Gemeenschappelijk bezit gaat voor persoonlijk eigendom Politie van Willemstad lioudt partijleiders aan lraakse aanval op Arabische Liga Getallenmagie Ober lander opnieuw voor commissie Groningse kritiek op Lanwerszee-nota 1 //Mm 1 wSV n „Ouderwetse" Fakkeldragersdag van P.v.d.A. Bezitsvorming: tantje Martje naar aanleiding van het lijdensver haal «egt: Toen schreeuwden de Joden die Hem ver wierpen „Zijn bloed kome over ons en onze lal Het is uitgekomen zoals tij riepen. Marine. >'jJeruzalem werd verwoest, de Joden werden gevoerd in slavernij, overal heen. De wen werden slavinnen aan de hoven in ie en de mannen kregen hun plaats in n.ide galeien als roeiers. Ze zijn vervolgd en bij miljoenen uitge- in Duitsland, de straf op jhun erfzonde. Er zijn Joden die zich rhebben bekeerd tot het christendom, maar °id« mec6ten zijn jood gebleven. Nóg geloven dat hun Messias zal komen. En waar- .Jichjjnljjk zullen velen dit blijven geloven •totdathet te laat is." Zoals gezegddeze wijze van vertellen en uitleggen is al zo oud als de weg naar Rome. Men komt ze tegen op duizenden kansels en in tienduizenden scholen, protestantse en katholieke! Met name in Duitsland was en etji... "V.r.1 in zwang en heeft daar de giftig ste vruchten gedragen. Argeloos antisemitis me, onherkend in zy'n vrome gestalte en daarom des te gevaarlijker en onuitroei- Valt daar nog wat tegen te doen? Niets anders zal helpen dan een radicale ömme- j keer in de voorlichting en opvoeding! Dat tal een kort waarscbuwingssignaal als dit njet kunnen bewerkstelligen. Maar misschien IS* dat een redacteur of lezer van „Trouw" dil n, bemerkende wat voor verschrikke- °j lijks er in zijn krant heeft gestaan, er wa tegen gaat doen. Het is de hoogste tijd, ii kerk, school en partij ELSEVIER^ iet &KBLAD ij he Niet zo lang geleden brachten tericht dat 38 Hongaarse jongens doodgeschoten, toen zij achttien jaar werden, omdat zü drie jaar geleden aan de H gaars© opstand hadden deelgenomen w waren enkele dagbladen, die dit ah 1 soort hetze tegen het communism» - schouwden. 0111 De heer Douglas Stewart heeft thans erh- ter in de Hongaarse uitzending van de BBC nog een aantal andere feiten medegedeeld. Tot zeven maal toe heeft hij de wereld Üdtj hekend gemaakt dat 150 jongelieden, die ree^» enkele jaren in de gevangenis van Ka| Boedapest verbleven, in begin december plaatsgehad op _.j binnenlandse zaken van Hongariji J wereld verzekerde, dat er in zijn land i niemand geëxecuteerd, veroordeeld of t rechtgesteld is, die de leeftijd van 21 ja» j nog niet had bereikt. Behalve moardenaai J hestaai het regime van Kadar ook uit leuge- tegenmaar pro voetbaltoto (Van een onzer verslaggevers) De socialistische oud-minister president prof. dr. ir. W. Scher- merhorn heeft zaterdag in een rede voor de Fakkeldragersclubs van de P.v.d.A. zijn partijgenoten opgeroepen zich ,,op allerlei ter rein nog op het klassieke socia listische standpunt te stellen, dat gemeenschapsbezit de voorkeur verdient boven privaatbezit". Prof. Schermerhorn's betoog was vooral merkwaardig omdat het een duidelijk negatieve, orthodox- socialistische reactie inhield op de neo-socialistische geest, die eind vorig jaar het grote P.v.d.A.- congres en onlangs nog de inter nationale conferentie van Wiardi Beckmanstichting be heerste. In feite kwam het betoog neer op een hernieuwd pleidooi nationalisatie van de pro- duktiemiddelen. Opvallend was, dat P.v.d.A.-voorzitter Evert Vermeer juist deze rede ,,ter overdenking in de clubs" aanbe val. Prof. Schcrmerhorn kon in de bezits vorming, zoals de „conservatieve" par tijen die voorstaan, niet veel meer zien dan een speculeren op de lagere In stincten van de mens, op heers- en be- zitshartstocht. Op deze instincten is de kapitalistische maatschappij gebaseerd. Een van sprekers grootste grieven te- „ons huidige kapitalistische bestel" dat het niet voldoet aan de eis verantwoordelijkheid voor méér dan het eigen leven te aanvaarden. Met P. v.d. A.