Leiden kwart eeuw geleden koudste plekje van heelal §km Ir» .ffc Na 27 Leidse jaren Meester Te Nijenhuis is bezig koffers te pakken Kleurendia-avond voor afdeling Leiden chr. Reisvereniging NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 17 FEBRUARI 1960 Naar extreem lage temperaturen Agenda voor Leiden Woensdag In den vergulden Turk. g uur: Tuin bouw en Plantkunde, huishoudelijke ver gadering. Rijksherbarium, 8 uur: Kon. Ned. Na tuurhistorische Vereniging. Schouwburg, 8 uur: De Plankeniers uit Naardcn met Mrs. Bolbec en haar echtgenoot, van Georges Berr en Louis Verneuil. Ambachtsschool, Haagweg 4, 7.30 K. en O.-cursus Praktische Autotechniek. Foyer Gehoorzaal, 8 uur: eau: kleurenfilm van Han en Wina Born, Naar onbekend Bulgarije. Huis Over 't Hoff, 8 uur: I cursus Calligrafie. Oegstgeest, Het nieuwe gebouw Ende geest, 7 uur: film Moni en Manuel. Zendingshuis, 8 uur: Lezing baronesse C. M. van Heemstra over Afrika, Donderdag Antonius clubhuis, 8 uur: IKO-avond Interscholaire Contact-Commissie. Bellevue, 7—9 uur: Receptie t.g.v. vijf tigjarig bestaan Leidse Damvereniging. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Residentie- Orkest voor K. en O.; soliste: Lola Bo- besco, viool. Schouwburg, 8 uur: De Plankeniers uit Naarden met Mrs. Bolbec en haar echtgenoot, van Georges Berr en Louis Verneuil. Casino-theater, 8 uur: K. en O.-film van de maand. Zo vaders, zo zonen. In den vergulden Turk, 10.30—12 uur: Koffie-uurtje Ned. Vereniging van Huis- Prytaneum, 8 uur: dr. ir. P. C. Linden- bergh voor Viro en Oost en West over Reisindrukken in Israël. Het Boshuis, hoek Hoflaan-Telderskade, 8 u.: Filmavond Ned. Bijbelgenootschap Restaurant Van der Heijden, 8 uur: De Natuurvriend. Vrijdag Restaurant Van der Heijden, 8 Genootschap Nederland-Engeland, d6. W. Hodgkins over de verandering sociale patroon in Engeland. Pieterskerk, 7.15—7.50 u.: Avondgebed. Rehoboth, 8 uur: Ned. Christen-Vrou wen Bond, ds. J. H. Boerlijst, Herv. pre dikant te Den Haag, over Het raadsel van het lijden. Wijkgebouw Levendaal, 8 uur: a.r. kiesvereniging wijk III, mevrouw T. H. Attema-Roosjen over Gezin en politiek Zomerzortg, 8 uur: KynologenverenAgi'rBg Rijnland. Oegstgeest, zijzaal Willem de Zwij' gerkerk, 7.45 uur; ledenvergadering christelijke korfbalvereniging Fiks. Zaterdag Schouwburg, 8 uur: De Plankeniers uit Naarden met Mrs. Bolbec en haar echtgenoot, van Georges Berr en Louis Verneuil. In den vergulden Turk, 34.30 uur: Receptie t.g.v. vijftigjarig bestaan dames- gymnastiek- en atletiekvereniging Brun- Stadsgehoorzaal, 8 uur: jubileum-uit voering Brunhilde. Evangelisch-Lutherse kerk, Hoogl. Kerkgracht 26 7.15-7.45 uur Avondgebed. Rapenburg 75, naast academie: vam 's morgens half tien af, fancy-fair van de kinderen Servaas ten bate van de NCRV- actie 4 x ZN (bouw ziekenhuis Suri- Apotheken Geopend Zu wier-apotheekLammec- schansweg 4 «ted. 23553. Films Casino (2.30 en 8 uur. zaterdag 230. 7 en 9.15 uur): De naakten en de doden (18 Jaar) Ltdo (2.30, 7 en 9.15 uur): Het meisje der zonde (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Jeugd in de nacht (18 jaar). Rex (2.30, 7.13 en 9.13 uur): Haven der hartstochten (18 jaar); woensdag en don derdag: De wereld der stilte. Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Een stad zoekt haar moordenaar (18 jaar). Trianon (230, 6.45 en 9.15 uur): De man die moest verdwijnen (14 jaar). Tentoonstellingen Museum voor Volkenkunde: Ook dit is Japan), tot 28 februari, i960. Musea, instituten, leeszalen tjd. J eugdbiblotiheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6: maandag dinsdag en donderdag van 4 tot 530 u.. woensdag en zaterdag van 12 tot 4.30 u. en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds. Pilgrimfathers-huisje, Boisotkade 2, el ke dag geopend van half 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Legermuseum „Generaal Hoefer", Pest huislaan 7: elke dag geopend van 105 u Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 1230 en van 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag). Academisch-Historisch museum Rapen burg 72, elke dag geopend-van half 10 tot ha^f 1, uitgezonderd op dinsdag en vrij dag van 2 tot 5 uur. Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 10 tot 4 u Archeologisch instituut. Rapenburg 26 elke dag algemene studiezaal en uitleen bibliotheek tot 5 uur (behalve zaterdag middag). Contactbureau voor afgestudeerden Rapenburg op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 1230 en van 2 Bibliotheek universiteit. Rapenburg 74 elke dag algemene studiezaal en uitleen- ifdeling, geopend van half tien tot half 6, op zaterdag tot 5 uur. Geologisch en mineralogisch museum Garenmarkt 1b: elke dag geopend van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Inlichtingen kantoor V.V.V., Steenstr lb: elke dag geopend van 9 tot 5 uur, op zaterdag tot 1 uur. Gravesteen, Pieterskerkhof 6, juridisch studiecentrum, elke dag te bezichtigen tussen 9 en 12 30 en van 2 tot 5 uur (liefst i nde vakanties), concierge: Kolf- makersteeg 16a. Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- straat 27, maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag en donderdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 530 en van 7 tot 9 uur, zaterdag van 10 tot 5.30 uur. Prof.W.J. de Haas was Amerikaan net een slag voor HET IS deze maand 25 jaar geleden dat Wander Johannes de Haas, des tijds hoogleraar in de natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden en directeur van het Kamerlingh Onnes-laboratorium aldaar, een tempe ratuur bereikte, die slechts 1/4000 van het absolute nulpunt verwijderd was. Een prestatie, waardoor opnieuw een lauwertak werd toegevoegd aan de kroon van de Leidse faculteit der wis- en natuurkunde, die vanaf het begin van deze eeuw reeds zovele eminente geleerden met wereldnaam tot haar leden mocht tellen. Prof. De Haas is sinds 1948 emeritus en woont met zijn vrouw een dochter van die andere befaamde Leidse natuur kundige Lorentz in Bussum, doch wij herinneren ons goed het bezoek dat wij hem jaren geleden brachten, toen hij nog aan de Rijnsburgerweg 20 te Leiden woonde en ons over zijn onderzoekingen bij lage temperaturen vertelde. De eerste vraag, die wij hem toen stel den was of hij de eerste was, die zich bezighield met het zoeken naar extreem lage temperaturen. „O nee," was het antwoord. „Het stre ven naar temperaturen, die ver onder het nulpunt liggen, is al oud. Want men besefte al heel lang geleden dat lage temperaturen een belangrijk hulpmiddel zijn tot bestudering van verschijnselen der verschiHende stoffen. Het begon eigenlijk met het vloeibaar maken van verschillende gassen. Er wa ren hier een zestal van, die niet in vloei bare toestand bekend waren: zuurstof, stikstof, waterstof, stikstof-ovyd, kool- oxyd en methaan. Het was de Ier An drews (18131886), hoogleraar te Belfast, die veel onderzoekingen in deze richting deed