Jlieuwe geihsctft(üimrant Zuiveringsactie in Frankrijk en Algerije op komst Speciale bevoegdheden voor De Gaulle Veertienduizend mensen verkeren in nood Komplot in Frankrijk Waarom stortte het verzet in VAR legert troepen aan Israëlische grens Prinses Anne druk aan 't breien Weer aanslag in Gouda schilderzelfmet DINSDAG 2 FEBRUARI 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- Advertentle-afdellng Tel 31441 ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter Familieberichten f018 pei millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58938 Veertigste jaargang no. 11784 Dr. E. DIEMER CHR1STELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoasticfi is gfjebleocn tngn bert ia Ugljenspoct" BLOEMENWEELDE in R.A.I. Zie pagina 5 AANVARING met Karei Doorman Zie pagina 9 Nederlands COMMUNISME Zie pagina 7 Parlement in spoedvergadering bijeen Magister i.p.v. doctorandus (Van onze parlementsredactie EEN doctorandus zal in de toe komst wellicht een magister worden genoemd. In plaats van „drs." mag hij dan „mg" voor zijn naam zetten. Minister Cals heeft dit in het thans ingediende wets ontwerp op liet wetenschappelijk onderwijs voorgesteld. Het gaat hier om personen die een doctoraal examen (bijvoor beeld in de economie, letteren of wiskunde) hebben afgelegd, waar aan niet de titel van meester in de rechten (mr.) of ingenieur (ir.) is verbonden. Tegen het officieel erkennen van de aanduiding doc torandus heeft de minister be zwaar, omdat dit woord eingenlijk betekent: hij die hoopt te docto- Personen die met goed gevolg een baccalaureaatsexamen (een nog nieuw examen na een kortere universitaire studie) hebben afge legd, zullen volgens het wetsont werp de titel baccalaureus mogen voeren. Zij zullen achter hun na men een B. mogen plaatsen en daaraan een of meer letters mogen toevoegen die de aard van de studie aanduiden. In verband met de toeneming van het aantal gevallen waarin van de op dit gebied bestaande vrijheid misbruik werd gemaakt, wordt het onbevoegd voeren van de genoemde titels voor het eerst in de geschiedenis van het Neder lands ondenoijs strafbaar 'gesteld. Hetzelfde geldt voor de doctors titel, die alleen gepromoveerden mogen voeren. Gewone en buitengewone oud- hoogleraren behouden volgens het ontwerp de titel professor in dien hun eervol ontslag is ver leend om gezondheidsreden of na het bereiken van de leeftijd van 65 of 70 jaar. Volgens de huidige wet komt het recht om deze titel te voeren slechts toe aan de eer vol ontslagen gewone hoogleraren. Zo zullen we dus in de toekomst wellicht schrijven ever „magister Hazenbosch" en „minister magis ter „De Pous". Het klinkt niet on aardig. Alleen het Tweede Kamer lid dr. Stokman zal het vermoede lijk niet leuk vinden, want tot nu toe was hij de enige magister in de Kamer. Maar de heer Stokman is dan ook gepromoveerd tot ma gister in het kerkelijk recht (in Leuven) en dat halen de heren Hazenbosch en De Pous vermoe delijk niet meer in. Ook de afkorting „mg" levert problemen op, want de scholier denkt daarbij aan milligram, de scheikundige aan magnesium en de postbode aan „met gelukwen- En prof. Romme? Zal hij gewoon mr. Romme (zonder prof) wor den? Het lijkt bijna heiligschen- gadering bijeen gekomen op verzoek van de regering in Parijs om haar speciale bevoegdheden te verlenen. De Franse regering wil 6 tot 12 maanden bij decreet gaan regeren. Algemeen wordt aangenomen dat De Gaulle en zijn regering deze bijzondere bevoegdheden opeisen om snel en krachtig te kunnen optreden tegen burgerlijke en militaire autoriteiten in Algerije, die de