CHRISTELIJK* Ongerustheid over Zeeuwsch Dagblad KONING- RICH&RD Wet op pbo aanpassen aan bestaande wensen MitSfM Lutherse vragen bisschoppen herziening Oecumenische samenkomst bracht prot. en r.k. bijeen Een woord voor vandaag W ereldraad-beurzen voor theologische studenten 2 DINSDAG 19 JANUARI 1960 Actuele soeiale vraagstukken (Van onxe soc.-econ. redactie) Y)E nieuwjaarsrede van prof. dr. G. M. Venijn Stuart, de voorzitter van de Sociaal- economische raad, waarin een zekere stagnatie in de ont wikkeling van de p.b.o. werd gesignaleerd, heeft commen taar uitgelokt in verschillen de bladen, waaronder „De Werkgever", het orgaan van het Verbond van protestants- christelijke werkgevers in Nederland. Mr. G. C. van Dam. secretaris van het verbond, schrijft in het blad: ,.De vraag, die in verband met deze situatie wordt gesteld is: Moet dan maar niet door de wet gever worden ingegrepen? Als op basis van de vrijwilligheid de toe passing van de wet niet wil vlot ten, moet dan maar niet tot het Sebruik maken van dwang wor- en overgegaan? In de Tweede Kamer is over deze vraag uitvoerig van gedach ten gewisseld. In haar algemeen heid werd zij ontkennend beant woord. De heer Aantjes formu leerde het uitgangspunt, dat door de meerderheid der sprekers werd gedeeld, duidelijk en juist, toen hij zei. dat de instelling van een publiekrechtelijk bedrijfsorgaan uitsluitend op basis van de ge bleken wensen van de bedrijfs- genoten dient te geschieden. Voorts bleek uit het betoog van staatssecretaris Schmelzer. dat er in het beleid van de regering geen wijziging valt te verwach ten: zij blijft in zeer sterke ma te vertrouwen stellen in de vrij willige krachten in het bedrijfs leven zelf en in de aantrekkelijk heid. welke van de p.b.o. uitgaat. De gedachte aan de dwang in ge vallen. waarin het bedrijfsleven van de p.b.o. niets wil weten, werd dus afgewezen. Maar wat dan? Prof. Verrijn Stuart voorspelde, dat, indien oplegging van de p.b.o. uitzondering zal blijven, men zal hebben te aanvaarden, dat volledige toepassing van dit stelsel op het gehele Nederlandse bedrijfsleven niet een kwestie van één of twee lustra, maar ver moedelijk van een generatie zal Ook al zou dit naast dwang het enige alternatief zijn. dan nog zou dit te verkiezen zijn; afgezien van de vraag of heel het Neder landse bedrijfsleven inderdaad voor^ toepassing in aanmerking Noch dwang, noch een genera tie lang geduld komt echter als een aanlokkelijk perspectief voor. De maatschappelijke ontwikke ling. waaruit de gedachte der pu blieke bedrijfsorganisatie is opge komen, is niet te negeren. Met name de gegroeide samenwer kingsverhoudingen en de in om vang toegenomen betekenis van het bedrijfsleven voor de samen leving vragen om nieuwe kaders, die passen in de maatschappelijke situatie van deze tijd. De wil tot samenwerking en tot het dragen van verantwoordelijkheid blijkt allerwegen aanwezig te zijn. Op privaatrechtelijke basis zijn daar van modelvoorbeelden voorhan den. Tien jaren lang is van velerlei zijden veel moeite gegeven de Wet op de Bedrijfsorganisatie op al haar mogelijkheden van een Joed en doelmatig gebruik te on- erzoeken. Niet in het minst van de protestants-christelijke kring uit zijn met voorbijzien van ge- ?;ronde bezwaren tegen de wet al van pogingen gedaan haar aanvaardbaar voor de praktijk te maken, gedreven als men werd door de overtuiging, dat nieuwe vormen in verband met de maat schappelijke ontwikkeling nodig zijn. Al deze inspanningen hebben weinig resultaat opgeleverd. Het elan. nodig om de bestaande voor nieuwe kaders in te ruilen, is er niet door gewekt. Deze situatie gegeven, rijst de vraag, of wellicht toch niet over wogen zou moeten worden na te {aan, of bepaalde bezwaren, wcl- e aan de Wet op de Bedrijfsor ganisatie kleven, toch niet van zo danige aard zijn, dat zij voor gro te delen van het bedrijfsleven, die nog niet tot haar toepassing