Velen wachtten op de bus die uitbleef Stakers gezellig bijeen in WSM-schaftlokaal Korte jasjes van tailleurs hebben het pleit gewonnen ZOETERMEER: een onbereikbaar dorp Telegram van gemeenten aan minister Canadezen krijgen te veel „televisie in blik" RADIO Parijse hoeden: licht en luchtig maar vooral hoog en flatteus 7 DINSDAG 26 JANUARI 1960 Westland dupe van chauffeursstaking (Van onze speciale verslaggever.) F IEL MENSEN, wachtend op de bus, die maar niet wilde komen. Veel geredeneer, veel gescheld, veel ongerief. Bijna niemand van de pas sagiers wist iets van de staking af, die vanmorgen bij de W.S.M. in Loos duinen is begonnen. Het speet velen toch wel, dat ze er pas zo laat van hoorden. „Als we 't gisteravond geweten hadden", luidde sommiger com mentaar, „dan hadden we ons vanmorgen vroeg nog eens een keer omge draaid"Zo was het beeld in heel het Westland: van Hoek van Holland tot Den Haag, van Wateringen of Monster via 's-Gravenzande, Poeldijk en Naaldwijk naar Delft en Rotterdam. Arbeiders, die om zeven uur op hun werk hadden moeten zijn en die van zes uur af wachtten en wachtten. Kantoormensen, iets later, maar toch nog in het donker heen en weer drentelend. Schoolkinderen met bestemming Den Haag, Delft of Rotter dam, luidruchtig onder de bushaltepalen. Merkwaardig was, dat zo weinigen de staking hadden verwacht, terwijl de kranten over de actie van de N.B.M. te Zeist toch vol hadden ge staan. Om zes uur vanmorgen trof fen we onder Poeldijk zelfs nog een bij de W.S.M. werkzame controleur aan, voor wie het nieuws van het tijdelijk lamleggen der WestlandsÊ busdiensten als een volledige verras sing kwam. Al vanmorgen vroeg stond fle telefoon van de WSM in Loosduinen roodgloeiend van de gesprekken, die men trachtte te voeren. Om tien voor vijf had de eerste bus de remise moeten verlaten voor het wegbrengen van een groep arbeiders naar Calvé in Delft en het ophalen van een aantal collega's die nachtdienst hadden gehad. De deuren bleven echter stijf ge- Aan de overkant, ordentelijk op het trottoir, stonden enkele tientallen chauf feurs op wacht. De anderen, die onder normale omstandigheden dienst zouden hebben gehad, zaten binnen in het ver warmde schaftlokaal, evenals enkele le den van het inderhaast gevormde sta- kingscomité. Iedereen had zich op tijd ge meld om zo min mogelijk aanstoot te geven. Het gesprek met de directie was zake lijk en kort. „Werken jullie vandaag niet?" vroeg mr. W. Kuilman, die al om vijf uur bij de remise was gearriveerd. „Nee", antwoordde een van de sta kingsleiders, „we blijven vierentwintig uur buiten de bus „Weten jullie, dat jullie de enigen het land zijn?" probeerde de directe „Dat kan zijn", luidde het wederwoord, „maar wat moet, dat moetwe hebben al veel te lang gewacht...." Even ontspon zich nog een gesprek over de vraag, of de stakers in het wachtlokaal mochten blijven of niet. „Dienst is rijden", aldus de heer Kuilman, „en niet zitten of rondhangen Toen de chauffeurs echter beloofden zich rustig te houden, mochten ze ii gebouw van de WSM blijven. Druppelde het tot zeven uur nog een beetje bij de bushaltes, de grote stroom kwam tussen zeven uur en negen aanzetten. In de centra der West- landse dorpen kwamen steeds meer sagiers tezamen; iaar hun werk moesten en kinderen wie het schooltijd geslagen Politieagenten zegden hier en daar de staking aan, ook bij de buitenhaltes, waar sommige mensen een uur en langer ston den. Het regende gelukkig niet meer en de tijd van het jaar was het zelfs zacht, maar wachten duurt nu eenmaal lang en men kan beslist nog steenkoude voeten krijgen. Improvisatie