President De Gaulle zendt twee ministers naar huis mmmia Jïieume fciltsctje GTouranl Geen TV-kijkgeld voor bejaarden? In Tuindorp schade wel vraagt men: Is goed geschat volgt Socialist Messmer Guillaumad op dreigt weer Moskou met vredesverdrag Opzienbarende ontsnapping Zeven jaar gevangenis voor advocaat Jaccoud Staatssecretaris verwijt Amerika discriminatie VRIJDAG 5 FEBRUARI 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441 ABONNEMENTEN 7.50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0,59 per week Veertigste jaarga F. DIEMER Dr. E. DIEMER CU RISTE LIJ K-IS AT 10/V AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuasticfi is gbcblmn myn hert ia tcQ^easpact" KRITIEK op de Staatsdrukkerij zie pog. 2 PAPOEA'S aarzelen Zie pagina 5 GARMISCH-PARTENKIRCHEN Zie pagina 4 Zuiveringen in Frankrijk en Algerije Morgen in ons ZONDAGSBLAD 1 hebben met de echtgenote van dc gezant van Vietnam in Neder land en daarin kwamen tal van bijzonderheden naar voren, die wij morgen via ons Zondagsblad aan u zullen doorgeven. Op dc voorpagina treft men eveneens een artikel over een sport die steeds meer aanhangers krijgt, nl. het onderwaterzwemmen. 0 Een televisiespreker zei enkele weken geleden bij wijze van grap je, dat de mooiste meisjes van Nederland in Breda wonen en de redactrice van Blad Zij heeft deze bewering (eveneens ter verstrooi ing) onderzocht en vertelt u daar over op haar pagina, waar opk weer Tips voor U zijn opgenomen. 0 De pagina Geestelijk Leven be vat o.m. een artikel over het werk van de Protestants-Geestelijke verzorging in de Strijdkrachten. 0 In het Cultureel Venster wordt aandacht gewijd aan twee lite ratoren, nl. de schrijfster Hella Haasse en de criticus Jan Gres- hoff. PRESIDENT DE GAULLE heeft vanmiddag de verwachte wijzigingen in het Franse kabinet bekendgemaakt. Als gevolg daarvan zullen Jacques Soustelle en Bernard Cornut-Gentille niet langer deel uitmaken van de regering. Pierre Messmer is benoemd tot minister voor de strijd krachten en zijn voorganger, Pierre Guillaumat, is voortaan gedelegeerd minister bij dep remier. Bij de veranderingen in het kabinet zijn in totaal zeven ministers betrokken. Nieuwe gezichten zijn behalve Messmer Louis Terrenoire, leider van de gaullistische unie voor de nieuwe repu bliek, die het ministerie van voorlichting zal beheren en het parlementslid Lean Foyer, van dezelfde partij, die is benoemd tot onderminister voor de betrekkingen met de Franse gemeenschap. Dat Soustelle zou vertrekken, stond gisteren al vast. Hij had in de ochtend een gesprek met de Presi dent en de premier. Soustelle, die door de revolutie van 13 mei 1958 plotseling de kans kreeg naar voren te komen, was het reeds lang niet eens met de Algerijnse politiek van president De Gaulle. Hij was belast met kwesties betreffende de kern- pact hebben een beroep ge daan op het Westen, om evenals de Sowjetunie, over te gaan tot dras tische inkrimping van de strijd krachten. Aan dit beroep werd de waarschuwing gekoppeld dat met Oost-Duitsland een afzonderlijk vredesverdrag zal worden gesloten indien de kwestie-Duitsland niet tot hun tevredenheid wordt opgelost. West-Berlijn zou een vrije stad moeten worden. De gisten Vijf misdadigers hebben kans gezien om te ontsnappen uit de gevangenis van Fresnes, 15 km ten zuiden van Parijs, die een der best bewaakte in Frankrijk heet te zijn. Zij hebben kans gezien om onge merkt een tunnel van twaalf meter te graven en daardoor buiten de muren te komen. De uitbraakpoging, waaraan twee maanden gewerkt moet zijn, was door zes man ondernomen, doch een van hen was tc dik om dc tunnel te passeren en is on derweg blijven steken. Twee van de vijf