HRISTFLIJ Wereldraad van Kerken krijgt nieuw gebouw KONING- RICMD Hulppredikers in de Gereformeerde kerken Mej. ds. J. H. Stegeman in Den Haag bevestigd Een woord voor vandaag Kanttekening Dagboek van mevr. Colijn Kadervorming CNV krijgt andere methode Joden verontrust over Russische perscampagne 2 MAANDAG 1 FEBRUARI 1960 Ds. J. Thomas over zijn nieuwe taak In de Hilversumse Kerkbode vertelt ds. J. Thomas iets over zijn nieuwe arbeid. Zoals bekend heeft de synode hem beroepen om de naopleiding van de theo- gische studenten op te bouwen. gedrongen iets meer van dit werk te vertellen. Het is te begrijpen dat velen zich daarvan nog geen duidelijke voorstelling hebben ge vormd. Want voor een groot deel gaat het hier om een nieuwe taak, tenminste wat ons eigen kerke lijk leven betreft. Verschillende Allerlei gegevens en mogelijkhe den moeten nog al doende gepro beerd en in vorm gezet worden. Daarom moet ik dan ook heel so ber zijn met mijn inlichtingen. Maar wat ik zonder op de dingen vooruit te lopen zeg gen kèn, wil ik nu dan ook graag ter verduidelijking even aan u doorgeven. De bewuste benoeming tot pre dikant in algemene dienst beoogt de z.g.n. aanvullende opleiding B". Dat klinkt erg zakelijk. En doet meteen de vraag rijzen: waar komt ineens die B van daan? Er gaat dan ook aan deze B-opleiding /oor de kandidaten in de theologie een A-opleiding voor de 3e en 4e jaars studenten vooraf. Deze éérste meer direkt op de praktijk gerichte vorming omvat naast een aantal preek besprekingen een reeks oriënte rende voordrachten te houden door deskundigen op allerlei ge bied. Aan de Hogeschool in Kam pen zijn enkele hoogleraren al enige jaren geleden met dit praktisch gerichte kollegewerk be gonnen. Terwijl ds. S. J. Popma ongeveer anderhalf jaar geleden aan de Vrije Universiteit met de ze zaak een aanvang heeft ge maakt. Het ligt nu in de bedoe ling dat in het najaar zijn taak door mij wordt overgenomen. En dat ik tegelijkertijd bij het ge noemde vormingswerk in Kam pen betrokken word. Hoewel dus deze A-opleiding in zekere zin een akademisch ka rakter draagt kan ze toch dienen om de studenten in de theologie zo gauw mogelijk met allerlei vragen van de toekomstige ambts praktijk in aanraking te bren gen. Waarbij het dunkt me aan mogelijkheden om hen ook pastoraal" te helpen niet zal ontbreken. Het 2e gedeelte van de prak tische vorming (de B-opleiding dus) valt na het kandidaatsexa men. Met ingang van een be paald tijdstip zullen de kandida ten in de theologie niet eerder beroepbaar worden gesteld dan nadat ze een zeker aantal maan den in de „stage" zijn geweest. Deze stage zou mén natuurlijk een hulppredikerschap kunnen noemen. Maar met dien verstan de, dat, in overleg met de plaat selijke kerkeraad, de leiding en de opdracht uitgaan var. een be paald predikant die bereid en in staat is deze zorg op zich te nemen. Men verwacht dat deze B-op leiding met stagetijd een goede aansluiting geven zal bij de aan vankelijke kennismaking met de praktijk uit de A-tijd. En dat zo doende een goede overgang naar het werk in een eigen gemeente of in speciale arbeid kan worden verkregen. Het zal duidelijk zijn dat de B-opleiding geheel een kerkelij ke aangelegenheid is. Waarom dan ook de Synodale benoeming alleen deze B-zaak vermeldt. Het ingeschakeld worden bij de A- opleiding is dus daarbij veron dersteld. Verder spreekt het vanzelf dat juist ook in de B-opleiding het zwaartepunt van mijn toekomstig werk zal komen te liggen Opzet en organisatie, met de pastorale zorg daarmee samenhangend, ko men straks voor mijn rekening. Waarbij nog bij lange niet te zeggen valt wat dit alles met zich zal brengen. Het is wat B betreft voor onze kerken een onbekend terrein dat we gaan betreden. Sommige andere kerken zijn ons hierin ver