(€sso) Oud en Romme zouden in het kabinet moeten Europese verkiezingen hebben volle aandacht Uitzonderingstoestand op Curacao afgekondigd Kwatta Reep Papier, Chinees geheim 5 MAANDAG 1 FEBRUARI 1960 VRIJNEDERJAND ■Chrijft over het kort geding, dat Propria Cnres heeft aangespannr- tegen Elsevlers Weekblad: Waar gaat het immers om? Niet om e< incidentele aanklacht van mensen die zich kwaad hebben gemaakt over een ongeluk kige uitdrukking, maar om de eerste poging tot juridisch verweer tegen het rechtse extremisme, zoals dat meer en meer naar voren komt in een bepaald deel van de Nederlandse pers. Dit extremisme is een merkwaardig mengsel van de beruchte revolverjournalistiek uit het Indië van voor de oorlog, de met cynisme doorschoten kruistochtmentaliteit van het MacCarthyisme en het superpatriottisme van mensen die in de oorlog een opmerkelijk tekort hadden aan patriottisme zonder meer. Hun arsenaal hebben zy echter gemeen met de ultra's aller landenroddel, verdacht making, verdraaiing van feiten en pure laster. ELSEVIER^^KBLAD Met verdriet moeten wy andermaal poli tiek gestuntel signaleren van het kabinet- De Quay. Met verdriet: want niets zou ons aangenamer zyn dan dit kabinet zonder socialisten om wys en verstandig beleid te kunnen prijzen. Op een dwaas en onverstandig besluit om het loonoverleg in de vervoersector rauwe lijks af te breken, omdat ergena een wilde staking was uitgebroken, volgde een malle vertoning in de Tweede Kamer, waarin de regering bakzeil moest halen. Zy werd zowel door de oppositie als door eigen partijgenoten genoopt tot een volle ommezwaai. Zy werd gedwongen alles te doen, wat zy eerst weigerde te verrichten. Terecht betreurde „de Volkskrant", dat de ministers Van Rooy en Korthals hopeloos faalden by hun poging een kromme zaak recht te praten en dat een man als staats secretaris Roolvink daarbij nog zyn aandeel trachtte te leveren. Inderdaad heeft het ministerie-De Quay i door ernstig falen van drie zijner bewinds lieden aan zyn eigen prestige weder een I zware slag toegebracht. Het is onbegrijpelijk, hoe deze regering er andermaal in slaagde zich door twee ministers en een staatssecre taris in een onmogelijke positie te laten brengen. Duikers vinden ringen met prijskaartjes 0 Twee duikers van de Koninklijke Marine, afkomstig van Hr. Ms. Soemba uit Den Oever, hebben in Amsterdam uit het water van de Prinsengracht bij de Laurierstraat 183 zilveren en doublé dames- en herenringen opgehaald. Ver scheidene waren nog voorzien, van prijs kaartjes. De sieraden behoren tot de monstercollectie, die dinsdag 19 januari op de Jacob van Lennepkade was gesto len uit de auto van een vertegenwoor- Nadat de rijkspolitie reeds had ge poogd de sieraden die volgens aanwijzin gen van verdachten daar in het water zouden liggen, op te halen, werd de hulp I ingeroepen van de Koninklijke Marine. Thans is ruim driekwart van de gesto- len sieraden terecht. Christ.-hist. jongeren bijeen "LTET bondshuis „Venwoude" te La- n ge Vuursche heeft zich de laatste ja ren een vaste plaats verworven in de serie kaderconferenties van de Fede ratie van Christelijk-Historische Jon gerengroepen. Tijdens het weekend is men er weer bijeengeweest, ditmaal voor een beraad op de plannen voor rechtstreekse Europese verkiezingen. Mr C. A. Bos te Amsterdam, die re gelmatig belangrijke Europese verga deringen meemaakt, was daarbij een kundige gids. Uit de besprekingen bleek duidelijk dat de CH-jongeren zeer positief staan tegenover de plan nen voor