Voetbalpool besproken Leidse c.h.u.-afdeling in Presidente en vereniging gouden jubileum vieren r Jongen aangereden, ondanks 3 verkeersbrigadiert j es MEUWE LEroSCHE corn'NT DINSDAG 2 FEBRUARI 1960 Agenda voor Leiden Dinsdag Aula Rijksmuseum voor Volkenkunde, 8 uur: Filmvoordracht Colotenango, door dr. Henri Lehmann uit Parijs. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Jubileumuitvoe ring Leidsch Politie Muziekgezelschap. Rijksmuseum van Oudheden. 8 uur: dr- J. W. Salomonson, Een merkwaardige voorstelling op een Romeins mozaïek uit El Djera (Tunesië) Woensdag Wijkgebouw Rehoboth, 810 uur n.m.; Receptie tienjarig bestaan Jong en Jolig. Kerkzaal Academisch Ziekenhuis, 12.50- 120 uur Middagpauzebijeenkomst. Oegatgeest, Endegeest, 2.30 uur: IC. en O..-cursus De behandeling van de psychiatrische patiënt. Raadhuis, 2 en 7 uur: Begrotingsraad. Donderdag Restaurant Van der Heijden, 8 uur: Ge nootschap Nederland-Engeland, Sir John Wedgwood over geschiedenis van zijn Prytaneum, 8 uur: Ledenvergadering afdeling Kon. Ned. Atletiek Unie. Schouwburg, 8 uur: Toneelgroep oud- studenten met Liefde's Loze Les, van Shakespeare. Foyer Stadsgehoorzaal, 9.30 uur v.m.: Jaarvergadering Vita Nova, coöp. vereni ging voor K I. Vrijdag Foyer Gehoorzaal, 8 uur: Projectie avond N.V. Transcontinenta, Henk du Mée Jr- over reis langs de Costa Brava en naar Barcelona. Schouwburg, 8 uur: Toneelgroep oud studenten met Liefde's Loze Les. van Shakespeare. Pieterskerk, 7.157.50 uur: Avondgebed. Leiderdorp, Dorpshuis, 7.45 uur: Jaarvergadering C-P.B. Leiden en om- Zatcrdag Schouwburg, 8 uur: Toneelgroep oud- «tudenten met Liefde's Loze Les, van Shakespeare. Academie, 114 uur, Diesviering I960. Den Burcht, 8 uur: Schoolvereniging Iduna van Kweekschool van V.B.O. met Heer Halewijn, naar de bewerking van M. Nijhoff. Evangelisoh-Lutherse kerk, Hooglandse Kcrkgraoht 26, 7.15—7.45 uur: avondgebed. en 9.15 uur): Les tricheurs (18 jaar). Lido (2.30 en 8 uur): Zuster Luc (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Freddy, die Gitarre und das Meer (alle leeftijden). REX (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Revolver- damp In Tucson (14 jaar); donderdag: Les grandes illusions (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 915 uur): Les quatre cents coups (14 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Slaap kamergeheimen (18 jaar). Apotheken Geopend .-apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807. Tentoonstellingen Museum voor Volkenkunde: Ook dit is Japan, tot 28 februari 1960. Lakenhal, tentoonstelling aankopen Stichting Openbaar Kunstbezit (tot 8 februari). Musea, instituten, leeszalen e.d. Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6: maandag dinsdag en donderdag van 4 tot 5.30 u.. woensdag en zaterdag van 12 tot 4.30 u en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur "s avonds. Pilgnmfathers-huisje, Boisotkade 2. elke dag geopend van half 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Legermuseum „Generaal Hoefer", Pest- huislaan 7: elke dag geopend vaD «05 u Vanmorgen even voor half acht is een felle brand uitgebroken in het pand War monderstraat 11 tc Leiden, bewoond door twee gezinnen Hamaker, iu totaal be staande uit negen personen. Het vuur greep snel om zich heen, maar de snel ♦er plaatse zijnde brandweer slaagde er in door middel van twee nevelstralen de schade tot het interieur te beperken. Al het huisraad verbrandde. Van een televi sietoestel was niet meer over dan wat verbogen stangetjes en afgeknapte draad jes. Men was voor vierduizend gulden verzekerd. De brand is vermoedelijk ontstaan door dat een van de vier kinderen met luci fers heeft gespeeld. De oma van de kin deren, die bij de gezinnen inwoonde zou na een verblijf in het ziekenhuis van middag huiswaarts