42ste RH! Al bijna elfduizend caravans in Nederland Hiniafuur-aufo Complete uitstalling van auto's op de GEEN ECHTE PRIMEURS WEL NIEUWE EXPOSANTEN Cijfers LEGT HET AF TEGEN GROTERE MODELLEN Accent op lichtere maar yolwaardige automobiel inhoud tan 100* pk In september van de aanmaak wor den begonnen en vanaf 1 januari 1961 hoopt men er honderd per week te kunnen vervaardigen. Jf/ANNEER men de collectie van deze R.A.I.-tentoonstélling be ziet tegenover die der voorgaande jaren, dan is misschien het meest opmerkelijke verschijnsel, dat de miniatuur-auto's vrijwel van het toneel verdwenen zijn. Degenen, die tot voor kort meenden, dat deze categorie een grote toekomst tegemoet ging, zijn door het pu bliek teleurgesteld. Het accent ligt geheel op de lichtedoch volwaar dige automobiel, die aan redelijke eisen voldoet ten aanzien van comjort, snelheid en ruimte. Men kan zelfs zeggen, dat deze eisen vrij hoog gesteld worden. Ook de fa brikanten. die hun produktie enkele ja ren geleden nog op de minimumauto hadden geconcentreerd en daar enig succes mee boekten, hebben de bakens verzet en zich op het brengen van gro tere modellen geworpen. Deze tendens is vooral in West-Duitsland met tal van voorbeelden aan te tonen. Overigens heeft deze gang van za ken ertoe geleid, dat de keuze in de klasse normale, kleine wagens enorm is toegenomen. De noodzaak om hier in uit te blinken, heeft verschillende interessante oplossingen te zien ge- voorlichten op elk: detail en een goed de heer Abarth^ hult zijn produkten gefundeerde keuze maken. Aan ech te primeurs hebben gemeenlijk al- in serie-produkten dan menten. De fabrikanten zien dit de baar. In de naaste toekomst zal hij laatste jaren steeds beter in. Meer worden gevolgd door de ID 19 Fa- Goedkoopste auto (Van onze verkeersredacteur) DE weemoed, die veelal een afscheid vergezelt, was vanmorgen niet merkbaar in het Amsterdamse R.A.I.-gebouw, toen daar de laatste van een serie van negenentwintig automobielten toonstellingen geopend werd. De moderne postkoetspaarden van de weg stonden er in lange rijen opgesteld, gliipmend gepoetst, alsof ze voor een prijstornooi uitgenodigd waren. Hoewel er geen echte, nieuwe gezichten in de nog dit jaar af te breken hallen waren, kan van een complete uitstalling van auto's worden gesproken. Iedereen was met alles aanwezig tot Rolls Royce toe, terwijl er toch echt niet meer dan tien van zijn wagens op de Nederlandse wegen rijden. Dit laatste moet dan ook als de 1600 Spyder en tenslotte een specia- grootste trekpleister van de 42ste le recordwagen voor de klasse 330 Et.A.I. worden beschouwd. Men kan tot 500 cc. De basis van al deze pro- ergelijken, zich laten dukten is steeds weer Fiat, afwijkend jasje, dat omplete, nieuwe wagen kan lereérst de echte insiders iets. Trou- worden gesproken. wens, wie kan er, na de „Salons" mieuw vuur neuena <an Frankfurt, Parijs, Londen en Citroën ID 19 jBreak: Irussel, nog op nieuwtjes "*4 T1~* combi- het uitvoering van de ID 19. Als proto- rekenen? Automobielten- type stond de Break al anderhalf gen zijn bovendien be- jaar geleden op de Parijse „Salon" vuor het grote publiek en dat thans is deze wagen, die alle eenmaal meer geïnteresseerd eigenschappen van de DS- en de ID- Nederland verkrijg- wagen, bedoeld voor klein vervoer) en de ID 19 Ambulance (een wagen voor ziekenvervoer)De lijn van de ID 19 Break is niet zo vloeiend als die van het nu welbekende „strijk ijzer". Het verkrijgen van ruimte stelt echter zeer bijzondere eisen. Felle concurrentie Renault vertoont voor 't eerst zijn Floride in Nederland. Wanneer men de felle concurrentie tussen de Volks wagen en de Dauphine in aanmer- dan zou dfe Floride als ,nr.z -z. j n "c<- auvwuwd van Renault op de L Karmann-Ghia kunnen worden ge- ™nr' naar zien: een fraaie en sportieve uit- De goedkoopste auto van deze R.A.I, is de Goggomobil T 300 met een prijs van 3.430 gulden. De duurste wagens moeten ge zocht worden in de prijsklasse boven de vijftigduizend gulden. Top staat de Rolls Royce Silver Cloud II (66.500 gulden), onmid dellijk gevolgd door de nieuwe Bentley (65.000 gulden). Uit Engeland is o.m. de volledige B.M.C.