Eur. verkiezingen, meer dan vaak in de CHU het geval is. De Bui tenlandse Commissie van de CH.TG bleek al verscheidene goede contacten te hebben gelegd, die van grote bete kenis kunnen zijn bij een Europese protestantse partijvorming. Mr. Bos wees er op, dat in de verdra gen van de verschillende Europese ge zagsorganen sprake is van rechtstreekse verkiezingen Deze bepalingen zijn ech ter zo algemeen gehouden, dat men er alle kanten mee uit kan. Aan de Euro pese muur zag hij dan ook nog niet veel haken om er het verkiezingsjasje aan op te kunnen hangen. Meer verwachtte hij van het rapport, dat binnenkort zal worden uitgebracht door de werkgroep, die in 1958 is ingesteld door het Euro pese parlement om voorstellen uit te werken voor rechtstreekse verkiezingen. Daarbij moet momenteel echter wel re kening gehouden worden met de rem mende invloed van de verwarde poli tieke situatie, vooral in Frankrijk. HU betoonde zich verheugd over de instelling van de Europese Werkgroep in de CHU, die moeilyke problemen te verwerken krUgt, omdat er in de vyf andere landen geen protestantse zuster- partUen zyn. Dit is een reden te meer, zo Niet eerst de kat uit de boom kijken meende hU, om na te gaan of althans tlonaal een oplossing gevonden kan den in een samenwerking tussen de CHU •n ARP ten aanzien van Europese kiezingen. Mr Bos constateerde dat men i grotere partijen positief staat tegenover Europese verkiezingen en daarom speet het hem, dat er juist in de CHU nog en kele leidinggevende personen zijn, die kennelijk eerst de kat uit de bomen willen kijken Hij meende dat een meer actieve instelling geboden was en oogst te daarmee ter conferentie algemene in stemming. Natuurlijk befekenen deze verkiezin gen niet meteen een fenominale inte- gratiesprong, maar ze zullen de ont wikkeling zeker ten goede beïnvloeden. Behalve goede voorlichting over de Euro pese integratie staat de CHU nog te doen. Ze zal kader moeten voi dat vertrouwd is met de problematiek en verder zal ze zich op korte termijn moeten beraden op de belangrijke vra gen van samenwerking met andere par- Voor- en nadelen Nu het Europese Parlement wordt sa mengesteld vanuit de nationale volks vertegenwoordiging, is het mogelUk ex treme partijen van links en rechts te we ren. By rechtstreekse verkiezingen kry- Eiland tvas niet meer te besturen Eilandraad verwierp alle voorstellen ALS gevolg van het gemis tan ver trouwen tussen het bestuurscolle ge en de eilandraad van Curasao is bij de algemene maatregel van rijksbe stuur de uitzonderingstoestand afge kondigd. De bevoegdheden en verplich tingen van het bestuurscollege zijn bij algemene maatregel van rijksbestuur overgedragen aan de gezaghebber van het eilandgebied. De maatregel is genomen op grond van artikel 93 van de staatsregeling van de Nederlandse Antillen en zal voor 10 Kwatta- toldaatjes krijgt U van Uw winke lier een 20 cents Manoeuvre reep gratis (geldig tot 31 december '60). 208) Tot de betrekkeiyk weinig uit vindingen die het Westen rechtstreeks aan de Chinezen te danken heeft, be hoort het papier. In het jaar 105 kwam Tsal Lun, een keizerlijk Chi nees ambtenaar, tot de ontdekking, dat een pap van lompenvezels, van henneptouw, van moerbeiboomschors of van gras kan worden uitgeschept op een fyne zeef en dat door verlies van water een vlies ontstaat dat, na gedroogd en gladgemaakt te zyn, uit stekend beschrijfbaar is. Deze me thode van Tsal Lun om papier te maken, verspreidde zich al spoedig tot de grenzen van het Chinese rijk en in de derde