-fractieleider Burger meende hij dat wij thans leven in e „maatschappij van de wildernis", wa; in het' element van de strijd om 1 eigen leven de boventoon voert. Het de wereld die past bij een economisch bestel, dat gefundeerd is op bezit en winst. Langs deze weg wil men ook be staanszekerheid voor de grote massa verkrijgen in plaats van langs de weg van gemeenschapsverantwoordelijkheid. De oud-premier noemde het verraad aan de socialistische beginselen wan neer ook socialisten zouden gaan specu leren op de bezltshartstocht. Een van die beginselen is, dat gemeenschapsbe zit de voorkeur verdient boven privaat bezit. In dit verband noemde prof. Sctiei;- merhorn de landbouwgronden die op kosten van de gemeenschap zijn gewon nen of verbeterd. Het is z.i.n nie' dat privaatbezit de continuïteit agrarische wereld beter verzekert dan gemeenschapsbezit. Het is ook niet waar, dat gemeenschapsbezit tot lagere doel matigheid leidt dap particulier bezit. „Het is merkwaardig", aldus spreker, „dat velen in de socialistische bewe ging dit punt vandaag laten rusten, zij het misschien niet altijd in volle over tuiging. Wanneer ik echter hier vandaag dit oude probleem weer oprakel, dan ,en 1 Dit jaar zal in Noord-Groenland J kernreactor worden gebouwd, die het tePR personeel van een Amerikaanse weten- Er i schappelijke post op 160 km van Thule nu! van stroom zal lijkheid een ruggesteun geeft strijd tegen lagere instincten". Van het bezitsvormingsideaal der rechtse partijen distantieerden zich tijdens de forumdiscussie ook P.v.d.A.- fractieleider mr. Burger en het Eerste- Kamerlid Cammelbeeck. Laatstgenoem de meende dat men bezig is in geeste lijk opzicht kleine kapitalist] es te kwe- en mr. Burger geloofde, dat geur kleur van de bezitsvorming de ko mende jaren snel zullen verbleken nu het huidig kabinet voor de zeer zware opgave bestaat zijn vage bezitsvormings- idealen in praktijk te brengen. De door de socialisten voorgestane herverdeling van de particuliere inkomens zal er niet uitkomen. Meer dan een „klank" is de bezitsvorming voorlopig dus niet, aldus de heer Burger. VOETBALTOTO Belangwekkend waren vooral ook dt antwoorden, die een forum onder voor zitterschap van Evert Vermeer gaf op vragen van de Fakkeldragersclubs over de voetbaltoto. Vijf van de zes forum leden verklaarden zich voor de toto, het enige vrouwelijke lid, mevr. Van der Goes van Naters-Van der Plaats, was tegen. Zij vond de toto onsympa thiek en a-soclalistisch en zij beriep zich daarbij op Marx („Of is dat te ouderwets?") Het bevorderen van Inkomsten uit een arbeidsloos inkomen achtte zij in strijd met het socialistisch streven naar een betere wereld, die door hard werken en niet door spelen-in-de-toto moet worden gewonnen. Het" argu ment dat de toto-gelden ten goede ko men aan de sportbeoefening, noemde mevr. Van der Goes hypocritisch. Men kan de sportbelangen op meer verant woorde wijze behartigen „door op ieder pakje sigaretten een dubbeltje extra te leggen". De andere forumleden waren het er over eens, dat de toto in het belang van de sport niet kan en mag worden afgewezen. Mr. Burger begreep niet waar men de moed vandaan haalt de toto te verwarren en tegelijk „het gokken op de beurs" en de Staatslo terij toe te staan. Zijn inziens moet men niet letten op de dertig tot hon derd prijswinnaars per jaar, maar „Uw vapper.