Squaw Valley in spanning voor opening der Spelen Flora uit vorstentuinen op de Floriade te zien HOKIJ-team bevocht na slechte start 7-6 zege Kapitein verbeterde bericht van Van R. P.v.dLA. tracht doel via omweg te bereiken Scholen inclusief turnzaal Hoger winst bij De Schelde 13 DONDERDAG 18 FEBRUARI 1960 HET WEER IS GOED; DE KLACHTEN TALRIJK T7ANDAAG is dan eindelijk de grote dag in Squaw Valley, waarnaar al zo lang is uitgezien: de achtste Olympische Winterspelen worden ge opend. Om twee uur in de middag plaatselijke tijd, dat is om elf uur van avond Nederlandse tijd zal met veel schittering en kleur de openings ceremonie beginnen. De Amerikaanse kunstrijdster Carol Heiss, de grote concurrente van onze Nederlandse meisjes Sjoukje Dijkstra en Joan Haanappel zal voor alle deelnemers de eed afleggen. Zij is daarmede de eerste vrouw, die deze eer op Olympische Spelen geniet. Hierna zal de Amerikaanse vice-president Richard M. Nixon de eenvoudige standaard formule uitspreken en daarmede zijn dan de Spelen, die 850 wintersport beoefenaars uit 31 landen naar de 2000 meter hoog gelegen vallei in het Sierra-gebergte hebben gebracht, officieel geopend. Nixon zal slechts zeggen: „Ik verklaar de Olympische Spelen van Squaw Valley ter viering van de achtste Winterspelen voor geonend". 'HET OLYMPISCHE SPORTCENTRUM- SQUAW VALLEY ,3 i=3Re<Jze-slalom Dames grHeren UfcsxxnAfdaling Dames 0""-" Heren, Springschans i. Het weer in Squaw Valley is helder en scherp. Men hoopt alleen, dat er voor de openingsplechtigheid nog een klein beetje frisse sneeuw valt. doch overigens heeft men niet te klagen. Overal ligt dikke sneeuw, terwijl een warm zonnetje de ski banen op een bijna volmaakt peil heeft gebracht. Er worden 12.000 toeschouwers ver wacht. nauwelijks de helft, waarop men aanvankelijk had gerekend. Dit is een aanwijzing, dat dc Spelen een financieel echec zullen worden, ook al zal men van een artistiek succes kunnen spreken. Walt Disney heeft de pracht en praal bedacht, die binnen het kader van de Olympische traditie zal worden vertoond. Een koor van 2645 stemmen zal zingen en de brandende Olympische fakkel wordt door mevrouw Andrea Mead Law rence op ski's van de kleine Pa/poose- berg omlaag gebracht om te worden over genomen door Ken Henry, die er in het stadion de laatste etappe op de schaats mee zal afleggen. Beide hebben vroeger voor de Verenigde Staten gouden medail les veroverd. Henry ontsteekt de Olym pische vlam die tijdens de Spelen zal blijven branden. Vrede, vriendschap en sportiviteit zul len de openingsplechtigheid kenmerken, maar de onenigheden zijn nog niet opge lost. De West- en Oostduitsers kunnen het niet met elkaar vinden en de woorden, die zij met elkaar wisselen, zijn te tellen, hoewel zij gezamenlijk Duitsland verte genwoordigen. De deelnemers vinden het niet zo pret tig met zijn vieren ln één kamer te moe ten verblijven. Nog steeds wachten de uit slechts één deelnemer bestaande ploegen van India en Nationalistisch China op toe stemming tot de Spelen te worden toe gelaten. De ijshockey-federatie heeft elf dagen geëist voor de wedstrijden en heeft ten slotte mokkend genoegen met tien ge- Reeds hebben zich bij de training veer tien ongelukken voorgedaan. Twee skilo pers. de Spanjaard Molne en de Italiaan Pordor liggen met gebroken benen in het ziekenzaaltje van Sqauw Valley. Dit alles is echter niet nieuw. Derge lijke gebeurtenissen hebben zich ook bü de zeven voorafgaande Olympische Win terspelen voorgedaan en die zijn alle ge slaagd. Zo bezien kan dan ook op deze Spelen een scherpe en wellicht ook spor- tieve strijd worden verwacht. Na de opening staan er geen wedstrij den meer op het programma Die begin nen vrijdagmorgen om 8 uur, dat is vrij dagmiddag om 5 uur Nederlandse tijd Het eerst zijn dan de heren aan de beurt voor de cross country op de ski in de Mc.Kinney-Creek. d'Ampezzo, waar