"fu/um- „Vertrouwensman" speculeert op onbe KRONIEK nun lagen onder chauffeurs HET PARCDL Rumoerige vergadering van het Citosa-personeel Het Vrije Volk „Hagel valt omhoog* f \-M SENATOR ...alleen om de geur al! P.T.T. voorstander van draadtelevisie Amerika breekt gesprek Russische schuld af Vrijdag weer onderwijs in Tuindorp 5 WOENSDAG 27 JANUARI 1960 Loonsverhoging tussen twintig en dertig procent9 „Geen goud zo goed" dat zeggen al drie geslachten van Klooster» balsem (Akker-Balsem). Het heerlijk ver» warmende wrijfmlddel bU reumatiek en «jjierpUn. waarvan de geneeskrachtige bestanddelen door de huid in de pijnlijke weefsels dringt". Bovendien ls Kloosterbal» sem een heerlijke wcndbalsem die snel won» den zuivert en nieuwe huidvorming bevor dert. In vele gezinnen ls een pot Klooster balsem een huisapotheek op zich zelf. rvolgt het dagblad: lebbe: de regering met de be- in de partijen, die geest kabinet hebben, tegemoet r Van Eibergen werd het ei te zullen stemmen vóó dat goed bi Toen kwam zwaren, die op het gevoelen kwamen De In te machtig. Hy de motie-Burger. Wjj kuni grijpen. Maar de overige leden van de fractie: die geestverwanten in het kabinet hebben, hielden het de hand boven het hoofd. Om liet te redden. Want wy dragen dit kabini een goed hart toe. Maar het kabinet moet goed begryper dat zulke dingen niet meer voor moeten komen. De kamer was hier geheel niem. Gezag uitoefenen is niet alleei De vergadering, op verzoek van het georganiseerde Citosa-personeel door de vier vervoersbonden belegd, muntte uit door veel rumoer en het steeds weer de wind slaan van elk advies, dat vanachter de groene tafel werd gege- een zeker moment kon men van ware revolte spreken, toen chauf feur na chauffeur de bondsbestuurders laksheid en gebrek aan initiatief beschuldigde, zomede van het slecht be hartigen van zijn zaken. De hamer kwam er veelvuldig aan te pas, maar de gemoederen der mannen werden steeds meer verhit. De voorzitter, de heer Van Dalen beid. En die wysheid heeft in deze ontbroken. Wy wensen het kabinet die wysheid toe. Want deze dag was de zwaarste dag het kabinet tot dusverre. Skfdegrtaf Aan de andere kant dient cr begrip te bestaan voor de verlangei chauffeurs. Zy moeten hu uitoefenen ook by nacht en only en er is geen sprake van dat de salarissen in over eenstemming zyn met de verantwoordelijk heid, die deze chauffeurs dragen tegen over hun passagiers en het aan lien toe vertrouwde materieel. Onder dergelijke omstandigheden mag het niet voorkomen, dat onderhandelingen maanden en maanden getraineerd wordi Dan deugt er iets niet aan de onderli delftmachinerie en brengt men rustige mensen tot onverantwoordelijke daden. Advertentie Het rijdend personeel by het wegvervoer verricht, zeker waar het de chauffeurs be treft, verantwoordelijk werk. Hun beloning deze ligt momenteel voor de chauffeurs rond 68 netto per week is zekei niet in overeenstemming met de eisen, die aan deze mensen worden gesteld. De zgn. ploegentoeslag van 6 pet, waarover werk gevers en werknemers het by een aantal bedrijven reeds in augustus 1959 eens ren geworden, zou voor het personeel hoogst welkome, en ook in onze ogen volstrekt noodzakelijke correctie op onmiskenbare achterstand betekenen; ook ten opzichte van hun collega's by de ge meentelijke vervoersdiensten. Dc spelre gels van de huidige loonpolitiek staan deze correctie echter in de weg: loonsverho gingen mogen niet in de pryzen worden doorberekend. Symbool van honderd jaren vakmanschap: speciale verslaggever) chauffeurs ten aanzien van de bonden heerst, zyn in de