-serie naar het R.A.I.-ge bouw gekomen. Geheel nieuw hierin is de M.G.A. 1600 en tentoonstel- lingsnieuw de Morris Mini-Minor, ook wel 850 geheten, en zijn Austin Seven-broertje. Hillman is present met een electro-magnetisch werken de automatische gangwissel de eer ste in een anderhalf liter wagen. Rolls Royce is overgegaan naar de V-8 motor, wat vanwege de spreek woordelijk geworden behoudendheid van deze sjieke firma wel even het vermelden waard is. Zweden, waar Volvo en Saab rege ren, heeft o.a. de Volvo P 1800 naar Amsterdam afgevaardigd. Deze sportcoupé geldt al als een veelbe sproken wagen, doch moet nog in produktie komen. Grote belangstelling op deze R.A.I. zullen ook de Amerikaan se, zgn. compacte wagens trek ken. Ze zijn er alle drie: de Chevrolet met een achterin ge plaatste en luchtgekoelde motor, de Ford Falcon en de Chrysler Valiant. In de Verenigde Staten hebben deze kleine, maar, naar Europese begrippen, altijd nog flinke wagens al succes na suc ces gescoord. Statistieken hebben aangetoond, dat een kwart van de aankopen daar dit jaar op dit soort auto is gericht. Zuinigheid en praktische bruikbaarheid blij ken ook in het zo met auto's ver wende Amerika begrippen te zijn, die bij het afwegen van voor- en nadelen boven komen drijven. Ook in Nederland verwacht men voor de compacte wagen een aardige markt. Hij is re presentatief en ruim en zal op mensen, die, hoe dan ook, in een Amerikaanse auto moeten of willen rijden, een grote aantrek kingskracht uitoefenen. i dus kot vallei ele. s blai draaiticht, een tweetonige politie- hoorn, een „Stop-Politie"-teken op de achterzijde, een ticeede binnen- spiegel en een schijnwerper. Armoede Dat in Europa kleine modellen zijn gebouwd en nog volop in produktie zijn, is van oorsprong een kwestie van armoede en fiscale druk. De Europese constructeur heeft evenwel op zodani ge, knappe wijze van de nood een deugd gemaakt, dat de kleine wagen zijn weg zelfs naar Amerika weet te vinden en daar in toenemende mate geapprecieerd wordt. Met de zgn. compact cars tracht men in de Verenigde Staten dan ook een dam op te werpen tegen deze bin nendringende stroom en gelijktijdig aan de gewijzigde smaak te voldoen. Het blijft niettemin een opmerkelijk verschijnsel, dat deze concurrentie van de lichte wagen mogelijk is in een ge bied, waar de grote auto zich zonder belemmeringen heeft kunnen ontwikke- Duidelijk overheersend blijft de vraag naar hoog opgevoerde motoren. Vooral in de Engelse produktie is deze tendens opvallend. In de plaats van de lange slag motoren, ontstaan in een tijd van een belastingwetgeving, die tot deze constructie drong, komen nieuwe, Dc dieselmotor neemt in de per sonenauto-sector nog maar een zeer bescheiden plaats in. De ontwikke ling ervan wordt geremd door fisca le belemmeringen en de hoge prijs. Ook de typische diesel-klop is voor de gemiddelde automobilist nog altijd een schoonhcidsfout, die hem gere serveerd stemt. De kleine Engelse inbouw-diescls hebben nog geen vas te voet aan wal gekregen naast de courante, Duitse modellen. In Frank rijk probeert Peugeot het echter met een eigen ontwerp motor in het be staande koetswerk van de 403. Het gebruik van luchtgekoelde mo toren neemt gestadig toe. Voorshands zullen lucht- en watergekoelde moto ren met de zelfde overtuiging naast el kaar worden gebouwd. Beide bezitten voor- en nadelen, welke op zichzelf geen sterke