Op onbewoond eiland alleen met duizenden vogels Katwijkse sluizen in oorlog naar de vrijheid een weg Katwijkse groenteveiling gaf goede prijzen te zien jgg SCHILDERSBEDRIJF MOET WERK KUNNEN SPREIDEN nieuwe leidsche courant 9 maandag 18 januari 1960 Oud-Katwijk herleeft Soldaten dronken gevoerd om te kunnen ontsnappen HET WAS op 8 september 1787, dat de Rotterdamse klokkenmaker Steven Hoogendijk de vrucht mocht zien van zijn voorbereidende ex perimenten en proeven: de inwerkingstelling van het eerste stoomgemaal in Nederland aan de Schiekade even buiten Rotterdam. Zo smaakte hij het genoegen het bewijs te hebben geleverd van het nut van de stoommachine voor de waterbouwkunde. Wanneer echter de schrijvers van De dijken Max Dendermonde en ir. H. A. M. C. Dibbits in hun in 1954 te Amster dam verschenen boek ons willen doen geloven, dat in 1806 aan het Kat wijkse kanaal het vierde stoomgemaal van Nederland begint te sissen (p. 80), dan geven zij er blijk van op dit punt over onjuiste informaties te heb ben beschikt. Immers, in de machinekamer van het kort na de oorlog af gebroken stoomgemaal bij de binnensluis te Katwijk aan Zee bevond zich indertijd een stenen oorkonde, een gedenksteen, die op dit punt klare taal sprak. De vereeniigd'e vergadering van het Hoogheemraadschap van Rijnland besloot- tot de oprichting van dit stoomgemaal den 12 juli 1379. Dijkgraaf S. de Clerq W.z. Hoogheemraden: J. van der Braggen T.z., A. van Lennap.J. van der Breggen A.z., D. W. P. Wisseboom van Giasendam, Mr. C. Codk. Mr. D. Visser van Hazers- wottde. Hoofdinigeland'enG. Spruyt A.z., A. Oosthoek, L. Jonker, Jonkheer W. A. L. Snoek, L. Graaf van Limburg Stirum, K. van der Torren K.z., T. P. Vïruly, Mr. J. P. Amersfoort, C. H. Baron van Pal- landt, J. J, Duynstee, H. Pennings, E. Zirkzee. J. C. P. Eeftfink v. Schaftenkerk, Mr. J. P. A. Tedtog van Berkhout. J. Groenewegen T.z., H van Wiokevoort Crommeiin. W G. de Bruyn Kops, secre taris. T A Verster, Rentmeester. Dr. E. F- van Dissel, Ingenieur. Dit werk -was voltooid in november 1880 Herinnering .Tot zover het inschrift uiit de vroegere machinekamer Natuurlijk herinneren we ons nog best hei merkwaardige silhouet van dit gemaal: langgerekt en symrne- trisoh, met een wat uitspringend mid denstuk, bekroond door een soort imita tie-klassiek driehoekig fries stoelde bet bedftendnigagebouiw boven de zes kokers, waarin de maohtig-zwaaiende en alsmaar druipende sohoepraderen- ruisend hun scheppend werk deden boven even zovele zwarte afgronden, waarin het water kolk te en schuimde. En terzijde daarvan het ketelhuis, dat de twee stoommachines be vatte. die het gemaal bij normale opvoer- hoogte een capaciteit verschaften van 2.14 miljoen kubieke meter per etmaal. .Van verre reeds was de plaats van het gemaal aanwijsbaar dankzij de hoge ijle roodbakstenen schoorsteen van het com- Bijna75 jaren heeft het oude stoom gemaal al stomend cn malend zijn diensten aan Rijnland vervuld, al vorens de hamers van de slopers er hun marche funèbre over roffelden en ratelden. Maar toen stond ernaast de inmiddels verrezen splinternieuwe Voordat het echter zover was, kwam er eerst een nieuwe wereldoor log. En met de oorlog: bouwactivi teit en afbraakactiviteit. Dat bouwen gebeurde aan de buiten kant. vooral aan de zeekant, waar in 1942 de straten van het zeedorp die uit mondden op de Boulevard, werdien afge sloten met grillige prikkeldraadversper ringen. Een klein zwart driehoekig bordje duidde op mijnengevaar en een groot wit bord met rode letters maakte duidelijk, dat de duinstrook en het zeestrand waren verklaard tot: Sperrgebiet. Betreten für alle Ziviilpersonen untersagt und strafbar. Gem. polizeilicher