OHRISTFUJ KONING - RICHARD Veertig jaar naast de christelijke school Hongaarse weinig Jaarverslag 1958 lierv. predikantstractementen jeugd bezit idealen Een woord voor vandaag Kanttekening Chinese Kerk nog leeft Samenspreking staat en kerk wordt hervat r Een buurman haalt herinneringen op In hel Christelijk Schoolblad „Onze Vacatures" schrijft een buurman over zijn leven veertig jaar naast de school: En ik woon er veertig jaar naast. En al ben ik dan geen onderwijzer, toch zou ik ook wel eens een stukje in uw veelgelezen blad willen schrijven, mijnheer de redacteur. Gisteravond had ik drie pas ge slaagde H.B.S.-ers op bezoek. Ik zeg: „Jongens, dat treft. Reken eens voor me uit. Ik zet de pootaardappels een halve meter uit elkaar. Hoeveel heb ik er dan nodig per ha?" Ik moest het wer kelijk weten en de knapen vonden het nogal eenvoudig. Ze waren het eens: ik moest 9 aardappels per m2 hebben, dat werd 10.000 x 9! Och nee, in de opleiding zit het hem ook al niet. Ikzelf heb zes jaar de lagere school bezocht en onze oude meester heeft me reke nen geleerd en de oude spelling. U moet me niet kwalijk nemen, maar ik kan van die oude school geen kwaad horen. Mijn jongste zoon is nu geslaagd voor het toe latingsexamen H.B.S. en ik heb hem altijd met de sommen kun- Mijn buurman praat veel over vernieuwing, over zelfstandig wer ken van zijn leerlingen. Die taal versta ik. Ik denk aan mijn oude rekenboekje Zelf denken en doen. maakt en hij is de minste niet, geloof ik. In de oorlog kwam hij elke dag bij ons, toen gold voor hem en voor de ondermeester: Wij zaaien en wij maaien niet, wij teren op de boer. Onze school is een beste school. Dat kan ik bewijzen. Toen onze oude meester met pensioen ging, kregen we meester Boonstra. En pas toen werden we gewaar, hoe erbarmelijk het onderwijs van de oude geweest was. Meester Boon stra liet me eens twee taalschrif ten zien, nog van de oude meester en toen liet hij zijn eigen schrif ten er naast zien. Wat een ver- De papierbak stond vlak naast ons en ik gooide de twee slordige oude schriften erin. Maar Boon stra legde ze weer netjes in zijn kast! Enfin, hij maakte na twee jaar flink promotie naar een stadsschool. Toen kwam Hoofd no. 3, die me in een vertrouwelijk ogenblik hoofdschuddend vertelde, hoe wei nig de kinderen bij zijn voorgan ger geleerd hadden. het onderwijs op hoog peil staat, 'tls alleen jammer, dat we er geen twaalf in plaats van zes ge had hebben. Als je naast de school woont, ls één ding gemakkelijk, we konden veertig jaar lang onze klok gelijk zetten bij liet uitgaan van de school. Of we nooit last gehad hebben van de schooljeugd? Slechts één keer werd van de speelplaats uit een ruit van het dakraam inge gooid. Boonstra zou de schuldige wel uitzoeken. Binnen een kwar tier kwam hij met de jongen bü me. Wel vier, vijf kinderen had den gezien, dat Henk het had ge daan. Maar Henk, een wat achter lijke jongen, ontkende koppig. De volgende dag kwam Henks moeder bij me. Niet om de ruit te betalen, maar ze zei. dat Henk helemaal overstuur was en maar bleef volhouden, dat hij het niet gedaan had. Achter ons huis hebben we toen Henk met stenen laten gooien, zo ver hij kon. Toen kon ik voor Boonstra van Henks onschuld getuigen, die jongen kon lang niet zo ver gooien, van de speelplaats tot de dakruit. IS er een tijd geweest, dat de be woners van ons büurhuis kwa men en gingen als in een Kronie kenhoofdstuk, Meester Roymans is er nu al twintig jaar. Mijn vrouw zegt, dat juffrouw Roy mans zo nieuwsgierig is. Gister avond stapte de juffrouw uit de bus, beladen met pakjes. „Zie je nu wel," zegt mijn vrouw, ,,ze loert naar ons raam. om te kijken, of ik wel achter 't gordijn sta." Veel nieuws heeft de school in die veertig jaar niet