keren. Op de foto zijn brandweerlieden bezig met de nablussing. Foto N. van der Horst Ds. Landsman categorisch afwijzend Koppeling van winzucht aan sport is niet juist weekblad De Hervormde Kerk, liet er gisteravond op een in Reho both gehouden ledenvergadering van de afdeling Leiden van de Chris telijke Historische Unie geen twijfel over bestaan: categorisch wees hij de legalisatie van de voethalprijsvragen van de hand. Voorkomen van de voetbalpool is een eis van evangelisch politiek handelen. Er wordt veel gesmaad op de gereformeerde (en dat natuurlijk niet in kerkelijke zin) puriteinse houding en soms kan men zich er wel over schamen, maar hier hebben wij iets om trots te zijn op deze puriteinse instelling. Dat is beter dan later (zoals nu in het buitenland gebeurt) kerkelijke commissies in het leven roepen, die het toto-gevaar in eigen kring moeten gaan beteu gelen. Koppeling van winzucht aan sport is niet juist. Tot deze en andere conclusies kwam ds. Landsman na een breedvoerig betoog. Hij werd in geleid door de afdelingsvoorzitter, de heer P. S. Harmsen. Er was vrij grote belangstelling. Ds. Landsman begon zijn causerie met. zichzelf en anderen de vraag te stellen of de toto wel de moeite van een debat waard is. Internationaal vraagt Algerije meer aandacht en in het binnenland is het vraagstuk van lonen en prijzen toch wél heel wat belangrijker. Dat mag dan zo lijken, maar de Kerk zoekt in deze vragen-doolhof ook een antwoord. De Her vormde Kerk en de Gereformeerde Kerken hebben zich bezonnen op de toto en spraken zich ten slotte uit in enkele richting aangevende ge dachten. Anderzijds kan gerust worden gezegd, dait er grote belangen op het spel staan bij het al of niet toelaten van de toto Niet alleen de voetballiefhebbers zijn er bij betrokken in het financiële vlak. maar er is al een stichting, die zich tot de Tweede Kamer heeft gewend met het verzoek een deel van de toto-opbrengst ten goede te doen komen aan charitatieve doeleinden. De Nederlandse Sportfedera tie attendeerde al op de slechte outillage an vele sportparken en sportzalen. Wij hebben als Hervormden en Gere formeerden, danzij een-puriteinse inslag in het verleden en voor een deel ook nu nog, de naam wereldvreemd te zijn. Het ntwoord, dat wij vaak nog geven op de vragen naar het geoorloofd zijn van dansen, kaartspel, ballet en zondagvoet bal lijkt de buitenstaander soms niet vreugdevol. We moeten dus oppassen :t de toto-kwestie deze indruk niet gaan versterken» Wetten Wij leven r :tten die door men- ir staan in de vrij heid van Christus. Dat betekent geen bandeloosheid, maar een vrijgemaakt zijn tot de dienst van Christus in alle levensverbanden. Dit onderscheid maak te Luther al in zijn beroemde stellingen. De christen zal het toto-vraagstuk alleen het gezichtspunt van de liefde kun- bezien. Uit dit liefdesbeginsel is de terughoudendheid van Hervormden en Gereformeerden bij de toto te verklaren. Primair is niet de vraag of het kans spel is geoorloofd, maar of 't algemeen welzijn door het al of niet reglemen teren van de voethalprijsvragen wordt bevorderd. Het begrip „welzijn" wordt geestelijk ontledigd, als we het Evan gelie misverstaan. Er dreigt het gevaar voor de christen met grote woorden over nietige zaken te spreken, maar evenzeer is cr de dreiging van neu tralisering. Dan wordt niet meer naar de geestelijke zijde van een zaak ge vraagd. Spreekt prof. dr. Van Ituler niet over „het gelaat van c Het kansspel als zodanig v we niet, aldus ds. Landsman. In de hui selijke kring spelen we talrijke variaties op het oude ganzenbord, er zijn tombo la's op christelijke bazaars en we hebben onze nationale loterijen voor ccn' goede zaak. Als christenen voelen we dat het gevaar daar ligt, waar het om de winst en niet meer om het spel gaat. Vandaar nog de