CttRISTFUJK Druk op protestantisme is sterk verminderd VELPON KONING- RICHARD d Professorenbeiioemiiig toont een tekort Kritiek op rechtsvorm der ondernemingen Archeologische expeditie boekt goede resultaten Een woord voor vandaag SUCROSA 2 r~ Laat het walletje toch bij het schuurtje In de Gereformeerde Kerk bode voor de classes Barendrecht en Dordrecht reageert de predi kant van Barendrecht ds. H. J. Riphagen op de reacties die er geweest zijn in de pers op de benoeming van ds. C. van der Woude tot hoogleraar aan de Theologische School te Kampen. Onder de titel: „Waarom zo boos" gaat hij in op de critiek vooral in het blad „Waarheid en Eenheid" en op de critiek op de critiek. Hij schrijft onder meer: DE KRITIEK komt hierop neer: geen doctorstitel, te oud en teveel riekend naar vriendjes politiek. De beide eerste punten zijn ten slotte objectieve gege vens. maar het derde klinkt in derdaad ook niet vriendelijk. Wij voor ons zouden dat er ook niet in gezien hebben, zeer beslist niet! Maar nu de opmerking een maal gemaakt is. moet men wel toegeven dat het gewraakte ver schijnsel helaas niet vreemd is in de wereld en dat de wijsheid soms van ons vraagt, ook de schijn des kwaads te vermijden. Wij willen dat verder graag dèèr laten, maar vragen ons in tussen toch af: waarom is men nu eigenlijk zo boos? Waarom schoot de anders zo gemoedelijke prof. Herman Ridderbos zo vurig uit zijn slof? Waarom moest het Fries Dagblad een uitgebreid ..peccavi" opbrengen terwijl het toch uiteindelijk niet anders heeft gedaan dan een vergadering ver slaan? Waarom moest een domi nee die op die vergadering zijn zegje had gedaan, om met prof. Ridderbos te spreken, „door de knieën", en dan blijkbaar naar zijn zin nog niet eens diep ge noeg? Waarom moest n.b. een kerfceraad in Friesland met een complete motie verschijnen? Om het maar eerlijk te zeg gen: wij kennen prof. Van der Woude slechts oppervlakkig, maar wij zouden hem anders best een eerlijk-gemeende felicitatie kun nen sturen, en tegelijk toch de schouders willen ophalen over al die overdreven verontwaardiging vanwege de openbare kritiek op zijn benoeming. Dat gaat mij te ver en dat drijft ons in een rich ting die ik positief niet en nooit uit zou willen. Ons past natuur lijk een vol vertrouwen in het be leid van de synode, en om deze benoeming zouden wij ook geen minuut later de slaap vatten. Maar ik behoef toch niet te ge loven in een onfeilbare synode? Of in de hoge onaantastbaarheid van erkende kerkvorsten, wier persoon'en kwaliteiten zelfs geen onderwerp van discussie mogen helemaal niet iemand, die zich zo maar uit het veld laat slaan. De verontwaardiging van het Gere formeerd Weekblad was juist even tè hevig om aannemelijk te zijn. En bovendien: professo ren-benoemingen aan de Hoge school der kerken liggen nu een maal in de aandacht der kerken. En anders zijn ze toch wel méér in discussie geweest. Toen in de negentiende eeuw de grote Bol land (zelfs niet eens doctoran dus!) benoemd werd in Leiden, begon men hier en daar óók wel te snuiven. Maar Bolland ontwik kelde zich daar rustig tot de grootste wijsgeer van de laatste eeuwen. En toen voo* enige ja ren de Neerlandicus ds. C. C. de Bruin benoemd werd in de theo logische facultèit te Leiden, stond een groot deel van de landelijke pers op stelten. Wij hebben hem onlangs nog eens meegemaakt: hij was er nog geen pond van af gevallen. Ook nebben wij niet vernomen dat de theologie der Middeleeuwen er veel schade van ondervond! Kom kom, mensen, laten we weer eens leren het walletje bij- het schuurtje te laten en de vrije