gebracht. Wat vertelde de meester me van morgen nog, zo over 't hek? Juf frouw Zomers was bij hem ge weest, met Hans. Die moest naar de Mulo. Ik kon mijn oren niet geloven, maar Roymans zei: ,,Ja, die halve, die nog in klas drie zit." De moeder zei: „Hans kan wel niet leren, maar ze zeiden me, dat leerden ze hem op de Mulo Zie je, als dat not gens iets uithalen, zit - 'rf 1 ff. Liever leven dan sterven voor een overtuiging AAN driehonderd leerlingen van middelbare scholen in Honga rije werd onlangs gevraagd of zij bereid waren aan een executie deel te nemen. De leerlingen warert allen tussen de 17 en 18 jaar oud. Deze vraag vormde een onderdeel van een enquête, die gehouden werd om na te gaan wat de nieuwe generatie denkt en hoe' zij leeft. De enquête kreeg grote bekendheid toen het blad Elet es Irodalom de vragen publiceerde en de antwoorden analyseer de. De volgende vragen werden gesteld": 1. Wat is volgens jou de zin van het het leven? 2. Wat is het doel van je leven? 3. Heb je een ideaal? 4. Welk levenslot acht je het beste, dat van Galileï, die) zijn .wetenschappe lijke ontdekking onder druk van Rome herriep, of van Giordano Bruno. 5. Indien het lot (leven of dood) van 10 mensen geheel van jou zou afhan gen, wat zou je dan doen? 6. Ben je bereid deel te nemen aai executie van eenr gevangene. 7. Hoe denk'je over ongetrouwde i Het blad geeft niet aan wat het juiste antwoord op vraag zes is, maar het is wel merkwaardig dat deze vraag juist werd .gesteldtoen het bekend werd dat in. Boedapest l50. jonge mensen werden geëxecuteerd, omdat zjj deelgenomen had den aan de opstand van'1956, Zij waren ih' dé gevangenis 'vastgehouden tót zij de wettelijke leeftijd'v4n 18 jaar hadden bereikt 'en' konden worden gefusilleerd. Volgens'het blad koos de grote meer derheid- van-de jongeren het voorbeeld van Oallileï, die zijn theorie over het universum introk', toen hij voor de Inquisitie wer'd gédaagd. Zij wilden het voorbeeld van de Italiaanse filo soof ~Brti.no''niet volgen, die verkoos op de brandstapel te sterven in plaats van zijn filosofische stellingen, die vol gens de kerk van Róvie ketterij wa- zn té herroepen'.'- Het blad "Steekt zijn teleurstelling ver de mening van deze jongeren niet onder'stoelen of banken. Het'zegt daf uit de antwoorden blijkt dat het merendeel 'van de leerlingen een makkelijk comfortabel leven verkiest en alslevensdoel alleen heeft dë leuze: „Leve de lol." Deze uitspraken wekken teméër op- zi'en. 'daar het' communistischregiem irt. Hongarije 'nu 12 jaar lang het heft ih' handën heeft, ep deze jóngeren éenlïjk de eerste generatie vormen die geheel onder communistische leiding is opgegroeid ih de staatsscholen. VERSCHENEN IS het jaarverslag 1958 van de kas voor de predi kantstractementen in de Ned. Herv. Kerk. Het vangt aan met de vermel ding van personeelsmntaties in de raad, waaruit wij noteren een waar derend memoriam gewijd aan de heer J. D. Dibbets Riemstra, overleden 4 dec. 1958, sinds 1950 lid van de raad. Uitgegeven is in het verslagjaar aan periodieke verhogingen aan predikan ten 1.690.584.61 en aah kindergelden 1.151.787.23. Bij het opstellen van het verslag waren er 14 predikanten die wegens achterstalligheid van hun ge meente over 1958 hun uitkering naar diensttijd en kindertal niet of niet ten volle ontvingen, tot een gezamenlijk bedrag van 8.230.38. Daarnaast waren er nog 10 predikan ten, met een totaal bedrag van i 14.000 gulden, wier uitkering ook Advertentie R.