voor uit. Het Hervormd Seminarium in Driebergen is daarvan wel een heel sterk sprekend bewijs. En het is hoog tijd dat de Gerefor meerde Kerken aan de reeds be gonnen praktische vorming van de aanstaande predikanten de nodige uitbreiding gaan geven. We zul len daarbij een dankbaar gebruik mogen maken van de ervaring die andere Kerken reeds gedu rende vele jaren met deze arbeid hebben opgedaan. Maar verder zullen we wellicht moeizaam onze eigen weg moeten vin- Dat het daarbij gaat om een zeer véél omvattend werk staat bij alles wat nog onzeker is, van te voren wel vast. Maar ook dat het gaat om een werk, waarvan zo voel ik het aan een sterke aantrekkings kracht uitgaat. Het is wel om er tegen op te Maar het is ook om er naar uit te zien. Hierbij zou ik het voorlopig maar willen laten. Als ik er mettertijd door erva ring wat meer van wéét zal ik er ook graag nog eens wat meer over schrijven. In de toekomst hopen we nog verder op dit nieuwe werk in te gaan. Ds. Thomas wil echter graag eerst wat aarzelende schreden zetten voor hij verder vertelt over zijn werk. Zijn ge meenteleden wilde hij echter niet geheel onkundig laten en wij hebben van zijn artikel dankbaar gebruik gemaakt. Aantal stafleden verveelvoudigd Nederland zal bijdrage aan plan verlenen J^E Wereldraad van Kerken gaat te Genève een nieuw hoofd kwartier bouwen, waarvan de ten twee en een half miljoen dollar bedragen. Men verwacht dat de bouw in de loop van dit jaar zal worden aangevangen. Volgens de plannen zal een ge bouw van drie verdiepingen ver rijzen te Grand-Saconex, een voor stad van Genève. De nieuwe plaats zal het hoofdkwartier van de We reldraad dicht bij het centrum van de stad en eveneens dicht bij het Geestelijke verzorging gerepatrieerden IN de Grote Kerk te Den Haag is gistermorgen mej. ds. J. H. Ste geman bevestigd tot Hervormd predi kant voor buitengewone werkzaamhe den: de geestelijke verzorging van in de provincie Zuid-Holland in contract- pensions gehuisveste gerepatrieerden. De secretaris van de C.I.O.-commis- sie, ds. M. D. Gijsman te Den Haag, trad op als bevestiger. Zeer groot was de belangstelling voor deze dienst. Ds. Gijsman baseerde zijn bevesti gingspredikatie op het tekstgedeelte: „Hij leidde hem tot Jezus" (Joh. 1 vers 43a) wat wordt gezegd van Andreas die zijn broeder Simon tot Christus leidt. De predikant herinnerde eraan, dat mej. ds. Stegeman in 1937 bij de Pro testantse Kerk in Indonesië werd beves tigd in Surabaja. Zij was toen de eer: ste vrouw die in het v.m. Ned. Indië in de volle ambtsbediening werd ge steld. Ditmaal is zij niet de eerste vrouwelijke predikant in de Hervormde kerk, maar de derde vrouw (de eerste was da. I. C. Jansen te Oosthuizen, N. Holland en de tweede dr. J. C. Schreu- der te Amsterdam, die de geestelijke verzorging heeft van bejaarden in Am- Ds. Gijsman zag in de tekst vier ele menten, die als richtinggevend voor het pastoraat moeten worden beschouwd. In de eerste plaats moet de dienaar van Christus Hem zelf gevonden hebben, daarna moet hij met geestdrift anderen tot Christus brengen. Vervolgens dient hij Christus tot die anderen te brengen en ten laatste en dat achtte de pre dikant het belangrijkste moet de die naar Christus met die anderen alleen laten, met andere woorden: de pastores hebben te bedenken dat hun opdracht niet verder strekt dat tot Christus te leiden en iets van Hem te laten zien. Zij mogen niet doen wat Christus zelf. doet. Hij wees er ook op, dat het pastoraat nimmer kan worden vervangen door het maatschappelijk werk. Het pastoraat, de zielszorg, blijft een eigensoortige groot- Ontroering Met ontroering sta ik bier op deze kansel, aldns da. Stegeman vervolgens in haar intreepredikatie, waarvoor zij het eerste artikel van de Geloofsbelij denis als uitgangspunt