Visserij-onderzoek in ons land komt goed op gang hotommgcHCPw K. en O.-leden hadden Amerikaanse avond Leidse wielrijdster gaf valse namen op NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 DINSDAG 19 JANUARI 1960 Vissen worden zelfs doorgelicht... Verantwoord beheer visstand wordt steeds beter mogelijk HET VISSERIJ-ONDERZOEK in Nederland heeft na de tweede wereld oorlog een grote vlucht genomen- Het wordt verricht door het Rijks instituut voor visserijonderzoek, dat sedert 1955 is ondergebracht in een modern ingericht gebouw vlakbij de vissershaven te IJmuiden. Het inte rieur daar heeft iets weg van een ziekenhuis: lange gangen met vele deu ren en bedrijvige mannen in witte jassen, die de ene kamer in-, de andere kamer uitschieten. Betreedt men sommige kamers, dan denkt men te zijn beland in de aquarium-afdeling van Artis, in andere ruimten lijkt het weer alsof men zich in de rijksvishallen bevindt Het is duidelijk: in het visserijlaboratorium worden velerlei werkzaamheden verricht van het schoonmaken van vis tot het uitvoeren van reeksen ingewikkelde bereke ningen die evenwel alle ten doel hebben te komen tot een verantwoord beheer van de schat aan voedsel, die de zee ons geeft in de vorm van vis. Drs. M. Roessingh, een van de negen aan het laboratorium verbonden biologen, gaf ons als zijn zienswijze te kennen, dat een rationele bevisaing van de zee voor alle visserij landen van belang is Het is natuurlijk dwaas met honderden schepen tegelijk maar raak te vissen zonder zich af te vragen, of de zee eindelijk niet eens uitgepmt zal raken, of men niet bezig is bepaalde vissoorten uit te moorden, daar mee de traditionele kip met de even tra ditionele maar waardevolle gouden eieren aladhtend. Maaswijdte ReedS Jarenlang besefte men, dat er iets moest worden gedaan. Als eerste maatregel werd ten slotte een verplichte maaswijdte voor de netten vastgesteld, waardoor kleinere vissen in de gelegen heid werden gesteld te ontsnappen en door te groeien. In 1946 werd voorgesteld de maaswijdte voor een aantal visserijen in de Noordzee te verhogen tot 8 cm, een maatregel, dde in 1955 in werking trad na door de parlementen van alle bij de West- europese visserij betrokken landen te zijn goedgekeurd. Maar intussen was de visstand, die door de geringe bevissing in de oorlog op een behoorlijk peil was ge komen. weer dermate teruggelopen, dat de invoering van een 8 cm maas een te grote overgang voor het bedrijf zou be tekenen: daarom werd voorlopig een 7.5 cm maas toegestaan. Thans menen de biologen echter, dat krachtiger maatrege len moeten worden genomen, wil men een sterke overbevissing voorkomen. In 1950 hebben wetenschappelijke werkers en bedrijfsvertogenwoordigers uit ver scheidene landen daarom een conventie samengesteld, die onder meer beperken de bepalingen inhoudt ten aanzien van de vlootuitbrelding en een regeling voor eesloten seizoenen en gesloten gebieden. Het kan echter misschien nog wel een jaar of tien duren, voordat deze con ventie bindend wordt De biologen z(jn van mening, dat de Nederlandse vissersvloot in het algemeen gesproken niet veel verder mag worden uitgebreid. Er wordt door de trawlers en kotters behoor lijk gevangen, maar een veeg teken Is. dat men is gekomen op het punt, dat een groter aantal schepen de to taal-opbrengst niet verhoogt, zodat per schip een achteruitgang is te be speuren. Vergroting van de vloot is dus economisch onverantwoord, aan gezien thans met