-K. concilie op 8 december 1962 Volgens inlichtingen uit niet-officlële bron m Vaticaanstad bestaan er plan nen om het wereldconcilie van driedui zend geestelijke leiders van de Rooms- Katholieke Kerk op 8 december 1962 met een plechtigheid in de Sint-Pieter te openen. Men verwacht dat een 2700 kardinalen, bisschoppen, abten en hoof den van religieuze orden het concilie zullen bijwonen. Verder zullen er enige honderden theologen en deskundigen in het kerkelijk recht aanwezig zijn. Latijn zal de officiële taal van concilie zijn. Advertentie Abdijsiroop (Akker-Siroop) bij het eerste kuchje en u verjaagt die gevaarlijke ziekte kiemen. De 23 genezende be standdelen geven hoest geen schijn van kans. ABDIJSIROOP GMEPGBi/AAR, Förmattiitif- Friesland wenst universiteit De commissie tot onderzoek naar d mogelijkheid en wenselijkheid van ht ger onderwijs in Friesland heeft haar tweede rapport gepubliceerd, waarin zij tot de conclusie komt, dat het streven gericht zal moeten blijven op de ves tiging van een universiteit ln Leeuwar- Ter voorbereiding daarvan zou de op richting van een atheneum, waaraan een prae-kandidatenopleiding van zweel mogelijk faculteiten verzorgd zal wor den, zeer aantrekkelijk zijn. Zo'n athe neum zou geschikt zijn voor het in het leven roepen van baccalaureaatsople.- dingen, die voorzien in de toenemende behoefte aan verkorte universitaire stu- De commissie is van oordeel, dat de door haar in haar eerste rapport aan gevoerde argumenten voor de sticnting van een instelling van hoger onderwijs in Friesland door de beide landelijke spreidingscommissies voor het hoger on derwijs in Nederland niet op ook maar enigszins steekhoudende wijze zijn weer legd. haat 1957 of voorafgaande jaren i de reden geheel of ten dele gelegd. Tegen het bedrag van aandeel in de omslag dienden ói ge meenten een bezwaarschrift in, waar in er 15 zijn afgewezen. Bijna 40 gemeenten waren in gebre ke te betalen hetzij over 1958 of over voorafgaande jaren, waaronder 1 sinds 1947. De administratiekosten bedroegen in 1958 97.459.57 d.i. 7.2 pet. totaal der uitgaven. In 1958 is een aanvang gemaakt met de voorbereiding van de periodieke her berekening van de omslag en de groepsindeling voor de jaren 1960-1964, De herberekening van de omslag en daaruit voortvloeiende herzie ning van de omslagfactor was hei geëigende ogenblik om enkele hiaten ln de regeling van de predikantstracte menten aan te vullen, voorstellen die bereids zijn aanvaard. Voorts is wat de betaling kas betreft bepaald, dat de basis ■r de omslag, het ledengeld, in 1960 volgende jaren niet meer, zoals tot dusverre, zal worden gevormd door het aantal lidmaten, doopleden en geboor teleden, maar enkel door het aantal lidmaten en doopleden. Vele laatste jaren terzake opgekomen be varen zijn hierdoor weggenomèn. Wat de betaling uit de kas betreft, werd aan de uitkeringen toegevoegd aanspraak op vakantiegeld, gelijk 4 pet. van de periodieke verho gingen en kindergelden, gepaaid „mét een gelijke vakantietoeslag over aan- vangswedde en huishuur door dege meenten rechtstreeks te verstrekken. Tezamen met de sinds 1951 ingetreden belangrijke wijzigingen brengt' dit' mé de, dat de lasten voor 1960 hoger zijn dan die voor 1959. De Melanesische unie Gaf mr. Bot inzicht van regering weer De heer Van de Wetering (chr. h.) heeft minister Toxopeus gevraagd, of hij heeft kennis genomen van berichten' uit Canberra (Australië), volgens welke staatssecretaris Bot de mogelijkheid heeft geopperd, dat Nederlands en Australisch Nieuw-Guinea in de toekomst zullen be sluiten samen een onafhankelijke Mela nesische unie te vormen. Wanneer dit zo is, kan de minister dan mededelen, of deze mening het zicht van de regering vertolkt en moet het uitspreken van dergelijke vérstrek kende staatkundige ideeën op interna tionaal niveau niet bevreemdend worden geacht, zolang de Staten-Generaal hier over niet zijn ingelicht, in elk geval vóórdat bespreking met de vaste com missie voor Nederlands Nieuw-Guinea in de Tweede