- CHRIST! KONING- RICHARD Stanley Jones bracht bezoek aan Brussel feifhen Hervormde synode moet nieuw presidium kiezen Ne«£ DAMPO Oostduitse pers valt Dibelius aan VOORBEREIDING JEUGD OP BEDRIJFSLEVEN Een woord voor vandaag Kanttekening VRIJDAG 22 JANUARI I960 Westerse beschaving is christelijk en heidens Geheel onverwachts is de bekende zendeling-auteur dr. Stanley Jones, van wie wel eens gezegd is dat hij een vrijzinnig verstand en een orthodox hart heeft, op doorreis naar de Con go een dag in Brussel geweest. In Jlervormd Nederland" geeft prof. dr. A. J. Bronkhorst een verslag van een bijeenkomst met protestantse leiders waar dr. Jones sprak: EN DUS trokken we op maan dag 11 jan. naar de kerk der Methodisten in de Marsvelstraat. Met een witte rol. een soort opge rolde plaat, in de hand, kwam hij naar het platform. Natuurlijk, hij was 26 jaar ouder geworden, maar men zag hem zijn 76 jaar toch werkelijk niet aan. Mijn vrouw wilde niet geloven, dat hij al zo oud was. Zijn ogen stonden bijzonder levendig, al was zijn stem wat zwakker geworden. Hij vertelde, dat hij gisteren uit de Verenigde Staten vertrokken was en vanmiddag te Brussel was geland. Morgenmiddag zou hij weer verder trekken, voor een evangelisatiecampagne van een maand, naar de Belgische Kongo. Dan vijf maanden naar India; op 27 juni hoopte hij weer terug te kunnen reizen naar de Verenigde Staten. Jaren geleden had een Hin. doe hem eens voorgehouden: wat u ons vertelt moet u uw landge noten in de Verenigde Staten ver tellen. Akkoord, was zijn ant woord; sindsdien spreekt hij ieder jaar zes maanden in de Verenig de Staten en zes maanden op de zendingsvelden. Om de twee jaar wijdt hij drie maanden aan Japan; in 1961 hoopt hij er voor de ze vende maal heen te kunnen gaan. AAN DEZE persoonlijke mede- delingen knoopte hij meteen de inleiding van zijn toespraak vast: is het in de huidige we reld eigenlijk nog wel mogelijk om te gaan evangeliseren? Deze wereld is de wereld, waarin het communisme is opgekomen; een wereld vol van sociale revoluties; een wereld vol opkomend nationa lisme; een wereld, waarin de oude wereldgodsdiensten herleven. Wat willen wij eigenlijk in deze wereld met het evangelie van Jezus Chris tus? Wat? Zou er geen ruimte voor de Christelijke zending meer zijn? Verkijk u niet op al deze bewe gingen. Er is uiterlijke herleving, maar innerlijk verval. In één op zicht is de huidige wereld werke lijk één geworden. Daarin name lijk, dat de werkelijke situatie zo wel in het Oosten als in het Wes ten getypeerd kan worden door éénzelfde woord. Door het woord leegte namelijk. Dat kan trouwens ook niet anders, want de mens is nu eenmaal geschapen om tot God te komen, om kind Gods te zijn: wat zou dan in staat zijn om de plaats van God in te nemen in het hart van een mens? Dan moet er toch immers wel leegte overblij ven? Stanley Jones had uiteraard een overvloed van ant>cdotische voor beelden bij de hand om dit te ver duidelijken. Het meest sprekend was wel wat hij beleefde op de vlucht naar Brussel. Een rijke Amerikaanse familie had het zich kunnen permitteren om vier bed den te huren, voor ieder der ge zinsleden één. Maar de kleine jon gen was uit zijn duurbetaalde bed gekropen en liep door de eerste klas cabine rond. als maar „pap pie" roepend. De kleine man voel de zich helemaal niet op zijn ge mak. Stanley Jones had een ogen blik de gedachte om het kind wat te gaan troosten. Maar dat was het toch eigenijk niet; hij ver- langde naar zijn eigen vader. Is dat niet het beeld voor de wereld, waarin wij leven? Een overvloed van mogelijkheden voor velen om zich aan te schaffen, wat zijn maar begeren; maar toch diep-on- bevredigend, omdat zij het con tact met hun Vader kwijt zijn? TyAAR het om gaat is niet, dat wc de Westerse beschaving naar het Oosten brengen. De Wes terse beschaving is iets prachtigs, maar niet het wezenlijke. De Wes terse beschaving is ten dele Chris telijk. maar ten dele heidens. Bij