ver voersbedrijven krachten aan het werk, die op de vorming van een landelijk college van vertrouwensmannen aandringen, dat, buiten de organisaties om, aan de looneisen kracht dient bij te zetten. Dit is gisteravond en vannacht duidelijk gebleken op een rumoerige vergadering van de Citosa te Boskoopdie aanvankelijk door vakbonds bestuurders werd geleid. Als waar is wat allemaal door een vertrou wensman van de W.S.M., de heer Gordijnwerd verteld, dan staat Nederland de volgende week een algemene staking van buschauffeurs te wachten, als de looneisen niet „binnen een paar dagen" worden ingewilligd. Het gaat overigens niet om de veelbetwiste zes procent voor het zogenaamde twee-ploegenstelsel volgens functionarissen van C.N.V., K.A.B. en N.V.V. komt deze verhoging zaterdag a.s. zonder meer uit de bus maar om een looqsvermeerdering, die tussen de twintig en dertig procent schommelt. Advertentie ALGEMEEN HANDELSBLAD belicht déze kant van- de zaak: vakbonden, die hun leden voldoen- ii de hand hebben, mag men ver wachten, dat zc of een wilde staking voor komen, óf in staat zyn de staking te doen beëindigen op een moment, dat daarby niet betrokken leden de dupe dreigen te In djt geval zyn de vakhonden daarin iet geslaagd. Met erkenning, dat hun taak bijzonder moeilijk was, moeten wy con stateren, dat zy hebben gefaald. Maar dan gaat het niet aan om dc regering maar ;n als zondebok aan te wyzen. Er is t opzicht geen reden tot geweeklaag. Ook niet voor juichen. Dat zal eerst het geval zyn, indien de onderhandelingen in istige sfeer zyn hervat. Het regerings- immuniqüc van hedenmorgen biedt daar- «K een hoopvol perspectief. heeft geen goed woord voor dc Kortom, het is allemaal even tactloos. Maar erger is, dat deze regering, blijkbaar ondanks alle mooie woorden, die. zy voor :n na spreekt, in feite de werknemer be- ichouwt als een menigte, die wel eens mee mag praten, maar zich tenslotte by oekaseu behoort neer to leggen. En dit alles komt' in de eerste plaats »or de verantwoordelijkheid van de oud- vakbondsbestuurder Roolvink. De regering lykt nog het meest op een dolgedraaide machine. van de protestants-christelijke bond van vervoerpersoneel, kon ten laat ste niet anders doen dan de verga dering sluiten. Het werd het voor de chauffeurs om een eigen „voorman" te kiezen en nog lang daarna in een opgewonden toestand bij elkaar te blijven. ZES PROCENT .De uiteenzetting, die de bondsbestuur ders van de stand van zaken gaven, kwam hierop neer, dat tijdens de onder handelingen van zaterdag ais. de beslis sing zou vallen de lonen met zes pro cent te verhogen, op grond van he' genaamde tweeploegenstelsel. Een stel dienaangaande lag er al lang, doch dit is tot nog toe opgehouden door voor waarden, welke de werkgevers stelden. Voor een tweede verhoging van zes pro cent werd reeds .sinds maanden hard ge vochten. De strijd was echter moeilijk i zwaar, daar de loonpolitiek der rege- ng een struikelblok vormde. Er werd dan ook getracht voor de ïrvoersbedrijven een uitzonderingsposi tie te verwerven, maar zelfs als dit luk- ïn zou, zou deze tweede verhoging :s procent niet eerder dan op 1 april an dit jaar kunnen worden gegeven. Ernstig werd voorts gewaarschuwd te gen de gevaren, welke dreigen, als van het loongeschil een politiek geschil zou worden gemaakt. Het zou niet meer om betere waardering van de chauf feur gaan, maar om heel andere za- De chauffeurs vonden de eerste zes procent maar een fooitje en de tweede procent zou het onrecht, dat hun werd aangedaan, in de verste verte niet herstellen. Tussen de twintig