KONING- RICHARD Verantwoordelijkheid als vuistregel" in politiek - 59 Een woord voor vandaag Oecumenische discussie over de kerk van morgen Gesprek tussen hervormde en geref. kerkeraden Kanttekening Oude rollen hij de Dode Zee in Israël gevonden PHILIPS Van David." staat er boven psalm 27 en voor voie het leven van David kent is dat duidelijk, want er ontrolt zich in weinige zinnen een leven vol strijd. Strijd tegen tegenstanders en vijanden die „op mij afkwamen om mijn vlees te eten". Strijd niet minder tegen zichzelf, een worsteling om in het reine te komen met God. floor, Here, hoe ik luide roep, wees mij genadig en antwoord mij. Van Uwentwege zegt mijn hart: Zoek mijn aangezicht. Ik zóek Uw aangezicht, Here." Spanning voelt ge in die korte samenspraak-met-zichzelf! En dan komt de conclusie: „O, als ik niet had geloofd...." „Als ik niet had geloofd des Heren goedheid te zullen zien in het land der levenden. Wacht op den Here, wees sterk, uw hart zij onversaagd: Ja, wacht op den Here." Duizenden kinderen worden er iedere dag geboren en duizen den mensen sterven er iedere dag. En daartussen ligt het leven, van ieder van ons. De een heeft het moeilijker dan de ander. Moeilijker met zijn tegenstanders, moeilijker met zichzelf. Maar één ding kunnen we allen gemeen hebben: dat vaste geloof, dat wij in dit leven 's Heren goedheid zullen zien. Dat vaste geloof, dat de almachtige God naast ons gaat, van stap tot stap. jyOG NIET EERDER heeft de O, als ik niet had geloofd.Hoe kan toch enig mens zonder jaarlijkse februariconferentie dat geloof! - - Almelo ditmaal het trefpunt Vijf jongeren gaven visie r7- y Niet alleen distantie Op de synode van de Gere formeerde Kerken te Utrecht is de verhouding met de Neder landse Hervormde Kerk aan de orde geweest. Na de geschiede nis van de na-oorlogse weder zijdse toenaderingspogingen in het kort te hebben gereleveerd schrijft prof. Van der Woude zoals men weet praeses van de jongste Utrechtse synode on der meer in de Friesche Kerk bode: In d« eerste weken van dit jaar kwam de verhouding tus sen de Hervormden en ons op nieuw ter sprake. De deputaten hadden het ge sprek, overeenkomstig de op dracht der Synode, wel voort gezet, maar men was weder zijds tot het inzicht gekomen dat verdere voortzetting geen zin meer had. Het gesprek ging immers wel over de achtergron den van de bestaande verschil len, maar het spitste zich niet toe op de mogelijkheid van her eniging. Bovendien stuitte men bij de besprekingen telkens op een geschil, waarvoor men geen oplossing vinden kon, nl. de oefening van de tucht. Er wordt in Hervormde en in Ge reformeerde kring verschillend gedacht over de aard van de belijdenis en de wijze, waarop deze in het kerkelijk leven moet functioneren. Kortom, het gesprek is vast gelopen en men kon niet meer Daarom vroegen deputaten om van hun opdracht tot samen- spreking te worden ontheven. En de Synode heeft him die ont heffing ook gegeven. Onder dank voor de wijze waarop ze deze moeilijke en verantwoordelijke taak hadden verricht. Toch stelde dit resultaat te leur. Er was practlsch niets posi tiefs uit de bus gekomen, dan dat men door de samensprekin- gen elkander beter had leren kennen. Verder was de distantie ge bleven. En door het negatief resultaat der besprekingen dreigde deze nog toe te nemen. Maar onze verhouding tot de Ned. Herv. Kerk kan en mag niet louter door de distantie worden beheerst. Vandaar dat de Synode heeft gezocht naar andere wegen om het contact te onderhouden. Zij heeft daarbij niet willen weten van kanselruil en intercommu nie. Dan zou de toenadering te eenzijdig overheersen en zou men in de practijk voor talloze moeilijke situaties komen te Maar de Synode heeft wel de mogelijkheid open gelaten dat de moderamina van beide syno des met elkaar in overleg tre den, en gedachten en gegevens met elkaar wisselen, waarvan beide kerken profijt zouden kun