-.de Nieuw „baartiin" ad,'eS voor bet klimaat m rfetaW; j, fan,h",aml Alléén bij de kapper! Forse tube f 1,75 op de vele duizenden die hunkeren naar goede sportaccommodatie. „Het is juist hypocritisch om zich als tegenstander van de toto op de princi piële borst te kloppen en dan de sport beoefenaars in de kou te laten staan", aldus mr. Burger. Met deze opmerking konden de principiële tegenstanders van de toto, die er ook in de P.v.d.A. zijn, het doen. De voorkeur van de vijf fo rumleden bleek uit te gaan naar een geheel vrije toto (niet gebonden dus aan een bepaalde prijs). Voorzitter Vermeer, de toto-discussies samenvattend, zei dat de socialisten er zich voor moeten hoe den om alles te willen regelen. Zij die nen het vraagstuk van de voetbalpool „een beetje liberaal, in de goede zin van het woord, te bekijken". SCHANDE In een slotwoord noemde P.v.d.A.- voorzitter Vermeer het de schande van het zich christelijk-sociaal noe mende huidige beleid, dat het door middel van de vrijere loonvorming de solidariteit in de arbeiderswereld on dergraaft. Dit is in wezen een veel groter gevaar dan het verschil van enkele procenten tussen de bedrijfs takken. De heer Vermeer onderstreepte nog eens, dat de P.v.d.A. niet naar de op positie heeft gehaakt. Deze partij is van nature eerder geroepen tot meeregeren dan tot opponeren. Het zijn echter de conservatieve groeperingen geweest die Burger c.s. willens en wetens in de oppositie hebben gedreven. Als opposi tiepartij zal de P.v.d.A. vandaag de ideeën bepleiten, die ze morgen in de regering wil verwezenlijken. De P.v.d.A.-voorzitter beschuldigde er de regering en de regeringsfracties ver volgens van ten aanzien van de Nieuw- Guinea-politiek vast te zitten aan oude vormen en gedachten. Zij willen blijk baar geen lering trekken uit de revolu tionaire ontwikkeling in Afrika. Wie ech ter in Nederland zijn ogen sluit voor wat in de Kongo aan de hand is, zal spoedig bemerken, dat hij voor wat be treft Nieuw-Guinea achter de feiten aan- Kladderaar gearresteerd De Nationale Volkspartij wilde politieke onrust veroorzaken T\E POLITIE,van Willemstad heeft naar aanleiding van het besmeu ren van het standbeeld van koningin Juliana krachtig ingegrepen. Niet alleen zijn de dader, de Curafaoënaar Rudolph, het bestuurslid van de Na tionale Volkspartij, Manrique Monte en de leden Viceisza en Simons aan gehouden, maar ook de voorzitter van ser en een soort verlengstuk van het ministerie van buitenlandse zaken van de Ver. Arabische republiek (Egypte en Syrië) geworden", zo heeft radio-Bagdad gisteravond ver klaard in een commentaar gewijd aan de bijeenkomst van de raad der Liga die heden in Cairo is begonnen. 214) Een in de Amerikaanse staat Illinois uitgegeven dagblad heeft kort na de oorlog een merkwaardige ont dekking gedaan omtrent de samen hang die er bestaat tussen de jaren die een rol hebben gespeeld in het leven van een aantal oorlogsleiders en da jaren van de hoogtepunten uit de oorlog zelf. Dit klinkt weliswaar ingewikkelder «ïan het is, maar een voorbeeld zal toch moeten verduide lijken, wat het blad hier nu eigenlijk op het oog heeft. Het jaar 1944 was ongetwijfeld het belangrijkste jaar In de tweede wereldoorlog, omdat toen de Invasie plaats vond die de uiteindelijke beslissing inleidde. Welnu, be zien we de jaren, die de TOCH IS HET ZO! schillende oorlogs leiders van belang zijn geweest vanuit het jaar 1944, dan komen we tot merk waardige conclusies. In het hieronder volgend overzicht vindt u: I de geboortejaren van de belang rijkste oorlogslelders van 1944; n hun leeftijden In 1944; ID het jaar hunner ambtsaanvaarding; IV het aantal onafgebroken dienst jaren. i ii ra iv Roosevelt 1882 62 1933 11 3888 Churchill 1874 70 1940 4 3888 Stalin 1879 65 1924 20 3888 Hitler 1889 55 1933 11 3888 Duce 1883 61 1922 22 3888 Tojo 1884 60 1941 3 3888 Is het niet treffend, dat de som van all® aan deze personen