CHRISTFLUK mm KONING- CMB: Rijksbemiddelaars gaan buiten hun boekje Kritiek op toelating van vrouwelijke predikanten Een woord voor vandaag Lidmaatschap van ABYA onverenigbaar met NOV? ITeithen W illiebniiia-ziekenhuis wordt diakoiiessenliuis Uw Kunstgebit Kanttekening 2 DINSDAG 2 FEBRUARI 1960 Actuele sociale vraagstukken (Van c i soc.-econ. redactie) T\E Christelijke bedrijfsbond voor de metaalnijverheid en elektrotechnische industrie (CM.B.) heeft, melding makend van de loonsverhogingen in de kleine metaalnijverheid, in zijn orgaan „Het Metaalbedrijf" het College van Rijksbemiddelaars verweten zich te bemoeien met zaken die hem niet aangaan en zijn bevoegdheden te overschrij- Het commentaar luidt als volgt: „De lijdensweg van de collectie- ve arbeidsovereenkomsten is voor een groot deel van de branches in de kleine metaalnijverheid nu ten einde. Waren de onderhande lingen met de werkgeversorgani saties al moeilijk, minstens even groot waren de moeilijkheden die bij het College van Rijksbemidde laars werden ondervonden. De door partijen verstrekte be rekeningen over de beschikbare „ruimte" werden door het colle ge niet aanvaard. Ondanks het feit dat men van die zijde niet in staat was de onjuistheid van de ze berekeningen aan te tonen, werd niettemin het besluit geno men dat de huurtoeslag 1957 niet in de loontabellen mocht worden verwerkt. Wij vragen ons af of de vrije re loonpolitiek, die de verantwoor delijkheid in handen van de be- drijfsgenoten wil leggen, niet met zich meebrengt dat de overheid wat meer vertrouwen moet hebben in de gegevens die haar door dat bedrijfsleven worden verstrekt. En dit temeer waar het maar om 0.8 procent van de beschikbare ruimte gaat. Toch heus geen zaak voor het college om zich builen aan te vallen. Gebrek aan ver trouwen is geen stimulans voor het bedrijfsleven om met enthou siasme te blijven meewerken aan de gewijzigde loonpolitiek. Het College van Rijksbemidde laars heeft de bevoegdheid om een c.a.o. goed te keuren of om die goedkeuring te weigeren. Bij het Buitengewoon Besluit Arbeidsver houdingen 1945 heeft het die be voegdheid gekregen. Het doel daarvan was (en is) onverantwoor de lonen en arbeidsvoorwaarden, die ons economisch leven in ge vaar kunnen brengen, tegen te kunnen aan. Het komt ons voor dat het col lege dit doel uit het oog heeft verloren en zich heeft bemoeid met zaken die hem niet aangaan. In de c.a.o.'s voor de kleine me taalnijverheid was geen bepaling meer opgenomen over de behande ling van geschillen voortvloeiende uit de uitlegging, toepassing of nakoming van de c.a.o. Daarbij was ook de bepaling vervallen dat geen staking of uitsluiting zou wor den toegepast. Het college heeft gemeend zich hiermede te moeten bemoeien door nota bene aan partijen een nieuw artikel te moeten opleggen waarin dit wel is geregeld en ge schillen worden verwezen naar de burgerlijke rechter. Hier is de contractsvrijheid in het geding. Gebruik makend van «Un positie dwingt het college partijen een bepaling op te ne men die zij aanvankelijk niet zijn overeengekomen. Alsof partijen niet zelf mogen weten op welke manier zij geschillen wensen te regelen. Beleven wij misschien straks, dat het college als een wijze schoolmeester tegen par tijen zegt: jullie hebben verge ten allerlei zaken te regelen. Dat zal ik dan wel even doen. Er is hier sprake van een over schrijding van bevoegdheden, die eens te meer duidelijk maakt dat er zo spoedig mogelijk een nieu we wet dient te komen, die aan het College van Rijksbemidde laars zijn macht ontneemt en de controle op de loonontwikkeling legt in handen van een oreaan, waarin ook het bedrijfsleven kan meespreken", aldus het com mentaar in „Het Metaalbedrijf". PRIJSBELEID Naar aanleiding van het vraag gesprek dat The Financial Times heeft gehad met minister De Pous over het prijsbeleid van de regering, zoals dat in samen hang met