de Winterspelen in 1956 zijn gehouden, geeft de vlag van de Spe len over aan Brundage. Dan zullen 2000 vredesduiven worden losgelaten, de vlam zal worden aangestoken. Wan neer deze brandt, wordt het Olympisch gebed gebeden en zullen alle deelnemers „God van onze vaders" zingen. De vlag gendragers van alle landen hebben in middels een halve cirkel gevormd, waar na Carol Heiss de rechterhand zal heffen en namens alle deelnemers de eed afleg gen. De openingsceremonie wordt beslo ten met nog meer vuurwerk, het losla ten van 20.000 balonnen en het afmarche ren van de atleten Gisteren, of liever vannacht Nederland se tijd heeft de Noor Elvenes bij de voor- Olympische Spelen de snelste tijd ge- 1.4 sec. Het wereldrecord bedraagt 2.06.3 staat op naam van de Fin Jarvinen, die u tweede werd met 2.10.9. De Zweéd Dahlberg liet dezelfde tijd oor zich afdrukken. Eddy Rudolph maakte 2.13.5,, de beste tijd ooit door Amerikaan gemaakt. De tijden van Nederlanders waren; Pesman (vierde) 2.11.5; Van der Grift (tiende) 2.13.2; De Graaff (zestiende) 2.14.0 en Broekman en twintigste) 2.18.0. De betrekkelijk weinig spectaculaire tyden zijn te wijten het gebrek aan strijdlust vai schaatsers, zo kort voor de opening. Florientje als papieren propagandiste (Van een onzer verslaggevers) 1LTET ABSTRACTE Floriade-symbool heeft een natuurlijke aanvulling gekregen in de vorm van een meisjes portret. Hiervoor stond Florientje Koot, twee jaar oud en dochter v« oen Haagse fotograaf, model. Zij werd gekozen uit tweehonderd kandidaten voor de rol van papieren progadan- diste: haar portret zal namelijk in eei oplage van vele tienduizenden in d< gehele wereld worden verspreid ter gelegenheid van het feit, dat dit jaar in Rotterdam de Internationale Tuin bouw Tentoonstelling Floriade za1 worden gehouden. Op een bijeenkomst, die belegd was door het tentoonstellingsbestuur, heb ben gisteren enkele deskundigen nog eens in het bijzonder de aandacht ge vestigd op twee onderdelen van Flo riade, namelijk op de Koningshof er op de tropische kas, waarin inzendin gen uit Nieuw-Guinea en Suriname *en plaats zullen krijgen. Bloemen en planten uit de tuinen var Europese vorstenhuizen zullen onderge bracht worden in dc Koningshof. Als eerste zegde vorig jaar de Nederlandse vorstin aan dit plan haar medewerking toe. Daardoor wordt het mogelijk op de Floriade collecties te bewonderen, die afkomstig zijn van Soestdijk en van H< In de eerste plaats zullen e*- Oramp bomen zijn. Maar daarnaast oop planten met een bijzondere traditie, zoals de myrt die in het verleden meeT dan eens werd gebruikt bij het vlechten van opmerke maakt op de 1500 meter hardrijden: 2 min. lijke bruidskransen. Bovendien stelde d- Het zag er in het begin van de ijshockey-wedstrijd tegen Wifsta-Ostrands gister avond in de Houtrusthal niet naar uit, dat het HOKIJ-team ten slotte nog de over winning zou behalen.En de mening, dat de HOKIJ-ers een zekere nederlaag tege moet gingen, werd in het begin van de tweede periode nog versterkt, toen de Zweedse ploeg binnen twee minuten even zovele doelpunten maakte en daarmede een goede voorsprong nam. Doch men had bulten de waard gerekend, ln dat geval de coach van het HOKIJ-team. In de twee laatste minuten van de wedstrijd maak te hij, wiens naam al zo dikwijls ln de Houtrusthal op Ieders Hp Is geweest: Pat Adalr, twee prachtige gave doelpunten en daarmede voerde hfl zijn ploeg naar een Opening De openingsplechtigheid zal echter een groot deel van de middag in Squaw Val ley vragen. Bij de hoofdingang wordt Nixon door Avery Brundage. president van het I.O.C. begroet. Als de hoge auto riteiten zijn gezeten, zal de Olympische vlag in dagvuurwerk worden ve-toond en vervolgens worden de vlaggen gehesen van de landen, terwijl de muziek ie ..Pa rade van de Olympiërs" speelt De deel nemers marcheren dan het stadi.m bin