BABY ZEPHYR een van zijn bezoeken aan Japan hadden zijn hoorders hem ge vraagd om een boodschap aan de Amerikaanse regering te willen overbrengen: of men in het ver volg alleen Christelijke soldaten zou willen sturen. Een moeilijk punt. uiteraard; toch wel opmer kelijk. dat men het verschil had geconstateerd. Het gaat er ook niet om, dat we de kerk uit het Westen naar het Oosten zullen transplanteren. De kerk is zeker niet onbelang rijk. Er is geen reden om sma lend over de kerk te spreken. De kerk heeft vele critici, maar geen concurrenten als het om de red ding der mensheid te doen is. Maar ook de kerk, zelfs de kerk is niet hetgene. waar het uiteinde lijk om gaat. Waar het uiteinde lijk om gaat is Christus. TKDEN kwam plotseling de op- 1 gerolde plaat aaac men met rev. M ley Jones haar was een groot Christusbeeld, niet bijzonder mooi. Het merkwaardi ge was echter, dat deze plaat was ontstaan door het gehele Nieuwe Testament over te schrijven, 185.000 Engelse woorden, in uiterst fijn schrift Zo rees uit het Nieu we Testament het beeld van Chris tus op, omringd door een 27-tal gestalten, die de boeken van het Nieuwe Testament representeer den. Daar gaat het om: dat uit de woorden het Woord duidelijk zal worden uit de evangeliën het Evangelie Dit waren enkele flitsen uit een toespraak van ongeveer een uur. Dinsdagmorgen had Stanley Jones nog een ontmoeting met de te Brussel verblijvende a.s. zendings arbeiders in de Belgische Kongo. Waarschijnlijk was zijn bezoek in Brussel ook enigermate bedoeld om zich al vast iets te oriënteren inzake de verhoudingen, die hij in de komende maand daar vinden zou. Voor ons was het onverwacht voorrecht om nog eenmaal de oude evangelist, die in zijn leven miljoenen mensen op Christus ge wezen heeft, te mogen beluisteren. Een man, die de wereld heeft af gereisd, voor de grootste zalen en kerken heeft gesproken. Die zijn voorbeelden ontlenen kan aan ont moetingen op vijf continenten. Maar die niet moede wordt om te herhalen, dat hij niets anders te prediken heeft dan iets heel een voudigs en heel ouds: Jezus Chris tus en Dien gekruisigd. Winterzitting op 8 en 9 februari Op de vergadering van de ge nerale synode der Nederlandse Hervormde Kerk, die op 8 en 9 februari 1960 op „Woudschoten" te Zeist wordt gehouden, zal be gonnen worden met het verkiezen van het presidiaat voor het nieuwe zittingsjaar. In 1959 was dit als volgt samengesteld: dr. A. A. Koolhaas, praeses, ds. P. G. v. d. Hooff, assessor, ds. A. Noor man, secundus-assesor en ds. Ph. F. Faber, tertius-assessor. Alle leden zijn herkiesbaar. De synode zal zich vervolgens bezig houden met de behandeling van het concept herderlijk schrijven opgesteld door de „Commissie voor het Secte- wezen" over de Kerk en de Pinkster- groepen en met een concept rond- Advertentie verkouden Nijmegen geeft grond aan R.K. Universiteit De Radboudcommissie Huisvesting Studenten van de Rooms-kath. Univer siteit, heeft aan het gemeentebestuur medegedeeld, dat zij voor de huisves ting van studenten, voor een academi sche mensa en een universiteitskerk op het Galgenveld, tussen Groesbeekseweg en St. Annastraat ongeveer 2 ha nodig zal hebben. B. en W. van Nijmegen hebben tegen overdracht van deze grond geen bezwaar. Bovendien zullen B. en W. aan de Driehuizerweg grond reserveren voor 100 middenstandswoningen ten behoeve van assistenten en ander wetenschap pelijk personeel van de Rooms-kath. Universiteit. In het Vijfheuvelen-plan. sanering van de oude stad, zijn bovendien nog 2 ha gereserveerd voor bouw van studenten flats en sociëteitsgebouwen. Bisschop erkent anti-jood se uitlatingen Bisschop Dibelius, hoofd van de Duitse Evangelische kerk, heeft gisteren toegegeven dat hij in 1933 en 1937 antisemitische uitlatingen heeft gepubliceerd. De bisschop er kende dit nadat de Oostduitse com munistische pers uittreksels uit het artikel had gepubliceerd en daar aan toevoegde dat hij ongeschikt is voor zijn ambt en moet