m -tarwe brinta «Deze tijd vraagt om een nieuwe bestuursvorm" KRONIEK Ihet pargdl Niemand de deur uit zondereen Brinta-ontbijt! EISENHOWER VERDEDIGT ZIJN DEFENSIEBELEID Snelheid luiaard: 3 km/u West-Duitsland niet anti-semitisch Nog een verklaring over Algerije NU HET GRIEP-WEER IS ROTERSEPT! zijnd* een grillige greep wit d* grot* en kleine gebeurlijkheden, die op het toneel l van de wereld, in de verte of nabij, zich afspelen en de mensen tot een boos woord of een glimlach bewegen. ;MEUWE ROTTERDAMSE COURANT Burgemeester Rijnders van Nieuwer-Am stel C.H.-bestuurders schrijft in een comm ontevredenheid ondei boerenstand o.m.: Een familiebedrijf te beschermen en tc verbeteren, wat voor bepaalde cultures de modernisatie in de weg staat. De opzet hiervan is uiteraard de (^ontvolking van liet platteland tegen te gaan, hoewel iedereen het erover eens is, ,j dat het aantal boeren cn boerenarbeiders e. verminderd moet worden. In 1936 waa het 7 miljoen, in 1961 hoopt men via de {5 miljoen van bet ogenblik, 4,6 miljoen nte hebben bereikt. Een kleine 100.000 per jaar trekken weg, naar de stad, naar Pa- Irijs. Dat wil men tegengaan, omdat bij dalende bevolking bepaalde boerenbe- Irijven daar de weerslag van ondervin- idat met de overtollige bevolking consumenten vertrekken. Vandaar dat [propaganda gemaakt wordt 0111 in de ster vende gebieden zoveel mogelijk kleinere 'industrieën te vestigen, die het bevol kingsoverschot ten dele op kunnen van- jen en de consumptie en daarmee de wel- stand van de boeren kunnen verhogen. Hier steken meer problemen, maar ook ,.,meer oplossingen achter dan de koppeling van de agrarische prijzen aan de index. nj De prijzen zijn natuurlijk niet geheel zon- der belang, maar zij vormen niet het pro- Stbleem. Wat helpt het de landbouw, 7.0 -? verklaarde een jaar geleden de voorzit ster van do jonge boeren, om te strijd» voor een frank meer voor een liter melk 100 frank voor een kwintaal graan, léwanneer de grote meerderheid van de boe ien niet meer dan 10 a 15.000 liter of 100 kwintaal per jaar verkoopt. De bedra ggen. die dit oplevert, staan in geen ver tot de bedragen, die nodig zijn moderne investeringen. Deze jonge boer achtte toen een doelbewuste krediet- 9'en investeringspolitiek een eerste vereiste. Door haar in beginsel uitgesproken be- zélf de financiële consequenties de tunnelbouw te aanvaarden heeft pt Amsterdam zich geplaatst in een situatie, Ptdie vergelijkbaar is met de positie van Rotterdam ten aanzien van haar plannen ,-el voor een ondergrondse, waarop de Maas- «lad de zegen van Den Haag heeft gekre- Jggen. In 1957 heeft de meerderheid van de Tweede Kamer aan het slot van bet Jl-tunneldebat een motie van de socialist Posthumus verworpen, waarin werd uit- ingesproken, dat Amsterdam de gel ||heid behoorde te krijgen, voorlopig Neigen rekening en aangepast aan d> 101 stedingsbeperking, de tunnelwerkzaamhe- f^den voort te zetten. Een motie-Romme ^waarin de regering werd uitgenodigd, d< -8<Hem-, Coen- en IJ-tunnel te realiseren zodra dat zou passen in het raam var financiële beleid, is toen aanvaard ad Deze aanvaarding geschiedde door eer ^meerderheid bestaande uit de partijen, die de huidige regering vorm daarom aan deze regering dig aan die Kamermeerde.heid te maken, dat mr. Burger (d motie-Posthumus en tegen de motie-Rom- me was) in zijn destijds uitgesproken be- wering, dat de motie-Romme de regering •j de gelegenheid bood de IJ tunnelplani van gemeenten