.35 tot 0.25 I slotdividend in oktober. Het lopende jaar biedt vele problemen door i scherpte concurrentie. brief beantwoordde deze dat ook bepaalde kleding- en dra-nken- vraag. Hoe verrassend daarom, dat nu fabrikanten via jeugdclubs dergelijke direct na de uitzending telefonisch ver- reclame maken. scheidene aanbiedingen werden ge- Dat een en ander zal leiden tot nade* daan. Van deze aanschouwelijk voor- onderzoek lijdt geen twijfel. De radio gestelde ellende bij „de straf die door- is een bij uitstek geschikt medium voor gaat" is dus toch wel iets aangrijpends grammofoonplatenreclamewant hoe uitgegaan. Een winstpunt voor de tele- zou men de lange uren vol krijgen, visie, een uitzending als deze! wanneer er niet flink werd gestopt met Verder zagen we in de kunstrubriek plaatjes? En leidt de natuurlijke con ti eel interessants over de tentoonstel- currentie niet tot het kiezen van graag- ling „1000 jaar Chinese schilderkunst" gehoorde platen? De muziekjes die t.el- in Den Haag, maar de Telediscoparadc kens weer terugkeren winnen aan po- is wel eens beter voor de dag gekomen, pulariteh.en zo is het cirkeltje dan evenals de ditmaal bepaald zwakke r(>nd en kunnen de fabrikanten platen grammofoonplatenrubriek van Pi leveren. Scheffer. welke 'langzamerhand wel- eens vernieuwing nodig heeft. Des te beter echter sprong het slot van het programma uit: de dagsluiting in het Utrechts maatschappelijk cen trum van het Leger des Heils, welke ons weer eens bepaalde bij zorgen en problemen van anderen die een beroep doen op onze verantwoordelijkheid. Dit betere dagsluiting kan vanavond udig, ernstig <je Nederlandse titel de lernte", luidt de comediie Met cijfers moet men voorzichtig zijn... rpEG i 104 pagina's tellend boekwerk F.GELIJK ruet de lang verwachte sporti het Centraal bureau voor de statistiek verschenen over de sportaccommo daties in Nederland per 1 september 1959. Dit werk geeft een schat van cijfers, niet alleen per provincie, maar zelfs ook per gemeente. Als altijd moet men cijfermate riaal echter met verstand gebruiken. Neem bijvoorbeeld volleybalAlleen Leiden zou zegge en schrijve één volley balterrein hebben. Maar Leidse team» spelen in de Overgangsklasse en volgend seizoen ook in de hoofdklasse va N'eVoBo. Bovendien is er nog een Leidse afdeling, zodat er volgens een C schatting in Leiden 1000 volleybalwed strijden per seizoen worden gespeeld. In die ene zaal? Natuurlijk niet. De conclusie ligt voor de hand. dat de volleyballer» gebruik maken van gymnastiekzalen. Als de zaal niet te klein is, kan dit uitstekend. Doch nu dreigt het gevaar, dat men met het aantal gymnastiekzalen in de hand de stelling poneert, dat in de behoefte aan gymnastiekzalen is voldaan. Men doet dan Ongeluk vergt twee doden - eis f100 Dc rechtbank ln 's-Hertogenboscl heeft dinsdag in hoger beroep de zaak behandeld legen de mijnwerker J. U. ui'. Sittard. Deze stond terecht, beschuldigd van het feit, dat het aan een dooi hem begane overtreding van de wegen verkeerswet te wijten zou zijn geweest dat bij een autobotsing op de rijksweg EindhovenWeer onder Leende, op 28 september 1958, dc 22-jarige mejuffrouw Carla Houben, dochter van de commis saris der Koningin in Limburg en hel elfjarige zoontje van de familie Van Lanschot uit Eindhoven, om het leven gekomen waren. U. was door de kantonrechter wegens het rijden zonder rijbewijs veroordeeld tot f 25 boete, doch was van de verkeers overtreding vrijgesproken. De ambté naar O.M. die daarvoor f 75 boete had geëist, was tegen dit vonnis in hoger beroep gekomen. De officier van justitie achtte de over treding van de wegenverkeerswet be wezen en eiste f 25 boete, subsidiair vijf dagen voor het rijden zonder rijbewijs en f 100 boete of tien dagen voor de overtreding. Mr. Vonk, verdediger, bestreed de be wijsvoering. De rechtbank zal 25 februari zowel de gymnasten als de volleyballers onrecht, omdat men geen rekening houdt met het feit, dat de volleyballers ook in de turnzalen moeten spelen en dat de tijd. die hiervoor benodigd is, van de beschik bare tijd voor de gymnasten af gaat. Zo zijn er nog meer voorbeelden te noe men. waarin de grens niet scherp is ge trokken en ook niet scherp getrokken,kan worden, hetgeen de waarde van de cijfer» wel wat verzwakt. Bovendien is het niet in de eerste plaats van belang, hoe