Toen de staking, ook al door de radio nieuwsdienst algemene bekendheid had gekregen, werd er van alles en nog wat geïmproviseerd om toch nog weg te ko men. Velen trokken naar huis en pakten fiets of brommer, anderen belden hun werkgever op om te vragen of er so bus of auto gestuurd kon worden derden trokken weer te voet langs de weg, in de hoop spoedig een lift te krij gen. Slechts de mensen, die zeer ver weg moesten en door het lange wachten dere verbindingen hadden gemist, gingen lar huis en namen, zij 't gedwongen, :n dag vrij. Belangrijk was dit merkten we zeei goed vanmorgen dat chauffeurs van particuliere bussen, die dagelijks door het Westland rijden om werknemers van te' bedrijven op te halen, niet bereid ren gestrande passagiers mee te ner Ze kregen er last mee, zo zeiden ze, e wilden, hoe dan ook, solidair met hun stakende collega's blijven. Slechts in zeer bijzondere gevallen den uitzonderingen gemaakt. Zo konden in Monster vanmorgen twee zeelieden met een voor het Rozenburgse bedrijf Verolme bestemde bus meerijden, moesten om acht uur in Maassluis boord gaan en liepen door de staking de kans om in de letterlijke betekenis v het woord de boot te missen. Tussen de veertig en vijftig bussen, vernamen we van de stakende chauf feurs, zijn tussen de oohtendspitsuren constant in gebruik. Alle zijn geheel afgeladen (ongeveer zestig personen) en op sommige lijnen moet de dienst verdrievoudigd worden. Zo rijden er tussen half zeven en half negen twaalf bussen van 's-Gravenzande en Monster naar Den Haag, twaalf Naaldwijk naar Den Haag, acht van teringen naar Delft, acht van Wateringen naar Den Haag, vier van Naaldwijk Rotterdam en vier van 's-Gravenzande naar Rotterdam. Ook tussen Den Haag en Delft en tussen Naaldwijk en Delft zijn ver schillende bussen 'ingezet, terwijl het onderlinge verkeer tussen de derscheiden plaatsen in het Westland eveneens intensief is. Tilburg se wethouder blijft toch aan Het incident tussen de Tilburgse wet houder van onderwijs, de heer N. H. Pontzen (kath.v.) en zijn fractiegenoten is gesloten. Alvorens gisteravond met de behandeling van de begroting werd be gonnen, diende de fractievoorzitter van de K.V.P. een, mede door alle andere fractieleiders ondertekende motie in, waarin de raad van de gemeente Tilburg verklaarde begrip te hebben voor de moeilijkheden welke kunnen ontstaan uit de collegiale verantwoordelijkheid van het college van B. en W. Deze motie werd zonder discussie en zonder hoofde lijke stemming aangenomen, waarop de heer Pontzen afzag van zijn voornemen tot het staken van zijn werkzaamheden als wethouder. Het incident was ontstaan, toen de raad zich tijdens zijn jongste vergadering in een motie achter een rapport stelde, waarin zowel wethouder ir. J. F. L. Krugers (soc.) als het college van B. en W. van een onvoorzichtig beleid werden beticht. De heer Pontzen wees evenals het college van B. en W. deze collegiale verantwoordelijkheid af en was dermate teleurgesteld door de hou ding van zijn fractie, dat hij tot het besluit kwam zijn werkzaamheden te staken. Raphael Lopez TAILLEURS: streng van lijn, kort van jasje. MANTELS: horizontale stik- JAPONNEN: korte bolero's of lang lijfje. KLEUREN: blauw, grijs en Jean Patou TAILLEURS: korte jasjes op wijdvallende rokken. JAPONNEN: onderdeel van tailleur met strakke lijfjes. MANTELS: recht en plooien in rug, kleine kraagjes. GARNERING: kant of wol len borduursel. Twee Parijse shows tonen aan: (Van onze moderedactrice.) PARIJS, dinsdagochtend. TWEE mode-ontwerpers, die in Parijs een vooraanstaande plaats innemen, hadden we