voorkeur opleveren. Sinds de automatische gangwissel in Amerika de normale versnellings bak overtuigend ging verdringen, is voor Europa de zelfde gang van zaken voorspeld. In feite is deze ontwikkeling veel langzamer gegaan dan ver wacht werd. Dit is enerzijds veroor zaakt door de betrekkelijk hoge prijs en anderzijds door het technische bezwaar, dat de, zij het geringe, slip- verliezen onmogelijk voor auto's met kleine motoren konden worden geac cepteerd, daar de laatste geen reserve hebben in hun krachtsontwikkeling. Op twee punten is deze ban nu ge broken. De Nederlandse DAF-fabriek heeft de automatische gangwissel in originele uitvoering geïntroduceerd in de allerlichtste klasse, terwijl in En geland een nieuw type slipvrije, elec- tromagnetische gangwissel is doorge drongen tot de 1,5 liter categorie. He laas is de laatste relatief kostbaar. Ook op deze tentoonstelling blijft de normale versnellingsbak bij lichte en middelgrote auto's domineren. Meer en meer zijn hierbij alle versnellingen dus ook de eerste gesynchroni- Sinds Citroën en enkele Amerikaan se merken opschudding verwekten met de toepassing van luchtvering is op dit gebied in de personenautosector wei nig nieuws te zien geweest. De Ameri kanen zijn er in feite weer van terug gekomen, omdat luchtvering niet ge- nbeg tot zijn recht komt in zware wa gens met geringe variaties in de be lastingstoestand. Voor vrachtauto's en aanhangwagens, die zeer grote varia ties in de belastingstoestand onder gaan. is het systeem bijzonder aan trekkelijk en succesvol. Rubber Alleen Renault heeft onder zijn Dauphine hulpveren geplaatst met lucht als veerelement. De B.M.C.-con structeurs, die nieuwe wegen zochten voor hun kleinste model (Austin-Mor ris Mini-Minor), hebben rubber geko zen. Op zichzelf is dit eveneens een interessant punt in de ontwikkeling, want ook rubber is in de loop der ja- die van voor- naar achterbumper 5,74 meter meet. De krachtigste motor, nl. een van 350 pk, is te vin- de Chrysler New Yorker en in de Imperial le Baron. De klein ste krachtbron is die van de Ci troën 2 CV „Lelijke Eendje") met voering van een zeer populaire gen. De Floride is verkrijgbaar als cabriolet, als coupé en als cabrio let met afneembare, vaste kap. Bo vendien is er keuze tussen een drie- vierversnellingsbak de Exfe %J,1 &eV„ïgd d°°r de s'e °°k "°c automatische Ferlec" koppeling. B.M.W. Isetta met 13 pk. Van de Franse Facel Vég; eigenlijk niet veel meer te vertel- Wat Frankrijk betreft, komt Sim- len dan dat hij een exclusieve, niet c? dan j10^ 11161 de_^f'a"e Amerikaanse invloeden gespeen de wagen van een super-klasse is (de prijs bedraagt 52.000 gulden), waarvan er in Nederland tot nog toe eén draait. Het Italiaanse merk nbarth daarentegen is beslist een langer verhaal waard. Mijnheer abarth woont in Turijn niet ver van de Fiat-fabrieken en heeft Bl een grote naam onder sportrij- pers verworven voor de wijze, waar op hij uit Fiat-motoren meer pk's Én kilometers tovert. Uit dit opfok- ping en de Ariane G 7 Taxi, terwijl Peugeot de 403 met dieselmotor in Nederland introduceert, die overi gens reeds in 1958 in Parijs te zien Duitsland vertoont de Isar-Kam- peercombi: een bestelwagen annex kampeerauto met twee slaapplaat- De wagen is een speciale uitvoering van de Isar, of wel de grote Gog gomobil. luiuiiieicis lUÏCU, H UFlUft. Verder nieuws van de auto- *en ontstond een geheel nieuwe in- Avai? °nze oosterburen: de Üustrie, die nu voor 't eerst op de Arabella groter broertje van R.A.I. exposeert. Aanwezig zijn de de Alf»U!der TS, de grote Borgward -Kbarth 850 coupé (160 km/u uit niet Ineer dan 850 cc!) een grotere pé van het type 2200, De nieuwe BMW 700 gaat mis schien u el een goede toekomst lege- moet. Het gewicht tan de wogen bedraagt 640 