en op duidelijke wijze aantoonde In januari 1934 vernam ik van de po gingen, die Giauque aanwendde om door middel van aöiabatische demagnetisatie dat is: demagnetisatie, waarbij geen nte uitwisseling met de omgeving plaats vindt tot uiterst lage tempera- te komen. Dit was mijns inzien juiste weg. En onmiddellijk toog ik werk. Het was voor mij een kwestie om nog vóór Berkeley aar finish te komen. Er waren er die twij felden of deze weg resultaten zot leveren, doch ik ging rustig door, er geen drie weken later had ik mijn doe' Met recht was in ons laboratorium hel koudste plekje van het heelal, want voortwerkend zijn wij naderhand gedaald tot een temperatuur, die ge schat wordt op 1/4000 van het abso- Hct apparaat waarmee het voor de eerste maal gelukte heliumgas vloeibaar te maken. Dit gelukte Kamerlingh Onnes reeds in 1908. Het betekende een belangrijke stap op de lange weg naar het bereiken van extreem lage temperaturen. dat bij gassen sprake is van een critisch punt, dat wil zeggen dat er voor elk gas bepaalde temperatuur bestaat, waar boven het niet vloeibaar gemaakt kan Iet was dus zaak om te ontdekken ar het critisch punt van het te onder zoeken gas ligt. Dat in de eerste plaats. en tweede om onder dit punt te geraken. En hiermee kwam men dus van en op het ander: van het vloeibaar maken van gas op het bereiken van lage temperaturen. Verminderde druk nu ging eenvoudig door koken van vloeistof onder verminderde druk. In dit verband moet ik de namen noemen van de Polen Olzewski en Wroblewski en vooral van de Zwitser Pictet. Hoewel de methode van vloeistoffen met een laag critisch punt onder sterk verminderde druk te laten koken heel verdienstelijk is, heeft men op deze wijze niet de cn- tische temperaturen van waterstof en heliumgas kunnen bereiken. Men heeft deze gassen beneden hun critisch punt gebracht en vloeibaar ge maakt door hen arbeid te laten verrich- Arbeld kost warmte, en men kan het zó inrichten, dat een gas arbeid ver ten koste van de eigen warm te- inhoud. Wanneer men het technisch be hoorlijk inricht (tegenstroomprincipe). ■rdt het gas, al arbeid verrichtend, vloeibaar. Laat men nu een vloeistof. ooral het vloeibaar helium, onder ver minderde druk koken, dan krijgt men uiterst lage temperaturen. Dit is de weg, die Kamerlingh On nes is opgegaan. Deze verminderde druk van ongeveer 0.003 mm verkreeg hij door middel van een zogenaamde moleculaire pomp. Hij kwam toen tot een temperatuur van 032° absoluut. Keesom ging op die weg voort en gaf zijn moleculaire pomp groter vermo gen, waardoor hij een temperatuur be reikte van 0.7° absoluut. Dit dit alles ziet u wel dat er allang naarstig werd gezocht, doch dat er nog geen sprake was van extreem lage tempe- Andere weg „Ging u op dezelfde voet voort, pro fessor, of bewandelde u een andere weg?" „De weg die ik met mijn collega uit Delft, prof. dr. E. C. Wiersma hij over leed in de oorlog insloeg, was een geheel andere. De methode die wij toe pasten en die ons prachtige resultaten opleverde, was al aangegeven door pro fessor Debye uit Zürich en professor Giauque van de Berkeley University (Cal.) lute nulpunt, terwijl dc gasdruk bij die temperatuur kleiner is dan de interstellaire gasdruk." Adiabatisch koken „Kunt u misschien als het kan op eenvoudige wijze uitleggen hoe u le werk bent gegaan?" „Voor het bereiken van lage tempe raturen moet men steeds gebruik maken een verschijnsel dat warmte kost. Men kan een vloeistof laten