nen trekken. Een soortgelijk contact wil men zoeken met andere kerken van Geref. confessie. Daarbij blijft het echter niet. Aan de kerkeraden zal ook worden aanbevolen contact te zoeken met de Herv. gemeen ten, wanneer dit contact dienst baar kan zijn aan de eenheid, zoals die in Christus js gegeven en in de belijdenis der kerk is beleden, waarbij men rekening zal moeten blijven houden met reeds bestaande synodebeslui ten omtrent het contact met an dere kerken. Dit tweede punt is een belangrijk punt. Het kan een stimulans zijn voor plaatselijke contacten tus sen de Herv. en Geref. kerken. Het kan de toenadering bevor- Blj deze toenadering mag men de distantie echter niet verge ten. De distantie wordt weer ken baar in de voorwaarden, die aan de plaatselijke toenadering zijn verbonden, n.l. deze: „De toenadering moet dienst baar zijn aan de eenheid in Christus, zoals die ook in de belijdenis wordt beleden. En voorts is er de gebondenheid aan de besluiten der synode om trent het contact met andere Men verlieze deze restricties niet uit het oog. Eventuele samensprekingèri zullen echter veel beleid en wijs heid vragen. Men moet er re kening mee houden, dat men van Hervormde zijde misschien eerder aan de mogelijkheid van hereniging, van kanselruil en in tercommunie denkt, dan dit on zerzijds kan gebeuren. Kerkeraden, die tot zo'n sa- menspreking zouden besluiten, dienen zich dan ook wel te be zinnen op vorm en inhoud van het gesprek en het doel, dat men daarmee wil bereiken. Als het waarlijk dienstbaar is aan de eenheid in Christus, ook al kan die niet aanstonds gere aliseerd in kerkelijke eenheid, dan kan het worden aanbevo len. van de Oecumenische Jeugdraad in Nederland zoveel deelnemers ge trokken als ditmaal tijdens het voorbije weekend te Almelo. Er waren 350 jongeren. De deelnemerslijst gaf een merk waardig feit te zien: de talrijkheid der gereformeerde jongeren. Uit Almelo zelf was meer dan de helft der 62 deelnemers gereformeerd. In totaal waren er 75 conferentiegan gers uit deze kerk, plus nog een aantal christelijke gereformeerden en vrijgemaakten. Volgens de secretaris, ds. A. H. den Heuvel te Utrecht, neemt het aantal gereformeerde deelnemers jaar op jaar toe. Hetgeen te meer spreekt, als men weet dat de gereformeerde kerken zich niet bij de Wereldraad van Kerken aansluiten, en er van de geheel of in hoofdzaak gereformeerde jeugdorganisaties slechts twee zijn, die bij de O.J.R. behoren: de Werk- Jemeenschap van Geref. Jongeren en eugd en Evangelie. Dr. Geelkerken herdacht Bij het begin van de conferentie heeft ds. Steenbeek enkele woorden ge wijd ter nagedachtenis van de dezer da gen gestorven dr. J. G. Geelkerken. Dr. Geelkerken behoorde tot de pio niers der oecumenische beweging in ons land. Eerst in de gereformeerde kerken, daarna in de geref. kerken in hersteld verband en tenslotte in de hervormde kerk gaf hij zich voor Zijn betekenis was echter veel wijder, want hij diende de ganse „Wij danken God, dat hij dit heeft gen doen", zei ds. Steenbeek. De voorzitter herinnerde er aan, dat H.K.H. prinses Willi elmina, die dikwijls de februaricohferenties bijwoonde, dit maal niet aanwezig was. Wel begroette hij de heer en mevrouw Th. Booy, par ticuliere secretarissen van de prinses, aan wie door de prinses gevraagd was haar verslag van de conferentie te wil len uitbrengen. Er waren diverse andere gasten, zo als prof. dr. W. F. Dankbaar, voorzitter van de Ned. Oecumenische Raad. Zon dag woonde men gezamenlijk de kerk dienst in de gereformeerde Molenkamp- kerk bij welke geleid werd ds. Okke (Van een onzer verslaggevers) Hoofdonderwerp van bespreking op deze conferentie was „De kerik van mor gen". Hierover sprak men onder leiding dr. J. H. van Beusekom, hervormd toe, die men als handreiking gesprek had opgesteld. Hoe zal de kerk van morgen moeten zijn? Dat is waarlijk geen overbodige of revolutionaire vraag. „Jezus