Jlieume geitectfe (üimrant 100.000 2000 Sf Chroesjtsjef in Djakarta: mensen bijeen Binnen 15 jaar nog gymnastiekzalen bouwen Sportbonden krijgen meer subsidie van het rijk Succes van R.A.I. roept ruimteprobleem op Voor Chessman bijna geen hoop meer Reusachtige Engeland 4 installatie waarschuwt minuten voor aanval DONDERDAG 18 FEBRUARI 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441 ABONNEMENTEN ƒ7.50 per kwartaal; 2,56 per maand; 0.59 per week ADVERTENTIES: ƒ0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter Veertigste jaargang no. 11798 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CIIRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden cn Omstreken „Stantsasticfj i« ghtbleuen mgn bert ia Ugfjenspott" Bezorgd over KABINET Zie pagina 5 SPORT in nood Zie pagina's 1 en 9 AUTOFLONKERING Zie pagina"* 1 en 13 Vandaag beginnen de OLYMPISCHE SPELEN Zie pagina 13 Grootste welkom in Zuid-Azië; arbeiders en scholieren vrij Prinses Irene heeft gisteren in Amsterdam het benzinestation Kriterion, dat door studenten wordt geëxploiteerd aan de Zeéburger- dijk officieel in bedrijf gesteld door het benzine laten lopen in een oude auto. Naast haar op de foto ziet men burgemeester G. van Hall. Iljoesjin-vliegtuig geland op het door de moesson doorweekte vlieg veld van Djakarta om het grootste welkom in ontvangst te nemen, dat hem in Zuid-Azië bereid was. President Sukarno, in smetteloos uniform en met de lotting in de hand, wachtte hem op tezamen met duizend In donesische hoogwaardigheidsbekleders en diplomatert. Het vliegveld was met vlaggen omgeven en de veiligheidsdienst schatte, dat alleen al in de omgeving van het vliegveld zich honderdduizend mensen hadden verza meld, terwijl tienduizenden stonden opgesteld langs de weg naar het De machtige Indonesische commu nistische partij had alle krachten ingespannen om de gast een geest driftige ontvangst te bereiden. Auto's met luidsprekers spoorden de werkgevers aan hun arbeiders vrij te geven en hen in staat te stel len Chroesjtsjef toe te juichen. De scholen hebben, vrij en het vervoer met bussen en treinen is kosteloos om duizenden van het platteland in staat te stellen naar Djakarta te komen! Langs de straten ziet men reusachtig© portretten van Chroesjtsjef. hamers sikkels en spandoeken, waarop vriend schapsbetuigingen jegens Rusland zijn geschilderd. Sukarno zei in zij „Ik ben zeker dat u o hoe het Indonesisclu lief heeft en hard werkt rechtvaardighe welkomstwoord tuigd zult raker olk de vrijheic •eldvred' steunt. V zult straks de wereld materiaal kunnen voorleggen over Indonesië en zijn volk, dat hard cn onophoudelijk worstelt tegen het imperialisme. Uw be zoek zal de vriendschap tussen Indone sië en de Sow jetunie versterken en het begrip tussen beide landen doen toe nemen. Uwe Excellentie is goed bekend onder ons volk voor de diensten die u aan uw land bewijst en aan de wereld- Chroesjtsjef antwoordde dat Indonesiës worsteling om onafhankelijkheid grote sympathie in de Sowjetuime geniet. „De Sowjetuniie en Indonesië steunen de neldvrede. Beide zijn tegenstanders kernwapens, die het mensdom zullen Minister Cals in sportnota: parlementsredaetie) IN DE eerstkomende tien tot twintig jaar zal in grote mate kunnen wor den voldaan aan de wensen die bij de georganiseerde sportbeweging Op school meer les in lichamelijke opvoeding De bewindslieden baseren hun verwachting op het feit dat sinds 1945 van verschillende soorten sportaccommodaties jaarlijks gemid deld meer nieuwe zijn tot stand ge- op het gebied van de materiële voorzieningen leven. Dit zeggen minister Cals en de staatssecretarissen Scholten en Stubenrouch (allen van o., k. en w.) in de „Nota betreffende lichamelijke vorming en sport" die zij thans bij de Tweede Kamer hebben ingediend. komen dan*de Nederlandse Sport Federatie voor de komende 25 jaar gemiddeld verwezenlijkt wenst te zien. Indien de gemeentebesturen in de komende jaren op dezelfde voet zullen voortgaan, zal geleidelijk in de behoefte aan sportaccommodaties kunnen worden voorzien, menen de minister en de staatssecretarissen. Het rijk behoeft volgens hen aan de gemeentebesturen daartoe geen ex tra-geldmiddelen toe te kennen. In de 42 bladzijden tellende nota, waar bij niet minder dan 154 bladzijden statis tische bijlagen zijn gevoegd, staat voorts j De rijkssubsidie voor de landelijke sportorganisaties zal geleidelijk worden verhoogd. (Voor i960 is 500.000 uitge trokken). 