Bekanntniaohung vom 20-4.1942. Met daaronder dezelfde tekst in het Nederlands. Ook de duinen werden afge sloten, maar door een astronomische kij ker zagen we in de buurt van „de Ket ting" tifesen Kaïtwijk en'het Wassenaarse Slag de zandtreintjes heen en weer rijden de betonmolens draaienEn dicht onder de kust voeren die zomer de Duitse convooien voorbij, met erboven talrijke grote zwarte steppen: versperringsballons, terwijl het vliegveld Valkenburg op zijn wijze aan de' convooibesohenmlng bij- Smalspoor Een jaar later lagen overal de zwar< betonnen bunkers, de gesohutsopsbellin- l. de drakentaneten en de onderkomens r manschappen en materieel geheel of half ingebed tn het duinzand rondom Katwijk Ben smalspoor!ijnitje' üep over de boulevard achter'een twee meter hoge betonnen 'pantsermuur De muur reikte an het bed'iereinsgebouw van de Kat wijkse budtensluis. die ook al ingesponnen as in een net van prikkeldraadtversper- Het afbreken' daarentegen gebeur, de meer binnenwaarts. Terwille van het vrijmaken van het vóórterrein en dus terwille van schootsvelden gingen in de zomer van 1943 niet minder dan zeshonderd woningen van schilderachtig oud-Katwijk te gen de grond onder de schendende handen en hamers der slopers. Een KATWIJK AAN ZEE Ds. Bouman jubileert n-half ja predika de Her vormde Ge meente van Kat wijk aan Zee werd bevestigd. Op 23 maart 1930 werd Hij predi- ste Gemeente Molkw 1933 verwisseide hij deze pla; voor Nieuv jaar late: Spannum te be trekken. In 1941 ging hij Arnhem. In 1955 vierde ds. Bouman in Katwijk zijn zilve ren ambtsjubileum Het zal hem woens dag, op zijn negen-en-vijftigste verjaardag, zeker niet aan belangstelling ontbreken Hoog en laag water Dindag: hoog water 6.33 en 18.51 uur; laag water 2.17 en 14.37 uur. Agenda Morgenavond 8 uur vergadert de Herv.- Geref. mannenvereniging Galvijn in Hervormde verenigingsgebouw aan Voorstraat. Woensdagavond 8 uur houdt ds. N. Jong een Bijbellezing in de Christe Gereformeerde kerk. Woensdagavond 8 uur vergaderen amateur-fotografen van de verenig „Katwijk" in Marina. Woensdagavond half acht houdt ds. Moerenhout een Bijbellezing in de kapel over „Het hoogtepunt van de geschiede- Busjcsactic De busjesactie van de Gereformeerde, Bond in de Hervormde Gemeente heeft, met, enkele giften, 3.916,78 opgebracht. Opbrengst collecte De extra collecte van de Hervormde Gemeente ten bate van de Hervormde scholen heeft 706,20 opgebracht. KATWIJK AAIS DEIS RIJJS Progressie en reactie Donderdagavond 8 uur vergadert de a.r. kiesvereniging in de zaal aohter de Geref. kerk. De heer Ph. van der Kooy uit Leiden hoopt te spreken o onderwerp: Progressie en reactie. Rulteravond Morgen 8 uur wordt in het Parochie huis de 'aarl'jkse ruiteravond gehouden van de ndelijke rijvereniging Irene. De toneelgroep van Sikkens' personeelsver eniging zal het blijspel in drie bedrijven De dochters van de baas, Lingen opvoeren. golf van geweld, waaraan zelfs de toren van de Oude Kerk gedeelte lijk ten offer viel. De oudere inwo ners en inwoonsters van het zeedorp werden geëvacueerdver weg het binnenland in Tussen al deze bedrijvigheid door werd over en door Katwijk aan Zee ook nog een ander net gesponnen, dan dat van de stellingen van de bezetter: een net van ondergrondse en illegale activiteit. En het is tegen de achtergrond daarvan, dat Katwijks Rijnmond zijn eigen bescheiden rol heeft vervuld. Bescheiden, maar be langwekkend genoeg om hier te worden geboekstaafd. Zomeravond Het was op'n zomeravond vorig jaar. Ik was juist bezag een kleurendia te schieten van een zonsondergang, waarvan de weerschijn trilde in het donkere water van de Katwijkse buiten- watering, toen