gisteren op de agenda staan: Raphaël Lopez en Jean Patou. Hoe verschillend ook van stijl, beiden hadden (evenals madame Manguin) het korte t'ail- leurjasje in ere hersteld. Waar schijnlijk dus het eerste teken van een bepaalde modetendens. Raphaël Lopez voelt zich bijzonder in zijn element, wanneer de lijn van de tailleur klassiek wordt. Fantasiepakjes liggen hem niet. Het is ongelooflijk hoe veel strikken en zakjes, knopen en kwikjes hij op een kort jasje weet te plaatsen. Maar de mantelpakken, die streng zijn, vinden onverdeelde bewon dering bij de toeschouwsters. Bij de korte jasjes laat hij nauwe rok ken dragen. De mantels zijn In dit huls altijd goed lijn. Zo zagen we een redingote, die1 voren vrjj aangesloten was, terwijl in het rugpand de taille nauwelijks aan gegeven werd. De meeste mantels had den stiksels in de breedte op buste en kniehoogte, waardoor het figuur als het ware in drieën gedeeld werd. Nu de pas teltinten de overhand hebben, maakte de ontwerper een double-face mantel; cén kant zacht rose, de andere kant zacht HE (Van een onzer verslaggevers.) |"ET ZIET er voor Zoetermeer niet zo mooi uit. Vooral niet in de avond- in. De directie van de autobusonderneming Citosa te Boskoop heeft namelijk met ingang van 24 januari de lijndiensten weer aanzienlijk be perkt Vanaf die datum vertrekken de laatste bussen omstreeks half acht van de eindpunten. En daar Zoetermeer voor honderd procent afhankelijk is van de Citosa (een treinverbinding is er niet) is het niet overdreven als gezegd wordt dat Zoetermeer in de avonduren bijna geheel van de buiten wereld is afgesloten. Deze isolatie brengt natuurlijk de no dige consequenties met zich. Op net ogenblik is de situatie in Zoetermeer zo' dat er gesproken kan worden van een totaal ontwricht sociaal, economisch en cultureel leven. Wat het culturele leven betreft moet Zoetermeer, dat tot nu toe zo'n ruime uitgaanskeus had (Den Haag, Rotterdam, Leiden, Delft en Gouda), zijn vermaak in eigen kring zoeken. 's Avonds uitgaan is zeer „roekeloos". De Citosa kan immers niet garanderen, daf de mensen aan het eind van de avond weer in Zoetermeer worden terugge bracht. En sinds 24 januari is het zelfs zo dat het busverkeer na half acht geheel is stilgelegd. En een taxiritje naar Zoe termeer is nu ook niet bepaald de goed koopste wijze van vervoer. Wachten Men zou verwachten dat het uitgaans leven in Zoetermeer zelf nu intensiever werd. Hier is echter geen sprake van. Wel heeft de bioscoop wat meer bezoe kers, maar voor de rest blijven de mensen thuis, wachtend op de dingen die komen De mensen, die bepaald niet stilzitten zijn de taxichauffeurs. Mementeel is e: voor de twee taxibedrijven van Zoeter meer de „gouden eeuw" aangebroken. 's Avonds werken de chauffeurs onder grote hoogspanning. Scholieren, die bui ten Zoetermeer 's avonds naar school gaan, en forensen, die hun woning m Zoetermeer hebben staan, zijn de mees! frequente klanten. Vooral de jongelui, die buiten Zoeter meer avondonderwijs volgen, zijn door de dienstbeperking zwaar gedupeerd. Om 's avonds heen en weer met de fiets school te gaan is in de winter bepaald geen pretje en het vervoer met taxi's wel comfortabel, maar de portemonnaie gaat al spoedig tekenen van „ondervoe ding" vertonen. En als men met de gaat, dan natuurlijk in collectief verband: dat drukt tenminste nog enigszins de kosten. Veel scholleren, die zich een taxiritje niet kunnen permitteren, zjjn avondlessen genoodzaakt bij familie of Suriname kennissen te overnachten. Het komt zelfs| gebracht. dat scholieren hun „toevlucht" in 'n pension moeten