nen met de Griekse vlag voorop De Amerikanen zullen als gastheren de laat ste ploeg zijn. Een vertegenwoordiger van Cortina benauwde en zwaar bevochte 76 zege. Pat Adair heeft gisteravond geschie denis gemaakt. Niet in de eerste periode, toen de Zweedse ploeg met razend snel en flitsend spel een kwartier lang het HOKIJ—doel dusdanig belegerde, dat iedereen voelde, dat de HOKIJ-ers een ferme nederlaag tegemoet gingen. Het gehele HOKIJ-team deelde in de ma laise. De Zweden waren een klasse beter met hun spel, dat er op gericht was de puck snel van speler op speler te laten gaan, waarbij zij er bovendien voor zorg den, dat de passes zuiver gericht waren. Er moest toen wel een Zweeds doelpunt vallen en dat kwam na 15 minuten. Het was eigenlijk nog een geluksgoal ook, want van achter het belegerde HOKIJ— doel werd de puck naar voren geschoten om via een been van een HOKIJ-er in het doel te verdwijnen (01). De gast heren werkten zich echter iets uit de omsingeling los en twee minuten later, bij een van de spaarzame HOKIJ-aanval- len in die periode, kreeg Cook de puck te pakken. Hij maakte geen fout, zodat de eerste periode met een gelijke stand (1—1) werd besloten. In de tweede periode was het spel- beeld nauwelijks veranderd: een sterk aanvallend Zweeds- en een met man en macht verdedigend HOKIJ-team. In de eerste minuut schoot Lindström en in de tweede minuut Boström raak. Het HOKIJ-team stond met 1—3 achter en leek geslagen. Adair, die nog maar weinig had laten zien, kreeg in de vierde minuut echter de puck te pakken, snelde door de hele Zweedse verdediging heen en scoorde (2—3). In feite was dit doelpunt de basis Het proces in Boston TZ"APITEIN De Bruijn van de Utrecht heeft gisteren in het proces tegen Van R. verklaard dat deze hem had bekend dat hij met Lynn Kauffman in haar scheepshut gevochten had en een intieme verhouding met haar had gehad. De marconist had dit verteld op 30 september in een cel van he- politiebureau in Brooklyn, de dag van zijn arrestatie. De kapitein voegde eraan toe dat Van R. even later zijn bekentenis over de ruzie met Lynm had herroepen. De gezagvoerder merkte op dat Van R. op de avond van de 18e september tus sen 6 en 8 uur de enige dienstdoende dekofficier was geweest, maar dat hij i 6.17 c 7.25 i viermaal op de brug had laten zien. Na vragen over de inhoud van de uit gezonden radioberichten over dc vermis sing van Lynn Kauffman, verklaarde de kapitein dat hij enige verbeteringen had moeten aanbrengen in het eerste radio bericht dat de marconist wilde uitzen den. Hij is met de tekst bij me gekomen zei de gezagvoerder. Nadat ik het bericht had bijgewerkt gaf het de situatie nauw keuriger weer dan zoals het eerst door de marconist was opgesteld. Het ontwerp op zichzelf was echter niet slecht, ver klaarde de kapitein nog. (Volgens de aanklager heeft Van R. opzettelijk misleidende berichten uitge zonden om de nasporingen naar het stof felijk overschot van Lynn Kauffman te bemoeilijken). voor de overwinning, want plotseling kregen de HOKIJ-ers meer zelfvertrou wen. En hoewel de Zweden zeker niet met zich lieten spotten en prachtig ijs hockey lieten zien, was het een minuut later weer raak, toen Patterson prach tig doorgaf aan Loret, die even prachtig doelpuntte. De stand was weer gelijk (3—3). Het bleek toch te lukken bij de Nederlanders en sindsdien hebben de tal rijke toeschouwers een prachtige, i verende wedstrijd gezien van twee ploe gen. die niets meer voor elkaar onder deden. In de 7e min. ondernam Adair een solo, die hij met een gaaf doelpunt besloot. De gastheren stonden voor: 43. Een minuut later had Cook na goed so- lowerk pech door tegen de buis te schie ten, doch in de 11e min., na enkele af geslagen Zweedse aanvallen, waren de HOKIJ-ers weer voor het Zweedse doel te vinden. Cook en Adair hadden aanval rustig opgebouwd en laatstge noemde maakte