Jlicuiuc £ciiisri)e (iTounuil S Staking bij W.S.M.: Westland zonder bus Tijd werkt voor de rebellen Regerings-ultimatum werkte als een boemerang Staking in beeld Eis: lonen omhoog met 20 procent Bebloede dolk op tafel in proces-Jaccoud Kasavoeboe verlaat vergaderzaal Trouw van liet leger zou nog onzeker zijn Amerikanen overtroeven Russen met raket DINSDAG 26 JANUARI 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel 31441 ADVERTENTIES: t 0.20 per millimeter, Familieberichten f 0-18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Veertigste jaargang no. 11778 lofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJKE ATIOK AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stanloastlcfj is gljeble»en tngnbcrlio tegljcnspocf Wie is de LEIDER van de REVOLTE? Zie pagina 5 PARIJSE MODE 'Zie pagina 7. ZOETERMEER bij avond Zie pagina 7 EEN EIGEN ÏIUIS voor en tegen Zie pagina 9 Een vreemd gezicht, de Var kenmarkt in Den Haag van daag: waar anders rijen groene W.S.M.-bussen staan, bleef het stil. (Van een onzer verslaggevers.) DEN HAAG, dinsdag. HET WESTLAND is vandaag verstoken van busverbindingen. De chauf feurs van de Westlandse Stoomtram Maatschappij, die deze verbin dingen dagelijks onderhouden met een 75 bussen, legden vanmorgen voor 24 uur het werk neer uit protest tegen het uitblijven van een loonsverho ging en uit solidariteit met de collega's van de N.B.M., die gisteren staak ten. Daardoor konden honderden Westlandex's vandaag Rotterdam, Delft en Den Haag niet bereiken. Het personeel van de NACO, een grote bus onderneming in Noordholland, heeft, eveneens met een staking gedreigd als zijn eisen niet worden ingewilligd. De vakbonden hebben zich niet ach ter de actie in het Westland gesteld, doch de stakers geadviseerd aan het werk te blijven. TOT STAKING werd vannacht be- llllllll A sloten op een vergadering in Loosduinen, die door vrijwel alle 150 chauffeurs van de W.S.M. werd bij gewoond. De eerste ploeg kwam van morgen tegen vijf uur normaal op, doch reed niet uit. Een acht man tel lend stakingscomité vervoegde zich bij de directie om de staking te moti veren en om een loonsverhoging van twintig procent te eisen, ingaande 7 reeds stakingsdeputaties vertrokken naar het personeel van de B.B.A. in Den Bosch, de N.Z.H. in Haarlem, de N.A.C.O. in Alkmaar en de Citosa in Boskoop met het verzoek zich bij de staking aan te sluiten. De prolestvergadcring in Loosduinen die werd bijgewoond door hoofdbestuur ders van de drie vervoersvakbonden, had een ordelijk verloop, al werden er kernachtige dingen gezegd aan het adres van de regering, de werkgevers en de vakbondsbestuurders. Het ultimatum van de regering aan de Utrechtse stakers (om het werk te hervatten voor gister middag vier uur op straffe van annule ring van het loongesprek met de over heid) dat niet werd opgevolgd, werd be schreven als een ..misplaatste dreiging om dc chauffeurs door de knieën te krij- Reportages over de gevolgen van de W.S.M.-staking en over Zoetermeer, dat 's avonds door het beperken van de bus diensten is geïsoleerd, plaatsen wij op pagina 7. gen". Aan het adres van dc werkgevers werd gezegd dat zij goed dienen te we ten „niet met koelies maar met mannen met huisgezinnen" te maken te hebben. De vakbondbestuurders werd verwe ten „knechten van de regering te zijn". Het bericht dat de bespreking van werkgevers en werknemers met de regering was geannuleerd als gevolg van het negeren van het ul timatum deed reeds voor het begin van de nachtelijke