en dertig procent luidde hun eis, „opdat onze vrouwen niet meer uit werken behoeven te gaan en wij niet langer op tuinen moeten bijverdienen. Ze eisten een staking, op de zelfde wijze Advertentie 205) Hagel valt uitsluitend in buien en meestal by onweer in het warme gedeelte van het jaar. Is de tempe ratuur onder het vriespunt, dan komt echte hagel niet voor, hetgeen ver band houdt met de wijze waarop ha gel ontstaat. liet zal sommige van onze lezers wellicht verbazen te vernemen, dat grote hagelstenen niet maar eenvou digweg bevroren waterdruppels zijn die uit de wolken zijn komen vallen, maar dat aan de vorming daarvan een groeiproces ten grondslag ligt, dat zich voor een belangrijk deel af speelt tydens de perioden waarin de hagel naar boven ,,valt". Zeker, als kleine bevroren deeltjes vallen de hagelkor rels uit de wolken lagen die op zeer grote hoogte drij ven. De groei die zfj daarna doorma ken ls dan tc ver- gelykcn met de ys- afzetting waaronder vliegtuigen te lyden hebben. Want in de wolken komen tot ver boven het niveau van 0° C (dus beneden het vriespunt) waterdruppeltjes voor, flie dus onderkoeld zyn. Het vallende korreltje- groeit vooral door het op vangen van deze onderkoelde drup peltjes, die zich als ijslaagjes op hem afzetten. Dan wordt de reeds aange groeide hagelkorrel door opwaartse luchtstromingen gegrepen en tot gro te hoogte opgestuwd. Daarna valt hy opnieuw, doch wederom wordt hy omhoog gevoerd. En steeds neemt de hagelkorrel in omvang toe, gelyk een lekkerbek die men te lang laat tafe- TOCH IS HET ZO! gelstecn een dusdanige grootte heeft bereikt, dat de opwaartse luchtstro mingen hem niet langer in zyn val kunnen belemmeren en hem de vry- heid moeten laten onze hoofden te teisteren. Dat dit geen pretje is, weet ieder die kan meespreken over hagelste nen ,,zo groot als duiveneieren". In de regel schuilt in de weergave der afmetingen wel enige overdryving, maar er zyn betrouwbare berichten van ware keien die naar beneden zyn komen zetten. De grootste hagel steen waarop Nederland zich kan beroemen, schynt in 1918 tc zyn ge vallen en had een middcllyn van 10 cm. Dat is nu wel aardig, maar te Cette moet in 1844 een hagelsteen zyn gevallen die 5 kg woog! Trouwens, nog niet zo heel lang geleden het was in 1935 is in Spanje een hagel steen gevallen met 1,5 kg, op zichzelf ontzag in te boezemen, zich minder ver bazen over het feit, dat een dergeiy- ke klomp naar beneden valt, dan wel over het verschynsel dat zo'n zwaar stuk ys herhaaldeiyk ln het lucht ruim op en neer moet zyn gegaan, eer het gewicht van dien aard werd dat de opstygende luchtstromingen zyn val niet meer konden tegenhou den. Inderdaad buitjes om nooit te vergeten! Nu we toch over buien spreken, moeien wc toch ook de plaatsen met de grootste regenval op aarde eens memoreren. Wat zou U denken van 125.000 ton regen per ha? een gewicht i voldoende om Toch moet i als die bij de N.B.M., de W.S.M. en de B.B.A., „om de regering op de knieën te dwingen". Alle vermaningen tot rust baatten rüet, ook niet, toen herhaaldelijk werd ge steld, dat onrust de koménde onder handelingen alleen maar z den. Toen de bondsbestuurders, schor van het praten, dan ook ten einde raad het veld ruimden, werd door een in derhaast aangewezen .voorman" gead viseerd het werk neer te leggen en wel met ingang van vandaag. AFGEZANT Voordat van dit advies een voorstel kon worden gemaakt en voordat er over kon worden gestemd, sprong er plotseling een man achter de tafel, die zich als afgezant van de W.S.M. voorstelde. Het bleek de heer Gor dijn te zijn, lid van het W.S.M.