wederom een gaaf doel punt: 53. Flitsend spel aan beide kan ten gaf de man aan het scorebord acht min. rust. Toen speelden de Zweden de HOKIJ-doelman uit postitie en Johans- sen bepaalde de stand op 54. Gelijkwaardig Na de tweede rust stonden weer twee gelijkwaardige ploegen tegenover elkaar Er werd ijshockey van het beste soort gespeeld. In de 3e min. wist Boström de Haagse achterhoede te verschalken en het was 55. Twee minuten later kreeg Patterson het te kwaad met een der Zweden en moest voor liefst 5 min. naar de strafbank. Men vreesde het ergste Maar de HOKIJ-ers hebben in die 5 min. prachtig verdedigd en zich staande weten te houden. Het bleef gelijk. Tot in de 13e minuut. De aanvallen van gasten en gastheren wisselden elkaar in snel tempo af en toen het weer de beurt van de Zweden was, had de achterhoede-speler Lindkvist plotseling succes. Opnieuw stonden de Hagenaars achter: 56. Vijf minuten van spanning verliepen. De 18e minuut brak aan. Men had zich al half en half met een nederlaag verzoend, want de Zweden waren en bleven minstens even sterk. In die 18e min. echter gaf coach Adair zijn ploeg nieuwe inspiratie. Ergens bij het Nederlandse doel kreeg hij de puck te pakken en terwijl zijn ploeggenoten meeschaatsten om hem zo nodig bij te staan, ondernam hij een zeldzaam mooie rush op het Zweedse doel, waarbij hij de gehele Zweedse ploeg voorbijging, alsof zich daaronder geen speler van klasse be vond. Een der mooiste doelpunten van het seizoen was een feit: 66. De hele Houtrusthal juichte en toen Adair een minuut later precies hetzelfde deed, ver beten met de wil voor zijn ploeg de zege te bevechten, weer alle spelers van Wifsta voorbijging en met nauwelijks nog 60 sec. te spelen opnieuw scoorde, stond de hele Houtrusthal op om hem hulde te betuigen voor dit staaltje van meester schap. Het HOKIJ-team stond voor (7—6) en zorgde er in de laatste seconden van deze prachtige wedstrijd voor', dat de zwaar bevochte zege behouden bleef. Koningin een aantail voorwerpen uit haar tuinen ter beschikking: tuinspeelgoed, een zonnewijzer, een gebeeldhouwde tuinbank en tuinbeelden. Ook de koning der Belgen was tot medewerking bereid. Hij stond boomva rens en een zeer grote herbhoornvaren voor Floriade af. Bovendien een aantal grote laurierbomen (zes meter hoog en tonnen zwaar) ter opluistering van het Van de Luxemburgse groothertogin wordt een inzending rozen tegemoet ge zien. van het Zweedse hof een bloem en- arrangement en een beeldhouwwerk, dat een spuitende fontein voorste.lt. Het werd gemaakt door de Nederlandse kunstenaar Adriaan de Vries en het is afkomstig uit het koninklijke park Drotturimgiholm. Niet uit Engeland Ook de Prins van Monaco verleent me dewerking, Hij zal een verzameling grote cacteeën zenden. Deze planten zullen ge presenteerd worden in een rotsconstruc tie, die het beeld oproept van de vesting Monaco, oprijzend uit zee. De Koningshof zal bestaan uit een drietal kassen voor subtropische en tro pische planten en bloemen. Rond de kas sen wordt een uitgestrekt terras aange legd. De toegang tot dit Floriade-onder- deel zaïl worden gekroond met een relief van de Griekse godin Demeter, die zaden uitdeelt. Deze voorstelling werd gekozen als het mythologische begin van de tuin- Tegen alle verwachting liccft het Brit se vorstenhuis gew cigerd zijn tuin in de Koningshof tc laten vertegenwoordigen De reden van deze weigering bleef gis teren onbekend, aangezien het Floriade bestuur „geen indiscretie" wilde plegen. een speciaal op hot Floriadcterrein gebouwde tropische kas yragën NLeuw- Guimea en Suriname de aandacht. Voor de eerstgenoemde afdeling zal een Pa poeahut worden gebouwd. Rond deze hut zal nog een erf worden aangelegd. Hut i erf zullen vervolgens als elementen orden geplaatst in een typlsoh Nieuw- Guinese flora. Hetzelfde gebeurt in de afdeling Sun- a>me. De plaats