en vier de eeuw schreven de Nestoriaanse Chris tenen van Turke stan hun bijbels en andere geschriften dan ook reeds op voortreffelyk pa pier, dat de tand des tyds zó uitnemend heeft weerstaan, dat onder het woestUnzand door ont dekkers nog volkomen gave exempla ren zyn aangetroffen. Ook ln die oude tyden waren de staten niet geneigd anderen van hun bevindingen te laten profiteren en de Chinezen maakten daarop zeker geen uitzondering. Zij 6loten hun grenzen hermetisch om te beletten dat de uit vinding van de papierbereiding naar het buitenland zou ontsnappen. De papierfabricage bleef dan ook een ge heim voor het buitenland tot de Arabieren Samarkand veroverden en daarbij enige Chinezen gevangen namen die de kunst van het papier maken verstonden. Direct werd nu een papierfabriek K Samarkand op gericht en ln 793 begon Bagdad zalf TOCH IS HET ZO! met de produktic. Van toen af begon de zegetocht van het papier door de Arabische wereld. Momenteel, nu wc letterlijk en figuurlijk onder het papier bedolven worden en we bereid zyn de hele wereld kaal te kappen en te ont- bossen om vooral maar een overvloed aan papier te kunnen hebben, is het nauwelijks mogelyk te beseffen, van hoeveel belang de nitvinding van Tsal Lun destyds is geweest. In het westen werd in de tUd dat het papier ln Arabië in opkomst was, nog steeds op perkament geschreven. Dat was een dure geschiede nis, want perkament is eigenlijk een soort leer. Toegegeven moet worden, dat dit schrUfmateriaal enige malen ge- brnikt kon worden, door de vorige tekst er van af te schrap pen, maar deson danks was het een kostbaar schryf- materiaal. De westerse wereld zou □a de uitvinding van de boekdruk kunst dan ook zeker niet met zulke sprongen naar hogere trappen van ontwikkeling zyn gesneld, indien het goedkope papier niet aanwezig was geweest; daardoor waren ook men sen met smalle beurzen in staat zich de nodige boekwerken aan te schaf fen. Laten we het nog anders zeg gen: door het papier is het mogelijk geworden de wetenschap op grote schaal te verbreiden. Over verbreiden gesproken, kort geleden Is door de televisie de opvat ting verkondigd, dat Oxford thans het koudste plekje op aarde is. Maar daar valt wel wat tegen te zeggen! Daarover e i volgende keer. niet langer van kracht blijven dan noodzakelijk is. In ieder geval zal de maatregel 7 juli 1963 vervallen, de datum van de eerstvolgende eilandraadsverkiezingen. PROTEST De oppositie in de eilandraad heeft een telegram gezonden aan minister president De Quay. In dit telegram wordt ernstig geprotesteerd tegen de „onjuiste toepassing van de staatsrege ling, de eilandregeling en de investi tuur van de heer Jonckheer met de ab solute macht over Curacao." De nieuwe regeling, aldus dit tele gram, vernietigt de autonomie De oppositie, de N.V.P.-C.O.P., die 47,5 pet van de bevolking vertegenwoor digt, herhaalt haar verzoek tot onmid dellijke uitschrijving van verkiezingen. ACHTERGROND De achtergrond van de moeilijkheden op Curasao is, dat de eilandraad, te ver gelijken met de Nederlandse gemeente raad, bij het optreden van de tegenwoor dige Antilliaanse regering werd gevórmd door de Democratische Partij. Op grond van deze meerderheid was ook het be stuurscollege (B. en W. in Nederland) samengesteld. Als gevolg van enige mutaties heeft de oppositie, in hoofdzaak be staande uit.de Nationale Volkspartij, de meerderheid van één lid in de eilandraad gekregen. De zittende le den van het bestuurscollege weiger den hun zetels prijs te geven zonder