2 Het Nederlandsch Olympisch Comité zal ook na 1960 jaarlijks een rijkssub sidie ontvangen. (Voor 1960 is in ver band met de Olympische Spelen een bedrag van ƒ100.000 voor het N.O.C. uitgetrokken), o De bewindslieden verwachten dat de opbrengst van in de toekomst even tueel te organiseren sportprijsvragen (waartoe onlangs het wetsontwerp tot regeling van de sporttoto is ingediend) voor eon belangrijk deel direct of in direct aan de georganiseerde sportbe weging ten goede zal komen. 350 miljoen gulden A Voor de verschillende takken van on derwijs zullen in de komende vijftien jaar ongeveer tweeduizend gymnas tieklokalen moeten worden gebouwd. De kosten van zulk een lokaal bedra gen thans ongeveer 175 000. waarbij de kosten van de Inrichting zijn inbe grepen. Dit komt neer op een investe ring van in totaal ƒ350 miljoen, er Het aantal lesuren voor gymnastiek moet bij verschillende takken van derwijs worden uitgebreid. Op meeste lagere scholen ontvangen de leerlingen thans twee gymnastiekles sen per week. De bewindslieden zul- Bijna 500 zwembaden en 3300 gymzalen (Van onze parlemen(sredactie) PR ZIJN in ons land 3293 gym- nasliekzalen en 47 sporthal len. Het aantal zweminrichtingen bedraagt 491. waarvan 47 over dekte. Voorts zijn er 430 andere overdekte sportaccommodaties en 3491 sportparken, die 7621 velden en/of banen bevatten. In de naoorlogse jaren is het aan tal gymnastieklokalen in ons land met ongeveer duizend vermeer derd. Voorts is het aantal over dekte en ni et-overdekte zwem- inrichtingen met respectievelijk 7 en 32 toegenomen. Van de 7621 i wezige sportvelden of banen zijn er niet minder dan 4196 na de komen. Hel aantal inwoners per sport accommodatie bedraagt in Dene marken 596, Zweden 73!'. Neder land 1024. Luxemburg 1296, Wcst- Duitsland 2016. Italië 5125. Deze vergelijking wijst uit dat de toestand ten aanzien van de sportaccommodatie in ons land minder ongunstig is dan de laatste jaren veelal is verondersteld, zeg gen minister Cals en de staats secretarissen Scholten en Stuben rouch in hun vota betreffende lichamelijke vorming en sport. len het toejuichen, indien er zoveel mogelijk naar wordt gestreefd dit tal tot drie uit te breiden. Zwemles /r Aan onderwijzers zal gelegenheid den geboden, deel te nemen aan sussen voor het geven van leiding bij het schoolzwemmen. n Met de bouw van sporthallen en an dere accommodatie die nodig Is voor dc lichamelijke oefening en de sport beoefening aan de universiteiten en hogescholen zal in de komende vijftien jaar een bedrag van ongeveer 15 mil- joen zijn gemoeid. o Er zal worden nagegaan of en hoe de wetenschappelijke studie vam de licha melijke vorming en daarmee samen hangende vraagstukken kan worden ingepast in het verband van univer siteiten. Minister Cals heeft over dit probleem advies gevraagd aan een „Commissie universitaire studie licha melijke vorming". Bally's loon was bij contract geregeld Het loon van de Diepenvecnse land arbeider Bally, die veertig jaar gewerkt heeft voor kost en inwoning en een zak geld van f 2.50 per week, was bü een legale arbeidsovereenkomst geregeld, zo heeft een onderzoek uitgewezen. De overeenkomst was goedgekeurd door de plaatselijke sociale commissie van het Landbouwschap, daar Ballv voor minder dan een derde als valide werd be- nietigen. Beide steunen de ontwapening. Bende zijn voorstander van afschaffing vam het imperialisme. We willen meer weten over dit land, hetwelk z»l leiden tot nauwere betrekkingen. Indonesië is een land met heet klimaat en wij ontvan gen var» de massa het warmste welkom", zei Chroesjtsjef. die beloofde volle steun te verlenen aan „de onafhankelijkheid en aotieve politiek v?m dit neutralistische land". ..