LAAT JE ZOON STUDEREN Doen wat mogelijk is voor Ambons rechtsherstel Rood-China ook bij conferentie Genève Kritiek op Sukarno laait weer op BESTEL NE REEDS DE TOPHIT VAM LEIDEM! NOLET RUIMT OP! Schippers voor behoud van beursbevrachting MATIGE OPVOERING VAN LE NOZZE Dl FIGARO Wegens enorm succes prolongeert van Berge Henegouwen haar RADIO-INRUILCAMPAGNE Fa.P. VAN BERGE HENEGOUWEN NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 VRIJDAG 22 JANUARI 19i Commissie A.R. partij bepleit: rip wekken Beg, in buitenland (Van onze parlementsredactic) T~\E REGERING moet doen wat moge I(Jk is om het onrecht dat Ambon is aangedaan, weg te nemen. Binnen d< grenzen der actuele politieke situatie be hoort Nederland vertegenwoordigers var de Republiek Zuid-Molukken (RMS) in de gelegenheid te stellen hun politieke Idealen te behartigen en de realisering daarvan na te streven voor zo ver de redelijkheid en de wijsheid dat toestaan. De regering moet er voortdurend op uit zijn waar mogelijk bij bevriende mogend heden belangstelling voor de zaak vai de RMS te wekken, zij het misschien ook langs Indirecte weg. Dit zijn enkele van de belangrijkste conclusies uit het van daag verschenen rapport van de com missie Ambon der Anti-Revolutionaire Partij. Over die Ambocmezen in ons lomid con cludeert het rapport: 1. De overhead moet alle aandacht be- budsvestmg van de Ambonezen. In dit verband behoeft men niet aLleen to in de Nederlandse sa- voor een groot deel en in belangrijke ma.be hum eigen plaats in onze samen leving op niet onbevredigende wijze gevonden. School- en vakonderwijs dragen daartoe 9terk bij. Op deze weg 3. de wijize moeben worden geregeld, op de grondslag van hun eertijds verleen de of alsnog be verlenen aanspraken. 4. Onjuist is dat de Ambonezen nog sbeeds officieel ails van Indonesische naibionailiifbeit worden beschouwd. 5. Vrijwillige overbrenging naar bijvoor beeld Ndeuw-Guuinea behoort miet bij voorbaat bot de onmogelijkheden. Rechtmatig Over de rechitsposdfie van de Republiek der Zudd-Molrukken zegt het rapport on- Ook oil zou moeten worden aangenomen dat aam de proclamatie vam de RMS for- meel-juiriidiiscbq bezwaren kleven (deze proclamatie heeft namelijk niet geheel in overeenstemming met artikel 2 van de Ovengamgsovereenkomsl plaats gehad) dan hebben de Ambonezen to':b rechtmatig vam hun recht op zelfbesoliiikikiing ge bruik gemaakt. Door het mdliitair-iimpe- riailistnsche optreden van de centrale re gering. ondier invloed vam de Republiek Indonesië, werd het de Ambonezen mers onmogelijk gemaakt hun recht op zelfbeschikking uit te oefenen volgens de formeel voorgeschreven regeling, maar arm materiële rechten werden daardoor ndet aangetast. Het oprollen van de deelstaten door de Republiek Indonesië moet men zie de schending van een dor belangrijkste voorwaarden waarop de Ronde Tafel Conferentie-overeenkomst tot stand gekomen. Deze maatregel opende de weg tot het volstrekt uitschakelen van grote groep Indonesiërs die bot ni Nederlandse zijde had gestaan Zelfverdediging Daaruit vloeit voort dat de uitroeping in de Republiek der Zuid-Molukk. onafhankelijk van de vraag of deze u ENORME KOOPJES Overhemden (iets vuil) v.a. ƒ3.29 Pyama's f 8.97—f 9.74 enz. Restanten hoeden v.a. f 2.74 Spotkoopjes in Shawls en Dassen Wollen vesten en pullovers v.a. 10 Restanten Falcon jassen met grote kortingen van 20 tot 50 Botermarkt 8-9 Haarlemmerstraat 206 TEGEN SUGGESTIE VAN REGERING Jaarvergadering N.P.C.S. (Van een onzer redacteuren) /")NDER DE Nederlandse schippers heerst een gevoel van onbehagen sinds van overheidszijde een krach tige aanval is gedaan op het voortbe