de loonpolitiek wordt gevoerd, heeft de secretaris van het Verbond van protestants- christelijke werkgevers, mr. G. C. van Dam, een artikel ge schreven in het verbondsorgaan „De Werkgever". Hij stelt daarin: „De strijd, die de regering voor een stabiel prijsniveau voert. wordt heel praktisch aangepakt. Er vinden nl. gesprekken plaats met alle ondernemingen en be drijfstakken. die loonvoorstellen aan het College van Rijksbemid delaars hebben voorgelegd, wel ke zijn gebaseerd op een gecon stateerde toeneming van de pro duktiviteit, die duidelijk het na tionale gemiddelde overtreft. In deze gesprekken wordt de onder nemers gevraagd, een deel van de gestegen produktiviteit in een prijsverlaging om te zetten. Het behoeft geen betoog, dat deze werkwijze veel tijd en ener gie vergt, doch de minister acht kennelijk het gesprek op basis van vrijwilligheid de enige weg om zijn doel te bereiken. .-tesultaten zijn intussen niet uitgebleven. Enkele bedrijven zijn reeds overgegaan tot verlaging hun prijzen, terwijl de stel- De achtergrond, waartegen de ze actie van de minister van eco nomische zaken moet worden ge zien, is duidelijk. De toonbewe ging. die thans gaande is, alsme de de toeneming van de investe ringen en van de overheidsuitga ven zullen de bestedingen in snel tempo doen toenemen en alle pro- duktief actor en zoveel mogelijk ac tiveren. Het gaat hierbij om een met het oog op de nodige expan sie van onze economie wenselijke gang van zaken, doch voorkomen moet worden, dat een en ander een inflatoire ontwikkeling in be weging zet, die onze concurrentie positie verzwakken en onze beta lingsbalans in het ongerede bren gen zou. Forse afremmende maat regelen in de monetaire of fisca le sfeer zouden In dit stadium van de conjunctuur het nadeel hebben, dat zij de toeneming der investe ringen, die nodig is voor de toe komstige tewerkstelling van onze snel groeiende bevolking zouden belemmeren. Resteert het prijs- en loonbeleid om te trachten de aan de huidige economische ont wikkeling verbonden gevaren te beteugelen. De gedragslijn, die minister De Pous in het kader van dit beleid van de ondernemers verwacht, is dus deze. dat een verhoging van de produktiviteit, indien deze het nationale gemiddelde duidelijk overschrijdt, mede aan de consu menten ten goede dient te komen. Het valt moeilijk te ontkennen, dat het hier een gezonde gedrags lijn betreft, die in het algemeen ook voor het beleid in de onder nemingen bepalend zal zijn. Pro- duktiviteitsverhoging met ener zijds loonsverhoging en anderzijds prijsverlaging met afzetvergroting liggen ten grondslag aan de be weging, die voor de marktecono mie kenmerkend is. In de na-oor- logse economische ontwikkeling is deze grondregel echter naar de achtergrond gedrongen. Het fisca le beleid, dat de ondernemingen noopte haar investeringen recht streeks op de consument te verha len en de politiek van generale loonsverhogingen hebben daartoe bijgedragen, terwijl eveneens de samenwerking tussen de onderne mingen een zekere rol zal hebben gespeeld. Alles tezamen genomen is een sfeer ontstaan, waarin het verzet in de ondernemerskring te gen een voortdurend stijgend prijs peil is verzwakt en de gevaren daarvan onvoldoende worden derkend. Minister De Pous heeft ni moeilijke taak aanvaard in deze sfeer verandering te brengen. Hij vindt in de besprekken die hij voert daarbij gelukkig zeer veel begrip. Desondanks blijft het moeilijke taak, waarbij aller dewerking nodig is, aldus mr. Van Dam in „De Werkgever". - Onrust in Zweedse staatskerk Wij tussen de Anglicaanse en Zweedse kerken vrouwen als predikant toe te la ten, heeft een sterke oppositie veroor zaakt. In de kerk is zelfs, zowel door predikanten als door kerkleden, eer actie ontketend om niet met de vrouwe lijke predikanten samen te werken. Het besluit van de bisschoppen, zo de mening van de oppositie, is in strijd met de