Jlicuwe feihsctft (JTeuranl Betoging leidt tot van Franse boeren bloedig treffen Raadsel-kunstmaan is.... Amerikaans In Amiens 122 gewonden; na de slag zeven doden In Noordoostpolder komt maar één gemeente W.-Duitsland geeft ons -300 miljoen gulden Slechts een dwaas durft een oorlog te beginnen Brandstichting in school? Argentijnse autoriteiten zeker van hun vangst VRIJDAG 12 FEBRUARI 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling TeL 31441 ABONNEMENTEN ƒ7.50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0,59 per week Veertigste jaargang no. 11793 Dr. E. DIEMER CHRIST ELI] K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „5tantuastich is abtblturn myn hert ia tcgfjcnspocf VALENTIJNSDAG SPORT VOOR ZATERDAG Protest misbruikt voor een Leve Massii HPUDENS een demonstratie in Noord-Frankrijk, waaraan een 25.000 on- tevreden boeren deelnamen, is het tot een bloedig treffen tussen politie en betogers gekomen. Zeker 122 mensen, onder wie 52 politie mannen, liepen verwondingen op. 's Avonds kwamen zeven boeren om het leven en werden er enkele zwaar gewond, toen een autobus vol betogers, op de terugreis met een vrachtwagen in botsing kwam. De linkerzijde van de autobus werd opengescheurd, waarna het voertuig tegen een boom smakte. Kort na de botsing reed een personenwagen op de verongelukte bus in. De auto vloog in brand en zette ook de vrachtwagen in lichter laaie. Morgen in ons ZONDAGSBLAD "Eten onzer redacteuren maakte kennis met een merkwaardige man, die in muziekkringen grote bekendheid geniet als vioolbouwer en vervaardiger van andere mu ziekinstrumenten. Over dit onder houd schrijft hij morgen in ons Zondagsblad. De echtgenote van David Ben Goerion neemt ook in diplomatieke kringen geen blad voor de mond. Zij gaat recht door zee. Hoe? Dat kunt u morgen op de voorpagina lezen. 0 Op de pagina Geestelijk Leven is een artikel overgenomen uit het weekblad „The Christian Century", waarin Karei Barth zijn politiek standpunt verdedigt. Deze visie van de Zwitserse theoloog zal on getwijfeld in wijde kring de aan dacht trekken en nieuwe tegen stand opwekken. 0 Op Blad Zij is weer plaats inge ruimd voor de „Tips van U". een rubriek, die iedere week grotere populariteit blijkt te verwerven. 0 In het Cultureel Venster ten slotte schrijft een medewerker een artikel over de Middeleeuwse Car- mina Burana, wordt aandacht ge wijd aan de Franse literatuur en vindt men onze grammofoonplaten- rubriek. Minister trekt ontwerp in Kamer vond vier Zo begon gisteren in Amiens de massale betoging, welke uitliep op een stevige vechtpartij met de politie. *E.' is gisteren volledige overeenstem- ïg bereikt tijdens een afsluitend ge ek tussen de beide delegatieleiders, bassadcur dr. Lahr van W.-Duitsland de Nederlandse staatssecretaris van Itenlandse zaken dr. Van Houten. Het beide landen te sluiten verdrag instemming van de betrokken mi ters, binnenkort kunnen worden on laatste overleg tussen de delegatie- ging over de goedkeuring van de waaraan een gecombineer- Nederlands-Duitse commissie twee landen lang heeft gewerkt. In de financiële paragraaf staat, zo wij, dat West-Duitsland aan lederland een bedrag van f 300 mil- zal geven ter definitieve rege- van een aantal financiële aan- praken van Nederlandse zijde (Nazi- lachtoffers. Auslandsbonds. investe- de af te stane correctiege- latssecretaris Van Houten heeft deze in de Tweede Kamer meegedeeld, het door de Bondsrepubliek beschik- Nederlandse vorderi Liigen ingeland bereidt zich voor op de poorwegstaking Engeland is men druk bezig met het werpen van vervoersplannen voor het ral de aangekondigde spoorwegstaking zondagnacht moet beginnen, niet rden afgewend. Omdat veel i tos op de weg zullen zijn, moet de litie extra maatregelen nemen en om- t de aanvoer voor een groot deel zal •Kien stopgezet, dient men overal te gen dat voldoende voorraden worden geslagen. )verigen6 zijn de besprekingen tussen lering en vakbonden gisteren in een önustischer stemming geëindigd dan vorige dagen het geval is geweest Men eft gesproken over een loonsverhoging i vijf procent. Het is echter de vraag de