staan van de evenredige vrachtverde ling, en op de 41ste algemene verga dering van de Nederlandse Protes tants Christelijke Schippersbond, die woensdag in Amsterdam werd gehou den. werd dan ook aan de gerezen roblemen grote aandacht besteed e voorzitter, de heer F. H. v. d. We tering, sprak in zijn openingsrede van zich samenpakkende zware wol ken „De regering", zo zei hy, „heeft ge suggereerd de beursbevrachting voor schepen boven 250 ton te beëindigen met als eventueel beschermingsmiddel een bindende minimamvracht tegen al tc la ge vrachten. Voor onze organisatie is deze suggestie echter onaanvaardbaar Wy wensen de beursbevrachting te be houden met de mogeiykheld van acqui sitie en daarop aansluitende het overne men van grote vervoerscontractcn". „Indden de aanslag op het voortbestaan van de evenredige vrachtverdeling wer kelijkheid zou worden, moeten wij be reid zijn aildes te doen om de aangeslo ten schippers zo goed mogelijk tegen de gevolgen te beschermen. Dit kan echter alleen slagen, ails er eenheid is In de scbipperagelederen en men zich onvoor waardelijk achter de voormannen van de bonden stelt". Doel Waarom nu is de regering voor ophef fing van het systeem van de evenredage vracbtverdedimg„Zij wil in adfle geval voor schepen boven de 250 bon, een eco nomisch ideaal nastreven om zowel voor binnen- als voor grensoverschrijdend vervoer de vrije concurrentie door te voeren, Maar is men op het departement werkelijk zo naïef om te denken, dat wij door opheffing van de evenredige vracht verdeling zelfs ook maar een ton buiten landse scheepsruimte meer zullen krijgen? Het Nederlands vervoer zal grote schade gaan ondervinden en aan een verwarring ten prooi vaillen, en internatnonaail zal er geen enkele verruiining komen. De evenredige vrachtverdeling ls geen statische aangelegenheid, zij moet ver beterd worden, zij dient zich aan te pas sen ais de verhoudingen zich wijzigen,' den blijven en da baurblij&t kan daarbij niet worden gemist". Vit de debatten kwam echter duldciyk naar voren, dat de schippers vooralsnog niet genegen waren de stryd op te ge ven en dat zy blijven vasthouden aan een voortbestaan van een evenredige vracht verdeling. Verhoudingen De rede van de heer Van de Watering was getiteld': Verhoudingen in de binnen scheepvaart. Hij constateerde echter, dat van de werkelijke verhoudingen zo wei nig bekend is. „Wat weten wij eigenlijk van onze eigen groep? Wait weten wij exact van onze sohnppersjeugd Wat we tten wij vain die sociale en economische positie van de z-g. kleine sohippers, te stellen on eigenaren van scheepjes tot 100 bon? De mdndsber heeft een commissie in het leven geroepen, die advies heeft uit te brengen over de situatie onder de kleine schippers in het noorden des lands Het zal vrij lang duren voordat deze com missie met haar rapport gereed is. Het gaat over 1400 kleine schippers. Een ieder zaïl begrijpen dat, wat nu nog als een noordelijk probleem wordt gezien, op den duur niet tot die provincies kan worden beperkt. Bij de later in bespreking genomen voorstellen was een voorstel van de af deling Rotterdam, waarin het hoofdbe stuur werd gevraagd „uit be zien naar mogelijkheden om in het bijzonder voor Jonge schippers de gelegenheid te schep pen als eigen schipper te kunnen varen, daar thans veel schipperszoons wegens het ontbreken van die mogelijkheid af vloeien naar da grote kantoren" De heer Van de Wetering antwoord de daarop, dat het hoofdbestuur een com missie zal benoemen, die over dit vraag stuk een rapport zal samenstellen. Ver moedelijk op de volgende jaarvergadering kon het rapport dan worden behandeld Het lid van