nam. Ontroering, omdat ik het gevoel heb, dat ik na al lerlei en vele moeilijkheden weer het pad heb gevonden, dat voor mij be- De griep heeft ook in België terrein gewonnen. In Luik liggen naar schat ting 18.000 mensen te bed met griep. De Belgische minister van gezondheid, Mayers, heeft verklaard, dat de epidemie geen ernstig karakter heeft. Het „Ik geloof In God de Vader.... zag zij als iets groots en iets teers. Iets groots: dat God ons wil gebruiken bij Zijn herscheppend werk. Iets teers: dat ik in uw midden amen mag zeg gen op deze belijdenis. Het weten dat God Zijn gemeente over heel de wereld heeft, bevrijdt ons ervan dat wij onze pastorale taak als te zwaar zouden voe len, zo zeide zij ondermeer. 'n klasse apart Palais des Nations (U.N.O.) en andere internationale organisaties brengen. dat het snel uitbreidend program ma van het Oecumenisch Bureau hei al sinds lang nodig had gemaakt om meer ruimte te hebben voor bespre kingen alsmede bureau-lokaliteiten voor het groeiende aantal stafleden. Hij zei, dat de huidige staf van 150 per sonen ongeveer het dubbele tien jaar geleden en dat er nog meer stafleden bij zullen komen na de Der de Assemblee, die eind 1961 gehouden zal worden te New-Delhi, India. Gedu rende deze tien jaar, aldus dr. Vis ser 't Hooft, is het algemeen budget van de Wereldraad van 250.000 dollar jaarlijks, opgelopen tot 505.000 dollar in 1959 en de huidige plannen wijzen op een verdere toename na de Derde Assemblee. Eveneens in het nieuwe gebouw zullen worden- gehuisvest de bureaus van de Lutherse Wereldfederatie, de Presby teriaanse Wereldbond en andere licha men die met de Wereldraad van Ker ken betrekkingen onderhouden en die tezamen staven hebben van ongeveer honderd man personeel. In het nieuwe gebouw zal een centraal gelegen kapel zijn, die vijfhonderd mensen zal kunnen herbergen. Het ontwerp van het gebouw van het nieuwe hoofdkwartier laat de mogelijk heid open om later nog twee nieuwe vleugels met bureaulokaliteiten aan te bouwen. De architekten zijn Otto Senn uit Basel en Henri Lesemann uit Ge nève. Wijlen Otto Bartning, een pro minent Duits architect uit Darmstadt, heeft eveneens aan de plannen ge- Steun Op de vrijdag te Utrecht gehouden maandelijkse vergadering van J" Oecumenische Raad van Kerken Nederland heeft de commissie voor ternationale zaken van de raad studie-document van de Wereldraad van Kerken te Genève ter tafel ge bracht, getiteld „De christenen en de voorkoming van oorlog in de eeuw van het atoom." Aan de Commissie voor Internationale Zaken zal gevraagd worden een sa menvattende studie over dit onderwerp samen te stellen, welke als leidraad zal kunnen dienen bij de bestudering van het atoomvraagstuk in de kerken, it een verslag van de bijeenkomst van het comité voor het nieuwe gebouw van de Wereldraad van Kerken, te Genève bleek, dat het comité plannen voorbereidt ter bereiking van een bij drage voor dit doel uit de Nederland- Deze vergadering werd geleid door de voorzitter, prof. dr. W. F. Dankbaar. Uitwisseling De Oecumenische Jeugdraad in Neder land heeft de mogelijkheid om een aantal Nederlandse jongeren uit te wisselen met jonge Amerikanen. Deze jongeren, die tussen de 16 en 19 jaar oud moeten zijn en eindexamen heb- Ds. A. H. v. d. Heuvel naar Genève De Wereldraad van Kerken heeft ds. A. H. van den Heuvel, secre taris van de Oecumenische Jeugd raad in Nederland te Utrecht aan gezocht om een benoeming als se cretaris van het Jeugd-departe- ment van de Wereldraad van Ker ken te willen aanvaarden. ben gedaan van een middelbare school of ulo worden opgenomen in Ameri kaanse gezinnen zullen een jaar Highschool bezoeken. De jonge Ame rikanen nemen in Nederland de plaats van de Nederlanders in. De bedoeling van deze uitwisseling is om .eikaars