S3 r Tienjarige S.E.R. kan meer worden geraadpleegd ITALIANO België teleurgesteld over Nederland f"""1 SN?*' Keizerlijke uitvindingen r/ Volg voorbeeld van ontwapening Massu neemt handschoen op tegen De Gaulle KOU 0 GEVAT de lekkere vmmmmmf griep? 5 DINSDAG 19 JANUARI 1960 HET(D VADERLAND Maar eerst de catastrofe van Zeeland en nu de ramp van Oostzaan hebben geleerd, dat het hart van de hcvolking niet gerust kon zyn. We doen dan ook een dringend beroep op vertegenwoordigende colleges in gemeente, provincie en ryk, de zaak van de waterkering niet te bagatelliseren en zich daarmede diepgaand bezig te houden. Wc zouden, om een voorbeeld te noemen, de gedachte willen opperen, dat uit de gemeen teraad van Amsterdam het college van B. en W. vragen worden gesteld, of 't niet geweten heeft, dat 'n heel stadsdeel al jaren lang lag te sluimeren in de armen van het gevaarlijke water. En we zouden leden van andere gemeenteraden de Haagse, de Rotterdamse en de Leidse conglomeratie, op het hart willen binden voor hun gebied iets dergelijks te doen, dus zich ervan op de hoogte te stellen of het verantwoordelijke dagelijkse bestuur zich van de bescherming van de stadsdelen vergewist heeft. Dit lijkt nodig, vooral in verband met het feit, dat de bebouwde kommen van de ge meenten de laatste tien jaar in record tempo enorme uitbreidingen hebben ondergaan. De meeste van deze uitbreidingen liggen in polders, waar tot voor kort het vee graasde en eenzame boerenhoeven stonden. Heeft men er in voldoende mate rekening mee gehouden, dat het redelijk is, dat door de dichte bewoning deze polders veel beter beschermd moeten worden tegen het was sende water? NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT energiebeleid in Nederland ei Het Reactorcentrum Nederland, de instel ling, die aangewezen zou zijn de planni het belang van de industrie te maken, heeft een tcohnische directeur, die, toen hij na zijn benoeming werd geïnterviewd, vertelde, dat h\j niets van de kernenergie afwist. Binnen dit centrum zijn voortdurend me ningsverschillen, met name over het al dan niet steunen van bepaalde onderzoekingen. De industrie zelf kan of wil niet/ te veel doen. In de eerste plaats, omdat het niet mogelijk is zonder een zeker vast doel bijv. van een bepaald type reactor, liefst ook nog van bepaalde grootte iets te ontwik kelen, en in de tweede plaats, omdat het ontwikkelingswerk te veel kost. Van de overheid ten slotte heeft mc nu toe weinig beleid gezien; verder dan enkele vage nota's is men niet gekomen en zelfs het uitermate belangrijke onderwerp van de veiligiheid hangt nog steeds in de lucht. Daarenboven is de betrekking tussen deze vier betrokken instellingen en groepen vaak verre van gunstig. Toch zal het, ir belang van geheel Nederland, en eve voor de individuele bedrijven, nodig zijn, dat er een goede samenwerking komt. samenwerking, waarbij hoofdaannemer onderaannemers, elektriciteitsproducenten en Reactorcentrum samen met de overheid tot een vast omlijnd plan komen. Duitser steelt uit offerblok Gisteravond heeft de 27-jarige Duit ser H. O. P. uit Burgsteinfurt in de St.-Lambertus in Hengelo een offer blok geforceerd en het zich daarin be vindende bedrag (ƒ27) meegenomen. Enkele uren later reeds kon hij wor den gearresteerd. Bij informatie bleek dat ook in zijn woonplaats de laat ste maanden verscheidene kerkdief stallen zijn gepleegd. De politie in Burgsteinfurt hoopt dat met P.'s ar restatie ook deze diefstallen zullen zijn opgelost. De Duitser zal voor de officier van justitie in Almelo wor den geleid. ■Schelde-Rijnverbinding De Belgische regering is teleurge steld over het Nederlandse ant woord op het Belgische memoran dum van 23 juli 1959 over de kwes