meningsuiting in onze kerken niet al te zeer beknotten. Men zou haast zeggen dat prof. Van der Woude zelf meer wijsheid betoont Vocht en tocht :nde cn diep doordringei de dan al die mensen die zo vu rig voor hem op de ketting spron gen, toen hij het beroep aan vaardde dat de kerken op hem deden. Zo kan een enigszins on verkwikkelijk kabaal toch nog goed aflopen! TNTUSSEN ZOU je toch nog met reden boos kunnen zijn Maar dan niet allereerst op de „Waarheid en Eenheid" of zo, maar op het feit dat de keuze toch ongetwijfeld zeer beperkt was. Dat kon alleen bestaan door dat vele van onze doctores theo- logiae nè hun promotie Weinig meer van zich laten horen. Er is, afgezien van de professorenwe^ reld, een ontstellende achterstand in de wetenschappelijke beoefe ning van de theologie. Dat is vroeger anders geweest.Worden ook onze doctores misschien te véél opgeslokt door de praktijk, zodat er niet uit de bus komt wat er toch stellig inzit? De accenten in de predikanten-arbeid zijn in de laatste jaren kennelijk ver schoven van de studeerkamer naar de praktijk. Daar mag men ook zo maar geen kwaad van spreken: onze tijd vraagt ook meer bearbeiding van de ge meente dan vóór een halve eeuw. Niettemin, laten kerkeraden en gemeenten uit het gebeurde de les trekken dat daarvan ook een ónderwaardering van de weten schap het gevolg kan zijn. Het zal ongetwijfeld heel moeilijk zijn de kous precies gelijk op te brei en, maar ook *die onderwaarde ring loopt uit op ernstige schade voor het leven der kerk. Daar kan de benoemde echt niets aan doen. En de Synode óók niet! ayr gr*?»*?paf f? i Ds. H. Capó over situatie in Spanje De zesendertigjarige predikant Humberto Capó, die bijna twee weken in Nederland zal vertoeven, is niet hierheen gekomen om ijselijke verhalen te vertellen over de protestantenvervolging ii\ Span je. Want van vervolging is in dat land geen sprake meer. Wel kan men zeggen, dat de houding van overheid en rooms-katholieke kerk in Spanje ten aanzien van het pro testantisme nog vaak onverdraag zaam is. Maar godsdienstoefenin gen kunnen ongehinderd worden Advertentie Iets lijmen van Ceta-Bever Prof. De Gaay Fortman levert: (Van onze sociaal-economische redactie) De naamloze vennootschap is de afgelopen 75 jaar rechtens een kapitaalsorganisatie gebleven, dit in tegenstelling tot de overige rechtsontwikkeling in onze maatschappij, zo verklaarde vanmorgen prof. mr. W. F. de Gaay Fortman op een studieconferentie van het C.N.V. over de structuur en rechtsvorm van de onderneming. Prof. De Gaay Fortman bracht in dit verband een uitspraak van prof. F. J. H. M. van der Ven in herinnering, waarin deze opmerkt, dat de laatste 75 jaar een statische (niet veranderende) bezitsorde plaats gemaakt heeft voor een meer dynamische functionele orde. Deze ont wikkeling van het recht heeft de naamloze vennootschap echter niet meegemaakt. Goede hoop op een blijvende verbetering gehouden (op 250 plaatsen Spanje). De voornaamste reden Capó Nederland bezoekt, is hierin ge legen, dat hij de contacten tussen de Nederlandse kerken en de Spaanse evangelische kerk wil verstevigen. Tot deze bezoëkreis is ds. -Capó uit genodigd door de Ned. Ver. Het Evan gelie in. Spanje, waarvan ds. H. B Meijboom te Utrecht voorzitter is. Deze vereniging heeft voor het uitno- gen van ds. Capó samengewerkt met de Oecumenische Raad en met het de- putaatschap Reformatie-Rome van df gereformeerde kerken. Ds. Meijboom is van mening, dal niet alleen ds. Capó wat kan opsteken de geloofsgenoten in Nederland, dat ook de Nederlandse kerken veel kunnen leren van haar kleine