koken en geregeld de damp, bij het koken ont staan, wegvoeren. Dat koken kost warm te: verdampingswarmte. Voert men van buitenaf die warmte geregeld toe. dan blijft de vloeistof ook geregeld koken onder constante druk, totdat de gehele hoeveelheid weggekookt is. Daar men in dit geval de warmte van buitenaf even snel heeft toegevoerd als de ver damping kost, zullen de kookdruk en de temperatuur constant blijven. Voert men evenwel de warmte van bui tenaf niet toe (adiabatisch koken), dan ordt de warmte aan de stof-zelf ont dokken en daalt de temperatuur (en ook de dampdruk) van de kokende vloeistof Men kan hiermee zo ver gaan, dat prak tische moeilijkheden, aan het pompen gesteld, benevens de warmte-isolatie te gen de omgeving die nooit absoluut kan zijn een grens stellen. Men heeft geen pompen, die onder bijvoorbeeld 1/100.000.000 mm nog kunnen pompen. Moeilijkheden opgelost De methode van de adiabatische de magnetisatie nu lost in hoge graad deze praktische moeilijkheden op. Wanneer men een magnetische stof magnetiseert, kost het in de richtin gvan het magneet veld stellen van alle moleculaire mag neetjes, waaruit de stof bestaat, warmte Omgekeerd, wanneer men bij een ge magnetiseerde stof het magneetveld op heft en derhalve de moleculaire mag neetjes vanuit hun evenwijdige stand zich laat desoriënteren en men doet dit adiabatisch wat zeggen wil: dat generlei warmte-uitwisseling met 'de om geving mogelijk Is dan wordt de kostende warmte aan de stof-zelf ont trokken, en daalt deze in temperatuur Men heeft hier niet te kampen met tech nische moeilijkheden van pompen, die niet mogen lekken, enzovoort, zodat men het veld tot iedere willekeurige kleine waarde kan laten zakken. Kortom, deze methode is uiterst succesvol." Warmte werkt verwarrend pelijke onderzoeker, is altijd yerriegd bij dergelijke experimenten nuchter te gen: „Wat koop ik daar nu allemaal voor?" Ook wij hebben prof. De Haas de vraag gesteld, en het antwoord wa omwonden. „Voor het dagelijkse leven had het bereiken van deee extreem lage tempe raturen vooralsnog weinig direet wijsboor nut. Maar dit zou ongetwijfeld komen; dat was nog steeds de gang zaken geweest. En voor de wete»chap7 Wel, door middel van zeer lage tempe raturen lean men beter de eigenschappen der stoffen onderzoeken. U moet het n «aenwarmte werkt verwarrend. Doer wamte dji de leeulen niet in rast maar in eee paalde beweging. Het is daidelijk dat bestudering van de stof het naawken- rigst kan gebeuren, wanneer m in m rortlg mogelijke staat verkeert. Men kan een auto beter bekijken en oordelen wanneer hij stilstaat wanneer Mj om ons heen cirkelt.' Het laatste gedeelte vim het interes sante onderhoud wijdde prof. De H; aan enkele merkwaardige verschijnselen, die zich voordoen bij zeer lage tempe raturen. In het gebied dat beneden 40' »b9oluut ligt, vertonen verschillende me talen de eigenschap dat zij geheel hun elektrische weerstand verliezen. Men kan, zoals Kamerlingh Osmes heeft getoond, ln oen ring van een dergelijk metaal een stroom zonder verzwakking laten doorlopen, zonder dat een eloktro- motorische kracht aanwezig fa. Tteee fasen Uiterst merkwaardig vondst van Keesom en WoHke, dat de heliumvloelstof in twee fasen kan be staan. De zogenaamde helium Iï-vloei- stof, beneden 2.19* absoluut bestaanbaar, heeft zeer merkwaardige eigenschappen. Om er één te noemen: haar warmte- geleiding kan 800 maal groter zijn dan die van het metaal kopei Wij hebben een