spoorwegarbeiders met zo'n ver 0 ging genoegen zullen nemen. ja sierhuis steunt egeringspolitiek iet Britse lagerhuis heeft zich donder- gavond achter de regeringspolitiek jf West-Duitsland geschaard. Met 32 233 stemmen verwierp het Lagei een socialistische motie van afkeu- waarin de politiek van de regering lens Duitsland, wat kernwapens be dt, werd yerqqrdeeld. Vp)ger)s de Brit regering is West-Dpitslond een vol- 'ardig lid van de N.A.VQ. dat gerech- !d is de wapens te bezitten die ter bf hikking van de NA.V.O. staan. Chrysler leed verlies PeDe Chrysler Corporation heeft in 195 5,43 miljoen tegen een verlies van 33, rS iljoen in 1958. De produktie werd eerst i||( remd door een staking bij de glas- veranciers cn later door de staalsta- •lin|ng. in 1957 werd een winst geboekt 11,9 miljoen. baar te stellen bedrag zonder Duitse in menging door Nederlandse instanties zal worden verdeeld. Tevens verklaarde de staatssecretaris, dat het niet mogelijk was gebleken voor alle Nazislachtoffers een schadeloosstelling te verlangen, omdat in de Londense schuldenovereenkomst van 1953 alle vorderingen op West-Duitsland die voortspruiten uit de oorlog, naar de toekomstige vredesconferentie worden Politiemannen, uitgerust met schilden, om zich tegen een hagel bui van straatstenen te beschermen, moesten gistermiddag in Amiens met traangasbommen de woedende menigte uiteendrijven, die uit zeven Noordfranse departementen naar de stad was gekomen voor een protest- De betoging had aanvankelijk een rus tig verloop. Op een gegeven moment weerklonken uit de menigte echter kreten als „Algerije is Frans" en „Leve Massu". Volgens het ministerie van binnenlandse zaken te Parijs zouden zich onder de 25.000 ontevreden boeren 1500 tot 2000 personen gemengd hebben, die ervan worden verdacht, dat zij de rel in Algiers wilden laten herleven. Toen de politie een stoet van betogers belette naar de prefectuur op te mar cheren, vielen de eerste slagen. Opgewon den lieden begonnen onmiddellijk de straat op te breken en de agenten met straatstenen te bekogelen. De oproer kraaiers trachtten politiewagens om te werpen en zo de straten te versperren. De brandweer snelde de politie te hulp en richtte verscheidene afkoelende water stralen op de vechtlustige menigte. Ten slotte weid een detachement van de spe ciale ordepolitie te hulp geroepen. Tijdens de verbitterde strijd vielen er aan weers zijden talloze gewonden. Ook de hoofd- ximmissarls van politie en de voorzitter van de landelijke boerenfederatie werden door stenen getroffen. De politie heeft ongeveer honderd personen gearresteerd. De oorzaak van dc ontevredenheid der boeren was het besluit van de Franse regering, de prijzen van landbouwproduk- ten los te maken van de glijdende schaal SOMBERE CHROESJTSJEF IN INDIA ÜE GROTE SHOWMAN van het internationale communisme, Nikita Sergewitsj Choesjtsjef, heeft gisteren de wereldlandbouwdag in de Indiase hoofdstad New Delhi bezocht, zonder een enkele keer te proberen een humoristische of puntige opmerking te maken. Met een strak gezicht stelde hij enkele vragen en slechts bij het zien van de Russische inzending glimlachte hij even. „Is het niet magnifiek", luidde zijn commentaar. Ook tijdens de twee grote redevoe ringen die de Russische premier hield, vas hij niet vrolijk. In een toespraak :ot het parlement verklaarde hij dat le Sowjetunie vastbesloten is om tot aigei •ntwapei ng te Hij beloofde dat de Sowjetunie op de komende ontwapeningsbesprekingen al les in het werk zal stellen om resul taten te bereiken. Voorts merkte hij op dat de westelijke landen minstens een deel van de rijkdommen die zij uit het koloniale bewind hebben verkregen, te rug dienen te geven aan de volken die in het verleden van hen afhankelijk zijn geweest. Banket de dag, op een e door president erd gegei Aan het einde van banket dat te zijner er Prasad in het paleis verklaarde de Sowjet-premier, dat Ind: en Rusland e engemeenschappelijk doel. de vrede, nastreven. Hij bracht in her innering dat het Russische volk zich ontzettende offers heeft getroost om zijn industrie te kunnen opbouwen. Daarom begrijpt