ik van achter mijn rug werd aangesproken. En al pratende gin gen de sluizen van 's mans geheugen open, om zijn herinneringen aan de oor logsjaren nog eens op te halen en prijs te Als de Kaïtwijkse budtensluis kon pra ten, dan zou zij ons vertellen, hoe zij haar bemiddeling heeft verleend aan Enge landvaarders, die langs deze weg de vaart naar de vrijheid zochten Niet min der dan achttien keer zag de zwijgende sluis zo'n jol of kano me't bemanning door één van haar spui-openingen in het holst van de nacht naar buiten drijver „Zestien ervan zijn aangekomen, dat weet ik heel zeker, en zeven van deze me heb ik na de oorlog nog ontmoet er sproken." Zo heel eenvoudig was dat intus sen niet: de sluis droeg een bezet ting van dertig Duitsers en het enige middel om him waakzaamheid te doen verlappen, was hen laveloos te voeren met jenever. Als het dan zover was, dat ze niet meer op hun benen konden staan, dook de sluis wachter het bedienongsgebouw in en begon met de hand de deur open te draaien. Waren de Engelandvaar ders eenmaal goed en wel door de branding heen, dan hadden zij door gaans de grootste moeilijkheden overwonnen: immers, daar lag, ge heel volgens afspraak, de Britse tor pedomotorboot of snelboot te wach ten, die zich over de vluchteling(en) ontfermde en voor het verdere transport zorg droeg. W. A. Poort. Kritiek van Franse volksrepublikeinen op De Gaulle Op de vergadering van het landelijke bestuur der M.R.P. (de Franse volksrepu blikeinen) is gisteren heftige kritiek ge uit op de politiek van De Gaulle tegen over de NAVO en de Europese gemeen schappen. De topleiding van de Franse (rooms- katholieke) partij gaf een verklaring uit. waarin zij haar twijfel uitsprak over de juistheid van deze politiek en aandrong op versterking en uitbreiding van de N.A.V.O. in het belang van Frankrijks vrijheid. Maurice Schuman, de voorzitter van de commissie van buitenlandse zaken van de Nationale Vergadering, stond vrij wel alleen bij zijn verdediging van de butenlandse politiek van de regering. Ex-minister Pierre-Henri Teitgen was buitengewoon fel in zijn kritiek op het buitenlandse beleid van De Gaulle. Hr riep op een gegeven moment uit; „Wat zou er met de N.A.V.O. gebeuren, als er in de andere 14 N.A.V.O.-landen ook allemaal De Gaulles aan het bewind Op de vergadering is overigens duide lijk gebleken, dat de ministers, die lid zijn van de M.R.P., niet uit de regering zullen treden, ondanks de grote menings verschillen op politiek gebied tussen de oartii en De Gaulle. Het bestuur van de Dartij is het wel eens met de Algerijnse politiek van De Gaull» Brand in Franse textielfabriek Een van de grootste Franse textielfa brieken te Roubaix aan de Belgische grens is zaterdag door een felle brand ge troffen. Negen brandweerlieden moesten, door de rook bedwelmd in een ziekenhuis worden opgenomen. De schade wordt g< schat op vijftien miljoen gulden. Gisterochtend werd door een brand grote schade aangericht aan een industrie complex in de Belgische plaats Hoei (p: vinei e namen). Vermoedelijk zal de schade ruim 7.5 miljoen gulden bedragen Tenslotte brak gistermorgen in Wenen door een explosie brand uit in het 'ge bouw van Philips. Er waren in het ge bouw slechts weinig personen aanwezig. Zij konden het ongedeerd verlaten. Bij het blussingswerk werden echter drie brandweerlieden gewond. De schade h niet bekendgemaakt. De winter heeft ook Japan in zijr greep. Sneeuwstormen en strenge vorst hebben volgens de laatste berichten 52 mensenlevens geëist. Een week lang in een andere wereld In dichtbevolkt land vindt men toch nog mooie plekjes gelegen tussen Rottumeroog en Schiermonnikoog. Een onbewoond eiland, waar