tie van de Schelde-Rijnverbinding, aldus blijkt uit het maandag ver schenen verslag over de begroting van buitenlandse zaken van de Bel gische kamer van volksvertegenwoor- Van regeringszijde werd op een commissievergadering van het parle- I ment medegedeeld, dat „het Neder landse antwoord gereserveerder is dan van Belgische zijde redelijker wijs kon worden verwacht." De re gering in Brussel heeft het Neder landse antwoord, dat begin novem ber werd overhandigd, overigens nog in studie. In de commissievergadering werd voortsbij de Belgische regering aan gedrongen thans zonder verder uitstel De Sociaal-Economische Raad vergadert. Van links naar rechts de werknemersleden C. J. van Mastrigt (C.N.V.), K. de Boer (C.N.V.), drs. D. Roemers (N.V.V.) en J. van Tilburg (N.V.V.). 197 Koningen en keizers behoren zelden tot de uitvinders. Dat is niet zo verwonderlijk, want het besturen van een land en het behartigen van de dynastieke belangen hebben in het verleden zó veel tijd en energie ge vergd, dat er weinig tyd kon over schieten voor hobby's. En wil een keizer een uitvinding doen, dan zal hij toch minstens een hobby moeten hebben die hem tot het doen van zo'n uitvinding aanport. Aangezien vele keizers van het Ro meinse rijk hobby's hadden die zich op het terrein van de uitspattingen bewogen, en zij vaak dag en nacht angstvallig moesten opletten of er geen aanslagen op hen werden gepleegd kunnen we uit die hoek helemaal geen op het gebied van wetenschap of tech niek verwachten. Toch schijnt keizer Claudius, die als een domoor bekend stond (wat hfj waarschijnlijk hele maal niet was) drie nieuwe letters aan het Romeinse alfabet te hebben toegevoegd, waardoor bijv. bet ver schil tussen v en u aan het daglicht kon treden, hetgeen vóórdien niet het geval was. Ook aan deze vinding lag een hobby ten grondslag, want Clau dius interesseerde zich bijzonder voor fonetiek. De sprekendste uitvinding is waar schijnlijk afkomstig van keizer Helio- gabulus, die eigenlijk Varius Avitus Bassianus heette, maar een meer keizerlijke naam had afgeleid van Elagabulus, een Syrische god, wiens priester hij als kleine jongen was. Op 14-jarige leeftijd werd deze knaap door de so'daten als tegenkeizer uit geroepen en na dc nederlaag van de andere kandidaat werd hU als keizer In het hele Romeinse rijk erkend. Veel plezier hebben dc Romeinen van deze gedegenereerde jongen niet be leefd, want hij voerde in de vier jaren van zijn regering een wanbewind dat door geen enkele Romeinse keizer werd overtroffen. En dat wilde wat TOCH IS HET ZO! Maar goed, Heliogabulus heeft dan toch een uitvinding op zijn naam. En ook in dit geval is de vondst te dan ken aan een hobby. Heliogabulus is naar alle waarschijnlijkheid nl. de uit vinder van de luchtmatras. En nu wilt u natuurlijk weten, welke hobby dit kwalijke jongetje had? Wel, hij schepte er bijzonder veel genoegen in zijn gasten de stuipen op het lijf te jagen. Hij sloot ze tijdens een feest bijv. op en liet dan in het donker leeuwen, luipaarden en beren op ben los. Deze dieren waren weliswaar on gevaarlijk, omdat zij getemd waren en van klauwen en tanden ontdaan, maar de niets vermoedende gasten raakten op derge lijke gezellige feest jes toch zó in pa niek, dat sommigen er het leven bij in schoten. Ook kwam liet wel voor, dat de keizer een van zijn disgenoten aan een waterrad bond en de man uren liet rond draaien om het keizerlijk amu sement te verhogen. Of de gasten in de feestzaal werden bedolven onder honderden kilo's bloembladen, zodat een deel der gasten stikte. Ja, het was een gezellige boel op zo'n feest van Heliogabulus! Bij dit alles vergeleken is het lucht matras slechts een uiting van speels vernuft. Want slaven moesten