zoeken. De militairen, die hun verlof in Zoeter- .eer hebben doorgebracht, zijn gedwon gen vroeg in de avond te vertrekken, daar ze anders de trein niet halen. Avonddienst Ook het vervoer van de mens en, die i Zoetermeer hun werkkring hebben, brengt grote moeilijkheden met zich. Vooral het melkbedrijf „Nutricia", dat geregeld avonddiensten heeft, kampt nog al met vervoersproblemen. Zo goed en kwaad als dat gaat zorgt men er r dat het personeel van buiten Zoe- neer door middel van aqto's van het bedrijf of gehuurde auto's bij avonddienst op tijd op de fabriek zijn en 's avonds weer op tijd thuis worden „afgele verd". De boterfabriek Brinkers, die geen avonddiensten kent, heeft geen nadelige invloeden van de dienstbeperking. Ontstemd Dc inwoners van Zoetermeer zyn tuuriijk over deze gang van zaken zeerste ontstemd. Het gemeentebestuur heeft in telegrammen aan de minister raad en aan dc minister van verkeer waterstaat de aandacht gevraagd voor moeilijke situatie, waarin de gemeente Is komen te verkeren nu 's avonds half acht geen openbaar vervoer m mogelijk is. Het beperken van de lijndiensten komt door gebrek aan personeel: steeds chauffeurs verlaten de Citosa om elders ie gaan werken, waar men meer kan dienen. Dc lonen van de chauffeurs zijn nu niet bepaald om over te juichen. Als een loonsverhoging op korte termijn de bus zou komen, zou waarschijnlijk spoedig het probleem uit de wereld zijn geholpen. Loonsonderhandelingen hebben tot nu toe echter geen resultaat opgeie- Ir. W. L. van Lakerveld heeft in april 1959 op uitnodiging van de Suri naamse regering een onderzoek inge steld naar het industriële klimaat van daarover thans rappodt uit- pon, gegarneerd met witte wollen ge haakte Ierse kant. Dan komt echt de ontwerper tot zijn recht. De mantels vielen meestal recht met een brede plooi op de rug bij de schou ders. Inplaats van de grote kragen van dit seizoen, zagen we nu kleine officiers kraagjes. Bij de avondjaponnen kwam ook weei duidelijk naar voren, dat Patou ditmaal meer op variaties van één model heeft gewerkt, dan op verscheidenheid. De twee thema's waren het beste te en in een geheel geplissecrde zacht- beige japon in de typische chemisier- stijl en in een donkerblauwe japon met heel wijd rok, waarbij het accent op de rug was gelegd. Met witte wol gebor duurde bloemen gaven ook hier weei het kanteffect, dat wel meer in de col lectie schijnt binnen te glippen. Het lijfje was heel simpel, zoals we dat ook bij de japonnen-voor-overdag zagen. Tot dusver heeft Parijs nog weinig sensationeels geleverd wat waarschijnlijk heel veel vrouwen met genoegen zullen horen' Jane Blanchot en Mare Olivier ont wierpen deze cloche van gevlochten riet. De hoed heeft geen bol en is dus eigenlijk niet anders dan een taps toelopende hoge rand. waarbij de bolero gedragen werd (een korte bolero, waar de brede ceintuur onderuit kwam kijken) en die, waarbij de japon een tamelijk lang lijf had, onder het middel de plooirok aangezet. Dunne wol in verschillende weefsels as als materiaal gekozen. De kleuren blijven, zoals we reeds zeiden, in nuances. Veel blauw, grijs en wi nauwelijks één felle tint er tussen. De imprimé's, alle in zijde, waren bloemmotieven bedrukt. Zware lijn naam en zijn gezag is groot. Vandaar dat we met gestrekte rug en hals oplettend zaten uit zien toen de eerste mannequins binnenkwa men. Maar toen we een dertigtal tailleurs hadden bekeken, die alleen maar in details verschilden, werd het bepaald moeilijk onze aandacht bij deze doorlopende parade te hou- Allemaal korte jasjes, maar nu op rokken, die zelfs de slankste vrouw