Jlicuwc £riJtórt)* (ümtrant Zaterdag onderhandelingen over lonen buschauffeurs Plan voor stichting aparte republiek? werkgevers verwacht IP Opluchting na rede generaal Challe Griepepidemie groeit snel Oplichter schoenenzaak begon als volontair Overleg gaande over definitieve verhoging Drie kinderen verongelukt DONDERDAG 28 JANUARI 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen- t Advertentie-afdeling TeL 3144] ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter Familieberichten 10.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58938. Or. e. D1EMER CHRISTELIJKE AT ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantwasticfi is gfrefpleotn myn bert in tc^fjeaspoet" Veertigste jaargang no. 11780 Speculerende „VERTROUWENSMANNEN" Zie pagina 5 P.T.T. is voor DRAADTELEVISIE Zie pagina 6 ..OUD NIEUWTJE" in mode Roolvink: klimaat thans gunstig Deur open naar Soepeler houding van de verder overleg i (Van onze sociaal-economische redactie.) ZATERDAGMORGEN om tien uur zal het uitgestelde overleg over lonen en tarieven in het personenvervoer, worden hervat. Deze afspraak is het resultaat van een onderhoud van drie uur, dat de voorzitters van de bij het wegvervoer betrokken organisaties gistermiddag hadden met de regering, die het initiatief tot dit gesprek had genomen na het Kamerdebat van dinsdag. Bij de vaststelling van deze datum zijn regering en organisa ties ervan uitgegaan; dat de rust in de bedrijfstak dan zal zijn weerge keerd. Morgen komen de werkgevers bijeen om .een nader standpunt te bepalen inzake hun eis van doorberekening der loonsverhoging in de ta rieven. Verschillende directies van busondernemingen hebben al laten weten niet meer geheel aan hun eis te zullen vasthouden. s. J. de Pous (econ. zaken), die gisteren (min of meer symbolisch) de deur opende, "welke toegang gaf tot het beraad tussen regering en vervoersorgani saties van werkgevers en werkne mers over het klimaat dat nodig is voor verderè loononderhande lingen. Minister Korthals bleek zeer te vreden over de afloop van de bespre kingen, die in de Statenzaal aan het Binnenhof plaatsvonden. Zij waren bedoel om het klimaat voor verdere onderhandelingen over lonen en bus tarieven te beoordelen. Staatssecre taris Roolvink zei het klimaat thans gunstig te achten, omdat de lucht is opgeklaard. De bespreking kenmerkte zich, aldus een naderhand uitgegeven communiqué, door grote openhartig- Van de zijde der regering -namen de ministers Korthals (verkeer) en de Pous (econ. zaken) alsmede staatssecretaris Roolvink (Sociale Zaken) aan het ge sprek deel. Zij waren vergezeld door een viertal hoge ambtenaren. De werk gevers werden vertegenwoordigd door de voorzitter van de.FNOP, mr. dr. E. P. Verkerk uit, Boskoop en door de voorzitter van de KNVTO, mr. .D. van Setten uit Breda. Namens de werknemers waren aanwe zig mr. T. J. den Hartog, voorzitter PCB. W. Spit. voorzitter St. Raphael en J. J. v. d. Linden, voorzitter St. Bonifacius en J. de Later, voo-rzitter NBV. De gesprekpartners waren het erpver eens dat de wilde stakingen die in Utrecht, Gelderland, het Westland en N. Brabant waren uitgebroken, be treurd moesten worden omdat dergelijke acties gevaarlijk zijn voor een bevre digend functioneren van het overleg. Na afloop van de besprekingen viel een goede tevredenheid bij de deelnemers te bespeuren. De voorzitter van de chr bond, mr. Den Hartog, zei dankbaar te zijn dat de regering een poging heeft ondernomen om uit de impasse in het l'oonoverleg te komen. Hij hoopte dat de hervatting van het overleg zal wer ken als olie op de golven. Van de uit- TN ALGIERS is de voedselvoorziening hervat en zijn de openbare diensten weer aan het werk, nadat vanmorgen de extremisten achter de barri caden een beroep op de bevolking deden de economische verlamming van de stad te doorbreken. Voorts werd vanmorgen plotseling de censuur op geheven. Deze gebeurtenissen en de redevoeringen van regeringsgedele geerde Delouvrier en opperbevelhebber Challe hebben voor enige opluch ting in de Algerijnse hoofdstad