zijn gekomen, van onoverkomelijke aard zijn. En indien dit het ge val mocht zijn. wat ligt dan meer voor de hand de wenselijkheid in overweging te nemen, de inhoud van de wet met behoud van haar eigenlijke doelstellingen, aan de bestaande wensen aan te passen? De afkeer van wetswijziging, tot nu toe aan de dag gelegd, Is be grijpelijk, Indien men terugdenkt aan de perikelen rondom de tot standkoming van de Wet op de Bedrijfsorganisatie. Intussen zijn echter ervaringen met haar toe passing opgedaan en zijn de in zichten In het wezen der p.b.o. verdiept, hetgeen niet zal nalaten het oordeel over punten, die tien jaar geleden nog twijfel- en twist punten waren, te verhelderen. Onder de huidige omstandighe den lijkt na tien jaar een initia tief van het bedrijfsleven in zijn eigen belang niet misplaatst." Regering en pbo Prof. Verrijh Stuart's verwijt aan de regering, dat zij zich wel iswaar herhaaldelijk heeft uitge sproken voor uitbreiding van de zelfbestuurlijke taak van de S.E.R. en de schappen, doch dat daar van in de praktijk nog niet veel is terechtgekomen, heeft de aan dacht gekregen in een aantal mid- dcnstandsbladen. Deze bladen ..De Christelijke Kruidenier". ..De Slager" en ,,De Fruit- en Groen- tehandel" halen de volgende zinsnede aan uit de rede van de S.E.R.-voorzitter: ,.Tot dusverre is nog niet gebleken dat de overheid zelf voldoende p.b.o.-gezind zou zijn" en schrijven vervolgens: „Wij hebben in het verleden reeds herhaaldelijk op dit tekort aan P.B.O.-gezindheid bij de re gering zelve gewezen, zodat wij deze kritische opmerking van de S.E.R.-voorzitter van harte on derschrijven. Ook onderschrijven wij zijn op merking in de vorm van een vraag of het regeringstoezicht op de werkzaamheden van de p.b.o.- lichamen niet wat vereenvoudigd kan worden. Het komt ook ons beslist niet noodzakelijk voor, dat alle departementen, die wel eens iets met een p.b.o.-lichaam te maken hebben, steeds naar alle vergaderingen een vertegenwoor diger sturen. Als men de stoet van ambtenaren ziet. die somtijds de vergaderzalen der schappen binnentrekken, dan krijgt men beslist niet de indruk, dat op de departementen met een onderbe zetting wordt gewerkt. Bovendien bemoeien deze mi nisteriële vertegenwoordigers zich in de vergaderingen en op de de partementen zo druk met allerlei weinig om het lijf hebbende de tailzaken, dat men zich ook in dit verband moet afvragen of men op de departementen werke lijk niet wat beters te doen heeft." Prijsverlagingen Over de prijsverlaging van een aantal artikelen, die onlangs in overleg met het ministerie van economische zaken zijn doorge voerd, heeft het orgaan van de Chr. Kruideniersbond „De Chris telijke Kruidenier" het volgende opgemerkt: ..Wij hebben ons voorstanders getoond van een vrijere loonpo litiek. doch als deze politiek leidt tot een steeds verdergaande be moeiing van de overheid met de prijsvorming, dan kan de vraag gesteld worden of het bedrijfsle ven daarmee niet van de wal in de sloot is terechtgekomen. Wij hebben reeds onze ernstige bezwaren tegen de voorgenomen aantasting der procentuele mar ges kenbaar gemaakt. Wij achten deze prijs voor de vrijere loon politiek beslist te hoog. Inmiddels heeft het departement van Economische Zaken zich ge haast bekend te maken, dat na overleg met het departement twee grote ondernemingen de prijzen van enkele schoonmaak middelen, plantaardig vet en gloeilampen zullen verlagen. Bei de ondernemingen hadden door fikse loonsverhogingen duidelijk gemaakt, dat de produktiviteit boven het gemiddelde was geste- fen. Wij gunnen minister De ous graag een paar succesjes, maar toch geeft deze gang van zaken ernstig te denken. WIJ vinden het bedenkelijk, dat deze ondernemingen niet uit eige ner beweging tot prijsverlaging zijn overgegaan, doch eerst „na overleg" met het departement. Terecht zal het publiek daaruit de conclusie trekken, dat er nog ITüi m,?er PrU8ver,agingen moge lijk zijn, als de ondernemers maar onder drok gezet worden. Als dit voorbeeld navolging vindt, dan geeft het bedrijfsleven daar mee In feite zelf de prijsvorming uit handen. Als er prijsverlagin gen mogelijk zijn. dan moeten ze er onmiddellijk komen. Dan moet niet gewacht worden tot de held aan de bel trekt." Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Boskoop: H. S. J. Kalf te Bennebroek. Bedankt voor Rotterdam-Delfshaven: J. H. J. Hoffman te Koudekerke. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Drachten (vierde pred. pl.t: H. J. Heynen te Oude- en Nwe- Biltzijl. Aangenomen naar Bovensmilde: A. A. Klapwijk te Paesens; naar Tweede Ex- loërmond: W. F. Koelé, kand. te 's-Gra- venhage. Bedankt voor Den Bommel, Eerne- woude, Hoornsterzwaag, en Wissekerke: W. F. Koelé, kaqd. te 's-Gravenhage. Beroepbaarstelllng. De kerkeraad van de Gereformeerde Kerk te Tiel vestigt er de aandacht op dat zijn vroegere pre dikant ds. P. Hainjé net meer in dienst staat van de geestelijke verzorging van opvarenden ter koopvaardij, zoals hij in het kerkelijk jaarboek staat vermeld. Ds. Hainjé is terstond beroepbaar en zal gaarne een beroep in overweging nemen. Zijn adres is Mecklenburglaan 39 te Bussum, tel 02959—18850. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Tweetal te Slikkerveer: Chr. van Dam te Rotterdam-Zuid en A. F. Honkoop te Goes, waarvan eerstgenoemde beroe- Een vluchtelingen-opvangcentrum in Wenen, dat door de Scandinavische Lutherse Kerken werd opgericht na de Hongaarse revoluie van 1956, is geslo ten en staat te koop. Al de vluchtelin gen die in dit centrum zijn opgevangen hebben een permanente woonplaats ge vonden. Advertentie Arnoldshainer Stellingen in liet geding De consensus verbloemt veel tegenstellingen ENIGE TIJD geleden heeft het moderamen van de Evan gelische Kerk van Duitsland een commissie aangesteld bestaande uit lutherse, gereformeerde en geüni eerde (uit provinciale kerken waar de lutherse en de gereformeerde kerk zijn samengesmolten) theolo gen, om een consensus te vinden over het Heilig Avondmaal. Deze commissie heeft de Arnoldshainer Stellingen gepubliceerd, die sinds dien heftig worden bekritiseerd en verdedigd. De bisschoppelijke conferentie Lutherse kerken in Duitsland, waarbij alle Lutherse bisschoppen zijn aange sloten heeft nu de theologische Raad van de Verenigde Evangelisch-Luther- se Kerk opdracht gegeven zich deze stellingen uit te spreken. Deze raad, die de Stellingen ten zeerste waardeert, meent dat het nodig is dat sommige punten duidelijker worden uitgesproken. De bisschoppen hebben het rapport van de Raad aanvaard vragen zelf nu ook aan de commi: die de Stellingen heeft ontworpen een nadere uitleg. Tevens hebben de bisschoppen er bij het moderamen van de Evangelische Kerk op aangedrongen dat het zich ook zelf over de Stellin gen zal uitspreken. Reeds van de eerste dagen der reforma tie af aan is er een sterk verschil tus sen de lutherse en calvinistische avond maalsleer. De lutheranen bleven door de jaren heen vasthouden aan de con- substantiatieleer, waarbij men niet ge- Gisterenavond is in het Concert gebouw te Haarlem een oecume nische bijeenkomst gehouden, waarop de commissaris der konin gin in Noord-HoMand, dr. M. J. Prinsen, heeft gesproken over de noodzaak tot eenheid der kerk. Dr. Prinsen zeide, dat ook de oecumeni sche beweging onder de protestantse kerken er niet toe geleid heeft, dat Maagklachten? CHEFAROX i genezende lug op de mug wand Synode van Rome begint zondag Paus Johannes zal, naar vandaag werd bekend gemaakt, als bisschop van Rome deelnemen aan een synode van het bis dom, die zondag 24 januari te Rome zal beginnen en een week zal duren. De synode zal worden geopend met plechtigheid in de basiliek van Sint Jan van Lateranen, de zetel van de paus als bisschop van Rome. De slui tingsplechtigheid zal op zondag 31 januari plaatsvinden