wering in vele gezini kaartspel. Gokken Dan wordt spelen gokken en, komt tot hazardspel dat de wet heeft onderge bracht bij de misdrijven tegen de zeden. Alle mogelijkheden om speelbanken op te richten zijn tot dusver in Nederland mislukt. Ds. Landsman zei in dit verband be vreemdend te achten dat men met folders op het Holland Festival deze spelen ter bevordering van het vreemdelingenver keer aanbeveelt, hoewel er elk jaar meer buitenlanders komen. Dit speelbank- vraagstuk komt na de .voetbaltoto aan de orde, zo voorspelde ds. Landsman Op hoogst enkele uitzonderingen na is het altijd de bankhouder die de groot ste winsten maakt. Men kan een vermo gen winnen, maar het houdt in, dat men alleen een vermogen kan verliezen. Bij de loterijen ligt dat anders. Dan kan men alleen maar iets win nen, waarbij niet het gevaar dreigt. dat men een vermogen verliest. De overheid doet dit zelf ook in de vorm van de staatsloterij. Deze lo- Ds. LANDSMAN om de liefde terij is een tamme bedoening, maar het blijft een bedenkelijke zaak, al dus spreker, die veel lof had voor loterijen met charitatieve doelstel lingen. Al zal ieder die meedoet aan zo'n nationale loterij moeten weten, dat bij deelneming de gedachte aan het offer op de achtergrond komt te staan. Tussen loterij en voetbalpool ligt de totalisator van de paardenrennen. Dit is een geheel op goklust ingesteld kans spel. Ds. Landsman noemde deze vorm van gokken afkeurenswaardig. Staatslo terij en totalisator waren de eerste over- heidsstappen op een verkeerde weg. Als soaiale factor is de totalisator echter.van minder betekenis. Getemd Er is nu een aantal voorstellen geweest de voetbaltoto te temmen. Men sprak over een minimum-leeftijd van 18 jaar, over een minimum-inzet van 1 en over i een maximum van 50.000 aan winst. Maar daar wordt aan getornd. Laten we de kracht van een getemde toto niet on derschatten! Er worden dan toch nog jaarlijks vijfenzeventig miljoen guldens door spelers gefourneerd en daarbij zijn vooral jongeren. Men komt in de ban van het kansspel en dan is het gokken. Zonder arbeid wil men een vermogen verwerven. Week in week uit droomt men van winst. Dat kweekt in de gezin nen geen prettige mentaliteit. Het is dezelfde zucht naar weelde, die de laatste tijd oorzaak is van de talrijke verduisteringen. Er is sprake van een morele devaluatie van het geld. Er heerst een sterke begeerte naar gebruiksgoederen, die groter is dan het inkomen. Het is dus een uitvloeisel van het liefdesgebod, dat wij niet kunnen meewerken aan het vergroten van een waan. Door eervolle arbeid kan men slechts op de juiste wijze „aan bezitsvorming doen." Als christenen hebben wij ons te weren tegen de morele ontwaarding van het geld. Het gaat ons ook om de jongeren van ons volk. Ontstellend is het dat de KNVB sinds 1951 is omgezwaaid. Begrip vroeg ds Landsman voor de christelijke voetbal verenigingen die in 'n moeilijke positie staan tussen KNVB en Christelijke Sport- Trots De vraag wat te doen als de toto wordt gelegaliseerd, achtte ds. Landsman van later zorg. Laten we nu eens trots zijn op onze gereformeerde puriteinse hou ding. Dat is beter dan later kerkelijke studiecommissies in het leven roepen, die de kwalijke gevolgen van de toto onder ogen moeten zien. Ons evangelisch poli tiek handelen moet ons dringen de lega lisatie van de voethalprijsvragen te voor komen. Maar de consequentie hiervan is dat wij het a.r. standpunt volgen, dat pleit voor uitbreiding van overheidshulp aan sport en andere vormen van lichamelijke oefening. Dat kan dan wel eens merk baar worden op ons belastingbiljet. Zie voor stadsnieuws ook pagina 4 Actie van oud-padvinders voor verzorgingshuis Vice-voorzitter H. van Dijl van de kring Rijnland van de Broederschap van oud-padvinders en oud-padvindsters, sprak gisteravond