gezorgd, waar overigens de staat van beleg nog steeds van kracht is. slag van het gesprek op zaterdag a.s is veel afhankelijk inzake de verdert gang van zaken in het vervoerbedrijf, meende hij. Mr. Den Hartog nam aan dat de werkgevers inmiddels' hebben begrepei dal het geduld van de buschauffeurs ten einde is. Hij sprak de verwachting uit dat zij wat soepeler zullen staan te genover de eisen van de vakbeweging Hij hoopte dat van werkgeverszijde een verregaande bijdrage zal worden ge leverd tot het welslagen van de onder handelingen. De heer Spit van St. Raphael had goede hoop op een gunstig resultaat in het overleg van a.s. zaterdag. Hij hoopte dat het personeel van de diverse auto diensten zich met dit vooruitzicht voor ogen niet tot nieuwe stakingen zouden laten verleiden. In de afgelopen nacht hebben enkele honderden personeelsleden van de Noord- Zuidhollandse vervoermaatschappij te Haarlem en van Citosa in Boskoop op voorstel van personeelskernen besloten voorlopig niet te staken. Dit besluit werd genomen in overeenstemming met de gedachten van de stakiugscomité's de N.B.M., W.S.M., N.A.C.O. en Citosa. Enkele van deze comité's waren op de vergadering dn Haardem verlegenwoor- Zij deden, evenals bij de Citosa, na kritiek op de vakbonden, de suggestie it elk vervoersbedrijf een kern van man te vormen. Mocht de beslis sing van zaterdag ongunstig uitvallen n geen bevredigende oplossing worden erkregen, dan zou men onder aanvoe- ing van de gevormde vertrouwensker- ten uit het personeel, tot een landelijke actie kunnen overgaan. De personeels- gernen van de N.Z.H. en Citos deze suggestie over. Vandaag zullen ook de buschauffeurs in Leeuwarden en schede bijeen komen. In Hilversum, waar het actiecomité de N. B. M. vergaderde, besloot men deze week geon stakingen meer ai kondigen, doch bot dinsdag 4e wachten op resultaten van het loonovenLeg. Vrijdag vergaderen werkgevers en komt ook het 'cabinet bijeen. Zaterdag volgt, het loon- overleg en maandag beraden Rij-ksbemid- dteJeairs zich, zodait dinsdag dat resultaat bekend kan zijn, aldus bet N.B.M.-a Het Naco-personeel dat de directie leze Noord- Hollandse maatschappij ultimatum heeft gesteld', voor vrijdag de i corberèkenr-ngsewen te Juten vaitlen of wordt gestaakt) werd aangeraden dit ul timatum te laten vallen. Generaal Challe legde er gisteravond in zijn rede de nadruk op dat het Franse leger strijd om Algerije Frans te houden iets wat de mannen achter de barrica den wensten te horen. Deloüvrier ge bruikte ook de uitdrukking „Algerle Fran- gaise" in een redevoering, waarin werd gesproken over ..de moed der wanhoop van de Europese kolonisten". Waren de extremisten tot op zekere hoogte tevreden over deze verklaringen, toch maakten zij vanmorgen nog eens duidelijk, achter de barricaden te zuilen blijven totdat de regering in Parijs hel hoofd buigt of aftreedtAan de woor den van generaal Challe geeft men in lgerije de volgende interpretaties: De verklaring is van tevoren door De Gaülle goedgekeurd bij wijze van verzoeningsgebaar tegenover de kolo nisten. die zich onder de leuze „Algerle Frangaise" verzetten tegen zijn politiek van zelfbeschikking. Het leger is het in feite met de opvat tingen der extremisten eens. De afge lopen nacht zijn op de muren van grote gebouwen de woorden gekalkt „Algen „Frangaise" en „Vive De Gaulle". Deze leuzen zo meent men. kunnen alleen door Franse militairen zijn aangebracht. Inmiddels blijven te Parijs de blijken van vertrouwen in De Gaulles Algeriji politiek binnenstromen. Gisteravond y gaderde het kabinet ruim twee uur na die tijd werd bekend gemaakt dat de President blijft bij zijn besluit on 5 februari naar Algerije te gaan- Voprbs werd gezegd dat onder de kabinetsleden geen plannen tot aftreden bestaan. Vanochtend vroeg heeft de Pa rijst litie huiszoekingen gedaan bij een derdtal „activisten", die zijn aangesloten bij uiterst rechtse groepen als de „Bewe ging van de dertiende mei" en de „Jonge natie". Ook in de provincie zijn huiszoe kingen verricht. Jean Marie le Peu, Ka merlid en