ontsnapten zijn be ruchte misdadigers. Een van hen. de 39- jarige Belg Jean Ambries, een vroegere mijnwerker, is in België bij verstek ter dood veroordeeld wegens het vermoorden van een douanier Hij zat in Fresnes een straf van tien jaar uit, waarna hij aan België zou worden uitgeleverd. Van zijn tien Franse jaren waren er reeds vier om. De politie is onmiddellijk met speur honden een uitgebreide klopjacht begon nen. Een van de ontsnapten is reeds in het huis van zijn ouders te Parijs aange houden. Hij vertelde dat het groepje in de buurt van Fresnes een auto had gestolen en daarmee aan de haal was gegaan. Hij was onderweg uitgestapt en met een bromfiets verder gevlucht KUNSTMAAN NIET SNEL GENOEG De Amerikanen hebben gisteren een kunstmaan gelanceerd, die als de Oixt- dekker-IX om de aarde moest gaan cir kelen. De lancering verliep naar wens. maar de tweede trap bereikte niet vol doende snelheid, waardoor de satelliet naar de aarde terugviel- De Ontdekker had moeten dienen als „baan-verkenner" voor de eerste reis van een bemand ruim tevaartuig. Er bevonden zich geen levende wezens in de kunstmaan. Ike naar Finland? President Kekkonen van Finland heeft president Eisenhower uitgenodigd om, Wanneer hij deze zomer naar Rusland reist, ook een bezoek te brengen aan Hel sinki. Tijdens zijn bezoek aan de Sowjet unie zal de Amerikaanse president ver moedelijk naar Leningrad gaan, dat slechts een nacht reizen van de Finse hoofdstad is verwijderd. Plastic boten voor de marine Op de rijkswerf in Den Helder zal een speciale werkplaats worden ingericht waar met de bouw van boten en sloepen, vervaardigd uit polyester, begonnen zal van bovenstaande strekking ondertekend. De meeste grote wereldproblemen komen erin aan de orde, maar het is opvallend dat behalve de beslissing om zo nodig afzonderlijk vredesverdrag met Oost- Duitsland te -sluiten, geen enkel besluit genomen. liet ontbreken van -een duidelijk om lijnde politiek was zo opvallend dat de indruk is gewekt, dat veel meer is ovei> eengekomen dan het communiqué meldt Hebben de Russen alle partij- en rege- •gsleiders duizenden kilometers laten zen om formeel te herhalen wat in het verleden al zo vaak in toespraken en arti kelen te berde is gebracht? De grimmige verklaringen over West-Duitsland waren in feite een herhaling van de waarschu wing die Chroesjtsjef in onvember van het vorige jaar liet horen In optimistische bewoordingen werd gezegd dat de vooruitzichten voor ontwa pening d-oor onderhandelingen in het ka der der V.N., 'nooit zo gunstig zijn ge- energie, de Sahara en het Franse gemenebest. Pierre Messmer heeft Guillaumat op gevolgd omdat deze bij de jongste rebel lie in Algiers een te slappe houding heeft aangenomen. Messmer (44) is altijd in dienst geweest van het bestuur der overzeese gebiedsdelen. Hij heeft dienst gedaan bij de parachutisten in Algerije en is thans Hoge commissaris in Dakar Massmer is een volgeling van De Gaulle, maar lid van de socialistische partij. Zijn opneming in de regering zou men kun nen zien als een zij het discrete deelneming van de socialisten aan het bewind van De Gaulle. De minister van voorlichting, Frey, die dus ook is overgeplaatst, wordt even als Soustelle gedelegeerd minister bij de premier. Cornut-Gentille was minister van verkeer. Opvallend is, dat Delou- vrier, althans voorlopig, zijn post als algemeen gedelegeerde behoudt. In Algerije Inmiddels wordt in Algiers Ijet onder zoek naar de gedragingen van een tigtal politieke personen met kracht voortgezet en ook de activiteit van aantal legerofficieren wordt aan nauwgezet onderzoek onderworpen. Zo is het hoofd van de Nationale vei ligheidsdienst in