in Centraal te Leiden over het verzorgingshuis, waarvoor al enige tijd een financiële actie wordt ge voerd. Dit tehuis is bestemd voor pad vinders, aangesloten bij de groep Bij zondere Eisen en bij de Blauwe Vogels, die hier op latere leeftijd een goede ver zorging zullen kunnen krijgen. De actie wordt gevoerd door het N.P.V., het N.P.G. en het C.P.V. Volgens de raming is er een bedrag van vier ton nodig, maar men tracht door het aankopen van een villa beneden dit bedrag te blijven. Er worden verschillende acties op touw gezet ten bate van het fonds. Zo denkt men aan een padvindersmarkt. Een koffie- en thee-actie heeft reeds goede resultaten te zien gegeven. Het gironummer van het fonds is 34.26-56 ten bate van de heer J. H. C. van Dijl te Oegstgeest. Twee werkers namen afscheid Zaterdagmorgen heeft de H.C.W. te Leiden afscheid genomen van de heer W. Gijsman, die het bedrijf na 35 jaar trouwe dienst gaat verlaten. Hij is hoofdzakelijk op de montage-afdeling werkzaam geweest. De heer Pouw bood namens liet personeel een enveloppe met inhoud aan. De heer Laman snrak na mens de personeelsvereniging D.S.B. en overhandigde een kist sigaren. Verder: de heer Sieval, magazijnbaas. die ook si garen schonk en de heer S. de Wete ring. De heer Gijsman werd ook in de directiekamer ontvangen. De heer P. Stol heeft na meer dan veertig jaar daar werkzaam te zijn ge weest. afscheid genomen als concierge van het anorganisch laboratorium. Na prof. dr. Staverman voerde de heer G. Selier, lid van de technische staf, het woord. Deze prees het vakmanschap en de behulpzaamheid van de heer Stol. Een ets werd aangeboden. Voor de echt genote was er een bloeiende plant. Na mens de wetenschappelijke staf verras te de heer Zuur de heer Stol met en kele geschenken. Leidse schaakbond Voor de tweede klasse B van de Leidse schaakbond speelde gisteravond N.Z.H. tegen het voerde tiental van L.S.G. L.S.G. naim al spoedig de leiding, maar door een correct pion-offer bracht W. van Egmond de balans weer in evenwicht. A. Hermy wist eveneens een puntje in de wacht te slepen. P. Langeler had met zijn partner niet veel moeite en Nic. de Vreugd toonde zioh in een mooie combi natie de sterkste. Vier borden moesten na het verstrijken van de tijd worden afgebroken. Twee daarvan, nl. die van L. J. Goudriaan en H. Binnendijk, zullen wel verliespunten opleveren, maar bij de overige twee is winst voor N.Z.H. te verwachten. Maandagavond 15 februari worden de partijen uitgespeeld. De gedetailleerde uitslag is: A. Hensinig—Th. v. d. Oord 1—0; A. VletterJ. Kanbier Vz\ H. Tij sterman J. H. van Geldrop 01; P. Langeler— L. G. Barendreoht (res.) 10; Joh. Scho- neveldJ. J. Borlefs xx; H. Binnendijk W. D. Wiebes x—x; W. van Egmond (res)P. v. d. Bosch 10; L. J. Goudriaan R. W. van Woel xx; A- Ravensbergen C. J. de Jongh (res) xx; N. de Vreugd J. Balkenstein 10; Uitslag AMlVz. LEIDEN, eslaagd voor het kand. ex mej M J Drop te Den Haag P' 1 Zoals wij gisteren reeds schreven, is een geheel uit plastic vervaar digde koepel maandagochtend op de nieuwgebouwde toren voor de astrofotografie geplaatst. Een 21 meter hoge kraan nam de koepel in z'n geheel van de grond en plaatste hem op het gebouwtje. De ster renwacht van Leiden heeft hiermee een belangrijke aanwinst ge kregen. Onze fotograaf maakte dit plaatje even voordat de koepel op de plaats van bestemming stond. Leids kantongerecht HOEWEL EEN ONDER geleide van drie verkeersbrigadiertjes over stekende Sassenheimse jongen ongeveer een jaar geleden bij een aanrijding ernstig werd gewond, veroordeelde de plaatsvervangend kan tonrechter, mr. W. de Koning, de bestuurder van de ongeluksauto giste ren slechts tot een boete van f 11. Het was 's morgens nog vrij donker en bovendien regenachtig toen de 53-jarige Sassenheimer het jongetje, dat de