het huidige aan tal schepen evenveel vis wordt ge vangen als met meer schepen het ge val zou zijn. En op deze manier ver der uitbreidend zou het zo worden, dat met meer schepen 7elfs minder wordt gevangen De biologen hopen dan ook te bereiken, dat van verdere vlootuitbrelding wordt afgezien. Om bepaalde conclusie® te kunnen -ekken en adviezen aan regering en be- '-ijfsleven te kunnen uitbrengen, moeten le biologen in ons geval het visserij- iboratorium zoveel mogelijk te weten en te komen over de gedragingen van Jc vis en over de talrijkheid van de •isstand. Voor de oorlog heeft het Neder- indse visserijonderzoek ziich meer ge- ■icht op de binnenwateren tot in 1948 vee zeebiologen aan het werk gingen en et zee-onderzoekingsvaartuig Antoni van eeuwenfaoek in de vaart kwam De ntoni van Leeuwenhoek, een kleine om bouwde kotter, werd :n 1955 vervangen or de Willem Beukelsz. een modern, eciaa] voor het onderzoek gebouwd on- M-zoekingsschip. Op het ogenblik telt •et laboratorium, dat onder leiding staat •an dr. P. Korringa, zes zeebiologen: de heren Zijlstra en Postuma, die zich spe- - aal met 't haringonderzoek bezig houden de heren Boerema en Roessingh. die plat vis en rondvis voor hun rekening nemen, mejuffrouw De LVgny. die zich bezig houdt met het rassenonderzoek. en de heer Boddeke. wiens aandacht in het bijzonder naar de garnalen uitgaat. Merk p cprosramma s Van «root belang zijn de nasporingen naar de trek, de groei en het wegvangen van de vis. Om van deze zaken enigszins een beeld te krijgen, worden merkpro- gramma's opgesteld. Gevangen vissen krijgen een merkje een knopje of een vlaggetje en worden vervolgens weer overboord gezet. De vissers krijgen een beloning 1.50 bij tong en 5 bij haring voor elk merkje. dat zij op het laboratorium terugbezorgen en aan de hand van de terugontvangen merkjes ko men de gedragingen van de vissen aan het licht. Het ligt voor de hand, dat zich bij dit soort werk vele problemen voordoen. Wat ós de beste mander van merken? Hoeveel vissen sterven in zee ten gevolge van het merken? Waarom zwemt de ene gemerkte vis naar het noorden en die an dere naar het zuiden weg? Waarom? Waarom? Er zijn zovele vragen. Het afgelopen jaar heeft men merk- proeven genomen met tong en schol. De resultaten van de tongproef waren niet zo bevredigend. Er waren betrekkelijk weinig terugmeldingen, na een half jaar circa 4'/o, vermoedelijk veroorzaakt door het feit, dat de tong reeds ten gevolge van een lichte beschadiging bij het van gen of merken sterft. Bij de schol be liepen de terugmeldingen in dezelfde pe riode ongeveer tien procent Van de ervaringen opgedaan hij dit experimentele onderzoek hoopt men dit jaar te profiteren, nu weer een schol- en tong-onderzoek gaande is. Zodoende hoopt men in samen werking met biologen van andere landen te komen tot het trekken van verantwoorde conclusies ten aanzien van de gedragingen der vissen en van het aantal vissen, dat jaarlijks aan de visserij ten offer valt. Van grote betekenis hierbij is de inter nationale samenwerking. De samenwer king tussen de biologen laat niets te wen sen over, maar vooral van belang is de samenwerking van de regeringen ten aanzien van de uit te vaardigen bepalin gen. Een bepaalde maatregel, tot stand gekomen op advies van de wetenschappe lijke werkers en in samenwerking met het bedrijf moet rnternartaonaal wor den uitgevoerd, omdat anders het visserijbedrijf van de landen dóe meedoen ten achter wordt