vergaderen (Van een onzer redacteuren) Op de algemene vergadering van de vereniging van Christelijk- Historische leden van gemeente besturen in Nederland, die woensdag in Utrecht werd ge houden, heeft de heer D. Rijn ders, burgemeester vanNieuwer- Amstel (titel rede: De grenzen en de functie van gemeenten), een krachtig pleidooi gehouden voor de invoering van bestuursvor men, die geheel zijn aangepast aan de veranderde omstandighe den in Nederland. ALS U KEELPIJN HEBT ROTERSEPT! Symbool van honderd jaren vakmanschap: het besturen van gemeenten zeer groot is geworden. „We staan op het ogen blik met een 19de eeuws gemeente recht in het hart van de 20ste eeuw. Het gemeenterecht is voor alle ge meenten gelijk, maar er is niet een gemeente, die gelijk is aan een andere. Onder de gemeenten is niet een fa milie Doorsnee. Voor vele gebieden zullen er nieuwe bestuursvormen moe ten komen. Er zijn gemeenten of groe pen van gemeenten, die er recht op hebben haar bestuursorganisaties aan te passen aan haar vorm en grootte. Er moet een bestuursvorm komen, die van onderop is aangepast." zei het te betreuren, dat de com missie-Oud in haar ontwerp-gemeente- wet niet verder is gekomen, dan tot een compromis van wijzigingen. ..Wij moe ten de moed hebben om modern te 7ijn nieuwe vormen uit te denken, en de hand van die nieuwe vormen te gaan besturen. Dit is hoogst noodzake lijk. Het gemeenterecht kan nooit an ders dan statisch zijn. het besturen van gemeente daarentegen is altijd dy namisch". Mr. J. van Gelder: «Er is reden tot bezorgdheid over het kabinet" De vergadering werd bijgewoond, o.a. door mr. J. van Gelder, secre taris van de Christelijk-Historische Unie. ..Dr. Tilanus", zo zei hij, ,,had zeker graag in uw midden verkeerd, maar hij kan niet komen omdat zijn aanwezigheid in de Kamer gewenst is. De Christelijk-Historische Unie is vervuld van zorg in verband met de gang van zaken in het kabinet e de Nederlandse politiek. Het kabinet heeft zwakke plekken. De heren Ti lanus,- Van Mastrigt en Beernink hebben aan hun bezorgdheid n malen uiting gegeven. Het kabinet j wordt geconironteerd met vele moei- ■wt 1 |lijkheden, die om een oplossing vra- crancicrillgen gen, en aangevallen over vraagstuk- In zijn inleiding zei burgemeester Rijn- ken. die in het middelpunt van de be- ders. dat de veranderingen, die Neder-I langstelling staan, z^als de m land ondergaat, voor miljoenen mensen moetwet en de toto. TVij staan op het strekkende aard zijn. In het standpunt, dat het kaoinet een ge- rede kans moet krijgen en die krijgt het ook maar dat neemt Westen van Nederland krijgt gevolge van bevolkingsconcentraties ie I kampen met gebrek aan ruimte. En de gemeenten ondervinden daarvan de last. Ons land zit eivol met grenzen, en kom maar niet aan die grenzen, want dan staat heel Nederland op zijn kop. Ra dicaal zou het zijn. als Nederland op zijn grenzen geheel opnieuw werd be keken. Onze steden groeien uit tot ge westen en onze gewesten tot agglomera ties. Daarom is een goed gecoördineerd beleid in de eerste plaats nodig. Als dat er niet is, komt er nooit een organische groei. Een grenswijziging kan niets van de moeilijkheden opvangen, maar noch zij noch een gemeentelijke gemeen schappelijke regeling kan een oplossing brengen voor de toekomst. Burgemeester Rijnders vroeg zich o.m. af of het voor de grote steden Eisenhower 1 uur in Suriname Het Amerikaanse consulaat te Pa ramaribo heeft officieel bericht ont vangen dat president Eisenhower op de terugreis van zijn aanstaand be zoek aan Zuid-Amerika op 3 maart een „technische landing" zal maken op het vliegveld Zanderij nabij Pa ramaribo. De Amerikaanse president zal een uur op het vliegveld verblij ven, waar hem een klein gezelschap van hoogwaardigheidsbekleders za' begroeten: de gouverneur, de minis ter-president, de minister van open bare werken en verkeer, alsmede de Amerikaanse consul in Paramaribo. In speciale radio en tv.