29.75 Reconstructie van de oude Hooigracht voltooid Woningbouw in Leiden e.o. Jean Fonriiet dirigeerde in Leiden Ook christelijke partij kan misbruik maken van overheid MEUWE LEIDSCHE COURAIST VRIJDAG 12 FEBRUARI 1960 Agenda voor Leiden Vrijdag Rijksmuseum voor Volkenkunde, 8 Ned. Bond van oud-strijders, luit. S.D. I W. C. Lemaire met praatje over Kon. Geref.. Jeugdhuis, 8 uur: Arjos leden vergadering. Pieterskerk, 7.157-50 uur: Avondgebed. StadsgehooreaaL 8 uur: Teatro de Arte Universitarto de Guatemale. Schouwburg, 8 uur: De Plankeniers uit Naarden met De geborduurde bal, door 5. I. Hsiung. Foyer Stadsgehoorzaal, 8 uur; Propa- ganda-contactavond reserve-gemeente- politie. Films Casino (2.30 en 8 uur, zaterdag 220, 7 cn 9.15 uur): De naakten en de doden (18 jaar). Lido <230, 7 en 9.15 uur): Het meisje der zonde (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Jeugd'in de nacht (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur)Haven der hartstochten (18 jaar); donderdag: De we reld der stilte. Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Een stad zoekt haar moordenaar (16 jaar). Trianon (2.30, 6.45 en 9.15 uur): De man die moest verdwijnen (14 jaar). Apotheken Geopend apotheek Herdingh en Blan ken, Hogew oerd 171, teL 20502. Tentoonstellingen Museum voor Volkenkunde: Ook dit is Japan, tot 28 februan 1960. Musea, Instituten, leeszalen e.d. Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6: maandag, dinsdag en donderdag van 4 tot 520 u„ woensdag en zaterdag van 12 tot 420 u en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6.30 tot 820 uur 's avonds. Pilgrimfathers-hulsje, Bolsotkade 2, elke dag geopend van half 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Legermuseum „Generaal Hoefer", Pest huislaan 7: elke dag geopend van 10—5 u Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 820 tot 1220. en van 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag) Academisch-Historisch museum Rapen burg 72, elke dag geopend van half 10 tot half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrij- 1 dag van 2 tot 5 uur. Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 10 tot 4 u Archeologisch instituut, Rapenburg 26, elke dag algemene studiezaal en uitleen- bibliotheek tot 5 uur (behalve zaterdag middag). Contactbureau voor afgestudeerden, Rapenburg op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur. Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74, elke dag algemene studiezaal en uitleen afdeling, geopend van half tien tot half 6, op zaterdag tot 5 uur. Prentenkabinet, Kloksteeg 23, elke dag van 2 tot 5 uur. Hortus Botanicus Rapenburg, elke dag geopend van 9 tot 12 en van 2 tot 4 uur (na 1 april tot 5 uur). Geologisch en mmeraloglsch museum Garenmarkt lb: elke dag geopend van lü tot 12 en van 2 tot 4 uur. Inlichtingen kantoor V.V.V., Steenstr lb: elke dag geopend van 9 tot 5 uur, op zaterdag tot 1 uur Gravesteen, Pieterskerkhof 6, juridisch studiecentrum, elke dag te bezichtigen en 9 en 12.30 en van 2 tot 5 uui (liefst m de vakanties), concierge: Kolf- makersteeg 16a Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree straat 27, maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag en donderdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 520 en van 7 tot 9 uur, zaterdag van 10 tot 520 uur. Deze opgaven gelden niet voor zon en feestdagen). (Advertentie) Koop niet zo maar. Koop een OPEL. Bij het Motorhuis. Een wijs mens koopt niet een auto zomaar. Stap onze showroom binnen en laat U de verschillen de Opel-modellen tonen. Een OPEL kopen is altijd economisch verantwoord lage aanschaffingsprijs; hoge inruilwaarde. Rede nen te meer om OPEL te kopen. Binnenkort uit voorraad leverbaar de 1960 OPEL modellen: Rekord 1200 Rekord 