verbon den jaren juist het getal 3888 op levert? Nog frappanter moet het wor den genoemd, dat de helft van 3888 precies gelijk Is aan 1944, het jaar van de Invasie! En de helft van 1944 is 972. Wordt dit laatste getal zó ge schreven: 9/7/2, dan betekent dit volgens het Amerikaanse blad: sep tember 7, om 2 uur, dat is juist datum cn uur waarop de geallieerden in 1939 de oorlog verklaarden! Gelet op deze uitkomsten, vragen we ons af, of er inderdaad niet een nauwe samenhang bestaat tussen jaar cn datum van bepaalde gebeurtenissen en d'® van de daarbij nauw verbon den personen. We herinneren ons, hoe reeds vele jaren geleden voorspellin gen werden gedaan die zich groepeer den rond het jaar 1960. Welnu, als we een opstelling maken van de jaren die een rol spelen In het leven van enkele van de thans belangrijkste politieke leiders, komen we eveneens tot wel haast griezelige resultaten. Hieronder volgen dan weer: I de geboortejaren van verschillen de politieke lei- n hun leeftijden in 1960; ni het jaar hunner ambtsaanvaar ding; VI het aantal onaf gebroken dienstjaren op dit mo- i n in iv Eisenhower 1890 70 1949 11 3920 Kroesjtsjew 1894 66 1956 4 3920 De Gaulle 1890 70 1958 2 3920 Wéér zien we hetzelfde verschijnsel, dat de som van al deze jaren één zelfde getal vormt! En wat de zaak nóg mysterieuzer maakt, is een deling die we op dat getal kunnen toepassen. Immers, de helft van 3920 Is 1960, het jaar dat volgens veler mening beslis send voor de mensheid zal kunnen zijn! Is deze betrekking der getallen niet zéér bijzonder en geeft zij ons niet een verborgen waarschuwing? Kom, laat alle gehelmzinige huiver van u vallen, want wc worden door deze getallenmagie lelijk bij de neus genomen! Daarover een volgende keer. De secretaris van de Liga en al zijn functionarissen zijn alleen maar uitvoer ders van de politieke leiders in Cairo, aldus de commentaar. De bijeenkomst, waarbij Irak en Tunesië niet aanwezig zullen zijn, verontrust dan ook ten zeer ste de Arabische wereld. Volgens de lraakse radio is de bijeen komst van de raad der Liga in de eerste plaats bedoeld „om het plan van de lraak se regering voor oplossing van de Pales tijnse kwestie te saboteren". Dit plan voorziet in de oprichting van een Pales tijnse republiek met een regerihg die meteen al gezag zou kunnen uitoefenen over het gebied van Gaza en het Pales tijnse gebied dat bij Jordanië is gevoegd, aldus deze commentaar. De .Algerijn»® regering in balling schap" zal op de byeenkomst verzoeken, een voorstel aan te nemen om Arablsch- Afrikaanse vrijwilligers te eenden om deel te nemen aan de strUd in Algerije. Er wordt niet voorgesteld een beroep te doen op vrijwilligers uit rood China of uit de mohammedaanse republieken van de Sowjetunie. Intussen is de minister van oorlog en opperbevelhebber van de V.A.R., Abdel Hakin Amer. onverwacht uit Damas- ous in Cairo aangekomen en heeft pre sident Nassei verslag uitgebracht over de jongste botsingen aan de Syrisch- Israëlische grens. Vernomen werd, dat het huidige geschil met Israël de meeste voorrang zal hebben op de bijeenkomst van de Arabische Liga. Een VN-woordvoerder in Jeruzalem maakte bekend dat Syrië en Israël heb ben ingestemd met een bespreking i gemengde bestandscommissie over moeilijkheden in hun grensgebied, doch zij zijn het niet eens over de details voor het gesprek. Het voorstel voor het ge sprek is de vorige week door Israël, via VN-vertegenwoordigers gedaan. Een woordvoerder van het Irsaëlische minis terie van buitenlandse zaken meent echter, dat de Syrische tegenvoorstellen neerkwamen op een verwerping van het Israëlische voorstel, doch de VN-woord voerder gaf de hoop nog niet op. de O.P.C., Guillermo Rosario. Ook zou de politie mr. dr. Da Gomez, de leider