gesteld bij dat van lan den die zich niet aan de regeling onder- Rassen Een interessant onderdeel van het on derzoek is de rassenvaststelling van de haring. Mejuffrouw De Ligny, die thans voor studiedoeleinden in Amerika ver blijft, heeft zich hierop gespecialiseerd. Vroeger dacht men, dat alle haringen tot eenzelfde ras behoren, dus dat de haring die in de wintermaanden Ln het Kanaal werd gevangen dezelfde soort was als die vroeger in het jaar meer noordelijk werd verschalkt. Men is er echter achter ge komen. dat men hier met minstens drie rassen heeft te doen, die zich blijkbaar niet met elkaar vermengen en die elk een eigen trek hebben. Om uit te maken met welk ras men heeft te doen, telt men het aantal wer vels en neemt men bloedproeven. Moes ten de haringen tot voor kort voor het tellen van de wervels worden opengesne den, dezer dagen is op het laboratorium een röntgen-apparaat aangekomen, zodat binnenkort met doorlichting van de ha ring kan worden volstaan. Ook op dit gebied wordt het onderzoek voortgezet en slaagt men erin. hoewel elke keer weer stuitend op problemen, tal va raadsels te ontsluieren. Interessant is ook het vorig jaar verrichte onderzoek met behulp Aan kikA-orsmannen Zoals «i) Indertijd hebben bericht, werden daarbij de gedragingen van het net onder water bestudeerd. Men ontdekte toen, dat het net zich in bepaalde opzichten anders hield dan men altjjd had ver- Avacht en ook kwam men er achter, dat vry veel vis erin slaagde te ont snappen. Deze proeven zullen dit jaar worden voortgezet echter roet dit verschil, dat In het vervolg zal wor den gewerkt met beroepsduikers Er ln het visserijlaboratorium te IJmuiden worden dagelijks honderden vissen aan een nauwgezet onderzoek onder worpen. Grote accuratesse is daarbij geboden. is reeds contact opgenomen met een bedrijf, dat zich met dakwerkzaam heden bezig hondt. Zo zijn er dus vele mogelijkheden. Het visserijonderzoek in Nederland komt na een periode van lichte slui mering goed op gang en de tot nog toe bereikte resultaten wettigen de verwachting, dat in de nabije toe komst voor een aantal vissoorten voorspellingen kunnen worden ge daan over het verloop van de visserij en maatregelen kunnen worden ge- .en om te komen tot een nog meer verantwoord beheer van de visstand. Daarvoor is vanzelfspre kend de medewerking nodig van het visserijbedrijf. Wat dat betreft zijn de perspectieven gelukkig eveneens bepaald gunstig Talrijke vraagstukken op avond van V.V.V. De Kaag QISTERAVOND Avcrd in Het Kompas de jaarvergadering van de Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer, afde ling De Kaag gehouden. De voorzitter, de heer D. a'an Nieuwkoop verwelkom de In het bijzonder burgemeester Van der Willigen van Haarlemmermeer, een erelid, afgevaardigden van de V.V.V.-af- delingcn Warmond en Sassenheim en o.a. de heer Bakhuizen uit Hilversum, die in a-erband met het uitbreidingsplan van De Kaag ook aanwezig was. Bericht van verhindering kAA-am van de afdelingen Lisse en Oude Wetering. In de loop van de avond kwam ook bur gemeester Kolfschoten van de gemeente Alkemade de vergadering bijwonen. De voorzitter memoreerde ir. C. M. Blans, die door zijn overlijden een lege plaats het bestuur achterliet. Te zijner ge dachtenis werd een minuut stilte in acht genomen. De notulen van de vorige vergadering werden voorgelezen en goedgekeurd, vergezeld van een woord van dank aan de secretaris De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester, die