aftreden. schrijven aan de kerkeraden over de zg. „geloofszending'. Het pastoraal advies inzake de heilige doop, dat reeds in de synode van 17 november 1959 werd behandeld zal thans verder besproken worden. De secretaris-generaal van de Hervorm de Kerk dr. E. Emmen zal verslag uitbrengen van zijn bezoek aan Bra zilië, Suriname, Curasao en Noord- Amerika. Ten slotte zal de synode een aantal benoemingen doen. Repen-actie voor Pestalozzi is nog niet geslaagd De repen-actie, die onder het motto „Wjj zijn bereid" in september vorig jaar is begonnen, heeft tot nu toe niet geheel aan de verwachtingen beantwoord. Aan het begin van de schoolcursus 1960'61 heeft de „Commissie voor de Trogen-ac- tie in Nederland" een rondschrijven ge richt aan alle rectoren-directeuren en hoofden van middelbare scholen in Ne derland en Vlaanderen en ulo-scholen in Nederland, waarin het plan werd uiteen gezet een repenactie te organiseren onder de Nederlandse oudere jeugd. Het doel van deze actie is de stichting van Nederlands huis in het internatio nale kinderdorp Pestalozzi te Trogen in Zwitserland mogelijk te maken. Tegen een verhoogde prijs worden chocoladerepen aangeboden, waarbij lootjes voor een loterij ingesloten zijn. De hoofdprijs van deze loterij is een autotocht naar het kinderdorp, terwijl er nog diverse kleinere prijzen aan ver bonden zijn. Aangezien de commissie uit kringen van het openbaar, het roomskatholieke en het christelijk onderwijs enthousiaste reacties heeft ontvangen, stelt de com missie aan de schoolleiders voor onder de jongelui op hun scholen „correspon denten" aan te wijzen, die de niet moei lijke zaken van de repen-actie voor hen zullen opknappen. Poolse r.k. bisschop door regering niet langer erkend Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te WestzaanAssendelft: G. Prast, vic. te AmsterdamWater graafsmeer; te Nigtevecht (toez.): P Landweer, kand. te Ammerzoden. Aangenomen naar Oudeschoot: W. van der Wolk, vic. te Zeist; het beroep van de generale synode tot predikant voor buitengewone werkzaamheden (geeste lijk verzorger van de collectief gehuis- vesten in de vier noordelijke provin cies): S. v.d. Linde, voorheen predikant in Indonesië, wonend te Deventer. Beroepbaarstelling: ds. J. G. Kooren, koopvaardijpredikant te Rouen, Frank rijk. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Eemdijk: P. Op den Vel de te Hilversum. Coptisch kerkvorst naar Athenagoras De onlangs gekozen aartsbisschop van de Coptlsche Kerk in Alexandrlë, Kyrillos VI is van plan nog dit voorjaar een bezoek te brengen aan de oecume nische patriarch, onofficieel hoofd van alle Oosters-Orthodoxe Kerken Athena goras I, die zUn zetel in Constantinopel heeft. De Coptische kerkvorst is het geeste lijk hoofd van 16 millioen Ethiopische en 1.5 miljoen Egyptische Copten. Dit bezoek houdt kennelijk verband met de op handen zijnde pan-orthodoxe synode, die na de paasdagen zal worden ge houden en waar waarschijnlijk voor het eerst in jaren alle Oosters-Orthodoxe Kerken vertegenwoordigd zullen zijn. Zoals de rooms-katholieke paus poging heeft ondernomen om vertegen woordigers van andere kerken naar z" wereldconcilie te trekken, zo ligt het de bedoeling dat niet-Oosters-Orthodoxe Kerken zoals de Coptische en de Ar meense Kerk toch op deze synode ver tegenwoordigd zullen zijn. Benelux-overleg volgende maand (Vaj parlementsrcdaetic) Het uitgestelde overleg tussen Neder land, België en Luxemburg over de landbouwmoeilijkheden in de Benelux, zal op 6 en 7 februari a.s. te Brussel worden gehouden. Zo snel mogelijk daarna zal het wetsontwerp tot goed keuring van het verdrag inzake de Be- nelux-economische unie door de Twee de Kamer worden behandeld. Advertentie de zachtste voor uw kleine schat Dibelius heeft in 1933 geschreven dat m alle donkere gebeurtenissen van de afgelopen 15 jaar het joodse element een leidende rol heeft gespeeld. De re publiek van Weimar had volgens hem op do ernstigste wijze