het Sowjet-volk zo goed het ver. langen van India om een eigen industrie op te bouwen en het wil graaag zoveel het kan ndia van zijn ervaring laten profiteren. Wae dc vrede betreft verklaarde Chroesjtsjef in deze redevoering, dat alleen een dwaas nog een oorlog zou durven ontketenen. Een oorlog met de nieuwe wapens zou een ramp betekenen. Wij moeten niet proberen te berekenen wie dan meer of minder zou verliezen. Die commerciële opvatting is vals. Wij moeten ons allen inspannen om de vrede te handhaven. Premier Debré DECENTRALISATIE IN ALGERIJE De Franse premier, Debré, heeft gister avond gezegd dat in de loop van dit jaar het bestuur in Algerije zal worden gede centraliseerd. Na de verkiezingen in de kantons in juni zullen, aldus Debré, bijeenkomsten worden gehouden van Algerijnse parle mentsleden en leden van regionale en plaatselijke raden. Deze bijeenkomsten hebben reorganisatie van het bestuur en uitbreiding van de bevoegdheden van de plaatselijke autoriteiten ten doel. Debré, die tot journalisten sprak, heeft verder gezegd dat de atoombomproeven in de Sahara slechts de eerste van de Franse proefnemingen zullen zijn. Toen een journalist hem vroeg Wat na de ste ontploffing zal worden gedaan, ant woordde de premier: „Wij hebben program opgesteld. Wij zijn thans zelfs op ons program voor geraakt". Hij zei niet wanneer de eerste bom tot ontplof fing zal worden gebracht. waardoor ze vroeger automatisch werden verhoogd, wanneer de prijzen van andere artikelen stegen- De boeren voelden deze maatregel te erger door de afgelopen droge zomer, die voor de belangrijke Noordfranse suikerbietenteelt catastro faal is geweest- De boeren protesteerden reeds enige weken geleden, maar door de revolutie in Algiers was hun zaak wat op de achter grond geraakt. Ten tijde van het uitbre ken van de opstand in Algiers bevond premier Debré zich juist in Bretagne om de grieven van de boer ente onderzoeken. In verband met de relletjes is vanmorgen in Parijs de voorzitter van het „Boerenfront" en ex-afge vaardigde in de Nationale Vergade ring Henri Dorgeres gearresteerd. Dr. S. L. Mansholt, Nederlandse vice- voorzitter van de Euromarktcommissie, is gisteren uit Brussel te Rome aangeko men voor besprekingen met zakenlieden en industriëlen. Voor tweede maal Omstreeks zeven uur gisteravond is voor de tweede maal binnen een maand brand ontdekt in een meisjesschool bij huize Tienakker te Wychen (Gelder land). Politie en brandweer troffen di- reet maatregelen, maar een lokaal ging geheel verloren Er werd veel water schade aangericht. Bij een brand op 13 januari gingen vier lokalen van deze school, waarin muio-onderwijs wordt gegeven, geheel verloren, terwijl vier andere grote scha de opliepen. Twee lokalen konden toen gespaard blijven. Bij de eerste brand gingen veel boeken en ondermeer een piano verloren. Men vermoedt dat er opzet in het spel is. wel wat veel (Van onze parlementsredactie) NAAR wij vernemen, is te ver wachten dat de Noordoostpol der één gemeente zal worden. Het in 1958 ingediende wetsontwerp, waar in werd voorgesteld de polder in vier gemeenten te verdelen, zal binnen kort door de minister van binnen landse zaken, mr. E. H. Toxopeus, worden ingetrokken. Tegelijkertijd zal de bewindsman een wetsontwerp indienen om in de polder slechts één gemeente in te stellen. De meerder heid van de Tweede Kamer heeft zich vorig jaar reeds voor een oplos sing in deze geest uitgesproken. Op het ogenblik wordt dc polder nog bestuurd door het Openbare Lichaam voor het gebied van de Noordoostelijke Polder. Er is dus geen gemeenteraad. Wel is er sinds 1954 een poldercommissie voor algemene belangen. De leden van dit col lege worden net als raadsleden door de bevolking gekozen. In tegenstelling tot een gemeenteraad hebben zij echter geen besturende, maar alleen adviserende be voegdheden. Het ledental bedroeg aan vankelijk dertien en is wegens de groei van de bevolking geleidelijk verhoogd tot 21. In 1954 heeft de regering voorgesteld de hoofdplaats Emmeloord tot een ge meente te maken en de westelijke rand van de polder, die nog in ontginning was, voorlopig