-sta- kingscomité, dat eergisteren werd gevormd, de man ook die dinsdag te vergeefs in Alkmaar had gepoogd de N.A.C.O. tot een sympathiestaking over te halen. Zijn betoog kwam hierop r geen overhaaste beslissingen moesten worden genomen. Op 't moment, dat hij sprak, vergaderden in Hilversum de vertrouwenslieden van de N.B.M, W.S.M., de N.Z.H. en de N.A.C.O. buiten de bonden om, gezamenlijk lponactie voor te bereiden. Hij wachtte van de Citosa, dat deze ook vertrouwenslieden zou aanstellen en dat het besluit, dat door de vertegenwoordi gers van de vier vervoersondernemin gen genomen werd en dat hem telefo nisch zou worden medegedeeld, overge nomen zou worden. De chauffeurs spraken zich voor 't merendeel enthousiast voor dit voorstel uit en na ruim een uur kwam het be loofde telefoontje. Het hield in, dat er voorlopig enkele dagen" met staken zou worden gewacht, hangende de zaterdag te beginnen onderhandelingen. Met elke busvervoersonderneming in Nederland zou verder contact wordeh gezocht er vertrouwenslieden zouden zich op z'x laatst woensdagnacht over de te nemer stappen beraden. De uitleg, die de overigens niet ge organiseerde heer Gordijn hieraar gaf, kwam hierop neer, dat men in geen geval genoegen met een loons verhoging van zes procent zou ne men. De vertrouwenslieden zouden de plaats van de bondsbestuurders in nemen, de regering, die al gedeelte lijk teruggekrabbeld was, moest on der druk worden gezet en indien de looneisen van twintig tot dertig pro cent niet werden ingewilligd moest het wapen van een algemene staking worden gebruikt. De heer Gordijn bracht in band naar voren, dat het economische leven voor een groot deel van bussen afhankelijk was, omdat deze cveral de arbeider naar zijn werk vervoerden. Hij sprak ook uit niet bevreesd voor het in zetten van militairen te zijn, daar het rijden van een moderne bus nogal wat vakmanschap vereist. Het Citosapersoneel, gedurende an derhalf uur achter gesloten deuren ge- >m voortijdig uitstromen te Advertentie Austr. Nw.-Guinea geeft onderricht in Nederlands Op twee middelbare scholen voor de Papoeabevolking die in het begin van februari zullen worden geopend, zal er in Australisch Nieuw-Guinea les worden gegeven in het Neder lands. De directeur voor het onder wijs heeft in Port Moresby verklaard, dat de studenten aan deze middelba re scholen (in Port Moresby en.Ra- baul) zullen worden aangemoedigd deze lessen te volgen, die niet ver plicht zijn voor het lesrooster. „Aangezien Nederlands Nieuw-Gui- ia onze nabuur is, en er in Papua ?n aanzienlijk aantal Nederlanders woont, is het leren van de Neder landse taal zeer belangrijk", aldus de heer Roscoe. Voor deze doeleinden zullen er grammofoonplaten met Nederlandse liederen worden besteld, er zal een 'Nederlandse gemeenschap worden op gericht, waarin de studenten een be langrijke rol zullen spelen, en Ne derlanders in Austr. Nieuw-Guinea zullen worden uitgenodigd op con tactavonden, die geheel in het Ne derlands zullen worden geleid. 27 en 31 ct Minister met ontslag na stationsramp De Zuidkoreaanse minister van ver voer, Kim II Hwan, heeft zijn ontslag ingediend naar aanleiding van een tra gisch voorval op het spoorwegstation te Seoel, waarbij 31 personen om het le ven zijn gekomen en 50 zijn gewond. Honderden mensen hadden uren lang in onverwarmde wachtkamers op de laatste trein naar Mokpo in Zuid-Korea gewacht. Het hek naar het perron werd eerst enkele minuten vóór het vertrek van de trein geopend en er ontstond een vreselijk gedrang, waarbij tiental len onder de voet