in de basiliek Sint Pieter. De synode is door de paus bijeengeroepen ter versterking van het rooms-katho- liek geloof en de christelijke zeden in de stad Rome. Bijeenkomsten van de synode zullen plaatsvinden op maandag, dinsdag en woensdag van de komende week in de zaal der zegeningen van het Vaticaan- Wordt aartsbisschop Alfrink kardinaal? Volgens geruchten zoals reeds eerder de ronde hebben gedaan doch waarvan geen enkele bevestiging is te verkrijgen, zou de paus van plan zijn in april aan staande een consistorie te houden voor de benoeming van drie nieuwe kardi nalen en zou een der kandidaten de aartsbisschop van Utrecht, B. J. Alfrink, zijn. Reeds eerder werd zijn naam ge noemd op voorgaande consistories die door paus Johannes zijn bijeengeroepen. I de onderling gescheiden kerken tot eenheid werden gebracht. „Indien wij de eenheid der kerk niet weten te vinden, dan lopen wij het ge vaar ih versplintering ten onder tb gaan", aldus de commissaris der konin- De Haarlemse Couturier-kring, die reeds enkele jaren in huiselijke sfeer samen- sprekingen tussen rooms-katholieken en protestanten heeft gevoerd, had de ze samenkomst voorbereid. De protestant dr. W. F. Golderman, stu die-secretaris van de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland, hield een rede over de rooms-katholiek Cou turier, waarna de rooms-katholiek dr J. C. de Groot, hoogleraar aan het Philosophicum te Warmond, een in leiding hield over de protestant Cull- looft in een daadwerkelijke verande ring van brood en wijn zoals de Rooms Katholieke Kerk, maar wel dat in hel sacrament de substantie van bet Li chaam van Christus krachtens de wil en de almacht van God in. onder met die van brood en wijn aanwezig In navolging van Calvijn hebben calvi nisten brood en wijn van het Heilig Avondmaal altijd als tekenen gezien. Herhaaldelijk hebben theologen van be de richtingen geprobeerd elkander te vinden. Dit is in de loop van de kerk- feschiedenis telkens weer mislukt, oms leek het er op alsof er een con sensus was gevonden, maar altijd gin gen de theologen op een gegeven ogen blik weer uit elkaar. Ook tussen de Nederlandse hervormden en luthera nen is in de afgelopen jaren een con sensus gevonden, maar iemand heeft deze beschreven als een consensus der consensus, omdat men het op het punt van het avondmaal toch niet eens is geworden. De Theologische Raad van de Lutherse Kerken stemt in met een groot aan tal punten van de Arnoldshainer Stel lingen die een consensus willen geven. Hij meent dat de Stellingen een invloed ten goede kunnen hebben in de kerke lijke verhoudingen van het naoorlogse Duitsland. Maar het feit dat het moderamen van d« Evangelische Kerk haar commissie ge vraagd heeft om tot een gezamenlijke uitspraak te komen, heeft ook ten ge volge gehad dat de Stellingen zeei zorgvuldig zijn geformuleerd en een nauwkeurig afgewogen compromis be vatten tussen de lutherse en de calvi nistische avondmaalsleer. De lutherse bisschoppen zijn met hun Theologische Raad van mening dat de tegenstellingen in deze Stellingen niet zijn overwonnen, moar door de Stel lingen worden verbloemd. Het gevolg is dat de Stellingen op zeer verschil lende manieren worden geïnterpre teerd. waardoor men tegengestelde waarheden uit de Stellingen gaat le- ZU hebben het moderamen van de alles- overkoepelende Evangelische Kerk dan ook gevraagd of het niet mogeiyk is om tot een duideiyker uitspraak te ko men of tenminste door een geautori seerde interpretatie te voorkomen dat ledereen er alles in kan lezen wat hy wil. De bisschoppen zyn van mening dat het mogeiyk moet zyn enkele Stel lingen geheel opnieuw te formuleren. Advertentie Stem dit tablMlt t»g»n aambeien om de pijn M te stillen om afdoned een einde te maken die hinderlijke kwaal. Als U de Hemotabkuur volgt kunnen zalf of zet pillen achterwege blijven. De zwellingen slinken al gauw, genezing wordt tege- lykertijd