Slechts Rijnmond met haven een levende Rijnmond Coördinatie plannen Rijnland en gemeente blijft mogelijk Kleinhandel zoute haring niet op visafslag Tuindorp - evacués moeten betalen Reorganisatie O.E.E.S. in anderhalf jaar? NIEUWE LEIDSCHE COURANT 9 VRIJDAG 22 JANUARI 1960 Verleden en toekomst van KATWIJK IS INTUSSEN had ook het oude verlangen van Katwijk naar een eigen haven net zoals Scheveningen weer de kop opgestoken. Een ver- langen, dat met vele redenen omkleed gestalte kreeg in een Rapport aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, getiteld Katwijk Zeehaven (Den Haag 1946). Resultaat: noch de minister van binnenlandse zaken, noch i gedeputeerde staten hadden bezwaar tegen het besluit van Katwijks ge- meenteraad als eerste termijn voor het ontwerpen van een plan voor een vissershaven te Katwijk aan Zee een bedrag van een ton uit te trekken, j Toen kwamen de bezwaren. Niet alleen op het gebied van de financiering, i maar ook op het terrein van de verzilting van de Zuidhollandse bodem. Zou dat proces niet worden versneld door een schutsluis bij Katwijk Niettemin zou men, afgaande op het advies van prof. Thijsse, ook nog kunnen gaan denken aan een soort berghaven vóór de binnensluis en ach ter de buitensluis, ook al biedt dit geen ideale oplossing. Wel zou het beeld van de Rijnmond door zo'n mastbos met traag-zwaaiende wimpels boven de binnenwatering veel aan aantrekkelijkheid winnen. Maar.... tot op heden is het zover nog steeds niet gekomen. We kunnen ons op het punt van de haven nog steeds alleen maar vermeien in het plannen-maken. Rijnland daarentegen ging met voort varendheid verder. Men bouwde een machtig nieuw gemaal op de binnensluis, met 3 centriifugaalpompen, aangedreven door twee Dieselmotoren en één elektro motor Wij herinneren ons nog levendig de indrukwekkende aanblik van de enor me betonnen slakkenhuisvormiige pers- kokers. waarin ook de spuikokers voor de natuurlijke lozing uitmondden, ten tijde van de bouw Daarboven verrees het gemaalgebouw, met de grote machine hal en de vele kleinere en grotere neven ruimten. waaronder de directiekamer bo ven de hal Geen namen Opmerkelijk voor de in die loop der tij den veranderde mentaliteit der mensen is wel het ten enenmale ontbreken van namen od een of andere gedenksteen Er is geen gedenksteen! Het enige, wat de herinnering levend houdt aan de inge- bruiknemina van het ieuiwe gemaai op 3 september 1954 door de toenmalige dijk graaf mr J. Slagter is een hardstenen plaat bij de buitentrap naast de werk plaats tegen de noordzijde van het be- dieningsgebouw, waarop zloh lezen laat: De ingemetselde stenen zijn afkomstig van de Binnensluis en het stoomgemaal, die door dit nieuwe gemaal met spui kokers zijn vervangen. 1954. NOORDWIJK Stichting V.y.V. In verband met ons artikel van giste ren over een eventuele schorsing van bestuursleden van de Stichting VVV Noordwijk, verklaart de redactie van de de Nieuwe Leidsche Courant desge vraagd, dat zij de gegevens voor dat ar tikel niet heeft ontvangen van mr. C. Punt te Noordwijk, noch van mr. Sprey te Leiden, die als procureur van Punt een rekest in de betrokken zaak bij de rechtbank te "s-Gravenhage heeft ingediend Het is immers niet gebruike lijk, dat advocaten en procureurs iets publiceren omtrent rechtszaken, die nog in behandeling zijn. Overigens heeft de officier van justitie bij de arrondissementsrechtbank te Den Haag inmiddels medegedeeld, dat de rechtbank nog geen beslissing heeft nomen ten aanzien van het verzoek mr. Punt, zodat hij nog geen maatrege len heeft kunnen treffen. De zinsnede het artikel van gisteren, waarin dit werd gesuggereerd, moet als voorbarig den beschouwd. De bestuursleden be- •houden hun handelingsbevoegdheid dus in elk geval tot de rechtbank een spraak heeft gedaan. Baldadigheid De recherche heeft vier Noordwijker- houtse jongens aangehouden, van 14, 15. 