kerkelijk leven en omge ving te leren kennen en is een waar devolle bijdrage tot vernieuwing van de kerken, vorming van jonge leiders en de bevordering van vriendschap tussen de volkeren. De kosten van deze uitwisseling bedra gen 410, hetgeen mogelijk wordt ge maakt door steun van de Amerikaan se kerken. Een beperkte groep Ne derlanders kan worden uitgezonden naar Amerika. Men betaalt dan 1310 (wat neerkomt op 410 plus onder houd van een jongere voor één jaar). Beroepingswerk GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Medicine Hat, Alberta, Canada (Christian Reformed Church): J. H. Binnema te Lemmer. Aangenomen naar Barendrecht voor te stichten derde pred. plaats: P. Joose te Andel N.B. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Rotterdam-Charlois: W, van 't Spijker te Drogeham. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Tweetal te Benthuizen: M. Blok te Rijssen en A. Elshout te Utrecht. Leviticus en de geslachtsregisters zijn de bijbelgedeelten die het minst gelezen worden. En toch maken ze deel uit van de geschreven Openbaring van God. Zij zijn meer dan een opsomming van allerlei namen. Hebt u bijv. de twee geslachtsregisters in Genesis wel eens met elkaar vergeleken? Ze staan opgetekend in Genesis 5 en Genesis 11. Boven het eerste hoofdstuk zouden we kunnen zetten: „De doodsklokken luiden". Boven het tweede: „Bevol kingsexplosie" Als een refrein eindigt ieder vers van het geslachtsregister van Genesis 5 met de woorden „en hij stierf'. Ieder sterfgeval plaatst de wereld weer voor de realiteit van de zonde. God had beloofd, dat uit Seth de man geboren zou worden, die de slang zou vermorzelen, maar steeds weer wachtte de wereld tevergeefs. Steeds weer stond de wereld aan het sterfbed van de hoop. Maar iedere waarschuwing trok minder aandacht dan de vorige, want in hoofdstuk zes zien we, dat de aandacht van de wereld zich niet richt op de sterfgevallen, m.aar op de „dochters van de mensen die schoon waren". Nog altijd komt de dood als een waarschuwing aan de leven den. Horen wij zijn roepstem? De dood is overwonnen door Christus, maar dat geldt slechts voor wie Christus toebehoort. NASSER EN ISRAËL ipR is na de golf van antisemitisme, In dit licht bezien krijgen de inci- die een groot deel van de wereld denten, die in de afgelopen dagen heeft overspoeld, reden om aan te aan de grens van Israël en Syrië heb- nemen, dat de Arabische landen on- ben plaatsgevonden, meer dan ge- der leiding van Nasser, het de jonge wone betekenis. Syrië maakt deel uit staat Israël erg lastig zullen gaan van de Verenigde Arabische repu- maken. bliek van Nasser en is in wezen in- In de afgelopen weken heeft de pre- gelijfd bij Egypte, sident van de Egyptisch-Syrische De acties van Nassers troepen in Verenigde Arabische republiek aUes het Syrisch-Egyptische grensgebied gedaan wat in zijn vermogen lag om hebb*n ten doel, vergeldingsmaatre de zieltogende Arabische Liga nieuw »e,en leven in te blazen. Nasser streeft er nog steeds naar, van tijd tot tijd het geval is geweest. een eind te maken punt vliedende kracht, welke uitgaat s«eien van zijn tegenvoeter in Irak, premier Nass] Kassem. Om dit doel te bereiken, zal Als Nasser niettemin zijn plannen RC UJU itgtmuc, gaan. u een oud beproefd middel: het s(jhe gtaten hebben zonder uitzon_ creeren van een noodtoestand aan dering gezW0ren, dat de staat Israël de grenzen van Israël. van de baart moet worden geveegd. De animo voor de bijeenkomst van Wellicht gaat men zich realiseren, de Arabische Liga is niet bijster da^ steeds moeilijker zal worden, groot. De landen, die Nasser er graag dit te doen De goif van anti-semitis- bij wil hebben, zoals Irak en Tunesië, me js overal unaniem veroordeeld en hebben nog niets van zich laten ho- uit de reactie er op, ook