Kamer heeft plaats|ehad? aldus vraagt de heer Van de Wetering. Advertentie LUSf U GRAAG EEN BORRELTJE Eft,1 Beroepingswerk d. Woude): E. J. Oomkes te Schiedam W. Diepersloot te IJmuiden. Beroepen te Den Bommel: J. Jeuring, kand. te Emmen, Aangenomen naar Erica: J. de Hoop, kand. te Harderwijk. Bedankt voor Eernewoude: J. de Hoop, kand. te Harderwijk. GEREF. GEMEENTEN Tweetal: te Bruinisse: H. Ligtenberg te tötterdam-West en Chr. van de Woestïjne a Barneveld. Op zoek naar Sodom en Gomorra Een uit vier personen bestaande Ame rikaanse expeditie onder leiding van dr. Ralph E. Baney uit Kansas City, Mis- i, is in Jordanië aangekomen om poging te ondernemen op de bo dem van de Dode Zee de verwoeste bijbelse steden Sodom en Gomorra op te sporen. De expeditie is voorzien van al het nodige materieel, waaronder moderne apparaten voor het duiken en het foto graferen onder water. Zij staat officieel bekend als „Baney's Dead Sea Diving Expedition", en krijgt de steun van de Jordaanse regering. Baney, een baptistisch predikant is di recteur van „The Holy Land Christian Approach Mission". Uniecollecte Lijst 18 van de jaarcollecte voor de scholen met de Bijbel bevatte de vol gende bedragen: Delfzijl ƒ879,80; Farmsum ƒ273,50; Godlinze 146,50; Hoogkerk ƒ527,75; Kielwindeweer ƒ220,75; Onstwedde 271,50; Opende 163,Sauwerd ƒ499,50; Zuidbroek ƒ266,50; Arum 267,50; Bergum ƒ618,30; Bornwird ƒ195,—; Eestrum ƒ304,—; Gorredijk ƒ397,25; Harlingen ƒ901,13; Hemelum ƒ133,25; Lollum ƒ250,40; Oosterbierum ƒ209,20; Oudwoude ƒ185,25; Wanswerd ƒ820,Beilen ƒ676,Coevorden ƒ1.124.85; Dwingelo 555,—Een 180,50; De Krim ƒ200.— Totaal van 450 locale Comité's ƒ262.857,51. Vorig jaar: 232.717,27. In Engeland is op 65-jarige leeftijd de anglicaanse bisschop van Blackburn* dr. W H. Baddley, overleden. Hjj heeft een ongewone loonbaan achter zich. Reeds op de leeftijd van 38 jaar werd hij tot bisschop van Melanesië gewijd. Toen de Japanners oo de Salomon- eilanden landden, vlnohtte hij het woud ii> en leidde daar met een arts een verborgen ziekenhuis voor gealli eerde soldaten. Hij werd door de Ame rikaanse regering onderscheiden. Na de oorlog werd bfj bisschop ovei Engels bisdom. „En het geschiedde toen Hij op sabbat in het huis van een der hoofden van Farizeeën kwam om brood te eten, dat zij nauwkeurig acht op Hem sloegenZo begint Lucas li en het lijkt niet meer dan een situatieschets om wat volgen gaat te belichten. Maar ook die situatieschets verdient aan dacht. Immers, niemand beter dan Jezus kende de bittere vijand schap dezer Farizeeën jegens Hem toch verkeerde Hij te midden van hen, nam Hij zelfs hun uitnodiging tot een maaltijd aan. Er was wat wij zouden noemen sociaal verkeer" Jezw deed niet aan een opsluiting in het isolement. Ook al wist Hij dat dat sociale verkeer door Zijn tegenstanders gezocht werd met bijzonder onsociale bedoelingen! In dit milieu bleef Jezus zichzelf het lijkt haast te vanzelf sprekend, zo vanzelfsprekend, dat het niet vermeld behoeft te worden. Maar is het ook zo vanzelfsprekend voor ons die willen gaan in Zijn voetstappen? Midden in de wereld staan is goed, is nodig maar weet dat men „acht op u geeft". Sta in de wereld zo dat men u herkennen kan als een volgeling van Jezus. Als een christen die een boodschap heeft. VERANDERENDE MAATSCHAPPIJ Rijstchristenen keerden de kerk de rug toe TOENde Raad voör dé Zen ding - van de Amerikaanse methodisten voor een jaarverga dering in de stad Buck Hill Falls bijéén was, heeft hij in- het bij zonder kennis kunnen nemen van de omstandigheden waaronder de kerk in Ghina verkeert. De secretaris-géneraal van de taad heeft onlangs een uitgebrei de reis gemaakt door landen die grenzen aan Rood-China. Hij heeft in het bijzonder métériaal pver