1700 S Kapitan 2600 -7 ACADEMISCHE EXAMENS me). C Vertiey t A E du Perron Vucht Je leiden Nieuwe schakel in toekomstige ader Al in 1681 hield zij op echte te zijn gracht UE RECONSTRUCTIE van de Hooi gracht is voltooid. Dat is een be langrijk feit voor de Leidse binnen stad. Niet omdat een wens die vele jaren heeft bestaan, nu eindelijk is vervuld, maar ook omdat deze weg als 't ware de verbinding is naar de toekomst. Waarin voor 't verkeer het noord-zuid-tracé een belangrijke rol gaat spelen. Die verbinding is nog lang niet voltooid; de Watersteeg en de Hooigracht zijn er echter de dui delijke symptomen van, dat het de gemeente ernst is met haar voorne men, de binnenstad deze noodzake lijke verkeersader zo spoedig- moge lijk te geven. Nog afgezien van. dlilt (toekomstbeeld kwam de -reconstructie van de Hooi gracht bepaald niet meer voor uit stel tn aanmerking. Zij was een onge lijke en dus ongemakkelijke weg ge worden, wiens bobbelachtigheid al lengs in het spreekwoordelijke sta dium was gekomen. Voor-al de bewo ners hebben dit a'ls -een euvel erva- De naam Hooigracht doet denken a-an langvervlogen 'tijden, toen hier werkelijk water heeft gestroomd. Heit beeld van de Uiterst egraehit ós elke Leidenaar in het geheugen ge grift, maar niémand zal zich de Hooigracht als water kunnen voor stellen. Het is dan ook al vele jaren geleden, dat tot overwelving ervan werd besloten. Bedreiging In liet boekje „Leiden vroeger en nu" schrijft D. Wijbenga in het hoofdstukje „Ledden gedurende de Gouden Eeuw" het volgende: „In de stad vormden de grachten een voortdurend probleem. Hoewel de stadsregering door verschillende verordeningen trachtte de verontrei niging tegen te gaan, bleken toch vele van deze nauwe stinkende grachtjes een dagelijkse bedreiging van de gezondheid. Bovendien wa ren zij een belemmering voor het verkeer in de stad. En zo zien wij, hoe in de loop van de zeventiende eeuw heel wat van deze grachten worden gedempt. Reeds in 1604 is dat de Pieters kerkgracht, in 1633 de papengracht Het jaar 1669, toen een „onbekende, lang duyrende sieckte" hevig woed de in de stad en er per week soms 600 a 700 mensen stierven, staat ge boekstaafd als het jaar waarin werd besloten het dempen van de -grachten met kracht aan te vatten. In de vol gende jaren verdwenen dan ook de grachten bij de Vrouwenkerk en die om het Gravensteen, de Marendorpse Achtergracht (nu de Van der Werff- straat) en de Burchtgracht. De oude Volleragracht, omstreeks 1640 reeds gedeeltelijk overwelfd, werd in deze "tijd tot Langebrug, terwijl ook de Hooigracht werd overwelfd". Overhuiving in 1681 In onze rubriek oud-Leiden plaat sten wij op 3 mei 1958 de foto van de Hooigracht die ook bij dit artikel staat. Wij schreven daar toen het volgende bij: „De Hooigracht is al eeuwen geen gracht meer. Er waren toen zij dat nog was, vijf bruggen, die bij de over- wulving m het jaar 1681 zijn afge broken. De naam van de Hooigracht komt men reeds tegen in oude fo lianten uit 1367. De Hooigracht-afdeling van het ge- - meentearchief doorbladerend, kwa men wij het jaar 1803 tegen als een schoonmaakjaar. Wij vonden het be stek en de voorwaarden waaronder de kamer van fabricage van de stad Leiden bij openbare inschrijving het afdammen, droogmaken en ruimen van de overwulfde Hooigracht, van de Oude tot de Nieuwe Rijn. aanbe steedde. „De Aannccmcr zal de Gragt ge heel schoon moeten uithaalcn tot op den Grondslag of Bodem derzelver, gclyk hy meede alle de Armen in Hoe Leiden spaarde In Januari 1960 werd bij de Leidsche Spaarbank ingelegd f 1.752.480,34 en terugbetaald f 1253.69128. Hel aanta) nieuwe boekjes bedroeg 515 en het aan tal afbetaalde boekjes 92. Op 6.636 reke ningen van deelnemers aan de afhaal- dienst werd f 183.478,75 bijgeschreven Er