reeds tevoren aan de leden waren toegezonden, leverden veel stof tot bespreking op, o.a. het ledental, uitgave van folders over De Kaag en vooral het verdwijnen van het zwem- plekje in verband met het uitbreidings plan ^aan de zuidkant van het Kaag- De heer Bakhuizen verzekerde de ver gadering echter hiermee zeer zeker re kening mede te zullen houden om toch en goede oplossing te komen in ver band met het veilig zwemmen van de jeugd. Ook het parkeerterrein aan de Buitenkaag en dat van de Binnenkaag •ormden een punt van bespreking. In 960 kan De Kaag er gelukkig op reke- icn dat het parkeerterrein aan de Bin- ALPHEN AA\ DEN RIJN Damnieuws De wedstrijden voor de bordencompe titie van de Alphense Damclub werden gisteravond voortgezet, Avaarbij de vol gende resultaten zijn bereikt: F Blom— N Brunt 02. L Jesse—C de Bruijn 2—0, M L van TolJ Koelewijn 20, A Rob- beG van Berkel 2—0, H. Oudshoorn— W J van Berkel o—2- Les in portretfotografie Gisteravond hebben de leden van de foto- en filmclub „Alphoto" in hotel Toor van Tim Hamoen te Bodegraven instructieve les gehad in de portret fotografie. Tim Hamoen, die verschei dene jaren in de leer is geweest bij de fotograaf Cas van Os te Rotterdam, wees op de verschillende moeilijkheden, die zijn te overwinnen. Bij het fotogra feren van portretten en vooral van kin derportretten, komt eht er op aan het gelaat te doen ontspannen. Dit kan men bereiken door met het model te praten het tot rust te brengen. Ook de be lichting met drie lampen werd uitvoerig ter sprake gebracht. Na de pauze liet de heer Hamoen de aanwezigen zelf een opname maken. Het vas ongetwijfeld weer een zeer nuttige m deerzame avond. Avaarvan een ver- 'olg komt op woensdag io februari, weer n hotel Toor. Di vi nenkaag en het kampeerterrein nog ter beschikking van de belanghebbenden blijven. Ook de verfraaiing van d'e entree \ran het dorp en de Schippertjesdag wer den onder de loep genomen. De pontbaas werd geprezen om zijn vlotte en pretti ge i Tevi werd meegedeeld, dat de gemeente Haarlem mermeer besloten heeft de naam Leegh- water te veranderen in Buitenkaag. De kascontrolecommissie verklaarde de boeken en bescheiden over 1959 in or de te hebben bevonden. De heer Th. J. Zwetsloot maakte de leden tevens at tent op het feit, dat de heer A. Aran Asselt reeds vijftien jaar op A-oortreffe- lijke wijze de financiën van de vereniging beheert. Een cadeautje werd daarbij overhandigd, waarbij de kwinkslagen niet A-an de lucht waren. Met algemene stemmen werd de heer J. P. Seders her kozen, terwijl de heer T. W. Rietveld tot secretaris werd benoemd. De rondvraag leverde ook diverse vra gen op o.a. het eA'entueel verbieden van bromfietsen in De Kaag. Ook werd ge attendeerd op het feit dat de Kaagse zeilvereniging veertig jaar bestaat en dus ook de \reertigste KaagAveek zal worden gehouden. Verbetering van de situatie in de busdienst en halte van Maarse en Kroon N V. kon helaas niet doorgaan. Aan alle vragen en suggesties zal het bestuur zeker aandacht schenken. Einde exportstij ging van boomkwekerijprodukten Uit het a-ersiag a'an de Averkzaamhcden a'an de Bond a'an Plantenhandeiaren over de periode 19581959 bljjkt, dat de krach tige stijging van de exportcijfers van boomkwekerijprodukten, die zich gedu rende de laatste jaren heeft voorgedaan, tot stilstand is gekomen. Omtrent de oorzaken van deze stabili satie kan men tweeërlei standpunten in nemen. Enerzijds