werden gelopen. De stationschef is eveneens ontslagen. De regering zal aan de nabestaanden van alle slachtoffers een bedrag van 2.000 gulden betalen. komen, sprak met een overgrote meer derheid als zijn mening uit, dat het stre ven, waarvan de heer Gordijn gewaag de, moest worden gesteund. De ene man, die vroeg, of de vertrouwenslieden de financiële consequenties van een wilde staking wilden en konden dragen, kreeg een omslachtig, maar niettemin ondui delijk antwoord en moest het debat, waarin hij weldra verwikkeld was, door de woordenstroom van de heer Gordijn opgeven. Kleine noot: de heer Gordijn is de zelfde man, die in de nacht, toen de W.S.M. aankondigde te zullen sta ken, met het met luid gejuich be groete nieuws kwam, dat de N.A.C.O. te Alkmaar „ook" het werk zou neerleggen. De chauffeurs namen daarop het besluit de bussen gedurende vierentwintig uur in de remise te laten staan. Een half uur later kwam door, dat de N.A.C.O. gewoon zou blijren werken... Om verlies bij draadomroep op te vangen? De PTT houdt het voor mogelijk het grootste deel van de netten voor draadomroep geschikt te ma ken voor draadtelevisie. Tijdig dient dan de produktie van ver eenvoudigde en goedkopere ont- vangapparatuur ter hand te worden genomen. In een rapport van de PTT aan de minister van verkeer en waterstaat over de draadom roep wordt hierop gewezen. Draadtclevisie, aldus het rapport, kan meer programma's doorgeven, ook voor reclametelevisie. Men krijgt ook storingsvrij© ontvangst en goed kopere ontvangapparaten, terwijl geen antenne nodig Is. Bij draadtelevisie zou de PTT zich volgens het rapport tot monopolie houdster voor de overbrenging moe ten beperken. Het rapport verwacht van draadtelevisie betere bezetting van apparatuur, meer klanten en door Ex-president Perön in Spanje aangekomen Juan Per on, de voormalige president van Argentinië, is woensdagmiddag met een vliegtuig uit Ciudad Trujillo te Se- villa in Spanje aangekomen. Peron, die indertijd uit Argentinië was verbannen, verbleef sedertdien te Ciu dad Trujillo, de Hoofdstad van de Do minicaanse republiek. Volgens zijn zeg gen geschiedt zijn reis naar Spanje en ook zijn mogelijke vestiging daar, vrij- De Verenigde Staten hebben gisteren hun besprekingen met Rusland, over afwikkeling van de leen- en pachtwet-schuld van de Sowjetunie, afgebroken. De V.S. beschuldigen de Rus sen ervan ook handelskwesties iWITTE TANDEN DROP in bespreking te willen bren gen terwijl het overleg zich uit sluitend met de leen- en pacht wetschuld bezig zou houden. Op 11 januari jl. waren deze bespre kingen 'hervat als gevolg van het con tact tussen Eisenhower en Chroesjtsjew in Camp David in september jl. Gisteren verliet de Russische delega tie. onder leiding van ambassadeur Mensjikov, na een half uur de confe- Prompt tiierna liet het State Depart ment in een verklaring weten dat de Russen getracht hadden een Ameri kaans-Russisch handelsverdrag en uit breiding van een Amerikaans krediet aan de Sowjetunie te koppelen aan eer regeling van dc leen- en pachtwetschuld. De vorige keer werden de bespre kingen over de leen- en pachtwet schuld van Rusland, die aan het ein de van de Tweede Wereldoorlog bijna 2.6 miljard dollar beliep, in 1952 af gebroken. De V.S. wilden toen met een bedrag van 800 miljoen genoegen nemen, doch de Russen wensten voor delging van hun schuld niet meer dan 300 miljoen dollar te betalen. combinatie van radio en televisie, bij deelneming door particulieren, winstmogelijkheden. De suggestie voor draadtelevisie wordt mede beïnvloed door het feit dat de