gezondigd door snel het Duitse staatsburgerschap te verlenen aan tienduizenden onplezierige elementen die naar Duitsland emigreer den. Ook de boycot die de Naziregering indertijd afkondigde tegen Joodse zaken, had de goedkeuring van Dibelius. Het zou een manier zijn, meende hij, om de buitenlandse campagne tegen het nieuwe Duitsland, geleid door het inter- nationale jodendom, stop te zetten. Hij 'pleitte ervoor dat geen joden meer in Duitsland zouden worden toegelaten. Later heeft Dibelius in het open baar zijn inzichten veranderd. Tij dens zijn bezoek aan Engeland, dat deze week besloten werd, uitte hij kritiek op de recente anti-joodse uit barstingen. Ook heeft Dibelius een telegram aan de regering van Israël gezonden waarin hij zijn leedwezen betuigt over de recente voorvallen in West-Duitsland. Gisteravond gaf het bureau van de Evangelische kerk een verkla ring uit waarin indirect wordt ont kend dat Dibelius instemming heeft betoond met de uitlating van Adenauer, dat bedrijvers van inci denten een pak slaag moeten heb ben. In de verklaring die Dibelius gisteren aan de kerkeraad gaf, werd gezegd dat de bisschop de woorden van Adenauer als staatsman uitge legd had. Hij zou iets anders voor staan, namelijk afkomst en om standigheden van de delinkwent onderzoeken en dan proberen, hem tot andere gedachten te brengen. De voorzitter van het joodse we reldcongres. Goldman, heeft gisteren als zijn mening te kennen gegeven, dat hij overtuigd is, dat West-Duitsland maatregelen zal nemen om de jeugd de Nazimis- Alle r.k. priesters van het bisdom Kielce, waarvan bisschop Czeslaw Kaczmarek, op zeer gespannen voet met de burgerlyke overheid staat, zijn er aan herinnerd dat de autoriteiten Kaczmarek niet meer als bisschop er kennen en dat uitvoering van diens besluiten een inbreuk op de wetten betekent. De bisschop wordt verweten, dat hij van de preekstoel kritiek op het communistisch bewind in Polen heeft geleverd. Hhenmatisch? Stram van lijf an laden? 'n Bloedzuiverende kuur met Kruschen, is ook voor U de remedie. U zult verbaasd zijn als U ondervindt wat Kruschen ook voor U kan doen. Be gin liever vandaag dan morgen de gauw naarmate Uw bloed vrij komt bloedzuiverende Kruschen Kuur en al van wat nu Uw pijnen veroorzaakt, voelt ge U een ander mens worden jeugdiger, vief en weer blij gemaakt met een onverbloemde lichting van de Nazipraktijken uit de jaren voor en tijdens de tweede reldoorlog. Theologische Schooldag in Kampen Op donderdag 19 mei zal te Kampen de Theologische Hogeschooldag van de Gereformeerde Kerken in Nederland worden gehouden onder leiding van prof. dr. H. Bergema. Aan de schooldag gaat op 18 mei een wijdingsuur vooraf in de Burgwalkerk te Kampen. HER EN DER De Joegoslaafse douane heeft eindelijk een grote zending bijbels en nieuwe testamentjes vrijgegeven. De zending was verstuurd door het Brits- en Bui tenlands Bijbelgenootschap aan haar filiaal ln Belgrado. De 800 pakketten bevatten 5000 bijbels. 3000 nieuwe-tes- tamentjes en 14000 evangelletjes In de Servische, Kroatische, Tsjechische. Sloveense en Roemeense taal. Taak van vakbeweging en onderwijs De christelijke vakbeweging en het christelijk onderwijs hebben samen de taak de jeugd voor te bereiden op hetgeen haar wacht bij het binnentreden in het bedrijfs leven en haar in kennis te brengen met de christelijk-sociale begin selen. Deze taakopvatting is gisteren duide lijk naar voren gekomen op een- studie conferentie van het Chr. Nationaal Vak verbond, die was gewijd aan het jeugd werk van de vakbeweging. De heer J. C. Gordeau, jeugdleider van de nauw met het C.N.V- verbonden chr.