opstandelingen de afgelopen dagen gelegenheid hebben gegeven in hun verzet te volharden. Ook zullen waarschijnlijk acties in Frankrijk volgen tegen elementen, die erop uit waren, de regering-Debré ten val te brengen. Men neemt aan dat de Nationale Vergadering en de Senaat eveneens zal worden verzocht, de handelwijze van De Gaulle tij dens de crisis in Algiers goed te keuren en opnieuw zijn politiek van zelf beschikking te bekrachtigen. De minister van voorlichting, Frey, heeft verklaard dat alle mis daden of vergrijpen tegen de veilig heid in handen zullen worden ge geven van de gerechtelijke autori teiten. Opstandelingenleider Lagail larde zal wel een van de eerste zijn die zich voor de" rechter moet ver antwoorden. De baardige reserve luitenant, tevens afgevaardigde van de Nationale Vergadering, is giste ren van Algiers, direct na zijn over gave, naar Parijs vervoerd waar hij is opgesloten in de oude, grimmige Santé-gevangenis. Men acht het In Parijs niet onmogelijk dat Debné's kabinet na de toekenning vair de bijzondere bevoegdheden enkele wijzi gingen zal ondergaan. De minister var oorlog. Guiillaoimat en zijn collega var binnenlandse zaken. Ghatenet, zullen waarschijnlijk van het politieke toneel verdwijnen, daar zij het tijdens de orisis niet eens waren met de politiek va Ga-uil*»-. Ook de naam-van premier Debré wondt genoemd als mogelijke persona grata, aangezien hij begrip zou hebben getoond voor de Franse opstandelingen. In Algerije zal Paul Delouvrler waarschijnlijk ccn van de eerste slachtoffers van de zuivering zijn. Hem wordt verweten dat hij donder dagavond tijdens een opgewonden radiorede beloofd heeft, na overgave van de muiters samen met hen te marcheren naar het oorlogsmonument, een uitlating die onmiddellijk door de regering in Parijs werd tegengespro ken. Lagaillarde Lagaillarde droeg gisteravond nog steeds zijn camouflage uniform en rode baret toen hij in een politieauto de grote hekken varn de Sante-gevangenis binnen reed. De wagen werd voorafgegaan door twee motoren en een politieauto. Twee andere politiewagens volgden. Lagail larde had aan elke zijde een politie-agent Hij was niet geboeid. De opstandelingen leider was met een speciaal militair vliegtuig naar Parijs overgebracht. Actie voor de spijtoptanten gisteren in Haagse Dierentuin gestart EEN VERGADERING in de Haagse Dierentuin heeft gisteravond ver klaard, dat de overkomst van de spijtoptanten uit Indonesië naar Ne derland noodzakelijk is. Zij heeft een beroep gedaan op de regering om de overkomst van deze mensen te versnellen en op het publiek om dit werk door geldelijke steun mogelijk te maken. Zij was bijeengeroepen door een initiatiefcomité. Gesproken werd door de initiatiefne mer, de schrijver Tjalie Robinson. Deze was tevreden over het ordelijk verloop Hij zeide, dat de regering door slechts tweeduizend spijtoptanten per jaar toe te laten, blijk geeft van het besef, dat er nood is. Sinds enige lijd is deze nood groot en daarom is het noodzakelijk aan te dringen op versnelling van de repa triëring. Hij las een brief voor van mr H. W. van Doorn, voorzitter van de Ka tholieke Volkspartij, die verklaart, dat zijn Tweede-Kamerfractie reds veel aan dacht geeft aan dit vraagstuk, alsmede i brief van de Anti-Revolutionaire par- van gelijke inhoud. Eeu lek Voorts spraken de schrijver Hein Bui tenweg en de heer C. J. Stolk. Deze laatste deelde mede, dat er 'n lek is in 't Nederlandse hoge commissariaat te Dja karta, waardoor de Indonesische politieke leider E. F. Wens ten volle op de hoogte werd gehouden van elke nieuwe visum- aanvraag