protestvergade ring de ronde. En wie het nog niet wist, kon het horen van een band recorder, waarop het bulletin van half elf van de radionieuwsdienst was opgenomen. De vergadering werd gepresideerd door het hoofdbestuurslid van de Nederlandse Bond van Vervoerperso neel (N.V.V.) S. Barendrecht uit Utrecht, die de verantwoordelijkheid voor het uitblijven van een tweeploegemtoeslag van zes procent geheel en al voor reke ning van de werkgevers bracht. Hij stel de dat die zes procent er allang geweest zou zijn als de werkgevers niet zo kop pig zouden vasthouden aan de eis om loonsverbeteringen zo nodig uit tariefs verhoging te mogen putten. Eigenlijk heeft de vakbeweging helemaal geen in teresse meer bij het gesprek met de re gering, wat er dan ook uit mag komen, zo zei de N.V.V .-er. Dat die zes procent er moet komen, daarover is namelijk iedereen het wel eens. Het gaat alleen nog maar over de kwestie van doorbe rekening in de tarieven en daarom is hier iri feite slechts sprake van een on enigheid tussen regering en werkgevers. De vakbondsbestuurder vond het begrij pelijk dat de regering ingevolge haar loonpolitiek deze doorberekening niet kan toestaan en hij meende daarom dat de werkgevers allang van deze eis had den moeten afzien want hierdoor staan zij een verbetering van de sociale posi tie van het busvervoerspersoneel in de Gesteund door de hoofdbestuurders van de Chr. bond van Vervoerspersoneel C.N.V.) en de katholieke bond „St. Ra phael", de heren Van Dalen en Swenne- huis, vroeg de bondsbestuurder de W.S.M.-chauffeurs aan het werk te blij ven, omdat een staking de zaak eerder slecht dan goed zal doen. De heer Van Dalen meende dat het beter was het kruit droog te houden tot na woensdag, opdat eerst geprobeerd kan worden het geannuleerde gesprek met de regering toch weer op gang te krijgen. Hij maak te het de chauffeurs duidelijk dat de vakorganisaties op dit moment niet ach ter een stakingsactie kunnen gaan staan" „Als jullie staken is dat voor jullie eigen verantwoordelijkheid," zo bena drukte hij. Dc bestuurder van „St. Ra phael" was nog duidelijker: „Wacht woensdagavond," zo zei hij „en is zaak dan nog niet in orde dan is kans dat we ons achter jullie stellen." Doch dc chauffeurs waren niet van zins de argumenten van de hoofdbestuur ders te accepteren. Zij bleken unaniem van mening dat er nu ang genoeg ge wacht was en dat er daarom nu maar eens tot daden moet worden overgegaan. Dat deden ze dan ook: na enig geharre war kwam er een acht man tellend actie- Regering wil eerst rust, dan praten De persdienst van het ministerie van verkeer en waterstaat deelde vanmorgen officieel het volgende Door de regering is heren 26 januari 1960 telegrafisch aan alle deelnemers aan. het overleg omtrerrt de lonen en tarieven in de autobus- dienstbedrijven medegedeeld, dat, ge zien dc gebeurtenissen van gisteren en heden, het op woensdag 227 janu ari vastgestelde overleg geen voort gang zal kunnen vinden. De regering deelt hierbij mede dat zij bereid blijft tot een gesprek, mits dit in een rustige sfeer kan geschie den. Zij spreekt dc hoop uit dat ver der overleg in het begin van de vol gende week zal kunnen plaats vin- comité uit dc bus, dat de staking ging organiseren en daarvoor de richtlijnen aangaf: normaal op het werk melden, doch niet uitrijden, geen geweld gebrui ken, geen materieel van de busonderne ming beschadigen of vernielen, opstoot jes vermijden en geen discussies op de openbare weg. En zo gebeurde vanmor gen. Het personeél van de