de luchtbedden, waarop de disgenoten van dc keizer gedurende de maaltijd aanlagen, plotseling laten leeglopen, zodat de gasten met schotels en al onder de tafel rolden tot daverend plezier van de keizerlijke majesteit. (Dat deze vlegel op 18-jarige leeftijd uit de weg werd geruimd, heeft voor voor zover bekend, niemand in Rome betreurd, wat alleszins te begrijpen is). We hebben overigens eens na gegaan, hoeveel keizers van het Ro meinse rijk tot de met Diocletianus aangebroken periode (284 n. Chr.) zjjn vermoord, en deze getallen sterken ons toch wel in de overtuiging, dat het een riskante betrekking is ge- Jaarlijks begrotingsrapport naar parlement? Derde Kamer of foongids staan tientallen ad viesbureaus vermeld. Zij advise ren over beroepskeuze en huwe lijksmoeilijkheden, belastingza ken en elektrotechniek, verzeke ringen en betonconstructies. De behoefte om te adviseren en geadviseerd te worden is in onze onoverzichtelijke samenleving groot. Dat geldt zowel voor de overheid als voor particulieren. De „vaste colleges van advies en bijstand" voor de regering zijn sinds de jaren twintig in snelle opeenvolging tot stand gebracht. Op 27 januari zal het tien jaar ge leden zijn, dat de wet van kracht werd, waarbij de Sociaal-Economische Raad werd ingesteld. De S.E.R. is het top orgaan van het georganiseerd bedrijfs leven, en een van zijn belangrijkste taken is het uitbrengen van adviezen aan de regering. De voorzitter, prof. dr. G. M. Verrijn Stuart, heeft er dezer dagen in zijn nieuwjaarsrede zijn teleurstelling over uitgesproken, dat tot dusver slechts en kele departementen de S.E.R. geregeld hebben geraadpleegd. Het benieuwt ons, of het kabinet-De Quay, dat méér dan zijn voorgan_ lijkt open te staan voor „intens gemeen overleg" om met de minister-presi dent te spreken met de volksverte genwoordiging, ook de S.E.R. mee de voorbereiding van het beleid zal be trekken. Anderzijds zou de S.E.R. wellicht vaker gebruik kunnen maken van bevoegdheid op eigen initiatief advies uit te brengen. In het verleden is de S.E.R. in dit opzicht bijzonder terughoudend ge- Waardevol contact de Sociaal-Economische Raad of zijn commissies raadplegen over alle be langrijke maatregelen op sociaal en eco nomisch gebied die zij voornemens zijn te treffen, tenzij het landsbelang zich te gen zulk een raadpleging verzet. De voordelen van zulk een adviesaan vrage zijn duidelijk. De S.E.R. bestaat uit vijftien werkgeversafgevaardigden, vijftien werknemersafgevaardigden en vijftien door de Kroon benoemde onaf hankelijke deskundigen. Er hebben in de raad dus vooraanstaande mensen uit de praktijk zitting en die kunnen de nisters een veelzijdiger voorlichting ge ven dan de ambtenaren van de depar tementen. Mede daardoor is raadple ging van de S.E.R. tevens een middel om het gezag van het bestuur te verho gen en medewerking te krijgen voor het doorvoeren van omstreden maatregelen. Vertraging EEN schaduwzijde is, dat door in schakeling van een adviescollege, waarvan de leden doorgaans overbezet zijn, de kans op vertraging aanzienlijk toeneemt. Vandaar dat prof. Verrijn Stu art in zijn nieuwjaarsrede de hand in eigen boezem stak en de S.E.R. waar schuwde tegen perfectionisme, tegen econometrisch „millimeteren" en een al te diep afdalen in details. Als bezwaar legen het vragen van S.E.R.-adviezen heeft men, vooral in dc Tweede Kamer, ook wel geopperd, dat de regering de beslissing in feite aan de S.E.R. overlaat, zodat in feite niet de regering, maar de S.E.R. regeert. Met deze foutieve leuze is wel grondig afgerekend na wat zich in het afgelopen jaar rondom het advies over het te voe ren sociaal-economisch beleid heeft af gespeeld, zei prof. Verrijn Stuart te recht. De S.E.R.