slechts in de zomermaanden enkele arbeiders werken aan de landaanwinning. Een klein gedeelteongeveer 700 bij 1000 meter, is met helm beplant en hierop bevindt zich het huisje De Pionier, waarin de ar beiders 's zomers verblijven. Bij deze houten keet staan twee uitkijktorens en een loods waarin gereedschap Wordt opgeslagen. Het is ook bij deze ge bouwtjes dat hoge takkenbossen en riethopen zijn neergelegd. Deze wor den gebruikt om de 6Y2 kilometer lange stuif dijk door stuifzand te ver stevigen. Aan de wadzijde vormt de stuifdijk tezamen met een zandplaat een strandhaak, die tot aan het reddinghuisje op de Boschplaat reikt. Aan de oostzijde van het eiland vinden wij aan de Noordzee-zijde éeii kleinere strandhaak waardoor hier een baai wordt gevormd, die de Rottumerplaat haar eigen sfeer geeft. Aan het eind van de stuifdijk bevindt zich aan de Noordzee-zijde de eerste vorming van een duinlandschap, dat door zijn bijzondere vormen een speciale bekoring heeft. opdook. Per vlet werden wij met bagage ïn al aan een lange lijn van de vissersboot losgelaten om aan de buitenzijde van de strandhaak vam het eiland op een kleine nog droge plaats te landen, waar wij onze zaken konden uitladen en op het droge neerzetten- Het bleek al gauw dat deze plaat spoedig ook zo goed als onder water zou komen en daarom moesten wij ons haasten proviand en materiaal naar een hoger gelegen plek, ongeveer een kwartier lopen en zeulen, te bren gen Vandaar konden wij de situatie rustiger overzien en kijken hoe wij het huisje het gemakkelijkst konden bereiken, omdat het omlopen van de gehele strandhaak met al onze bagage een ondoenlijk karwei leek, dat ons vele uren gesjouw zou kosten. De garnalenvisser die ons had gebracht, had het anker allang weer gelicht en was uit het gezicht verdwenen. En daar stonden wij dan op dit verlaten eiland, of eigenlijk; daar moesten we maar zien te komen zonder enige verbin ding met de buitenwereld, geen boot, geen mobilofoon. We hadden afgesproken in Noordpolderzijl, dat wij bij plotselinge ernstige ziekte de takkenbossen in brand zouden steken. In Noordpolderzijl. of Oostmahorn zou dat wel worden opge- Dit onbewoonde eiland zouden wij een week lang gaan bewonen om na te gaan welke vogelsoorten gedurende deze tijd van het jaar op het eiland en op de Wad denzee voorkomen. Wij hoopten er ook iets van de doortrek te kunnen zien van vogels die de Waddeneilanden als trek- baan volgen. Aan boord Van Usquert reden wij naar het kleine haventje Noordpolderzijl, van de Gronin ger garnalenvissers. Bij rustig weer brachten wij onze omvangrijke bagage en het proviand niet te vergeten, aan boord. De Groninger schorren begonnen reeds prachtig bruinrood te kleuren en berg eenden- en eidereenden begroetten ons toen wij bij hoog water het kleine haven tje met een garnalenkotter uitvoeren- Onderweg keken wij naar kleine groepjes spreeuwen, die zich laag over de Wadden zee in zuidwestelijke richting spoedden, troepjes middelste zaagbokken, smienten, een enkele aalscholver of Jan van Gent of een zeehond die plotseling voor de boot HET ZAL NIEMAND verbazen, dat het winterweer de afgelopen week ook van invloed is geweest op de gang van zaken aan de veiling. In derdaad, maar in de eerste helft van de week toch niet. De aanvoer van waspeen was de eerste drie dagen buitengewoon groot; 290000 kg kwam toen onder de klok. Van donderdag tot zaterdag kwam er echter maar 150 000 kg. De vorst remde de aanvoer af, dit in verband met de minder goed bewerkbaarheid van de grond en verder in verband met de ver- voersmoeilijkheden. Het prijsverloop werd door een en an der ook beïnvloed, hoewel de prijzen zich over het algemeen uitstekend