Christus is al lang op weg naar het land L dr. Van Beusekom. „Er staan oudkatholiek bleek te zijn, gaf haar mening over stelling I „Het kan zijn dat morgen de kerk in Nederland niet meer bestaat". Deze opvatting is al lerminst denkbeeldig. De onkerkelijk heid groeit voortdurend. In de jaren 19301947 vermeerderde het aantal onkerkelijken met een half miljoen en men kan slechts vrezen wat de uit komsten van een nieuwe volkstelling zullen zijn. Het behoort toch tot de eerste taken der kerk om door beraad over deze situatie de dreiging te minderen. De heer M. van Staalduine, eer fiheraan, zette uiteen, dat de kerk morgen afgestemd dient te zijn op de mondige leek (stelling II). Het mag niet zo wezen, dat de kerk een schare is, die naar de priester opkijkt ei verder wel „gelooft". In een vaste liturgie en een prediking, uitgaande van het kerkelijk jaar i mede geleid door wat de menser gelijks bezighoudt, zag hij een stimu lans voor de mondigheid der gemeente leden. Het algemeen priesterschap der gelovigen zou volgens de heer Van Staal duine kunnen leiden t»t het wegvallen der traditionele ambten. Mej. N. Bos van Kerk en Wereld te Driebergen sprak over stelling III „De kerk van morgen zal geen mammoeth- gemeenten kennen, maar kleine mobie le eenheden in vele gestalten". Zij meende, dat de kerken welbewust terug dienen te gaan naar de huisge meente. de «udste vorm van kerkelijke gemeenschap. Onze tegenwoordige ge meenten zijn daarbij vergeleken groot en log als een mammoeth, onhandel baar en niet te benaderen. De hervormde kerkorde zegt, dat de leden der gemeente de zorg ten opzich te van elkaar onderhouden. Maar met WAAR DE SCHOEN WRINGT "TEN commissie zal de mogelijkheid recht om zi gaan onderzoeken van een aan- de rechter, vaardbare regeling voor het verscho ningsrecht voor maatschappelijk wer kers en werksters. Een interessant onderwerp. Zoals be kend heeft nog onlangs een maat- i te wijzen berust bij De geheimhoudingsplicht komt thans toe aan de medicus, de gèestelijke,' de advocaat, de notaris. Begrijpelijk! dat er in onze tijd een duidelijk stre ven naar uitbreiding is. De bankier,! zaken die haar in haar arbeid allen is de geheimhoudingsplicht, of bekend waren geworden. anders toch het verschoningsrecht,! Het is een algemeen belang, dat onze bepleit. Dat de journalist een pleit- menselijke samenleving zekere „ver- bezorger voor eigen verschonings-1 deze bepaling wordt te weinig gerekend. De huis- of straatgemeente gaat trou wens verder dan de eigen kerk: zij is een gemeenschap van christenen uit al- derlei kerken, die omdat zij bur-en of straatgenoten zijn, elkander rond de Bij bel ontmoeten. De heer J. Bosch, baptist, legde druk op de noodzaak tot eenheid. „Wan neer de kerk zich niet voor morgen tot de eenheid laat vernieuwen, verdwijnt zij vandaag nog". De echte oecumene wordt niet bedreven door „oecumaniak- ken", zei hij, maar door mensen, die met hart en ziel hun eigen kerk zijn toegedaan. Zij moeten leren om een stukje van die eigen kerk te offeren voor de eenheid. Hier geldt immers de kreet der kruisvaarders: God wil het! Mej. mr. N. Nust, lid van de gere formeerde kerken, behandelde de laat ste stelling: „Een kerk, die naar bin nen Is gekeerd, sterft; een kerk, die open is en zich waftgt, ontvangt t leven". Het bezwaar is namelijk, dat de kerken zich veel te veel met de „lopende zaken" in eigen organisatie moeten bezig houden en dat zij daar door niet voldoende toekomen aan de haar van Godswege gestelde taken. Onder het „zich wagen" verstond mej. Nust: het gaan als Abraham, niet we tende waarheen, doch in het geloof er mèt een opdracht. De discussie over deze stellingen heeft de Jongeren lange tijd bezig gehouden. Zondagmiddag vond men de samenvat ting uitgebeeld in sociodrama's, ontwor pen door ds. J. M. Hoekstra vai vormingscentrum Oud-Poelgeest. Over allerlei activiteiten vanwege of via de