terkerk in Spanje. Al was het alleen maar, dat men iets verstaan de volharding dié aan de dag Mén zal deze Spaanse broeders nooit mogen lospellen uit hun bestaan in Spanje. Zij willen volop behoren tot het Spaanse volk. Het verkeerde van me nige actie, die ondernomen wordt protestantse minderheden in de s-katholieke landen, is dat men daardoor die protestanten gaat isole ren en losweekt van hun eigen land. Beter is het om rechtstreeks de in heemse evangelische kerk in Spanje te steunen. Voorts wordt vaak vergeten, dat ook i Spanje de rooms-katholieke kerk al leen maar gebaat is bij een innerlijk sterk protestantisme. De rooms-katho lieke kerk wordt daór slap. waar het protestantisme niet veel kracht ver toont. En omgekeerd! grip overigens bij- in 1945). :n. Maar jn. Wrijf h'-T] k c Kloos- n ontsmettend. De naamloze vennootschap wordt nog te veel gezien als een eigendom van de aandeelhouders, de naamloze ven nootschap is een bijzondere vorm van maatschap gebleven. Zij draagt echter in wezen overwegend, het karakter van een instelling, aldus prof. De Gaay Fortman. De wettelijke regeling van 1928, heeft naar een zekere democra tisering willen streven door de algeme ne vergadering van aandeelhouders een wel omschreven plaats te geven. An derzijds handhaaft de wet van 1928 uit drukkelijk de zelfstandigheid van het bestuur. Dat men de N.V. nog steeds wil zien als een bijzondere vorm van maatschap is eveneens in strijd met twee uitspra ken van de Hoge Raad. In zijn uitspra ken van 21 januari 1955 en 31 decem ber 1958 heeft de Raad duidelijk de band tussen de N.V. en de andere ven nootschappen doorgesneden. Voorts is langs allerlei wegen de macht der aan deelhouders praktisch teruggebracht tot beschikkingsmacht over hun aandeel als waardepapier. De N.V. is haar eigen eigenaar. Factor arbeid Bij de vraag, of aan de factor ar beid op enigerlei wijze medebeslissen de Invloed op het beleid van de N.V. moet worden toegekend, merkte prof. De Gaay Fortman op, dat de Wet op de Ondernemingsraden de rechtsvorm van de onderneming reeds belangrijk heeft veranderd door aan de onder nemingsraad een recht van medeweten, medespreken, adviseren en stimuleren toe te kennen. Hier liggen grote gelijkheden om de arbeiders bij de gang van zaken in de onderneming te betrek ken. De wettelijke mogelijkheden ter verwezenlijking van de medezeggen schap zijn weliswaar beperkt, maar in het dagelijks leven van de onderneming hebben ondernemer en arbeiders het in handen aan de medezeggenschap een reële inhoud te geven. Zij moeten ge stalte geven aan dat, wat de wet wil en aan meer dan dat, zo meende prof. De Gaay Fortman. Onmiddellijk beslissende invloed van een orgaan dat de arbeiders in, de on derneming vertegenwoordigt, achtte spreker niet mogelijk, gelet op het wezen van de onderneming. Ook krijgt de arbeider de* medezeggenschap, in de zin van medebeslissen niet, indien men hem aandeelhouder maakt, of hem een vergelijkbare positie geeft. Voorts achtte prof. De Gaay Fortman ;t van belang, dat ingrijpen van ten af in de gang van zaken bij de derneming mogelijk moet zijn in belang van allen die rechtstreeks bij de onderneming betrokken zijn en in het algemeen belang. Er zullen exter- waarborgen moeten bestaan verantwoord beleid en tegen pulaties van de zijde deelhouders. Incidenten die zich hebben voorge daan bij bedrijven als De Ommelanden, de Draka en Vlisco zouden ingrijpen mogelijk moeten maken. Reorganisatie Concluderend stelde prof. De Gaay Fortman vast, dat de vraag naar de juiste rechtsvorm van de onderneming niet alleen een vraag