leerling van prof. De Haas gevraagd iets te zeggen wetenschappelijke onderzoekingen op dit terrein van zijn leermeester. Deze leer ling is de huidige directeur Kamerlingh Oim«laboratoriumprof. dr. C. J. Gorter. „Ongetwijfeld heeft De Haas met zijn onderzoekingen belangrijk pionierswerk verricht. Door het bereiken van zeer lage temperaturen werd een nieuw gebied voor onderzoek blootgelegd. Het richten van atoomkernen, de proeven omtrent de pariteit, de eigenschappen der materie, om maar enkele voorbeelden te noemen, zijn «Me hedendaagse toepassingen van zijn wetenschappelijke bevindingen." Gouden echtpaar op de Geregracht „Nee, woningnood kenden wij vijf tig jaar geleden ndet, je kon net zo veel venhuizen als je wilde en van de lijst voor woningzoekenden had ik nog nooit gehoord", aldus de nu 77-jarige heer S. Arnold us. Woens dag 2 maart hoopt het echtpaar ArnoMua Geregracht 37 te Leiden, zijn vijftigjarig huwelijksfeest te vie- De bruidegom geniet nu. na een ruim 42-jarige werktijd in het maga zijn van Tieleman en Dros, van een welverdiende rust. Zij mogen zich beiden nog in een goede gezondherid verheugen, al heeft de bruid, die nu 74 jaren telt, wat last ven rheuma- tiek. Misschien is dat wel de reden, dat zij beiden de uitdrukkelijke wens te kennen hebben gegeven er niet teveel ophef van te maken. Met hun drie kinderen, elf kleinkinderen, en één achterkleinkind, hopen zij het feest in intieme kring te vieren. Wagenvoerder Devilee in het zilver De heer B. Devilee te Leiden, wagen- voerder eerste klas, herdacht gisteren het feit dat hij 23 jaar bij de N.ZJLV.M. in dienst trad. Ten huize van de jubilaris Staalwijkstraat 28 had 's morgens een huldiging plaats. De chef van de ver. voersdienst, de heer T. van Heten, die vergezeld was van de heer J. Koeten, chef van de exploitatie die de directie ertegenwoordigde, prees de heer Devi ce voor zijn plichtsbetrachting en bood en enveloppe met inhoud, het vererend getuigschrift en de zilveren medaille de Nederlandse Mij. voor Nijverheid Handel en de zilveren draagmedaille de N.Z.H.V.M. aan. Het bestuur van het jubileumfonds en vale collega's uit ten hun waardering door het zenden van cadeaus en bloemstukken. en een pakje fluweel voor de ke X* '1 »- r* Uitstekend mevrouw,, meneer, ik hoor steeds meerl FIFTY-FIFTY 20 stuks 75 ct WANNEER OP DE eerste dag van maart dc heer A. te Nijenhuis zijn vyf-cn- reatigste verjaardag viert, dan zal dat niet in Leiden zijn, maar in zijn ge boorteplaats Surhuisterveen in Friesland. Dat is dan tevens het eind van een onder wijzersloopbaan en het begin van de pensioengerechtigde leeftijd. Van de oprich ting af van de christelijke Leidse Hontschool was de heer Te Nijenhuis onderwijzer au deae school en in de loop van meer dan een kwart eeuw heeft h|j ongeveer zes honderd leerlingen voor zich in de banken gezien, nn vrouwen en mannen, van wie i oen leidinggevende functie hebben. De heer Te Nijenhuis is een Fries en dat niet alleen omdat zijn wieg in Sur- h ui sterveen stond, waar hij op de lagere school ging, of omdat hij de lessen aan de normaalschool in de Friese hoofdstad volgde. Neen, hij is een Fries uit over tuiging en enkele uren nadat de deur van de Leidse Houtschool voor het laatst achter hem wordt gesloten, zal hij op weg zijn naar Friesland. Niet dat de heer Te Nijenhuis geen plezier in zijn werk heeft gehad. Na de militaire dienst van 1915 tot 1917 en vijf tien jaren werk aan lagere scholen in