van de hut zal hier echter worden ingenomen door een over dekte, Surinaamse marktruimte. Daar omheen een beplanting, die de sfeer van dit tropische land zal oproepen. Buiten de kas, in de openlucht dus. al tijdens de tentoonstelling een Vic- •oria Regia pronken in een verwarm de vijver. Dit onderdeel wordt aan gelegd in samenwerking met deskun- iigen van de Koninklijke diergaarde 31ijdorp te Rotterdam. Dr. E Diemerhoofdredacteur van ons blad. ontving gisteren uit handen van de Luxemburgse ambassadeur, de heer J. P. Kremer, het officierskruis van de Orde van de Eikenkroon van Luxemburg. Ook werden onder scheiden de hoofdredacteur van Het Parool, dr. P. J. Koets (com mandeur). mr. H. M. Planten, oud-directeur van het Algemeen Handelsblad, de heer P. H. de Wit, hoofdredacteur Haagsche Courant, de heer M. H. Bleich, oud-voorzitter van de buiten landse persvereniging en de heer J. H Kuypers. directeur van de N.V. De Maasbode. Zij allen werden officier. De onder scheidingen werden toegekend ter erkenning van de verdien sten van de Nederlandse dag bladvers in hef algemeen op het aebied van de betrekkinaen tus sen Nederland en Luxemburg. Op de toto v.l.n.r. de heren Bleich. Diemer en Kremer. Mr, Bot te Canberra: Nooit Indonesië uit te lopen zou de beste keuze zijn samengaan met de inheemse bevolking van Australisch Nieuw-Guinea er Mr. Bot zag geen mogelijkheid dat d« bevolking van Nederlands Nieuw-Guinea zal verkiezen, dat hun land Toch uitspraakover Lamverszee? Handig amendement- Posthumus (Van onze parlementsredactle) r\E P-v.d.A.-fractle in de Tweede Kamer heeft zich nog niet neergelegd bü haar nederlaag in het Lauwerszeedebat van dinsdag. Zü stelt alles ln het werk om reeds na een parlementaire uitspraak over de Lauwerszee alt te lokken, zü het dan ook langs een omweg- Besloot de Kamer dinsdag de motie-Burger aan te houden totdat over de definitieve regeringsbeslis sing kan worden gediscussieerd, gisteren kwam de socialist Posthumus met een subtiel amendement van vrQwel dezelfde strekking als de motie van de P.v-d-A-- ractieleider. Het amendement stelt voor de op de begroting van verkeer en waterstaat voor 1960 nitgetrokken post voor de beveili ging tegen stormvloeden e.d. met f 3 mil joen te verhogen. Dit bedrag zou dan moe ten dienen, aldns de toelichting op he< amendement, om reeds dit jaar een begin te maken met de werkzaamheden voor de indijking van de Lauwerszee. Het amendement-Posthumus is een aardige vondst, maar veel kans maakt het uiteraard niet. De Kamer zal niet willen terugkomen op haar besluit om het eindoordeel over de Lauwerszee op te schorten tot de definitieve rege ringsbeslissing bekend zal zijn. Over het voorstel-Posthumus zal echter uiterlijk volgende week moeten worden gestemd, want aanhouden tot ver na de begrotingsbehandeling is niet mogelijk Wordt het, zoals te verwachten is. ver worpen, dan zullen de socialisten daai ongetwijfel politieke munt uitslaan, wam zij kunnen dan zeggen: de Kamermeerder heid heeft zich uitgesproken tégen de mogelljkheid, om reeds in 1960 met de indijking van de Lauwerszee een begin Er is gistermiddag, bij de voortzetting van het begrotingsdebat over verkeer en waterstaat, niet veel meer over de Lau werszee gezegd. De K.V-P.-woordvoerder Maenen wenste van een uitvoerige uiteen zetting over het pro en contra van afslui- ing enz af te zien nu de regeringsbeslia- sing binnen enkele maanden kan worden eerwacht. Hij vertrouwde, dat minister Korthals alle stukken en adressen nog iens zal doornemen en vooral ook aan lacht zal schenken aan door Friese instan ties verstrekte cijfers voorzover die van ie regeringscljfers afwijken. De persoon- ijke mening van de heer Maenen was lat de veiligheid van de bevolking voorop moet staan- Andere factoren behoren niei ioorslaggevend te zijn. De katholieke tpreker ontkende met klem, dat de K.V.P onverschillig zou staan tegenover de Lau- werszee-kwestie- Gegeven echter het fei" lat de zaak al zoveel jaren hangende ls zou het niet redelijk zijn de regering thans die paar maanden respijt nog te onthou- De P.S.P.