Ónze vriendschap is gegrondvest op eenstemmigheid in een aantal inter nationale vragen". ..Geen propaganda" Achter alle officiële geestdrift ziin er echter volgens Ass. Press tekenen, dat de Indonesische leiders willen voorko men, dat de communisten het bezoek zul len uitbuiten voor propaganda in de kou de oorlog. De minister van buitenlandse zaken. Subandrio. zeide te hopen, dat het bezoek niet zou uitlopen op een tegen over elkaar stellen van ideologieën omdat de twee landen hun éigen stelsels heh- Indonesië is volgens A P. het interna tionale communisme beu geworden en ir toenemende ma-te beter gestemd jegens Amerika. Men verwacht, dat Sukarno Chroesjtsjef in hoofdzaak hun aandacht zullen vestigen op economische aangele genheden en het is mogelijk, dat de Rus sen nog meer hulp zullen aanbieden. Tot nog toe is de Russische hulp veel min der dan die der Amerikanen, die sedert 1945 reeds 017.4 miljoen dollar of f 2346 miljoen hulp hebben verstrekt tegenover de Russen 118,3 miljoen dollar of f 450 min Chroesjtsjef zal twaalf dagen in Indo nesië verblijven en een afstand afleggen van 2200 kilometer. Het blad Benita verzoekt Rusland een kernreactor voor vreedzame doelein den. De buitenlandse pers wordt bedreigd met krasse maatregelen als zij zich niet aan de bepalingen houdt. De Tinnes of Indonesia noemt Chroesj tsjef de belangrijkste gast. die Indone sië ooit ontvangen heeft, en is bitter ge stemd jegens Eisenhower, dm in decem ber naliet Indonesië te bezoeken. Men acht het onwaarschijnlijk, dat Chroesjtsjef zal bemiddelen in het geschil met rood China over de Chinese zaken lieden in Indonesië. Zware Ixtete voor Sepp Dietrich Sepp Dietrich, eens generaal In Hitler's SS. is door een Westberlijnse zuivermgs- rechtbank een boete van 8000 mark ver oordeeld. De rechtbank stelde in'haar .uit spraak dat hij een prominente en mea verantwoordelijkheid beklede steunpilaar was geweest van he nazi-regime. Op het bedrag van de boete zal beslag worden gelegd bij de Berlijnse bank waar hij een rekening heeft. Diebricht. zo luidt het vonnis verder, heeft in belangrijke mate geprofiteerd van zijn hechte banden met het naziregime en zal dit door het betalen van een boete moeten goed maken. Diet-richt is thans 67 en woont in Lud- wigsburg. Na de Tweede Wereldoorlog werd hij door een Amerikaans hof tot le venslang veroordeeld wegens zijn aandeel in de massa-moord op 142 Amerikaanse soldaten te Maimedy in 1944. In 1955 werd hij op erewoord vrijgelaten. Twee jaar later werd hij door een Westduitse recht bank tot anderhalf jaar veroordeeld we gens zijn medeplichtigheid in Hitler's bloedige zuivering van de nazi-part ij In 1934. Bergen (L.) nog niet gezwicht voor aandrang van Buit. Zaken De Limburgse gemeente Bergen heeft nog geen beslissing genomen over de verkoop van 111.50 hectare bosgrond aan de Deutsche Bauernsiedlung, waarop het ministerie van buitenlandse zaken had aangedrongen, omdat het deze verkoop als argument wilde gebruiken in de Ne derlands-Duitse onderhandelingen. De raad had ernstige bezwaren tegen deze verkoop cn stelde zijn beslissing uit tot het herstel van ziekte van de burge meester en een der wethouders. De droom .van vele mannen en vrouwen hééft vanmorgen in het Amsterdamse RAl-gébouw ge stalte gekregen, toen daar de 42ste Nederlandse automobiel- tentoonstelling geopend werd. Het was een fonkelend paradijs van glanzend lak en blinkend chroom en een renstal vol inge toomde paardekrachten. Voor een overzicht van de RAI, zie pagina 11. Twee gezinnen door brand dakloos Iin de nacht van dinsdag op woensdag is de won-inig van de familie D. Norder in Stadskanaal uitgebrand. De. bewoners, man, vrouw en een kind, konden ter nauwernood im nachtgewaad het huis ver laten. Van de inboedel kon niets worden Gistermiddag ds brand ontstaan in de woning va-n de faimiiildie J. Martens te Mus- selkanaaS. De woning werd grotendeels in de as gelegd. De oorzaak van de brand moet worden gezocht im een lekkage in de schoorsteen. Ook door deze brand zijn drie personen, man, v-rouw en kónd, dak loos geworden Du ikbootmysterie sleept zicli voort Het Argentijnse duikbootmysterie sleept zich