-uitzending „Ik heb de natie niet misleid Président Eisenhower zal zon dagavond voor de radio en tele visie tot het Amerikaanse volk spreken over de nationale defen sie en zijn a.s. reis naar Zuid- Amerika. Hij heeft dit gisteren op zijn wekelijkse persconferen tie bekend gemaakt. in de 224) Luiaards zijn de enig over levenden van een omvangrijke zoog- diergroep die in het Tertiair heeft ge leefd en destijds de pampas van Zuid-Amerika bevolkte. De reuzen- luiaards die toen leefden waren gro ter dan de Argentijnse olifant van die dagen en een kleinere, maar altijd nog ontzagwekkende soort, was gro ter dan een Ijsbeer. Dit waren plompe, onbeholpen bodemdieren, die zich op de achterpoten konden oprichten om het loof van de bomen te peuzelen. De thans nog in Zuid-Amerika levende luiaards zijn zeker minder indrukwekkend, maar niet minder merkwaardig. Het zijn plompe, trage, nagenoeg stomme dieren, wier hele lichaamsbouw op het lev* J" bomen is afgestemd. De lange ledematen, die naar gelang de soort met twee of drie haakvormige nagels zijn toegerust, kunnen het lichaam op de grond nauwe lijks dragen, maar in de toppen der bo men Is het dier vol komen op zijn plaats, want met behulp van deze lange klauwen hangt de lui aard zonder de minste moeite aan de takken en kuiert ondersteboven door de kruinen. Wordt het dier genoopt zich op de grond te verplaatsen, dan trekt hij de klauwen in en loopt met moeizame zwembewegingen op de buitenkant van de tenen (of op zijn knokkels, als dat duidelijker is). De omgekeerde levenswijze, die de luiaard in de bomen toepast, houdt het dier ook vol wanneer hij zich te water begeeft. Dan zwemt hy op zijn rug en kan op deze manier een snel heid van ongeveer 3 km per uur bereiken. Voor zijn doen is dat een formidabele snelheid, want in de bo men beweegt hü zich voort met een traagheid van ongeveer 5s75 meter per uur. Hy heet dan ook niet voor niets een luiaard! Nooit of te nimmer TOCH IS HET ZO! maakt hü een plotselinge of snelle beweging, en we kunnen zelfs bewe ren, dat zijn hele lichamelijke en mentale Instelling op een ander tempo is afgesteld dan wij normaal in de dierenwereld waarnemen. De hart slag van de luiaard is sloom, zijn •plerreacties verlopen traag, de men tale processen hebben meer tijd nodig, ja, zelfs de spUsverterlng werkt uiterst langzaam. Volgens de bioloog Honig- mann, die in de Londcnse dierentuin is werkzaam geweest, duurt het bij de luiaard ongeveer 6 weken eer een maaltijd helemaal door de ingewanden verwerkt is, dat is een tijdsduur waar in de meeste zoogdieren 168 maal- tijden hebben verwerkt! Een dier, waarvan de lichaamsfunc tie tot de laagste intensiteit is afge steld, kan zich uiteraard moeilijk tegen vijanden ver weren. Luiaards hebben dan ook vele vijanden: gro te roofvogels, kat- achtigen en slan gen in de bomen, roofvissen die hen levend verslin den in het water. Toch heeft de natuur ook hier voor enige be scherming gezorgd, want in de lange haren van de vacht groeien groene