O.J.R. ontstaan, lichtte ds. Van den Heuvel, zojuist benoemd tot i taris van het jeugddepartement va Wereldraad van Kerken, de conferentie ln. voor zich zullen houden. is het in het bijzonder in onze samen leving, die zo ontzaglijk veel van ieder onzer vergt. Nu is de wettelijke regeling ten on- de zaak nader gaan onderzoeken, komt te wringen. Aan de ene kant is het een algemeen belang, dat er vertrouwensberoepen zijn. Aan de andere kant is het een algemeen Professor Yohanan Aharoni van de Hebreeuwse universiteit te Jeruzalem heeft meegedeeld, dat stukken van oude lederen rollen zijn gevonden door Israëlische archaeologen in arendsnesten binnen een grot, in de buurt van de Dode Zee. Dit is de eérste vondst van oude rollen ln Israël. Alle andere Dode- Zeerollen zijn op Jordaans gebied gevonden. Volgens professor Aharoni bevonden zich onder de Israëlische vondst twee fragmenten van rollen, waarvan de tekst overeenkomt met die van de rollen die in Jordaanse grotten, een twintigtal kilometers noordelijker, zijn aangetroffen. Een fragment is bijna volledig en omvat de versen één tot tien van hoofdstuk 13 het boek Exodus. Er zijn verder munten en een oude brief gevonden. Op de bodem van de Israëlische grot zijn ook houten en lemen voorwerpen en stukken linnen aangetroffen, alsmede pijlpunten en pijlschachten. De archaeologen hebben eveneens twee Romeinse forten ontdekt, die schijnlijk dateren uit de tijd van militaire operaties tegen de joodse rebellen. Beroepingswerk Bennebroek. Ds. G. J. J. Rensink te Idaard slaagde aan de Gem. Universi teit te Amsterdam (cum laude)) voor het doctoraal examen theologie. GEREFORMEERDE KERKEN Benoemd tot predikant in vaste dient by het gavangeniswezen en de psychopa tenzorg te Avereest: H. Munnik te Maastricht. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Tweetal te Veen: M. Blok te Rijssen n C. Molenaar te Leiden. Beroepen te Benthuizen: M. Blok te Rijssen. Advertenti Biologie voor iedereen, door prof. dr. Karl von Frisch. Bewerking prof. dr. S. Dijkgraaf. Twee deeltjes. Tweede druk. Prisma-boek. Uitgave Spectrum, Utrecht. ZICHTBAAR GEZOND door HOOGTEZON Raadpleeg uw arts 44 U wilt mijn geheim toch niet verraden? vroeg Koenraad opeens min of meer angstig en wantrou wend. Het zou verkeerd zijn uit mijn woorden al te grote conclusies te trekken, want geen ogenblik komt het in mij op mij aan mijn plicht te ont trekken. Als u het waagt mij te beschuldigen ben ik bereid in het strijdperk te treden met de beste Tempelier die ooit een lans hanteerde. Toch schijnt u wel spoedig terug te schrikken, antwoordde de Grootmeester listig. Maar neen, als een trouw vriend zal ik uw geheim bewaren. Maar intussen blijven wij door gemeenschap pelijke belangen met elkaar verbonden. Want, u weet het. Grootmeester, als de verenigde vorsten Jeruzalem veroveren en er een koning plaatsen, zal uw orde er niet meer voordeel uit putten dan mijn arm markgraafschap. De trotse ridders van Sint Jan zullen niet meer geduld worden, tenzij om in hospitalen pleisters te leggen en de eerwaarde rid ders van de Tempel zullen ertoe gedwongen worden opnieuw eenvoudige krijgslieden te worden, slapend op stro en rijdend met twee man op één paard, zo als dat vroeger het geval is geweest, antwoordde ae Markies. Onze orde is te rijk en bezit te veel voorrech ten om aan zulke vernederingen te worden bloot gesteld. antwoordde de Grootmeester trots. Tenzij het eerste werk van de vorsten er in zou bestaan u van die voorrechten te beroven, ver volgde Koenraad van Montserrat. U weet toch dat zij dat al veel vroeger zouden hebben gedaan als u niet mocht rekenen op de bescherming van de paus en als zij uw dapperheid en steun niet nodig had den om deze onderneming tot een goed einde te brengen. Maar niet zodra zal de overwinning be reikt zijn, of men zal u wegwerpen als een gebro ken lans na een tornooi. Misschien hebt gij gelijk, gaf de Grootmeester