17 en 18 jaar. die bekenden zich schuldig te hebben gemaakt aan baldadigheden op het kampeerterrein Langeveld. De schaderekening zal niet laag zijn! Looddiefstal Een 18-jarige vertegenwoordiger werd aangehouden, verdacht van inbraak in Zandvoort. Bij verhoor bleek, dat hij ook schuldig is aan looddiefstallen in Noordwijk. Hij verkocht het lood aan een opkoper. De jongeman is in het huis van bewaring opgesloten. Terrein onveilig Op de Mr. dr. Willem van den Bergh- stichting werd de politie gewaarschuwd voor een man die het terrein onveilig zou maken. Het was een 48-jarige ver tegenwoordiger uit Haarlem, die met een stel vrienden in verschillende café's nogal diep in het glaasje had gekeken en met zijn auto in een bollenveld, het Vinkenveld, verzeild was geraakt. Er werd schade aan de gewassen aange richt. Een takelploeg zette de auto weer op de weg. VOORSCHOTEN Huisvrouwen spraken met middenstanders Voor de vergadering van de Christen vrouwenbond hield de voorzitter van de christelijke middenstandsvereniging, de heer C. Mechelse, een causerie, waarin hij meedeelde dat contact is gezocht tussen de middenstand en de huisvrouwen om dat die twee eikaars moeilijkheden moe ten kennen, willen ze eikaars belangen bevorderen. „Uw belang is ons belang' Na de pauze namen zes leden van dr middenstandsvereniging achter de be stuurstafel plaats Zij vormden een forum, dat de vragen uit de vergadering beantwoordde. Allerlei problemen, waarmee de huis vrouwen dagelijks te maken hebben, wer den behandeld De meningen aan weers zijden van de tafel liepen nogal eens uiteen, maar het resultaat was, dat er toch beter begrip kwam voor eikaars wensen en moeilijkheden De gedachte werd uitgesproken, dat een dergelijk con tact in de toekomst voor beide partijen zijn nut zou hebben. Er was een goede opkomst. De chris tenvrouwenbond heeft ook met deze avond bewezen midden in de praktijk van het leven te willen staan. Wandeltocht Zaterdag 30 januan wordt de Prinses Beatrix-wandeltocht gehouden De baten van de tocht zijn bestemd voor Nieuw Voordorp De start heeft plaats op hei terrein van Nieuw-Voordorp, Leidseweg 96, tussen twee uur en kwart over drie Er zijn drie trajectenvan 5, IVz en 10 km Inschrijving voor deze tocht bij de heer P. Bitter. Willem de Zwijgerlaan 74 en aan de start. De bedoelde „ingemetselde stenen" zijn de gedenkstenen uit 1807, 1843 en Het verheugt ons. dat deze stenen kondien aldus de herinneringen aan oude binnensluis ook in onze dagen levendig blijven houden. Otver gedenkstenen gesproken waar de ingebruikstelling van Kat wijks nieuwe gemaal ongeveer sa menviel met de herdenking van hei 750-jarig bestaan van het hoogheem raadschap Rijnland was het zinvol van het bestuur de nagedachtenis van één zijner stichters, Graaf Wil lem I van Holland, te eren door een standbeeld van hem, vervaardigd door prof. L. O. Wenckebach, te la ten aanbrengen op de voorgevel, ter wijl de zuidgevel van het gemaal werd verlevendigd door twee reliëfs voorstellende éen meermin en een meerman, ontworpen en uitgevoerd door de beeldhouwer Hans Petri. Ten slotte iets over de kosten van d'Lt gemaal Zij hebben in totaal, na aftrek van de opbrengst van de oude machine- installatie en oude materialen, bedragen 4.575.900. Gespecificeerd als volg>t> ma chine-installatie 1.468.200 gebouw, in clusief modelonderzoek, voorbereidings- k asten. kosten ingenieursbureau en bij komende kosten 2.493.300; zeek erende dam terzijde van het gemaal 345.600 en ui-tdSepinigs- en oeververdedligdnigiswerken aan udtwateringskanaal 463.900. Het moge uit het voorgaande duidelijk zijn geworden dat de werken aan Kat wijks Rijnmond met de bouw van gemaal en zeekerende daim in feite nog niet zijp voltooid: de grotere, noordwaarts om buigende strekdammen in zee en ihet nieuiwe uibwateringskanaal ten noorden van de bestaande buitensluis zijn nog toekomstmuziek gebleven. Dat betekent, dat wanneer alsnog in de toekomst deze plannen zullen worden gerealiseerd de gedegenheid tot een coördinatie van de plannen van Rijnland en de ge meente Katwijk in het belang van een zeehaven voor Katwijk, zij het misschien >k een wat bescheiden zeehaven, nog et geheel is verkeken. Daarom: Katwijk aan Zee, levend van de visserij, let op uw zaak. Want slechts Rijnmond MET HAVEN is een LEVENDE RIJNMOND W. A. Poort. WARMOND Uit de Hervormde Gemeente Dinsdag 26 januari 's avonds 8 uur zal 1 't Trefpunt de film „Een moeder ge zocht" worden vertoond. Het betreft hier initiatief van de jonge-mannenvere- Daar de heer W. de Vos voor zijn be noeming tot ouderling heeft bedankt, heeft de kerkeraad der Hervormde Ge- ite opnieuw de gelegenheid openge steld voor as. zondag aanbevelingen in te dienen. In tegenstelling tot een bepaalde indruk in het gemeenteraadsverslag moet wor den gemeld, dat de kerkvoogdij der Her vormde gemeente geenszins van plan is. de z.g. „oude toren" aan de burgerlijke gemeente te verkopen. Het bericht van verkoop was op zijn minst genomen voor- LEIDERDORP Echo der bergen Hedenavond om 8 uur wordt in het dorpshuis door de C.N.V.-filmdienst de kleurenfilm Echo der hergen vertoond. VISPRODUKTSCHAP BESLUIT Het visproduktschap heeft in een gis termiddag gehouden bestuursvergade ring besloten in de visafslagen van Sche veningen, IJmuiden, Vlaardingen Katwijk voor wat de gezouten haring betreft alleen groothandelaren toe te la ten. In IJmuiden geldt deze bepaling eveneens met betrekking tot de handel in verse vis. In Scheveningen, Katwijk en Vlaardingen daarentegen zal ook de kleinhandel in verse vis mogen kopen. Het produktsehap sloot zich met deze beslissing dus aan bij het advies dat een uit het bestuur samengestelde commis sie van onderzoek had uitgebracht Voorts werd besloten de termijn, waarin gezouten haring ■•iet als „nieuwe haring" mag worden verkocht te stellen 1 maart tot de dag waarop de eerste echte nieuwe haring wordt aangevoerd i.w.z. van de nieuwe teelt in mei) Tot u toe begon deze termijn op 1 januari In zijn nieuwjaarsrede merkte drs D schap, o.m op dat het betreurenswaar- n Dijk, voorzitter van het produkt sehap, voorts op dat het betreurenswaar s dat ten aanzien van de visserij in de E.E.G nog geen stelling omtrent het bereiken gemeenschappelijk beleid is Ook loondifferentiatie voor journalisten De Vereniging de Nederlandse dag bladpers en de drie bij de Federatie van Nederlandse journalisten aangesloten journalistenkringen hebben overeen stemming bereikt over een verhoging van de miniimiimsalarissen voor dagblad journalisten. Deze verhoging, die zal ingaan op 1 januari i960, zal drie procent bedragen. De bijslag in verband met de huurverhoging 1957 zal bovendien in de salarissen worden verwerkt. De overeen komst zal aan riiksbemiddelaars ter goedkeuring worden voorgelegd. Hervormde Gemeente Oegstgeest Frits Melirtens ging voor bij het nieuwe liecl Dl ,E Hervormde Gemeenteavond in de Oegsigeester Pauluskerk be legd, had door de actieve aanwe zigheid van Frits A. Mehrtens, een bijzonder karakter. Daarom was het prettig te zien, dat zovele leden der Gemeente de huiselijke gezellig heid voor dit bijzondere hadden willen verlaten. De heer Mehrtens is cantor-organist van de Amsterdamse Hervormde Mara- nathakerk en bovendien een volijverig en naar nieuwe wegen zoekend liturg Dat hij in deze materie thuis is, bewees zijn causerie, die, in eenvoudigheid uit gesproken, op een prettig, onderhouden de wijze velerlei zaken op dit speciale gebied verduidelijkte. We menen, dat de aandachtig luisterende en toegewijd meedoende aanwezigen hem gemakkelijk konden volgen. De aankondiging, dat deze avond zou gewijd zijn aan kerkzang, wekte allicht de indruk, dat het over psalmen en gezangen zou gaan. Dit was echter alleen aanvankelijk het geval. Mehrtens begon namelijk met iets. te zeggen over psalm 47, die daarna, al handklappend werd gezongen. Zo werd het moeilijke ritme vastgelegd. Waarom zou men het ook eigenlijk niet zo doen! Het eerste vers met zijn „handklapt en betuigt" geeft r immers alle aanleiding toe Na psalm 47 nam men het blad met gestencilde liederen ter hand. Ds. W Barnard (Guillaume van der Graft) heeft gedicht, Frits Mehrtens van modale, archaïserende melodieën voorzien. De enige historische uitzondering