voort. Het blijkt dat zelfs het ministerie van defensie in Buenos A,'res niet weet of de geheimzinnige dnikboot nu al dan niet ls verdwenen. Men krijgt de indruk dat de marine er niets voor voelt de minister van de gebeurtenissen op de hoogte te stellen. Volgens onofficiële zegslieden is het echter zo: dinsdagavond is weer eens 9 omar-contact gemaakt met een onbe kende en onmiddellijk zijn nieuwe sohe- pen ter versterking naar de Golfo Nuevo gezonden, die gisteren de vreemdeling met dieptebommen hebben bestookt. Een groot aantal lander heeft de Argen tijnse regering inmiddels laten weten dat geen van hun duikboten zich in de golf kan bevinden. Nederland is een vam die Diep ingrijpen noodzakelijk Voetgangers beschermd op alle zebra's DE secretaris-generaal van het mi nisterie van verkeer en water staat, mr. A. H. C. Gieben, heeft van morgen in tegenwoordigheid van vele burgerlijke en militaire autori teiten de 42ste RAI-tentoonstelling in het oude RAI-gebouw te Amsterdam geopend. Mr. Gieben constateerde, dat voor hel RAI-bestuur het ruimteprobleem over een jaar, wanneer het nieuwe RA I-ge- bouw aan het Europaplein gereed is, ver leden tijd zal zijn. „Maar voor de over heid bestaat dat vooruitzicht allerminst. Zelfs kan worden gezegd, dat, naarmate het streven van de RAI de produktie en de verkoop van verkeersmiddelen te sti muleren tot gunstiger resultaten leidt, het ruimteprobleem in de verkeersverbin dingen zich te nijpender doet gevoelen", aldus mr. Gieben. Indien de verkeersintensiteit zich dezelfde stijgende lijn blijft voortzetten, zal men wel genoodzaakt zijn die ingrij pende maatregelen te overwegen, aldus Hij vervolgde: Een zorgvuldige afwi' ging van alle belangen zal hier ten allen tijde geboden blijven en men zal het moe ten respecteren, dat niet in alle gevallen het waardevolle historische bezit geofferd wordt aan wat men niet ten onrechte de moloch van het verkeer noemt. Door de voortschrijdende motorisering komt ook de voetganger steeds meer in het gedrang. Mr. Gieben constateerde ten slotte, dat de ingevoerde regeling van zebra-over steekplaatsen met knipperbollen niet de verwachtingen heeft beantwoord kondigde een nieuwe regeling aan. w, bij de bescherming van de voetganger tot alle zebrapaden zal worden uitgebreid. De voorzitter van de RAI, de heer A. J Nog één beroep op zijn rechters OM ZEVEN UUR Nederlandse tijd zal Caryl Chessman morgenavond in de gaskamer van de gevangenis Saint Quentin worden terechtgesteld, tenzij het hooggerechtshof van de staat Californië te elfder ure toch nog handelend optreedt. Hoop dat dit laatste gebeurt mag Chessman echter niet meer hebben, want gisteren heeft hetzelfde hof met vier tegen drie stemmen besloten gouverneur Brown niet te adviseren de ter dood ver oordeelde gratie te verlenen. En gouverneur B: nan na het besluit wn, op wie Chess n het hooggerechts 1 beroep deed. ver rlaorde „Het is duidelijk dat, tenzij het hooggerechtshof nieuwe stappen on derneemt, ik krachtens de grondwet geen bevoegdheid heb clementie te verlenen, en dat de zaak dus afgelo pen is." werd oppervlak ter grootte van een stevig voetbalveld waarvoor een investering van ongeveer 450 miljoen gulden nodig is. zal Engeland vier minuten van tevoren op de hoogte brengen van de komst van vijandelijke raketten. naar juist vol- de Engelse soortgenoot -tegen elkaar te geen streefdatum genoemd. "iou Vijftig Britse en vijftig te Amerikaanse officieren en tan manschappen, benevens vijf overeenkomst met de honderd man technisch perso- dat door dc waarschuwings- gde Staten, die onge- neel zullen de krachtige termijnen (voor Amerika waarschuwingsapparatuur bc- zeggen „Nou, jongens je haaks") heeft Engeland danken (of te wijten) z 400 miljoen gulden Het nieuwe station zal geen deel uitmaken van de Noord- atlantische verdediging als zodanig, maar Amerikaanse deskundigen zijn van mening len opbrengen. i het station zul- dienen- Een hoge afrastering George Ward voldoende zal onbevoegden drie kilo meter verwijderd houden van de de enorme installatie, die in het natuurreservaat Flying- minister reeds in Noord-Amerika In dales Moor in Yorkshire ge- aanbouw zijn, zuilen de ra- bouwd zal worden. De grote de bom- ketten op een afstand van 5500 afstand is nodig, omdat het werpersvloot In de lucht kilometer signaleren. Beide vartier, voor Engeland vier minuten)«de defensie van de twee betrokken landen ver sterkt zal worden. De inlichtingen van de su per-installatie zouden, behal ve aan het dcfensiecentra van Engeland en de V.S., ook aan het N.A.V.O.