om medezeggen schap is. De zaak moet veel ruimer gezien worden. Het gaat om een rechts vorm, die beantwoordt aan datgene, wat uit een oogpunt van een goede atschappelijke orde als rechtens en zedelijk goed moet worden aangemerkt. Verschillende mogelijkheden zullen daarbij overwogen dienen te worden. Prof. De Gaay Fortman noemde ln dit verband een andere samenstelling het college van commissarissen, versterking van de verantwoordings plicht jegens de ondernemingsraad, gro- -*&• tere openbaarheid, uitgebreidere be- In de bovenste lagen werd i voegdheden van commissarissen, grote re mogelijkheden van rechterlijke con- trole enz. Referent meende dat bij het oveerwegen van deze mogelijkheden in het bijzonder aandacht besteed zal i ten worden aan het rapport van de so ciaal-ethische sectie van de commissie structuur en rechtsvorm van de onder neming ingesteld door het C.N.V. en het rapport van de dr. Wiardl Beek man Stichting: De hervorming van de onderneming. Ds. Capó heeft op een persconferen tie in Den Haag duidelijk gemaakt, dat de positie van het protestantisme vijftien jaar lang heel moeilijk geweest is. Men kan echter momenteel een delijke kentering waarnemen en vurig hopen de Spaanse protestanten, dat de ze verbetering blijvend zal zijn. Dat er zo weinig begrip voor evangelische kerken bestaat, valt wel te verklaren. Er zijn niet veel protes tanten in dit land (hun aantal zal 25 a De wet kent alleen de rooms-katho lieke kerk, zodat er formeel voor protestanten geen plaats is in Span je. Vandaar de moeilijkheden bij hu welijk, het verkrijgen van overheids- betrekkingen e.d. Bovendien ziet de overheid èl niet-katholiek is voor protestant Dat zijn dus ook de felle anticlerica- len. die deze kerk hebben verlaten. Het zijn voorts de Jehovagetuigen, die door hun fanatiek optreden het pro testantisme zeer hebben gedwars boomd. Zo langzamerhand leren de autoriteiten het onderscheid wel ken- tussen wat protestants genoemd wordt en wat het ook werkelijk is. De Spaanse evangelische kerk is telijk niet één kerk maar een federa tie van kerken. Drie jaar geleden aan vaardde men een geloofsbelijdenis, die gebaseerd is op de oude Confessio Hel vetica. De Spaanse evangelische kerk werkt samen met enkele kleine groe pen, doch heeft weinig contact met baptisten- en pinkstergemeenten. Er be staat geheel geen contact met adven tisten en Jehovagetuigen. De evangelische kerk wil een lega le kerk in Spanje zijn en geen „spe lonk van Adullam" voor allen, het in de r.k. kerk niet kunnen den. Men wil als protestanten erkend worden als deel van het Spaanse Missionaire taak Het Spaanse volk, aldus ds. Capó, is en godsdienstig volk. Alleen: in de k. kerk vinden velen geen bevredi ging van hun geestelijke behoeften. Vandaar dat overgangen naar het pro testantisme waar de sfeer van war me verbondenheid aantrekt vaak voorkomen, hoeveel moeilijkheden zij ims voor de betrokkenen meebrengen. Daarom ziet de evangelische kerk zich voor een missionaire taak ge plaatst, maar toch niet zo, dat zij er op uit is om Rome zieltjes af te win- Gelukkig valt ook in de r.k. kerk een streven naar verbetering te bespeuren. Men is begonnen met jeugdwerk zelfs worden er bijbelcursussen g Ds. Capó, die woensdagavond al in Den Haag sprak, bezoekt voorts o.a. Rot terdam, waar hij zondag spreken zal, Alkmaar en Amsterdam. Het I.K.O.R. zendt op 21 februari een vraaggesprek met hem uit. Advertentie Blijf meester over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten Zij schenken de rust tot herstel KEiaimiEEiniaaiiia De man wiens denken en doen beheerst