N.A.C.O. (die in Noordholland op veertien trajecten bus diensten onderhoudt) heeft die directie ultimatum gesteld. Wanneer niet vrijdag aan de eisen van het ver voerspersoneel is voldaan, zal men in staking gaan, zo werd op een eveneens nachtelijke vergadering in Alkmaar be sloten. Öp deze vergadering gingen ook men op om vandaag al het werk te leggen, doch uiteindelijk besloot het ultimatum ter kennis van de directies van alle Nederlandse autobus- bedrijven te brengen. Is een en ander voor vrijdag niet geregeld, dan hoopt men dat ook elders in het land het werk wordt neergelegd. Het personeel van de „Citosa" in Bos koop besloot normaal te rijden en het vérder overleg op hoog niveau over het loon vraagstuk af te wachten. Het personeel van de N.B.M. is van morgen weer aan het werk gegaan. De voorzitter van het initiatiefcomité, de heer P. Bos, deelde mee, dat de actie naar volle tevredenheid was verlopen. De Brabantse buurtspoorwegen hebben de diensten vandaag normaal onderhou den. Vanavond om twaalf uur echter zal het personeel in de remise aan dc Tram- lingel in Breda vergaderen om zich te beraden over een eventuele 24 uur staking. Het personeel van de Veluwse Auto diensten (VAD) zal woensdagnacht bijeen komen om het resultaat van de regerings beslissing over de lonen te bespreken. Men is voornemens donderdagochtend het werk neer te leggen indien aan de ver langens van het buspersonecl niet wordt tegemoet gekomen. VERDACHTE BLIJFT ONTKENNEN Dokters hebben gisteren in het proces, dat thans te Genève wordt gevoerd tegen de voormalige voor aanstaande Zwitserse advocaat Jaccoud, die van moord wordt be schuldigd, verklaard dat het wapen waarmee de vermoorde Charles Zumbach viermaal werd gestoken, een lang, gebogen lemmet had. Een dergelijke. Marokkaanse dolk. waar op zich bloedvlekken bevonden, is ten huize van Jaccoud aangetroffen De dokters hebben verder verklaard dat de moordenaar van Zumbach eerst vier schoten op zijn slachtoffer had ge lost, waarna hij de op de grond liggende Ver voer sbonden over regeringsultimatum Dc drie werknemersvervoersbonden, de Nederlandse bond van vervoerspersoneel, de R.K. bond van vervoerspersoneel „St. Raphael" en de Protestants-christelijke bond van vervoerspersoneel hebben van morgen ieder in eigen kring zich beraden over dc situatie die is ontstaan naar aan leiding van het regerings-ultimatum aan het stakende vervoerspersoneel. Over de annulering van de besprekin gen maakt men zich in vakbondskringen thans ernstig bezorgd, temeer waar het personeel van een aantal busondernemin gen inmiddels stakingen op korte termijn in het vooruitzicht heeft gesteld wanneer aan hun loonverlangens niet wordt te gemoet gekomen De voorzitter van de R.K. bond, de heer J. Spat, noemde het ultimatum van de regering een onhoudbare zaak. Men kan, volgens hem, het georganiseerd overleg niet negeren als gevolg van het felt, dat een bepaald onderdeeltje uit de hand loopt tegen de wit van dat georga niseerd ovenleg in. De vraag rijst voorts, aldus de heer Spit, of het wel juist is of de regering, terwijl wij hier een rechter lijke macht hebben die afzonderlijk ope reert, dit soort straften op eigen houtje gaat uitdelen. Alle moeite zal worden aangewend om de besprekingen morgen toch door te laten gaan, aldus de heer ORT nadat bekend werd dat Pa trice Loemoemba, leider van de Kongolese Nationale Beweging voor lopig in vrijheid wordt gesteld om deel te nemen aan de ronde-tafel conferentie in Bruésel, heeft Kasa voeboe, de