de Chinese kérken verza meld. „Het bclangrljksteis wél dat wij er steeds aan -moeten denken dat ondanks' het geweldige lijden dat zij heeft moe ten doormaken de Kerk van - China nog altijdleeft," vertelde hij. „Zij heeft zich vaak onderworpen aan de politieke en economische eisen van de staat, maar zij is blijven bestaan. Geen man of vrouw durft het aan om zich onder de huidige omstandighe den een christen te noemen, tenzij hij of zij werkelijk leeft uit het geloof. Al de rijst christenen uit het verleden, mensen ^ie zich bij de kerk aansloten omdat zij er beter van dachten te worden, hebben de kerk de rug toe gekeerd. Dit moeten we goed voor ogen houden - als we lezen dat er nog altijd 70.000 methodisten en minstens 700.000 andere protestanten het geloof trouw gebleven zijn." 52 Laat dat, riep de Schot, of ik zal u tegen de grond vastspijkeren, wie u ook zijn mag. Reeds had hij zijn lange lans gegrepen en maakte zich klaar om die als een werpspies naar de zwarte gedaante te slingeren, toen hij het wapen beschaamd weer liet zakken, merkend hoe de onbekende op eens uit de schaduw in het maanlicht trad. zodat hij tot zijn verbazing een kleine, wanstaltige man zag. waarin hij schier onmiddellijk de zonderlinge, mannelijke dwerg herkende die hij niet lang gele den in de kapel van Engaddi had ontmoet. Verrast Saf hij zijn hond bevel te zwijgen en direct keerde et dier naar de standaard terug en ging daar knorrend liggen. Toen de dwerg dit merkte begon bij hijgend de heuvel te bestijgen, nam de kleine boog in de lin kerhand en bereikte de top, een waardige houding aannemend en Sir Kenneth zwierig de rechter hand toestekend. Toen de ridder geen aanstalten maakte om de uitgestoken hand te kussen, kwam een boze blik in de ogen van de bochel en hij nep kwaad: Krijgsman, waarom bewijst u Nebectamus de hulde niet die men hem verschuldigd is? Weet u al niet meer wie ik ben? Grote Nebectamus, antwoordde Sir Kenneth, wie u eens ontmoet heeft kan u nooit meer verge ten. Vergeet echter niet dat ik hier op wacht sta, zodat ik niemand het recht mag verlenen deze plek te betreden. Laat het u dus volstaan dat ik mij aan uw waardigheid onderwerp door u iets te laten doen wat ik van niemand anders zou dulden. Goed. zei nu de dwerg, ik zal het u niet kwa lijk nemen, op voorwaarde dat u mij terstond ver gezelt naar iemand die mij heeft gestuurd om u te halen^rote ^eer, antwoordde de ridder, ook daarin kan ik u niet terwille zijn. Ik heb bevel gekregen ?m tot het aanbreken van de dageraad bij deze anier te blijven. Ik verzoek u dus mij met rust te laten. SIR WALTER SCOTT Hij keerde zich om en maakte aanstalten om een korte wandeling over de platte top te maken, maar de dwerg Liet hem zo gemakkelijk niet ontsnappen: U moet mij volgen, zei hij krijsend, omdat het uw plicht is. Ik beveel u dit in de naam van iemand wier schoonheid zelfs de geesten verblindt en wier grootheid alle andere zaken overschaduwt. Deze woorden verrasten Sir Kenneth en een vreemd voorgevoel maakte zich van hem meester. Niettemin slaagde hij er in zich te beheersen en. zei schamper: Laat eens horen, Nebectamus, be doelt u misschien de schoonheid van de vrouw die ik samen met u de vloer van de kapel zag vegen? Hoe waagt u het zo iets te zeggen? riep de dwerg verontwaardigd. Duizendmaal neen, hoe hoog u ook wordt geëerd, u zult nooit de aandacht ver dienen van haar voor wier hoge troon zelfs konin gen dwergen lijken. Maar zie hier of u het teken herkent dat ik heb meegebracht. En laat mij dan weten of u bereid bent het bevel op te volgen of Dit zeggend legde hij in Sir Kenneth's hand een ring met een robijn van grote waarde, die deze zelfs in het zwakke maanlicht direct herkende als die van de hoogedele jonkvrouw aan