Surhuisterveen en Ouderkerk aan den Armtel, kwam hij in 1932 in Leiden om het begin van de Leidse Houtschool voor Leiden en Oegstgeest mee te maken. Sa men met de heer Smelik (nu gepensio neerd te Oegstgeest) en mejuffrouw Stel ler fdie later een zendeling trouwde T^EN GOED bezette foyer van de Stadsgehoorzaal heeft gisteravond ge- noten van bijzonder mooie kleurendia's die voor leden van de Ne derlandse Christelijke Reisvereniging afdeling Leiden door de heer J. Beekman uit Amstelveen werden vertoond. Voorzitter A. v. d. Bos richtte zich in zijn begroetingswoord apart tot wethouder Jongeleen en de heer Beekman en diens echtgenote. Het is een hele reis geworden die de ope rateur de leden deze avond liet meemaken. Maar dank zij de kwaliteit van de dia's en de duidelijke commentaar daarbij, vergat men de lijd. Aan het begin van de avond deed de voorzitter enige mededelingen. Ook dit jaar staan vele reizen voor de N.CJLV. op het programma. Voor de jeugd- en de kampeerreizen, waarvoor tot nu toe veel animo bleek, is eveneens ei plaats op het programma Ingeruimd. Met het oog op de komende Floriade organiseert de reisvereniging ééndags- excursies naar Rotterdam. De prije voor de leden bedraagt f3.70 en voor niet- leden f4. Tevens werd bekendgemaakt, dat donderdag 17 maart de laatste cul turele avond wordt gehouden. De heer Beekman voerde de aanwezi gen hierna via Parijs dwars door Frank- naar de Cóté d'Azur en Corsica. Toepasselijke Franse muziek zorgde voor een speciale stemming, terwijl de operateur zelf de commentaar erbij gaf. Goede compositie Parijs is ontelbare malen gefoto grafeerd, met of zonder toren, en toen de heer Wijnbeek aankondigde eerst wat plaatjes van deze stad te laten zien, scheen de aandacht wat te zullen verslappen. Doch bij het zien kregen wij bewondering voor de wijze waarop hij vaak goede com posities in zijn beeldboek had weten te krijgen. De kleuren deden er nog wat bij, zo dat men met spanning steeds de vol gende wachtte. De omgeving van Antibes en Nk een dankbaar jachtterrein voor deze fo tograaf geweest. Bijzonder geslaagde opnamen van het vestingstadje Antibes, dat tweeduizend jaar geleden door do Romeinen werd gebouwd. De opnamen van een tonijnenvangst gaven de be zoekers een goed inzicht in deze spec taculaire „sport". Ook werd een bezoek aan Monaco, het belastingvrije staatje, gebracht. De foto's, genomen op de vesting van het slot, boden een prachtig uitzicht ovqr Na een korte pauze, waarin brillen werden verstrekt voor het bekijken van stereo-opnamen, bracht de heer Beek man de aanwezigen verder op zijn va- kantietochten. Eer. dankbaar applaus mocht hij voor deze geslaagde avond in ontvangst nemen. verschrikkelijke jaren in Japanse kam pen doormaakte) begonnen zij dc nieuwe school, die inmiddels tot een opleidings school uitgroeide en moeder werd de Oegstgeestcr HofdUckschool. Vele leerlingen uit andere plaatsen dan Leiden en Oegstgeest zullen met de an deren zich de bescheiden figuur herin neren. die de klas in zijn ban hield met prachtige verhalen. Want bescheiden is de vertrekkende meester altijd geweest. Verenigingsbesturen deden, met uitzon dering van de a.r. wijkkiesvereniging, een vergeefs beroep op hem. „Ik houd er niet van in het middelpunt te staan." Tandarts Toch zal dat volgende week op het officiële afscheid wel gebeuren. Bestuur, ouders en leerlingen zullen hem huldi gen voor alles wat hij voor de Leidse en Oegstgeester jeugd heeft gedaan. Twee