was de oude wijs van „lek sagh Cecilia komen", waarop ds. Barnard, naar aanleiding van het Hooglied, het geestelijke contrafact .Mijn liefste is gekomen" had gemaakt Al deze liederen waren gekozen uit de door beide kunstenaars samengestelde bundel „De adem van het jaar", door de Prof. Van der Leeuw-Stichting uitgege- Ze zijn waarlijk nog geen kerkelijk gemeengoed, worden echter al regelma tig gezongen in zogenaamde nocturnen- diensten in Amsterdam, waarin ds. Bar nard voorganger is. Men streeft ernaar, op den duur een plaats te geven tus- n en na de Schriftlezingen. Uitkomst viel mee De causeur gebruikte het eerste deel van de lange avond om de niet te moeilijke wijzen „spelend" in de geheugens te griffen Hij zong voor en zijn willig publiek volgde. De uitkomst viel hem erg mee, ver telde hij ons achteraf. Men moest echter niet menen, dat het 20 9e" makkelijk ging als bij romantische liederen met hun stereotype slui tingen De vrouwen betoonden zich alles wel iets vrijmoediger dan de mannen. Wie een lied zingt, moet zich eigenlijk binnenstebuiten ke en, zei de heer Mehrtens, en dat willen de meeste Nederlanders niet Over Het lied van de bruiloft, op de wijs van Cecilia, sprekend, merkte hij op, dat Smetana het ook in zijn Moldau gebruikt. In dat werk staat nog melodisch motief, ten onzent zeer bekend als het begin van „Op bergen en in da len". Bij nader onderzoek bleek dit ver want met één van de zesduizend Hussie ten-zangen. Deze Tsjechische navolgers van de voor-reformator Johannes Huss zongen lofliederen tegen de benauwdheid in, tot in het extreme toe. Dat doen wij liever zo niet, zei de heer Mehrtens; wij bepalen ons meer tot de zaak. Zitten we in de put, dan zingen we van die put Zo leerden de zanglustige Oegst- geesters het liturgisch nieuwe lied kennen. Naar onze mening wijkt het van het bekende niet zoveel af. De teksten zijn vaak helderder, simpe ler en rechtstreekser, begrijpelijker voor vele buitenstaanders. En de melodieën, in oude trant, prenten zich door hun steeds voud snel in het geheugen. Na de instructie en praktische oefening a cappella, werden alle liederen her haald, nu met orgelbegeleiding van Simon de Zee. Men zong alsof het oude bekende liederen waren. De organist Vulde hierna de pauze met een stuk van César Franck. De proeve van een orgel- vesper, waarin psalmbewerkingen van Adriaan van Noort werden afgewisseld met gemeentezang, diende als waardig besluit. Ds. Callenbach fungeerde hierbij als liturg Johan van Wolfswinkel Gemeente-avond De Gereformeerde Kerk houdt woens dagavond 8 uur een samenkomst van alle leden van de Gemeente in de Zen dingsschool. De heer H. Hortensius zal een inleiding houden over de gemeen schapsgedachte. Na de pauze zal men v-ragen beantwoorden, die tot zondag middag bij de kerkeraad kunnen worden ingeleverd. Het forum bestaat uit ingenomen. Ten aanzien van di land bouw is de Europese Commissie wél tot een benadering gekomen, welke een ver der gaand overleg mogelijk maakt. Hoe wel ongetwijfeld kan worden erkend, al dus spreker, dat de landbouw in de lan den van de gemeenschappelijke markt van veel grotere belangrijkheid is dan de visserij, betekent dit niet, dat de problemen, welke zich in het visserij bedrijf voordoen en welke om een oplos sing vragen, gemakkelijker zijn dan die in de landbouw. Ghana bestelt acht schepen bij Schelde De regering van Ghana heelt gisteren »en contract getekend voo.- de bouw acht schepen door een Nederlandse werf a vijf en negentig miljoen g den. Dit is het eerste contract van •d, dat Ghana sloot sinds het drie ji eden onafhankelijk werd. Op het ogen blik heeft Ghana vijf schepen, waa drie geleend zijn. Zij varen in diens! 