algen, waardoor het dier in de groene baaierd van loof één geheel met zyn omgeving vormt. Deze algen kunnen alleen tieren in de vochtige atmosfeer der tropenwouden en ver dwijnen als het dier in gevangenschap wordt gehouden. Doordat de haren by dit omgekeerd levende dier van de buikzydc naar de rugzüde groeien, kan de op de buik vallende tropen- regen gemakkelijk afvloeien en hiyft het dier zelf droog. Tussen twee haakjes, wist U, dat dank zy de kuitunrplantcn momen teel 6000 maal zoveel mensen van een bepaalde oppervlakte grond kunnen leven als vroeger het geval was? Daarover een volgende keer. Met beheerste verontwaardi ging zei de president dat hij het verachtelijk vond indien iemand zou beweren dat hij Amerika over de nationale defensiepositie zou hebben misleid. Waarschijn lijk zal de president zich verdedi gen tegen de verklaringen van hoge militaire autoriteiten, dat Rusland bij een verrassingsaan val in korte tijd de militaire kracht van Amerika kan vernie tigen. Indien er iemand is die meent dat ik de natie in defensiezaken heb misleid, dan zal ik die persoon dat graag in zijn gezicht ontkennen, aldus Eisenhower. Hij zei dat de verdedi ging van Amerika niet alleen sterk is, maar ook ontzagwekkend. De vrees van Adenauer over de westelijke politiek inzake Berlijn achtte de president ongegrond. Op de topconferentie zal rekening den gehouden met de standpunten van de vier westelijke mogendheden, waaronder de bondsrepubliek, ver klaarde hij. Een journalist vroeg: Maar u hebt de Berlijnse situatie toch abnormaal genoemd. Natuurlijk is deze abnormaal, antwoordde Eisenhower. Hij noemde het vanzelfsprekend dat onder de huidige omstandigheden En geland en Frankrijk werken aan atoomonderzoek. Maar het is drin gend noodzakelijk, liet hij er op vol gen, dat er een kernwapenovereen stemming komt om de bewapenings wedloop te stoppen. Hij meende dat Rusland zijn verzet [tegen de westelijke opvattingen over ihet toezicht op schendingen van een eventueel verbod van atoomexplosies enigszins heeft verminderd. Advertentie redenen tot bezorgd- niet beter zou zijn als het bestuur werd gedecentraliseerd. Juist de grote ste den ondervinden het, dat de afstand tus- bestuurders en bevolking enorm groot wordt. Daarom is bijv. Berlijn op gebouwd uit veertien zelfstandige ge meenten met eigen besturen. Hoe dich ter de bestuurders bij de gemeenschap staan, zoveel te beter zullen zij die ge meenschap kunnen dienen. De taak van i gemeentebestuur is o.m. het geven de verzorging op elk terrein aan inwoners van de gemeente. Die ver zorging moet op de voorgrond staan, zelfs al zou daarvoor de verzorgingstaak in de gemeente verlegd moeten wor- ïn naar de streek. Strak beleid De vergadering stond onder leiding an burgemeester J. Hoekstra van Nij- kerk, bij ontstentenis van de heer J. Martens, die reeds geruime tijd met ziekteverlof is. In zijn welkomstwoord zei hij, dat het lar 1960 de last draagt van de na weeën van de nog steeds niet uitge werkte bestedingsbeperking. De druk van een knellend rentegamma verspert de weg naar de vrije kapitaalsmarkt en dc lijst van de niet-uitstelbare kapi taalsuitgaven wordt door de toezicht houdende organen wel zodanig beperkt gehouden, dat het voorzieningspeil der gemeenten reeds lang in het gedrang gekomen is. De algemene welvaart, die in den lande aanwezig geacht wordt, dreigt de gemeenten voorbij te gaan. „De toezichthoudende organen voe ren een strak beleid,' en al wil ik niet