Parklaan te Sassenheim overstak, plotseling opmerkte. Hij remde uit alle macht maar kon een aanrijding toch niet voorkomen. De drie briga- diertjes hadden de jongen van schrik in de steek gelaten, anders waren zij misschien eveneens aangereden. De Sassenheimse automobilist werd bijgestaan door een raadsman, die voerde, dat een tegenligger en de toch al verre van ideale verkeerssituatie ter plaatse, oorzaak waren geweest var te laat opmerken van de overstekende jongens. Bovendien was vastgesteld, dat de brigadiertjes de auto hadden zier deren, zodat het verstandiger was 1910 - Brunhilde -1960 VANDAAG precies vijftig jaar geleden kwamen twee Leidse dames op het idee een gymnastiek vereniging op te richten. Marie en Truida Konings liepen reeds geruime tijd met het denkbeeld rond, maar op de tweede februari van het jaar 1910 namen deze gedachten vastere vorm aan. Het kleine gymnas- tiekclubje dat schuchter de eerste schreden op het sportpad zette, groeide uit tot een bloeiende gemeen schap van meer dan tweehonderd leden. Talloos zijn de verenigingen die meer dan vijftig jaar bestaan, en het zou echt geen bijzonderheid zijn, ware het niet dat bij dit feestelijke gebeuren nog een ander belangrijk feit te gedenken valt. Het komt maar hoogst zelden voor, dat een oprichtster gedurende zovele jaren éven eens presidente blijft. Mevrouw Dieben-Konings pres teerde dit. Het is niet in de laatste plaats aan haar enthousiasme te danken dat Brunhilde tot een derge lijke ouderdom en prestaties is gekomen. Wie Brun hilde zegt, zegt Dieben-Konings, twee namen die zeer nauw met elkaar zijn verbonden. Enige jaren geleden kreeg zij reeds voor dit opmerkelijke feit een konink lijke onderscheiding. Dit is niet het enige blijk van waardering. Voor haar vele jaren van trouwe en ac tieve dienst ontving zij ook het bonds-ereteken van het K.N.G.V. en het Unie-erekruis. Onderscheidingen, die worden uitgereikt aan diegenen die zich in het bijzonder op het gebied van gymnastiek verdienstelijk hebben gemaakt. Daarenboven verleende Brunhilde haar het hoogste ereteken dat zij kent en dat maar eenmaal in de vijfentwintig jaar mag worden uitge reikt. Resultaten maken terugblik tot aangename verpozing .Twee zusjes van omstreeks vijfentwintig jaar zetten hun plannen dus op papier en startten de, tweede februari 1910. Dat was allemaal niet zo eenvoudig als nu. Men had in de toenmalige sportwereld andere gedachten over de vrouw en om een dergelijke vereniging op te richten moest men over veel moed beschikken. Alleen al het idee, dat een vrouw bij het maken van een zg. vogelnestje in de ringen zou hangen, vervulde velen met tegenzin. Toch zetten de De Konings door. De lang niet kapitaalkrachtige kas moest een geduchte aderlating ondergaan om de nodige attributen aan te schaffen. De Oudste van de twee werd voorzit ster, dezelfde die dat heden ten dage nog is, en de inmiddels naar Amerika vertrokken jongste zorgde voor het tech nische gedeelte. Rokken uit In het jaar 1915 kwam de sensatie, waarover de gehele gymnastiekwereld nu nog spreekt. Bij in Eindhoven georganiseerde wed strijden in het hoogspringen kwam één van de dames van Brunhilde bij iedere sprong met haar bijzonder lange rok tegen het touw of de lat zodat deze eraf viel en de sprong dus werd afgekeurd. Zij kreeg er op een bepaald moment genoeg van en fluisterde haar vriendin in het oor dat ze daar wel raad op wist. Toen zij weer aan de beurt was trok zij ten aanschouwe van het publiek haar rok uit en haalde de gewenste hoogte met gemak. De ballonvormige broek die zich: met lucht vulde bij het neerkomen "van de sprong bracht een ware lachsensatie teweeg. Nadien besloot men de dames van wat gemakkelijker kleding te voor- Maar Brunhilde bleek weer de baan brekende vereniging te zijn geweest. De jaren 1924 