Heilige Schrift Daarnaast be staan grote praktische bezwaren tegen het bevestigen van vronwen in het Gevreesd wordt, dat de beslissing m de Zweedse bisschoppen belang rijke gevolgen zal hebben niet alleen de Zweedse staatskerk, maar ook voor de Scandinavische Lutherse ker ken, waarmee de Zweedse kerk in nanw contact staat De belangrijkste oppositie tegen het bisschoppelijke besluit wordt ge voerd door de bisschop van Gothen burg en de deken van Vaxjö. Zij maken gebruik van het zogenaamde Belijdenisfront, waarin de ortho doxie sterk is vertegenwoordigd. Het Belijdenisfront gaf spoedig na de beslissing een manifest uit, waarin onder meer wordt gezegd, dat de toelating van de vrouw tot het ambt van predikant een „mis bruik van Gods naam" is. In het manifest staat verder, dat de predikanten niet aanwetig zullen zijn bij de bevestiging van vrouwelijke predikan- tèn. Verder zijn de predikanten, die ach ter het manifest staan, van mening, dat zij hun ambt niet kunnen vervullen naast een vrouwelijke collega. Wat de kerkleden betreft, schrijft het manifest, dat zij geen dienst zullen be zoeken, die door een vrouwelijke predi kant wordt geleid. De kinderen mogen niet door haar worden opgeleid voor het doen van openbare belijdenis van hel geloof. Ook zullen de vrouwelijke predi kanten niet worden gevraagd voor de doop, het bevestigen van huwelijken of het leiden van begrafenissen. Kerkleden in de parochie van een vrouwelijke dominee moeten in de gele genheid worden gesteld een andere pre dikant voor de diensten uit te nodigen. Het manifest wekt allen, die een ker kelijke functie bekleden, zoals kosters organisten, op niet in een dienst met i vrouwelijke predikant samer werken. De kerkleden, aldus het manifest, moeten in dezen hun verantwoordelijk heid verstaan. Ook buiten Zweden heeft het be sluit kritiek ontlokt. Zo schrijft het Engelse kerkelijke blad Church Ti mes, dat het feit, dat Zweden in het voorjaar drie vrouwelijke predikan ten zal hebben, een wig zal drijven tussen de Zweedse kerk en de Anglicaanse kerken. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Veen: P. J. F. Lamens te Kamerik. Aangenomen naar Slochteren (toez.) J. Feunekes te Zandeweer. Bedankt voor Stavenisse (toez.) A. Breure te Oud-Vossemeer. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Vlaardingen en te Dieren: H. J. Heynen te Oude- en Nieuwe-Bildt- zijl; te Buitenpost: J. H. Kappers te St. Jacobi-Parochie; te Hallum: A. Schip pers te Coiijnsplaat; te Hoornsterzwaag: J. Jeuring, kand. te Emmen. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Wageningen (tweede maal): C. Hegeman të Genemuiden. Bedankt voor Giessendam: A. Elshout Geslachtsregisters zijn ook Gods Woord, hoorden wij onlangs een dominee zeggen. Velen zullen dat met hem onderschrijven, maar dat wil nog niet zeggen, dat ze tot onze meest aangename j bijbellectuur behoren. Maar soms, als wij ze lezen, valt ons j plotseling een bepaald kenmerk op. Gisteren schreven we over de doodsklokken in Genesis 5, waar het klinkt als een refrein: „en hij stierf". In Genesis 11 is ook zo'n refrein: „en hij verwekte zonen en dochteren". Daarom schreven we, dat we boven dit hoofdstuk wel het woord konden plaatsen, dat plotseling een geweldige opgang heeft gemaakt: bevolkingsexplosie. In die dagen was er ruimte genoeg. En toch is dit hoofdstuk in zekere zin een triest bijbelgedeelte. De moederweelde gaat verloren onder het feit, dat ieder kind verder van God vandaan wordt geboren. Deze toename van de bevolking vond plaats voor en na de torenbouw van Babel. „God zag hen werken. Hij zag hun cultuur, hun beschaving, hun kennis en zei: „Nu zal niets van wat zij denken te doen voor hen onuitvoerbaar zijn." Zij groeiden en bouwden, maar deden dit zonder God. En de zonen en dochteren die na Babel werden geboren kwamen op de wereld „in de verstrooiing". De wereld groeide, maar het was