het hoofdbestuur ds. G. J. van Kamp uit Amsterdam deelde mee, dat sociologische instituten van enkele Kerken, gebruikmakend van de uitkomsten van de volkstelling, rapport zuilen gaan uitbrengen over de verhou dingen in de binnenscheepvaart en dat daarbij grote aandacht zal worden ge schonken aan het onderwijs aan schip perskinderen. Deze jaarvergadering droeg een enigs zins fcesteiyk karakter door twee jubi larissen. De heren J. Cornet uit Rotter dam en J. Veuger uit Amsterdam, die beiden 25 jaar hoofdbestuurslid waren, werden door de voorzitter toegesproken en dankgezegd voor het vele werk In het belang van de schippers verricht. roeping formeel legaal mocht heten, daad van biliyke zelfverdediging was, dus het rapport. Maar daaruit vloeit tevens voort dit oprollen der deelstaten Nederland niet onverschillig mocht laten. Het is daarom te betreuren dat dc Nederlandse rege ring zich, behoudens het telegram var dr. Drccs van 3 oktober 1950, van daad- werkclyke zowel als morele steun heeft onthouden. Het is moeilijk dn concrete aan te geven wait de Nederlandse regering nu precies voor de Republiek Zudd- Mlolukken zou kunnen en moeten doen. Dait hanigit van de imtennaitionaail- poliitieke siituafie van het ogenblik af Het voornaamste is diat de Nederland se regening doordrongen wordt van het onrecht dat Ambon is aangedaan en daaruit concludeert dot het moge lijke in het werk moet worden ge steld om dit omnechrt weg te nemen, aldus het antdrevodutioniadre rapport. Protesten tegen advies beperkte zeevisvaart De Nederlandse Visserbond en talrijke 3nderen uit kringen van de kleine vis serij hebben bezwaren gemaakt tegen het rapport dat de commissie vakopleiding van het visscrijschap heeft opgesteld en waarin wordt geadviseerd te zien in een stuurmansdiploma vc beperkte zeevisvaart (onder beperkte zeevisvaart wordt verstaan de rij uitgeoefend door schepen v 50 ton). De bezwaren hebben vooral betrek king op de voorgestelde eisen, welki gesteld zouden moeten worden aan kan didaten, die een dergelijk diplom: den willen verkrijgen. Op ieder schip dit tenminste één opvarende in hel bezit van dit diploma n een gistermiddag in Den Haag gehouden bestuursvergadering van visserijsohap zijn deze bezwaren be ken. Bezwaren, die uit alle delen het land, waar de beperkte wordt uitgeoefend, waren binnen geko- De protesten in overweging ne mende, besloot het visserijschap dat de ïissie vakopleiding haar studie voortzetten en een nieuw rapport opstellen. Tegenzet V.S. na dreigement: /"COMMUNISTISCH CHINA zal zich niet gebonden achten aan een inter- nationale ontwapeningsovereenkomst, als het in de totstandkoming hiervan geen aandeel heeft gehad. De Chinese minister van buitenlandse zaken, Tsjen Yi, verklaarde dit gisteren in een toespraak tot de perma nente commissie van het nationale volkscongres. Zijn woorden bevestigen de in het Westen bestaande vrees, dat Peking internationale ontwapenings verdragen zou kunnen torpederen. Na de verklaring van Tsjen Yi gaf het State Department een verklaring uit, dat Amerika voorstander is van het betrek ken van communistisch China bij de ont- wapenimgsbesprekingen. Hiervoor zijn tien lauden uitgenodigd, waaronder Rus- tand. De conferentie die in Genève zal worden gehouden, zal in de eerste moeten vaststellen of de communistische landen bereid zijn zich te binden aan controleerbaar ontwapen ingsprogram. Amerikaanse functionarissen hebben verklaard dat opheming van communis tisch China in een internationaal ontwa peningsverdrag niet van invloed zal zijn op de Amerikaanse beleidslijn inzake erkenning van het land. Zoals bekend, weigeren de Verenigde