handhaaf den. Eerst zaterdag was er een teruggang merkbaar. De Bl peen stond, hoger ge noteerd dan de Al, dit tengevolge van het feit, dat het vervoer naar België (Bl) met veel minder lage temperaturen be hoefde rekening te houden en de export dus zo goed als geheel door kon gaan. De peen naar Duitsland (Al) te v< voeren, gaf heel wat meer moeilijkheden, daar immers in het oosten de vorst tot streng en zeer streng was opgelopen. De geringere aanvoer in het laatst van de week was daarom gelukkig. De A2 peen zakte iets in prijs door de verminderde vraag van de conservenfabrieken. Aanvoer De totale aanvoer van het produkt peen was in de afgelopen week 480.000 kg (vorige week 499.000 kg) en hiervan ging 325.000 kg (v.w. 373.000 kg) of ruim 69 pet (v.w. 74 pet) naar het buitenland. De prijsnotering was als volgt: Al van ƒ6,10 tot ƒ12,50 per kist (ƒ6,20 tot ƒ13); A2 van 3,20 tot ƒ9 (ƒ4 tot ƒ9,20); Bl van ƒ9,60 tot ƒ13,70 (ƒ8,90 tot ƒ13,30) en zaterdag zelfs voor 11,90 tot 13.90; B2 van ƒ1,40 tot ƒ6,20 (ƒ1,40 tot ƒ4,90); Cl van f 6,50 tot ƒ7,40 (ƒ5,30 tot ƒ7,30); C2 van 1,50 tot 6,90 (ƒ1,50 tot 4,60). Verwacht mag worden, dat het prijs niveau van de grovere B- en C-sorterin- gen zich wel zal handhaven. Van de A- sortering kan hetzelfde worden gezegd, indien tenminste Engeland ook aan de markt zal blijven. Het produkt knolselderij was goed ge vraagd, werd voor het merendeel ge ëxporteerd en noteerde van ƒ19 tot ƒ72 per 100 bos. Er was veel boerenkool, die een goede prijs maakte, dank z(j de vraag van de conservenfabrieken, terwijl som mige afzetplaatsen, onder andere Amster dam, dit produkt panklaar willen ver kopen. De prijzen waren voor eerste soort van ƒ22 tot 34 en voor tweede soort van 15 tot 30. Rode kool werd behoorlijk aangevoerd a bereikte goede prijzen; 23 tot 38 oor eerste soort en 11 tot 27 voor tweede soort. Ze waren klein van stuk. In het algemeen is de voorspelling voor deze week niet gemakkelijk te maken, daar het weer van grote invloed zal zijn. Bij doorzettende vorst zal de aanvoer a de groene produikten zich verbeteren die van waspeen afvlakken. Trekt de vorst zich terug dan kunnen we gevoeg lijk het omgekeerde voorspellen. Carlllonconcert Ter gelegenheid van de verjaardag var prinses Margriet geeft Hessel H. de Har der uit Den Haag morgenmiddag var vier tot vijf uur een concert op het Kat wijkse carillon. Het programma luidt: 1. Wilhelmus van Nassouwe; 2. Nederlands volkslied; 3 Voor Nederland; 4. Een lied van Neder land- 5. Wij willen Holland houden; 6. Vlaggelied; 7. Wij leven vrij; 8. Wilt heden nu treden; 9. Gelukkig vaderland; 10. Mijn Schild ende betrouwen. Burgerlijke stand GEBOREN: Pqter Alex, z v T v d Hauw en G E Bakker; Teunis Maarten, M Ouwehand en C v Rijn: Pietje Teuna Petrcmella, d v T P Geijtema J Guijt; Clasina Margaretha, d v G de Bruine en H Kanbier; Johanna Cornelia, Th Heemskerk en G v Duijvenbode; Grietje Klazina, d v R Houwing en H v d Berg. ONDERTROUWD: C Haasnoot en C den Dekker; A v d Oever en D Kuijt; P G Grunstra en P I D van Leeuwen. GETROUWD: J Spaargaren en J Meij- vogel; M Guijt en G Vlieland. OVERLEDEN: Trijntje de Vreugd, 71 :ren, echtgen. v P Vooijs. ts k%SS m Zeer jonge duinvorming aan de Noordzi Broekmans Gids voor incourante fondsen Verschenen Is de bekende Gids voorAchterin is Incourante Fondsen 1960 van Broekmans overzioht Commissiebank. Deze telt dertig dubbele, pagina's fondsen plus nog een lijst van niet meer opgenomen waarden. De lijst telt bijna 750 aandelen met gegevens over zetel, statutair en geplaatst kapitaal, cou pures, dividenden over 11955, 1956, 1957, 1958 en het laatste dividend, laagste en hoogste koersen in 1957, 1958, 1959, koers op 31 december 1959, bruto-dividend in 1959. Voorts zijn er ongeveer 380 obliga ties met zetel, rente, jaar van uitgifte, be drag, coupures, vervaltijd rente, jaarlijkse uitloting, uiterlijke aflossing, vervroegde aflossing, laagste en hoogste koersen in 1957, 1958 en 1959 benevens de koers op 31 december. Voorts ongeveer 170 oprich ters-, winstbewijzen e.d. Alles ingedeeld in rubrieken en goed (Van onze soc.