kan men stellen aldus het verslag dat er geen reden tot on gerustheid behoeft te bestaan, omdat de exportcijfers niet ieder jaar met enlkele miljoenen kunnen stijgen. Anderzijds kan worden gesteld, dat stilstand achteruitgang betekent vooral wanneer de buitenlandse concurrenten wel vooruitgang boeken. Over het laatste zijn nog geen juiste gegevens bekend, maar een onderzoek, dat het produktschap van sierteeltgewas sen heeft ingesteld, heeft als voorlopig resultaat opgeleverd, dat men ernstig vermoedt, dat de Deense export naar West-Duitsland in de laatste jaren ster ker is gestegen dan de Nederlandse ex- Bijzonder verheugend wordt in het ver slag geacht de opheffing van de regeling A-oor de uitvoer Aran leliebollen naar En geland. Hiermee verviel de laatste kwan titatieve beperking met betrekking tot de export naar dit land. De export naar de Verenigde Staten wordt nog steeds bemoeilijkt door allerlei maatregelen. Een verbetering zou wel licht bereikt worden, indien de Ameri kaanse autoriteiten zouden Aviilen toe stemmen in een inspectie in het land van herkomst. De kans hierop is echter voor de naaste toekomst zeer gering. Het jaarverslag geeft duidelijk aan. dat de Nederlandse export van boomkwe- kerijproduklen nog steeds een zeer gun stige periode doorgemaakt, hoeAvel er en kele ontwikkelingen zijn. die bijzondere aandacht vragen. Dies-viering van de Leidse universiteit Dit jaar wordt de dies-viering van de Leidse universiteit gehouden van 4 tot 8 februari. Op 4 februari voert de toneel groep van oud-studenten, onder regie van mr. P. Cleveringa, in de schouw burg het stuk Liefdes loze les van Sha kespeare op, de volgende avond wordt een tweede voorstelling gegeven voor leden van de Avetenschappelijke staf, oud alumini en hoogleraren. De uitvoe ring op zaterdag 6 febr. is bestemd voor genodigden en oud-alumini. Die zater dag worden tevens de gebruikelijke col leges gegeven. Voorts staat op het pro gramma bezichtiging van de sterflat aan de Klikspaanweg. Zondag 7 februari, kwart over twaalf, wordt een bijeenkomst gehouden in de Zuiderkerk, onder auspiciën van de Christen Studenten Raad. Prof. dr. M. A. Beek uit Amsterdam en prof. dr. P. Hendrix uit Leiden hopen te spreken over Goddelijke wijsheid. In De Waag heeft 's middags een studium generale plaats, waarbij prof. dr. J. Dankmeijer spreekt over 's Mensen verscheidenheid. Maandag 8 februari om 2 uur houdt de rector magnificus zijn dies-rede. Tóch nog iets over Florida van het aangekondigde onderwerp („Florida zonder make-up") naar de foyer van de stadsgehoorzaal zijn gegaan, moesten hun geduld tot het eind van de avond op de proef stellen. Een niet onberispelijk filmpje, dat weliswaar aardige opnamen bevatte maar dat te onrustig was gemonteerd, gaf toen namelijk een beeld van de dieren- en plantenwereld in de res terende rimboe van de Amerikaanse staat Florida. Hiervoor was een aantal kleurendia's vertoond, waarvan er ook enige in Florida waren op genomen. Wst het verdere gedeelte van de avond betreft, moesten de aanwezigen het doen met de belevenissen A'an dr. J. M Lode- wijks, leraar biologie, die eerst eens haar fijn uit de doeken deed hoe hij Avel arre reis naar Amerika heeft kunnen taken. Uitvoerig vertelde hij van d< gelijkheden, die het Fullbrigt-uitwisse- lingsprogramma hem had aangeboden, \ran zijn sollicitaties en van alle verdere wederwaardigheden, die er ten slotte toe leidden, dat hij met vrouw en dochter jaar in