Staten het regime Peking te erkennen en verzetten zich tegen een zetel voor Rood-China Verenigde Naties. In een uitvoerig hoofdartikel va officiële orgaan van de Chinese munistische party, het Volksdagblad, ls gisteren een felle aanval gepleegd op president Eisenhower, wiens verlangen naar vrede volgens het blad bedrog is. Het dinsdag In Washington onderteken- Rubberproduktie daalt in Indonesië Indonesië heeft blijkens de cijfers van de dienst voor de landbouw op- West- Java de eerste plaats als rubberprodu cent verloren. De produkitie daalde tot 243.913 ton in 1958 tegen 608.010 in 1938. Zeventig procent van de tegenwoordige ubberbomen is meer dan dertig jaren Malakka daarentegen dat vroeger de tweede plaats innam rekent op produktiecijfer van 700.000 ton over Onderling Belang wordt dochter van Luycks Het bod op de aandelen van de N.V. Handelsvereeniigiing Onderling Belang blijkt afkomstig te zijn van de N.V. tot Exploitatie van J. A. Luycks Fabrieken •n Inleggerijen te Diemen en wordt ge tand gedaan. Het werd in december na nens opdrachtgevers gedaan door de Amsterdamsche Bank en hield in 400 ndeel benevens een bewijs van deelgereohtigheid voor de helft van de opbrengst der Indonesische activa, of desgewenst 25 contant. Op 28 januari zullen de aandeelhou ders de jaarstukken 1958/59 behandelen benevens een statutenwijziging ter ven andering van de naam in Verkoopmaat- ichappij Luycks Producten N.V., onmid dellijk eervol ontslag aan de directie en voordracht voor di recteursbenoeming met als nummer 1 de heer J. A. J. Luycks en nr. 2 de heer M. Geraedits, en voor commis sarisbenoeming achtereenvolgens de he- P. Nassetle en K. P. Raakman, ter wijl de overige vacatures nog onvervuld blijven. N.V. Rijnmond opgericht Te Rotterdam is opgericht de N.V. Verzekeringsmaatschappij „Rijnmond" verzekeringsbedrijf behalve levensver zekering) met een kapitaal van 500 aan-' delen van f 1000, waarvan 10 geplaatst zijn bij Assurantiekantoor van de Cen trale N.V. en 240 bij de N.V. Centrale de veiligheidsverdrag tussen Amerika en Japan noemde het blad een ernstige uitdaging van het Amerikaanse impe rialisme met Japanse reactionairen tegen China, Rusland en Noord-Korea. Zeeuwsclie Confectie tevreden N.V. Zeeuwsche Confectiefabrieken de clareert 16 v.j. 15)% dividend waa 1% uit de 6Zo dividendreserve) op ge' en 5% op prioriteitsaandelen. Het exploi tatiesaldo bedroeg 361.569 (377.382), te genover 102.936 (102.100) afschrijving, J 120.000 (150.000) belasting, 45.000 ver hoging van fonds voor modernisering en ervanging tot 195.000, nihil 40.000) reservering voor byzondere doeleinden et 102.229 (102.719 winst. De uitvoer was bevredigend. De prijsstijging op de wol markt .had vrijwel geen invloed. Fusie of gezamenlijk handelen is wenselijk met het oog op de uitvoer en de stijgende kosten, die grotendeels werden goedge maakt door toenemende omzet. Bevredi gende voorjaarsorders verzekeren een on gestoorde produktie tot midden april. Vlisco koopt aandelen van oppositie De directie van Vldssingens Katoena- brieken deelt mede dat door tussen komst van" de Gebr. Teixeira de Mattos aaneien.lijke pakketten gewone aandelen, die toebehoorden aan de N.V. zijn ver- kooht. De directie zal binnenkort voor de beursbevrachting moet behou- overhandigde hun een cadeau in couvert. Algemene Verzekeringsmij. Ondanks gebroken ribben Chr. mondaccordeonvereniging gaf mooie avond f~\NDER DE bezielende leiding van de heer C. v. Strien, die zijn muzi- kanten en zangeressen goed in de hand heeft, gaf de chr. mondaccor deonvereniging K.E.V. donderdagavond in Rehoboth een in alle opzichten geslaagde uitvoering. We hebben bewondering voor de dirigent, die met twee gebroken ribben, veroorzaakt door een val, het korps leidde en zelfs nog een clavidon bespeelde. De zaal was flink bezet toen voorzitter Oele de vertegenwoordigers van zusterverenigingen welkom heette, alsmede twintig bejaarden, die door K.E.V. waren uitgenodigd. Der gewoontege trouw werd ingezet met het K.E.V.