-er Lankhorst zei voorstander e zijn van afsluiting en hij drong aan op oen zeer spoedige regeringsbeslissing, bij 'oorkeur in de ministerraad van a.s. vrU- lag- „Minister Korthals moet tegen leder» ambtgenoot, die zich tegen de indijking verzet, zeggen: U eruit of ik eruit," aldu.- Vraag over woorden van mr. Bot Het lid der Tweede Kamer de heer C, van Nierop (a.r.) heeft aan de staats secretaris mr. Th. H. Bot vragen gesteld over de weergave van zijn te Canberra afgelegde verklaringen over de toekomst van Nederlands Nieuw-Guinea, zoals deze is gepubliceerd in ons blad van 16 februari. Hij vestigt im de eerste plaats de aan daoht op het volgende gedeelte van deze weergave „De heer Bot wilde niet voorspel len, wanneer de Papoea's gereed zul len zijn voor onafhankelijkheid en voegde daaraan toe: „Wij ontwikkelen hen zo snel wij kunnen, maar wij moe ten eerst menselijke wezens maken volk, waarvan de vaders wil- i het s Hij waagt of de staatssecretaris dii gezegd heeft, zo neen, wat hij dan wei heeft verklaard, zo ja, of een zodanige uitspraak recht doet aan grote groepen vam de autochtone bevolking en of zij bevorderlijk is voot de goede verhou dingen tussen deze autochtone bevolking en Nederland? Vervolgens vraagt het Kamerlid over de weergave van de verklarinp van de staatssecretaris betreffende de betoging te Sentani: „Tot welke be toging werd aangezet door personen die rechtstreeks van Java gekomen De heer Vam Nierop vraagt of deze woorden zijn gezegd, zo neen, wat hp dan wel heeft verklaard. Zo ja, of hie bedoeld is de betoging, welke gehouden werd bij het vertrek van de staatssecre taais uit Nederlands Nieuw-Guinea. die georganiseerd werd door het Christelijk Werknemersverbond/Persekding en oi de staatssecretaris van oordeel is dat het Chr.W.WPersekding onder invloed t is vanzelfsprekend, zo schrijven de minister en staatssecretarissen van o. k. in hun nota met betrekking tot de lichamelijke vorming cn de sport, dat de school over de nodige accommodatie dient beschikken voor de lichamelijke vor ming. De gedachte dat een school, welke daarover niet beschikt niet als compleet kan worden beschouwd, dient, voor zover dit nog niet het geval is, gemeengoed te worden. Wij spreken de hoop uit. dat het binnen :er korte tijd zo zal worden. Ook bij de gemeentebesturen, want daar wordt meestal het eerst bezuinigd en een gym nastieklokaal staat als nummer een op de lijst der projecten, die indien nood zakelijk kunnen vervallen. Op tal i plaatsen in ons land zijn immers de 1: jaren lagere scholen gebouwd, w. een gymnastieklokaal ontbreekt de lichamelijke vorming beperkt blijft enkele uren balspel op een geschikte Ir. Geuze stelt vraag over droogteschade Ir. M. A. Geuze (cJi.), lid vam de Eerste Kamer, heeft de minister van landbouw visserij de volgende schriftelijke vraag gesteld: „Is het waar, dat van de 27,5 miljoen, voor droogteschade bestemd, 15 miljoen afkomstig zullen zijm uit voor restitutie in de veehouderijsector bestem de monopolieheflingen op importvoorgra- nen?" merdag. En dit gebrek aan lichamelijke vorming wreekt zich later, want nog on langs toonde een schoolarts aan de hand van sprekende cijfers aan. dat b.v. het aantal rugvergroeiingen beduidend hoger is bij die leerlingen van scholen, waar niet op geregelde tijden gymnastiek onderwijs wordt gegeven. Aanbevelingscomité voor Plan Kret Deze week is een begin gemaakt met het aanzoeken van leden voor een aan bevelingscomité voor het financierings plan van ds. A. J. Kret, waarmee za) worden getracht de Chr. sportbonden uit de financiële nood te helpen. Welke per sonen van dit comité deel znllen uitma ken, is nog niet