door een spijtoptant, tengevolge Andere sprekers waren de schrijver Johan Fabricius jr, en dr. J. W. Meyer Ranneft. Medegedeeld werd, dat nog niet vast staat op welke wijzen men de geldelijke steun van het publiek wil krijgen. Een gironummer was nog niet beschikbaar. :tie heeft de officiële naam „Natio nale Actie Steun Spijtoptanten Indone sië", afgekort tot Nassie. Het betreft hier hulp aan 14.009 gezin nen, waarvan het hoofd een aanvraag heeft ingediend. Hiervan zijn er 9000 van nensen, wier vroeger Nederlanderschap boven alle twijfel verheven is en 5000 over wie niet voldoende gegevens beschikbaar Gecii politiek Na de pauze drong Daams, lid der Tweede Kamer voor de Partij vap de Arbeid, erop aan deze zaak buiten de politiek te houden en er een nationale zaak van te maken door alle politieke groeperingen erin te betrekken. Het lid der Tweede Kamer (lib.) mej. mr. J. J. Th. ten Broecke Hoekstra deed een beroep op de pers om de nood van de spijtoptanten en de begonnen actie de grootst mogelijke aandacht tc schenken. Rockefellers verwachten een baby Steven Rockefeller heeft gister avond het gerucht bevestigd dat zijn vrouw, de vroegere Anna Marie Rasmussen, een baby verwacht. De zoon uit het vermaarde miljonairs geslacht en het eenvoudige Noorse meisje zijn zoals bekend in augustus van het vorige jaar in Noorwegen in het huwelijk getreden Lagaillarde mede te delen dat hij be schuldigd wordt vam een aanval op de veiligheid van de staat. Afgevaardigden naar de Nat. Vergadering kunnen niet gearresteerd worden tenzij zij gearres teerd worden op het moment dat zij eer vergrijp begaan. Lagaillarde deed blijk baar geen moeite van zijn parlementaire onschendbaarheid gebruik te maken. In Algiers is een arrestatiebevel uit gevaardigd tegen Ortiz, de kroegbaas die eveneens een leidende rol speelde in de rebellie. Hjj schijnt echter via de riolen met een deel van zijn aan hang uit de omsingelde vesting te zijn ontsnapt. Ortiz is in Algerije ge boren uit Spaanse ouders. Men ver moedt dat hü naar Spanje is uitge- In Frankrijk zijn gisteren opnieuw arrestaties verricht op beschuldiging van het in gevaar brengen van de veiligheid van de staat. Door het afluisteren van telefoonge sprekken is de Franse politie dezer dagen een komplot op het spoor gekomen, dat beoogde te zijner tijd In Frankrijk ondergrondse beweging te vormen en „regering van openbaar welzijn" in te stellen. Ook hield de organisatie zich bezig met een uitgebreide wapenhandel tussen Frankrijk en Algerije. Het hoofdkwartier was te Rijssel, Noord-Frankrijk, gevestigd en er waren afdelingen in het gebied van Parijs en in versoheidene andere Franse steden. De man achter de schermen zou de voor malige luitenant Philippe de Massey zijn. die voortvluchtig is. Bij een huiszoeking in zijn woning zijn bewijzen gevonden, dat hij nauw samenwerkte met uiterst rechtse groeperingen. Zijn seoreta is gearresteerd en zij moest vandaag met andere verdachten voor een rechter var instructie in Parijs verschijnen, beschul digd van samenzwering tegen de binnen landse veiligheid van de staat. Onder de aangehouden verdachten be vinden zich Yves Gignac, seoretaris-gene- raal van de Vereniging van oudstrijders van de Franse unie, generaal Bourdoncle de Saint Salvy, een oud-inspeoteur-gene- raal van het leger van wie een zoon ir Algerije is gesneuveld en de gebroeders Antoine en Valere Perebti Delia Rocca, van wie de een handelsagent is en de andere plaatsvervangend prefect onder het bewind van Pétain is geweest. Voorts zijn huiszoekingen verricht bij de gepensioneerde kolonel Langlade en