wordt door de vraaq „Wat brengt het me op?" is geen aangenaam mens. Hij is o- z'n minst een materialist en op z'n ergst een nare egoïst. Mij! schien dwingt hij bij sommigen eerbied af, maar zeker gee?, sympathie! En toch geeft Jezus en dan nog wel aan een groep Far: zeeënhet advies berekenend te zijn. Maarin het vertl i cale vlak. „Wanneer gij een gastmaal aanricht", zo zegt Hij ft/ i hen, „nodig dan bedelaars, misvormden, lammen en blinder J En gij zult zalig zijn, omdat zij niets hebben om u terug t i betalen. Want het zal u terugbetaald worden bij de opstar ding der rechtvaardigen Ieder van ons begrijpt dat maar wat is het moeilijk or deze Goddelijke raad op te volgen. Want we hangen zo aa dat „wat brengt het me op in het materiële vlak?". We doe er misschien niet aan mee, maar hoe graag zouden we d voetbalpool willen winnen of de honderdduizend uit de staats loterij. En hoe druk maken we ons over een half procentj loonsverhoging meer of minder. Stel eens voor, dat we al di berekenende energie investeerden in het geestelijke vlak - wat zouden vele „problemen", waar we nu zwaar over discw siëren, plotseling nietig lijken. Misschien kon het woou, i „saecularisatie" wel direct uit ons woordenboek worde geschrapt! SPORT EN OVERHEID TVE sportnota, die' minister Cals in zen we het uitgangspunt, dat de li 1 1955 aankondigde, is thans versche- chamelijke vorming een wezenlij) nen. Eindelijk. Een record is hier en onmisbaar bestanddeel van de op! bepaald niet gevestigd, althans niet voeding is en dus in de eerste plaat i wat het tempo van voorbereiding be- tot de verantwoordelijkheid van d ook de lichamelijke vorming in vangen door „lichamelijke vor i schoolverband. Dat lijkt ons juist, ming", ook al sluit dit aan bij eei omdat deze twee grotendeels van el- term als „algemeen vormend onder kaar afhankelijk zijn. wijs". In aanzienlijke mate heeft de nota öe rijksoverheid op di het karakter van een inventarisatie, "b,ed 's "Ven ponten voortreft, situatieschets. Als zodanif is zij Een vandte punte v is het bevorderen van de lichamt reeds bijzonder waardevol, omdat zij het beeld van de zaak verheldert. Zo blijkt er bijvoorbeeld uit, dat bij na één op de drie van de thans be staande gymnastieklokalen na de jongste oorlog is gebouwd. Niet ge heel ten onrechte menen de bewinds lieden van o., k. en w., dat zo'n cij fer een zeker optimisme ten aanzien van de opheffing van het nog be staande tekort wettigt. lijke vorming in schoolverband. Eei c ander punt omvat het voor zo ve; mogelijk verlenen van medewerkini aan provinciale en gemeentebestu ren inzake de bouw en aanleg va: accommodaties als gymnastiekzalei j en zwembaden. Voorts wordt als taal genoemd het verlenen van steun ei f medewerking aan landelijke organi c saties, die werkzaam zijn op het ge bied van de lichamelijke vorming Behalve een situatieschets bevat de de sport en medische sportkeuring nota ook de hoofdlijnen i i het i Goede uitgangspunten, maar he geringsbeleid. Met instemming Ia- komt aan op de uitwerking. SPORT EN FINANCIËN TN de komende vijftien jaar moeten Akkoord, maar dan zullen de ge in ons land tweeduizend gymnas- meenten ook over de nodige geld tieklokalen worden gebouwd. Samen middelen moeten kunnen beschik zullen die ongeveer 350 miljoen gul- ken. De bewindslieden kunnen den kosten. Bovendien zijn nieuwe slechts hopen, dat de steun van di sportvelden, sporthallen en zwem- gemeentebesturen aan de plaatse baden nodig. De oude vraag rijst: lijke sportbeweging in de komend) de staatssecretarissen Scholten en verhouding tussen rijk en gemeentel