Algiers, de kolonel der parachutisten Yves Godard. onder kwartier-arrest geplaatst. De kolonel, die sedert de revolte van 1 mei deze positie bekleedt, mag met mand contact opnemen. Aan een aantal andere kolonels zou eveneens kwartier arrest zijn opgelegd. Van de veertig politieke personen op wie in verband met de revolte va vorige week verdenking rust, zij reeds enkele in arrest gesteld. Onder hen bevinden zich professoren van dt medische en juridische faculteit van dt universiteit van Algiers en rechtse lei ders als Lefèvre, hoofd van de Neo- fascistische Corporatieve beweging, Pa- raecini, hoofd van de rechtse Algerijnse JURY: SCHULDIG AAN MOORD piERRE JACCOUD, voormalig deken van de orde van advocaten in Genève, is gisteren schuldig bevonden aan moord op de 62-jarige za kenman Zumbach. De 55-jarige Jaccoud werd veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf, met aftrek van 19 maanden voorarrest. Vanaf zijn vrij lating zullen zijn burgerrechten voor tien jaar vervallen zijn. De openbare aanklager, die een oud vriend van Jaccoud is, had tien jaar ge vangenisstraf geëist. Het proces tegen Jaccoud, een bekend en algemeen geacht persoon in Genève, heeft veertien dagen geduurd. Het heeft de publieke opinie in Europa sterk ge boeid door de persoonlijkheid van de verdachte en de drijfveren tot de mis daad. De zoon van de vermoorde zaken man was zeer bevriend met de knappe 34 jaar oude Linda Baud, met wie Jac coud reeds acht jaar een verhouding had. De Geneefse advocaat werd ten laste gelegd, dat hij de zoon wilde ver moorden, maar inplaats hiervan de vader trof. Jaccoud werd ook schuldig bevonden aan de mislukte moordaanslag Zumbach. De jury, bestaande uit vijf vrou- sluit bij meerderheid van stemmen. In Zwitserland bestaat de doodstraf niet. Dat hem een betrekkelijk lichte straf is opgelegd, komt waarschijnlijk door zijn slechte gezondheidstoe stand, terwijl in 't sterk onder Franse invloed staande Genève passionele misdaden minder streng worden aan gerekend, dan misdaden uit mate riële overwegingen. Jaccoud, die volhield onschuldig te Eerste Kamer wil meer zwemles (Van onze parlementsrcdactie) De Eerste Kamer is er van geschrokken dat bij opkomst gemiddeld 65 tot 70 pro cent van de dienstplichtigen niet kan zwemmen- Vele leden hebben ministei Visser (defensie) gevraagd of hij bereid is met minister Cats (o., k. en w.) in over leg te treden over de vraag hoe de Licha melijke opvoeding in Nederland kan wor den gereorganiseerd om het percentage niet-zwemmers aanzienlijk te verlagen. Een zeer groot aantal leden sloot zich bu deze vraag aan, zo blijkt uit het voorlopig verslag over de begroting van defenste. zijn, zal vermoedelijk niet direct naar een gevangenis worden overgebracht. De man lijdt aan nerveuze spanningen-, hij is tijdens de rechtszitting herhaaldelijk flauw gevallen. Een psychiater, die tij dens het proces een rapport over de ge zondheidstoestand van Jaccoud uit bracht, achtte het raadzaam hem enige tijd in een inrichting te doen opnemen. beweging en Claude Laquiere, neef van een voormalige voorzitter van de vroe gere Algerijnse Assmblée, die bij de re volte van mei 1958 'een belangrijke rol heeft gespeeld. Onder de voortvluchti- gen die de politie zoekt, bevindt zicb prof. Jacques Lambert, leider van een Nationaal front voor Franse integratie, die burgemeester van Centraal-Algier» In Parijs heeft de politie donderdag de woning van de gearresteerde rechtse afgevaardigde Biaggi doorzocht. Nieuiv-Guinea Bezorgdheid over verdediging (Vam onze parlemen>teredactie) Van verschillende kanten heeft men in de Eerste Kamer zijn bezorgdheid over de verdediiig.irbg van Nederlands Nieuw- Guinea