werden 1.383 spaarbusjes ter lediging aangeboden met eon gezamenlijke inhoud" van f 32.666,76. Het tegoed der 44.920 inleggers bedroeg aan 't einde van de maand f 35.505.239,27 deze Gragt uitlozende zoo verre als bekwaameiyk kan geschieden zal moeten schoonmaken". Dat het werk nauwgezet moest ge beuren, blijkt wel uit de toevoeging „De opneeming zal geschieden in presentie van den Stadsbaas, welke met een brandende Kaars van bet eene einde tot het andere de Gragt, drooggemaakt zijnde, zal doorgaan". Voor de goede gang van zaken mocht het vermanende woord blijk baar Met ontbreken„De Aannee- mer nog zijn Werkvolk za'l niet ver mogen, van de Burgers, welke met hunne Huizen in deze Gragtt uitlo zen, eenig geld en drank of iets der gelijks af te vraaigen, op een boete van drie Gulden^ ten behoeven der algemeene Armen dezer Stad". Het stuk iis gedagtekend 9 jumli 1803. Het jaar 1935 In de geschiedenis van de Hooi gracht moet ook het jaar 1935 wor den genoemd. Toen werden de pan den Kaasmarkt 37, KoppenMnksbeeg 2, 4. 4a, 6, 8, 10, 12. 14. 16 en 18 en Hooigracht 108, 110, 110a, 112, 112a, 114 en 114a gesloopt en ontstond de grote ruimte aan de kant van de Oude Rijn". Tot zover onze rubriek oud-Leiden van 3 mei 1958. De oude foto die wij hierbij af drukken, dateert uit de vorige eeuw. Zij is afkomstig uit de collectie Goe- deljee. Een bewoner van de Hooi gracht vertelde ons, dat hij zich nog goed kan herinneren, hoe deze bo men op hoogtijdagen met oranjebol- len waren versierd. Hieraan kwam een eind door het uitbreken van de iepziekte. De bomen moesten worden geveld, maar vijf hielden stand tot 1958. toen de verbetering van het wegdek der Hooigracht be- Het is heel begrijpelijk, dat de winkeliers van de Hooi gracht het klaarkomen van het herstel aangrijpen om de aan dacht op hun straat als deel van het winkelcentrum van Leiden te vestigen. Zaterdag middag van half vier tot vijf uur zal het jeugdorkest De Burcht met de drumband voor muzikale opluistering zorgen. Voor de winkels zelf is een letterpuzzel in elkaar gezet. De foto laat er geen twijfel aan bestaan, dat de Hooigracht, een moderne weg is geworden! Foto N. van der Horst De Hooigracht in de vorige eeuw. Ondanks de overwulving in de zeventiende eeuw, waardoor het oorspronkelijke aanzien verlo ren ging, een straat met een uitgesproken historische en def tige sfeer. Ou d-Leiden-archief N.L.C. De Hooigracht, die door het binnen afzienbare tijd te openen nieuwe ge bouw van de Leidse Duinwater- Maatschappij nog aan betekenis zal winnen, is nu een nieuwe weg ge worden. Slechts enkele stoepen en enig hekwerk herinneren nog aan vroeger. Uit het oogpunt van monu mentenzorg heeft man die ontzien. Voor de reconstructie bleken zij ook geen hinderpaal te zijn. Ook dn de kring van de winkeliers heerst tevredenheid over het resul taat van het werk. Zij hopen van zelfsprekend. dat, nu de Hooigracht klaar is, velen de weg ook naar hun winkels zullen weten -te vinden. Aan het klaarkomen van de weg geven de winkeliers deze week' een feeste lijk tintje. Contingenten 1960 Vandaag zyn de aantallen woning wetwoningen die de gemeenten in Zuid-Holland dit jaar mogen bouwen officieel bekend geworden. De con tingenten voor Lelden en de gemeen ten in de omgeving volgen hier. Ter Aar 8. Alkemade 9. Alphen aan den R(jn 56. Benthuizen 4, Hazers- woude 6. Hlllegom 18, Katwjjk 102. Koudekerk aan den Rijn 6. Leiden 250, Leiderdorp 17. Leimuiden 6. Lis- se 21, Nieuwveen 4, Noordwijk 32. Noordwijkerhout 20, Oegstgeest 27. Rijnsaterwoudc 4, R(jnsburg 16, Sas- senheim 24. Valkenburg 6, Voorhout 6, Voorschoten 62, Warmond 6, Was senaar 25, Woubrugge 9, Zevenhoven 4, Zoeterwoude 8, Zwammerdam 12. Het woningwetcontingent 1960 is voor Zuid-Holland door de Minister