van de Nationale Volkspartij, die van plan was vandaag naar Ne derland te gaan, een verhoor willen afnemen. De dader, de gearresteerde Ru dolph, is bestuurslid van de Nationale Volkspartij. Hij heeft het standbeeld besmeurd door een blik met rode verf er tegen te werpen. Later is hij in zijn woning gearresteerd. Zijn broek en hemd zaten nog onder de rode verf. Tijdens het verhoor is komen vast te staan, dat hij zijn misdaad heeft gepleegd in overleg met enkele an- i dere partijleden, onder wie een be stuurslid, die tevens kandidaat was voor de laatste verkiezingen. Het plan om het standbeeld te besmeuren was met politieke be doeling van tevoren beraamd. De politieke leiders wilden namelijk de indruk wekken, dat bij de bur gerij van Curasao grote ontevreden heid bestaat over de recente, door het rijksbestuur uitgevaardigde al gemene maatregel van bestuur. Rudolph staat bekend als een zwakke, gemakkelijk te beïnvloeden figuur, die graag „flink" wil doen. Hij is reeds geruime tijd werkloos en hangt graag rond in „Cas di Pueblo", het hoofdkwartier van de Nationale Volkspartij. Inmiddels heeft de leider van de Nationale Volkspartij, mr. Da Gomez, die nog door de politie verhoord zal worden, gezegd, dat hij met de hele zaak niets te maken wil hebben. „Uiteraard keur ik, zoals ieder fat- „Hij is niet de schuldige „Er is alle aanleiding om prof. Oberlander nogmaals voor een ver hoor uit te nodigen", aldus ver klaarde gisteren de secretaris van de commissie van onderzoek Lem- berg 1941, de heer J. Zwart. De commissie heeft dit weekend te Den Haag opnieuw vergaderd en een aantal getuigen over de gruwe lijke massa-moorden te Lemberg eind juni begin juli 1941 verhoord. Prof. Oberlander, Westduits minis ter van vluchtelingenzaken, wordt be schuldigd verantwoordelijk of mede verantwoordelijk voor deze massa moorden te zijn. Hij was indertijd commandant van het bataljon „Nag- tigall", gevormd door Oekrainse nationalisten. Waar en wanneer prof. Oberlander opnieuw zal worden ge hoord, is nog niet vastgesteld. De heer Zwart gaf als persoonlijke me ning dat de minister niet als schul dige zal worden aangewezen. De internationale commissie van on derzoek is thans zover met het werk gevorderd, dat in de loop van maart het eindrapport zal worden gepubliceerd, De heer Zwart sprak beweringen ovei bijdragen van de Westduitse regering (tachtig- tot honderdduizend mark) te- In het eindrapport met de eindconclu sies zal uit veiligheidsoverwegingen geen enkele getuige met name worden genoemd om zowel Russische als Duitse repercussies te voorkomen. Wel zaï het. na publikatie van het rapport, mogelijk zijn voor journalisten, die dit wensen, getuigen, die daartoe bereid zijn, te ont moeten en te interviewen. Dc commissie heeft niet de taak, wordt in een communiqué verklaard, „verleden of politieke positie van Oberlander aan een oordeel te derwerpen. Alle leden van de missie hebben het zich als een plicht aangerekend, dit onilerzoekingswerk aan te vatten op grond van huma nitaire overwegingen, ook en vooral tegenover het Oekrainse volk. De commissie van onderzoek heeft als uitgangspunt, dat zij zichzelf be schouwt, niet als een rechtsprekend ollege en ook niet als openbaar mi nisterie. De taak bestaat uitsluitend n het ophelderen van de gebeurte- issen in die dagen. Bevrijdingsfront Nieuw-Guinea wordt vervangen De instelling van het Nationale front door de Indonesische president, zal als gevolg hebben dat het nationale front voor de bevrijding van West-Irian wordt opgeheven. Dit heeft volgens het persbureau Antara de Indonesische mi nister van defensie generaal Nasution in het parlement meegedeeld. De strijd om Nederlands Nieuw-Gul- nea zal dan onder toezicht worden ge steld van de