ontkennen, dat de Haagse richtlijnen zeker niet kunnen ontbreken, gecon stateerd moet worden, dat de zorg voor de huishouding der gemeenten, met uitsluiting van welk orgaan ook, blijft opgedragen aan de gemeen tebesturen. Deze kunnen hun taak niet meer op een behoorlijke en ver antwoorde wijze uitvoeren, wanneer hun de daarvoor nodige middelen blij ven ontbreken". etsontweip ingediend waarin een tijdelijke voorziening wordt voorgesteld voor het voortzetten van het bedrijf na overlijden van de houder van een ver gunning of verlof A krachtens de Drankwet. Volgens de Drankwet 1931 mag een vergunning van een overleden vergun ninghouder slechts eenmaal op de over levende echtgenoot of op een van zijn kinderen worden overgeschreven. De indiening van het wetsontwerp tot wijziging van de Drankwet, in 1958, heeft bij de belanghebbenden de hoop ;ewekt dat de genoemde bepaling zou :omen te vervallen. Het is echter uit gesloten dat dit wetsontwerp op 1 levende echtgenoot, kinderen of andere rechtverkrijgenden van een tussen 1 mei 1959 en 1 mei 1960 overleden hou- yan een reeds eenmaal overgeschre- vergunning het recht te geven het bedrijf zonder nadere vergunning voort te zetten tot 1 mei 1961. Toekomst In zijn betoog zei de heer Hoekstra nog, dat de toekomst van menige ge meente afhankelijk zal zijn van het be leid van het bestuursapparaat. „Coör dinatie met wellicht een bovengemeen- telijk karakter, zou wel eens dwang moeten gaan uitoefenen, al eer de be trokken gemeentebesturen tot ove stemming zijn gekomen. Het nationale plan tot decentralisatie, een zeer wijd begrip, waarvan we tot nu toe alleen nog maar de klanken kunnen beluiste ren, stelt wel in het uitzicht, dat e: zal moeten gaan veranderen, ma: zienswijze van rijkswege, hoe de inter gemeentelijke samenwerking tot verde re ontplooiing gebracht zal kunnen den. blijft ontbreken. De aarzeling der regering, om niet te spreken van haar besluiteloosheid, ook op een ander ge meentelijk terrein, doet veronderstellen, dat in veelheid van adviseurs geen rijk dom zit." Na in het kort enkele brandende problemen woningtekort, recreatie, Lauwerszeeproblemen, subsidierege lingen te hebben aangestipt besloot de heer Hoekstra de regering wijsheid en besluitvaardigheid toe te wen: „We verwachten minstens snelle en duidelijke beslissingen ten aanzien van de problemen, die in gemeentelijke kring hoogst urgent zijn". Suikerverw. industrie 5 pet. hoger loon Tussen dc werkgevers- en werkne mersorganisaties ln dc suikerverwer kende industrie is overeenstemming be reikt over een loonsverhoging van vijf procent met terugwerkende kracht van 1 januari 1960 af. Aan het College van rijksbemiddelaars is verzocht aan deze verhoging goedkeuring te hechten. De suikerverwerkende industrie omvat ca cao, de cacaobonen verwerkende indus trie, de chocolade- en suikerwerkindus trie, alsmede de koek-, banket-, bis cuit cn wafelfabrieken. SENATOR .alleen om de geur al! Tijdelijke wijziging Drankwet voorgesteld (Van onze parlementsredactie) Minister Van Rooy (sociale zaken) e Advertentie Witboek in Bonn gepubliceerd (Van onze correspondent in Bonn) Een dag voor het door de West- duitse sociaaldemocraten uitge lokte bondsdagdebat over het an tisemitisme in de bondsrepubliek, heeft de Westduitse regering gis teren een witboek uitgegeven, naar aanleiding van de anti-Jood se en pro-nazistische kladderijen, die in de Kerstnacht van het af gelopen jaar begonnen met de be smeuring van