1 de Ghanees-Israelische Black Star Nader wordt gemeld, dat het contract ;etekend is door de regering van Ghana n de heer J W. Hupkes van de Konink lijke Maatschappij De Schelde. Deze laat- t zes der bestelde schepen en de .wee worden gebouwd door de Lübecker MaschinenGesellschaft, doch De Schelde levert voor alle acht schepi e Schelde-Sulzer-dieselmotoren. Het zijn motorvrachtschepen van 70 wt. elk voor droge lading. Twee schepen roeten begin 1961 worden afgeleverd en e overige tot eind 1962. Aanklacht tegen dr. Adenauer Een politiefunctionaris te Hamburg, Horst Schmidt (31), heeft gisteren een aanklacht tegen kanselier Adenaueringe- diend, waarin deze ervan wordt beschul digd, dat hij openlijk heeft aangespoord tot het plegen van een misdrijf, toen hij de raad gaf, antisemitische straatschen ders een pak slaag te geven. Horst Schmidt heeft zijn aanklacht ge baseerd op een artikel van de Duitse strafwet het bureau van de officier van justitie te Hamburg heeft verklaard, dat de zaak zal worden doorgegeven aan de officier te Bonn. Voor echter de autori teiten de zaak in behandeling kunnen nemen moet de immuniteit van de kanse lier als lid van het parlement worden opgeheven. Wallstreet wat beter De New Yorkse effectenbeurs is gis teren matig gestegen bij trage handel De markt opende iets hoger met levendige handel zodat de tikker achter raakte en prijzep verbeterden tot het midden m de beurstijd, waarna winstnemingen winsten afroomden en enkele verliezen iroorzaakten. Ruimtevaart, brandstof voor projectie- n en elektronische waarden stegen op ;t nieuws van Russische en Amerikaanse iketten. Auto's, die in het begin de lei ding gaven bij de stijging, sloten ver deeld, de meeste staalaandelen, spoorwe- koper en tabak gingen vooruit meeste winsten liepen uiteen van enkele centen tot een dollar. Van de 1227 verhandelde fondsen waren 531 hoger, 458 lager en 238 onvéranderd. Het gemiddelde van A.P voor 60 aan delen steeg 0.60 tot S 222,50, van Stan dard and Poor voor 500 waarden 0,14 tot 57.21, van Dow Jones voor 30 indus triëlen 1,74 tot 645,43 punten. 1 de nerer- s, Harke- Commissie van beheer De heer J C. van Hartingsveldt, voor zitter van de commissie van beheer van de Gereformeerde Kerk, heeft in ver band met periodieke aftreding zijn func tie neergelegd Tot lid van de commis sie is gekozen de heer N. Anes. Voorzit ter is nu de heer J G. Noorlandt. Burgerlijke stand Geboren; Elise M. d v W Algie en E C Campioni; Angela I, d v J de Mooy B Zweers; Johannes A C. z v H Th Duivenvoorden en A G van Schie, Eibert, z v E Oostendorp en J N J Amersfoort; Tettje J. d v Tj E Halberts- ma en A P Fock; Mathijs A, z v C H A van Geel en M J Hendrix; Rutger. z v A P Zuur en L A Geerlings; Alida. d v J Koolmoes en T A Handgraaf- Al- tred E, z v E A Loeliger en V P Salo- Ondertrouwd; A H C van der Zalm, 1 j en A D van Berge Henegouwen, 18 j. Getrouwd: J Post, 26 j en H H Schip- ;r, 20 j; A C Jftbsis, 24 j en A H van Royen, 23 j, Leiden. Overleden: A Blok, 75 j; G J Sala, 84 J- Er moet hard geschrobd worden om Tuindorp-Oostzaan schoon te krijgen en men heeft er dan ook heel wat doorzettingsvermogen voor nodig. Extra energieke fi guren zijn al begonnen, zoals de foto laat zien, want Tuindorp moet niet alleen droog maar ook schoon! .Strandin thriller tegen h oer-Hollandse achtergrond STRANDING", de eerste Neder landse thriller heeft verschil lende goede kwaliteiten, maai liggen niet op thrillergebied. Naar men weet, heeft Louis A. van Gas teren, de maker van deze film, die op 5 februari in Den Haag, Rotter dam en Amsterdam in première gaat, al eens eerder een film onder dezelfde naam aan het witte doek toevertrouwd, maar deze was nog niet zo, dat het bioscoopbedrijf er wat in zag. De onlangs overleden directeur van Standaardfilm, de heer J. Kemps, vond er echter zo veel waardevols in, dat hij de rech ten overnam en een gewijzigde ver sie liet maken. Deze gewijzigde, in sommige opzichten geheel nieuwe .Stranding" staat nu op het punt zijn reis door de Nederlandse bio scopen aan te vangen. Natuurlijk wenst men hem goede reis en behouden vaart, maar er is geen re den de vlag in top te hijsen, want niet 1 alle opzichten is succes verdiend. Er moet in deze film een streng onder scheid gemaakt worden tussen het do cumentaire gedeelte en het dramati sche. Het documentaire heeft betrekking op de stranding van het