nog te laten besturen door het Openbare Lichaam voor de Noordoostelijke Polder. Dat plan is niet uitgevoerd, aangezien de polder reeds in 1957 zou gereedkomen. Splitsing In 1958 diende de toenmalige van binnenlandse zaken, mr. Struycki een wetsontwerp in waarin werd voorge steld de polder in vier gemeenten splitseneen grotere met Emmeloord als centrum en drie kleinere van ongeveer In het Scandinavische zee manshuis in Rotterdam is gis teravond een redder gerid derd, namelijk kapitein Har- men Heida uit- Groningen, ge zagvoerder van de kustvaar der Heiloo. De Noorse consul- generaal, Knut Orre, reikte hemde versierselen uit van ridder in de Orde van Sint Olav. Deze onderscheiding was kapitein Heida verleend, omdat hij op 7 juni 1958 in Hoek van Holland twintig op varenden van het als een fak kel brandende tankschip Arte- mis had gered. „U riskeerde uw leven en uw schip om de bemanning te redden", aldus de consul-generaal. Daarna speldde hij kapitein Heida de onderscheiding op de borst, die reeds gesierd was met de Medal of freedom, het kruis van verdienste en het Oorlogs herinnering skruis. Op de foto ziet men kapitein Gunnar Gauslaa van de Artemis (links) met kapitein en mevr. Heida. Jacht op geheimzinnige duikboot EENHEDEN van de Argentijnse marine waren vandaag bezig de geheim zinnige duikboot die zich in de Golfo Nuevo zou schuilhouden, op te sporen. Zij hebben opdracht het schip te dwingen boven te komen. Het land wacht opgewonden, maar veel Algerijnen staan nogal sceptisch tegenover de hele kwestie. De marine beweert dat de onderzeeboot opgesloten zit in de golf, die is omringd door Argentijns gebied, met uitzondering van een nauwe passage naar de zee, gepatrouilleerd wordt door oorlogssche pen en vliegtuigen. Gisteren zou de onderzeeboot even de oppervlakte zijn gekomen en onmid dellijk onder vuur zijn genomen. Volgens de minister van marine. Clement, is h' onbekende schip gedwongen iedere 48 ui boven te komen, hetgeen erop wijst d. door artillerievuur en dieptebomme zware schade is toegebracht. De ministi zei te verwachten dat de duikboot zich spoedig zal moeten overgeven. Senator Turano, president van de de fensiecommissie uit het Argentijnse Con- Amerikaanse minister in de richting van Moskou ge- De omschrijving duister controleurs (twi Dlv_ Sharp, heeft de raadselachtige wat vreemd: de Russen aardsatelllet, die tien dagen geleden door kunstmanen-controleurs tot dat moment bijzonder Amerikaanse snel bij om geslaagde proeven waarneembare erd bekend te maken. Maar deze tische golven uitzendt. althans een omhulsel een oude Amerikaanse Ont dekker-satelliet. groepen ra- ordt door insiders gebruikt diozenders en -ontvangers) m aan te geven dat een kunst- hadden Inmiddels vastgesteld „uit de vaart genomen" Amt- geen radiosignalen of dat de duistere kunstmaan In rikaanse kunstmaan. Of toch elektromagne- 104i minuut om de aarde clr- wel: een woordvoerder van het kcldc cn een baan beschreef ministerie van defensie ver- van 214 km tot 1718 km va aarde verwijderd. De lev u „verscheidene m: De mysterieuze satelliet wen door Amerikaanse deskundl Spoetnikdeskun- gen gedoodverfd als een „al- duur dige die in Engeland enkele ziend oog", dat door de Russen jen" speciale sig- lezingen houdt niets van en ik betwijfel dan nalen „tot spreken gebracht De deskundigen hadden de ook of de „duistere satelliet" zou kunnen worden". Russische makelij is". klaarde, dat de nieuwe satel liet zeer beslist geen raketdeel van een Amerikaanse Ontdek ker kon zijn. Hjj zei dat even En terwijl Iedereen ijverig voordat minister Sharp juist wel laatste dagen al bedenkelijk De Amerikaanse kunstmancn- gres verklaarde gisteren voor de radio, dat het volk er zeker van kan zijn, dat inderdaad een duikboot is ingesloten. Amerika en Engeland hebben beide ontkend dat het een van hun onderzee boten zou kunnen zijn. Zij hebben geen enkele onderzeeër in dit gebied. Van de Sowjetunie is geen enkele officiële klaring ontvangen. Gezworenen naar haven van Boston In een gure, striemende regen heeft de jury in de zaak tegen W. van Rie. die verdacht wordt van de moord op