leider van het extreem- nationalistische „kartel" van Kongo lese partijen geëist, dat de conferentie het karakter zal hebben van een wet gevende vergadering. Tevens eiste Kasavoeboe dat onmiddellijk een da tum voor overdracht van de souve- reiniteit wordt vastgesteld. Na zijn verklaring een verrassing voor de Belgen en de andere leden van het „kartel" verliet Kasavoeboe de vergaderzaal. Reeds meerdere malen heeft do Bel gische regering verklaard geen beslis sende bevoegdheden aan de conferentie toe te kennen. Na afloop van de bijeen komst zouden de aanbevelingen worden vervat in wetsontwerpen. In coinferentiekringen overheerst nu de mening, dat het besluit van Kasa voeboe een persoonlijke waarvan hij de overige leden van het „kartel" niet op de hoogte had gesteld. Volgens de Belgen vreest Kasavoeboe te worden overvleugeld door de in middels vrijgelaten Loemoemba. Dat hel besluit van Kasavoeboe geen boycot betekent, bleek kort na incident, toen dc overige leden Kasavocboe's partij de Abako hun plaatsen in de conferentiezaal Het bureau van de conferentie trachtte vervolgens tevergeefs een compromis te vinden over de door Kasavoeboe, minister De Schrijver en andere Kon golese afgevaardigden ingediende agen da. De moeilijkheden ontstonden voor namelijk over de volgorde van de agen dapunten. In het Belgische agendavoorstel komt de onafhankelijkheidsdatum eerst de orde na de punten over de verkie zingen. vorming van wetgevende licha men en samenstelling van een regering Datum van onafhankelijkheid en af schaffing van het koloniale handvest zijn daarentegen op de agenda, inge- Zumbach ook nog viermaal met dolk stak. De verdediging bestreed het getuigenis der medici. Zij stelde dat de steekwon den, die het stoffelijk overschot var Zumbach vertoonde, ook door de dolk met een recht lemmet zouden kunnen zijn veroorzaakt, wat later werd toege geven. Jaccoud wordt ervan beschuldigd Charles Zumbach in een vlaag var loezie te hebben vermoord, waarbij nij dacht de zoon van de vermoorde, André, voor zich te hebben. De laatste had melijk een verhouding gehad met vriendin van Jaccoud. De 54-jarige Jac coud ontkent schuld. De uit vijf vrouwen en zeven mannen bestaande jury heeft gisteravond een be zoek gebracht aan de villa in de buiten wijken van Genève, waar Charles Zum bach werd vermoord, om een reconstruc tie van de misdaad bij te wonen. Jaccoud was hierbij niet aanwezig. Steeds meer griep in Frankrijk Vandaag verspreidt zich de nieuwe A- griep-epidemie door Zuid-Frankrijk ten gevolge waarvan duizenden mensen ziek liggen. Antigriep vaccin is naar de betrokken gebieden gezonden. De meeste slachtoffers zijn in Mar seille, Lyon en Bordeaux, waar elk 10.000 tot 15.000 mensen ziek liggen. Het aantal doden heeft de 1000 nog niet bereikt en dat zijn bijria allen oude mensen, die reeds leden aan long- en hartaandoeningen. Wolkbreuk200 doden Carangola, een stadje 250 km ten noordwesten van Rio.de Janeiro, is door een wolkbreuk geteisterd. Er zouden meer dan 200 doden zijn, ook in het dorp Varginha zouden veel mensen om het leven zijn gekomen. Debré was even in Algiers OP DE DERDE DAG van het ko lonistenoproer in Algerije is dè onzekerheid over de uitslag vai krachtmeting toegenomen. Mede als gevolg van de berichten, dat de on rust ook toeneemt in andere Alge rijnse steden, uiten de Franse bla den zich voorzichtiger en pessimisti scher over de situatie in Algiers. Men vreest, dat de trouw van het leger niet zo vast staat als men in de eerste 24 uur van het