-econ. red.) De werkspreiding in het schildersbe drijf Is een probleem van de eerste orde. Indien tot efficiënte maatregelen gelco- kan worden om het in de zomer maanden bestaande surplus aan werk de wintermaanden te verschuiven, zal dit een belangrijke bijdrage bcteke- en tot ontspanning van de arbeidsmarkt i de zomermaanden en tot bevordering 111 de produktiviteit." Met deze woorden heef.t de voorailter an het bedrijfschap schildersbedrijf, de ..eer E. J. van Leut, het onderwerp aan geduid waarmede de schild-arswereld zich in 1960 vooral zal bezighouden. Dit jaar namelijk, zal vooral in het teken staan van een enquête onder de schildersbe drijven inzake de besteding der arbeids uren. Meft de-resultaten, die deze enquête oplevert, zal gezocht worden naar een oplossing van he>t probleem der werk- spreidimg. Een vorige maand gehouden proef-enquête doet de verwachting wet tigen, dot de in februari aan te vangen schriftelijke enquête voldoende represen- re gegevens zal .opleveren, ar de heer Van Leut in de vengade- „,._0 van hot bedrijfschap mededeelde vinden los hiervan nog andere middelen ter bevordering van de werkspreiding doorgang, onder andere een advertentie campagne. Voorts wordt gedacht aan het per brief bewerken van grote opdracht gevers (overheidsinstanties, schoolbestu ren, kerkgenootschappen e.d.) teneinde deze op te wekken waar mogelijk het bin- nenschilderwerk voor de wintermaanden Goede verstandhouding Het toestuur vam het bedrijfschap sprak gisteren algemeen zijn voldoening uit over een rapport dat door het Ecom. Instituut voor de Bouwnijverheid in samenwerking met het bedrijfschap tot stand is ge komen en dart handelt over de menselijke betrekkingen in het schildersbedrijf en de houding van dewenlcnemer tegenover zijn bedrijf Het rapport bevat geen schok kende conclusies. De belangrijkste is wel dat de verstandhouding tussen de werk nemers en de werkgever in hert algemeen goed is. Tweederde van alle schilders zou wederom schilder willen worden als zij opnieuw een beroep zouden moeten kiezen. Als belangrijkste bezwaren tegen het vak worden beschouwd; de invloed van de weersomstandigheden, het losse dienstverband (seizoen) en het gebrek aan waardering. Van het totaal aanitaa schil ders is tachtig procent steeds in dezelfde sector van het schildersbedrijf werk zaam (57 pot. in het onderhoud en 23 pot. in de nieuwbouw). Als belangrijkste factoren die kunnen leiden tot hogere, produktiviteit noemen zowel werknemers als werkgevers „betere scholing" cn „meer verantwoordelijk heid". De werknemers stellen „meer waardering" met deze twee factoren ge lijk. Het rapport dat aan alle afdelingen der werkgevers- cn werknemersorgani saties wordt toegestuurd beveelt nadere bestudering van een aantal onderwerpen aan waaronder als eerste de structuur van de leiding en haar functie in het schildersbedrijf. Het door de Chr. bond van werknemers in hout- en bouwnijver heid aangewezen bestuurslid Ph. Kleu- vcr werd gekozen in het dagelijks bestuur van het bedrijfschap. Lucas Bols. Benoemd tot lid van de raad van bestuur A. H. Witbkamper, directeur, in plaats van C. J. N. Hart Nibbrig; president van de raad is P. J. Hart Nibbrig, vice-president j'hr. A. W. G. v. Riemsdijk; over 1959 wordt gelijk dividend over verhoogd kapitaal wacht. Produktie hoger dan vorig jaar De algemene produktie-iudex-zonder bouwnijverheid was volgens het Centraal bureau van de statistiek in november 142 tegen 152 in oktober en 128 een jaar te voren, met 1953 als basis op 100. Verbe terd naar seizoen en lengte van de maand was de index 140 (vorige maand 141 vorig jaar 128). Per bedrijfsklasse waren de cijfers: bouwmaterialen en aardewerk 118 (v 132, v. j. 106), leder en rubber 136 (147 127), mijnbouw 115 .