bevorderd. Daarom, ook voor U Hemotabs, om van aambeien spoedig te herstellen. De complete kuur (fl 1.47) bij apothekers drogisten. A.R beraden zich op maatregelen Bij de AR-statencentrale Middel burg en andere protestants-christe lijke groeperingen in Zeeland is ernstige ongerustheid ontstaan over de fusie van het protestants- christelijk Zeeuwsch Dagblad met het liberale concern van de NRC en het Algemeen Dagblad. De AR- statencentrale heeft daarom aan de directeur van het Zeeuwsch Dag blad te Goes gevraagd, opening van zaken te geven over de tot standkoming van deze fusie en over de consequenties die hieruit voortvloeien. 27 Heb geduld. Mylord, de dag waar u op wacht zal wel komen. Een aanval van koorts gaat voor bij en hoe meer geduld u aan de dag legt, hoe sneller de ziekte tot het verleden behoort. Juist, een aanval van koorts, riep Richard Jriftig, dat is het waarom ik hier moet blijven liggen. Maar wat hebben de anderen dan: Filips van Frankrijk, de domme Oostenrijker, Montserrat. de Hospitaal-ridders en de Tempeliers? Is dat ook een aanval van koorts? Neen. integendeel. Zij lij den aan koude verlamming. Een dodelijke slaap ziekte belet hen te handelen en vreet alles uit hen weg wat edel en ridderlijk is. Zij zijn hun heilige beloften vergeten en treden al de wetten van het ridderschap met de voeten. Mylord. de Vaux legde hem het zwijgen op, spreek niet zo heftig. Men kan uw woorden tot bui ten de tent horen en er doen onder de soldaten al geruchten genoeg de ronde. Wij mogen geen twist en tweedracht zaaien. Alles zal beter wor den zodra u genezen t .nt. Wat wilt u? Net zomin als een mangonel werkt zonder hefboom, komt het christenleger in beweging :onder de leiding van Richard. Gij vleit mij, dc Vaux. glimlachte de koning en een hoveling zou stellig hebben gemerkt hoe de laatste woorden hem aangenaam in de oren klon ken. Hij liet het hoofd op het kussen vallen en werd plotseling rustig. Doch de Vaux was geen ho veling en dus greep hij de kans niet om er nog iets aan toe te voegen, teneinde de vorst goedgun stig te stemmen. Na een korte stilte keek Richard hem weer aan en vroeg heftig: Dat hebt gij wel listig gezegd om mij tot be daren te brengen, maar hoe kan een heel leger en een hele krijgsraad van monarchen opeens alle moed verliezen als één man ontbreekt, ook al is SIR WALTER SCOTT dat dan de koning van Engeland? Hoe kan mijn ziekte of dood de opmars stuiten van dertigduizend ridders, die ieder voor zich even dapper zijn als ikzelf? Als de leider van een kudde herten gedood wordt, gaan de anderen toch niet direct op de vlucht? Integendeel, ze worden dan pas gevaarlijk! Waarom beleggen de andere vorsten geen vergade ring om iemand uit te kiezen die mij kan vervan- Als ik goed gehoord heb. Mylord, zei de Vaux tamelijk ruw, zijn ze thans inderdaad van plan dat Ha! riep Richard opeens geprikkeld, wil dat zeggen dat ze mij al vergeten? Denken ze misschien dat ik al dood ben? Maar neen, dat mag ik niet zeggen, want ze hebben gelijk. Wie willen ze tot aanvoerder kiezen? Heel waarschijnlijk de koning van Frankrijk, antwoordde dc Vaux. Natuurlijk. Filips van Frankrijk en Navarre Denis Montjoie. Zijne zeer Christelijke Ma jesteitja. dat klinkt allemaal erg mooi. Er is maar één gevaar bij: hij zou wel eens ..en arrière" kunnen roepen in plaats van „en avait", zodat hij ons terug naar Parijs zou brengen, liever dan ons te doen opmarcheren naar Jeruzalem. Hij schijnt ge leerd te hebben dat er meer te verdienen is door zijn vazallen uit te buiten dan door te vechten om het Heilig Graf met Turken en Arabieren. Men kan ook de Aartshertog van Oostenrijk kiezen, hernam de Vaux. Waarom? Omdat hij groot en sterk Is? luister. Thomas, zijn hoofd is even dik als het uwe, maar minder onvervaard in gevaar en meer gevoelig voor beledigingen. De Aartshertog is niet veel meer dan een klomp vlees, met niet meer verstand dan een insect