-soc. jeugdorganisatie „Werkende Jeugd" meende dat de christelijke vak beweging te weinig aan het jeugdwerk doet en dat er voor het werk dat wel gedaan wordt (door Werkende Jeugd) te weinig aandacht bestaat. Hij wees op de waarde van het school- verlaterswerk. dat door „Werkende Jeugd" in samenwerking met de bij 30 Onder geen voorwaarde, heerschap, bromde de baron. U zult moeten beginnen met mij te ver tellen wat u in het schild voert. De koning is ziek en het is niet onze gewoonte iedereen bij hem binnen te brengen. Mylord, sprak Kenneth, uw houding zou ik in normale omstandigheden niet ongestraft laten. Thans echter draag ik hetzelfde kruis als u en bo vendien heb ik een dringende opdracht te vervul len. Ik breng een Moorse geneesheer mee die een poging wil doen om Richard van zijn kwaal te verlossen. Een Moorse geneesheer! riep de Vaux toor nig. Wie kan ons zeggen of hij niet van plan is de koning vergif in plaats van medicijn toe te Hij staat borg met zijn éigen leven, ant woordde de Schot. Zo heb ik met hem afgespro- Wat bewijst dat? hield de Vaux aan. Er zijn meer rovers die met genoegen naar de galg gaan als ze maar eerst een misdadig plan ten uitvoer hebben gebracht. Bovendien, vervolgde Sir Kenneth, wordt de ze geneesheer hierheen gestuurd door niemand min der dan Saladin zelf en wie durft ontkennen dat men zich op het woord van de sultan kan verla ten? Zijn gevolg bewijst dat hij bij de leiders van zijn volk hoog in aanzien staat. Hij brengt vruchten en verfrissingen voor de koning en als eervol vijand wil hij hem een boodschap brengen. Hij komt hem beterschap wensen en de hoop uit spreken. dat hij weldra gezond en sterk genoeg mag zijn om de sultan persoonlijk te woord te staan, het zwaard in de hand en met duizenden ruiters in zijn gevolg. Welnu, u zetelt in de ge heime raad van de vorst. Wilt u de kamelen doen ontladen en bevel geven de geleerde geneesheer bij Richard te brengen? Nog één vraag, zei de Vaux, wie staat borg SIR WALTER SCOTT voor Saladins woord? Wie bewijst mij dat hij zich niet laat verleiden om door list zijn voornaamste vijand uit de weg te ruimen? Ik, zei Sir Kenneth, voor Saladins goede trouw wil ik instaan met mijn hoofd en met al mijn goederen. Wat betekent dat? riep de Vaux verbaasd, een Schot staat borg voor een Turk? Mag ik ook weten, heer ridder, hoe u in deze zaak betrok ken bent? Ik was op pelgrimsreis, verklaarde Sir Ken neth, en onderweg had ik een boodschap af te ge ven bij de heilige man van Engaddi. Welke boodschap? vroeg Sir Thomas. En wat heeft de kluizenaar als antwoord gegeven? Dat mag ik u niet zeggen, diende de Schot hem van antwoord. U weet toch dat ik deel uitmaak van de ge heime raad? De geheime raad van Engeland, dat weet ik, maar aan dat land ben ik geen onderdanigheid ver- sch'-'digd. In deze oorlog volg ik vrijwillig Ri chard's vaandel, maar op mijn pelgrimstocht werd ik uitgestuurd door de krijgsraad der legeraanvoer ders en dus is het mijn plicht mijn antwoord al leen aan hem over te maken. Zoals u wilt. antwoordde de Engelsman wreve lig, maar geen geneesheer zal ooit het ziekbed van mijn koning naderen zonder dat de Lord van Gils- land daar zijn toestemming heeft toe gegeven. Als u zich daar tegen verzet zou het u duur te staan ko- mReeds wilde hij zich trots omkeren en Sir Ken neth zonder verder commentaar voorbijlopen, toen deze hem de weg versperde en hem vroeg of hij enige reden had om te twijfelen aan zijn goede eer van ridder en edelman. Hij vroeg het kalm en be daard, doch niet zonder een zweem van trots in zijn stem. Als men de Schotten moet geloven, antwoordde Sir Thomas geprikkeld, zijn ze allemaal van adel. Hij zag de ridder die voor hem stond blozen en begreep dat hij iets te ver was gegaan. Dus haastte hij zich te herstellen: Waarom zou ik daaraan twij felen? Ik heb u persoonlijk dapper uw plicht zien vervullen! Welnu dan. riep Kenneth, laat mij dan zwe ren, op mijn eer van ridder en Schot en bij het kruis dat ik op de schouder draag en laat mij u zeggen dat ik niets anders nastreef dan Richard's veiligheid en welzijn. Doch juist met het oog op zijn welzijn waag ik het nogmaals de Turkse geneesheer bij hem aan te bevelen. Even bleef Sir Thomas zwijgen en het was dui delijk dat de oprechte klank in de laatste woorden hem had