de staat Virginia kon gaan woi levend van pover hoogleraarshonorarium met een kennis, waaraan zijn tot er gespecialiseerde Amerikaanse mede-do- centen niet konden tippen. Om a'an de eerstejaarsstudenten (de toekomstige leraars), die hij mocht op leidden, maar helemaal te zwijgen. Van de duizend studenten had slechts 5 pro cent scheikunde gehad en niemand natuurkunde. Hun verdere kennis haalde het niet bij 12-jarige lyceisten in ons land. De meesten hadden nog nooit van hun leven van zuurstof gehoord en het Engels, dat ze spraken en schreven, was erbarme lijk. Dit alles vertelde de heer Lodewijks, er voortdurend op Avijzend, dat hij be slist niet overdreef; de ongelovig opge trokken wenkbrauwen a-an vele aan zigen ten spijt. Schoonheid Nadat hij met enkele woorden zijn e op het rassenprobleem had gegeven .waaroA'er in Nederland niets dan verstand heerst"), kwam de heer Lode wijks ten slotte nog eventjes op zijn eigen lijk onderwerp, de staat Florida, heen hij vanuit Virginia een vakantietrip je heeft gemaakt met zijn eigen Skoda Scheidsrechters Leiden e.o. Huldiging van Van der Klugt en Van der Velden Onder zeer grote belangstelling gaf de Centrale organisatie van Scheidsrechters Leiden e.o. gisteren in De Kleine Burcht een huldigingsavond in a*erband met het feit dat Th. W. v. d. Klugt cn A. van der Velden, resp. Ie a-oorzitter cn 1« penningmeester van het C.O.V.S. afde ling Leiden. 25 jaar bondsofficial zijn als mede 25 jaar bestuurslid van deze groep. Deze heren hebben gedurende dit tal jaren in de functies van scheids rechter, commissielid, controleur en con sul alsmede door het leiden van spelregel- testavonden, getracht de belangen de voetbalsport in Leiden en omgeving zo goed mogelijk te behartigen. Ongeveer half negen, opende tweede voorzitter C. v. d. Lelie deze geanimeer de vergadering. Hij gaf direct het Avoord aan mr. J. J. de Jongh, voorzitter v« afdeling Leiden van de K.N.V.B., namens het bestuur dank bracht voi grote verdiensten van beide heren ten bate van de Leidse sport. De Averkzaam- heden kostten beide functionarissen \'eel vrije tijd, maar van een kleine vereniging werd het C.O.V.S. opgebouwd tot groot lichaam, dat zeker in 't belang de sport in 't algemeen werkzaam De heer Van der Klugt a-erkreeg het insigne a'an verdienste, dat de heer Van der Velden al had. VerA'olgens sprak mr. G. W. Kern kamp namens het hoofdbestuur van de C.O.V.S. Avaarderende aa-oorden. Hij bood beiden de gouden scheidsrechtersmedail- le aan. De heer A. Dussee voerde namens de vrienden -\'an de Leidse scheidsrechters- groep het woord; hier waren enige ge schenken een aantrekkelijke beloning. De heer J. Bredeveld vervolgde namens de belangengroep A.S.C., Roodenburg, L.F.C., Lugd., D.O.C.O.S. en U.V.S. Het zou ondoenlijk zijn, de talrijke af- ge\raardigden van Leidse verenigingen en uit de omstreken te noemen. Allen droegen ertoe bij, de jubilarissen zo te huldigen, aan het eind beiden Avaren „bedol- door een ware prijzenslag. Kantongerecht LEIDEN TNE LEIDSE KANTONRECHTER en de officier van justitie richtten gisteren scherpe woorden tot een 25-jarige Leidse mejuffrouw, die door het opgeven van valse -namen de politie geruime tijd op een dwaal spoor had geleid en nu eindelijk voor de rechter gedagvaard alle schuld ontkende en een ieder voor leugenaar uitmaakte. Bij het begaan van een kleine verkeersovertreding en door het ontbreken van een bel aan haar fiets had zij in december 1958 twee