in de Ver ren. En dus is voor de president enigde Naties, kan worden opge- van de V.A.R. de verleiding groot, maakt, dat men Israël niet alleen naar een wapen te grijpen, dat in het zal laten staan, als zijn bestaan op het verleden zijn doeltreffendheid al spel staat. Ook Nasser zal daar reke- eens heeft bewezen. ning mee moeten houden. zijn een- van dit dagboek heeft zaamheid eindelijk ge- geleid, en onder welke zeischap mocht houden, omstandigheden Naar wij vernemen haar zal binnen twee maan den het reeds hier en «- daar aangekondigde bleef ze van tijd tot tijd werd geschreven. Dagboek van mevrouw opschrijven wat zij bei- Colijn verschijnen, dat den doormaakten. Ze bewerkt en ingeleid beschreef ten slotte zijn weergegeven wordt door drs. G. Pu- dood, zijn begrafenis, en kunnen inlichten over chinger. vooral haar leed gedu- dr. Colijns laatste levens- rende de vele maanden jaren. Daarom vormt dit Dit dagboek was oor- eenzaam {n Duits- boekwerk een historische spronkelijk uitsluitend land achterbleef, bijna bron van betekenis, voor de kinderen en uerstofcen van ane con. Toch grijpt .bóven dit kleinkinderen Colyn be- famiUt en --njmemmrenn» vHendm in het Vaier. Drs. Puchinger heeft door middel stemd, Colijn wilde doen we ten, wat haar en haar echtgenoot sinds de ge- alles uit het geloofsge tuigenis, want én uit de brieven van dr. Colijn én het gehele dagboek anno- van mevrouw Colijn blijkt hoezeer beiden be- vangenneming door de titles xweel mogelijk ge- Duitsers in 1941 overkomen, voor het uiwi/e». i/u« ui. val geen van beiden de die"''hij gedurende"zijn moeilijke jaren van ver- hnlhnnsrhjin overleven eenzaming. Deze uitgave, die door de Uitgever J. H. Kok ballingschap overlever, balUngschap schreef, waardoor ook dr. Colijn In een sober maar be- aan het woord komt, wogen relaas vertelt terwijl het dagboek is te Kampen tegen een mevrouw Colijn, hoe aangevuld met diverse zeer billijke prijs ter be- haar man gen genomen en werd weggevoerd, eerst naar Valkenburg, later naar Berlijn en Ilmenau heel wordt voorafgegaan de aandacht trekken en door een inleiding v i hij de situatie uiteen- zijn voor i blijvende waarde Thüringen. Ook toen zij zet die tot het schrijven kennis r 38 De zieke glimlachte voldaan, doch kon niet lan ger aan de bedwelmende inwerking van het genees middel weerstand bieden en zonk weg in een diepe Sl3_!Pü bent een beter ziekenbezoeker dan ik, Sir Thomas, zei de prelaat, want soms is een gerust stellend verzinsel beter dan een onaangename waarheid. Hoezo? vroeg de Vaux, plotseling driftig, meent u dat ik mij laat verleiden tot leugens, zelfs als ik daar iemand troost mee kan brengen? Waarom zegt u dan dat zijn meester zo dade lijk bij hem zal komen? schudde de prelaat het hoofd. Zijn meester is toch de ridder van de Lui paard en En die is teruggekeerd, onderbrak de Vaux ge prikkeld. Nauwelijks enkele uren geleden heb ik hem gesproken en hij is het die de geneesheer heeft meegebracht. Waarom hebt u mij dat niet eerder gezegd? riep de bisschop vol angst. Maar dat heb ik gezegd, antwooMde de Vaux, nu nog meer gebelgd. Wat heeft dat trouwens te betekenen? Wat heeft de ridder van de Luipaard met de bekwaamheid van deze geneesheer of met de ge zondheid van de koning te maken? Veel, Sir Thomas, zei de bisschop, zich de han den wringend, heel veel! Hij stampte met de voet vol ongeduld op de grond en keek verward om zich heen. Waar is de ridder dan zo eensklaps naartoe? Dit kan tot een noodlottig misverstand leiden. Sir Thomas haalde de schouders op en begreep niet wat hij van die onverklaarbare verwarring moest denken. Min of meer zenuwachtig antwoord de hij: Misschien weet de sla*' het die bij de zieke de wacht houdt. Wij kunnen bet hem vragen. De knaap werd geroepen er met onsamenhan gende