-lied, waarna gezang 140 volgde. bekendheid van de liederen, die goed werden vertolkt. De dirigent werd gehul digd voor zijn harde werken en prettige omgang; mevrouw Van Strien kreeg bloe men.' De pianiste' die voor het laatst bij K.E.V. achter de piano zat. werd me geschenk beloond. Amateur-fotografen De heren A. Slootweg en G. Kamer beek hebben bedankt als bestuurslid van de amateurfotografenclub. In dc plaats van dc heer Kamerbeek wordt als voor zitter voorgesteld de heer H. J. de Koning. In de vergadering houdt de heer Heli- broek uit Sassenheim een lezing, verdui delijkt met kleurendia's, over west-Frank rijk. De vergadering heeft plaats in de filmzaal van het laboratorium voor bloem- bollenonderzoek van prof. dr. ir v. d. Want en vangt vanavond aan om 8 uur. Het programma werd geopend met de Tilburgermars van Frangois, waarna volg den Petit Walse van De Kort en de Trou badours van de dirigent. Mevrouw Van Zuijlen en mevrouw Vielen, sopraan alt, zongen 'n Duits slaapliedje en daarna geestelijk lied. Beiden bezitten goede stem. Een kwartet onder leiding de dirigent, bestaande uit piano, gui taar, kleine trom en clavidon speelde en kele nummers op voortreffelijke wijze. De clavidon is een toetsen-insfcrument dat verleden jaar op de jaarbeurs uitkwam. Ook trad de jeugdafdeling, Klein K.E.V op bestaande uit drie meisjes met een mondaccordeon en zeven jongens met het zelfde instrument, piano, blokfluit, kleine trom en negen zangeresjes. Het tamboertje is het jongste en ook het kleinste lid. Ondanks zijn negen jaren weet hij goed met de trommelstokken om te gaan Vol trots wilde de dirigent zijn jongste tamboer aan het publiek i stellen. Dat was teveel, want de kleine Tan liep huilend weg. Een bijzonder aardig nummertje Op mars van de dirigent, waarbij afwisse lend door de jongens en de meisjes werd gefloten en door de meisjes geklepperd. De kleine muzikanten en zangeresjes kre- dan ook een uitbundig en welver diend applaus Het programma van r pauze sloeg wel het meest in door de Spaarfonds voor de ouders van emigranten De journalist M. Reckman te Naarden heeft het initiatief genomen tot de op richting van een spaarfonds, dat het de ouders van emigranten mogelijk moet ma ken, hun kinderen in den vreemde eens gaan bezoeken. Ter verwezenlijking van dit plan is een oorlopig organiserend comité gevormd, dat onder voorzitterschap staat van de heer Reckman en waarin voorts zitting hebben drie hoofdbestuursleden van de .vereniging ouders van emigranten", jhr. H. C. W. Gockinga te Bussum en me vrouw M. van Brink-Poort, publiciste en organisatrice te Hilversum. Dit comité heeft reeds van verscheidene zijden, onder meer van reisbureaus, lucht vaartmaatschappijen en de rijkspostspaar bank medewerking toegezegd gekregen. Het heeft in Amsterdam gratis de be schikking over kantoorruimte. Het comité stelt zich voor, de ouders an emigranten in de uitvoering vai plan te betrekken door een nationaal fonds te stichten mede uit spaargelden an die ouders. Voorts verwacht men, dat veel landge- Dten aan het fonds zullen bijdragen om ook de minder bedeelde ouders in de ge legenheid te stellen hun kinderen te be- Ecn raad van toezicht op het nationale spaarfonds zal worden gevormd uit aantal daartoe aan te zoeken