groot het aantal sport accommodaties in iedere plaats is, maai wel hoe groot de behoefte is aan som mige soorten sportaccommodaties. Eer. gemeente kan voor prachtige voetbalvel den zorgen maar wanneer in de behoefte daaraan rijkelijk is voorzien, terwijl de plaatselijke korfbal- en volleybalvereni gingen om sportaccommodaties zitten te springen en de gemeente voorziet daarin niet, dan is het beleid in die gemeente toch fout geweest. Zeker is voorts, dat de behoefte aan een bepaalde sportaccommodatie niet kan worden bepaald aan de hand van het aantal georganiseerde sportslieden. Er zwemmen meer mensen dan leden van 7.wemverenigingen en datzelfde kan ook worden gezegd van diverse andere takken In het hieronder volgende overzicht, geput uit genoemd statistisch werk, heb ben wij geen melding gemaakt van de ke gelbanen, omdat de gegevens hierover dubieus zijn, gezien de diverse kegelba nen, die alle min of meer goed dan wel slecht worden onderhouden in café-restau rants. De specifieke cn niet-specifieke terreinen hebben wij bij elkaar gevoegd, terwijl de zwembassins der zwembaden zijn vermeld, rekening houdende met het feit, dat er in één zwembad verscheidene bassins kunnen zijn. Het Centraal bureau voor de statistiek komt dan onder meer tot de volgende cijfers: 5 I I 1 Ter Aar Alkemade .Alphen a.d. Rijn Benthuizen Hazerswoude Hillegom Katwijk Koudek. a.d. Rijn Leiderdorp Leimuiden Nieuwkoop Noordwij k Noordwijkerhout Oe-gstgeest Rijnsaterswoude H:,i:. i-g Sassenheim Valkenburg Voorhout Voorschoten Warmond Woubrugge Zoeterwoude 1 1 1 16 41 24 3 10 1 1 15 2 3 1 1 3 1 4 1 5 1 1 2 Dodiie Smiirth, weLke de VARA avond op het beeldscherm brengt. Dat is om 8.30 uur. Vooraf: om 8 uur NTS- jounnaal en om 8.20 uur politiek over zicht vam de VARA. vond Nog steeds gaat donderdagssvonds om 8 uur bij de NCRV de vlag iin top voor de steravond. Vanavond komt om. de FamiLieoompefcitie nog eens uit de oude doos, het echtpaar Conmy Stuart en Joop Doderer treden op in „Uit de kunst" en de „Viermaal ZN"-actie komt ditmaal uit Veenendaal. Om 11 uur speelt René Rakier op het orgel in dc Zorgvlietkerk te Den Haag werken van Bach en Micheelsen. Maurirts \-an den Berg «dirigeert het Radio-kamerorkest, dat met medewer king van ere sopraan Riek Waas-Reen, de altviolist D. Vos en die hoboïst E. v. Tright werken van Telemann, Handel, Marcello en Flothuis ten gehore brengt. Direct daarna een klankbeeld over de auto en om 9.30 uur het hoorspel „Herfst in Pairijs" van P. M. Bomkamp. Om 10-20 uur: Leo Pagano vertelt van de openingsplechtigheden van de Olym pische Winterspelen in Squaw Valley. Programma voor morgen - 9 10 Gram 9 35 Waterst 9-10 Schoolradio. VpRO: 10.00 Vrouwen in het Nederlandse zakenleven, vraaggesprek 10 05 Morgenwijding VflRA: 10 20 V d vrouw 11 00 V d kleuters U 15 Twee RO 'f2 30 Landl'en tuinbouwmeded IC 33 Sport en prognose \2 50 Carillon cn draaiorgel 13 00 Nws 13 15 Meded en gram 13 25 Lichte mux 13 55 Beurebcr 14.00 Koorzang 18 00 Nws 18-15 Vlaaiwe' notities 18 20 Lichte muz ;8 50 De puntjes op de 1. praatje '.9 00 V d kind 19 10 Meisjeskoor VPRO: 19 30 Het platteland nu. reportage 19 45 VPRO-nws 20 öo Nws 20 05 Boek- bespr 20 10 Lezing 20 20 Declamatie 20 35 De Joden in dc westerse kuituur, lezing 20 50 Europa oén. lozing VARA2100 Quizprogr 2155 Jazzmuz 22 15 Buiten! VPRO: 22 40 Zorg VARA: 23.00 Soc 23.10 Muziek revue 23 55 II. 298 m. 1007 kc/s. KRO: 9 40 Schoolradio 10 05 Gram 11.00 V d zTe- ken l'l 40 Gram 11 50 Als de ziele luistert. 12 00 Mlddagiklok-noodklok 12 03 Lichte mjz 12 30 Land. en tuin bou wmedcd 12 33 Lichte munz 12.50 Act 13 00 Nws 13-15 15 Jaar ge!edcn. praatje 13 20 Dansmuz 13 45 V d vrouw 14 00 Lichte muz 14 20 Symf- ork en mnnnenkoort 15 00 Schoolradio 15 30 V d zieken 16 30 Sopraan en piano 17 00 "-.ekbespr v d kind 17 15 KlndeiVoor, intemiea 18 20 Gram 18 50 Regerlngsuitz: Emi- Ïraticrubriek- Het cmigratiepraatle van u van Luyk 19 00 Nws 19 10 Pol paatje 19 40 Verz progr 30 Water in Europa, klankb plano 21 25 Lichte muz al 22 15 Otympiache Win- - Squaw Valley 22 3o Nws Publieke opinie, lexlng Televisleprogr. NTS: 20 00 Wookjoum. KRO: 20.3° Gastenboek 20 50 Spotlicht 21 15 Documentaire film 2145 Sportprogr 22 05 Epiloog NTS 22 30—23.15 Eurovlflïe: Rep IJsrevuc te Ranja

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9