-leden konden het im- in dit geval niet eens worden en brachten in feite drie adviezen uit, zo dat de regering vrij spel had. Overigens had ook de vorige S.E.R.- voorzitter, wijlen prof. dr. mr. F. de Vries, al bestreden, dat de invloed van de raad te groot was. Zonder medewer king van de geregeerden is in een de mocratische samenleving regering niet meer mogelijk, maar nooit heeft de raad het laatste woord of de beslissende stem, zei prof. De Vries. zaken, drs. J. W. de Pous, heeft toen TAE voorzitter van de Tweede-Kamer- J-' fractie der Katholieke Volkspartij, prof. mr. C. P. M. Romme, verklaarde bij de algemene beschouwingen ovei rijksbegroting voor 1959 dat hij het v stel van prof. Oud grotendeels kon derschrijven. De heer Romme was mening, dat ons parlement nog teveel de (Van onze parlernentsredactie) individualistische samenleving van de negentiende eeuw weerspiegelt. Een ..corporatieve Kamer" zou meer verwe- en zijn met onze sterk georganiseerde maatschappij en tevens een kanalisering nieuwe Senaat aan horizon met de Nederlandse regering besprekin gen te voeren om tot de oplossing van dit vraagstuk te komen. Over het overleg over het kanaal van Gent naar Terneuzen werd de commis sie door de regering medegedeeld, dat het verdrag over de verbetering daar- gereed is met uitzondering van het artikel over de havenrechten. ..Neder land heeft ten aanzien daarvan eisen ge steld. die voor België onaanvaardbaar De Nederlandse regering zou volgens het parlementaire verslag hebben ge- eist, dat de haven van Terneuzen alle -oordelen zou krijgen wat betreft de spoorwegtarieven, die ook voor de Bel gische havens gelden. België zou hebben aanvaard op voorwaarde, dat dan ook de havenrechten hetzelfde zou den zijn als in de Belgische havens. Ne derland zou dit echter hebben gewei- Het Nederlandse standpunt hierbij is, aldus werd in de commissievergade ring medegedeeld, dat voor Terneuzen geen hogere havenrechten kunnen gel den dan voor de andere Nederlandse havens. Nadat België een Nederlands voorstel had afgewezen, dat alleen sche pen met ladingen voor of afkomstig uit Zeeuws-Vlaanfleren van havenrechten zouden worden vrijgesteld stelde Den Haag voor dat de vrijstelling zou w - den beperkt tot alle binnenschepen tot die zeeschepen die ligplaats kiezen een kade, die particulier eigendom Ook dat voorstel werd door België afgewezen, „gezien de duidelijke discri minatie die er op is gericht de economi sche ontwikkeling van Zeeuws-Vlaande- ren te bevoordelen ten nadele van gisch-Vlaanderen. Het laatste voorstel in deze kwestie is m België gekomen, waarin de Neder landse eis over de hoogte van de haven rechten werd ingewilligd op voorwaar de, dat Nederland de eis tot vrljstel- ig van havenrechten zou intrekken. Het Nederlandse antwoord op deze suggestie Is steeds negatief geblovei aldus het verslag van de commissie. hij nog secretaris van het Verbond van Protestants-Christelijke Werkgevers was, er voor gepleit de adviserende taak van de S.E.R. in zeker opzicht uit te brei- „Ter bevordering van een goede taak verdeling en van een bevredigende co ördinatie van de werkzaamheden van Staten-Generaal en Sociaal-Economi sche Raad zou men zich kunnen voor stellen, dat de raad zich in de maan den augustus en september aan de hand van het door het Centraal Plan bureau opgestelde centraal economisch plan beraadt over de grondslagen van 'n het komende jaar te voeren be- zo schreef de heer De Pous in Economisch Statische Berichten van 8 april 1959. De resultaten van dit beraad, neerge legd in een sociaal-economisch rapport, zouden evenals het centraal economisch plan samen met de rijksbegroting aan de volksvertegenwoordiging kunnen wor den aangeboden. Op