wiens dienst hij zich had toegewijd Als om de laatste twijfel uit te schakelen was aan de ring bovendien een klein vleeskleurig lint gebonden. HIJ. wist dat dit de ge- liefdekleurva'ri 'zijn'bémindè was, want zelf had hij in tornooien meer dan eens- de vleeskeur aan genomen om die boven alle andere te vereren. Hij stond sprakeloos 'met het bewijsstuk in de hand, tóen de dwerg triomfantelijk vervolgde: Wel nu, weigert u nog mij te,volgen? Twijfelt u nog als ik Zeg aat ik Arthur van Tintagel bén en het recht heb bevel- te voeren oyer alle ridders van Engeland? In naam van alles wat mij heilig is, wie stuurt u met dit teken? vroeg Sir Kenneth, noem mij de persoon en. zeg mij de-.juiste inhoud van uw bood schap, En pas op uw woorden, want dit is geen onderwerp voor scherts. Dwaas die y bent, antwoordde, de dwerg, wat wilt u meer dan het teken van een prinses, u bracht door èen koning? Volg mij, want elke nuut oponthoud is'êéh misdaad tegen uw plicht' gehoorzaamheid! Goede Nebectamus, hernam de ridder, weet mijn dame waar en met welke 'opdracht ik de nacht doorbreng? -Weet zij dat niet enkel mijn le ven maar meer nog; mijn eer er mee gemoeid is? KarLzij..ivensen dat,ik mij aan een bevel zou ont trekken? Dit alles lijkt mij onmogelijk. Het komt mij voör als wil.de prinses de_ spot drijven met eèn arme dienaar, te méér daar zij. zulk een bode Denk wat u wilt, riep Nebectamus, mij Tfan het niet- schele" of zich tén opzichte van haar als een tróuw of als een lafhartig ridder gedraagt. Vaarwel dus! Neen, blijf, blijf, riep- S'r Kenneth met na druk, beantwoord nog één vraag: bevindt de dame die u gezonden heeft zich dicht bij deze plaats? W-at heeft dat er mee te maken? grijnsde de dwerg,-moet getrouwheid gemeten worden met me ters en, mijlen? Maar 'goed, om u ter wille te zijn kan ik zeggen dat zij slechts een boogschot van hier vandaan is. Iifi-'.. Wordt vervolgd Dr. Jones, die zijn mededelingen voor al baseerde op gesprekken met men sen die nog maar onlangs uit China zijn gevlucht of door China hebben gereisd, beschreef de politieke en e nomische omstandigheden van land als „verward", maar voegde aan toe: „We behoevën er echter n welijks aan te twijfelen dat de ov_. heid de gehele bevolking volkomen onder controle heeft. De mensen le ven nog stèeds in de gespannen ge voelssfeer ontstaan door de politieke propaganda die zich richt op snelle industrialisatie en een economische omwenteling. Als de belangrijkste ontwikkeling bin nen de kerken noemde hij de „vrij willige" vereniging van kerken. „Ter wijl het nog te vroeg is om nu reeds te zeggen wat dit inhoudt," zei dr. Jones „ziet hét er naar uit dat het Wel het einde betekent van alle schillende kerkgenootschappen voorheen in China werkten". Ede krijgt tweede streek-lyceum Naast het Marnix-college wordt in Ede nu een tweede streek-lyceum voor de Zuidwest-Veluwe gesticht. Vrijdag 12 februari is de vereniging tot het stich- een christelijke school voor officieel opgericht. De school zal 1 sept, van dit jaar de deuren ope nen van voorlopige klaslokalen in de buurt van het station Ede-Wageningen. Als grondslag voor de vereniging werd genomen: De Heilige Schrift als Gods onfeilbaar Woord, naar de belijde- de kerken der reformatie hier te lande zoals deze is vastgelegd i drie formulieren van enigheid. Rapporten van het economisch Tech nologisch Instituut te Arnhem Plannings-commissie van de Bond voor christelijk v.h.m.o. hebben uitgerekend dat door de snelle ontwikkeling van de bevolking in 1965 ongeveer 1600 kinde ren voor middelbaar onderwijs beschik baar zullen zijn, waarvan de overgrote meerderheid voor christelijk onderwijs. Volgens deze rapporten is er plaats voor twee of drie scholen. Het Marnix-college werd vlak voor