Zweedse m.s .Ecuador" in de nacht van 29 februari 956 en de redding van passagiers en be manning door de Brandaris. Als men de woedende elementen zo onstuimig te keer ziet gaan, dan is dat wel geen reden te roepen: „Prijs de zee!" maar dan komt men er toch van onder de ndruk, minstens zozeer als van Vast Ier Horst's filmisch loflied. Louis van Gasteren jr. heeft dit in drukwekkende decor gebruikt om er een speelfilm aan vast te knopen. Geen blij spel (natuurlijk niet), geen tragedi' 'gelukkig niet; want bij zoiets staat ii ons land nog altijd Kniertje om de hoek te kijken), maar een thriller. Op ziohzelf een uitnemende gedachte. Alleen en dat is bezwaar nummer eén een thriller vereist een buitenge woon goed in elkaar gezette intrigue. Men is niet klaar met enkel de attri buten: smokkelwaar, een organisatie om douane en politie te slim af te zijn, en ruzie onder de misdadigers zelf. Deze gegevens moeten zo ingenieus door elkaar geroerd worden, dat men er tot de laatste minuut over in span ning zit. Ja, dat zelfs de laatste minuut verbijsterend moet zijn van ontknoping. Nu alleen, was er een vriendelijk lachen- AMBTENAREN van de gemeente- lijke dienst van sociale zaken te Amsterdam hebben aan de geëvacu- eerden uit Tuindorp-Oostzaan, dié op de „Zuiderkruis" en in de gemeen- 'elijke jeugdherberg zijn onderge bracht, meegedeeld dat zij rekening moeten houden met het betalen van een vergoeding voor hun verblijf. Drie leden van de gemeenteraad hebben, nadat het bericht over de te betalen vergoedingen juist was geble ken, onmiddellijk contact opgenomen met de wethouder voor sociale zaken, de heer W. Steinmetz. De raadsleden hebben de wethouder, die overigens nog niet bekend was me! de maatregel, meegedeeld, dat zij eer verblijfsvergoeding weliswaar niet on juist achten, maar dat zij de vorrr waarin, en het tijdstip waarop de me dedeling werd gedaan niet kunner :oedkeuren. De raadsleden zijn van mening, da' :en besluit over een eventuele vergoe ding door het gemeentebestuur worden genomen De kwestie werd in de raadsv dering van vandaag aan de orde gei f 5000 Jeroen Noordervliet, zestien jaar oud 1 voorzitter van het jeugdcomité var -actie heeft gistermorgen 5000,— aar burgemeester Van Hall overhandigd. Die vijf mille waren het resultaat var collecte die vijf Amsterdamse meis en vijf Amsterdamse jongens, met goedkeuring van het Nationaal rampen fonds cn onder auspiciën van het Ko- Bij stemming zou geknoeid zijn De secretaris van het actiecomité Actie rijscholen heeft verklaard, dat op de ver gadering van de A.B.A.N. (Algemene bond van autorijschoolhouders in Neder land) de stemming over het voorstel in zake de openbare rijexamens incorrect is verlopen. Onder meer zou men hebben toegelaten dat niet-leden hun stem uit brachten. De secretaris van de A.B.A.N heeft echter medegedeeld, dat ook bij latere controle van de stemming is gr bleken, dat zich daarbij geen onregelm; tigheden hebben voorgedaan. De „Zes" en „Zeven" over Parijs' overleg VOLGENS de Belgische minister van buitenlandse handel Van Offelen zal het nog wel anderhalf jaar duren voor de nieuwe organisatie voor Europese economische samenwerking tot stand komt Minister Van Offelen zei dit toen hij gisteren namens de zes Euromarktlanden in de raadgevende vergadering van de raad van Europa verslag van de Parijse conferentie uitbracht. De resultaten van het Parijse overleg aren weliswaar niet geheel opzien barend, maar aldus minister Van Of felen zowel de E.E.G., de Ê.V.A. (Euro pese Vrijhandels-Vereniging) als de Ver enigde Staten kunnen tevreden zijn. De „zes" van de Euromarkt om dat zij erin geslaagd zijn de besprekingen op wereld niveau te brengen, de „zeven" van de E.V.A omdat voorrang zal worden ge geven aan het overleg tussen de twee economische blokken, de Verenigde Sta- 1 Canada omdat zij volledig lid zul len worden van de op te richten orga- e. Van de bestaande organisatie,, de Organisatie voor de Europese Econo mische Samenwerking, waren zij slechts geassocieerde leden. De Zweedse collega