kg, de prijs 6.195 gul den, inclusief airconditioning, ver warming en ruitensproeiers. De twee cylinder, viertakt motor heeft een inhoud van 697 cc en een vermogen van 30 pk. huis en de Opel 1200, die zo'n beet- model tussen de Olympia en de Rekord invalt, zij 't met een nieuwe kracht bron. Ook de BMW 700, opvolger van de weinig gewaardeerde BMW 600 is als vierpersoons coach te be wonderen. Deze wagen, die een mo torvermogen van 30 pk bezit (in houd: 697 cc), luchtkoeling heeft en een maximum snelheid van onge veer 125 km/u kan ontwikkelen, kost nog geen 6200 gulden, incL verwar ming, air-conditioning en ruiten- sproeier. Kampeerwagensport groeit gestadig TiE caravanexpositie in de Apollohal is de eerste gelegenheid, welke dit jaar geboden wordt om snel en op een gemakkelijke wijze kennis te maken met de kampeerwagens, welke in 1960 leverbaar zullen zijn Vrijwel alle belangrijke ca ravanconstructeurs en -im porteurs zijn vertegenwoor digd en de tentoonstelling kan zonder meer als repre sentatief worden beschouwd voor de huidige stand van zaken in de kampeerwagen industrie. Ongeveer de helft van de negentig caravans, welke tentoongesteld worden (der tig nieuwe modellen!), is van Nederlands fabrikaat. De rest komt uit Engeland het belangrijkste land van de kampeerwagen Duitsland en België. Dc om standigheid. dat een belang rijke Nederlandse industrie als de Koninklijke Neder landse Vliegtuigenfabriek Fokker met de fabrikatie van kampeerwagens is be gonnen. duidt erop, dat de caravansport ook in Neder land steeds meer beoefe naars vindt. In Nederland is het aan tal caravans het afgelopen jaar met zestienhonderd ge stegen. Het bedraagt thans ongeveer elfduizend stuks, wat betekent, dat er mo menteel 1 kampeerwagen op elke vjjftig personen- De massamotorisering, die het vooral in auto's tot zes duizend gulden zoekt, heeft niet nagelaten invloed op de produktie-schema's der kampeerwagenbouwers uit te oefenen. Een derde deel ran de caravans op deze R.A.I. valt in de gewichts klasse drie- tot vijfhonderd kilo, terwijl er niet minder dan dertien wagens zijndie minder dan driehonderd kg wegen. Opmerkelijk is hier bij, dat de categorie vouw- of tentwagens geen groei heeft ondergaan. De vraag van het publiek gaat blijk baar meer en meer uit naar hel type met vaste wanden, waarvan de gemiddelde prijs ongeveer 4.750 gulden is. De duurste in deze cate gorie de Dethleffs Globe trotter kost compleet nog altijd 11.250 gulden. De goedkoopste, het Coupeetje van Continenta, dat 240 kilo weegt en twee tot vier per sonen een slaapplaats kan geven, is reeds voor 1.875 te bekomen. Bij de Nederlandse cara vanindustrie, die het vorige jaar een produktie van on geveer duizend stuks had. valt het accent op de lichte, ■.porfiere wagen. De afwer king is in het algemeen zeer goed en de prijs is bijzon der aantrekkelijk. Het in terieur is practisch en smaakvol, een overdreven luxe vindt men er niet en de gebruikte bekledingsstof- fen zijn uiteraard in over eenstemming met Neder landse inzichten en voor- Een derde deel van de tentoongestelde caravans is van Engelse makelij. De ver scheidenheid is zeer groot en in het algemeen zijn dc Britse wagens ruimer dan de Nederlandse. De meeste zijn voorzien van een toilet ruimte. terwijl de buiten wand doorgaans van alumi nium is. Een aantal typen werd speciaal voor het Europese vasteland vervaar digd, wat betekent, dat de deur zich aan de rechter zijde bevindt. Verschillende Engelse wagens zijn thans voorzien van een onderstel, beslaande uit een buisvor mige langsligger, waarin oploop- en parkeerrem zijn ondergebracht. Een aan de eveneens buisvormige rug- gegraat bevestigde, verende dwarsconstructie draagt de wielen, welke aldus onaf hankelijk zijn geveerd. Dct de Engelse wagens, ondanks