van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid vastgesteld op 9150 woningen. Het College van Gedeputeerde Staten is met de verdeling van dit aantal over de gemeenten belast. Bij deze verdeling is met de vol gende factoren rekening gehouden: 1. de natuurlijke aanwas (gemiddeld over 3 jaren) :2. het statistisch woning tekort per 1 januari 1959; 3. de migra tie (gemiddeld over 3 jaren): 4. do krotop ruiming. Met dien verstande dat vestigings overschotten slechts voor de helft in aanmerking zijn genomen op grond van het feit, dat deze hun ontstaan in het algemeen mede te danken heb ben aan de bouw van woningen in de particuliere sector. Belangrijk is dat ditmaal de con tingenten van kleine gemeenten, wier inwonertal respectievelijk beneden en boven de 2.000 is gelegen en die by toepassing van dc gehanteerde vcrdclingssleutel een toewyzing van minder dan respectievelijk 4 of 6 woningen zouden ontvangen, tot deze aantallen verhoogd zyn. Het aanta] A-an 9150 woningwetwo ningen is 1800 minder dan vorig jaar. Verwacht mag worden, dat de pre- mlebouw in dc goedkope sector zal worden gestimuleerd. Eervolle opdracht voor Leids letterkundige De staatssecretaris vam onderwijs, kun sten en wetenschappen, mr. IJ. Scholten. heeft opdracht verteend aan de lettericun- dd'ge J. B. Charles te Leiden tot het schrijven van een essay over de democra tische gedachte in de Nederlandse litte ratuur van vóór en na 1940. (Advertentie.) OPRUIMING overjarige, doch gegarandeerd nieuwe NAAIMACHINES ZIET ONZE ETALAGES BREESTRAAT 171 C. F. MEERPOEL Bohnke speelde Schumann NA DE GROTE indruk die het pianorecital van Robert-Alexander Bohnke, onlangs voor de Leidse Kunstkring gegeven, op ons gemaakt heeft, waren we vol verwachting omtrent zijn optreden met het Residentie- Orkest in Schumanns beroemde pianoconcert in a. Hij heeft ons stellig niet teleurgesteld- Behalve zijn zeer fraaie aanslag, zijn gave techniek en boei ende voordracht valt vooral de rust op, waarvan zijn gehele vertolking is doortrokken. Hierdoor slaagt hij erin de echte, onopgesmukte romantische sfeer, waaruit dit concert werd geboren, opnieuw waar te maken. Een opgedreven tempo ter wille de schittering wordt vermeden, het ste deel neemt hij zelfs opvallend lang zaam. Bij een rustig tempo is het moei lijker de spanning levend te houden, doch Bohnke slaagt hierin volledig. Ook: de finale wordt niet opgezweept, alles blijft duidelijk en toch vervuld van het typische Schumaneske enthousiasme. Terecht ontving Bohnke Voor deze ver tolking een geestdriftig applaus. Het orkest, dat ditmaal stond onder de leiding van de Fransman Jean Four- net, had aanvankelijk enige moeite, aansluiting bij deze Schumann-stijl te vinden, doch in de loop van de uif ring werd het evenwicht tussen solist en orkest hersteld. Jean Fournet is zeer kundig en degelijk vakman. Hy weet wat hij wil en hij weet zijn wil ook op te leggen. Het enige dat men tegen hem kan inbrengen is misschien, dat zijn fantasie wat beperkt lijkt, dat hij de toehoorders zelden tot grote emotie brengt. Handcis beroemde suite bijgenaamd „Water Music", in de bewerking Sir Hamilton Harty (deze maakte keuze uit het grote aantal delen, anderde de volgorde en paste de orkes tratie b(j de moderne smaak C klonk, enige aarzelingen in het begin daargelaten, verzorgd, aangenaam doch wat stijfjes en zonder de aanstekelijke vaart die Handel eigen is. Na de pauze echter kon Fournet zich geheel doen gelden. Messiaen en Roussel behoren kennelijk tot zijn bewonderde meesters. Van Messiaen werd in ons land tot dusver niet veel bekend, de hier gespeelde Offrandes Oubliées wer den evenwel al vroeger uitgevoerd. Het is een vreemd werk, wat onverwacht van bouw en toonmateriaal Hoe men de titel en het mystieke commentaar van de