onwelkom zware lijn gaven. In het voor pand waren namelijk naar de buitenkant gelegde, niet ingestreken plooien Die tailleurs zijn midl-minuit oftewel, geschikt voor ochtend, middag en avond. Op de rok is dan een lijfje, liefst r groot décolleté. Dat lijfje is dikwijls strak en nauwsluitend, dat het wel keursje lijkt. Ook hier zachte kleuren. Mooi was een witte nauwsluitende ja- (Van een onzer verslaggevers) De gemeentebesturen van Bergschen- hoek, Berkel en Rodenrijs, Bleiswijk en Zevenhuizen hebben ln verband met de beperkte dienstregeling van de busonder neming de N.V. Citosa een telegram ge stuurd naar de minister van verkeer en waterstaat. In dit telegram vragen de vier gemeentebesturen dringend maat regelen te treffen tot herstel van de nor male dienstregeling van de Citosa. Zoals bekend heeft Citosa als gevolg an de minder gunstige arbeidsvoorwaar- an in het busondememingsbedxijf met in groot tekort aan personeel te kam pen. De directie heeft zich genoodzaakt gezien de avonddiensten te staken. De dorpen in de zogenaamde B-driehoek zijn nu 's avonds van elk vervoer verstoken. De bewoners van de dorpen ondervinden naet alleen veel ngerlef, omdat het niet mogelijk is de stad te bezoeken voor het bijwonen van concerten etc. maar vooral zijn veel leerlingen van avond cursussen gedupeerd. Enkele dagen geleden reeds heeft het gemeentebestuur van Zoetermeer door middel van een telegram de regering op de hoogte gesteld van de noodsituaitie. Geen wachttijd voor A.W. bij ontbreken van normaal werk (Van onze parlementsredactie) De minister van sociale zaken en volks gezondheid, dr. Van Rooy, heeft er thans geen bezwaar tegen tot directe plaatsing werklozen op aanvullende werken te gaan in gevallen waarin er geen redelijke kans is op het vinden van nor male arbeid. De minister heeft er begrip dat een wachttijd voor toelating tot aanvullende werken in zulke gevallen als onnodig hard kan worden gevoeld. Voor gevallen dat er wel een redelijke kans op het vinden van normaal werk is, ziet de bewindsman echter geen aanleiding af te zien van zijn algemene opvatting ov< wachttijd. Dit heeft de minister aa; Tweede Kamer megedeeld. Wanneer de aangevraagde gelden de aanvullende werkgelegenheid ii loop van dit jaar niet toereikend mochten zijn, zal minister Van Rooy een aanvul lende begroting indienen. De minister handhaaft zijn standpunt dat ten aanzien van de wachtgeldpremie in de agrarische sector geen enkele garan tie is gegeven. Wel heeft de regering meermalen verklaard dat het beleid in het algemeen gericht blijft op het V' strekken van arbeid aan alle daarvoor aanmerking komende en geschikte werk loze arbeiders Deze verklaring staat ech. ter in geen enkel verband met de hoogte van de premie voor de wachtgeldverzeke- Actie Heemskerk tegen annexatie Wegens de plannen van de minister van binnenlandse zaken om een samensmelting tussen de gemeenten Beverwijk en Heems kerk tot stand te brengen, heeft zich in Heemskerk een actiecomité Vrij Heems kerk gevormd. Dit comité bestaat uit der tig personen die deel zullen uitmaken van commissies voor interne voorlichting, financiën, propaganda en bijzondere In de commissies hebben zitting ver tegenwoordigers van bijna alle vereni gingen in Heemskerk en een aantal voor aanstaande inwoners van die gemeente. Binnenkort zal het comité een grote actie beginnen tegen de bestaande plannen. Er zullen 40.000 sluitzegels worden verspreid. Andere acties zijn in voorbereiding. Voorts zullen de minister van binnen landse zaken en de bestuurders va grote politieke partijen door het comité worden ingelicht