zinnen te verstaan dat een officier zijn SIR WALTER SCOTT ter had ontboden komen, enige ogenblikken voor zij in de hut waren binnengekomen. De angst van de bisschop werd bij die woorden nog groter en zelfs de Vaux, die anders in het geheel geen scherp opmerker was, meende daaruit te moeten opmaken dat inderdaad een niet te onderschatten gevaar hen bedreigde. Niettemin vond hij het ogenblik niet gunstig om vragen te stel len en dus haalde hij brommend de schouders op en voerde de Arabische geneesheer met zich mee naar de tent waar Richard hem wachtte. HOOFDSTUK IX Zoals uit de mededeling van de slaaf bleek, was Sir Kenneth dus door een officier naar de tent van Richard geroepen, zonder dat zelfs de Vaux daar iets was van te weten gekomen. Dit laatste was echter uitsluitend een gevolg van het feit dat de koning zich eens te meer had laten leiden door een van die plotseling opkomende vlagen van ongeduld, zodat hij opeens geen ogenblik langer had kunnen (of willen) wachten om van de ridder van de Slapende Luipaard persoonlijk te vernemen waarom deze uit de leger plaats was afwezig geweest en wat zich in de hut van de kluizenaar had afgespeeld. Bovendien wilde hij uit zijn mond een zo volledig mogelijke beschrij ving horen in verband met de ontmoeting met de be tent van de koning te roemde geneesheer. Kortom, net feit dat hij Sir Ken neth bij zich had ontboden had niets te maken met een vooraf uitgestippeld plan, doch was slechts een gevolg van de typische opvliegendheid en ongedurig heid van zijn karakter, die hem, zoals meer gebeur de, dingen deden ondernemen zonder dat hij daar. lang had over nagedacht. Enige ogenblikken te vo ren had hij er zelf niet eens aan gedacht. De Schotse ridder verscheen dus in de tent van de koning en gedroeg zich daarbij met de rustige waardigheid van de man die het gewend is op zul ke audiënties ontvangen te worden. De Engelse ko ning kende zijn bezoeker nauwelijks, zelfs niet van aanzien, ofschoon deze laatste steunend op zijn waardigheid en aangelokt door de aanwezigheid van de geliefde van zijn hart nooit een gelegenheid had laten voorbijgaan om aan het hof te verschij nen, telkens wanneer de vorst feesten had ingericht, toegankelijk voor al wie de waardigheid van ridder Terwijl Sir Kenneth nu het ziekbed naderde, keek Richard hem scherp aan, wachtend tot de ridder de knie had gebogen. Na de gebruikelijke begroeting bleef deze onderdanig staan, evenwel zonder dat men ook maar één spoor van slaafsheid in zijn houding kon bespeuren. U bent dus, begon Richard, Kenneth van de Lui paard? Van wie hebt u de waardigheid van ridder ontvangen. Ik kreeg mijn titel onder het zwaard van Wil lem, de Leeuw van Schotland, antwoordde Sir Ken- Een eerlijk wapen, hernam Richard, op een waardige schouder. Wij weten uit ervaring dat u1 zich dapper weet te gedragen in het heetst van de slag en meer dan eens zagen wij u in de voorste ge lederen, ook als de nood hoog was. Graag zouden wij u dan ook met blijken van goedgunstigheid over laden, doch uw verwaandheid belet ons iets anders voor u te doen dan u vergiffenis schenken om de overtreding dié u gewaagd hebt te bedrijven. Wordt vervolgd „Wat is geschiedenis Met deze eindles is een slot gekomen aan de periode van de kaderschool het C.N.V. die op 3 januari 1948 werd geopend. Maar dit betekent niet het eind van de kadervorming in de chris telijke vakbeweging. Deze mededeling stelde prof. mr. W. F. de Gaay Fort man als rector der kaderschool, die 12 jaar lang in zaterdagse lessen Utrecht is gegeven, toen hij zaterdag de sluitingsdag van de laatste ci i deze vorm opende. Hij stelde daarnaast een woord teleurstelling, dat uit de kaderschool (nog) niet is voortgekomen het hand boek voor de Christelijk-sociale bewe ging, doch roemde anderzijds