componist in verband moet brengen met de muziek, hebben we nog altijd niet begrepen, maar vervelende muziek is dit toch niet. Men kan gemakkelijk bepaalde the matische motieven onderscheiden in de langzame inleiding, die dan op wat ex plosieve wijze worden ontwikkeld er later opnieuw in langzame frasen terug keren en worden uitgebreid. Ritmiek en melodiek zijn interessant voo: kenners, maar het belangrijkst is toch wel de bekoring van het orkestrale loriet. De uitvoering verdiende veel lof. Belangrijk Dit gold trouwens ook voor die van de vierde symfonie van Albert Roussel, waarmee de avond werd besloten. Rous sel is in Frankrijk zeer gewaardeerd, bij ons minder naar het ons toeschijnt. We kunnen dit wel begrijpen; hoe knap van bouw, van ritmiek en van orkestra tie deze symfonie ook is, we missen er node een samenhangende thematiek in. Mr. J. H. Prins voor A.R. te Leiden: Zwembad open op zondagen is soms misschien beter VOOR EEN MINIMAAL aantal belangstellenden er waren nog geen vijftien aanwezigen heeft mr. J. H. Prins te Den Haag, directeur der Dr. A. Kuyperstichting, gisteravond in het gebouw Rehoboth voor wijk 4 van de A.R. kiesvereniging te Leiden een bijzonder interessante inleiding gehouden tot het onderwerp „De arbeid in het licht van de Bijbel". In het slot van zijn betoog gaf hij zijn visie aan de hand van enkele praktische voorbeelden, zoals het subsidievraagstuk en de zondagsheiliging, waarmee hij ongetwijfeld verscheidene „heilige huisjes" omver stootte. De heer Prins ging eerst in grote trek ken na wat de Bijbel, zowel in het Oude als in het Nieuwe Testament, leert om trent het menselijk bezig zijn in het al gemeen. Hij wees op een veel voorkomend misverstand als zou de arbeid een gevolg zijn van de zondeval. Reeds daarvóór was de arbeid immers al aan de mens opge dragen, zii het. dat het werken toen nog niet gepaard ging met de moeiten die er daarna aan zijn verbonden. Het gaat hierbij dus om een goddelijk beid nooit op zichzelf staan; altijd moet hij gericht zijn op God. In de arbeid kan de mens zijn liefde tot God en z" tot uitdrukking brengen. Geen dwang Uit ccn principe, dat alle arbeid op God is gericht, volgt, dat de overheid met haar eigen werkterrein cn verantwoorde lijkheid in wezen nooit boven maar al leen naast de mens kan staan. De te behartigen en het recht te handhaven. Zo heeft ook de Kerk en zo heeft ook de mens op eigen manier en met eigen mo gelijkheden Gods koninkrijk te zoeken. Bij een politieke groepering als de Partij van de Arbeid, die volgens haar beginselprogramma alleen de mens en de gemeenschap wil dienen, ontbreekt deze gerichtheid op God en daarmee ook het juiste en enige vaste uitgangs- Ondertussen vloeit uit het ge noemde principe voort, dat men ook in de politiek maar beperkt werk zaam kan zijn. Ook de christelijke politieke partij heeft haar eigen be perktheid te zien en mag niet de overheid voor haar eigen karretje spannen. Hierbij moet men er van uitgaan, dat volledige christelijke staatkunde alleen kan worden gerea liseerd als het hele volk christelijk is. De heer Prins zei van mening te zijn, dat men God niet kan dienen door dwang te gebruiken. gebod en daarom kan de menselijke ar- heid heeft tot taak het algemeen belang Zwembad Daarom kan het bijvoorbeeld bij de kwestie subsidiëring militaire fondsen wel juister zijn zowel voor de humanisten als voor de rooms-katholieken en protes tanten overheidsgelden beschikbaa stellen, dan dit alleen voor de twee laatste instellingen te doen. Eveneens kan het wel eens juister zijn plaatselijk een zwembad op zondag open te stellen dan het dicht te laten, als er in het laatste geval aller lei misstanden kunnen ontstaan. Want ook voor een christelijke poli tieke partij dreigt het gevaar, dat zij ter