over de situatie. In Canada, waar de televisie geheel op commerciële basis werkt en vele maatschappijen programma's exploiteren welke dag en avond en dikwijls ook een deel van de nacht vullen, heerst ontevredenheid over wat er zoal op de beeldbuis komt. Vrijwel alles is namelijk import, voornamelijk uit Amerika, waar filmmaatschappijen er zich meer en meer op gaan toeleggen, programma's kant en klaar te maken voor be paalde adverterende concerns en die, in hun geheel op de band gezet, verkopen. Dit is in de laatste jaren zo hoog ge- reclames uitzonden. Tevens is toen ge lopen, dat het algemene omroep-direc- bleken, dat een aantal kleinere omroep- torium een nieuw reglement heeft op- ongandsaties al jarenlang helemaal niets gesteld om hieraan voor een groot deel anders dan grammofoonplaten, met bab- een einde te maken. beitjes aan elkaar gelijmd, lieten horen. „Er mort minder televlsle-ln-bllk Plus reclame natuurlijk, worden uitgezonden", schrift dit Nadat de radio aldus „tot de orde ge- reglement voor „en er moeten meer roepen" was, wordt er nu blijkbaar aan- programma's van eigen bodem komen, dacht besteed aan de televisie. Het Is Met dien verstande, dat van juli a.s. het landelijk directorium een doorn ln af tenminste 45 pet van de ultzen- het oog, dat de ene band na de andere dingen Canadees zijn en van 1 jan. wordt doorgedraaid en het geld dus 1961 af tenminste 55 pet". voornamelijk aan geïmporteerde pro- U ziet, hoever het in Canada al is Sramma's wordt besteed, gekomen met de televisievoorstellingen. Men vindt, dat een deel van het bin- De omroepmaatschappijen zullen de nenikomende geld (en dat is heus niet handen vol hebben om in de tweede weinig!) dient te worden besteed aan helft van het jaar werkelijk eigen pro- voorstellingen met artiesten uit eigen gramma's te kunnen gaan presenteren, land, die niet of nauwelijks aan hun Trouwens, Canada neemt er helemaal trek komen aangezien er voor hun op- graag zijn gemak van, ook op radiioge- breden veel te weinig plaats is. bied. U zult zich grootste radio-omroep- maatschappijen op de vingers getikt zijn omdat zij veel te veel grammofoonpla- tenprogramma's als omlijsting van de Vanavond eerste stereofonische hoorspel Denkt u er aan, dat vanavond tussen 10.40 en 11.30 uur over belde zenders het eerste stereofonische hoorspel wordt uitgezonden? U weet wel: twee radio toestellen of een toestel plus een aan sluiting op de draadomroep zijn nodig om er goed naar te kunnen luisteren. Na het NTS-joumaal zendit de NCRV een filmprogramma uit dait be gint met „De denkende machine". Ame rikaanse bijdrage Ln de serie weten schappelijke curiositeiten. Om 8-35 uur de hoofdfilm „De laatste dochter van de Tsaar". uurtje vrolijke grammofoon- muziek spelen Jean Decroos en Damièle Gegeven wordt het deteotivespel Dechenne in het KRO-programma de „Even schuilen" van Alleen Burke en sonate no. 2 in D voor violoncel en piano Leone Stewart, uit het Engels vertaald van Bach. Om 8.50 uur concerteert het en bewerkt voor sbereofonie door Léon Radio Filharmonisch orkest onder lei- Povel, die ook de regie voert. Hing van Bernard Haitink. Er worden Indien u de beide ontvangers op de werken van Bruckner uitgevoerd; U juiste afstand (plm. 3 meter van elkaar hoort het Te Deum Daudamus (met af zet en u zet zich in een hoek van medewerking van vier vocale solisten 45 gr. ten opzichte van de toestellen, en het Groot Omroepkoor) en de 9e hebt u hot rechte genoegen van de symfonie in d. Om 10.40 uur: het stereo- ruimtelijke werking van de stereofome. fonisch hoorspel „Even schuilen". Vanwege de opmerkelijke ervaring AVBO^Himsementepnogramma wordt er extra veel aandacht besteed "u't.