-hoofdkwartier in Parijs worden doorgegeven. reeds was veroordeeld, kan de gouver neur geen gratie verlenen zonder goed keuring van de meerderheid van hei hooggerechtshof. Gezien de stemming van gisteren, is het zeer onwaarschijnlijk dat het verzoek om Chessman vandaag nog eens te horen zal worden aanvaard. Gouverneur Brown besloot echter in verband met het verzoek om Chessman opnieuw voor te geleiden vandaag on zijn kantoor te blijven, in plaats van de opening der Olympische spelen in Squaw- Val ley bij te wonen Op Brovfrns kantoor staat de telefoon niet stil en is de brieven- en telegram- menstroom uit de gehele wereld de laatste dagen enorm toegenomen. Van iedere drie schrijvers dringen er twee aan op gratieverlening aan Chessman Honderden komen met „nieuwe bewijs stukken" en „nieuwe tiDs" Gisteravond kreeg Chessman nog eens de gelegenheid in zijn cel een persconferentie te houden. Hij ver klaarde, bereid te zijn om te sterven. „Ik gedraag mij niet als een lafaard." Hij las het telegram voor dat aan gouverneur Brown zou worden ge zonden. Hierin houdt hij vol, niet dc „bandiet-met-het-rode-licht" te zijn. Zoals bekend is Chessman wegens ont voering. roof en sexuele perversie ter dood veroordeeld. Hij zou in een grote wagen met een rood politielieht de Ca- lifornische wegen onveilig hebben ge maakt. Chessman blijft dit echter ont kennen. De protesten van de laatste tijd zijn niet tegen de veroordeling gericht maar tegen het feit dat de man twaalf jaar lang in een dodencel heeft gezeten, voordat het vonnis wordt uitgevoerd Zeven keer is hij erin geslaagd de execu tie uitgesteld te krijgen. ten Hoeve, had tevoren een overzicht ge geven van het on!staan en de geschie denis van het RAI-gebouw aan de Ferdi nand Bolstraat. De heer Ten Hoeve gaf enkele cijfers ter vergelijking. De import van personen auto's in 1922 bedroeg 3323 stuks, dè ex port 211. Voor 1959 zijn deze cijfers 76.847 en 8.200. De totale opbrengst van de be lasting op het automobielgebruik bedroeg in 1922 f 1.100.000. „Vandaag de dag zijn de fiscale heffingen op het wegverkeer opgelopen tot f 650.000.000 per jaar". Amerikaanse lof voor K.L.M. De Amerikaanse academie voor inter nationale zaken, een particuliere orga nisatie in San Francisco, heeft dezer dagen een almanak het licht doen zien die velerlei wetenswaardigs over alle landen en vele personen bevat. De K.L.M. komt in deze uitgave goed aan haar trek. De almanak noemt de Neder landse luchtvaartmaatschappij in zijn „ercsectie" de „koningin van de lucht" en de „beste luchtvaartmaatschappij ter wereld". Door telefoongesprek van dood gered In een wonitnig in dc Hamburgerstraat in Groningen zijn een 38-jarige zaken man en zijn 16-jarlge kantoorjuffrouw In het vertrek waar zij aan het werk waren, onwel geraakt als gevolg vam kolendamp. Ze waren niet meer in staat de vrouw des huizes, die een verdieping lager aan het werk was, te waarschuwen. Op dat moment ging de telefoon en diende zich een relatie aan. De zakenman kon enkel nog „ja" zeggen en verder slechts wat ge kreun voortbrengen. De man die opbelde, werd dooi- dat gekreun dusdanig gealar meerd, dat hij in zijn auto stapte en naar hot adires reed. De G.G.D. kon met zuur stof de kantoorjuffrouw weer bijbrengen. De man is uit zichzelf bijgekomen. Meer bewolking De Bilt verwacht tot vrijdagavond Meer bewolking met plaatse lijk enige neerslag. Zwakke tot matige wind uit zuide lijke richtingen. Vannacht lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Vrijdag 19 februari: zon op 7.50, onder 17.59; maan op 00.59, onder 10.55. 20 februari Laatste Kwartier IIET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1