en niet meer moed dan een vogel. Nooit wil ik hem aanvoerder noemen. Laat hem maar bij zijn vieze landsknechten blijven om een fles Rijn wijn te drinken. Er is ook nog de Grootmeester der Tempe liers. vervolgde de Vaux, blij dat hij zijn meester enige afleiding kon bezorgen, onverschrokken, kun dig cn dapper in de slag en niet behept met de zorg om een eigen koninkrijk, zodat niets hem kan weerhouden om het gemeenschappelijke doel te be reiken. Misschien zou hij als aanvoerder van hel christenleger niet misstaan? Ha, Beau Séant! riep de koning, inderdaad te- f;cn Broeder Gilles Amaury kan ik geen bezwaren aten gelden. Hij is handig in het opstellen van le gers en weet hoe men een slag moet winnen. Maar cr is iets anders, Sir Thomas. Wij weten dat Sala- din een heiden is. doch wie kan ontkennen, dat hij voor de rest alle deugden bezit die een ongelovige kunnen sieren? Zou het dan rechtvaardig zijn hem het Heilig Land te ontnemen om het toe te ver trouwen aan Gilles Amaury. die nog een erger hel den is dan hijzelf? Een afgodendienaar is het er een duivelsaanbidder, iemand die in verscholen plaatsen de zwartste en onnatuurlijkste misdaden bedrijft. (Wordt vervolgd) Dit blijkt uit een in Middelburg uitge geven communiqué van de secretaris dezer AR-statencentrale over een za terdag gehouden vergadering, gewijd in het Zeeuwsch Dagblad. De directeur, de heer Jacq de Smit, heeft de vergadering verklaard, dat in de periode van 1 april 1945 tot 1 oktober 1958 de toestand voor het Zeeuwsch Dagblad bijzonder zorgelijk is geweest. Het stichtingsbestuur van het Zeeuwsch Dagblad heeft contact opgenomen met de gelijkgezinde dagbladen Trouw en De Rotterdammer doch deze waren, aldus de heer De Smit, niet bereid het Zeeuwsch Dagblad te helpen. Het liberale concern NRC en Al gemeen Dagblad heeft daarna con tact opgenomen met het stichtings bestuur van het Zeeuwsch Dagblad en heeft er blijk van gegeven, steun te willen verlenen. Daarbij heeft het liberale concern erop gewezen, dat de dagbladen Trouw en De Rotter dammer op zijn persen worden ge drukt en dat het christelijk karak ter van het Zeeuwsch Dagblad ten volle behouden zou blijven. Het stichtingsbestuur van het Zeeuwsch Dagblad, aldus de mededelin- van de heer De Smit, heeft hierop contract voor tien jaar met het =rn gesloten. De heer De Smit verklaarde voorts, dat dit bijzonder ge lukkig is geweest voor het Zeeuwsch Dagblad, want na de fusie steeg het abonnementental belangrijk. Er is een netto abonneewinst geboekt van 1300 tot 1400. Het merendeel van deze abonnees komen uit de kringen der Gerefor meerde Kerken. De uiteenzetting van de directeur van het Zeeuwsch Dagblad heeft de verontrusting, die in de Statencentra- le heerste, niet weggenomen. Het Zeeuwsch Dagblad werd in de verga dering te negatief genoemd, vooral omdat onder meer sensationele be richten uit het Algemeen Dagblad worden overgenomen. De Statencen- trale twijfelt er ernstig aan of het protestants-christelijk karakter behou den is gebleven. De bezorgdheid die in de Statenrentrale en in de protes tants-christelijke kringen leefde, heeft de heer De Smit niet kunnen wegne- Het bestuur van de AR-statencen trale zal alsnog een nader onderzoek naar deze zaak instellen en maatre gelen beramen, aldus het communi Nog voor Christus zijn officiële werk begint, zegt Philippus van Hem: „Wij hebben Hem gevonden, van wie Mozes in de wet geschreven heeft en de profeten: Jezus, de zoon van Jozef." Nog voor de Heiland Zijn eerste woord spreekt, leggen de discipelen, die nog geroepen moeten worden, verband tus sen Zijn persoon en de beloften die in het Oude Testament te vinden zijn. Christus is niet zomaar een profeet, een rabbi, niet zo maar een gebedsgenezer of wonderdoener. Hij is de voorspelde, de verwachte. Hij komt om de belofte aan Adam te vervullen, om de lege plaats in de tent van Abraham in te nemen, om op de troon van