de synagoge en het gedenkteken voor de slachtoffers van het naziregime in Keulen. (De beide 25-jarige daders Arnold Strunk en Paul-Josef Schoenen wer den twee weken geleden door de rechtbank in Keulen tot respectieve lijk veertien en tien maanden gevan genisstraf met aftrek van anderhalve maand voorarrest veroordeeld). In haar witboek is de Westduitse Reacties op cle rede van Abbas In Franse kringen was men terughou dender. Gezegd werd dat Abbas slechts morele verzekeringen had gegeven. De rede bevatte geen concrete morele waar borgen voor hetgeen een Algerijnse staat voor Europese inwoners zou bete kenen. Het heeft geen zin hoopvol tc spreken tot de Europeanen van Algerije terwijl zij leven onder de dagelijkse be dreiging van terrorisme. In Algiers was men om begrijpelijke redenen algemeen van mening dat er na de rede niets veranderd is.In officiële kringen noemde men de rede „een ma noeuvre die meer gericht is op beïnvloe ding van de internationale opinie _dan op beïnvloeding regering tot de conclusie gekomen (en het Keulse proces bewees dat reeds in dat individuele geval), dat er geen bewijzen zijn van een anti semitische instelling in West-Duits land. Het Westduitse volk heeft in zijn overgrote meerderheid de smeer- actie veroordeeld. Evenmin zijn er aanwijzingen van een georganiseerd antisemitisme, hoewel enkele daders bleken door de rechtsradikale „Deut sche Reichspartei" te zijn beïnvloed. Ook is niet na te gaan, of bepaalde daders wellicht in opdracht van de com munistische S.E.D. in Oost-Duitsla nd hebben gehandeld. Het witboek vestigt er evenwel nogmaals de aandacht op, dat reeds in januari 1955 het centrale comité der Oostduitse communistische partij besloot in West-Duitsland actie comités aan het werk te zetten met het doel nazistische relletjes te ontke- Volgens het witboek konden 73 van de in totaal sinds de Kerstnacht 1959 in West-Duitsland voorgekomen 400 klad derijen door de politie worden opgehel- In 32 gevallen was een nawijs baar politiek motief voorhanden. FIGUUR-PUZZEL Vul in: 23. sterk, stevig gebouwd. 14. droevig. 34. weer naar het punt van uitgang. 36. gem. in Limburg bij Venlo. 45. overhellende tot. 56. Europeanen. Bij juiste invulling leest men in de dik- omrande hokjes de naam van een stad in Duitsland aan de Roer ten O. van Aken. 0jening in Alge- Als Ferhat Abbas samenwerking de Europeanen wenst, spraak van Ferhat Abbas, vertegenwoordiger van de Alge rijnse nationalisten in balling schap, door radio Tunis deelde dc omroeper mede, dat deze re de over enkele dagen gevolgd zal worden door een andere politieke 8eetft h'i dan geen opdracht r ii> maken aan het terrorisme, verklaring, die „grote terugslag zou hebben op de Algerijnse kwestie. In zijn rede die gisteren nog in een groot deel van onze oplage werd gepu bliceerd verklaarde Abbas. dat een loyale toepassing van het zelfbeschik kingsrecht zou kunnen leiden tot het einde van de strijd in Algerije. Tot de Europeanen zeide hij: „Algerije is ons aller moederland. Geen enkel leger kan uw toekomst waarborgen. Alleen de ves tiging van een Algerijnse staat kan het ons mogelijk maken, samen te leven en de toekomst van onze kinderen te ga randeren. De oplossing van het pro bleem moet van de Algerijnen zelf ko men, dat wil zeggen: van u en van ons". Politieke waarnemers in Rabat heb ben gezegd dat de verklaring van Fer hat Abbas zou kunnen worden be schouwd als een „hoopvolle boodschap". Zy wezen op het geheel uitblijven