(120 en 121), papier 150 (157, 168 (166 1 124 (121 gas, elektriciteit en water l 153), voor textiel over oktober n 124) voedings- en genotmid- r okt. 144 (123 en 140). Spaarkasbedrijf groeit De Nederlandse Vereniging tot Bevor dering van het Spaarkasbedrijf N.V.B.S meldt dat in 1959 f77,3 miljoen werd ingeschreven in nieuwe jaarkassen, ei dat het ongeschreven spaarkaskapitaal i: gegroeid van f 525 miljoen tot f 563 mil joen. Het spaarkasbedrijf wordt in 1961 officieel ingeschakeld bij de ambtenaren- spaarregelingen van rijk, provincies en gemeenten. Ned. Spaarkas: In 1959 11.3 miljoen aan nieuwe spaarcontracten ingeschre ven; spaarkapitaal nam toe van min tot 113,7 min-, spaartegoed nan 5 miln toe tot 49 min. Water ij nader onderzoek bleek, dat wij door het water van de modderige baai van de strandhaak hert huisje konden bereiken, zodat; wij voor de eerste keer zonder bagage Rottumerplaat bereikten. Toen merkten wij ook, dart voor het eerst na deze droge zomer enige regen viel, zodat wij uit het huisje potten en pannen uit zetten om wat regenwatér pp té.yangéh De watervoorziening zou mét de dertig liter water (dat later naar olie uitr het blik bleek te proeven) die wij hadden meegenomen uitzonderlijk zuinig geregeld moeten worden. Het koken van de aard appels bleek de volgende dagen in water nert zo goed te gaan. Slechts het huisje, de loods en de opgeslagen takken bossen en rietschermen boden op dit kleine onbewoonde eiland enLge beschut ting. Vooral hier zouden wij dan ook de komende week onze trekvogels moeten zoeken. Bij aankomst vloog een troepje spreeuwen van de takkenbossen en wij vonden rondom het huisje en kele merels, zanglijsters, rood- borsten, de heggemius, de rietgors, kramsvogels en zelfs enkele kool mezen. Allemaal vogelsoorten die hier niet broeden en dus het eiland als kortstondige rustplaats op hun lange reis hadden verkozen. Vooral de koolmezen werden dit najaar, vermoedelijk mede door het afgelo pen gunstige broedseizoen, óp vele plaatsen op de trek waargenomen. Hun voorkomen hier wees toch weer op aanzienlijke verplaatsingen van deze soort. De vogels kwamen voor al bij de regeniton kijken, waar no< wat zoet water op dit zoute eiland te vinden was. Aan de wadkant troffen wij een troepje veldleeuwerikken en enkele vinken ja zelfs nog een larte tapuit. Nebten werden uitgespannen om de daar voorkomende vogels te vangen en te ringen on doende te kunnen zien of er de volgende dagen steeds dezelfde exemplaren w: of dat er een dagelijkse doorstroming vogels zou zijn. De zeehonden en strandvoogd van Rottumeroog, de heer Toxopeus, zouden voorlopig onze enige buren zijn. Zegt u voor Robtumeroog sen haakjes nooit Rottum, want dat is een klein dorpje op het vasteland in hert noorden van de provincie Groningen! 