leider van een extremistische organisatie, is gearresteerd. President De Gaulle zou vandaag een aantal belangrijke besprekingen voeren, die tot doel zouden hebben, hem speciale bevoegdheden te geven om de crisis hel hoofd te kunnen bieden. Nederlandse luchtdoelartillerie zal - in navolging van de Belgen bin- afzienbare tijd in Den Helder schiet oefeningen houden, waarbij een radio grafisch bestuurd vliegtuigje als doel zal dienen. Gisteren werd door specialisten van een Belgische LuA-afdeling het type vliegtuigje dat ook Nederland zal gebrui ken, de OQ 19, gedemonstreerd. Op het bovenste deel van de foto-< hinatie ziet men het moment waarop het vliegtuigje van de lanceerbaan start. Rechts staat de Belgische luitenant Lous- berk, onder wiens ieiding de oefeningen plaats hebben. In de inzet links ondei wordt getoond hoe met behulp van eei losse startmotor het twee-cilinder motor tje van de OQ 19 wordt gestrat. De Nederlandse luchtdoelartilleric schoot tot nu toe op slcepzakken, op kele honderden meters achter uit de laat ste wereldoorlog daterende jagers zowel Engelse als Duitse makelij. De stellen werden gevlogen voor een parti culiere onderneming vanaf een vliegveld je op Texel. 'Om misverstanden te voorkomen I luchtdoelartillerie zal niet op de OQ 19 Het vliegtuigje zal een rode sleepzak voorttrekken evenals voorheen de oorlogsjagers. Een aanmerkelijk deel van dc OQ 19 is zijn grote wendbaar heid, waardoor de lastigste situaties voor de batterijen op het oefenterrein kunnen worden gecreëerd. Dc griepepidemie die in Europa heerst, doe tnu honderdduizenden het bed hou den In Frankrijk werd een niet offi cieel aantal van veertig doden als ge volg van.de griepepidemie genoemd. On der de slachtoffers waren vele ouden van dagen. Ongeveer twintig proi van het Franse ambtenarenkorps met griep te bed. Niettemin spreekt het Franse ministerie van gezondheid ovei een zachtaardige griep. In Beieren werd melding gemaakt var meer dan 100.000 griepgevallen. Sommigt ziekenhuizen kunnen alleen nog de zeei ernstige gevallen voor opneming in aan merking laten komen. Ongeveer een der de van de 278 christendemocratische af gevaardigden in de Westduitse Bondsdag heeft griep. De socialisten zijn schijn baar uit beter hout gesneden, want in dat kamp meldde zich slechts ee de tien afgevaardigden ziek. In Zweden, Denemarken, Noorwegen en Polen werd geen ongewoon grote omvang van de griep gemeld. In Italië lichte vorm van griep te lijden hebben In Groot-Britannië werd de griepepide- als ernstig beschouwd. DR KOMEN steeds nieuwe byzondcr- -*-J heden aan het licht in dc verduistc- ringsaffaire betreffende een 48-jarige zakenman H. J. M. uit Velsen, die zich in acht jaar tijd een bedrag van ruim f 170.000 zou hebben toegeëigend ten na dele van een schoenhandel waarvan hy firmant was. M. werd begin van deze maand gearresteerd toen by een civiele procedure tussen hem en de firma waar voor hij werkte onregelmatigheden in de boekhouding a-an het licht kwamen. Thams is bekend geworden dat M. im 1951 aanbood om als volontair in de schoenihandol vam een kleim bedrijf die tot een flinke zaak was uitgegroeid, te komen werken. Een salaris was niet no dig, daar hij naar zijn zeggen zelf over een zodanig kapdtoail beschikte dait de ren te voor hem en zijn gezin voldoende was om van te leiven. Hei was slechts zijn be doeling om iets om handen te hebben. Zijn aanbod wend geaccepteerd en M trad ais volontair in dienst van het be drijf. Na d'e zaak eerst grondig verkend te hebben waarbij bleek dat de boek houding zodanig gevoerd werd, dat ver valsingen bijzonder gemakkelijk waren aan te brengen, begon M. ziohzelf geld toe te eigenen. Eerst kleine bedragen en later grotere. M., die aanvankelijk ge bruik maakte van taxi's, schafte zich een auto a-an. Toen dit model verouderd was. kwam een nieuwe wagen. Zijn woning werd zeer luxueus inge richt en nog altijd dachten de eigena ren van de firma dat M. dit uit eigen zak bekostigde. Daar de inkomsten van het bedrijf terug liepen, zagen de eige naren zich gedwongen