en 1925 zijn de zwarte bladzijden in de geschiedenis. Intern luk te het niet helemaal en het ledental liep sterk terug. Toen kwam pas goed tot uiting wat voor krachten er in de presidente van Brunhilde schuilden. Vele leden bedankten en de oude gezellige geest die typisch voor deze Leidse vereni ging was, scheen met die crisis ook verdwenen te zijn. Maar een geest driftige De Koning is duizend crisis sen te erg en met veel enthousiasme pakte zij de op haar achterste benen staande vereniging en haar gebreken Bij het zien van een dergelijke ac tiviteit werden de weinige leden die waren overgebleven mede enthou siast. Op een werkelijk bewonderens waardige manier heeft de oprichtster toen haar clubje door die moeilijke tijd heengeholpen. „Juf Sief" De nieuwe leidster die in die tijd werd aangesteld, mej. Tol Steffelaar, had in Denemarken het opkomende systeem van Niels Bukh persoonlijk bestudeerd en kwam gewapend met die kennis naar Holland. Mevrouw Dieben-Konings zag het ideale daarvan in en trok de gymnastiekonder- wijzeres naar Brunhilde. Nog geen jaar later haalden zij bij wedstrijden in Bel gië de eerste prijzen weg. „Juf Stel", zoals ieder Brunlillde- lid haar kent, heeft de vereniging on schatbare diensten bewezen. Dat blijkt ondermeer wel uit het feit dat zij in de tweede wereldoorlog iedere week van Den Haag naar Leiden kwam lo pen om les te geven aan haar pupil len. En dat vijf jaar lang, week in, Zij heeft er de wind onder en menig lid en oud-lid weet van haar beslistheid. Dat wil niet zeggen dat zij iemand is met een slecht humeur of die spijkers op laag water zoekt. Nee, dat beslist niet. Maar zij gaat van het standpunt uit, dat wan neer er getraind moet worden het dan ook goed moet gebeuren. En juist dat is zo belangrijk om een vereniging op peil te houden. Zo rond 1926 trok de vereniging nog een andere belangrijke kracht aan de Engelsman Tommy Rice. Deze tra die ook bij de voetballers in het bij. zonder bij die van A.S.C. een goede naam heeft, had tot taak samen met de andere leidsters de atleten langzamer hand klaar te stomen voor de Olympische Spelen van 1928. Dat werd een goed jaar voor Brunhilde, Het enige goud dat voor de Nederlanders was weggelegd bij die wedstrijden, werd door een lid van deze vereniging in de wacht gesleept. Recordhoudsters Ook die kent de jubilerende vereniging voldoende. In 1927 brengt Rie Briejer het Nederlandse record vèrspringen op haa naam. Nog viermaal daarna evenaart zi dat en andere atleten hadden twaalf jaa: nodig om dit record te verbreken. In datzelfde jaar is zij de snelste op de 100 meter en een ander lid, Aat Noort, blijkt dit op de 800 meter te zijn. Peet Dieben, een dochter van de presi dente. werpt in 1939 als eerste Neder- de speer verder dan veertig landse dar En bij de vorig jaar december in Leiden gehouden nationale damesgymnastiek- kampioenschappen wist mej. F. van Deur- sen tot de keurklasse door te dringen. Prestaties dus die het vermelden wel waard zijn. Trouwens op het gebied van organiseren heeft Brunhilde getoond wat zij waard is. In 1945 werden ter gelegenheid van het 35-j. bestaan nationale dameskampioen, schappen B gehouden. Vijf jaar daarna nationale gymnastiekwedstrijden in mische - knots, en hoepeloefeningen. Ter gelegenheid van het gouden jubi leum hielden zij in december van he rige jaar de nationale damesgymnastiek- kampioenschappen. Al deze wedstrijden blonken uit door een prima organisatie en een soepel verloop. Feestvieren Wat het feestvieren aangaat kan men ook altijd terecht bij de leden van Brun hilde. Reeds in de jaren rond 1920 ston den zij er al om bekend. Grote festivitei ten werden door de vereniging opgeluis terd. Evenzo de drie-oktoberoptochten Het is een erezaak voor de leden bij der gelijke gebeurtenissen mee te doen. Zij doen