wille van haar overigens zeer res pectabele cn goed gefundeerde idea len misbruik maakt van de taken, die voor de overheid zijn weggelegd, zo besloot mr. Prins zijn inleiding. Hieraan was een jaarvergadering vooraf gegaan onder leiding van voorzitter J. Ravestein, die in zijn openingswoord het overlijden van de heren Chr. van den Heuvel en J. Pieneman herdacht. Uit het jaarverslag van secretaris H. Bol bleek onder meer, dat wijk 4 thans 159 leden telt. Er wordt aan een ledenwerfactie ge dacht. De heren A. M. de Koning en B. van Zwicten werden tot bestuurslid ge kozen in de vacatures, ontstaan door het overlijden van de heren Van den Heuvel Pieneman. Modernisering van zaak in Donkersteeg Vandaag is de verkoopruimte van de v. W. J. Laman, Donkersteeg 8 tot 10. officieel heropend na een totale moder nisering te hebben ondergaan. Dc kan toren en magazijnen waren de gehele dag gesloten, maar de belangstelling voor de leuwde zaak in gereedschappen, bouwbeslag, kogellagers, scharen en mes- vas niettemin groot. Van 4 tot 6 uur er een ontvangst. Op 5 juli vorig begon de verbouwing. Een werkelijk thema wordt nergens be reikt, zelfs niet in het uitvoerige lento molto, waar men het toch zou verwach ten. Alles blijft wat kortademig en droog. Betekende voor Roussel de ontwikke ling van het impressionisme van zijn vroegere werken naar het neoclassicis me van zijn latere symfonieën een vrij willige zelfbeperking, een afstand doen van te persoonlijke gevoelens en lyriek? Indien we Roussel zien als schakel in de Franse orkestmuziek tussen Ravel enerzijds en Honegger anderzijds, dan moeten we vaststellen dat zowel de eer ste als de laatste tot sterkere en meer persoonlijke scheppingen gekomen is. Wel moet gezegd worden dat Fournets directie zeer goed past bij Roussels stijl en zo werd deze uitvoering toch wel tot iets belangrijks. Dirigent en orkest ontvingen na af loop hartelijke bijvaL Dr. J. van der Veen. NORMALE PRIJZEN 69.-#n79.- II deze |atMn in olie uilvoeringen Geen poil-of lelefoonbeslellingen. LEIDEN Haarlemmerstraat 25 ROTTERDAM: Korte Hoogitrtst 11 e Meent hk. Goudieiingel e *- veg e Weit-K (atendr. Ugedljk hk.,. Drukte nam toe bij V.V.V. te Leiden' Uit het verslag van dc V.V.V. te Leiden over 1959 blijkt, dat de werk zaamheden van deze vereniging en dc belangstelling voor het informa tiebureau bclangryk zUn toegenomen. Hierdoor moest per 1 januari 1959 een tweede Informatricc worden aange steld; door de langere openingstyden van 16 maart tot en met 22 septem ber was het zelfs nodig een derde en later ook nog een vierde kracht aan te stellen voor die periode. Er werden in totaal 43531 inlichtingen verstrekt, tegen 32216 inlichtingen in 1958 en 16000 in 1957. De mondelinge inlichtingen spanden de kroon (26754); daarna volgden de tele fonische (12782) en de schriftelijke (3995). De schriftciyke verzoeken betroffen meestal de toezending van folders en op gave van loglesgelegenheden; er waren 3195 brieven afkomstig van Nederlander», 464 van Duitsers, 120 uit Engeland en 102 uit België. Wat het bezoek van het informatiebu reau betreft: er kwamen 10678 Nederlan ders, 803 Duitsers, 2811 Engelsen, 893 Fransen en 1513 Amerikanen. Verder wa ren In het bijzonder de Scandinavischs landen goed vertegenwoordigd. Er maak ten In totaal 1414 personen gebruik van de logies- en informatiedienst cn 2068 van de logl esbem iddelóngsdienst. Interessant ls, dat bUvoorbeeld de Ne derlanders en de Duitsers voor het me rendeel bij voorkeur in de particuliere sector werden ondergebracht, terwijl het merendeel der Amerikanen. Belgen en Fransen een hotel prefereerde. By de Engelsen ging de grootste belangstelling uit naar pensions Zie voor stadsnieuws ook pagina 9

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3