een wereld zonder God. Maar niet een wereld zonder genade. Toen en nu wil God nog roepen, mipen, verlossen. Advertentie Maagklachten? CHEFAROX WETENSCHAPPELIJK ONDERWIJS ïy/TORGEN komt de verenigingsraad van de Nederlandse Onderwijzers vereniging (NOV) bijeen om de ge spannen verhouding van de NOV ten opzichte van het NW te bespreken. De onderwijzers zullen dan hun hou ding bepalen tegenover het NW dat onlangs zijn ambtenarenbond ABVA Advertentie BABY ZEPHYR Stand van zaken Hervormde Kerk Het aantal predikantsplaatsen in de Ned. Hervormde Kerk bedraagt thans 1285 tegen 1281 in januari 1959. Het aantal predikantsplaatsen steeg van 2068 tot 2088. Daarvan behoren er 308 (vorig jaar 309) tot de modaliteit van de Gereformeerde Bond in de Neder landse Hervormde Kerk en eveneen! 308 (vorig jaar 327) tot de vrijzinnige groepering. De overige 1284 predi kantsplaatsen zijn „midden-ortho dox". Er zijn 184 (187) vacaturen, ■van 49 (55) Gereformeerde Bond, 50 (48) vrijzinnig en 85 (84) „mid den-orthodox". Daarvan zijn 69 (55) vacaturen onvervulbaar, nl. 13 (15) Geref, Bond, 25 (30) vrijzinnig en 31 (31) „middenorthodox". Friesland staat met 77 vrijzinnige predi kanten bovenaan. In Zuid-Holland worden de meeste predikanten van de Geref. Bond gevonden, nl. 118. De mid den-orthodoxen zijn hier echter verre weg de grootste groep, want zij hebben in deze provincie 268 predikantsplaat- In deze provincie worden ook de meeste standplaatsen in de Hervormde Kerk gevonden nl. 414. In Zuid-Holland en Friesland komt het aantal vacaturen boven de 30, nl. in Zuid-Holland 32 en in Friesland 30. De provincie Groningen heeft het groot ste aantal onvervulbare vacaturen, nl. 18 In Friesland zijn 11 onvervulbare vrijzinnige vacaturen. Sedert 1 jah. 1957 steeg het aantal predikantsplaatsen i in de Herv. Kerk van 2029 op 2088. openstelde voor onderwijzers, toen de NOV had besloten niet als vereniging tot de vakbond toe te treden, omdat een onderwijzersvereniging zich niet de eerste plaats wil bemoeien met salaris- maar met onderwijskwesties. Het NW heeft de mogelijkheid geopend zolang er geen nieuwe weg is gevon den, dat onderwijzers voor een sym bolische bijdrage lid worden var de ABVA. Als de NOV helemaal niet op verder contact wil ingaan is het zelfs mogelijk dat het NW een eigen onderwijzersverbond zal oprichten. De NOV-leden nemen het NW deze be slissing zeer kwalijk. Was er bij velen een grote mate van goodwill ten od- zichte van de vakbond, deze schijnt omgeslagen te zijn in een houding van verzet. De NOV wilde eerst nog wel verder contact opnemen met het NW zoals op het Amsterdamse derwijzerscongres was besloten. Maar nu het NW deze stap heeft genomen heeft zij van verder overleg afge- De NÖV blijft bereid tot nader overleg, maar dan moet dit van het.NW Uit gaan. Morgen roept het' hoofdbestuur de verenigingsraad bijeen om de ont stane situatie onder ogen te zien. Het ziet er zelfs naar uit dat de NOV het lidmaatschap van de ABVA .onver enigbaar zal verklaren met dat van de NOV. Regeling examens gymnasia wordt ingetrokken De staatssecretaris van o.f k. en w., de heer G. K. Stubcnrouch. heeft aan de 54 ondertekenaars van het adres aan de minister inzake de gymnasiale eindexa mens doen weten, dat hfj bereid is te bevorderen, dat de bepalingen van de In 1959 ingevoerde regeling, waartegen door gecommitteerden bezwaar was gemaakt, voor de eindexamens van 1960 zullen worden ingetrokken. Aldus wordt i gedeeld namens de ondertekenaars het request. Financiële moeilijkheden De voortdurende financiële moeilijk heden bij het Wilhelmlna Ziekenhuis te Nijmegen, waarover onlangs reeds werd geschreven, zijn dezer dagen gevolgd door diepgaande meningsverschillen bij de leiding van dit ziekenhuis. De di recteur-geneesheer en de directrice bebben in verband hiermee hun ont slag aangeboden. Beiden hebben zich evenwel bereid verklaard in functie