de oorlog geopend; die tijd was er geen middelbare school in Ede. Kerkbouwactie der Christ. Ger. kerken De kerkbouwactie, die de Christe lijke Gereformeerde Kerken hebben gevoerd, is thans vrijwel beëindigd. De kerken hebben een bedrag van 173.644,36 bijeengebracht. Deze ge meenten omvatten 54.785 zielen, zodat gemiddeld per persoon een bedrag van 3,17 gecollecteerd werd, terwijl 2,— gevraagd was. HER EN DER Bisschop James P. Davis, de rooms- katholieke bisschop van San Juan, heeft vandaag bevestigd, dat de apos tolische nuntlns van de Dominicaanse republiek wellicht naar Amerikaans grondgebied zal verhuizen. Maar hij verwierp de bewering dat deze stap het gevolg zou zijn van wrijvingen tussen de regering van generalissimo Rafael Trujillo en de kerk aldaar. ÜIJ de populaire socialistische pro- ke maatstaf wordt gehanteerd? paganda spreekt men nog her- Massaproductie en consumptie, méér haaldelijk over de „kapitalistische" dan winstbegeerte, werd het grond- maatschappij, waarin wij zouden le- beginsel van ons hedendaags econo- ven. misch handelen. Dit heeft, volgens. Dr. Banning echter is, blijkens zijn Banning, verstrekkende gevolgen jongste sociologische studie „Maat- ook voor het denken en geloven der schappij, Kerk en Evangelie", van mensen. Niet de enkeling, maar de oordeel, dat men „met een eerlijk collectiviteit en de bevrediging van geweten ons huidig economisch stel- haar behoeften staan het eerst in de sel niet meer kapitalistisch kan noe- aandacht. men". Hij wijst op een reeks van Banning constateert een onbevredigd feiten ten bewijze van deze door gevoel, dat er iets toch niet klopt, hem geponeerde stelling. Dat gevoel ls et* niet alleen bij ar- Overheidsbedrijven zijn noodzakelijk beiders, maar ook bij managers, over geworden, en door alle groepen aan- de wijze waarop het arbeidsproces vaard. De interventie van de staat reilt en zeilt. is wel wat de grenzen betreft, niet Dan komen de enorme verschillen! wat het beginsel aangaat, in discus- in levensstandaard tussen de vol- sie. De stelling, dat particulier be- ken. „De strijd tussen de klassen in zit voorwaarde is voor bestaansze- Europa maakt plaats voor de strijd kerheid, wordt uitgehold, o.a. door tussen rijke en arme, bezittende en het verzekeringswezen, dat aan de bezitloze continenten". Hierin lig-j behoefte aan bestaanszekerheid in gen enorme zedelijke problemen, aan belangrijke mate voldoet. Of men welker oplossing de christenen en de reeds zover gevorderd is, dat men christelijke kerken hebben mee te economische crises kan voorkomen werken. De vraag moet beantwoord: durft de schrijver niet te verklaren, wat is de inhoud van de christelijke, „Wel schijnt het, dat men ze in ze- bijbelse gerechtigheid, die van de spelling om te zeggen, dat ook bij vervolgt Banning, in de veranderde zekere liberalisatietendensen terugkeer tot de liberale, individua listische, op privaat bezit der onder nemers berustende economische or- situatie nieuwe zedelijke problemen voor. Hij noèmt de bevolkingsont wikkeling, de ontvolking in sommige staten van het platteland, de ver- de uitgesloten is; daarvoor waren oudering van dé bevolking, de spe- de interne krachten, die het stelsel cialisatie, mechanisatie en automa- pleidooien horen voor een pluralisme De vraag dringt zich op: ligt inder-; in de ondernemingsvormen, waarbij daad de zin van onze arbeid, van ons worden stellingen gehoord, dat coör- Verwante vraag komt van andere) dinatie in de plaats moet treden van zijde. Uit de praktijk van het ar- verkiezen boven de particuliere on- streeft naar „humanisering dernemingsvorm, in welke gevallen arbeidsverhoudingen". Daarbij staat verdient liberalisatie de voorkeur? men voor de oeroude vraag: wat De discussie is