ïnie bevat vanavond o.m. de aan de geluiden die anders op de "H"* J?®1!.' de achtergrond blijven. tWï komt boek van een grootvader U kunt er We waarschuwen u nog, dat u met één naar luisteren tussen 8.05 en 10 uur. toestel het hoorspel niet behoorlijk kunt Aansluitend hoort u het Concerto ontvangen. ^Crosso in G op. 6 van Handel, uitge- voerd door „Les solistes de Bruxelles" l 10.40 uur het stereofonisch hoorspel, dat eveneens door de KRO wordt uitgezonden. SIEMENS W1 (Van onze moderedactrice.) PARIJS, 25 januari, anneer er gesproken wordt over de nieuwe modelijnen, dan denkt de vrouw niet alleen aan japonnen, tailleurs en mantels. Het modieuze hoedje is al even belangrijk. Daarom een woordje apart hierover. De laatste dagen zijn we in alle collec ties gestuit op één en dezelfde naam de Greta Garbo-hoed. Maar de grote cloches die we zagen, hadden niet* weg van de onflatteuze plompe hoed, waarin de filmster haar gelaal placht te verbergen. Neen, de cloche van 1960 heeft iets pikants en is zekei geen domper op de schoonheid meer Een jaar of vijf geleden bracht de mo- dist Jean Barthet voor het eerst ele gante oloches. Leek deze hoed ons eerst wat vreemd, nu we eraan gewend zijn, heeft hij het publiek absoluut veroverd. Geen ontwerper die de cloche nog negeert. Ja, we kunnen Jean Patou ontwierp bij zijn collectie deze eenvoudige cano- tier van heel zacht-beige stro. Het bolletje en het lint zijn van zwart velours. Een grove ge nopte voile voltooit deze creatie. wel zeggen, dat we dn de afgelopen week figuurlijk onder de cloohes be dolven zijn. Het leek bijna een demon stratie, dat op de laatste dag geen moderedactrice meer een hoed met hoge bol op had, maar allen me» platte hoedjes verschenen! En toch, de cloche kan flatteus ge noemd worden. Dank zij de zacht gol- Luchtig bouwsel De hoed 1960 is een Luchtig bouwsel geworden, een netwerk van vlas, raffia, paardehaar, grof stro e.d. De bol is hoog en geen hoed drukt op hei kapsel. Behalve de oioches zien we nog trot tours geïnspireerd op de hoge hoed der heren, canotiers, kleine en middelmatig grote bretons en hoge toques. De kleuren zijn: zacht blauw zacht groen, beige, hazelnoot, wit, Hllver 7.00 Nw. kc/s grijs Ook r dan alleen als hei mend gelakt paillas- ldla, de kleuren van en schijnen vergeten grege materiaal glir het vorige s De garnering perkt. De sierspelden zijn verdwenen, een enkele bloem mag nog, maar een eenvoudig lint zagen we toch het De hoeden moeten sober zijn en wie dat vergeet en met een al te zwaar ge garneerde hoed komt, wordt al gauw met „provinciaaltje" betiteld. Het ergste wat de Parijzenaar kan be- Een romantische hoed. ontworpen door Ramon de Morguez, gemaakt van grintkleurig stro, overtrokken met een netwerk van vlas. De bloe men z(Jn van picotstro en zijde in grint- en honlngkieur. vende rand staat dit model bijna iedere vrouw. De bol is dit seizoen weer hoger geworden. Als dat zo door gaat kan de vrouw-met-een-hoed niet meer gewoon in een auto zitten! Het is bepaald grappig, dat de vrou welijke ontwerpers hiermede noi< rekening hebben gehouden, maar haai mannelijke collega's hebben zonde' genade de hoeden torenhoog gemaakt Maar hoe dan ook, alle hoeden zijn licht en luchtig. Hierin zijn de modisten wel degelijk aan de eisen van het publiek tegemoet gekomen. Een publiek, dat helaas voor een groot deel weigert om hoed te dragen en het gemakkelijke» 8.00 Nws 8 18 Gram c._ de voedingsmarkt 9 00 Gym >10 Gram (9 35—9 40 Wa- iterstVPRO' 10 00 Schoolradio VARA: I V d vrouw 11-00 