de uitne mende samenwerking, de volharding en toewijding, die er bij docenten en leer lingen in deze twaalf jaar is geweest. In de nieuwe periode zullen dagcur sussen voor bestuurders worden gege ven. Het ideaal is een „Akademie der Arbeit," zoals verbonden Frankfurtse universiteit. Ook in de An gelsaksische landen kent men universi taire leerstoelen over de arbeidsverhou dingen. In ons land zijn wij daaraan nog niet toe. Toch is het goed, daar aan te denken en een begin te maken met een permanente kaderschool met *-«half Geschiedenis De sluitingsdag kreeg bijzondere glans door een eindcollege van de heer J. W. van Hulst over het onderwerp „Wat is geschiedenis?". Dat de geschiedenis zich bezig houdt met het verleden was niet de opvatting der oude Grieken, die de geschiedenis zich uitsluitend zagen afspelen in de sfeer der goden, wier le ven exemplair was. Alles wat geschied de was slechts een zwakke afschadu wing van wat gebeurde in de godenwe reld. Dat herhaalde zich immers in het mensenleven in kleine, verzwakte vorm, op grote afstand. De menselijke daden hadden geen betekenis in zichzelf. De geschiedenis was een cyclisch ge beuren en de menselijke geschiedenis vol komen onbelangrijk. de oudheid was er slechts één ge schiedbeschouwing, die principieel an ders was: de joods-christelijke. Het Oude Testament leert ons, te spreken een geschapen tijd met een begin- •en eindpunt, geen cirkelstructuur, - een lineaire, een gerichte tijd. Dat houdt in, dat ieder mens leeft in zijn eigen tijd, dat hem daarin een plaats toegewezen. Hij is in die tijd gebo- Hij leeft maar één keer en is in dat leven geroepen te beantwoorden: zijn bestemming. is in die opvatting wordt geschie denis actuele werkelijkheid. God heeft haar bewust gewild. Hij staat aan het eind en het begin der geschiedenis. Rekenschap Dit houdt ook in, dat de mens, staan- in de geschiedenis, verantwoordelijk heid heeft. Hij moet rekenschap afleg gen. verantwoording geven. Profetie, zoals het Oude Testament ons die leert kennen, is in de toekomst geprojecteer de geschiedenis en geschiedenis is in het verleden geprojecteerde profetie. De mens wordt betrokken in het „en het geschiedde" de profane geschiedenis an t heilsgeschiedenis. Spr. zette nog uiteen dat geschiede- s meer is dan het kermen van feiten i cijfertjes en personen. Het verleden meer dan de feitelijkheid. Het zich- rekenschap geven speelt een beslissen de rol. Iedere keer zal men daarom het verleden opnieuw moetèn opbouwen. Daarom heeft de historicus tot taak te schiften, te keuren en te kiezen. De Bijbel leert ons, dat wij geschiedenis hebben te schrijven enerzijds in con tact met de actuele werkelijkheid, an derzijds in contact rriet Hem, in Wiens hand de geschiedenis is. Na deze bijeenkomst verenigden do centen en leerlingen van de kaderschool zich aan een koffiemaaltijd, die door wederzijdse woorden van waardering werd onderbroken. De heer C. J. van Mastrigt, voorzitter van het CNV dank te met name de docenten voor wat zij in de afgelopen twaalf jaar door dit werk voor het vakverbond hebben ge- Naleving kerkorde wordt gecontroleerd De provinciale kerkvergadering van de Hervormde Kerk in Utrecht gaat vol gens een bericht in het „Gereformeerd Weekblad" (Uittg. Bout) een nauwkeu rige controle instellen naar de naleving van het voorschrift in de kerkorde, dat ambtsdragers niet meer dan twee maal mogen worden herkozen. Aan alle kerke raden is een brief gezonden, waarin de namen van de ambtsdragers worden ge vraagd, de tijdstippen waarop zij werden gekozen en de tijdstippen waarop zij wer den herkozen. Het breed moderamen van de prov. kerkvergadering kan dispensatie verlenen van dit voorschrift als de om standigheden de herverkiezing nodig ma ft De Italiaanse schilder Giuseppe