getroffen. Eindelijk zei hij, eensklaps veel hartelijker dan voorheen: Aan uw goede trouw twij fel ik niet, heer ridder van de Luipaard en met zekerheid weet ik dat u de waarheid spreekt. Al leen vraag ik mij af of men uw goede trouw niet heeft verschalkt? Vergeet niet dat in dit land de kunst van giftmengen even verspreid is als die van het koken. Doen wij er dus goed aan een onbe kend geneesheer bij de koning toe te laten om hem een geneesmiddel te laten toedienen, waar wij noch de aard noch de samenstelling van kennen? U weet hoe waardevol Richard's leven voor ieder van o is. (Wordt vervolgd) het C.N.V. aangesloten bonden wordt gedaan. Bij gebrek aan mankracht is het tot dusver alleen nog maar mogelijk ge weest het schoolverlaterswerk te onder nemen op de christelijk-technische scho len. doch de gedachten gaan ook uit naar neutrale scholen met leerlingen van protestants-christelijke huize en in dien mogelijk, zou het werkterrein zich tot het middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs moeten uitstrekken. ONDERWIJS le vorming en scholing van jongeren niet alleen aan „Werkende Jeugd" moet worden overgelaten, doch dat net goed zou zijn als er op dg scholen reeds aan dacht aan werd besteed. Hij geloofde dat de christelijke vakbeweging zal moeten beschikken over vertrouwensmannen in de bedrijven, die de nieuwkomers kun nen opvangen en met raad en daad ter zijde staan. Voorts achtte hij het wenselijk als on derwijzers en leraren zich wat meer zou den integreren in de maatschappij, af gezien nog van een aansluiting bij de vakbeweging. Zij zouden dan wellicht wat meer in aanraking komen met de problemen, waarmede hun leerlingen na beëindiging van de schooltijd 1 maken krijgen in beroep en bedriijf. Nodig zou het zijn dat ook de leer stof in schoolboeken iets reëels bevat ten over de sociaal-economische op bouw van de maatschappij. Waar mogelijk zou het christelijk onderwijs de vakbeweging de gelegenheid moe ten bieden de jeugd iets te vertellen over de structuur van het bedrijfsle ven cn het werk van de christelijk- sociale beweging. Als er onder de jeugd een zekere lauwheid te bespeuren valt voor de vak beweging, vloeit dat dan niet voort uit onbegrip voor de huidige structuur v de maatschappij in het algemeen, vroeg de heer Van Mastrigt zich af' Bij de aanvang van de conferentie herdacht de heer Van Mastrigt met enige woorden de dezer dagen over leden oud-CNV-voorzitter A. Stapel- Aavertentie De zagende pijnen van rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen worden snel en af doende verdreven door Togal. Togal kan baten waar andere midde len falen. Togal zuivert de nieren en is veilig voor hart en maag. Bij apoth, en drogist 0.95, 2.40 en 8.88. Eer Christus Zijn werk in het openbaar begint, lezen wij da Hij „door de Geest" werd geleid in de woestijn, waar fli veertig dagen verzocht werd door de duivel" (Luc. 4 lt Mattheus zegt zelfs „om verzocht te worden" en Marcus dc de Heilige Geest Hem dreef. Eer Christus de mensen verlosset gaat van de macht van de duivel, heeft Hij een onderhout met hem. We zouden geneigd zijn te zeggen dat Christus voor God eg de wereld bewijzen moet dat Hij voor Zijn taak berekend if Deze gedachte voldoet ons echter toch niet helemaal. Maai wel zeker is dat Hij als mens dezelfde verzoekingen moeJ doormaken die de mensheid had doorgemaakt. Veertig dage! was de Heiland alleen. Veertig dagen vastte Hij. We lezen da Hij ten laatste hongerig werd. Niet slechts naar voedsel, maw ook naar gemeenschap, ook naar verantwoordelijkheid, naa'. macht. De mens werd verleid toen hij geen honger had, toen hij nie alleen was, toen hij de koning der aarde was. En de meml viel. Christus bevond Zich in een oneindig veel moeilijke positie en Hij overwon. Voor Christus de mens verloste, vond er een krachtmeting plaats tussen de duivel en Hemzelf. Christus bewees nier voor God en voor mensen, maar voor de duivel dat Hij de mach had. De duivel