tegenwoordige draadomroep bedrijfs economisch niet te exploiteren is. Er zijn, zo staat in het rapport, geen mid delen om tot een sluitende exploitatie te komen. Verliezen kunnen worden aan vaard, indien men naast bedrijfsecono mische, ook maatstaven van algemeen belang aanlegt. Laat men de verliezen het zwaarst wegen, dan zal liquidatie aan de orde moeten komen. In het rapport wordt de voorkeur ge geven om bij eventuele liquidatie snel te handelen en een verlies van ongeveer 72 miljoen te nemen. Een nationaal be zit zal dan echter verloren gaan, aldus het rapport, terwijl ook het personeels- aspect niet uit het oog mag worden ver- Verzet het algemeen belang zich te gen opheffing, gaat het rapport verder, dan zal de draadomroep zonder ta riefsverhoging attractiever moeten wor den gemaakt. Het aantal aansluitingen moet worden opgevoerd, afzeggingen moeten worden geremd. Handhaving van het draadomroep-mo nopolie komt de PTT niet meer wense lijk voor. Men wil het monopolie op de transmissie houden en de rest van de exploitatie in particuliere handen leg- Onderwijzers en onderwijzeressen zullen de eersten zijn die in Tuindorp- Oostzaan met hun normale werk zaamheden beginnen. Vrijdag a.s., de dag waarop de bewoners van het weer drooggelegde Tuindorp naar hun woningen terugkeren zullen op acht scholen de lessen weer worden her vat. Een aantal andere scholen kan nog niet worden gebruikt; de leer lingen daarvan zullen nog enige tijd elders de scholen moeten bezoeken. Ook na - buiten de 1 terrein blij rische deei van ner overstroomde rem is voorlopig nog niet mogelijk. in Amsterdam heeft de fractievoor- z 'er vf.r? de P- v- d. a, de gemeenteraad schriftelijk vragen gesteld over de on gerustheid over de schadevergoeding. _>e fractievoorzitter vraagt het bestuurs college een uitspraak te doen over de vergoeding van de geleden schade, in dien de middelen van het rampenfonds ontoereikend zouden blijken. Hef C.P.N. raadslid Seegers stelde soortgelijke vragen. Inmiddels hebben de financiële acties meer dan een miljoen opgeleverd. Op beide gironummers (9575 en 768) was gistermorgen 1.013.924,27 genoteerd. De collecten in 84 van de 440 afde lingen van het Rode Kruis leverden tot irrmddag ƒ416.465 op. ferwerkloon, dat ter beschikking de Tuindorp-bewoners wordt ge steld, is vrij van inkomstenbelasting, loonbelasting en premies A.O.W. en A.W.W. Dit geldt alleen als het loon wordt overgemaakt door de werkge ver, aldus een mededeling van het ministerie. Advertentie Woorden vervangen Vervang elk paar woorden door één woord, dat de betekenis van beide woor den weergeeft. De beginletters van de nieuwe woorden vormen de naam van ;n dorp in Z.H. onder de gem. Alphen m de Ryn. 1. voedsel om te lokken figuur in. het kaartspel. 2. wijnmaat werktuig om een schip vast te leggen. 3. water in Limburg deel van een schip. 4. vracht denkbeeldige korenmaat, o. de bovenste halswervel hoog gebergte in N.W. Afrika 8 wel idmknageltje tegengestelde van 7. roofdier halsdoek. 8. ondervinden bekwaam metalen."1 het hoenderhok u^lag op 10. het bieden van tegenstand ont spanning. 11. eenhoevig zoogdier werktuig an een kunstschilder. 12. priem boom. 4kerde" Va" ee" vln8er OPLOSSING VORIGE PUZZEL i "<ï'lzdntaal: 1. hop, 3 wie, 4. ,nt 6 'os, 7. els, 9. Ems, lf. t.f., 12. ik 14 ke 23 h.S' 11 ,e' !?4 om, 20. Po, 22.dm! 31.' kol.' ,la' 30°o£ Verticaal: 1. hel 2 pas, 3. wel, 5. Tom. li v, s,i9' eg' 10' sa' 'o'. k»m 14. kip, 16 gom, 18. eb, 19. on, 2' ol. 22. de. 24. ets, 26. eng, 27. hak, 26. tol.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5