nieuwe verkiezingen. De nieuwe meerderheid heeft toen stelselmatig alle besluiten verworpen, die het eilandbestuur van de nodige financiële middelen moesten 1 Hierdoor konden niet alleen nieuwe werken worden uitgevoerd, maar zelfs de betaling van de salarissen van de ambtenaren per 1 maart a.s. kwam in gevaar. Over het afkondigen van de uitzonde ringstoestand hebben de Antilliaanse premier, de heer Jonckheer, en de mi nister van justitie, de heer Isa, overleg gepleegd met de rUksrcgering in Den Onzuiver water verwoest verf Een raadsel, dat de gemoederen ln Terheijden bij Breda reeds lang heeft bezig gehouden en dat aanleiding is ge weest tot veel veronderstellingen en on derlinge ruzies, is opgelost. Er zit zwa velwaterstof in het riviertje de Mark dit in de vorm van gas opstijgende ir is er de oorzaak van dat de verf op de huizen aan de zijde die naar do Mark gekeerd is, zwart nitslaat. Dit gas, dat het orakel van Delfi heette te inspireren is er ook de oorzaak van, dat koperwerk rood en tafelzilver z slaat. Het verontruste gemeentebestuur heeft zich tot enkele deskundigen gewend en deze kwamen tot de conclusie, dat de verkleuringen geweten moeten worden aan genoemd zwavelwaterstof, dat door inwerking op het in de verf aanwezige loodwit een zwart zwaveilood vormt. Zij adviseren nu loodwitvrije verven te ge bruiken. Met deze verklaring staat het wel vast, dat verscheidene Terheijdenaren hun hulsschilders ten onrechte hebben beschuldigd inferieure verfsoorten te hebben gebruikt. Dat het zwavelwater stof in de Mark aangetroffen wordt, moet volgens de deskundigen geweten worden aan een ernstige verontreiniging gen deze echter wél een kans. Mr. Bos achtte dit bezwaar niet doorslaggevend, omdat de democratie deze consequentie nu eenmaal met zich meebrengt. Boven dien achtte hy het beter deze partyen op bet politieke vlak te weerstaan dan ze ln de rug te weten. Hy sloeg de voordelen hoger aan. Door rechtstreeks verkiezingen wordt het volk immers sterker betrokken by de Europe se zaak. De éénwording mag geen bezig heid zijn van politici alléén. Mr. Bos was het dan ook niet eens met de gedachte dat de kiezers nog niet rijp zouden zijn voor verkiezingen. Wanneer zij geconfronteerd worden met de pro blemen. zullen ze zeker een houding weten te bepalen. Daarbij komt dat ver kiezingen een noodzakelyke voorwaarde zijn voor de Europese partijvorming. Ook al gebeurt dit niet direct, dan zal er toch een stimulans van uitgaan tot breder Hij kon er vrede mee hebben dat i; het Europese parlement de binding .met de nationale parlementen gehand haafd zou blijven. Maar hij bepleitte sterk dat er uiteindelijk tegenover onafhankelijke Europese regerings personen een controlerend orgaan komt te staan, dat bestaat uit onaf hankelijke parlementariërs. Daarom moet juist in het begin de binding niet te groot zijn, want anders komt men er niet meer van af. „Etalageshow" Verkeerschaos na muziekrel Amsterdamse muziekliefheb bers hebben zaterdag in de Leid- sestraat een geweldige verkeers chaos veroorzaakt. Het begon met een optreden van „The blue diamonds", een bandje van drie man en een zangeresje, achter de spiegelruit (vijf bij drie me ter) van een grammofoonplaten winkel aan de Leidsestraat. Kort na half twee werd de belang stelling voor de etalageshow te groot. De spiegelruit, waarvoor vijf fietsen waren „geparkeerd" begaf het en in korte tijd waren een onbekend aantal teenagers voorzien van snijwonden. was de straat bezaaid met glasscher ven en was ook de inventaris