werd niet onverhoeds, maar in een eerlijk* strijd verslagen. EEN DODE MUS TAE Rotterdamse gemeenteraad, an ders toch wel tot grote dingen in staat, heeft vannacht, ver nog wel na het middernachtelijk uur, een nut teloos besluit genomen. Hij heeft na melijk besloten tot de verstrekking van een gratificatie aan het gemeen- te'personecl, nochtans wetende dat op hoger niveau zulk een besluit onge daan zal worden gemaakt. Wat het gemeentepersoneel zelf aan zulk een besluit heeft degenen die het heb ben genomen hebben zelfs geen po ging ondernomen om het duidelijk te maken. De hele affaire heeft een teleur stellend verloop gehad. Dat het ge meentepersoneel van Rotterdam voor een blijk van waardering in aanmer king komt, is buiten kijf. Ondanks een opmerkelijke onderbezetting komt het tot voortreffelijke presta ties. Echter is er een landelijk Ioon- beleid, waarvan ieder zal moeten er kennen, dat het niet door gemeente lijke besluiten mag worden door kruist. Vergeten wij niet: een gemeente raad is een besturend lichaam, en het gaat uiteraard niet aan, dat een besturend lichaam op lager niveau zich niet stoort aan de opvattingen van het besturend lichaam op hoger Het .besturend lichaam op hoger ni veau nu, de landsregering, heeft al te kennen gegeven, zich met een be sluit tot verstrekking van een grati ficatie niet te kunnen verenigen. Tegen de wijze waarop de landsrege ring van dit haar standpunt heeft la ten blijken kan men bedenkingen in brengen. Aanvankelijk immers is het geschied door middel van een pers bericht. Beroepshalve echter hechten wij aan persberichten nog wel zo veel waarde, dat we de bedenkin gen niet al te zwaar kunnen nemen. Trouwens, sedertdien moet het stand punt van de landsregering ook op andere wijze bekend geworden zijn. Wat daarvan zij, beslissend voor heel de zaak is, dat de regering een ge meentelijk besluit tot toekenning van een gratificatie nu eenmaal wenst te zien als een doorkruising van haar landelijk loonbeleid. Waarbij men dient te bedenken, dat de regering op dit ogenblik toch reeds doende is, zulks in het kader van de algemene loonpolitiek, met de. vaststelling van de salarisverhoging voor heel het overheidspersoneel. Het is het standpunt van de rege ring, dat dit voor haar niet het juis-^ te ogenblik kan zijn om de mogelijk heid van een gratificatie, als dooie Rotterdam voor zijn eigen perso'e neel gewenst, in overweging te ne 1 men. Een juist standpunt of niet^ het is het standpunt van de lands regering, zodat het besluit van de getj meenteraad om niettemin tot verb strekking van een gratificatie ovei te gaan alleen maar de teleurstellen- de werking kon hebben van de dod«i Hiertegenover leek de motie van de rechtse partijen met enkele liberalenn ons heel wat waardevoller. Die motië« drong aan op spoedige vaststelling van de salarissen voor heel het over-^ heidspersoneel en beoogde aanhou- ding van het voornemen tot verstred king van de gratificatie. Helaas heeft deze redelijke en verstandige motieai, niet de instemming van de meerder-.i( heid kunnen verwerven. Men doet, dunkt ons, goed, bij dit alles óók te bedenken, dat de hier? in het geding zijnde kwestie, hoezeer i rechtstreeks Rotterdam rakende, toch ook wel onvermijdelijk moet liggen in het landelijke politieke-'o vlak. 1 Onze landsregering is bezig met haarav loonpolitiek: een bijzonder moeilijkeaj bezigheid, waarvan men, in 's lands belang, alleen maar hopen mag, dat zij slagen zal. Zij verricht die bezig-hl heid onder de scherpe en onwel wil-1}' lende kritiek der oppositie, die zich^' met een ijver een betere zaak waar-;e, dig, erop toelegt, tegen de politiek l der regering, en dus ook tegen de'"1 regering zelf, stemming te maken.'a Wij hebben de overtuiging, dat de re-ia gering daar wel tegen kan, maar; j niettemin zullen wij allen verstan- f dig doen, op het verschijnsel zelf van'u deze kritiek opmerkzaam en bedacht 1 te blijven. Het mag ons, ook in ge-j!a meentelijk verband, stellig op zijnja tijd ook wat wantrouwend maken te- i gen pogingen, ons voor oppositionele!