Stubenrouch in hun thans versche- zal, menen wij, de plaatselijke be Afgezien van de financiële zijde ii ken zij op, dat de centrale overheid er nog de kwestie van het bouwvolu - me. Noodgedwongen moet ministei i Van Aartsen juist de bouw van zwem baden en sporthallen afremmen. Di moeilijk van uit Den Haag kan be oordelen, welke gemeente wel een sportveld nodig heeft en welke niet. De decentralisatie, die dit kabinet bewindslieden van o., k. en w. kun in het bijzonder voorstaat, brengt nen wel zeggen, dat zij bèpaaldc e, dat de beslissing over zulke bouwvolume zullei ken zoveel mogelijk aan de gemeen- steunen, maar dat is geen waarborg tebesturen wordt overgelaten. dat de sporthallen er komen. SPORT, OVERHEID EN TOTO DE NEDERLANDSE archeolo gische expeditie in Jordanië die thans 6 weken op de ruïne-heuvel Deir Alla aan het werk is. heeft reeds goede resultaten behaald. De bovenste lagen van deze heu vel (teil) bestaan uit het puin v^n huizen, die van kleitichels waren ge bouwd zonder fundamenten. De res ten van deze huizen dateren uit de ijzertijd, die geduurd heeft van de 12e tot de 6e eeuw voor Christus. De jongste lagen van de ijzertijd blij ken door erosie van de teil verdwe nen te zijn, maar een aantal tot die lagen behorende putten is nog aanwe- Voor de slanke lijn! ien in de hele wereld enthouslait 1st het spel kon zijn. Eindelijk wordt mijn tegenwoordigheid voor lange tijd ge vraagd? Wat is tijd? spotte de bochel, ik sta daar hele maal buiten. -Weet u niet dat de tijd van een goed ridder slechts gerekend wordt naar de daden die hij voor God en zijn dame durft stellen? U spreekt waarheid met een dwaze mond, ant woordde Sir Kenneth. Roept mijn dame mij werke lijk om een daad te verrichten, kan dat niet wach ten tot ik hier mijn taak heb vervuld? Zij eist IJ:a. wij hebben al bloedig en wantrouwend Zeg hem, dat de hand die lauweren kan schenken! Binnen in het hart van de ridder speelde zich nu een verwoede strijd af, tussen de twee plichten die hem riepen en hij had enige tijd nodig om het met zichzelf in het reine te brengen. Wacht, wacht nog een ogenblik, zei hij daar om, waarna hij tot zich zelf prevelde: Ben ik on derdaan of slaaf van Richard? Ben ik geen vrij rid der die vrijwillig ter kruisvaart is gekomen? Geef de ring terug, onderbrak de dwerg on geduldig zijn overpeinzingen, u bent onwaardig hem aan te raken! Een ogenblik nog. goede Nebectamus, stoor me niet in mijn gedachten. Ik brand van verlan gen om het bevel van mijn dame te volgen, maar er is en blijft Richard's bevel en ik heb gezworen '1st eerbiedigen. Nogmaals: hoe ver moet u mij -van ^'er wegbrengen? Naar gindse tent slechts, antwoordde de dwerg wrevelig, waar gij de maan ziet glinsteren op de gouden bol die het dak siert. Dan kan ik in geval van nood in een oog wenk terugzijn, zei de ridder, ik kan van daar het SIR WALTER SCOTT blaffen van mijn hond horen. Bovendien kan ik haast maken en mij aan de voeten van mijn dame werpen om haar te smeken mij terug te laten ke ren naar mijn wachtpost. Blijf hier, Roswald, en neem de taak van mij over! De schrandere hond keek zijn meester aan als wilde hij hem verzekeren dat hij begreep wat van hem verlangd werd. Kom nu, goede Nebectamus, vervolgde Sir Kenneth, laten wij ons haasten het bevel dat u brengt te gehoorzamen. Laat zich haasten wie wil, grinnikte nu echter de dwerg, u hebt al tijd genoeg verloren en ik ben niet van plan mijn oude leden in een wedren te Daarna keerde hij zich om en stapte voor de rid der uit, evenwel zonder het op een drafje te zet ten. Sir Kenneth begreep dat slechts