veel meer zakelijk dunkt u van de mens? Er is behoef te aan een concreet-praktisch ant-; woord. Banning richt ook zijn blik naar de Voorop staat de vraag: wat is het cultuur en naar de politiek. Maar wij doel van het economisch handelen? hebben reeds genoeg geciteerd. Wij Zeker niet meer alléén het maken stellen ons nu voor eerst enige op- van winst. In de ethiek der bedrijfs- merkingen te maken over het be- leiding komt naar voren het motief toog. Banning is geen geestverwant van dienst. De vraagstukken van de in engere zin. Hij is wel een man van verdeling (van winst, van nationaal zedelijke ernst naar wiens woord het inkomen) zijn aan de orde. Maar wel- de moeite waard is te luisteren. Pools bisschop werd met verlof gestuurd TNE Rooms-katholieke bisschop Czes- law Kaczmarek nit Kielce, een uitgesproken anti-communist, is vol gens gewoonlijk betrouwbare kringen in Warschau om „gezondheidsrede nen" voor onbepaalde termijn met verlof naar een plaats in de bergen vertrokken. Zijn vertrek uit zijn bisdom was de absolute voorwaarde die de Poolse regering stelde alvorens in te stem men met heropening van de bespre kingen tussen kerk en staat ovr vraagstukken waarover diepgaande meningsverschillen bestaan. Onlangs werd in kerkelijke kringen gezegd dat kardinaal Wyszynski na de geheime besprekingen die di commu nistische leider Gomoelka op 11 januari met de primaat voerde bisschop Kacz marek ertoe zou overhalen een „ge zondheidskuur" te ondergaan. De 65-jarige geleden naar K bergte gegaan. Zijn vertrek effent de weg voor formele besprekingen tassen kerk en staat op een bijeenkomst van de ge mengde commissie die in december 1956 werd ingesteld. Verwacht wordt Jaarvergadering van v.g.l.o.-groep P.C.O.V. De v.g.l.o.-groep van de Protestants Christelijke Onderwijzersvereniging houdt op 27 februari de jaarvergadering in Esplanade te Utrecht, Dr. L. J. Men- ges zal spreken over Enkele psycholo gische aspecten van het v.g.l.o. dat deze commissie, die achttien j maanden geleden voor het laatst j vergaderde, binnen enkele dagen bijeen zal komen. De toenemende spanning tussen kerk :n staat in het afgelopen jaar werd weerspiegeld in een golf van aanvallen de pers over verschillende „misbrui- i van rechten" door de kérken over haar houding inzake geboorteregeling. In juni 1959 wilde de regering hem et meer „erkennen" om wat men' noemde zijn „belediging van niet-gelovi- gen en het „aannemen van een vijan dige houding jegens de staat". Voorts werd hij beschuldigd van het uitoefenen van scherpe kritiek tijdens een preek op het optreden van communistisch China tegen de Rooms-Katholieke Kerk. Schreeuwend tekort aan verple gend personeel Directie en bestuur van de Stichting Vrederust te Bergen op Zoom kampen op het ogenblik met een ernstig tekort aan verplegend personeel, voornamelijk ver pleegsters voor de vrouwenafdelingen. Het gaat hier zeker om een dertig veer tigtal meisjes die nodig zijn om te voor komen dat een der paviljoens moet worden gesloten, hetgeen betekent dat zeker zestig tot zeventig patiënten naar huis moeten worden gestuurd. De inrich ting „Vogelenzang" te Bennebroek is al tot deze droevige maatregel moeten over gaan. Er is nu een beroep gedaan op predikanten om waar zij met de vrouwe lijke jeugd in aanraking komen, op cate chisaties. verenigingen etc., haar op te wekken dit prachtige en noodzakelijke werk van christelijke barmhartigheid aan te pakken Werktijden en salarissen zijn op het ogenblik wettelijk geregeld, zodal geen te grote inspanningen gevergd kun nen worden. Vrederust heeft hoop dat er nog meisjes zijn die aan deze dringen* de oproep gehoor zullen geven, zodat de inrichting haar werk kan voortzetten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2