van minister van Offelen Gunnar Lange, liet tijdens zijn verslag (namens de „zeven") duidelijk blijken, dat de tegenstelling tussen beide blokken nog niet is opgeheven Lange irde het dat men tn sommige Europese kringen" Amerikaanser is dan de Amerikanen. De „zeven", aldus Lange, hebben be wezen de technische moeilijkheden tc kunnen oplossen als de politieke wil tot samenwerking bestaat Als deze politieke wil ook in groter Europees verband aan wezig is, zullen wij ongetwijfeld tot resultaten komen. De Deense minister van buitenlandse zaken Krag was bijzonder te spreken over de resultaten van Parijs: „Het gesprek komt weer op gang en dat is de hoofdzaak" Alle betrokken partijen die nen echter een soepeler houding aan te nemen, aldus Krag. Het uit de weg ruimen van waandenk beelden is volgens de voorzitter van de Euromarkt-commissie Hallstein, een eer- vereiste voor de reorganisatie van de economische samenwerking. Hallstein noemde de vrees voor een handelsoorlog splitsing van Europa, door het kracht element dat door de E.E.G. (Euromarkti te berde zou worden gebracht. Hij zei' „Geen enkele Europese politicus zal de verantwoordelijkheid op zich durven :n voor een handelsoorlog of een scheuring". ningin Wilhelminafonds in Amsterdam hebben gehouden. Prof. dr. A. Querido, hoofd van de openbare gezondheidszorg in Amster dam heeft gisteren in het televisie journaal gewaarschuwd tegen een snelle terugkeer naar Tuindorp-Oost- Prof. Querido acht, in verband met het grote besmettingsgevaar, terugkeer pas mogelijk als de riolering weer enigs zins werkt. Inmiddels heeft een eerste groep bur gers een tocht gemaakt door het droog gevallen gedeélte van het Tuindorp. De verlaten straten van de „spookstad" n bedekt met een laagje glibberige modder. Auto's en motoren, bedekt met roest en slik waren de sombere bewijzen van de verwoestende kracht van het Vereinigte Glanzstoff had goed jaar De omzet van de Vereinigte Glanzstoff is in 1959 met 26-3 pet tot 493-9 miljoen DM gestegen, de concernomzet met 17.9 pet tot 790-9 milj. dank zij de toevloed van orders uit de textielindustrie en de hoge bandenproduktie. Synthetische ve zels, zoals perion. diolen en nylon haal den 5j pet van de omzet. Nieuwe toepas singen zijn gevonden. Het is nog niet mogelijk het dividend te voorspellen. de Chinees, wegvarende i Het tweede bezwaar zit in de drama tische uitvoering. Men moet Nederlan ders op het filmdoek zo weinig mogelijk laten zeggen (de meesten onzer hebben slechte microfoonsfemmen). Bovendien moet men wat men laat zeggen, be slist noodzakelijk zijn voor het verloop van de affaire. Ook nu weer was de dialoog een zwakka stee. De overbodige, schoolse zinnetjes (zo uit het thema boek) vierden hoogtij. Toch is „Stranding", voornamelijk dank zij het decor van zee en scheep vaart, een oer-Nederlandse film, die indrukwekkend is, meestal wel on derhoudt, maar nergens verveelt. En dit laatste is, mede omdat de vader- andse lol is thuisgelaten, een ze et- waar deerbare omstandigheid. Van de spelers ogen allereerst de Terschellingers ge noemd worden, die niet „spelen" maar zijn, zoals ze zijn. Een voorts: Henk Bruins als de geslepen Hamburger dr. Hacke; Eng Gin Tjee als de Chinees Fong, Lex Goudsmit als de Parijse „pa- ron", Wim Wennink als de Rotterdamse imokkelaar, Yge Draaisma als de Ter- schellinger zeevaartscholier, Josephina Gasteren als Frau Irma Hacke en last but not least de oude Louis van Gasteren (pa) als reder. Ev. Grolle Groothandelsprijzen op zelfde peil Het indexcijfer van de groothandels- prijzen is in november onveranderd ge bleven op 145 met 1948 als basis op 100, aldus meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het cijfer voor voedings middelen daalde een punt, doch de in dices voor grond- en hulpstoffen als mede afgewerkte produkten veranderde In 1959~^erd 800 miljoen gespaard Bij de Rijkspostspaarbank, de algemene spaarbanken (al dan niet aangesloten bij de Nederlandse Spaarbankbond doch zon der bankspaarbanken) en de boerenleen banken is in 1959 834.5 miljoen gespaard tegen 685,3 min in 1958, aldus blijkt uit de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De totale inleg was ƒ4004,6 (v.j. 3507,4) min. de terugbetaling ƒ3170.1 (2822,1) min. Het tegoed met bijgeschre- rente klom tot f 8605 (7534,5) min. Tanker. Het machinekamerpersoneel de 15.797 ton grote Noorse tanker Tank Empress is er gisteravond in ge slaagd, de schade aan de voortstuwings installatie met eigen middelen te her stellen. 