bij generaal Cbassin, die na een onder vraging zijn vrijgelaten,. Behalve Massey zijn nog twee personen voortvluchtig, namelijk een zekere dr. Martin, diie lid is geweest van het „geheime oomité voor revolutionaire actie" en een zekere Negen andere leden van rechtse orga nisaties, die vrijdag werden aangehouden, zijn officieel beschuldigd van acties tegen de binnenlandse veiligheid. Abaho dreigt met boycot r.t.c. Gedelegeerden van de Abakopartij heb ben gisteren gedreigd, de rondetafelcon ferentie over de toekomst van Belgisch Kongo te verlaten. Zij zeiden dat zij dit zouden doen, tenzij de voorzitter, De Bel gische vice-premier Albert Lilar, ant woordt op een brief van Abakoleider Kasavoeboe, waarin de onmiddellijke vor ming van een voorlopige Kongolese rege ring wordt geëist. de Europese kolo- na n in de eerste plaats ingestort omdat zijn leiders de populariteit en het prestige van president De Gaulle onderschat hebben. Verblind door hun eigen anti-De Gaulle- gevoelens hebben deze leiders veronder steld, dat op een teken van hen heel Frankrijk zou opstaan. Na hun succes volle staatsgreep tegen de Vierde Repu bliek in mei 1958 waren zij er van over. luigd dat zij de zaken in Frankrijk kon den dicteren. Op hun periodieke bezoe ken aan Frankrijk met het doel feiten te verzamelen, hebben zij hoofdzakelijk contact gezocht met mensen die dachten zoals zij zelf deden en zijn zij naar Al giers teruggekeerd in de overtuiging dat hun overwinning niet lang meer op zich zou laten wachten. „Het leger staat achter ons, de vak bonden staan achter ons, de boeren staan achter ons", schreeuwde Robert Martel, de leider van de thans ontbonden 13 mei beweging twee toeken voordat er schoten in Algiers vielen. Frankrijk wacht op het ogenblik dat wij opstaan", beweerde dr. Bernard Le- fèvre, een lid van de junta. „De Vijfde Republiek heeft een vonk nodig om in brand te vliegen", zei dr thans voortvluchtige Joseph Ortiz. JN HUN BASTION in Algiers, zaten de leiders der opstan- delingen voortdurend aan hun radio om naar het nieuws uit Frankrijk te luiste ren. Hun wanhoop groeide dagelijks. Ten slotte, toen zij zagen dat de openbare mening in Frankrijk tegen hen was, gin gen sommigen zo ver dat zij hoopten op een militaire aanval op de vesting, waar door de regering van De Gaulle in discre- diet zou raken. Maar die aanval kwam niet. Zij ver lieten hun barricades zonder een nieuw „Boedapest". Het leger is verre van enthousiast over de belofte van De Gaulle voor zelfbe schikking voor de Mohammedanen. Sléchts een klein aantal officieren was echter bereid de zijde te kiezen van een handjevol betrekkelijk onbekende avon turiers tegen De Gaulle. Ondanks wat verwikkelingen in het leger, die het de insurgenten mogelijk maakte wapens te verkrijgen en grote menigten te verzamelen, was het grootste deel van het leger niet bereid de revolte 'ERDER WEERHIELD ook het kaliber yERi Lagaillarde, Ortiz, een aantal kooplieden, dokters en een advocaat vele Europese kolonisten er van om zich bij de muiterij aan te sluiten. Ofschoon zij anti-Gaullis tisch zijn. wisten vele Europeanen in Algiers dat de opstandelingen niet tegen De Gaulle opgewassen waren. Ook de houding van de mohammedaan se massa was een slag voor de muiters Ofschoon de Algerijnse politiek van De Gaulle tot nu toe niet vele mohammeda nen heeft overtuigd, weten de meesten hunner dat zij van hem meer kunnen verwachten dan van iedere andere Fran se leider. Zij hebben dan ook de oproep van de opstandelingen om tegen De Gaulle te demonstreren geboycot. Nai male de revolte voortduurde, deden al deze