David te gaan zitten. De Heiland bracht niet iets nieuwsde Heiland vervulde de Bijbel van de Joden. Zoals Hij op iedere bladzijde van de evangeliën is te vinden en in iedere brief aan de gemeenten de hoofdpersoon is van schrijver en geadresseerde, zo is Hij ook in ieder boek van het Oude Testament te vinden. In het Oude Testament is Hij de komende, in de evangeliën de aan wezige, in de brieven de handelende, in Openbaringen de regerende Verlosser. En dat alles wil Hij vandaag zijn in uw leven. BEROEPSKEUZEVOORLICHTING TNE MECHANISATIE zal in de landbouw wel nooit de resultaten bereiken, die in de industrie zijn behaald. De landbouw werkt onder geheel andere omstandigheden dan de nijverheid. Toch gaat ook in de landbouw de mechanisatie in een vrij snel tempo voort. De steeds stijgende arbeids kosten stimuleren het proces. Duidelijk blijkt dit uit een paar cij fers, die in „Ons Platteland", het orgaan van onze christelijke boe- ren- en tuindersbond, worden ver- In 1950 reden er in ons land 19.000 „trekkers" en in 1958 57.000. Het aantal is dus verdrievoudigd. In het veehouderijbedrijf kent men de melkmachine. In 1950 waren er nog slechts 3800 stuks aanwezig, maar in 1958 reeds 23.000. Ook hier dus een belangrijke stijging. In totaal is er voor circa drie mil jard gulden in de landbouw geïn vesteerd, wanneer men rekening houdt met de tegenwoordige prij- Een en ander betekent onder meer dat de arbeidsgelegenheid in de landbouw afneemt. Vele jongeren zullen moeten emigreren, dan wel afvloeien naar industrie en handel of naar meer „intellectuele" be roepen (onderwijs, kantoren enz.). Worde daarbij meer aandacht ge schonken aan de beroepskeuzevoor lichting. Met het vragen van een deskundig advies moet niet worden gewacht tot de leeftijd van achttien of twintig jaar is bereikt. Reeds vóór het verlaten van de lagere school moet men een advies vragen met het oog op de te volgen oplei ding. De provincie Gelderland verleende een tijdelijk subsidie aan de be roepskeuzebureaus, die zonder winst oogmerk werken, voor de propagan da. Er moet op scholen, op ouder avonden enz. voorlichting worden gegeven. De Christelijk-Psychologische Cen trale voor school- en beroepskeuze voorlichting, te Utrecht, is het adres waarheen men zich voor nadere in lichtingen kan wenden. In verschil lende provincies zijn er reeds bu reaus, waaraan verbonden zijn we tenschappelijk opgeleide psycho logen en deskundige beroepsadvi- Gepoogd wordt de tarieven zo laag mogelijk te houden, teneinde ook de minder goed gesitueerden van dienst te kunnen zijn. De steun van rijk, provincie en ge meente wordt zeer gewaardeerd. Maar er zijn, jammer genoeg, nog vele gemeenten, die hier nalatig ble- Wij vestigden thans met name op de landbouw de aandacht, waar het afvloeiingsprobleem wel zeer urgent Maar een beroepsadvies moet ook worden gevraagd voor kinderen uit andere milieus. Het ideaal, dat allen komen op de plaats waarop zij overeenkomstig hun aanleg en capaciteiten het meest kunnen presteren, tot eer van God en tot welzijn van de naaste, zal wel nooit volkomen bereikt wor den. Maar het kon toch meer wor den benaderd. NIET IN EIGEN HAND heeft gehouden is vrijwel overal met gemengde gevoelens ontvangen. En terecht. Want een flink pak slaag mag dan wel eens een heilzame uit werking hebben als het op het psy chologisch juiste ogenblik wordt toe gediend, het in de binnenlandse po litiek te betrekken als remedie tegen antisemitische uitspattingen, kan voor de democratische samenleving in West-Duitsland tot gevaarlijke precedenten leiden. Ongetwijfeld was het advies van de kanselier goed bedoeld. Men zou lieden, die zich op een weerzinwek kende wijze gedragen als de klad deraars In Keulen, inderdaad een ge duchte afstraffing willen geven. Maar dat doet men nu eenmaal niet. Men neemt het recht niet in eigen hand, want dan zou het middel er ger, nog erger, worden dan de De