50% KORTING JAPONNEN van 29.85 voor 14.95 van 32.75 voor 16.38 van 39.50 voor 19.50 van 59.— voor 29.50 De laatste winterstoffen verkopen wij ook voor halve prjjzen (stoffenverkoop alleen in Rijnsburg) BLEICHRODT Orgelmuziek en sang in de Rijnsburgse Maranathakerk Onder auspiciën van het Cultureel Comité te Rijnsburg had gisteravond in de mooie en gerieflijke Maranathakerk een concert plaats, verzorgd door Dirk Schoneveld, orgel, en mevrouw J. P. van der Laan-Boelens solozang. Deze kerk heeft in Dirk Schoneveld een zeer verdienstelijke be speler van het fraaie Pels-orgel. Jammer, dat slechts weinigen zich in teresseren voor de concertmogelijkheden van het instrument in zijn akoes tisch ideale omgeving. Dr. Timmers, voorzitter van het comité, getuigde niettemin in een kort slotwoord van zijn voldoening en trots over het ge- bodene, waarbij hij de soliste een bloemstuk overhandigde. Dirk Schoneveld, als organist een made man met sterk romantische inslag, kent de mogelijkheden van zijn insti ment terdege Uit de dispositie van f elektrische orgel (met transmissie vii en twintig stemmen) weet hij verrassende effecten te toveren, zonder dat er sprake is van effectbéjag. Het feilloos toucher van een vol-elektrisch instrument be zorgt hem geen misslagen. In de choralbewerkingen „O Welt, i müss dich lassen" en „Schmücke dich, liebe Seele" van Joh. Gottfried Walther gaf hij een karakteristiek geregistreerd! omspeling van de choralmelodieën. In de Praeludium, Fuga und Ciacona Buxtehude en Bachs Dorische Toccata peuren, welke zich wreekte in enkele ritmische onvolkomenheden. De Toc< kan boeiender gekleurd worden Ook iriaties en fuga over een thema Purcel door Jac. Bonset waren wat ritmiek Een werk met meermalen verrassende harmonische vondsten en in klassiek geconstrueerd fugaatje. Variatietechniek ligt Schoneveld ken nelijk. Ook Boëlmanns Toccata uit de Suite Gotique. Aan de technische eisen rd voldaan. Als laatste bijdrage aan dit programma kon Schoneveld zich uit leven in de werkjes van Jan Zwart, fan n over „Ga niet alleen door 't leven" en „Scheepje onder Jezus hoede" Het recept voor deze bewerkingen is 'n inonachtig schema, overladen met se- quenzen, die nog velen in vervoering kunnen brengen. Als men onderscheid naken tussen serieuze muziek en ontspanningsmuziek, is er ook niets tegen deze populaire orgelmuziek. Het gehoor genoot kennelijk van de briljante orgel klank, aan de hand van vertrouwde me lodieën meegenomen in het rijk der har stem, die nog niet voldoende door de adem wordt gedragen. Hierdoor ontstaan nog wel eens uit de toon vallênde forti en kleine detonaties. Dit neemt echter niet weg, dat de liederen van Bacn, „Brunquell aller Güter" en „Gott lebet noch", een warm doorvoelde voordracht ten deel viel. Deze fraaie stem, die bij verdere ontplooiing nog veel doet ver wachten, wist ook te overtuigen van de pracht der Valeriusliederen. Nobelheid van klank en soberheid in de uitbeel ding zijn de voornaamste troeven in dit zingen Het arioso van Handel, waarin de crescendomogelijkheden nog niet ten vol le werden benut, vormde het slot van de vocale bijdragen van mevrouw Van der Laan, die, als echtgenote van een plaatselijke arts. de tijd moge blijve vinden haar talent verder te ontwikke- De begeleiding aan het orgel was zoals men die van een geroutineerd kerk organist mag verwachten. Henri Welbooren Enige tijd geleden is de Hervormde kerk in de Brouwerstraat, die gewoon lijk werd aangeduid als kleine kerk een ;nde benaming gegeven: Bethelkerk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9