voor; staande Nederlanders. op basis van SUKARNO'S BESLUIT van 1 januari, dat prijsverhogingen mogelijk maakt voor benzine, petroleum, elektriciteit, transport en sigaretten, heeft een kettingreactie van stijgende prijzen veroorzaakt. Tegelijkertijd is de kritiek op het beleid van president Sukarno in In donesië weer opgelaaid en heeft de ontevredenheid over de economische toestand waarschijnlijk haar hoogste punt bereikt sinds Indonesië onafhan kelijk is geworden. Zelfs de trouwste aanhangers van Sukarno veroordelen nu openlijk zijn beleid en door vrijwel de gehele Javaan pers worden klachten geuit over de prijsstijgingen. Het linkse blad Berita In- sia schrijft over „roekeloze poli tiek". Pemuda, eveneens pro-Sukarno. vreest dait de prijsstijging de ondergang veie mensen betekent. In zijn marktoverzicht schrijft Suluh Indonesia dat de prijzen de koopkracht van de be volking te boven gaan. De nieuwe moeilijkheden komen op het moment, waarop de regering bezig Ls de Chinese kooplieden uit het achter land te verjagen en ook aan de voorberei ding van het bezoek van Chroesjtsjef Het communistische vakverbond heeft verklaard, dat de gestegen prijzen on draaglijk zijn en dat arbeidsonrust on vermijdelijk is. Niet alleen de prijzen de ingevoerde goederen stegen tot schrikwekkende hoogte; ook de kosten van de noodzakelijke levensmiddelen werden onaanvaardbaar. Zo steeg de prijs van rijst, het hoofdvoedsel, van vijf roepiah tot acht a veertien per liter De kranten meldden, dat vele kinde ren in Djakarta niet op sohool komen omdat zij van hun ouders in de rij moe ten staan voor de petroleum, de brand stof die bij het koken wordt gebruikt Hoewel Indonesië, waar een Ameri kaanse dollar 245 Roepiahs opbrengt (officieel 45), door buitenlandse hulp. Japanse herstelbetalingen en belangrijke inkomsten uit de uitvoer, een gunstige handelsbalans heeft, is het economische beeld somber. De produktie van de onteigende Ne derlandse ondernemingen daalt bedenke lijk (dit jaar werd Indonesië als grootste rubberproducent gepasseerd door Ma lakka) en de fabrieken gaan gebukt onder gebrek aan in te voeren grond stoffen en onderdelen. Adres aan Kamer tegen vivisectie De Anti-vivisectie-stichting heeft bij de Tweede Kamer, in verband met dc in voorbereiding zijnde wet op de dieren bescherming, opnieuw een adres gediend. De stichting wijst daarin op de stige kritiek die Nederlandse medische studenten zouden hebben od de vivisec tie, zoals die thans wordt uitgeoefend, en op de officiële gegevens, waaruit moet bliiken dat bii 89 pet der dierproe ven geen verdoving wordt toegepast. De stichting verzoekt in haar adres voorts vermijding van herhalingsproe- ven door gebruik te maken van films, verbod van niet strikt noodzakelijke proeven en het verbieden, althans dras tisch benerken van het gebruik van proefdieren voor commerciële doeleinden. Amerika onderzoekt olie-invoer Het Amerikaanse bureau voor burger lijke en verdedigingsmobilisatie onder zoekt of de regering de eis moet stellen dat de helft van de in Amerika in te voe ren olie verscheept moet worden met Amerikaanse tankers. De American Flag Tankers en het Committee of American Tanker Owners hebben om dit onderzoék verzocht en beweren, dat de binnenlandse tankvaart ten nadele van de nationale veiligheid bedreigd wordt doordat bui tenlandse tankers gebruikt worden. Zwitsers verkeersbon In Zwitserland is een nieuw verkei bord ingevoerd. Het is een rond bk bord, waarop in wit een autoband t sneeuwketting is afgebeeld. Op de we; waarop dit bord is geplaatst zo deelt A.N.W3. mede, zijn de bestuurders i, motorrijtuigen verplicht hun banc