Lynn Kauffman, een tocht door de ha ven van Boston gemaakt. Van Rie werd vertegenwoordigd door zijn advocaat. De boot met de gezworenen werd ge volgd door een vaartuig met veertig verslaggevers, onder wie verscheidene Nederlandse journalisten. De openbare aanklager wees de gc zworencn erop dat er geen hinderpalen zijn tussen het eiland waar het stoffe lijk overschot van miss Kauffman aan spoelde cn de koers die de Utrecht heeft gevolgd. Hij concludeerde daaruit dat Lynn Kauffman bewusteloos was gesla gen voordat zij in het water kwam. Van middag om vier uur is de uiteenzetting van de openbare aanklager, waarmee het proces een aanvang neemt, begon- zesduizend inwoners. De meerderheid van de vaste Tweede-Kamercommissie voor binnenlandse zaken sprak vorig jaar augustus in haar voorlopig verslag echter de mening uit dat één gemeente (Emmel oord) in de polder genoeg zou zijn. Ook de voorgestelde overkoepeling van de ge meenten door een openbaar lichaam werd van vele zijden bestreden. Verscheidene Kamerleden meenden voorts dat de polder zo spoedig mogelijk bij Overijssel zou moeten worden inge deeld, eventueel tijdelijk. Vrij algemeen was men ook van oordcel dat enkele de len van de polder bij Urk zouden moeten worden gevoegd, mede om de sanering van het oude Urk te vergemakkelijken. De polderbevolking zelf is niet eensge zind over de kwestie. In K.V.P.-kringen geeft men de voorkeur aan vier gemeen ten. de P.v.d.A.- en V.V.D.-aanhangers willen één gemeente en bij de A.R. en C.H. lopen de meningen uiteen. Argumenten Een van de argumenten van minister Struycken voor de instelling van vier gemeenten was de wens om het bestuur zo dicht mogelijk bij de bestuurden te brengen. Een ander argument was dat de bevolking van dc grotere dorpen wat meer verscheidenheid zou gaan vertonen indien er een burgemeester en gemeente- personeel zouden komen te wonen. Het belangrijkste motief voor de instel ling van slechts één gemeente is dat de polder in sociaal, economisch en cultu reel opzicht één geheel is met Emmeloord als centrum. Het bestuur zou op deze eenheid afgestemd moeten zijn. Bovendien zou de instelling van slechts één gemeen te dubbel werk op bestuurlijk gebied voorkomen déi dus kosten besparen. Daar komt nog bij dat de afstand van de klei nere dorpen tot Emmeloord door de snelle ontwikkeling van het verkeer als ware steeds.kleiner wordt. Minister Struycken kon de redelijkheid van deze argumenten voor centralisatie niet ont kennen. Hij wilde daaraan ten dele tege moetkomen door bijvoorbeeld openbare werken, brandweer cn reiniging als taken van het overkoepelend openbaar lichaam te beschouwen. Minister Toxopeus wil nu nog een stap verder gaan door niet meer dan één ge meente in te stellen. Over de bijzonder heden van deze regeling alsmede over de provinciale indeling van de polder is nog overleg gaande. Twaalfde provincie Nog steeds gaan er stemmen op om de Noordoostpolder en de andere IJsselmeer- polders mettertijd tot een twaalfde pro vincie samen te voegen. Wellicht zou deze provincie uit slechts zeven of acht ge meenten bestaan. De intrekking van het ontwerp-Struye- ken inzake de Noordoostpolder is spoedig te verwachten. Eind december heeft mi nister Toxopeus reeds een ontwerp- Struycken tot instelling van een boven- gemeentelijk bestuursorgaan voor de IJmond ingetrokken. Een plan-Struycken ;r nu nog ligt is de nota-Wilsveen. Ook hiertegen is in de Tweede Kamer 1 verzet gerezen, dus wie weet Om het vriespunt De Bilt verwacht tot zater dagavond Zwaar bewolkt met plaatse lijk enige neerslag. Overwe gend matige wind tussen oost en noordoost. Tempera turen om het vriespunt. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zaterdag 13 februari: zon op 8.02, onder 17.46; maan op 19.00, onder 8.05; 20 febr. Laatste Kwartier. WOUNO-IRON overhemden worden weer hagelwit met een flacon als wassen niet meer helpt! HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Él i li f s s: 5s sili- ii sinki Stockh Oslo Aberdeen Parijsmb Grenoble Nice tad rid Mallorca Lissabon gh beu regei gli bcw

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1