uitgesproken. In hot voorlopig verslag over de begroting" van defensie verklaren verschei dene Eerste Kamer leden dat de maatregelen dae tot dusver met het oog op de noodzakelijke bevei liging van Nieaiw-Guinea tegen eventuele aanvallen zijn getroffen, beslist onvol doende waren. Rotterdamse NCBO teleurgesteld over schorsing De afdeling Rotterdam van de Ned. Chr. bond van overheidspersoneel heeft gisteravond op een speciale vergadering uiting gegeven aan haar teleurstelling over het schorsen door de Kroon vai gratificatiebesluit met betrekking to Rotterdamse gemeentepersoneei. De vergadering werd bijgewoond door de landelijke voorzitter van de bond, de heer J. ten Heuvelhof en door de lande lijk penningmeester, de heer H. 't Lam. De voorzitter van de afdeling Rotter dam, de heer J. Worst, stelde nadrukke lijk vast dat de nood vooral bij de lagere ambtenaren hoog is en dat dit niet in de eerste plaats de schuld is van deze rege ring, maar vooral van de vorige. Er zijn ambtenaren met goede posities, maar ook hiel wat mensen, die met een loon van 58 tot 60 gulden per week naar huis gaan. Daarvan kan een fatsoenlijk mens niet leven. Het Rotterdamse gratificatiebesluit is volgens de heer Worst wel geschorst, maar nog niet vernietigd. Hij wilde met belangstelling de argumentatie van de vernietiging afwachten. Waar Rotterdam de belangrijkste gemeente in ons land is, achttte hij het gratificatiebesluit een punt van nationaal belang, dat niets heeft te maken met het centrale loonbeleid. Er zouden anderhalf miljoen gulden mee zijn gemoeid. Dit bedrag is nergens ter sprake gekomen, omdat dit al klaar lag. De heer Ten Heuvelhof gaf een uiteen zetting over de vrijere loonpolitiek en ver telde waarom de N.C.B.O. wel heeft ge stemd voor het drie-procent-voorschot, terwijl de andere organisaties tegen wa ren. Inmiddels is nu de mogelijkheid voor een definitieve maatregel veel gunstiger en een sterke aandrang op de regering achtte de bondsvoorzitter dan ook nood zakelijk. De heer Ten Heuvelhof meende dat, hoewel men spreekt van een wel vaartsstaat, er nog altijd mensen zijn die t rvdeze welvaart zijn uitgesloten. Deze ensen moeten in de eerste plaats in het •erleg worden betrokken. Voorlopig 36 gulden per jaar (Van onze parlementsredactie) TAE Tweede Kamer heeft zich gistermiddag z.h.s. verenigd met het wets- voorstel om het kijkgeld voor de televisie te verhogen van f 30 tot f 40 per jaar. Bij algemene maatregel van bestuur zal het bedrag echter voorlopig op f 36 worden bepaald. Van verschillende kanten drong er gisteren in de Kamer bij de regering op aan om ook aan de bejaarden be neden een zekere inkomensgrens vrij stelling van kijkgeld te verlenen. De staatssecretaris beloofde deze zaak met sociale bewogenheid te zullen bezien. Met de doelstelling van het wetsont werp (de Nederlandse televisie grotere financiële armslag te verlenen) de meeste sprekers het wel eens. „Ho pelijk komt nu een einde aan de perio de zuinigheid de wijsheid bedroog", zo zei de heer J. Peters (kath. v.). Deze spreker betreurde het intussen, dat de aangekondigde n over de reclame-televisie nog niet verschenen. Staatssecretaris Schollen kon geen exacte datum noemen waarop dc nota b\j dc Kamer zal worden ingediend. Er zit heel wat werk aan vast. Het zal met deze nota niet zo lang duren als met sportnota. De bewindsman zei dal een tweede v.-kanaal er op den duur zeker zal moeten komen. De t.v.