toe, maar wat zouden onze voordelen zijn als de SIR WALTER SCOTT j En de Hertog van Oostenrijk? vroeg de Tem- O. die. riep Koenraad, hij zal graag hetzelfde doen, weliswaar niet gedreven door verstand, doch veel meer door dwaasheid. Hij wordt verteerd door wrok en naijver omdat hij de minnezangers meer de lof van Richard hoort verkondigen dan de zijne. Richards ongeluk zou hem doen juichen. Aan wat ik u zeg hoort u wel dat ik er oprecht voor uitkom dat niets mij liever is dan het verbond zo spoedig mogelijk op te heffen. Trouwens al deze vorsten leggen het er op aan op één uitzondering na met de Sultan onderhandelingen in te zetten. i uit BABY ZEPHYR zent aldus, dat er enkele algemene rechtsbelang, dat de rechter in de ge- bepalingen zijn die de aanwezigheid legenheid is de waarheid op het spoor ten en beroepen zijn, bepaalt niet mensen zich op een geheimhoudings- de wet zelf uitdrukkelijk, maar het plicht moeten, of zich op een ver schoningsrecht kunnen, beroepen. GORDIJN MOET OMHOOG JJET communicatiemiddel van de den. De minister deed zaterdagavond televisie geeft staatslieden en insgelijks. J' politici de gelegenheid, zich recht- Ook hadden wij de vraag gesteld, of| streeks tot het volk te wenden. De wij misschien niet al te bereidwillig! rede die president De Gaulle nog zo en al te trouw zijn in de naleving kort geleden gehouden heeft ter be- van buitenlandse verplichtingen die zwering van een révolte gaf van die wij hebben aangegaan. Heel wat be- mogelijkheid wel een duidelijke in druk. Niet onduidelijk was even eens hetgeen onze minister van bui- reidwilliger, dan vele andere landen, q En weer deed de minister zaterdag-1 lt avond insgelijks. tenlandse zaken zaterdagavond voor Nederland staat nu in de kwestUi de televisie heeft gezegd. van de landingsrechten voor de won- c! In ondubbelzinnige bewoordingen derlijke situatie, dat het als het warei heeft de minister zijn mening ge- dwars door Amerika een gordijn voor d geven over de Amerikaanse afwijzing zich gespannen ziet. Aan die situatie van Nederlandse landingsrechten, kan men minder goed wennen dan Daarmede heeft hij nog eens weer aan de aanwezigheid van dat andere, j het Amerikaanse gor-j aanvoelt als is het zichzelf aange- dijn kan het niet. Het is dan ook een daan. Niet dat de argumenten, door de mi- lijks valt nister aangevoerd, nieuw konden zijn. bestendiging Wij hadden Amerika de vraag vreemde toestand, waarvan nauwe- nemen dat zij voorl aanmerking komt. Terecht bleek ook de bewindsman gelegd, of de afwijzing misschien méé zaterdag van oordeel, dat de zaak 1 was ingegeven door de omstandig- hiet als afgedaan beschouwd maf heid, dat er ten onzent toch al zo worden, weinig communisten gevonden wor- BISSCHOP DIBELIUS: Ik had kritiek op zekere aspecten van het jodendom Bisschop OtTto Dibelius, het hoofd van de Duitse Evangelische Kérk, heëït zondag in een preek in Oost-Berlijn ge zegd, dat hij als jong student kritiek op zekere aspecten van het jodendom had gesteund. Ieder die de toestand in Ber lijn in de laatste twintig jaar van de negentiende eeuw gekend had, zou dat begrijpen, zo zei bisschop Dibelius. Maar, vervolgde hij, dergelijke kritiek had niets te maken met de agressieve nazitische houding tegenover de joden. 1 „Van het ogenblik dat de jodenver volging begon, moesten wij de jodenk helpen en wij deden dat ook. Daarom'^ hebben wij het recht ons te schamenj dat deze antisemitische géést, die tojm uiting komt in het besmeuren van synajv gogen, weer onder het Duitse volk d( kop opsteekt." Je CHRISTELIJKHISTORISCHE STUDENTEN BIJEEN b kruisvaarders zich terugtrokken en Palestina in Sa- ladin's macht lieten? Heel wat beter, voorspelde Koenraad. want de Sultan zal ons ongetwijfeld grote provincies schen ken om zodoende een sterke troep geoefende lans dragers tot zijn beschikking te houden. In Egypte en Perzië zouden honderd zulke bondgenoten, ge