om geld te le nen. M. was onmiddellijk bereid om als geldschieter te fungeren. Begin vorig jaar begon men in te zien, dat M. niet de juiste man op de juiste plaats was en de directie besloot hem te ontslaan. M. nam hiermee geen genoegen en poogde met correspondentie aan te to- Twee foto's uit het centrum, van de rebellie. Boven een groep mensen die met de Tricolore voorop over de Place de la Poste Algiers trekt en onder een van de barricaden, waar het juist „schafttijd" is en de mannen warme koffie wordt aangereikt. de zaak, Het kwam lot een civiele pro cedure, waarbij de oficier van justitie zoveel duistere punten aantrof, dat hy de fiscale opsporingsdienst en de recher che inschakelde met het gevolg dat een hjj rechten kon doen gelden op fraude op grote schaal werd ontdekt. Kasavoeboe's vlucht ivekt onrust broederhand reiken. De nationalistische leider Loemoemba sprak de ze woorden toen gisteren in Brussel was overeengekomen, dat op 1 juli de onafhankelijkheid van Kongo zal worden uitgeroepen. Kongolese afge vaardigden richtten, na het bekend worden van het grote nieuws, speciale radioboodschappen tot hun volgelingen in Kongo. „Een historische datum voor ons mooi en dierbaar vaderland", noemde Loemoemba het. Het geheimzinnige vertrek van Kasa- voeboe uit Brussel, vóór de aankomst van de vrijgelaten Loemoemba, werpt bij de afgevaardigden een schaduw over hun vreugde. Zij zijn bevreesd dat Kasavoe- boe in Parijs een vliegtuig naar Brazza ville heeft genomen, om in Neder-Kongo een onafhankelijke republiek uit te roe- Daniël Kanza, vice-voorzitter van de Abako, heeft namens het kartel van Kon golese partijen het vertrek van Kasavoe- boe afgekeurd. De Abako-afgevaardigdgn hebben zich van ÏCasavóebóe -gedïstan- Kanza heeft inmiddels meegedeeld, nu als leider van de Abako-delegatie te zul len optreden. Maar in conferentiekringen gelooft men, dat 'Loemoemba in feite de leider zal worden. Samenwerking Loemoemba heeft gisteren zijn reeds eerder afgelegde verklaring herhaald dat het onafhankelijke Kongo het be zit en de persoonlijke veiligheid van de Belgen zal garanderen. Wij zullen aan de wereld bewijzen, zei hij, dat wij, hoewel niet voorbereid op de vele taken, ons land naar een grote toe komst zullen leiden. Hij deed daarbij een beroep op de Belgische bijstand, want, zo vervolgde hij, wij weten heel goed dat onafhankelijkheid maar een ijdel woord is, indien daarmee niet een economische en sociale ontwikke ling gepaard gaat. Volgens het tijdschema waarover gis teren op de conferentie overeenstemming is bereikt, moeten de Kongolese verkie zingen voor het parlement en de provin ciale vertegenwoordigingen op 15 juni voltooid zijn. De eerste Kongolese rege ring moet op 20 juni zijn gevotmd. Een moeilijk punt, dat thans op de agenda staat, is A mbtenarensalarissen (Van i Gisteren redactie) Den Haag do centrale georganiseerd overleg ambtenarenzaken bijeen geweest om voorbereidende besprekingen te voeren over de definitieve salarisverhoging voor het rijkspersoneel. Zoals bekend krijgt dit personeel thans een voorschot uitgekeerd van drie pro cent op deze uiteindelijke verhoging, omdat thans nog niet de trend van de loonsverho.gingen, die in het kader van de gedifferentieerde loonvorming in het vrije bedrijfsleven worden gegeven, vast te stellen valt. Eerst zullen namelijk nog meer loonsverbeteringen tot- stand moe- KNIPPERLICHT-SATELLIET BAAN OVER DE REIDE POLEN en voor meer praktische doel einden satellieten te lanceren voor het bestuderen van het weer en communicaties. 