-zendtijd is reeds met ingang m 1 januari j.l. uitgebreid tot per week. De eerstkomende uitbreiding TYE staatssecretaris van verkeer en waterstaat, de heer E. G. Stijkel. heeft de Verenigde Staten beschul digd van discriminatie van Nederland. De staatssecretaris leverde gisteren :n Washington commentaar op de mislukte luchtvaartonderhandelingen De heer Stijkel arriveerde vanmidd- dag óp Schiphol. Hij verklaarde dat Nederland deze be slissing zeer ernstig zal opvatten. De eigering draagt niet bij tot verbetering in het begrip tussen Nederland en de Verenigde Staten. De heer Stijkel wei gerde zich uit te spreken over een mo- Dat de „kampioenen van de vrije eco nomie" het Nederlandse standpunt niet hebben aanvaard is volgens dc staats secretaris het gevolg van de beïnvloe ding door de Amerikaanse luchtvaart maatschappijen. Overigens zal Nederland de kwestie beslist opnieuw aanhangig maken. Hel jongste overleg moest echter wel wor den afgesloten, omdat zoals de heei Stijkel zei het geen zin heeft een dood paard nog langer te laten staan (tot 22 uur) zal op 1 oktober a.s. kun nen plaatsvinden. Het culturele peil van de program ma's moet geleidelijk aan zo hoog mo gelijk worden opgevoerd. Men bedenke echter, dat de t.v.-uitzendingen ook wel gewoon amusement mogen zijn, aldus mr. Scholten. De heer Vrolijk (soc.) kritiseerde nog het aan de VARA opgelegde ver bod om de film Kringloop (sexuele voorlichting) te vertonen. In tegenstel ling tot de heer Vrolijk had de bewinds man de film gezien. Het risico, dat hij een averechtse invloed zal hebben in de huiskamers en in bijv. caffé's. bleek echter te groot. Minister Toxopeus Ambtenaren niet achterop geraakt (Van onze parlem entsredac tl e Het overheidspersoneel ontvangt thans ren voorlopige salarisverhoging van drie procent, terwijl voor ruim zeventig pro cent van het personeel in particuliere dienst nog geen loonsverhoging is goed gekeurd. Met kan dus niet zeggen dat dc ambtenaren achterop zijn geraakt Dit verklaart minister Toxopeus, in ant woord op schriftelijke vragon van het Tweede Kamerlid Blom (soc.). Of het plan bestaat ook dc van over heidswege gepensioneerden in de wel vaartsverruiming te doen delen, kan de bewindsman nog niet zeggen. Huren omhoog, nu ook pachten (Van onze partemenite-redactie) Minister Mairijmen (landbouw) heeft gis termiddag i-n de Tweede Kamer gezegd dat het de bedoeling is de Koninklijke Besluiten voor de hoogst toelaatbare paoht-kooppr ijzen te wijzigen. De onmid dellijke aanleiding daartoe vormt het onlangs ingediende wetsontwerp tot ver hoging van de huren. Het is niet de be doeling over de gehete linde de paoht- ormen te verhogen. Nu de betreffende K.B.'s toch worden gewijzigd wil de minister ddt benutten om nog enkele andere correcties aan te brengen. De bewindsman bleek nriet be reid de Kamer nader over de verhoging de pachtnormen te informeren voor de beslissing valt. de Amster- Koophandel heeft kritiek geuit op het beleid van het Nationaal Rampenfonds en op de hulpverlening van het Rode Kruis tijdens en na de watersnoodramp in TuindorpOostzaan. ..Het optreden van deze beide orga nisaties heeft niet aan alle verwach tingen van de getroffenen voldaan en daartoe is onder de teruggekeerde bewoners een wrevel ontstaan, die nog is vergroot door de twijfelachtige houding van de regering ten aanzien van de schadevergoeding," zo zei de heer T. de Waal. T uindorp-Oostzaan Het vertrouwen in de overheid is in Tuindorp-Oostzaan nooit zo erg groot geweest, omdat deze bewoners zich in een vergeten gebied van Amsterdam waanden. De dijk langs het zijkanaal H., die op 14 januari plotseling bezweek, heeft nooit het vertrouwen gehad van de inwoners en vooral niet van de boeren in de polder, zo vervolgde de heer De Waal. Reeds terstond na de dijkbreuk liet het optreden van het Rode Kruis te wensen over. Een huisvrouw uit het Tuindorp Wantrouwen na de eerste blijdschap (mevr. Loois), die snel een opvangcen trum had geïmproviseerd op het terrein van de NDSM kreeg ernstige aanmer kingen te horen van een vrouwelijke Ro- de-Kruisfunctionaris. Mevr. Loois werd zelfs het terrein af gezonden. Ook sprak de heer De Waal over de „slag om het beddengoed", die het wijkcentrum in Amsterdam-Noord heeft moeten leveren om te worden er kend als „officiële uitgiftepost", terwijl de slachtoffers om dit goed zaten tc springen. De middenstand heeft ernstig geklaagd over het feit dat de Rode-Kruis- bonnen niet vrij inwisselbaar waren, doch slechts in een of twee grote warenhui zen in de stad, waardoor de. geëvacueer- den nog eens een extra tocht moesten maken. In Tuindorp-Oostzaan is thans, nu men de ergste schrik wat te boven is, wan trouwen ontstaan ten aanzien van de schade-uitkeringen van het Nationaal Rampenfonds, zo deelde de heer De Waal vervolgens mee. De vice-voorzitter mr W. F. Schokking, zou bepaalde uitlatin gen hebben gedaan die het vertrouwen in dit fonds danig hebben geschokt Een der ernstigste grieven van de be woners noemde de heer De Waal de weigering van gemeentezijde duplicaten af te geven van de ingevulde schade- enquête-formulieren (in de particuliere sector) en van de schadetaxaties (voor de middenstan dsbedrij ven). De enquêtes zijn Ingesteld terstond na de grote schrik van de bewoners bij een eerste aanblik van de toestand in de wo ningen. Het voorschrift voor dc taxateurs was alles precies te schatten, doch dezen zelden reeds direct dat dit in de meeste gevallen onmogelijk was. Nu vragen vele gedupeerden zich bijv. af; „Heb ik die strijkplank nu wel of niet als schade op gegeven?" Wel duplicaten De heer P. Simonis bepleitte de instel ling van een commissie van beroep, die eventuele geschillen over de getaxeerde schade kan behandelen. Tenslotte deelde het lid de heer H. J. W. Meeuwsen mede, dat hij als beëdigd taxateur wel duplicaten van de schade- rapporten heeft afgegeven. Staatssecretaris Bot bezocht op zijn rondreis door Nederlands Nieuw-Guinea ook een proef tuin voor het boswezen in Kebarvallei. Op de foto schudt hij een dorpshoofd de hand. (Zie ook pagina 5.) Bcsmcurdcrs Keulse synagoge voor de rechter Onder zeer grote belangstelling i: ,-anmorgen in Keulen het proces begon- ïen tegen de twee jongelui die door het bekladden van dc synagoge in Keu len de reeds anti-joodse incidenten heb ben ontketend. Het proces zal vermoe delijk twee dagen duren. De twee beklaagden, de bakkers knecht Strunk en de kantoorbediende Schonen, hebben een bekentenis afge legd. Ook hebben zij toegegeven, een monument ter nagedachtenis van de slachtoffers der nazi's in een ander deel in de stad te hebben besmeurd. De jongens kunnen maximaal tot vijl jaar gevangenisstraf worden veroor deeld. Kerala. De officiële uitslag van de ver kiezingen in de Indiase deelstaat Kerala luidt: drie-partijencoalitie 95 zetels, com munisten en verwante partijen 28 zetels. Koningin en Prins naar België Vandaag is officieel bevestigd, wat we al eerder hebben gemeld, dat dc Koningin en de Prins, op uitnodiging van do Koning der Belgen, van 30 mei tot 2 juni I960 naar België gaan voor het brengen van een staatsbezoek. Iets kouder Da Bilt icht tot zaterdagavond: Opklaringen, maar hier en daar mist en op dc meeste plaatsen droog weer. Van- nacht temperaturen om het j, vriespunt.. Morgen overdag iets lagere temperaturen dan vandaag- Aanvankelijk wei nig wind- Later zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. (Opgemaakt om 11.15 uur). Zaterdag 6 februari Zon op 8.14, onder 17.35; maan op 1234, onder 3.11; 12 februari: volle maan. HET WEEK IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1