voegd bij zijn eigen lichte ruiterij, zelfs de mach tigste vijand in het zand doen bijten. En ziet u niet hoe gunstig dat voor de toekomst zal zijn. Saladin leeft niet eeuwig en langzamerhand kunnen wij on ze macht uitbreiden, omdat wij niet langer geremd zouden worden door een krijgsraad die ons tot ge hoorzaamheid kan dwingen. Daar schuilt waarheid in. zei de Grootmeester, en ik hecht mijn volle goedkeuring aan uw woor den. Evenwel moeten wij voorzichtig zijn. Filips van Frankrijk is een verstandig en dapper man. Inderdaad, maar net zoals zijn dapperheid hem in de kruisvaart heeft gestort, kan zijn verstand hem misschien tot andere overwegingen brengen. Hij is vol afgunst op Koning Richard en in zijn hart verkiest hij andere veroveringen, dichter bij Parijs. Ieder aanvaardbaar voorwendsel kan hem welkom zijn om zich van dit toneel te verwijderen. Hij weet immers dat hij bezig is de macht van zijn rijk t* verspillen. bleken. Maar trek uw masker nog een paar centi meter verder af en vertel mij nu eens waarom gij die Schot van de Luipaard aan de raad hebt voor gesteld om met de boodschap te worden uitgezon- Ik meen dat ik dat heel handig bekeken heb, zei Koenraad niet zonder trots. Enèrzijds vecht hij onder de banier van Richard en dus kan Saladin zeer goed denken dat Leeuwenhart het met de voor stellen eens is, anderzijds echter is en blijft hij een Schot en bovendien zijn er nog andere dingen die hem beletten Richard veel vriendschap toe te dra gen. Het gevolg daarvan is dat hij er wel niet aan zal denken zich met de zieke Koning in verbinding te stellen om te vertellen wat er gebeurd is. Listig bedacht, zei de Grootmeester, al geloof ik niet dat uw Italiaanse spinnewebben een zo ruig heerschap kunnen vangen. Daar zijn sterkere koor den voor nodig. U weet toch dat juist de ridder van de Luipaard de Oosterse geneesheer heeft mee gebracht om Richard te doen genezen? En zodra Richard weer gezond genoeg is om vooruit te stor men, zullen de andere vorsten hem volgen, al was het maar uit «chaamte en om hun lafheid te ver bergen. Wordt vervolgd (Van een onzer verslaggevers) CHRISTELIJK - SOCIALE poli tiek, een economische benade ring. Dit was het onderwerp waar over prof. dr. J. E. Andriessen, hoogleraar in de staathuishoud kunde aan de gemeentelijke univer siteit van Amsterdam, zaterdag in de hoofdstad sprak tijdens de derde landelijke christelijk-historische studentenconferentie. Als uitgangspunt koos de jonge ge leerde een uitspraak die in 1948 werd gedaan door de Wereldraad van Ker ken: „In een verantwoordelijke maat schappij heerst de vrijheid van men sen, die zich verantwoordelijk weten voor gerechtigheid en openbare orde en zijn zij, die politiek gezag of eco nomische macht bezitten, voor de uit oefening daarvan verantwoording schuldig aan God en aan de mensen wier welzijn daarvan afhangt." De mening dat de welvaartsstaat de menselijke verantwoordelijkheid onder mijnt, is volgens prof. Andriessen op zijn minst eenzijdig. Als basis voor eigen verantwoordelijkheid is een mini- mumpeil van sociale zekerheid nodig. Indien deze basis éénmaal gelegd is, moet men echter met het afwentelen van eigen verantwoordelijkheid voorzich- VrijJ veel economische macht is in handen van de belangenorganisaties ko men te liggen. Prof. Andriessen acht dit een gunstige ontwikkeling voorzover er tegenkrachten zijn, bijv. van werkne mers enerzijds en ondernemers ander- De overheid, die met individuen en maatschappelijke organisaties in een driehoeksverhouding staat, moet het al gemeen belang onder meer positief die nen door economische stabiliteit, econo mische groei en economische rechtvaar digheid. Bij het woord rechtvaardigheid dacht prof. Andriessen in het bijzonder aan de inkomens-verdeling. Spreker herinnerde aan het standpunt van prof. Tinbergen, dat men een deel van de toenemende welvaart uit de con sumptieve sfeer moet halen en