van ds winkel geheel vernield. Het verkeer in de Leidsestraat liep muurvast. Agenten te voet, op moto ren en in een tweetal wagens hadden veel tijd nodig, hun opdracht orde in de chaos uit te voeren. Zij boden de band verder op te tredèn. De gehele verdere middag bleef de straat onder extra politietoezicht. Te gen vijf uur was de rust weergekeerd. Inmiddels was de 12-jarige Ansje Pe ters, die diepe snijwonden had opge lopen aan de linkerarm en -hand, naar het ziekenhuis gebracht. In de winkel werd een stukje hoofdhuid met haar ge vonden. Dit werd vermoedelijk door een jongen achtergelaten. Jonge Hongaren geëxecuteerd De B.B.C. heeft zaterdag omge roepen dat de communistische auto riteiten van Hongarije in december 150 18-jarigen geëxecuteerd hebben voor him aandeel in de anti-Russi sche opstand van 1956. De jongens en meisjes zijn gevan gen gehouden totdat zij de leeftijd van 18 jaar bereikt hadden, zodat zij legaal geëxecuteerd konden worden. He rapport hierover was afkomstig van Douglas Stewart, correspondent van de B.B.C. te Wenen. Stewart ver klaarde het nieuws van betrouwbare zegslieden uit Hongarije vern hebben. Behalve de 150 jongemensen zouden in de afgelopen zes maanden bovendien 54 volwassenen als opstandelingen geëxe cuteerd zijn. Het Britse ministerie van buitenland se zaken heeft niets over het rapport willen zeggen, maar enkele gezagheb bende woordvoerders achten het wel ge fundeerd. De Hongaarse regering heeft verleden jaar de beschuldigingen ontkend als zou zij grote aantallen jonge mensen vast houden totdat zij een leeftijd bereikten, waarop zij geëxecuteerd zouden kunnen worden. Volgens Stewart zijn de 18-jarigen be gin december geëxecuteerd in de cen trale gevangenis van Boedapest. Vol gens zijn mededelingen zouden enkele dagen na Kerstmis nog zeven jonge mensen, die ten tijde van de opstand 16 jaar waren, gearresteerd zijn. Ongeluk Hugo de Groot voor Raad Luchtvaart Op 4 maart a.s. zal de Raad voor de luchtvaart onder voorzitterschap van mr. J. E. van der Meulen in het gebouw van de Hoge Raad te Den Haag, bijeenkomen om een open baar onderzoek in te stellen naar de oorzaken van het ongeluk met de PHLKM, de Superconstellation Hu- go dc Groot. Deze stortte op 14 augustus 1958 op weg van Shannon naar Gander op de lijn Amsterdam- New York in zee, waarbij 99 perso nen (de acht leden van de beman ning onder gezagvoerder Feiko Roe- lofs inbegrepen) om het leven kwa- Krniswoordpnzzel Horizontaal: 1. vast deel van een boom; 4. voorzetsel; 7. stuk buiten dijks land; 8. reinigingsmiddel; 9. breedvoerig; 11. keurig; 12. erwten soep: 14. spil van een wiel; 15. water in Engeland; 16. telwoord; 17. gezond heid (Fr.); 19. hoogste punt; 21. geld som (Lat); 23. gem. in N.H ,24. wa ter in Limb.; 25. kippenloop; 26. zeeuw- De piek'raar in de puzzle-rit de man die 't altijd tegenzit de reiziger met monsterkoffer en wie er meer op Neerlands wegen iets aan zijn motor is gelegen zij allen weten wat beduidt met ESSO bent u beter uitl Verticaal: 1. jongensnaam; 2. spits of puntig als een tap; 3. notitieboek; 4. overzetvaartuig; 5. gem. in Gelderl.; 6. ratelpopulier; 7. grondregister; 10. gem. in Groningen; 13. distilleerkolf; 17. tweetal; 18. drietenige struis; 20. lied; 22. bijwoord. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. Lassa; 4. ha; 5. l.k.; 7. damp; 9. Amer; 11. top; 12. Inn; 14. eed; 16. st; 18. e.p.; 19. ba; 20. os; 21. al; 22. Po; 23. el; 25. pa; 27. tin; 29. ges; 31. Don; 33. kier; 35. Naab; 37. ge; 39. A.M.; 40. Maarn. Verticaal: 1. lam; 2. si; 3. alm; 4. Haps; 6. keep; 7. do; 8. pi; 9. An; 10. re; 11. Tibet; 13. nu; 15. Doorn; 17. tol; 18. elp; 23. enig; 24. de; 26. Adam; 28. ik; 29. gr; 30. Sn; 32. Ob; 34. Eem; 36. aan; 38. na. Gemeentepersoneel Amsterdam wil uitkering ineens Op een vergadering van de centra le commissie voor georganiseerd overleg te Amsterdam onder voorzit terschap van de wethouder voor de personeelszaken, de heer W. Stein- metz, is een ontwerp-voordracht aan de Amsterdamse gemeenteraad tot toekenning van een uitkering-ineens aan het gemeentepersoneel over het eerste kwartaal van 1960 besproken. Daarbij kwam tevens aan de orde een door een voorvergadering van het G.O. gedaan voorstel, aan dit personeel voor lopig een salarisverhoging toe te kennen van 5 pet. met ingang van 1 augustus 1959 (met een minimum van 20,80 per maand) zulks in afwachting van defini tief te treffen voorzieningen. Over deze punten is ter vergadering geen overeen stemming bereikt. De standpunten zul len ter kennis van B. en W. worden ge bracht, die terzake een beslissing moe- Felle aanval van mr. Burger ^Rc2Criïl2fS2[6Z32! DE Voorzitter van de Tweede- n 11 Kamerfractie der Partij van Jbef ffcllWciartS de Arbeid, mr. J. A. W. Burger, heeft zaterdagmiddag een bijzon der felle aanval op het kabinet- De Quay gedaan. „Moeten wij niet vrezen, dat niet alleen binnen onze grenzen maar ook daarbui ten het regeringsgezag in het achter ons liggende jaar hollende bergafwaarts is gegaan? Dat is wel de grootste grief die wij te gen dit kabinet hebben", zei de heer Burger op een demonstra tieve centrale kadervergadering van zijn partij in de stampvolle grote zaal van de Haagse Dieren tuin. Aan het adres van „de feite lijke machthebbers van van- de liberale en rooms-ka- tholieke leiders prof. Oud en prof, Romme, zei mr. Burger: „Ik be twist uw recht om Nederland zon der presentabel bewind te laten. Ik verlang een kabinet dat het regeringsgezag aan kan". De heren Oud en Romme kunnen zich volgens de socialistische fractie leider niet veroorloven „de macht naar zich toe te trekken en rustig in de Kamer te blijven zitten, terwijl hun regering niet van her of der blijkt te weten. Zijzelf, dan wel figuren uit hun kring die verstaan wat regeren betekent, zullen hun verantwoordelijk heid voor de publieke zaak dienen te aanvaarden". Sprekend over het beleid van het ka binet. in het bijzonder ten aanzien van de busstakingen, riep de heer Burger onder donderend applaus uit: „Het is wel proberen, maar niet regeren. En uitgerekend zulke regeerders gaan er nu eens flink op los slaan als het ner gens toe dient en dan delen zij klap pen uit die op het verkeerde hoofd te recht komen". (Van onze parlementsredactie) De heer Burger zei dat zijn hoofd bezwaar zich met richt tegen het feit dat minister Van Rooij (sociale za ken) „een nogal zielig figuur slaat" Zwakke ministers „waren er heus ook wel in de kabinetten-DreesNet zo goed als er in het kabinet-De Quay ook wel ministers van niveau zijn. Denk maar aan Zijlstra, aan Cals, aan De Pous. Neen, het gaat er dat dit kabinet geen leiding heeft, niet van voor- of achteruit weet, dat de minister-president zich bedrinkt aan fraaie volzinnen en die ver ze inhoud hebben nit. weet te maken, omdat hij zich niet werkelijk in de zaken heeft gestort", aldus mr. Burger. De socialistische fractieleider onder streepte dat niet de vraag aan de or de is of de P.v.d.A. regeringsverant woordelijkheid moet dragen. Het gaat volgens hem nu om de vraag: „Mag het Nederlandse volk genoegen nemen met een leiding waaraan ieder leider schap ontbreekt?" Mr. Burger zei dat driekwart van de loon- en salaristrekkenden in ongunsti ger omstandigheden dan zeven of acht maanden geleden verkeren, terwijl de kapitaalbezitters hun vermogen belas tingvrij zien toenemen, ja soms dubbelen. Het kabinet dient naar mening slechts ter versterking va; sterken. Algerije is ook voor Nederland teken aan de wand. Beseft men op het spel staat als Frankrijk ideologisch nit do westerse wereld zon wegvallen?, vroeg de heer Borger. „In znlkc hachelijke omstandigheden is een kabinet nodig, dat gedragen wordt door het vertrouwen van het volk, ten minste door het vertrouwen van de be volkingsgroepen die dit kabinet heb ben mogelijk gemaakt. Colijn is om zijn economische en sociale politiek door de socialistische beweging van die dagen fel bestreden. Maar niemand zal ontkennen dat hij wist wat gezag was. Waaraan zoo op boitenlands poli tiek terrein het kabinet-De Qoay gezag moeten ontlenen?" Ten aanzien van de busstaking heeft de regering volgens mr. Burger het lot van de onderhandelingen gelegd in de hand van de ongeorganiseerden en wat daaronder schuil gaat Het ultimatum was naar zijn mening geen kwestie van conservatisme, maar van onbe kwaamheid. Aan de hand van citaten uit de rooms-katholieke dagbladen de Volkskrant en De TijdDe Maasbo de concludeerde spreker dat de liefde tot dit kabinet te vinden is bij die rooms-katholieken die een onuitwisbare antipathie tegen de arbeidersbeweging hebben. Plotseling belegd De voorzitter van de P.v.d.A., de heer Evert Vermeer, had in zijn ope ningswoord verklaard dat de kaderver gadering zo plotseling is belegd omdat er naar aanleiding van de gebeurtenis sen in de afgelopen weken in het eigen land reden tot beraad was. Sprekend over Algerije verklaarde de heer Vermeer dat het verzet tegen do politiek van de Gaoile voortkomt uit een groep die zweert bij het verleden. „Zulke personen zijn er ook in ons land". Overigens meende spreker dat een vergelijking tnsscn de Nederland se en de Franse toestanden even be lachelijk zou zijn als die tussen presi dent de Gaulle en minister-president De Quay. Over dc binnenlandse situa tie zei de heer Vermeer dat dc rege ring de positie van de bonafide vakbe weging ondergraaft door op het kom pas van „de onvermijdelijke staatsse cretaris" (de heer B. Roolvink) te va- Het Tweede-Kamerlid de heer J. Bommer sprak over de woningbouw en de huren. Het kabinet waarschuwt volgens de heer Bommer wel tegen in flatie als het om de lonen gaat, maar niet als het de huren betreft, Spreker wilde niet bewaren dat in een beleid dat de socialisten zouden steunen nooit huurverhoging zou voorkomen, Maar dan zou een huurverhoging ge paard gaan met verlaging van de bouw kosten en waarborgen ter verbetering van de woningen. Bovendien zou het tijdstip van de huurverhoging uit een oogpunt van redelijke inkomensverde ling rechtvaardig moeten zijn. Aan al Superballon koos de vrijheid Een reusachtige ballon met een mid dellijn van 150 meter, die van het Ame rikaanse vliegdekschip Valley Forge voor de kust van Porto Rico zou worden op gelaten. is vroegtydig van zyn kabels losgeslagen en zonder de instrumenten, met behulp waarvan men gegevens over kosmische stralen hoopte te krUgen, in de wolken verdwenen. Een soortgelyke ballon, die zaterdag met succes was op gelaten, bevindt zich boven de Caribi sche Zee in moeilijkheden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5