van sneeuwkettingen te voorzien. "Wei op het bord de bovenste helft vani band als sneeuwband afgebeeld, dan e gen in plaats van sneeuwkettingen o sneeuwbanden worden gebruikt. Ondiepwatermijnenveger. Zaterdag 6| bruari zal op de werf van de Arnhes scheepsbouwmaatschappij N.V. te A hem, de tweede van een serie van zestij ondiepwatermijnenvegers, Hr. Ms. Lacc ble, door de echtgenote van de vlagci van de Marineluchtvaartdienst, n v E. L. W. van Olm-Boon, te wa; worden gelaten. NIEUWE HALCYONLIJÏ De Bank voor Handel en Soheepva* in de Handelscompagnie Ruilverkc, hebben opgericht de Nieuwe Halcji Lijn N.V. te Rotterdam met een ka; van 2000 aandelen van 10| waarvan 1000 geplaatst en volgestd namelijk 995 door de Bank en 5 dc Ruilverkeer. Directeur wordt de heerl PROMOTIES AMSTERDAM, G-U 21 januari Gepi .oveerd tot doctor in de geneeskunde roefschrift: Besmetting en infectie u stafylofcokken bij kinderen in een kdnd< tehui6 en bij een aantal patiënten met i| petigo vulgaris, M J van Too-rn te Dej ROTTERDAM, Econ HO 21 januari Gerpromoveerd tot doctor in de econoa •tenschappen op proefschrift: NIJMEGEN, 13 UTRECHT. 1» januari Gepromovee at doctor in de wis- en natuurkunde roefschrift: Isolering van een nieuw plas ardig groeihormoon van het indol-typ L C Post te Utrecht UTRECHT. 19 januari Gepromovee f doctor in dc geneeskunde op proi kand geschiedenis: Emmen (Dr H Janssens, Luttj Dedemsvaart; II Nolles, Zwol! C Plomp. Utrecht. vau der Hem, Buitenpost: A| ollhuis. Coevorden: E Rlphagen. Pater olde: G Schuring, Groningen Kand rechtsgeleerdheid: J O E Olide) ROTTERDAM. Econ H.O., 21 januari Geslaagd voor kand economische wetcj .-happen: J D van der Plas, Eindhovei J Broeder, Rotterdam; M H Riseeeu» Rotterdam en J L den Breeims, Dordrecl! W Jansen (met lof), K S He J H Post. allen te Rotterdam UTRECHT, 20 januari Geslaagd 1 iatuurkunde Hoff Stolk. Utrecht; E: Nieuwenhage agd vol iej J| F C H G i sen, Venlo: K: M G H Janssen. Nede •t: J Verweij. Utrecht; C J A H I Vorstenbosch, Eindhoven: J H Vosjs. Enschede: L: mej CMC Hoedemakf 'gsdherihoek; J: R Gulcherit, Utrecht' loet. natuurkunde: E W M Blokhui Utrecht; A Compagner, Arnhem: W j V redenberg, Brammen Doet- scheikunde: mej J H M Meeuss Amersfoort; H M Princ'en, Eindhoven; 1 Utrecht NIJMEGEN, 20 januari Geslaagd vo kand Dui Antwerpen verlaten en is nu gastdirigent bij de Ned Opera. Het is verheugend dat men iemand uit eigen land deze kans geeft. Bovendien heeft Johannes den Hertog onmiskenbare kwaliteiten, die ook onze stad bekend zijn door zijn vroegere kooruitvoeringen. Of hij echter de ideale man is voor een Mozart-opera, moet o.i. toch worden betwijfeld. Althans dat merkten we gisteravond in het stamp volle K. en W., waar de Ned. Ope\ Nozze di Figaro" van Mozart opv Direct al met de ouverture was slordige en zware orkestspel, dat z nig bij Mozart past. Men miste de licht heid en de verfijning, waarschijnlijk oorzaakt door de veel te grote bewegin gen die Joh. den Hertog maakte. Mozart dirigeert men niet met Verdi-zwaaien maar men bereikt alleen maar de ver fijning door ook in de directie iets van de geest dezer muziek te leggen. Diri geren is niet alleen een technische en muzikale, maar ook een psychologische aangelegenheid. Verder heeft Joh. den Hertog de ge woonte nogal eens te trekken, waardoor er geen eenheid ontstaat tussen toneel en orkestbak. Meerdere malen ware solisten ongelijk met het orkest, dat kelijk niet altijd vlekkeloos speelde. Deze Mozart-opera heeft lichtheid en gratie nodig en dat is iets, dat vermoedelijk niet bij het musiceren van Joh. den Her tog hoort. Hij zal grote dramatische Ita