^ karretjes te laten spannen. fjj Intussen heeft het gebeurde te Rot terdam de urgentie van te nemenRa besluiten op regeringsniveau wel aan-"' getoond. Want dat voor het gemeen- j tepersoneel iets gedaan moet wordeneih dat van wezenlijke waarde moet he-afc ten, daarover is ieder het eens. Helaas moet ernstig worden be-^ twijfeld, of het nu op gemeentelijk j niveau genomen meerderheidsbe- »tr sluit die wezenlijke waarde heeft. UIT HET VERGEETBOEK 10 'TWEE feiten vestigen de aandacht op de ontwapeningsbesprekin gen, die binnenkort tussen Oost en West in Genève zullen worden ge houden, maar bijna in het vergeet boek van de internationale politiek waren terechtgekomen. De grote nauwkeurigheid, waarme de geleerden uit de Sowjetunie erin zijn geslaagd een zgn. intercontinen tale ballistische raket te lanceren naar een afgebakend doelgebied in de Stille Oceaan, is wel de belangrijk ste gebeurtenis, die de noodzaak van bedoelde besprekingen onder streept. Hoewel Chroesjtsjef al enkele jaren geleden heeft laten weten, dat de Sowjetunie over projectielen be schikt, waarmede zij elk punt op de aarde met vrij grote zekerheid zou kunnen treffen, heeft het geen zin, de prestatie van gisteren in twijfel te trekken of als van betrekkelijke waarde te beschouwen. Het bewijs is nu wel geleverd. Aan de andere kant is er ook geen reden om in paniek te geraken. Wel is het succes van de Sowjets een aan sporing voor de westelijke mogend heden, hun militair-wetenschappelij ke onderzoekingen uit te breiden en te versnellen, zolang er nog geen kijk |b is op een ontwapeningsakkoord, dattaj deze enorme inspanningen overbodig ge< zal maken. (n; Het andere feit is de mededeling van communistisch China, dat het zichj™ niet gebonden zal achten aan een j internationale ontwapeningsover- va. eenkomst, in de totstandkoming waarvan het zelf geen aandeel heeftstu gehad. Hiermede heeft het een pro- bleem aangesneden, waaraan men La met name in het Westen totdusver j stilzwijgend voorbij is gegaan. en In Amerika heeft men zich onmid- 1 dellijk gerealiseerd, dat deze Chine se verklaring niet kan worden gene geerd en dat het onjuist zou zijn, zich tegen deelneming van rood China aan het gesprek in Genève te verzetten. De voorwaarde van Washington, dat eerst in Genève moet blijken, of de communistische landen bereid zijn, een controleerbaar ontwape- A ningsprogram te accepteren, behoeft dan ook geen blijvend beletsel tc vormen. Blijkbaar is men er in Washington jaa van overtuigd dat eventuele deelne- hel ming van Peking aan de besprekin- 'dei gen grotere moeilijkheden zal ople- d*| veren voor de Sowjetunie, dan voor het Westen. Vandaar de snelle reac- .h'c tie, die allerlei mogelijkheden open ly J De Nieuwe collectie Brieven van Ladiis" in Israël gevonden Bij opgravingen van een oude vesting in Zuid-Israël zijn scherven gevonden die met verf beschreven waren. Er zijn veertien stukken ge vonden, die bij elkaar horen. Zij roepen herinneringen op aan de beroemde Brieven van Lachis die in 1935 werden gevonden. In 1938 werden er nog drie gevonden, maar slechts een derde van het totaal aantal scherven zijn leesbaar. De. scherven bevatten kennelijk in de j haast neergepende notities van een zekere Hosaja, commandant van een voorpost, aan Jaos, de bevelhebber van Lachis. Volgens de archeoloog W. F. Albright is het „de enige ons bekende verzameling van documenten die in klassiek He breeuws proza zijn geschreven. Zij zijn alleen reeds uit filologisch oogpunt van 1 buitengewoon belang, nog afgezien van wat zij ons vertellen over de tijd van Jeremia. Het is dus niet onmogelijk dat de brieven die omstreek 586 voor Christus zijn geschreven aan dezelfde commandant gericht zijn Een van de brieven begint met de woorden: Moge, mijn heer. de Vorst, de woorden van zijn dienstknecht 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2