van een aanval op Frankryk of de Franse leiders en uitten de hoop dat de Franse autoriteiten en de Europeanen in Alge- rüc aandacht aan de boodschap zouden besteden. De Zwolse Ulo-onderwijzer, de heer E. Hempenius, die 32 jaar lang de D. Wijnbeekschool voor Ulo gediend heeft waarvan jarenlang als hoofd, zal per ingang van 1 juni a.s. de school ver laten. In overleg met het schoolbestuur is een weg gevonden om de heer Hem penius, die voorzitter is van de Vereni ging voor Christelijk Mulo geheel vrij te maken om deze vereniging te dienen, r 7-13 18 febr. Advertentie ■n|n Hn jKasBtHgSEMQTry] ge-gnsgieaaa S.G.P. nadert de drieduizend kiesverenigingen Gisteren heeft de Staatkundig gereformeerde partij in Tivoli in Utrecht haar algemene vergade ring gehouden. De vergadering stond onder leiding van ds. P Zandt. Ds. C. Smits sprak een rede uit, welke door ds. Zandt was vervaardigd. In deze rede werd grote aandacht geschonken aan de beginselen waarop de S.G.P. steunt. Er werd onder meer in gesteld, dat het staatsabsolutisme, in de laatste ja ren steeds meer is uitgebreid, waarbij staatsdwang op staatsdwang is bedre ven en de bureaucratie hoogtij viert. Ook werd in deze rede nog eens dui delijk uitgesproken, dat de staatkundig gereformeerde kamerleden hun stem zullen uitbrengen tegen het wetsvoor stel betreffende de voetbaltoto. Bij de stemming werden de beide hoofdbe stuursleden, ds. Zandt en ds. A. Mieras met algemene stemmen herkozen. Als nieuw hoofdbestuurslid werd gekozen de heer C. Jansen uit Rot terdam, die de functie van penning meester zal uitoefenen. Uit het ver slag, dat werd uitgebracht door de partijsecretaris, ir. C. N. van Dis, bleek dat het aantal kiesverenigingen dat de SGP telt, de 3000 nadert. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Nede, 10. tres. Nieuwe behuizing voor het C.P.S. Het Christelijk Pacdagogisch Studie centrum heeft gistermiddag een nieuwe hulsvesting gekregen; althans: gisteren is het nieuwe onderkomen aan de Laan van Nieuw Oost Indië in Den Haag of ficieel geopend. Want al in december heeft het centrum er zijn intrek geno- Het centrum dat sinds 1946 in de huidige vorm bestaat verenigt ln xlcb vrijwel alle organisaties van het chris telijk onderwijs en beoogt het geven van leiding aan deze organisaties en wil voorts een stimulans zijn voor de zelfvernieuwing van het onderwijs. In het nieuwe pand, dat uit zestien zeer modern ingerichte vertrekken be staat, vinden alle sectoren van het C.P.S.van het kleuteronderwijs af tot het V.H.M.O. toe, huisvesting. De ge hele tweede etage is gereserveerd voor de prot. chr. studiecommissie voor het technisch onderwijs. Het vorige onderkomen van het cen trum was gevestigd in de Helmstraat in Scheveningen. maar door de uitbrei ding van het werk, werd deze ruimte te klein. Het C.P.S. verricht zijn werkzaamhe den in opdracht van alle besturen- en personeelsorganisaties op het gebied van het christelijk onderwijs in Neder land. In grote lijnen is het streven van het centrum dat per jaar 260.00C rijkssub sidie krijgt, erop gericht, uitgaande van modernere inzichten, het onderwijs meer effectief te maken en daarbij meer dan tot nu toe wat te doen voor va" P"«°onlijkl*U der leerlingen. Dit doel tracht men te bere'ken door contact met de kv.-cekscholen Hf conferenties, cursussen, mondelinge voorlichting door tal schriftelijke ow lenfCVCn aaQ het persone®i~van^de^scho-

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5