oproer heeft gedacht en dat de tijd in het voordeel van de rebellen zal wer- Daartegcnover staat, dat De Gaulle maatregelen heeft genomen om geharde troepen" naar Algiers te den om de stellingen tegenover de bellen te gaan betrekken. Hiernit men kunnen afleiden, dat hy van plan is. het leger geheel uit te schakelen. Naar schatting 2500 gewapende kolo nisten zouden een tweede nacht hebben doorgebracht achter de door hen opge worpen barricaden. Tegenover hen staan tot de tanden gewapende Franse politie- troepen en militaire eenheden. Er heerst nog steeds een sfeer van afwachten. On danks de avondklok liepen vrouwen ai en aan naar haar mannen, onverschillig aan welke kant van de barricaden zij stonden. Nog steeds geldt de staat beleg voor de stad, waarin de atmosfeer geladen is. De Franse parachutisten, die de rebel len omsingeld hebben, zijn gewapend met machinepistolen. Zij dragen echter geen stalen helmen meer, zoals bij de gevechten op zondag, waarbij 25 doden' vielen en 140 mensen werden gewond. De manschappen gingen vannacht de beurt in de vrachtauto's slapen. Debré Intussen heelt president De Gaulle, die vastbesloten is zijn plannen ten aan zien van Algerije door te zetten, premier Debré gisteravond voor ecu kort bezoek naar Algiers gezonden om de regerings- politick toe te lichten en te verdedigen. Hij arriveerde nadat de avondklok was ingesteld en vertrok vanochtend voor dag en dauw weer naar Parijs om ver slag uit te brengen aan De Gaulle. Dc reis van Debrc, waarover niets werd medegedeeld, bewijst in elk geval, dat De Gaulle de toestand zeer ernstig in ziet, zo meent men in Parijs. Acht Franse parlementsleden uit Al gerije, die vannacht door Debré werden ontvangen, werden vandaag in Parijs verwacht. Zij willen „aan alle Fransen Franse parachutisten lopen wacht in de buurt van een barricade, in de Rue Charles Peguy in Algiers opgeworpen l door opstandige Fransen. diend door het „gemeenschappelijke front" van Kongolese groeperingen de eerste punten. Dit gemeenschappelijke front zou volgens nog niet bevestigde berichten eisen, dat de souverciniteit op 1 juni van dit jaar wordt overgedragen. Geen breuk De onafhankelijkheid van Kongo zal géén breuk met BeLgië betekenen. Ik be schouw het nieuwe Kongo als een repu bliek, die met België een economische unie zal hebben aangegaan. Dit heeft de Loemoemba bij zijn vertrek uit Eliza- bethstad verklaard. Hij verkoos België boven elk ander land. Europeanen zullen in Kongo altijd welkom zijn. Op de ferentie in Brussel was Kasavoeboe ochtend „wegens griep" afwezig. TNE Amerikaanse minister van lands- verdediging Gates heeft in een uiteenzetting voor de commissie voor militaire aangelegenheden van het Huis van Afgevaardigden verklaard dat de Verenigde Staten thans over een nieuw type van de interconti nentale atlas-raket beschikken, met een bereik van 13.600 kilometer. Deze raket zou dus een groter bereik hebben dan het geleide projooMol. dat de So-wjetunie in de afgelopen week heeft afgevuurd en dat In do Grote Oceaan, op 12.500 kilometer van zijn lamceningspunit. terecht kwam. Nla te kennen hebben gegeven dat de Verenigde Staten thans een raket met een dergelijk groot bereik niet nodig hebben, vervolgde minister Gates: „Wij beschik ken over de middelen om op afdoende wijze op élke aanval te kunnen reageren". De minister verklaarde verder dat'de werking {Ier Amerikaanse imlichifcimgen- dilesten is verbeterd. „Dc verscheiden heid der bronnen, waaruit zij hun gege vens verkrijgen, heeft de