strijdkrachten en het nieu we front, zei hij. Het nationale front voor de bevrijding van West-Irian is een organisatie die, met steun van het leger opererend, een federatie van jongerenorganisaties en andere sociale bewegingen behelst. Het nationale front is een onderdeel van president Soekarno's geleide demo cratie en is op politieke leest geschoeid. President Soekamo heeft de hoogste leiding. Brandstichter op nippertje gearresteerd (Van onze correspondent in Bonn) Net op het nippertje heeft de West duitse recherche in Kehl (dat aan de Rijn vlak tegenover Straatsburg en Frans grondgebied ligt) de 19-jarige Lüneburger Herbert Rademacher kun nen arresteren. Deze wordt er van verdacht de Lüneburgse „vuurduivel" te zijn, en in de afgelopen maanden in de 1000-jarige stad Lüncburg bran den te hebben gesticht in vier histo rische gebouwen, n.l. het jachtmuse- um in het „Alte Kaufhaus", dc „Rats- büreherei", het oude hotel-restaurant „Zur Krone" en het voormalige zout pakhuis in de „Viskulenhof". Voor miljoenen marken aan cultuu»- hlstorisdie oudheden zijn daarbij verlo ren gegaan. Rademacher stichtte bran den om de aandacht van de politie af te leiden van de inbraken, die hij te gelijkertijd elders in Lüneburg pleegde. Bij een huiszoeking vond men in zijn woning een hoeveelheid medicamenten, die waren gestolen uit een apotheek, waar werd ingebroken toen op 27 janu ari jl. de „Viskülenhof" afbrandde. Rademacher had naar Frankrijk wil len vluchten en dienst willen nemen in het vreemdelingenlegioen, waar hij voor de Westduitse politie veilig zou zijn ge weest. De Franse autoriteiten hebben n.l. altijd geweigerd opn gezochte mis- Advertentie soenlijk mens, deze daad ten stelligste af, wie het ook gedaan zou mogen hebben" zei hij. „Ik weet echter van toeten noch blazen. Het laat mij trouwens koud wat een paar gekken hebben uitgehaald en ik geef de verzekering, dat alles bui ten de Nationale Volkspartij om is gebeurd". De politie zet het onderzoek met kracht voort. De verontwaardiging over de kladderij op het standbeeld is over het algemeen groot op Curasao. Ged. Staten schrijven Tweede Kamer Argumentatie niet deugdelijk Gedeputeerde Staten van de provincie Groningen hebben in een brief met klem een beroep gedaan op de leden van de Tweede Kamer niet in te stem men met het voornemen van de regering om nog geen beslissing te nemen inzake de uitvoering van het Lauwerszee-project. Ver zocht wordt te bevorderen, dat omtrent die uitvoering in positie ve zin wordt beslist. gedaan in de Staten-Generaal, hebben bij het college en bij de bevolking van Groningen de indruk gevestigd, dat de vraag of tot afsluiting van de Lauwers- Zee zou worden overgegaan, reeds prin cipieel bevestigend was beantwoord. Omdat op grond van de nota van minis ter Korthals mag worden aangenomen, dat er wat de afsluiting betreft geen sprake is van bijzondere bezwaren van technische aard en omdat geenszins overtuigend blijkt, dat de te verkrijgen baten te gering zijn om de te besteden uitgaven verantwoord te maken, menen Ged. staten met nadruk op deze posi tieve mededelingen van regeringswege te mogen wijzen. De wijze, waarop in de nota de van de uitvoering van het Lauwerszee-project te verwachten baten wordt behandeld, leidt ertoe, dat hun betekenis kleiner lijkt dan zij in werke lijkheid is. Beveiliging Ged. staten zeggen over de beveili ging, dat het feit, dat ook elders In het land dykverhoglngen nog evenzeer nood- zakeiyk zijn, toch moeilijk als een deug- deiyk argument kan worden aangewend Advertentie Protest Joodse kerken tegen gratiebeleid De drie Joodse kerkgenootschappen in Nederland hebben zich thans ook tot de leden van de Eerste Kamer gewend met het verzoek er bij de minister op aan te dringen, dat