te blijven tot een uitweg uit de huidige impasse is gevonden. En deze oplossing moet worden ge vonden, aangezien de grootste politieke partij in Nijmegen, de K.V.P.. heeft aangekondigd nog hoogstens twee jaar akkoord te zullen gaan met het ver lenen van subsidies uit de gemeente kas aan de „Vereniging Protestants Ziekenhuis". Het ziet cr nu naar uit. dat het zie kenhuisbestuur een principiële koers wijziging gaat bewerkstelligen. He1 ziekenhuis, de enige niet-katholieke ver- Advertentie ■lt de gehele dag stevig op zijn plaatsl Thans Is het niet meer nodig, dat Uw kunst gebit bij het spreken, eten, lachen ol niezen losschiet ol verschuift Een weinig DENTO- F1X-poeder op de gebiUpli FIX g h in het gebruik. Tevreaenneia gegaran- rd. Verkrijgbaar In discrete, neutral* itic flacons, prijs t 2,35. btj apotheken drogisterijen. pleeginrichting in Nijmegen, droeg als signatuur: niet-katholiek, of neutraal. Thans stelt het bestuur zich echter voor dit ziekenhuis een positief-christe- lijke basis te verschaffen en er zelfstandig Diaconessenhuis van te Dan kan voor het oplossen va: nanciële moeilijkheden een beroep wor den gedaan op de andere Diaconessen- huizen en zal ongetwijfeld ook de per soneelsbezetting zodanig kunnen wor den opgevoerd, dat een maximaal ren dement bereikbaar wordt, hetgeen thans allerminst het geval is. Op 9 februari zullen de leden van de vereniging zich over dit bestuursvoor stel moeten uitspreken. Wanneer de le denvergadering het voorstel bekrach tigt (en daar wordt algemeen op gere kend) zal een geheel nieuw en aan merkelijk kleiner bestuur worden geko zen en kan ook de vervanging van de huidige directie worden voorbereid. Bestuurswisseling bij het G.S.I. logisch Instituut, ontstaan door het af treden als zodanig van de heren prof. dr. K. Dijk, mr. G. H. A. Grosheide en prof. dr. ir. H. J. van der Maas voorzien door de benoeming van de he ren prof. dr. J. T. Bakker te Kampen, drs. J. Bakker, burgemeester van Hoo- geveen en drs. J. C. Verkerke te Utrecht, directeur van het bureau van de raad voor G.S.A. De bestuurssamenstelling is, na en kele mutaties thans als volgt: Voorzitter: prof. dr. R. Schippers; Sir Kenneth opende de mond om iets te doch een blos overtoog zijn voorhoofd en er kwam geen geluid over zijn lippen. r de toelating een jachthond te houden, ook al is dit in strijd met onze verordeningen die u. zolang u ons vaan volgt, verplicht bent na te leven. Na deze woorden haalde Sir Kenneth opgelucht adem. Met uw verlof. Mylord. antwoordde hij, Uwe Majesteit moet wat dit betreft enige toegevendheid to nen. Wij bevinden ons ver van huis en onze inkom sten zijn gering, zodat wij niet op brede voet kun nen leven, zoals uw rijke edelen die bij de Lombar- dijnen crediet kunnen eisen. Waarom ons verbieden bij onze gerstekoeken af en toe een stuk wildbraad te eten7 Het zal ons sterk houden cn zo zullen de Saracenen onze slagen des U hoeft niet Mijn veiligheid, Mylord, feller voelen. u noen mei mw verlof te vragen, zei Ri chard. want Sir Thomas de Vaux heeft u de toelating al gegeven. Niets weerhoudt u nog voor het nodige wildbraad te zorgen en dat u dat voorheen ook zon der onze toestemming hebt gedaan willen wij verge ten Ten overstaan van dappere mannen zien wij graag iets door de vingers. Maar genoeg hierover. Thans verlang ik van u te vernemen, heer ridder, waarom gij u op weg hebt begeven naar de oevers van de Dode Zee en de spelonk va heeft u daartoe opdracht gegeven? EngaddL Wie de" krijgsraad van de hei- *Hoe"duride iemand u zulk een bevel geven, zon der dat ik daarvan op de hoogte was? Met uw verlof, Mylord. zei Sir Kenneth weer ik had niet het recht dergelijke vragen te stellen. Ik ben soldaat van het kruis en ofschc ik er een eer in stel mij onder uw vaandel te plaatsen, toch is en blijft het mijn eerste plicht, zonder morren gehoor zaamheid te betuigen aan de bevelen van al