moet be naar de mening van prof. Andriessei te zeer een a-priori-oplossing. De eco nomlsche ontwikkeling heeft geleerd dal men er met schematisch denken niel., komt. Een voorbeeld van zulk een sclie- matlsch denken is volgens prof. Anh driessen ook de calvinistische leer val de soevereiniteit in eigen kring. Spreke)0 was het met prof. Zijlstra eens dat zo'iJ* term, gehanteerd door mensen die nlei meer weten wat erachter zit, op „eeiel De overheid moet een lijst opstellen jege doos" lijkt. jv, toekomstige collectieve behoeften Liberalisme en socialisme versmelten niet die voorrang verdienen. Ten opzichte belastingverlaging was prof. An driessen terughoudend. Het loonbeleld, zoals dat nu in ons land wordt gevoerd, kan men volgens prof. Andriessen geen voorbeeld van versterkte christelijkheid ln onze maat schappij noemen. De meeste landen heb ben reeds langer een vrijere loonpoli tiek. Er zit in dit beleid echter ook iets van de gedachte der verantwoordelijk heid. Dat de overheidscontrole thans in feite groter is dan onder de gelelde loonpolitiek, hoort bij de overgangsfase. vrijheid van het individu antwoordelijfeheid van maatschappelijke organisaties en overheid in een redelij ke verhouding komen te staan, zei prof. Andriessen. Tegenstelling In de loop van de jaren zijn socia lisme en liberalisme naar elkaar toe gegroeid, maar door hun verschillende voorkeur (resp. voor overheid en ticulier initiatief) vormen zij steeds een reële tegenstelling. De birevolutionaire minister van financiën, prof. dr. J. Zijlstra, heeft met zijn stelling dat socialisme liberalisme bij stijgende welvaart steeds aan elkaar gelijk worden de zaak overtrokken, meende prof. Andriessen. Weliswaar zullen beide stromingen ten aanzien van bepaalde onderdelen der economische politiek dezelfde voorkeur krijgen, maar tegelijk zullen, zij hun standpunten meer van elkaar differen ce! iuucv uaj.cu en ujuci, „c- "tiëren (onderscheiden). Juist bij groei- steden voor dingen die heel de bevol- <™i<- welvaart krijgt ook deze dlöeren- king ten goede komen, zoaLs onderwijs, meer kans. verkeer en Deltaplan. i -I liberalisme al* socialisme zijn der dan ongeveer tachtig studenten. In het algemeen moet men met primh cipieel denken bijzonder voorzichtig zijn; aldus prof. Andriessen. Men kan zidd; beter beperken tot enkele eenvoudigi2 „vuistregels" (zoals de aangehaalde uil spraak van de Wereldraad) om de corib crete situatie te beoordelen. Geen verstarring J Middags hield prof. dr. P. A. va: Stern.pvoort, hoogleraar in de oud-chris? telijke letterkunde te Groningen, een re?' de misschien kan men beter zeggenp "en humoristische meditatie ovc Fundering van christelijke politiek, eei" theologische benadering". ChristelijWV beginselen voor de politiek kunnen vofa gens prof. Van Stempvoort niet verstar ren als men weet heeft van het nieuwfel in het Nieuwe Testament. Dit nieuwe tel dat God mens werd opdat de meivB, weer mens zou worden. Het origine! van Jezus' ethiek zit hem niet in hev, systeem er zit zelfs geen enkel sy: teem in maar in het kritisch radica» lisme, het Koninkrijk Gods en de schew, pende liefde, de restauratie van <1 mens. In de politiek kunnen we daar alles aan hebben, mits we ons afvraii fjj' wa* 's sct-iePPénd dienen in dez tijd? Iemand die dit begreep, was Tal ma. De hoogleraar meende dat men ii11 de christelijke politiek te weinig he" Evangelie induikt, te weinig visie heeid en te weinig met de cultuur bezig iffl „Een christen moet leren zwemmen i' de cultuur". t] Prof. dr. G. C. van Niftrlk leidde veel gevoel voor humor een forum™ waarin voorts de twee sprekers zittinf' haddein, alsmede de Tweede-Kamerled*:' de heren F. H. van de Wetering en D Kikkert. De conferentie werd bijgfl! woond door de Tweede-Kamerleden jkvtt nar. C. W. I. Wttwaall van Stoetwegel drs. D. F. van der Mei en niet mln^

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2