deze een verdere gra tieverlening aan de nog In gevangen schap vertoevende Duitse oorlogsmisda digers niet ln overweging zal nemen. De kerkgenootschappen hebben be zwaar tegen het uitgangspunt var minister: dat het gratiebeleid ten zien van deze oorlogsmisdadigers niet los gezien kan worden van het gratiebe leid van gewone delinquenten, immers de „onderhavige misdadigers zijn ver antwoordelijk en daarvoor zijn ze ook gestraft voor de dood van duizen den en tienduizenden (voor het meren deel Joodse) landgenoten zij hebben door deze verantwoordelijkheid op zich te nemen hun sadistische neigingen bot gevierd en bevredigd". De kerkgenootschappen menen dat een verdere gratiëring van deze misdadi gers niet alleen het rechtsgevoel van de Joodse bevolkingsgroep ten zeerste zal kwetsen, doch ook grote gevaren met zich mee zal brengen omdat er van enig toezicht geen sprake kan zijn wanneer ze eenmaal over de grens zijn geleid. jij ^h/ëp r-J m CaHUf.mk e e r.*"<s om voorshands ïn dc als geheel onvol doende situatie van de Lauwerszee- bedijking te doen berusten. Dat het waterkerende vermogen van de bestaande kustwerken geen voor zieningen op korte termijn zou vragen, is voor de sluis te Zoutkamp niot geheel juist. Dat de oplossing van het vraag stuk van de afwatering naar de Lauwers- zee niet urgent zou zijn, is bepaald minder juist. De betekenis, die de afsluiting van de Lauwerszee voor de landbouw-econo- mische structuur van de gebieden om de Lauwerszee, voor de werkgelegenheid en voor de verziltingsbestrijding heeft, verkreeg in de nota niet de waardering die zij verdient, aldus de brief. Ged. staten wijzen erop, dat bij all* grote waterstaatswerken, waarbij land- winst wordt verkregen, de geraamde waarde van de te winnen gronden wél in de beschouwing is betrokken. Zij vragen zich af, of dit ook niet met be trekking tot het Lauwerszeeproject dient te geschieden. Investering. Zonder de betekenis van de Investe ringszijde van dit vraagstuk te willen miskennen merken Ged. staten ten slotte op, dat loutere beoordeling van het Lauwerszeeproject uit een inves teringsoogpunt aan het belang van de uitvoering van dit project geen recht Zy menen, dat het belang van die uitvoering, vooral voor de noordeiyke provincies, maar ook voor het gehele land, ln de nota niet de stellige waar dering en uiteenzetting heeft gekregen die het verdient. Daarom achten zy het gerechtvaardigd, dat de behartiging van dit belang afhankeiyk wordt gesteld van bestudering van budgettaire mogciyk- Kruiswoordpuzzel zonder zwart Horizontaal: 1. veter - lied. 2. snaarinstrument - deel van een for- 3. oude Egyptische zonnegod - verou derd woord voor kwaad - vreemde 4. gem. in Z. Liimb. - kaasworm. 5. slede - houten klepper - oude lengte- 6. hartslagader - verstand. 7. karperachtige riviervis - maal. 8. jongensnaam - water in Friesland - zelfkant. 9. dorpje tegenover Nijmegen - werp- strik. Verticaal: 1. radio omroep vereniging (afk.) - voedsel om te lokken - inhoudsmaat (afk.). 2. voedsel - bijb. figuur - behoudens vergissingen (afk. Lat.). 3. oogziekte - zuiver. 4. voorzetsel - verborgen. 5. arbeidseenheid - hoop. 6. de schaduw van het gebladerte - pa pegaai in N. Zeeland. 7. langwerpig rond - eenmaal. 8. rangtelwoord - lidwoord - boom. 9. afzonderlijk - dus (Lat.). OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. do, 2. opaal, 7. bij, 9. applaus, 12. lek, 13. bes. 15. bel, 17. ar, 18. Vesta, 20. li, 21. steeg, 22. eigen, 23. sr, 24. Ruben, 26. Gd, 27. oei, 28. mal, 29. wee, 33 gebogen, 37. ik, 38. kanon. 39. es. Verticaal: 1. de, 2. opa, 3. p.p., 4. al les, 5. Aa, 6. lus, 8. ijs, 10. vertrek, 11. gelegen, 12. lasso, 13. begum, 14. steel, 38. N.S.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5