dat altijd op hun eigen specifieke Brunhilde-manier. Gisteravond is het jubileumprogramma geopend met een intieme „oudejaarsavond viering". Zelfs de traditionele oliebollen ontbraken niet. Zaterdag 13 februari komen de oud leden in een reünie bij elkaar in Het Gulden Vlies cn een week daarna reci- t de jubilerende vereniging in In den Vergulden Turk, waarna in de avond- n de grote uitvoering in de Stadsge hoorzaal plaats heeft. De aspiranten zijn niet vergeten: op woensdag 24 februari houden zij een groot kleuter- en aspirantenfeest. Het zal deze vereniging, gezien de grote populariteit die zij heeft, beslist niet aan belangstelling ontbreken. weest even te wachten met oversteken.. Het slachtoffertje kon gelukkig geheel genezen uit het ziekenhuis worden ont slagen, zoals uit een medische verklaring bleek. De automobilist, die zich de aan rijding erg had aangetrokken, had regel matig naar de toestand van het kind ge- informeerd. Na een eis van f 40 en een dupliek van de raadsman, voigde het ge noemde vonnis. Een 35-jarige Leidse vrachtautobe stuurder kwam er minder goed af. Toen een nog jeugdig wielrijdstertje in dc Roodborststraat na een claxonsignaal niet snel genoeg voor hem opzij ging, reed hij het kind volgens de tenlasteleg ging opzettelijk aan. Het liep gelukkig nog goed af. er was alleen een materiële schade van 7.50. Eis en vonnis waren eensluidend; 50 boete met toewijzing van de schadevergoeding. Fiets en hond Een jarige Leidse koopman had als opkoper een tweedehands damesfiets ge kocht van 'n minderjarige jongen naar hij zei voor zijn dochtertje. Om deze reden had hij de koop dan ook niet in het re gister ingeschreven. Bovendien was het hem onbekend, dat de fiets van diefstal afkomstig was, zo zei hij. Zowel de offi cier als de rechter vond dit een hoogst onverkwikkelijke zaak. Na ccn eis van in totaal 100. volgde een vonnis van ƒ150.. Dc herdershond van een Sassen heimse woonschipbewoner had al menig keer zijn dochtertje van een verdrinkingsdood gered, maar even eens al menig keer schapen belaagd, door ze in een moddersloot te jagen of ernstige verwondingen toe tc brengen. Het een was uiteraard niet met het ander te rijmen en daarom stond de Sassenheimer gisteren voor cle kantonrechter, vol verdriet over het verlies van zijn hond hij had het dier weg moeten doen, na ook nog een schade van 180 te hebben betaald. Zowel de officier als de kan tonrechter hadden begrip voor dit vervelende geval en na een eis van 10. volgde een boete van slechts 7.50. Ook gisteren moest weer een stroper voor het groene hekje verschijnen. Het was een 28-jarige Noordwijker, die voor de eerste keer van zijn leven een paar strikken had gezet en prompt in zijn kraag was gegrepen. Dit keer kwam hij er nog met een vonnis van tweemaal 15 af, met de goede raad zich nooit meer met de stroperij bezig te houden. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Llesbeth Rjcmke dr v J Bakker en R FeenstraYvonme dr v J van der Meij en C van der Weijden; Andrea dr v J Reuss en M Marcotiy; Marja dr v A Brouwer en C BeiJ; Aaltje dr v C Verheij en E de Roode; Josefine dr v S van Oosten en J M C van don Hoed; Sylvia Geertrulda He lena dr v N den Hoed en P C van Wijland; Cornells Nicolaas zn v P W Stolwijk en E C van Leeuwen; Hen- riëtte Stella dr v H van Rijn en H J van Driol; Veronica dr v T de Raad en D E van Gorsel; An ja dr v A D A Guleij en A de Klerk; Jacoba dr v H Kwestroo en P Heemskerk; Pieler Jacobus zn v H Slingerland en C Dis- telvelt; Margot Sophia Carolien dr v T M H Dorren en M A A Zandvliet. Overleden: J Hoogstad 85 jr man; C van Strien 62 jr weduwe v H Kool stra; J Boekhout 72 jr man; J A van Bergen van der Grijp 64 jr echtgenote v W M van Galen. Gehuwd: W J Ginjaar en W de Boer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3