factoren zich meer en meer gelden. Ten slotte bleef er voor de opstandelin gen niets anders over dan te capituleren Artillerieduel en luchtgevecht STRIJDKRACHTEN van de Verenigde Arabische republiek zijn op weg naar de Egyptisch-Israëlische grens langs de Sinaï-woestijn, Alle mi litaire verloven in de V.A.R. zijn ingetrokken en voor het leger is de nood toestand afgekondigd. Onder leiding van veldmaarschalk Amer verga derde het opperbevel gisteren verschillende keren en de regering in Kairo zond een klacht aan de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. Deze actios zijn het gevolg vam het treffen aan die Syrlsch-Israëlisohe grens, .gisteren en zondig. Vanochtend meldde het Egyptische blad Al Ahrarn dal strijd krachten van de V.A.R. al stellingen ir het grensgebied hebben betrokken. Gisteren hebben Synisobe en Israëlische troepen In alle vroegte een antilüenieduel geleverd in die gedemiifliiibamiseerde zone ten zuidoosten van het meer van Galliiea. Israëli's hebben onder dekking vain artil lerie een verlaten dorp opgeblazen, dat de Syriëns naar hun zeggen als militaire basis gebruikten. Drie Israeli's werden gedood en zeven gewond. De Syriëns zeggen dat Israëlische troe pen, die het dorp bezet hadden, het later weer prijs hebben moeten geven, waarbij zij „zware verliezen" leden. Twee Syriëns werden gedood en vier gewond. In een Syrasoh legerbericht is g t dat twee vam een groep vam vier Israë lische straaljagers door Syrische vlieg tuigen zijn beschadigd boven Syrdsch ge bied. Men had er e e n zien neerstorten op Israëlisch gebied. Van Israëlische zijde J?i het vernielde en door de Syriërs verlaten dorp vonden Israëlische soldaten automati sche wapens van Russische makelij. PRINSES ANNE wacht in het Londense Buckingham Pa lace in spanning op de komst van haar nieuwe broertje of zusje; zij is ijverig bezig met het breien van kleertjes voor het kind, dat in de tweede week van februari wordt verwacht en dat het derde zal zijn van koningin Elizabeth en prins Philip. Overigens is de kleine prinses niet de enige, die belangstelling heeft voor de baby. Uit vele delen van de wereld zijn nu al geschenken in het Londense paleis afgeleverd. Zuster Helen Rower, Engeland waclit in spanning op koningskind de vroedvrouw die ook aanwezig was bij de geboorte van prins Charles en prinses Annearriveerde gisteren in Londen. De kinderverzorgster, Mabel Anderson, is bezig met de inrichting van de kinderkamer: lichtgroene meu beltjes en rose gordijnen. In een vijf kamers tellende parterre suite, waar gewoonlijk staatsbezoekers icorden ontvangen, en die nu is ge transformeerd tot „miniatuur-zieken huis", staat dc wieg gereed; in de zelfde wieg bracht ook koningin Eliza beth haar eerste levensjaar door. Er kwam een nieuwe kinderwagen in Buckingham Palace. De beschik bare kinderwagen was uit de lijd ge- raakt. Vermoedelijk een maand na de ge boorte zal het derde Engelse konings kind worden gedoopt. Tot kort voor het tijdstip van de doop zullen de Engelsen naar de naam moeten gissen. En dat zullen zij als goede Britten ongetwijfeld doen. is tegengesproken dat er vliegtuigen den zijn genaakt. Premier Ben Gocrion van Israël heeft in het parlement gezegd, dat Israël de Syriërs onder geen beding rechten in de gedemilitariseerde zone zal toestaan en zonodig geweld zal gebruiken als er geen andere manier is om de eigen mensen I het gebied te beschermen. In dezelfde stadswijk van Gouda, 1 zaterdagavond een aanslag is gepleegd op een schippersvrouw, is gisteravond weer een meisje, de 18-jarige Elly O. aan gerand. Het meisje;-dat