Gevar progr 12 00 ite muz 12 30 Land- cn tuinbouwme- |ded 12 33 V h platteland 12 38 Orgel6pel 13 Oo Nwb en tentoon6tellingsagenda 13.20 Dansmuz 13.4S Geproken portret 14 00 Gram 14-10 Kamerork 15 00 V d Jeugd 17 00 Pianorecital 17 15 Gram 17 25 Roe meens ork 17,50 Regerlngsuitz: Bmigratie- !rubriek Het' emigratiepraatje van H A 18 00 N>ws en comim 18.20 Regerlngs- 'ullz: Uitwisseldngsprogr over Japan, in samenwerking met Radio Nederland We reldomroep 18-30 RVU: Het behoud en !de vernieuwing van de cultuur ln de 'Europese ruimte, door dr K J Hahn 19 00 ,V d kind 19 10 Joods progr VPRO: 19.30 ;V d Jeugd VARA; 20 00 Nws 20.05 Pro- imenade ork en 6oldst 20 50 Onsterfelijk- beid met marsmuziek, hoorspel 21-50 >Strij'kork 22.20 Keuren en kiezen, lezing 22.30 Nws 22 40 Gram 23 00 Tussen mens >3n nevelvlek, lezing 23 15 Jam Session 23.35 Gram 23.55—24.00 Nws- i Hilversum II, 298 m. 1007 kc/s. NCRV: 7 00 Nws en SOS-ber 7.10 Gram 7.30 Een woord voor de dag 7-40 Gewijde muz 8 00 INws 8 15 Radiokrant 8 35 Gram 9 00 V d 'zieken 9 30 Gram 9 40 V d vrouw 10.15 |Gram 10 30 Morgendienst 11 Oo Gram 11-20 'Majoor Carla, hoorspel 12.30 Land- en tuinbouwmeded 12 33 Kamerorit, koor en 5 hobo 12.37 Ned Herv kerkdienst 13.00 Nws l 13.15 Vijftien jaar geleden, praatje 13-20 Met Pit op pad. praatje 13 25 Kamermuz - 13 45 Gram 14 45 Pianospel 15 00 Jcugd- concert 15 45 Pianorecital 16 00 V d jeugd 17.20 Gram 17-4o Beurebei 17 45 Ofk muz 18 15 Spectrum van het Clir organisatie- en verenigingsleven, lezing 16 30 Leger des Hellekwartier 18 45 Boekbespr 19 00 Nws cn weerber 19 10 Op de man af. praatje 19.15 Gram 19 30 Radiokrant 19-50 Fan fare-muz 20.15 Philhanm ork en piano 21.15 Rijn eh onrein, klankbeeld 21.35 IGewijde muz 22 05 Afrikaners stellen hun eisen, rep 22 20 Gram 22 30 Nws 22-60 Zaalsportultsl 22 45 Avondoverdenking 23 OO Platennieuws 23 5>—24 00 Nws NTS: 17.00 Int Jeugd- Paris - l'Air de Paris - A Paris - Séré- lade k une Pari6slennc - Paris chérie, Jrkest Henrl Segers; La légende de la lonne (Brasscns). Marinette (Brassens), Jeonges Brassens: Plstonnette (Larcange) (Oliviero). Maurice Larcange: iele (Barcellini), Le plano de la "acqueline Francois; Epl Bernard Devaux ontwierp voor de collectie Lanvin Castillo deze cloche van glimmend zwarte grove stro, gegarneerd door een breed ripslinL Mar Mor plage (Trent .blues (Distel). Quand J (Moulin), Oul, oul. oul, oul (Giraud), t Nu ages (Reinhardt), Saeha Distel; II y a des anges (Gasté), Alleluia (Bécaud), Claude Parent; Aubade des olseaux (Pe- gurl), Tu n'as pas trés bon caractère (Al- ,bano). Maurice Larcange; l'Eau vive '(Béart), Chanson pour ma vleille (Béart) I Guy Béart: Pigalle - Sous les toits de 'Paris - J'alme Paris au mols de mal - |Mon Pars - Ca c'est Pars. Orkest Henri 'Segers. Tequila (Rio). Jamaica (Lipes- i ker), Orkest Max Greger; Cuatro caminos (Glmenez). Estrelllta del sur (Rueda), ,Los Chllenos; Calypso In D (Zacharias), 'Pablito (Mioheyl), Orkest Helmut Zacha- Irlas; Nube gris (Talledo). Quiéreme (Pln- to). Luis Alberto dei Parana: Yo no se .porque te qulero (Canaro), Lorenzo (Bar- |dl). Orkest Oswaldo Bercas: Relna Gua- iranl (Aquino), Paloma herlda (Zalzar), ;Los Indlos; Catalania (Kllmpfcrt). Till (Slgman). Orkest Bert Kllm-pfert: Stars fell on Alabama (Perkins). Cuban love song (Fields). Frans Poptle; Don't get around much anymore (Russell). Rita Reys: I fall in love too easily (Cahn). Bemgt Hallberg: Lullaby of the leaves (Petkere) Midsötmmer (Lewis). Leden van het Stuttgarter Symphonle Orkest olv. John Lewis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7