bekeuringen gekregen. Spoedig bleek, dat zij naam en adres van een ander meisje had opgegeven. Enige maan den later kreeg de betrokkene opnieuw een bekeuring, omdat zij op de Hooigracht op het trottoir reed. Weer gaf zij naam en adres van een ander op. In beide gevallen bleef de wielrijdster lange tijd onvindbaar tot één van de verbalisanten haar op straat ontmoette. Op het bureau herkende de tweede verbalisant haar eveneens. Zij evenwel ontkende hardnekkig Zij kwam nooit de deur uit en kon dus niets hebben mis daan Op een gege\'en ogenblik maakte zij het met haar brutale op- en aan kingen zo bont, dat de rechter dreigde met A'erwijdering uit de rechtszaal. Schandaal De offcier nöemdc het een grof schan daal. dat de wielrijdster zich in beide gevallen had bediend van namen bekende personen, de politie om de tuin heeft willen leiden en nu een ieder leugenaar uitmaakt. Hij zei, dat z vast A'an overtuigd kon zijn, dat een vol gende keer de celdeur voor haar zal opengaan. De officier eiste 10 subsi- diar 2 dagen. 25 subs. 5 dagen, 5 subs. I dag en 50 subs. 10 dagen. Ik heb geen geld, dus kan lk niet betalen, zo riep de wielrijdster ver- ontwaardigd uit. Dan gaat u de straf maar uitzitten, merkte de officier op. Gezien uav laakbaar optreden be hoeft u van mij geen medeAvcrking te verAvachten Avat de betaling in termijnen betreft. De kantonrechter zei; Als u niet betaalt, zult u vijf tien dagen moeten gaan zitten. Dit ter vervanging van de totale boete ad 75. die ik u thans opleg. Een 28-jarige Katwijker stond terecht, omdat hij zich op verboden gebied had bevonden, terwijl hij zijn hond aanspoor de tot het jagen van wild. De cis Avas f 15 subs. 5 dagen voor het betreden A-an verboden terrein, 50 subs. 10 dagen voor het wildjagen met een week a waardelijke hechtenis met een proeftijd van een jaar. De kantonrechter verlaag de de boete tot 35 subs. 7 dagen, maar handhaafde de A'oorAA'aardelijke hechte- nisstraf. Voorts stonden twee automobilisten terecht, die „gesneden" hadden. De kan tonrechter veroordeelde tot fikse boetes en voorwaardelijke intrekking van de rijbewijzen. zan („met gesloten beurs over de grote plas gebracht ik hield gewoon paar lezingen aan boord van het H.A.L.-schip, waarmee we reisden"). Florida is een vlak land met een overwegend subtropisch klimaat. Eens was het een onmetelijk moeras gebied met ontelbare vogels, vissen, kaaimannen, slangen en kikvorsen, een wildernis van jeneverbessen, riet en coniferen, waarop bromelia's en orchideeën hun schoonheid ont plooiden. Nu zijn er grote stukken in cultuur gebracht. Wat niet onder water stond is platgebrand en bezet met sinaasappelenbomen en andere gewassen. De overgebleven moeras sige rimboe is als State-park een be schermd gebied geworden en hier kreeg de heer Lodewijks kans in teressante opnamen te maken met zijn camera's. Haagse politierechter Biljetten niet verzonden Wegens twee overtredingen moest een 58-jarige bloembollenkweker uit Hille- gom voor de Haagse economische poli tierechter verschijnen. Hij had een bil jet, dat hij in mei 1959 ontvangen had, niet binnen 5 dagen aan de plaatselijke bureauhouder van de voedselcommissa- ris gestuurd en ook het biljet voor de heffing van het Landbouwschap had de kweker niet binnen de termijn verzon den. Het feit, dat de bloembollenkweker beide biljetten reeds ingevuld in zijn zak had zitten, doch vergeten Avas ze te pos ten, was een verzachtende omstandig heid, Dit bleek ook