van haar be trekking naar huis terugkeerde, werd van achteren bij de keel gegrepen toen zij haar fiets achter het huis in de schuur wilde plaatsen. Zij verloor het bewust zijn. Een buurman, de heer Ultee, vond haar later en waarschuwde de politic. Het meisje kan zich van het gebeurde praktisch niets meer herinneren. Ze liep geen letsel op. De aanslag werd gepleegd op het Uiverplein aan het uiterste puntje van de stadswijk Korte Akker. Koningin tien dagen naar Zwitserland Koningin Juliana is vanmorgen om tien uur per trein naar Zwitserland vertrok ken, waar zij een vakantie van tien dagen zal doorbrengen in het kanton Wallis (Valays). DaaT het hier een privéreis botreft kon de Rijksvoorlichtingsdienst, zo deelde men desgevraagd mede, niet precies vertellen waar de Koningin zal verblijven. Ook kon niet worden medegedeeld, wie tot haar gezelschap behoort. Het kanton Wallis (hoofdstad: Sitten) ligt in Zuid-Zwitserland- Het is erom be kend. dat het de hoogste Alpentoppen heeft .zoals de Mabterhorn en de Monte Rosa. Het gebied is zowel Frans- als Duits talig. Zoals men weet is prins Bernhard in Afrika en zijn de prinsessen Beatrix en in Oostenrijk. De jongste twee prin sesjes zijn in Soestdijk De prinsessen Beatrix en Irene zijn vandaag in Sankt Anton aangekomen. Prinses Irene kwam uit Wenen om haar skivakantie voort te zetten en prinses Beatrix is gisteravond uit Nederland ver trokken. In de Oostenrijkse Alpen is inmiddels verse sneeuw gevallen. Sukarno in april naar Bulgarije Sukarno heeft te Djakarta een uitno diging aanvaard vam de voorzitter der Bulgaarse nationale vergadering, Dimitar Gamef in april een bezoek te brengen aan Bulgarije, warneer hij een reis maakt door de pas onafhankelijk geworden lan- in Noord-Afrika. Het militaire commando te Djakarta heeft het linkse binnenlandse persbureau de Indonesische nationale persdienst voor onbepaalde tijd ver-boden evenals het zon dagsblad Berita Mirnggu. In totaal zijn niu de laatste drie dagen 3 bladen en een persbureau verboden. De maatregel is genomen omdat het persbureau een be richt had verspreid, dat de ambassadeur der Verenigde Staten zich zou bemoeien met Indonesiës binnenlandse aangelegen heden en omdat Berdita Minggu melding had gemaakt van het optreden der Indo nesische opstandelingen te Singapore. Een lange rij vrachtwagens stond gistermiddag voor het militaire hoofdkwartier in Al giers gereed om de muiters, die even tevoren de barricaden had den verlaten, naar een (onbe kende) plaats buiten de stad te brengen. In Japanse mijn reeds 32 doden gevonden De Japanse politic lieeft vandaag mee gedeeld dat zjj 32 ljjken heeft gevonden in de mijn te Joebarl op het eiland Hok kaido. De mijnwerkers waren zoals ge meld gisteren om het leven gekomen bij een gasontploffing. Men vreest dat nog tien man het leven hebben verloren. Ruimtevaart. Een Tsjechische ge leerde heeft vandaag verklaard, te gelo ven dat de volgende maand in de Sow- jetunie een bemand ruimtevaartuig zal worden gelanceerd, dat naar de aarde kan terugkeren. Toenemende wind uit het zuiden De Bilt venvacht tot woensdagavond: Veranderlijke bewolking en vooral aanvankelijk plaatse lijk mist. Geen neerslag van betekenis- Matige tot krachtige zuidelijke wind. Ten noorden van de grote rivieren stijging van de temperatuur. In het zuiden ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur). Woensdag 3 februari de verf voor het schilder feest SIKKENS-TJALLEHA PEODUKT VERFHANDEL HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Zó -Limto Stockholm

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1