de hoge invoerrechten en transportkosten, op de Ne derlandse markt in pi-ijs kunnen concurreren, danken zij aan de grote omzet van de populaire merken, waar door serie-fabricage moge lijk werd. De prijzen van de Duitse wagens liggen hoger dan van de doorsnee Neder landse caravans. Uitvoering en afwerking zijn in het algemeen goed. De Duitse caravanindustrie is hard bezig de achterstand in te lopen, die zij, als gevolg van de oorlog, opliep. Naar mate de tariefmuren lager worden en de momenteel nog belangrijke verschillen russen het loon- en prijspeil 'en opzichte van Nederland verminderen, zal de concur rentie van de Duitse kam peerwagen sterker voelbaar worden. In België ts liet aantal oroducenten van caravans geringer, doch enkelen on der hen halen een hoge pro duktie. Ook kwalitatief vol doet een aantal merken aan hoge eisen. Wat de technische ont wikkeling betreft, kan ge legd worden, dat. naast de oude en beproefde half- elliptische bladveer, torsie vering wordt toegepast, vooral bij de lichtere wa gens. Ook hebben verschei dene constructeurs de dia meter van de remtrommel en daarmee de remwerking vergroot. Het stoten van de koppeling bij rijden over on gelijke bodem wordt b(j be paalde merken tegengegaan door het aanbrengen van een hydraulische schok- breker. Aan het rijcomfort en de Heiligheid wordt eveneens meer aandacht besteed. In 'iele kampeerwagens, vooral van Britse makelij, treft men tegenwoordig stabilisa- tors aan, iCelke ten doel hebben het slingeren te ver minderen. Er zijn verschei dene systemen aan de markt, alle echter berustend op de dempende werking van wrijvingsvlakken of van schokbrekers. In de voor de buitenwand gebruikte materialen zijn geen belangrijke verande ringen gekomen. De ver schuiving ten gunste van aluminium zet zich voort, maar in enkele kleinere Ne derlandse wagens wordt ilechthout toegepast, wat in sommige gevallen een chas sis overbodig maakt. Cara vans van plastic zijn er bijna niet. Wel wordt plastic hoe langer hoe meer voor bepaalde onderdelen van de carrosserie gebruikt, zoals voor het dak, voor de ach ter- en de voorwand en als afdekplaat van de dissel. Bij een voor Nederland nieuiv, Duits merk bestaat de bui tenwand uit triplex, waarop een laag polyester met glas- liet Coupeetje R.A.I. aanwezig is. ue prijs bedraagt 1875 gul den. De kampeerwagen ueegt slechts 240 kilo en biedt een plaats om te vezels is geperst. Het weer- beslendige plastic is aldus gecombineerd met het con structief gemakkelijker te verwerken hout. Van de overige verbete ringen en verfijningen kun nen worden genoemd: het aanbrengen van een neus- wiel, zelfs bij kleine, lichte wagens, het lager plaatsen van voor- en achterruit, waardoor in tal van typen beter doorzicht vanuit de trekauto wordt verkregen, groter gebruik van veilig heidsglas en betere vloer isolatie, naadloze wanden cn daken, tafels, welke ook buiten de kampeerwagen kunnen worden gebruikt, doeltreffender ventilatie en nieuwe, snel werkende ca- ravansteunen. De Floride ran Renault is thana ook in Nederland verkrijgbaar. De uagen, die wat prijsklasse cn wat prestatie betreft, met de Karmann- Ghia is le vergelijken, heeft de zelfde motor als de Renault Dan- phine Gordini. Zijn topsnelheid ligt om en nabij de 130 km/u. en hij vierversnellingsbak leverbaar. ren vele malen in dc proefmodellen betrokken, zonder dat men zoals nu het geval is bevredigende resulta ten bereikte. Op deze R.A.I.