uit de eis en de straf, die respectievelijk 2 boete of 2 dagen per biljet luidde. Ontslag Voor de Haagse economische politie rechter moest een bloembollenkweker- exporteur uit Sassenheim verschijnen. Hij had een meisje, dat een week bij hem had gewerkt, ontslagen, omdat het niet aan de eisen voldeed. Volgens de kweker was het ontslag met toestem ming van de directeur van het geweste lijk arbeidsbureau gegeven, volgens de vader van het meisje niet. Na de direc teur van het arbeidsbureau te hebben gehoord kwamen de officier van justi tie en de rechter tot de conclusie, dat ontslag-zon der-toe stemming niet bewezen was. De bloembollenkweker werd ontsla gen van rechtsvervolging. Arbeidsverhouding verbroken Tegen een Sassenheimse reclameschilder werd door de officier van justitie bij de Haagse economische politierechter een boete geëist van 5. De reclameschilder had zijn arbeidsverhouding verbroken ronder toestemming van het gewestelijk arbeidsbureau te Lisse. De rechter ver oordeelde de schilder conform de eis. Successen bij De Oude Leidsche In het gebouw van de Haagse Dieren tuin hield de Koninklijke Nederlandse vereniging „A\ncultura" haar 64e natio nale tentoonstelling van pluimvee, pels- ;n, enz., terwijl er ook een bondshow de Nederlandse Bond van Sierdui- venfokkers en een clubshow van 14 spe ciale clubs Avas. In totaal werden er ruim 3500 dieren geëxporteerd. Enige leden de Leidse pluimveevereniging De Oude Leidsche behaalden fraaie succes- d. Bosch met zwarte Hollandse hoen 1. z.z.g. en 1 z.g. met 4 ereprijzen L. v. d. NieuAvendijkBarnevelders 1. z. eA-elder krielen 2x3 g.g., Ply mouth Rock kriel 4 x z.g.; L. Serlie: Rood Island Red 2 z.g.; J. Lambooy: Rood Island Red z.z.g. en g-g-: F. v. d. Mark: Sabelpootkrielen 2. z.g.; g.g. en 3 g.g.; F. v. d. Mark jr; Hollandse krielen vart 1. z.g. en 2 g.g., idem blauw 1. z.z.g.. Gored Duckwin 1. g.g. en ereprijs; dr. R. K. W. Kuipers: Vinkduiven 1 g. 1 1 z.g. met ereprijs: J. B. W. A. Giesbers met een prachtcol- lectie Hollandse kroppers behaalde niet 'nder dan 17 x 1. z.z.g.; 7x2. z.z.g.; x z.z.g.; 20 x z.g. en zelfs 12 ereprijzen, Silezische A'leugelduiven 2x1 z.g. Ter opluistering werden door hem nog igezonden enige zeer fraaie Lade Ans- kerst en goudfazanten met nog enkele hëenkelganzen. Verder: A. Chinchilla 1 2 OEGSTGEEST Ernstig auto-ongeluk Vanmorgen is op de rijksweg onder Oegstgeest een ernstig auto-ongeluk ge beurd, waarbij \rier mensen gewond zijn geraakt Men heeft de slachtoffers naar het academisch ziekenhuis te Leiden ge bracht. Bij het ter perse gaan van deze editie kon de politie ons nog geen na dere bijzonderheden verstrekken. Waakzaamheid In Irene vergaderde gisteravond de plaatselijke afdeling van de Nederlandse christen-vrouwenbond onder voorzitter schap van mevrouw K. van Veenden Ouden. Mej. F. Krabbe te Hillegom hield causerie over de waakzaamheid van 'rouw in het hedendaags wereldge- Meegedeeld werd dat de collecte voor het Magdalena-fonds f 72,50 heeft op gebracht. De inzameling voor de actie Viermaal ZN. leverde f 133,40 op. Op 22 februari zal het zilveren jubileum de plaatselijke afdeling worden ge- WARMOND Filmavond K. cn O. Vrijdag 22 januari 8 uur geeft K. en O.- Warmond een filmavond in 't Trefpunt. Vertoond zal worden de film „Mijnheer de gouvernante", één der beste films van de „Mr. Bek'édère-serie". Het is een ontspanningsfilm voor jong en oud.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 4