Cherubini, die in talrijke kerken en thea ters schilderingen heeft aangebracht, is op 92-jarige leeftijd overleden. Vrees voor een kettingreactie in Duitsland „De conferentie is in het hijzon der verontrust over de versterkte campagne in de Russische pers te gen het Jodendom en individuele Joden. Deze campagne kan op de gewone Sowjetburgers de indruk maken, dat zij een antisemitische strekking heeft. De campagne heeft hijgedragen tot de antisemitische incidenten in de Sowjet-Unie tij dens de joodse feestdagen in de afgelopen herfst." Deze verklaring is een onderdeel :n motie, die een zestigtal joodse leiders uit de gehele wereld het afgelopen week einde op de zogenaamde „claims"- conferenlie in het Amstel hotel te Am sterdam heeft aangenomen. In genoemde motie is voorts de be zorgdheid vastgelegd die de conferentie van joodse organisaties gevoelt „nu ge bleken is dat in de situatie van de Joden de Sowjet-Unie geen enkele verbete ring is gekomen. Zij worden nog steeds uitgesloten van de fundamentele reli gieuze, culturele en opvoedkundige faci liteiten, die als vanzelfsprekend wel aan alle andere ethnologische en religieuze bevolkingsgroepen worden toegestaan". Derhalve doet de conferentie, aldus de motie, een beroep op de Sowjet regering :en einde te maken aan de anti-ioodse lerscompagne, de Russische Joden weer iet recht te geven joodse semeensehap- pen te organiseren, hun geestelijke en culturele uitwisseling met joodse ge meenschappen buiten Rusland toe te staan en aan Joden, die dit wensen het recht te Schenken zich in Israël te ves tigen, speciaal wanneer dit inhoudt dat daardoor hele joodse families worden herenigd. antisemitische uitspattingen, die in Duits land zijn begonnen en als een weerzin wekkende plaag op andere landen zijn overgegaan". DUITSLAND Over het anti-semitisme in West- Duitsland had dr Goldmanp, president van de Wereld Zionisten Organisatie gezegd: „We zijh ernstig ongerust over deze wandaden van een onverbeterlijke minderheid in Duitsland. Verantwoor delijke leiders van de bondsregering en de grote meerderheid van het volk staan versteld over deze acties en ver foeien de daders. Maar dat is niet ge noeg. Wanneer er niet terstond kracht dadig wordt ingegrepen, dan kan een ketting-reactie het gevolg zijn, die moeilijker kan worden onderdrukt en die de invloed van hen %vellicht zal vernietigen, die Duitsland na de oor- tóg zijn huidige achtenswaardige posi tie tussen de westelijke naties hebben bezorgd. Met ons zijn de verantwoor delijke leiders van de democratische krachten in Duitsland van mening, dat materiële compensatie slechts histo rische betekenis kan hebben wanni dat niet gepaard gaat met tekenen x morele vernieuwing. De ,,claims"-conferentie houdt zich bezig met de schadevergoeding door de Westduitse regering aan de joodse slachtoffers van het nazi-regime. Verte genwoordigers van de conferentie voe ren de onderhandelingen met de rege ring in Bonn. Dr Goldmann deelde mee, dat het on waarschijnlijk is, dat Duitsland in 1963 aan al zijn verplichtingen zal hebben voldaan. Nog twee derden van alle in gediende eisen wachten op behandeling. Vooral is de conferentie bijzonder te leurgesteld over het feit, dat de regering in Bonn nog niets heeft willen doen voor de Roemeense en Hongaarse joden. Het Koninklijk Nederlands blinden geleidehondenfonds te Amsterdam heeft van Spaanse particuliere zijde een ver zoek ontvangen na te gaan of het moge lijk is ook in dat land te komen tot het africhten van herdershonden ter bege leiding van blinden. Het fonds te Am sterdam heeft dit verzoek in studie gc- Op dit moment kan men voorals nog niet bekijken of deze mogelijkheid inderdaad bestaat in dit zo totaal met Nederland verschillend land.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2