bekend. Minister DePous gaat niet naar Sydney Mede tn verband met diverse internatio nale bijeenkomsten, die in de betreffende periode zullen worden gehouden, heeft de minister van economische zaken, de heer J W. de Pous, besloten geen uitvoering te geven aan zijn voornemen tot het hou den van een voordraoht in Sydney. staat althans Ln het gegeven geval onde> nvloed stond van „persomen. die recht streeks vam Java geko-men waren"? In da-t geval wil de heer Van Nierop •veten, welke reden de staatssecretaris heeft om aan te nemen, dat „personen die rechtstreeks van Java gekomen wa ren", aangezet hebben tot de bedoelde betoging de heer Lankhorst. De communist Borst aad geen vertrouwen ln het Lauwerszee- oeleid van de regering. Er wordt naar zijn mening een politlek-van-kort-zicht ge voerd Dit kabinet kan echter van zijn democratische gezindheid doen blijken, nu net kiezersvolk ln het Noorden zich zo ïpvallend eensgezind voor afsluiting van de Lauwerszee heeft uitgesproken- T unnelkicestie Van verschillende kanten werd tüdcns dit debat aangedrongen op een spoedige beslissing over de tunnelverbinding on der IJ en Noordzeekanaal. Er werd naarstig geïnformeerd naar de jerichten dat Amsterdam de aanleg van ie IJ-tunnel met eigen middelen zou wil- en financieren, wanneer een rijksbijdrage achterwege blijft- Enkelen, onder wie de heer Verkerk (ar.) die afwezig wa» naar wiens rede werd voorgelezen door ie heer Aantjes meenden dat Amster- lam op een behoorlijke rijksbijdrage aan- ;praak kan maken. De heer Verkerk ken- ie overigens hoge urgentie toe aan Coen en Hem tunnel, ook omdat de nationale oetekenis daarvan groter is dan van de IJ-tunnel. Opvallend was het betoog van de V.V.D.-er Cornelissen over de tunnel- kwestie. Deze spreker, zelf Amsterdam mer. was van mening, dat het IJ-tunnel- plan (f 160 miljoen) voorlopig wel kan worden opgeborgen, omdat het zich in ijt stadium toch niet laat verwezenlijken. Later, wanneer de nodige verkeersver bindingen zijn aangebracht, verdient de *an-leg in verband met de verdergaande ontwikkeling van het verkeer wel aanbe veling, maar op het ogenblik is de hoofd stad nog niet op een dergelijke tunnel in- testeld. Aan de bouw van de Coentunnel moet naar sprekers oordeel wél hoge prio- iteit worden toegekend, vooral ook om- lat Amsterdam daarmee wezenlijk is ge haat. Voorts moet de Hembrug verdwijnen m vervangen worden door een spoorweg- NCGV-leiderscursus in Den Haag gestart Weer ls in Dein Haag een leidenscuxsuis van hot Nod. Chr. Gymnastriekverborud ge start. De. cursisten waren daartoe gister avond in de turnzaal vam de school aan de Pasteumsbraat bijeengekomen, waar zij namens de Haagse Chr. Turnkring door de vice-voorzitter, de heer H. Amema welkom werden geheten. De heer H. H. J. vam LummeL die hot NCGV-bondsbesbuur vertegenwoordigde, sprak het vervolgens toe, daarbij opmer kende, dot het verbond met een leiders- tekort heeft te kampen en vam die cur sisten verwacht, dat zij na intensieve studie straks hot verbond zullen gaan dienen. Aangezien behalve 21 ourslsten vam de Haagse kring, aan de cursus eveneens wordt deelgenomen door 11 cursisten vam de kring Rijnstreek (de omgeving van Leiden), voerde ook de heer Joh. van Egmond, voorzitter van het Gewest Hol land het woord, zich bij de heer Van Lummel aansluitende, Door samenwerking van de beide krin gen en het benoemen vam een cursuscom missie, bestaande uit mevr M. Verhoog- Briinks en de heer P. v. Weorem uit Den Haag, alsmede de heren G. S de Kncg-t en H. de Geus uit Leiden is deze cursus mogelijk geworden. Hierop wees de voor zitter vam de cursuscommissie, de heer De Knegt, die vervolgens een kort woord sprak. Doch daarna word de leiding over genomen door de docenten, de heren H. Bljlsma uit Dordrecht en H. Been uit Den Haag, die maar direct met de lessen be- DE N.V. KONINKLIJKE Maatschappij De Schelde