de vor sten en opperhoofden die aan het hoofd van onze on derneming staan. Met de hele Christenheid betreur ik dat deze ziekte u uit de vergaderingen van de krijgsraad verwijderd houdt en uit de grond van mijn hart hoop ik u daar weer spoedig, geheel en al her steld, te zien verschijnen. Intussen echter moet ik als krijgsman de bevelen uitvoeren van hen die voor het ogenblik in de vergadering beslissen. Goed gesproken, riep Richard hem toe. en op u rust geen blaam. Mijn woede richt zich alleen tot anderen, die van mijn afwezigheid gebruik maakten en met wie ik zo snel mogelijk wens af te rekenen. En thans: welke opdracht had gij te vervullen? Neem mij niet kwalijk. Hoogheid, ontweek de Schot deze vraag, doch het komt mij voor dat u dit beter kunt vragen aan hen die mij hebben uitge stuurd. Zij Immers weten beter dan ik waar het om gaat, want zelf kan lk u slechts inlichten over de uiterlijke kant van de zaak. Probeer mij niet te misleiden, schoot de koning geprikkeld uit, want dat zou gevaar kunnen opleve ren voor uw veiligheid. i Sir Kenneth, was in gevaar toen ik door de woestijn trok, maar geen ogenblik heb ik geaarzeld mij van mijn opdracht te kwijten. U bent een moedig man!, zei Richard. Luister, heer ridder, ik hou van het Schotse volk omdat het dapper is. ofschoon plomp en koppig, en voor net merendeel ook eerlijk, al laten ze zich om redenen wel eens tot het tegendeel verleiden Op mijn beurt meen ik recht te hebben op hun waardering, want u weet net zo goed als ik dat ik voorrechten heb aangeboden die zij van niemand anders ooit heb ben gekregen. Steeds heb ik getracht met hen op een voet van eervolle vriendschap te leven en van vazal len maakte ik hen tot vrije mannen. Dat hebt u gedaan, Sire, gaf Sir Kenneth met een hoofdknik toe, en juist daarom heb ik mij, sa men met vele Schotse edelen, voor deze kruistocht onder uw banieren geschaard, liever^dan^ afwezigheid misbruik te maken or~ te vallen. Dat niet meer Schotten overgebleven is slechts een gevolg zij herhaaldelijk hun leven ge~ U spreekt de waarheid, knikte de Jconini ik erken dit. Doch aangezien u een eerlijke Schot bent wil ik er u op wijzen dat ik. als voornaam lid van het verbond der Christenvorsten, het recht heb te weten wat door hen wordt gedaan. Daarom moet u mij recht laten wedervaren door mij te zeg gen wat u weet. Ik twijfel er niet aan of uit uw mond zal ik meer waarheid vernemen dan uit die der anderen. Mylord. zei de Schot, uw woorden vleien mij en ik ben bereid u de waarheid te zeggen. Weet dan dat de opdracht er in bestond een poging te doen om door tussenkomst van de kluizenaar va Engaddi een heilig man die zelfs Saladin ee biedigt.. Wordt vervolgd prof. dr. F. de Roos. Overige bestuurs leden: prof. W. Kremer, dr. J. W. No- tebnom, ds. W. A. Wiersinga, mr. J. Exportopdrachten t oor Ned. orgelbouw In 1959 is door de fa. B. Pels en Zoon te Alkmaar een groot 4-klaviersor- gel in de Metropolitan Cathedral te Ma nilla geplaatst. Als gevolg hiervan kreeg deze firma dezer dagen de opdracht voor een groot orgel in de Protestant Episcopal Cathedral of St. Mary and St. John te Manilla. Dit orgel zal bevatten een groot 3-kla- viersorgel achter in de kerk en een 2- klaviersorgel in het koor. Beide orgels zijn vanaf, 2 speeltafels bespeelbaar. Voor dezelfde kathedraal wordt ook een 2-klaviersorgel gebouwd dat in een zij kapel geplaatst wordt ontving de firma een opdracht -en 3-klaviersorgel in de Saint John's Presbyterian Church te Wahroon- ga. Australië. Verder zijn o.a. nog in opdracht 10 orgels voor de U.S.A.. Canada en Zuid- Afrika. Bij de werken voor de U.S.A. is een zeer groot werk met 4 klavieren en 73 registers. Engeland i uw leger zijn o /an het feit dat gevaar durfden bren- jV/IINISTER Cals is een onderne- met een inperking van de vrijheid, mend man. Over heel het veld waarop, geheel terecht, het bijzon van het onderwijs