'T'E VERWACHTEN is: een een van dc vele nieuwe wc- knipperlicht-satelliet die tcnschappciyke satellieten die in een baan over dc polen het Amerikaanse bureau voor door dc ruimte vliegend een ruimtevaart van plan is de knipperlicht vertoont. Deze eerstkomende jaren te lance- satelliet zal daardoor gemak- ren- Een van kelyker zichtbaar en te vol- doeleinden is gen zyn, wat van belang is 'c komen ovei jch dige en ingrijpende invloeden pen bijdragen srbindingen ki zijn op het :n ook radio- gcleerden di bezig houden met het meten van de z' van de vorm der aarde en de bewoner: afstanden op aarde en wellicht F. Clark, ook voor de schepen en vlieg tuigen voor het verkrijgen vai ^xacte navigatle-gegevens. zijn De komende jaren zullen er De Van Allen-radiogordels, jlk jaar vier a zes satellieten die door de Amerikaanse sa- gelanceerd worden om te hel- tclliet zyn ontdekt, treden blijkbaar als tussenman op bij het overbrengen van een deel licht :ndt der i liet ruimtevaart- de zon ook grote hoeveelheden aarde. De eerste De knipperlicht-satelliet is lezing instituut voor aeronautischc wetenschappen verklaard. De andere doeleinden zijn een mens in dc ruimte te brengen x-stralen uit èn geladen deel- tellieten zullen jes die de aarde bombarde- tarium hebben van 50 tol 150 cn. Hoog in de atmosfeer van kilo. Later worden dc instru- le aarde veroorzaken deze mentaria zwaarder cn inge- tralingen warme, chemische wikkeldcr. ten komen, alvorens men het gemiddelde van de loonstijgingen kan bepalen. De ambtenarenorganisaties hebben om een salarisverhoging van vijf procent ver zocht en dé algemene verwachting onder de ambtenaren is dat de definitieve ver hoging, waarover thans wordt gesproken, ook wel in die orde van grootte zal komen te liggen. Men hoopt dat de uit eindelijke verhoging er voor 1 maart aanstaande door zal zijn. De centrale commissie besloot gisteren minister Toxopeus (binn. zaken), die dc vergade ring niet bijwoonde, uit te nodigen aan wezig te willen zijn in een volgende be spreking. die op f omstreeks 8 februari wordt gehouden, ten einde zo enigszins mogelijk een definitieve beslissing uit te lokken. Over een ontwerp-besluit tot wijziging van de salarisregeling voor het onder wijzend personeel bij het lager onderwijs en het lager land- en tuinbouwonderwijs. houdende een aanpassing aan de zoge naamde l-april-maatrogel voor de rijks ambtenaren. werd geen overeenstem ming bereikt. DAG VAN EUROPA De conferentie van Europese gemeen ten, die onder auspicië' van de Raad van Europa in Straatsburg vergadert, heft eenstemmig besloten de eerste woens- van maart 1961 uit te roepen tot „dag Europa". Deze dag zal, evenals de van de Verenigde Naties, op alle scholen of bijzondere bijeenkomsten wor den gevierd. nieuwe staat. Een belangrijke groep staat een federatief verband voor, terwijl andere Kongolezen een eenheidsstaat be geren. Vanmiddag werd in Brussel bekendge maakt dat de ronde-tafelconferentie een brief heeft ontvangen van Kasavoeboe, waarin hij de volgende eisen'stelt: 1. Onmiddellijke cn onvoorwaardelijke overdracht van de soevereiniteit. 2. De vorming van een voorlopige Kon golese regering, waaraan dc voorbe reid! ng ^ya n.,dp,verkieziuew.in Kon%v dient te worden opgedragen. De vierjarige Age Bruining uit Kol- lum is gisteren voor de ogen van zijn moeder verbrand. Het jongetje goot in een onbewaakt ogenblik een kan petro leum in de kachel leeg, waardoor hij in brand raakte. Zijn moeder bluste het vuur met een deken. Later op de dag overleed Age aan zijn verwondingen. Het driejarig zoontje van de familie Reukers te Mariënvelde (gemeente Ruurlo) is gistermiddag spelenderwijs in een sloot geraakt en verdronken. Eveneens gisteren is in Tilburg een ongeluk gebeurd, waarbij de negen jarige J. H. om het leven is gekomen. De 32-jarige A. M. M. uit Tilburg reed met zijn personenauto een voor door gaand verkeer gestremde straat in. Door het weifelend oversteken van het jongetje moest de bestuurder van de auto uitwijken, waarna een botsing met het bord van de wegafzetting volgde. Het bord, dat met bouten was bevestigd, kwam juist op het hoofd van het slacht offertje terecht. Enige regen De Bilt verwacht tot mor- genavond: Veel bewolking met tijde lijk enige regen. Overwe gend matige wind in hoofd zaak tussen west en noord. Lagere temperaturen, vooral in het midden en zuiden van liet land. (Opgemaakt om 11.15 uur). Vrijdag 29 januari Zon op 8.27, onder 17.20, maan op 8.47 onder 19.19. HKT WEEK IN EUROPA Rapporten heden mor gen 7 uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1