deze manier zou den volgens de heer De Pous niet alleen de S.E.R. en het planbureau zinvol bij de beleidsvorming zijn ingeschakeld, maar zou ook een uitholling van de in vloed der volksvertegenwoordiging op sociaal-economisch terrein worden te gengegaan. Deze gedachte lijkt nog steeds het overwegen waard. Corporatief dering van de verhouding tussen S.E.R. en parlement pleiten. Van verschillende zijden is de gedachte geopperd, dat de raad een kamer van de Staten-Gene raal zou moeten worden, hetzij een Der de Kamer, hetzij een gewijzigde Eerste Bij de grondwetsherziening van 1938 heeft de regering de staatscommissie verzocht een onderzoek in te stellen naar „de mogelijkheid, aan de Staten-Gene raal een kamer toe te voegen, welke het bedrijfsleven vertegenwoordigt". Dit ver zoek is niet gunstig ontvangen. Sedert dien is de organisatie van het bedrijfs leven echter met reuzenschreden voor uitgegaan. Mede daarom heeft de libe rale leider, prof. mr. P. J. Oud, in een rede bij zijn afscheid als hoogleraar in Rotterdam betoogd, dat het ernstig over weging verdient de tegenwoordige Eerste Kamer te vervangen door een vertegen woordigend lichaam van het beroeps- en bedrijfsleven. betekenen van de activiteiten der „pres siegroepen": de maatschappelijke orga nisaties die trachten politieke invloed uit te oefenen. Prof. Romme ging echter niet als prof. Oud. Hij wilde de Eerste Ka mer niet geheel vervangen door een corporatieve kamer, maar slechts uit breiden met corporatieve leden. In de socialistische en protestants- christelijke partijen lijkt men intussen voor een corporatief stelsel weinig te zijn. Minister Zijlstra heeft onlangs de Arjos verklaard, dat in alle meer ont wikkelde landen het kernpunt van de democratie is geworden de vraag: hoe kan worden voorkomen dat het staats leven wordt overwoekerd door de geor ganiseerde belangenstrijd? Dit is een kwestie, die ook bij de meningsverschil len over het corporatieve stelsel een grote rol speelt. Zal dit stelsel de belan genstrijd toespitsen? Of zal het die strijd '_i betere banen leiden? Een boeiende vraag. Maar land voorlopig nog overwegend oretische vraag. met dit weer Robinson Sterk en stevig is deze schoen. Warm, droog en r oer-degelijk! Door de Robinson garantie- rubberzooi bij uitstek ge- schikt als beroepsschoen. Het is een schoen die be- schèrmt! model 6551 met de Ijzer- sterke Robinson garantie- rubberzool. In zwart er» bruin, alle herenmaten i 5 t/m m." Russische oproep aan regering De Russische ambassadeur ir Den Haag, de heer P. K. Ponoma- renko, heeft gistermiddag aan mi nister Luns een nota overhandigd en een oproep van de Opperste Sowjet aan de parlementen en re geringen van alle staten ter we reld. In de nota wordt het verzoek gedaan, de oproep ter kennis van de Staten-generaal en de regering te brengen. Deze oproep houdt een pleidooi in voor vermindering van de bestaande strijdkrachten. Vraaggesprek met Duitse krant Het in München verschijnende blad Süddeutsche Zeitung heeft een vraaggesprek met de Franse parachutistengeneraal Massu ge publiceerd, waaruit blijkt, dat Massu het geheel oneens is met de politiek van president De Gaulle ten aanzien van Algerije. De generaal heeft echter, kort nadat het artikel was verschenen, medegedeeld, dat „de woorden, die de verslaggever hem heeft toegeschreven, niet door hem zijn uitgesproken". 