strekt hij zijn be- der hoger onderwijs zo prat gaat? langstelling uit. Het is bovendien een Reeds schrijft „De (r.k.) Volks- actieve belangstelling, uitkomende krant"„Tegen de opzet van het ont- in een omvangrijke wetgeving. Van werp zullen uit protestantse, maar de kleuter tot de hoogleraar, geen ook hier en daar uit katholieke kring, enkele fase uit het onderwijs onttrekt dezelfde bezwaren naar voren ko- zich aan zijn aandacht. men als tegen de „mammoetwet". Die aandacht heeft meer en meer Alleen bij een enkel onderdeel zijn een wetgevend karakter gekregen, de bepalingen voor openbaar en bij- Aanvankelijk moest men deze be- zonder onderwijs gescheiden gehou- windsman verwijten maken, dat hij den. Sommigen willen geen genoe- zich teveel toelegde op het doen uit- gen nemen met wat zij hierbij ais gaan van nota's. Men wilde wel eens een verdoezeling van een beginsel- wetten van hem zien. Hoe lang lijkt verklaring zien", dit geleden. Want de wetsontwerpen Dan is er de regeling van het sub zijn gekomen, kleinere en grotere, sidie. Vergissen wij ons, wanneer muizen en mammoeten. Zozeer dat wij veronderstellen, dat de aanhan- het parlement zucht en in deze gers van het vrije hoger onderwijs, stroom nog nauwelijks naar adem hoe dankbaar voor een hoge, trou- happen kan. wens onmisbare subsidie, er de voor- Nog is de Tweede Kamer binnens- keur aan zullen blijven geven, dat kamers volop bezig aan de mam- althans een deel van de kosten zelf moetwet voor het middelbaar en worden opgebracht? voorbereidend hoger onderwijs, en Een universiteit als de Vrije te Am- reeds liggen de voorzieningen, zoals sterdam heeft het steeds moeten de minister zich deze gedacht heeft hebben en heeft het vandaag nog voor het hoger onderwijs, op tafel. van de steun, ook de geldelijke, Deze voorzieningen zullen aanlel- van wie achter haar staan. Het is de ding moeten geven tot diepgaande universiteit van de bijdragen en van bespiegelingen. Daar zijn voorstel- „de busjes". Verklaarbaar dat hon- len bij, die weinig beraad zullen be- derdduizenden deze universiteit zien hoeven en die de oplossing brengen als de hunne. Ook wie nimmer aan voor problemen en probleempjes een universitaire studie toekomen, waar we al geruime tijd mee zaten, weten zich aan haar gebonden. Men Te denken is hier aan de Invoering miskenne de betekenis van deze band van de titel „magister" voor wie toch niet. Het hoger onderwijs het doctoraal examen hebben afge- naar de bedoeling van de minister' legd, maar niet of nog niet tot de voortaan te noemén het wetenschap- promotie zijn gekomen. Iets moeilij- pelijk onderwijs wint er niet wei- ker ligt het al met de voorgestelde nig door aan waarde, invoering van een baccalaureaat: een Wat de minister heeft voorgesteld is, kortere academische studie. zoals het bij zijn meeste andere plan- Meer zal gerept worden over de ge- nen was, belangrijk. Het laatste lijkwaardigheid van bijzonder en woord zal er niet over zijn gespro- openbaar onderwijs, zoals de be- ken. Onderwerp en opzet dringen windsman deze erkend en beschermd tot een gedegen behandeling. Zoals wil zien. Gelijkwaardigheid is prach- het trouwens bij het onderwijs past. tig; zij bestaat trouwens reeds in Bij het hogere, het wetenschappe- feite. Maar zal de regeling van de lijke onderwijs niet het minst, gelijkwaardigheid niet gepaard gaan SOCIALISTISCHE GEZAGSSCHRAGERS Partij van de Arbeid deze kunst be- uit een staatsapparaat dat geen gren- oefent, is het er een met een bij- i kent? Wij hebben de zekerheid, zonder kleine k. Het jongste bewijs dat ons volk, prat gaande op zijn heeft zijn rede van zaterdag gele- vrijheid, daaraan in meerderheid al- in een moeilijk parket. Het onlangs hebben wij ook als krant, waar i gehouden congres hun weten- dig, op het regeerbeleid onze kri- schappelijk instituut heeft het ten tiek. Trouwens, geldt ook niet van overvloede