huldigingen staan hem nog te wachten, zoals hij zelf zegt; „Voor ik wegga, moet ik ook nog tweemaal naar de tandarts, maar dat lijkt me heel wat makkelijker." Hij zal blijven meeleven met wat er in Leiden cn Oegstgeest, waartoe hij kerke lijk behoort, gebeurt. Oud-leerlingen van lang vóór de oorlog en van daarna zullen een genoegen doen hun levenssuccessen mee te delen aan de rustende onderwij zer in Surhuisterveen, die overigens niet van plan is het hustig aan te doen. „Er is nog veel werk in Friesland te doen", zegt de man, die als vrijgezel zijn gewest verliet, en er als vrijgezel zal terug- Het leven begint bij zestien Gisteravond vertoonde de Alpheuse filmclub in het Nutsgebouw de film Immer, wenn der Tag beginnt. Voor Ne derland heeft deze rolprent de titel Het leven begint bij zestien, meegekregen. Een jonge lerares die aantrekkelijk moet heten, komt voor een klas met jongens van een jaar of zeventien te staan. Twee leerlingen worden hopeloos verliefd, één van de jongens sterft, de ander gaat in haar een plaatsvervangend-moeder zien en de directeur wordt de bruidegom. Tussen dit alles door worden pogingen aangewend iets te laten zien van de goede kanten van de moderne jeugd en van de verdorvenheid van vele ouderen. „Heb medelijden met de volwassenen", zo klinkt het op een gegeven ogenblik. Maar al mag hier dan iets waars in zitten, de uitwerking van dit gegeven is van dien aard, dat men in de rolprent niet veel anders kan zien, dan wat pretentieloze ontspanning, waarbij men echter zo nu cn dan moet lachen op ogenblikken, dat bij dc toeschouwer ernst wordt veronder steld. De jongelui spelen op voortreffelijke wijze enkele blues. Morgenavond wordt dc film nogmaals gedraaid. Citosa breidt weer diensten uit Na een belangrijke uitbreiding van dc diensten van vorige week heeft dc auto- busonderneming Citosa N.V. te Boskoop met ingang van maandag jl. weer op twee lijnen de avonddiensten belangrijk uitgebreid. Hierdoor zullen reizigers op dc trajec ten LeidenAlphen a. d. RijnBodegra venRee u w ij k —Goud aWaddinxveen BoskoopLeiden fn de avonduren wat meer armslag in gaan en komen hebben. Vanuit Gouda gaat nu om 21.50 uur ïen bus, die over Waddinxveen en Bov coop naar Leiden gaat, waarna om 22.50 jut cn 23.50 nog bussen rijden met als ïindpunt Boskoop. Omgekeerdvan Lei- ien naar Gouda gaat de laatste bus om 21.04. om 2139 uit Boskoop en om 21.45 uit Waddinxveen. Daarna gaan uit Lei den met als eindpunt Boskoop nog bus sen om 23.04 uur op alle werkdagen en om 2336 op zaterdagen, zon- en fccst- Van Gouda naar Bodegraven (over Reeuwijk) worden weer bussen ingelegd om 20J5 en 22.15 uur, met als eindpunt Leiden. Omgekeerd van Leiden via Bo degraven naar Gouda rijden weer bus sen om 2033 en 2133 uur, die respectie velijk om 21.30 en 2230 uit Bodegraven vertrekken. Voorts wordt alleen op werkdagen de dienst ingelegd, die reizigers uit Bode graven naar Gouda vervoert, t.w. 2330 u. De dienst BoskoopReeuwijk (dorp)— Gouda krijgt weer uitbreiding door de bus, die om 21.50 uur uit Boskoop en om 22 uur uit Reeuwijk (dorp) vertrekt. Van Gouda'Reeuwijk (dorp)Boskoop kan men zioh door middel van een bus ver plaatsen, die op werkdagen om 22.50 en op zon- en feestdagen om 2130 en 2330 uur uit Gouda vertrekt. Met de uitbreiding op de lijn Boskoop Reeuwijk (dorp)Gouda v.v. ka de fre quentie op dit traject thans weer als normaal worden beschouwd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3