-tentoonstelling is dui delijk vast te stellen, dat de Italiaan se stijl in de koetswerkbouw van alle landen zijn invloed doet gelden. Zelfs is dit enigszins het geval met de nieu we Amerikaanse modellen. Men be hoeft dat niet te betreuren, want in het algemeen zijn de personenauto's anno 1960 mooier en evenwichtiger van lijn dan die van dc vorige mode. Ze zijn inwendig ook ruimer geworden bij gelijkgebleven buitenafmetingen en hebben meer ruitoppervlakte, wat een vciligheidswinstpunt betekent. De 42ste R.A.I. toont duidelijk aan, dat de technische ontwikkeling van de moderne automobiel zich in langzaam tempo voltrekt, doch dat het ideaal van de comfortabele, betrouwbare en veilige wagen elk jaar een stapje na der komt. Slaan we een blik in de toekomst, dan moeten we op enkele nieuwe con structies wijzen, zoals de Wankel-mo tor (de op- cn neergaande zuigers zijn daarin vervangen door een rote rende zuiger) en elektrische traktie d.m.v. electro-chemische batterijen. Ook dc turbinemotor-constructeurs blij ven actief in hun pogingen om dit ty pe in overeenstemming met de eisen van de gewone gebruiksauto te bren- Dcze gezamenlijke aanval op de zuigermotor zal zeer zeker geen re volutie ontketenen op korte ter mijn. Niemand kan echter voorspel len, of dc zuigermotor op lange termijn niet het veld zal moeten ruimen. Advertentie Bezoek óók de RAI in 't „KLEYN" 200 occasions Asperen (bij Leerdam) tel. (03451) 2541 Rotterdam-N. Binnenw. 26 tel. (010) 5 44 83 MET EEN PRAATJE De 42sU> R.A.I. al weer dc grootste telt 205 deelnemers en heeft ecu to- tale tentoonstellingsoppcrvloktc van 25.500 vierkante meter. De. expositie is geopend t/m 28 februari n.s. en liet toe gangsbewijs geldt tevens voor de Apol lohal, waar negentig caravans uit Ne- Ierland. Engeland, Duitsland en België staan opgesteld. Van dc vijfenzestig ver schillende merken personen- en combi natie-auto's, welke tc zien zijn, komen er negentien uit Engeland, zestien uit Duitsland, vijftien uit de Verenigde Sta ten, zeven uit Frankrijk, vier uit Italië, twee uit Zweden, terwijl Nederland cn Tsjechoslowakije elk met cén wagen uit- Dc groei van het Nederlandse perso- nenaiitopark is vooral na de TweeJe Wereldoorlog met sprongen vooruitge gaan. Telde ons land in 1900 nog geen honderd automobielen, in 1910 twee duizend en in 1920 twaalfduizend, in 1939 liepen er bijna honderdduizend op de weg. In 1916, toen de vrede nog moest worden gewonnen, waren er nog geen vijftigduizend. Al in 1950 was dit aantal tot een kleine honderdverrtigdui- zend gestegen cn in 1955 kon bijna van een verdubbeling worden gesproken. Volgens een raming van liet Centraal Bureau voor de Statistiek zullen dit jaar vierhonderdtarhtigduizend perso- nenautohrzitters worden geregistreerd. Wat het aantal personenauto's op liet aantal inwoners betreft, begint Nederland aardig op zijn Europese partners in te lopen. In 1953 was dit nog één op de 63; dians (1959) reeds één op «le 26. Dit neemt niet weg, dat we nog een behoorlijk stuk achter onze naaste buren komen Elke 11 Britten, elke 11,7 Fransen, elke 13 Belgen, elke 14 Denen cn elke 17 West- duitsers beschikten in 1959 nL over één luxe wagen. Ook Zweden (Europees kampioen met één personenauto op elke inwonereenheid van 7,5). Zwitserland (13) en zelfs het zwaar door «le oorlog getroffen Oostenrijk (24) stelden Ne derland in dc adudow. I .....lm met ern geringere personenautodichtheid waren Italië (35). Portugal (64) en de Sovjet- unie (390). Naar auto's, die in dc prijsklasse xijf- duizend tot zesduizend gulden liggen, bestond in 1959 de grootste vraag (30 proeent van de totale verkoop). Daarna volgden dc prijsklassen zevenduizend tot arhtduizend (19.2 procent), acht duizend tot negenduizend gulden (8,7 procent), vierduizend tot vijf duizend gulden (8,6 procent) en zes duizend tot zevenduizend gulden (7,6 procent). In de duurste klasse zes- tienduizend gulden en meer werd 2,1 procent van de totale verkoop van auto- mobioleenhedcn afgezet; in «le g„r.l- koopste minder dan drieduizend gul den 0,2 procent.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 11