aangetoond. Marx is over- het parlement, dat het tegenover de boord gezet. Het maatschappijbeeld regering vrij staat, al zal het gaar- is wezenlijk veranderd; zeker óók, ne bereid zijn haar te steunen waar maar bepaald niet uitsluitend en het kan? Zo ook wij. zelfs niet overwegend door de socialis- Welnu, dan willen wij wel met na- ten. Men is in socialistische kring vol druk stellen, dat het regeerbeleid onzekerheid. Wat vandaag ons liever is dan dat deze voor een politieke richting pijn- vanuit een overtrokken staatsappa- lijke situatie te doen? De heer Bur- raat. Zeker, zulk een laatste beleid ger heeft openhartig laten blijken, is gemakkelijker; het hanteert in welke richting men een oplossing machtswoorden. En wat het doet, zoekt: bepaald niet gewagen wordt opgelegd. Eerste paal voor V.U.-gebouwen- complex Verwacht wordt dat zeer binnenkort de eerste paal zal worden geheid voor het nieuwe gebouwencomplex van de natuur- en wiskundige faculteit der Vrije Universiteit te Amsterdam. Dit complex zal verrijzen langs de De Boe lelaan in de Tuinstad-Buitenveldert, even ten zuiden van het in aanbouw zijnde Academisoh Ziekenhuis van V.U. In de gebouwen van het 255 ter lange complex worden onderge bracht de afdelingen fysica, fysische chemie, chemie, geologie en biologie. In een langgerekt middengebouw ko men de ruimten voor algemeen gebruik en in de aan weerszijden dwars daar op staande vleugels de laboratoria en de werkruimten. De collegezalen liggen eigen moeilijkheden, maar in felle, Betoning van vrijheid echter is demagogische stijl afgeven op de moeilijker. Een vrijere loonpolitiek regering. is moeilijker dan een loonpolitiek Daarbij gaan de heren wonderlijk met loonronden. Het is onvermijde- ver. Want de socialistische vergade- lijk, dat daarbij fouten worden ge- lijn. Wie had zoiets uit socialistische genen die het, indien noodzakelijk, mond ooit durven bevroeden. Colijn kritiek niet hebben onthouden. de verachte, Colijn de verguisde, Co- Zoals we het ook in de toekomst, in- lijn tot lang na zijn dood de diep dien nodig, onze kritiek niet onthou- versmade, hij wordt nu aan het ka- den zullen, binet van vandaag ten voorbeeld ge- Beslissend echter houden. „Colijn wist wat gezag aldus de heer Burger van vaqdaag. daarbij de ge zindheid. Hoe staan we tegenover de regering? Met een positieve gezind- Want dat is kennelijk in de socialis- heid 0f met een kwaadaardige? Dc tische propaganda van deze dagen de heer Burger heeft ons niet in het wezenlijke grief tegen ons kabinet: onzekere gelaten, dat zijn gezind het heeft gebrek vreemd verwijt mond. De socialist heeft zich als re gel mindèr doen kennen door gezag. Een tieid een kwaardaardige is. Ook al socialistische gaat zij plotseling gehuld in het kleed van een vermeende eerbied voor het gezag. Een eerbied waarvan zijn re- het gezag dan door ge- de overigens bitter weinig bewezen eerbied voor het gezag, heeft. Ook dat is blijkbaar verleden tijd, j)je rede werd daarom een onwaar- zoals de socialist zoveel van zijn achtig geval. Zelfs dat eerherstel geestelijke bagage overboord heeft voor colijn. Hoezeer eerherstel voor gegooid, zonder overigens het ge- Colijn welkom moet zijn, op deze schapen vacuum met iets wezenlijks wjjze beoefend moet het eer een op te vullen. Bestond immers het- njeuwe bijdrage heten tot zijn ver geen de heer Burger zaterdag ge- guü-hig zegd heeft uit iets anders dan holle Maar 0'ok dit laatste is wellicht ty- woorden, die, verre van het heldsgezag te schragen, alleen maar gezagsondermijnend moesten wer ken? De socialisten willen dus regeer kracht. Maar wij vragen: wat voor regeerkracht bedoelt (ij? Is het de perend voor de kadervormende werk zaamheid van de heer Burger en zijr politieke vrienden. Hun eigen onbe hagen cn bange onzekerheid kon cr moeilijk door worden verborgen ge houden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2