liaanse opera's moeten dirigeren. Want zijn vak kent hy, maar voor Mozart ij geen goed verdediger. De opvoering zelf had weliswaar posi tieve kwaliteiten, maar kwam als geheel toch niet boven de middelmaat uit. Direct al in het eerste bedrijf miste men actie beweging, men miste de sfeer uit de van Mozart. Het was alsof men niet precies wist hoe te staan, hoe te lopen, praten. Een Susanna bijv. deed veel te weing, was te statisch, miste de guitigheid voor deze rol, alhoewel Adèle Leigh (die plotseling moest invallen en daardoor de recitatieven in het Engels deed) toch goede zang- en spelkwaliteiten heeft. Dat statische vond een terugslag op Jos Burcksen, die als Figaro veel grotere triomfen kan vieren, doch gister avond ook wat vreemd rondliep, niet ge- "'ertuigend, niet als een echte Figa- reserveerd. Lidy v. d. Veen als Marcel lina was uitstekend en ook Cora Canra Meyer als Cherubino. Zoals zij „Voi chi sapete" zong hoort men het maar zeldei| zo gaaf van expressie en vocaal zo moo. En dan was er Angela Vercelli, die eet bijzonder goede Gravin neerzette maa1 „stimmlich" niet altijd op dreef wai Haar vibrato is soms wat hinderlijk. Ja, het was er allemaal wel, maar e was geen spanning, geen vlotheid, geei vaart. En Wolf-Dieter Ludwig heel enkele nieuwigheidjes verzonnen in dj regie, maar ze waren allesbehalve ovei tuigend. Hij heeft gezocht naar originall teiten, maar het werden mislukkingen De verstoppartij van Cherubino was bt lachelijk en ook het springen in kamer miste de uitwerking. Alles by e kaar dus een matige opvoering. Corn. BasosU Faillissemenicn (Uit de lijst van Van der Graaf Co) Uitgesproken: A R Balkker. isoleerden Talïnweg 23a. Apeldoorn, zaak 1ste Sluis weg 24. cur- mr, A Riem; M de Riuijtey zaikkenhandel, Sandoel 39. Raamsdonkevee; cur mr A A A M Rubens. Oosterhoui fa wed Govere-Tiggelman (stoffen) I Brugstraat 31. en venn wed C J idem. idett P J Govers. idem, en mevr. J J Geteing- Govers, Boul- Antiverpia. Roosendaal, cui mr H M Smit Breda; L van Daalen (con> fectie), B Tnth eestraat 20. A'daim. cui mr W S Wolff de Beer: mevr M H vai Daalen-Lusken. h/o Conf Atelier Dacofs idem. kantoor Snoekjesgracht Middenweg 39. Adam, Heeeen. 1ste Boerhavestraa' en E Struik. J Bottemastra: cur mr H J C Vlug. A'd: C C 13 II. ideal) 16. Bussuit| in; M A vaj aaeren Maas, h/o Manuf handel De Ste; larnixftraat 387 A'dam, kantoor Koos raat 19-21. Alkmaar, cur mr J M Leven Opgeheven: M de Bonte, h/o Maboi W J Weerts, expediteur. Van Diemensti 143, Enschede: G J Weerts. idem, idem' NV H Vos-_ Zn (houtfoew.mach) En: Kappenberg, b/o fa Hara Surséance, aan J Schmitz, houthandeï Donk 340 Posterholt, def 1 jaar. ing 26/11 bewindv mr K M J A F Neu. Roermond door N V. Krohnee. Fabr schoorsteen- e* ibouwbedrijf, Coehoornsingel 33. Grol verlenging, verhoo! WEGENS VERBOUWING zal onze zaak van maandag 25 jan.,t'm vrydag 29 jan. GESLOTEN zijn BREE STRAAT Telefoon 25423 Telefonische bestellingen zullen worden uitgevoerd. I vuruUiug weet gezellig ivuikelei o o onze advertentie /mi gina9s Profiteert nu nog van onze enorme RADIO-INRUILCAMPAGNE leder oud radiotoestel, ongeacht het merk of conditie, wordt door ons TEGEN DE HOOGSTE WAARDE INGERUILD. De grootste keus in de wereldmerken PHILIPS, GRUNDIG, Dit biedt natuurlijk de Radio- en T elevisiespecialist ERRES, TELEFUNKEN staat ter uwer beschikking. Laat geheel vrijblijvend uw oude radiotoestel taxeren. AALMARKT 12 - Zeer prettige betalingscondities. - Centraal tel. voor TV avondserv.: 21782. rr door het LE I DS STUDENTENCABARET H. C. LUYKEN BREESTRAAT 95 TELEFOON 2003J

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 4