19 cent per rol. EEN PRODUKT VAN KING- EN RANGFABRIEKEN TONNEMA N.V. SNEEK In het vraaggesprek zou generaal Massu o.m. hebben gezegd, dat de Franse regering nu eindelijk de Franse troepen in Algerije moet helpen, opdat die troepen erin slagen Frans Algerije te behouden. Toen hem werd gezegd, dat De Gaulle duidelijke opvattingen over Algerije zou hebben, zei generaal Massu, dat hem daarvan niets bekend was. „Zo de pre sident een duidelijk standpunt heeft, is dat zeker niet het onze. De Gaulle be grijpt de Mohammedanen niet. Als wij zo doorgaan zullen zij onze politiek als zwakheid beschouwen", aldus Ma: Hij was van oordeel dat de verzets beweging in Algerije slechts dan doel treffend kan worden bestreden, als er in het gehele gebied buitengewone rechtbanken worden gevestigd, waarvan de vonnissen strenger zijn dan die in Frankrijk. De zaken zouden in hoger be roep ook niet in Frankrijk, maar in Al gerije moeten worden behandeld. Om de Mohammedaanse vrienden van Frankrijk in Algerije aan te moedigen in hun verzet tegen de opstandelingen, zou men grote bosgebieden in particu lier eigendom moeten geven aan hen die deze grond verdedigen, aldus de ge- „De macht Volgens het Duitse blad zou Massu op de vraag of het leger in Algerije even tueel zijn opvattingen over de strijdwij ze kan doorzetten, geantwoord hebben: „Het leger heeft dc macht. Het heeft die tot nu toe niet getoond, omdat er zich nog geen gelegenheid heeft voorge daan. Maar het zal optreden als de toe stand het vereist. Wij begrijpen de po litiek van president De Gaulle niet „Het leger heeft niet kunnen dat hij een dergelijke politiek zou vol gen. Dat goldt niet alleen voor de poli tiek ten opzichte van Algerije. De Gaul- les plan van Constantine, dat door het leger is goedgekeurd, bleek geen zin te hebben toen duidelijk werd, dat de Afri kaanse volken het hun toegestane zelf beschikkingsrecht slechts wilden gebrui ken om vroeg of laat uit de Franse ge meenschap te treden. Onze grootste te leurstelling is, dat De Gaulle naa links is gezwenkt", aldus generaal Ma: De Opperste Sowjet herinnert er aan, dat hij vorige week heeft besloten de Russische strijdkrachten met 1.200.000 dat is met een derde, te vermin deren, en dat de uitrusting van leger en vloot zal worden verminderd en de mi litaire uitgaven zullen worden verlaagd. In de oproep wordt gesteld, dat het de Sowjetunie de afgelopen drie jaar niet is gelukt met de westelijke mogend heden tot overeenstemming te komen over vermindering van de bewapening. De Russische regering heeft thans haar strijdkrachten eenzijdig drastisch ver minderd. De Opperste Sowjet is ervan uitge gaan dat de spanning in de betrekkin gen tussen de staten aanzienlijk ver minderd zijn. De perspectieven voor het versterken van de vrede zijn aanmerke lijk beter geworden, aldus de oproep. „Nu de kwestie betreffende de al gemene en volledige ontwapening een punt van bespreking zal zijn tussen de staten, worden praktische stappen van de staten bij eenzijdige ontwape ningsmaatregelen van bijzonder grote betekenis en zouden zij bijdragen tot het scheppen van een sfeer van ver trouwen en tot het succes van de op handen zijnde besprekingen." De Opperste Sowjet roept de parle menten en regeringen op, praktische stappen te doen voor het verminde ren van de bewapening. Advertentie MOF&PJM? Figuurpuzzel Horizontaal woorden invullen die be tekenen: 1. medeklinker, 2. hijswerktuig, 3. In houdsmaat, 4. tor, 5. goedertieren, 6. stuk geschut, 7. krijgsmacht, 8. hoofd deksel, 9. medeklinker. Bij juiste invulling leest men op de middelste verticale rij een zegswijze. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. keper, 5. loon, 7. Lei den, 9. sambal, 10. eg. 12. lans, 13. Niger, 14. ink, 15. sté, 16. no, 17. n.d., 18. Kee, 19. Ede, 20. Delos, 21. smet, 22. er, 23. panter, 25. kameel, 27. taal, 28. Peter. Verticaal: 1. Km, 2. plank, 3. Eems, 4. rib, 5. lelie, 6. on, 8. Dante, san- der, 10. eender, 11. groet, 12. linde, 15. sesam, 18. kopal, 19. emclt, 21. stee,

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5