geweld zijn geleider tot meer spoed kon aanzetten en dus greep hij hem brutaal in de lenden, tilde hem op, nam hem onder de arm en begon met die lichte last over de oneffen grond te hollen. Toen ze in de nabij heid van de tent kwamen merkte hij echter dat zich daar een kleine wacht van soldaten bevond en be grijpend dat men hem hier niet mocht horen of zien, vertraagde hij de pas en zette Nebectamus gaan, doch nam zwijgend de sterke man bij de hand en voerde hem omzichtig met zich mee naar de achterzijde van de tent, waar ze door de wach ten niet konden worden ontdekt. Daar gekomen hief hij een stuk van het zeildoek op en gaf de rivier een teken door het gat naar binnen te krMipen. Even nog aarzelde Sir Kenneth. Deze maivièr om zich tot de tent toegang te verschaffen Ifeek hem immers lijnrecht in tegenspraak nr§»* zijn eer, aan gezien het meer op een inbraak dan op een waar dige binnenkomst leek. Maar opnieuw betoonde de dwerg zich ongeduldig en porde hem in de rug. Sir Kenneth dacht aan de ring en aan alles wat hij in de kapel had meegemaakt en meer was niet no dig om hem de laatste aarzeling te doen overwin- Dus bukte hij zich en kroop door de opening in het zeildoek de tent in, terwijl hij de dwerg hoor de fluisteren: Blijf hier wachten tot ik u roep' Sir Kenneth zat alleen in de duisternis van het voorste vertrek van de tent en aanvankelijk ge beurde niets, zodat de tijd verstreek en hij a-1 spijt kreeg zich zo gemakkelijk te hebben laten meetronen. Nu hij de gevaarlijke onderneming ech ter al zover had laten komen weigerde^hij terug te keren voordat hij Lady Edith Hij had inbreuk g- graven uit de 13e Christus aangetroffen met geglazuurd en beschilderd aardewerk en versier selen van metaal. Een grote hoeveelheid aardewerk uit dc ijzertijd is gevonden, waaruit onder meer is gebleken dat in deze plaats de culturen van Palestina en Trans- jordanië elkaar ontmoetten. Een stadsmuur en een daar later aan toegevoegde aarden toren werden ont graven, die dateren uit de vroege ijzertijd. Ook deze bouwwerken blij ken gebouwd te zijn op de begane grond zonder funderingsstenen. Uit een periode, voorafgaand'e aan de to renbouw. stamt een metaalsmeltoven, die zojuist werd ondekt met kanalen voor de luchtaanvoer aan de noord- De expeditie staat onder leiding van dr. H. J. Frnaken en wordt bekostigd door de Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek te 's-Gravenhage. Beroepijigswerk Beroepen te Herkingen: C. Alblas, kand te Utrecht. Aangenomen naar Burgh op Schou- en: F. Don te Nisse. Bedankt voor Nieuw-Lekkerland: Langerak te Vinkeveen, voor Utrecht (2e studentenpredikant): Ph. W. Berg- kotte te Oosterbeek. Toegelaten tot de evangeliebediening: J Boersnia te Amsterdam West: B Ccanky tc Amsterdam: J. van Dijk te Papendrecht; B. C. de Gelder te Alblas- serdam; P. C. Janse te Rotterdam; J. Mdnsveld te Rotterdam; M. Ruster te Borssele; L G. Zwanenburg te Waarder. Bcroepbaarstclling de heren J. van Dijk, kand. te Papendrecht Eilandstraat 18 en L. G. Zwanenburg, kand. tè Waar- dcr. Westeinde 31. zijn beroepbaar. Visser te Dokkum. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Tweetal te Tholen: Chr. van Dam te Rotterdam-Zuid en M. Blok te Rijssen. Bedankt voor Apeldoorn en voor Gor- cum: M. Blok te Rijssen; veer: Chr. 1 hebben gezien. 