Duitsers zullen er dan ook goed aan doen, het advies van de kanse- GEEN LAPMIDDELEN lier niet letterlijk óp te volgen en meer aandacht te schenken aan an dere gedeelten uit zijn redevoering. Zij kunnen dan nagaan, of Aden auer het bij het rechte eind had toen hij verklaarde, dat het groot ste deel van het Duitse volk het na- tionaal-socialisme slechts onder de dwang van de dictatuur heeft ge diend en dat lang niet elke Duitser een nationaal-socialist was. Zij moeten zich dan ook herinneren, dat die dictatuur er niet vanzelf is gekomen en dat het ontstaan er van een voorgeschiedenis heeft gehad, die zij niet mogen vergeten. Juist nü niet. En daarom is het niet juist, te doen alsof de antisemitische uitingen van de afgelopen weken bijna uitsluitend vlegelachtigheden zijn geweest zonder politieke achter grond. Want achter de vlegels van nu verschuilen zich wellicht op re vanche beluste figuren, die straks willen proberen het prille democra tische leven in West-Duitsland te verstikken. y^LS we de redevoering van Aden auer goed lezen en kennis ne men van de opvattingen, die hij er verder nog op na houdt, onderken nen wij daarin een welbewuste po ging, aan de antisemitische uitspat tingen het politieke karakter te ont nemen, dat zij toch onmiskenbaar hebben. Dat is begrijpelijk, maar niet ver standig. Begrijpelijk is het, omdat de regering van de Bondsrepubliek zich terecht wil zuiveren van de blaam, die de gebeurtenissen van de afgelopen weken ook op haar heb ben geworpen. Dat zou het geval kunnen zijn, als het gebeuren van de afgelopen weken slechts een storm in een glas water zou blij ken te zijn. Niet geheel juist is deze poging, om dat zij iets weg heeft van de struis vogelpolitiek, die nog nooit tot iets goeds heeft geleid. Niemand kan ontkennen, dat wat men nco-nazis- mc noemt een in West-Duitsland in betekenis toenemend verschijnsel is. Hetzelfde geldt voor de aanwezig heid van vroegere nationaal-socialis- ten op belangrijke posten in de Bondsrepubliek, zowel bij de uitvoe rende als bij de rechterlijke macht. Reeds lang vóórdat zich de weerzin wekkende incidenten in Keulen voor deden werden deze feiten aangegre pen om de Bondsrepubliek in een kwaad daglicht te stellen. Het was een publiek geheim, dat de Arabische landen een groot scheepse anti-Joodse campagne in West-Duitsland voerden om te voor komen, dat het land nauwe relaties met Israël zou aanknopen. En als de Britse Geheime dienst in derdaad geheime orders van Mos kou in handen heeft gekregen, waaruit blijkt dat de antisemitische campagne van de Sowjetunie uit ge leid werd, is er alle reden voor de Westduitse regering, de juiste diag nose vast te stellen en een betere therapie te volgen dan het toedienen van een pak slaag aan onverbetcr- lijken, wier opdrachtgevers buiten schot blijven. Aan lapmiddelen heeft men thans zeker geen behoefte. van Kerken een beurs ontvangen om aan universiteiten en seminaria in 11 landen te studeren. Deze groep van studenten, de grootste die ooit door de Wereldraad is geholpen, komt voort uit 18 verschillende kerken. Zes stu denten zijn vluchtelingen, vijf komen uit Hongarije en een uit Joegoslavië. Reeds dertien jaar geeft de Wereldraad beurzen aan theologische studenten om in het buitenland te gaan studeren. Zij komen op die manier in aanraking met de theologische gedachten cn dc ge woonten van andere kerken. Naast theologische studenten krijgen ook jonge predikanten en jeugdwerkers beurzen. Meer dan 1800 studenten hebben van 1947 af, toen de eerste beurs werd uitgereikt, geprofiteerd van deze hulp. De meeste beurzen worden gegeven in de vorm van vrije studie die zowel de college gelden als de kosten van huisvesting omvatten. Deze studenten studeren in verschillende Aziatische landen maar ook onder meer in Nederland, terwijl een Neder landse student in het buitenland studeert

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2