Amerikaanse deskundigen een beter beeld gegeven het Sowjetrussische programma vooo vervaardiging van initerconitinenitaie ra ketten", aldus Gates. In antwoord op vragen van commissie leden over dc waarde der Amerikaanse intercontinentale raketten verklaarde de minister dat deze „zeker, nauwkeurig en doeltreffend" zijn. De minds tor heeft ook verklaard, dat er zich ernstige technische moeilijkheden hebben voorgedaan bij de ontwikkeling de Ndke-Zeus. een raket voor de be strijding van raketten. Er zal spoedig een beslissing worden genomen of men al dan niet zal doorgaan hot project, zo zei minister Gates. in het moederland uitleg geven van de toestand in Algiers en een aantal par lementsleden naar Algiers laten komen". Bidault In Parijs en In geheel Frankrijk is het gisteren rustig gebleven. Het leven gaat zijn normale gang. Wel zijn de politie wachten bij de ministeries versterkt en kreeg ook hét hotel waar generaal Massu verblijft, een speciale wacht. Gisteren werd Frankrijk overstroomd door een vloed pamfletten van politieke groeperingen en persoonlijkheden, variërend in het grootste vertrouwen voor De Gaulle tot eisen tot bijeenroeping van het parlement. De Franse oud-premier Bidault, voor zitter van de beweging voor een Frans Algerije, heeft een verklaring uitgegeven waarin wordt gezegd dat een duidelijke verzekering dat Algerije Frans zal blij ven, voldoende is om bloedvergieten te voorkomen. Bidault zegt steeds een ge hoorzaam dienaar van de wet te zijn ge weest, behalve gedurende vier jaar. Dc grondwet verbiedt afstand van een deel van het grondgebied en onderdrukking, voert hij aait. Bizerta In Tunis is de conferentie van Afri kaanse volkeren begonnen. De Tunesische president Bourguiba verklaarde in de openingsrede, die hij in het Frans hield, dat het uur van onafhankelijkheid voor Afrika geslagen heeft Alle wegen die hiertoe leiden zijn bruikbaar, aldus Bour guiba. Persoonlijk geef ik de voorkeur aan vreedzame wegen, hetgeen mij niet verhindert Algerije, dat strijdt voor zijn vrijheid, te helpen. Bqurguiba eiste dat de Franse militaire basis in de Tunesische havenstad Bizerta voor 8 februari zal zjjn ontruimd. Op die datum, zei hü, zullen wjj maatregelen nemen tot evacuatie van de laatste Franse soldaat uit Tunis. Advertentie GRUNDIG T.V. 1960 Alléén bü ons: 43 CM nü 625.— 53 CM nü 735.— EDLY-RADIO SERVICE Mevrouw Massu verdedigt haar echtgenoot De Daily Express heeft een vraagge sprek gepubliceerd met de echtgenote van generaal Massu. Zij verklaarde dat haar ïain .jhet slachtoffer van een samenzwc- iirag" 'is geweest. Hij heeft nooit heit intor- i'ew toegestaan dat hem in de schoenen is geschoven. „Het complot is het werk van mensen, dóe mijn man sinds wij vijf jaar geleden naar Algerije zijn gegaan, •ijde hebben willen schuiven. Wij kun- n bier echter niets aan doen. Wij kun- n geen vervolging beginnen. Niemand u aandacht aan ons schenken". Me- juw Massu voegde hieraan toe: „Als ja man nog maa-r een kogel zou heb ben en als hij zou moeten schieten op een journalist of een terrorist, zou hij zonder igie twijfel de jouiroalldst op de kor-red Iets kouder De Bilt verwacht tot mor genavond Op vele plaatsen mist of laaghangeudc bewolking. Geen regen van betekenis. Zwakke wind en iets lagere temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur) Woensdag 27 januari Zon op 8.29, onder 17.17, maan op 7,27, HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur regen

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1