0akt op de regels der krijgs- al te dwaas zijn daar niet mee gaan tot hij tenminste zijn doel had be- hij zich verder reikt. Hij kon niet met zekerheid zeggen w: bevond, doch alles wees er op dat hij ninklijke verblijfplaats was terechtgekomen maakte de geschiedenis nog gevaarlijker. Inderdaad, zo hij hier werd ontdekt allerlei Wordt vervolgd Gouden doctoraat 6eze week is het vijftig jaar geleden dat mr. E. E. J. M. van Zinnicq Berg- mann aan de Rijksuniversiteit te Utrecht promoveerde tot doctor in de rechts wetenschap. De gouden jubilaris woont in Vught. Hij maakt nog steeds actief deel uit van het advocatenkantoor van mrs. Van Zinnicq Bergmann te 's-Her- togenbosch. TVE lichamelijke vorming en de sportprijsvragen, sport kunnen in hoge mate be- deerd vorderlijk zijn voor de ontwikke ling van de menselijke persoon. wordt geconclu deerd. Dit laatste stelt o indslieden zijn gaan, dat de sporttoto wordt inge voerd en dat uit de opbrengst daar inderdaad bestaande tekortei Dienovereenkomstig heeft dc over heid, voor haar deel belast met de zorE voor het algemeen welsijn der ^^rdTn" gedekt.' burgers, tot taak, voor dezen de mo gelijkheid te scheppen tot een zc doelmatig mogelijke lichamelijke minister vorming en sportbeoefening, aldus stellen de minister en staatssecreta rissen van 0„ K. en W. in hun nota Wij blijven tegenstanders van eei voetbalpool en het spijt ons, dat di staatssecretarissen vai O., K. en W. deze bron van inkom sten voor de sport zo duidelijk naa hebben geschoven. betreffende de lichamelijke vorming Lievep zouden wij een grotere rijks de sport. Onder eerbiediging van sui,si^|e voor de sport hebben gezien de eigen verantwoordelijkheid der individuen en groepen verleent zij rechtstreekse steun aan de lichame lijke vorming en de sport o.a. door waarvoor ookin kerkelijke kring i gepleit. Bij Invoering van de voet baltoto komt de lichamelijke volks gezondheid op kosten van de geeste subsidies, 10 gaan de samenstellers [ijke volksge7ondheLd. Bovendien komt hier weer de klem geen subsidie zal worden verstrekt organisaties, die niet deelnemen aai aan landelijke sportbonden ten be- de voetbalpool en ook geen geldei hoeve van de organisatie van het uit de opbrengst daarvan wensen t< wedstrijdwezen. Voor zover hier met aanvaarden. Hebben de bewindslie een tekort aan geldmiddelen wordt den met de prot.-chr. sportorganisa gekampt, zullen wellicht in de naas-' ties geen rekening gehouden bij hel te toekomst gelden ter beschikk' worden gesteld uit de opbrengst i SPORT, PERS EN OVERHEID TIJDENS de persconferentie, die wlndslieden van o., k. en w. die had minister Cals en de staatssecre- den belegd, is in de eerste plaats eei te lichten, deed zich een niet onver- wen als een mogelijkheid om de per makclijk, maar toch onaangenaam naar zijn hand te zetten het ge incident voor. vaar is niet denkbeeldig, maar dezi Onmiddellijk nadat de bewindslie- opmerking slaat niet op de bewinds den hun toelichting hadden gegeven, lieden van o., k. en w. is op d( vroeg als eerste de voorzitter van de verkeerde weg. Minstens even ver Nederlandse Sport Federatie, jhr. mr. A. Feith, het woord. Niet om nadere informaties in te winnen, keerd zou het echter zijn, indien df pers zo'n conferentie te baat nan om de overheid te beïnvloeden. maar om te zeggen, dat de N.S.F. Na dit te hebben gezegd, zitten w opbouwende kritiek op de nota zou nog met twee vragen. Ten eerste W. van Zijll, die (opbouwende) kri tiek te spuien. Zeer terecht merkte minister Cals op: „Het is hier een persconferen- meester tie. Het overleg moet niet hier be ginnen". Inderdaad, een persconferentie L hun organisatie schijnen te leiden als pers betitelen? De heer Feitl is, voor zo ver wij weten, burge Voorburg, geen journa Een persbijeenkomst, zoals de be- twee staatssecretarissen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2