te Vlissingen stelt over 1959 12 (vorig jaar 12)°/o dividend voor zodat het dividend van Nationaal Bezit op 12% (12%)% komt. Het resultaat is gunstig beïnvloed door afwikkeling van eerder afgeleverde orders. Het exploitatiesaldo was f 12,6 (10 8) miljoen, nagekomen resultaten f 204 753 (311.303), voordelig interestsaldo f 1.46 ;l,37) milm, tegenover 320.001 (264.746) ielAg eaido incidentele resultaten f 35.485 ,34.985) extra dividend Nat. Bezit, f 5.12 .4,88) mflm. afschrijving op aanschaffings prijs en f 2,2 (2.2) mJm. afschrijving ver- •amgingswaarde, f 3 (3) min. reservering ïitbreidangen, 1.3 min. extra bijdrage oenstoenfondsen. en f 2,3 (2,2) min. Te water goloten werden 4 schepen, .•oltoaid 5 schepen, 3 Schelde-sulzor die selmotoren, 4 turbine-installaties densons en tandwielkasten, 8 scbeeps- ketels, 12 scheopstand wielkasten. De achterstallige betalingen op 4 Car- rasschepen zijn binnengekomen. De ove- nge zes worden door de stichting Scheeps- oouw Export Centrale verkocht, waarbij de Schelde tot een maximum in mogelijke schade deelt. De scheepeneparatSe-omzet is verdub beld. Er waren enkele grote opdrachten zoals de verbouwing van de Andes We gens gebrek aam dokgelegenheid kon mcr aan een groot aantal aanvragen niet vol doen. Daarom is het Zuid-Sloe-plan uit gewerkt, waarbij rekening is gehouden mot atoomschepen. Na verkregen toestemming van het mi nisterie van financiën tot aankoop var terreinen, kan men onmlddellük met hel eerste werk beginnen Daarom ls de re servering van 5 tot 8 min. verhoogd. De verwachtingen voor bouw vam tank schepen tijm niet hoog. Voor andere scheepstypen hebben dc vele aanvragen tot geen enkele opdracht gelend omde' net prijspeil benoden de kostprijs daal de en ln enkele gevallen konden geen um voeropdirachten geboekt worden omdat men niet aan de gevraagde tiinanclermgs- facilöitelrten kon voldoen. De mogelijkhe den hiertoe zijn in Nederland onvol doende. etad 1959 De opdrachten omvatten 12 schepen, 3 dieselmotoren, 8 landketels, 15 tandwiel kasten, 1 lichtmetalen gevel, en waarbor gen bezetting tot midden 1961 I Hiterbij zijn nog niet berekend de grote order voor Ghana, die ln Jam/uami geboekt Bijkers Aannemingsbedrijf ls nu ten /ollle dochtermaatschappij geworden. Sa men met de Israëlische rogenng ls de werf te Haifa opgericht en er is een con- ract afgesloten over werfbouw en het oouwen van schepen, waarbij De Schelde kennis levert Deelgenomen ls ln Nera- -oom. De directie hoopt «tel er wegen ge zonden worden om nog tot bouw van een Nederlandse kerncentrale te komen. Aam vernieuwingen kwam voot f 1,95 min. gereed, de Investeringen beliepen f 1,1 min. Het personeel was 3624 (3706) mam en er is f 24.2 (23.6) min betaald aan salarissen, lonen en sociale lasten, en f 960.000 aan uitkeringen. Amsterdam geeft voorschotten De gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten het gemeentepersoneel over een periode van drie maanden (c.q. 13 weken, nl. voor ambtenaren op weeksalaris) een uitkering-ineens toe te kennen als voor schot op een definitieve salarisverhoging. Deze uitkering is berekend naar een ver hoging van 5 pet, die naar de mening van de raad dient te worden toegekend op een datum, liggende voor 1 januari I960 doorn gespeelde wedstrijd tussen de Ne derlandse luchtmacht en een team «-an de Engelse luchtmacht, gelegerd in Duit» land, is door de Engelsen met 1—0 gewon nen. De eindstand was reeds bij de rust bereikt. Voetbal Het Belgische voetbalelftal heeft woensdagavond in Charleroi in een oefenwedstrijd gelijkgespeeld tegen de Hongaarse vereniging Vasas. De uitslag '*'aS xQ rus* 'cidden de-Belgen Voetbal De woensdagavond ten bate »n het Rampenfonds gespeelde voetbal wedstrijd Amsterdam—Rotterdam is door de Rotterdammers met 11 A gewonnen. Bij rust leidden zij reed* met 4—3.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 13