's Avonds Bij het vallen van de avond, omstreeks half zes, maakten wij licht met onze olie-: lamp en een kaars, om de eerste aanteke ningen te kunnen maken. Het' schaarse licht, dat door de ruiten naar buiten scheen, zou ons enige baken zijn als wij 's avonds voor onderzoek het Wad zou den optrekken om iets van de daar aan wezige vogelbevolking te zien- Toen wij die eerste avond te moe om nog wat ©ten klaar te maken onder het maken van veel grapjes de helft van ons noodrantsoen Sanovite en de volgende morgen het overgebleven brood dat wij thuis hadden meegenomen, opaten, _>n wij nog niet, dat de negen broden urt Groningen op - onverklaarbare wijze op de vissersboot waren achtergebleven en vermoedelijk waren afgegeven aan de heer Toxopeus op Rottumeroog. Er zat dus nierts anders op dan het overige meegenomen voedsel (ongeveer 1/3 van de betekende benodigde voorraad) nauwkeurjg te verdelen ever de dagen, dat wij hier nog zouden zijn, in de hoop, dat wij inderdaad op de afgesproken dag zouden kunnen worden afgehaald door de garnalenvisser- Want zo had hij ons bij het afscheid nog toegeroepen: „Bij ruw1 weer kan ik jullie niet komen halen, dan kan het wel een paar dagen later worden, dat ik .kom"- morgen: een paar 1 restjes ulrt puntzakjes puddingpoeder met de mee-j genomen madzena, een andere morgen wat rijst met krenten en 's avonds eerj lepel Diotj&Jcaas als wij moe en doorweekt van-net Wad terugkwamen. Het bleek, dat de dagen dat wij er waren weinig doortrek van vo-> gels over de eilanden was. De goud haantjes en de koolmezen waren steeds dezelfde. Onder de rood- borsten ontdekten we een geregelde vernieuwing. Laat doortrekkende tjiftjafs, zwartkoptuinflüiters en een gékraagde roodstaart waren ge woonlijk gok weer spoedig verdwe- nadat wij ze op het eiland had den ontdekt. Het ringonderzoek bleek ook hier een prachtige uit komst. Het troepje spreeuwen rondom de tak kenbossen (zij sliepen daar iedere avond) zwierf overdag wel eens wat langs de wadkant, maar zocht bij harde wind toch dadelijk de takkenbossen weer op. Dit bleek steeds hetzelfde troepje te zijn. Af toe werd het eiland bezocht door een langstrekkende merel, koperwiek, zang lijster of kramsvogel, soms ook eens een vink, keep of graspieper- Scholeksters Op hert Wad huisde een troep van mis schien wel tweeduizend scholeksters, die bij opkomend water tot vlak onder het eiland zich verzamelden. Vanzelfsprekend herbergde het Wad vele miljoenen vogels wij konden vaak genieten van de rme zwermen vogels boven de hori- Dat zich hieronder vele bonte strand- lopers, rosse grutto's en zilverpluvieren bevonden, is zonder twijfel. Andere regel matige gqpten. van het Wad waren de bergeenden, de mantel-, zilver-, storm en kokmeeuwen, steenlopers en natuurlijk niet te vergeten de eidereenden, die wij troep van duizenden op de Bosch plaat aantroffen. Af en toe suisde in een duizelingwekkende vaart de slechtvalk langs, .(£é-,hecr en..meeste{^(ini.dit gebied Ia<tnr i>i-U*"l*-t redd.nslWftJJrtniddcn oft' de' BosenpJaat een belangrijke rust plaats voor de Vogel' te zijn. Vooral aan de Noordzee-zijde van het eiland „rolden" de drieteenstrandloper- tjes als muizen langs-de vloedlijn, terwijl wij ze 's nachts bij stormweer ook wel op het Wad aantroffen. Wie eens in zijn leven het Wad van dichtbij heeft bekeken, zal de volgende maal deze grote „lap" op de kaart, die geen zee en geen land is, met heel anidere ogen bezien. Er ontbreken branding en lange golf slag en men mist de gesloten begroeiing en de vastheid. Eb en vloed doen dit ge bied "in altijd durende twijfel verkeren. Een weidse vlakte in grote eenzaamheid en hoewel de zand- en slikvlakten slechts weinig begroeid zijn, is dit toch een gebied vol leven. Tegenwoordig is de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie met een onderzoek bezig omtrent de rijk dom aan bodemfauna en aantallen hierop fouragerende vogels op het Wad ten zuiden van Vlieland. Hier door-krijgen wy enig begrip van de enorme hoeveelheid wormen, week dieren cn schaaldierx die het Wad bevat- Gemiddeld werden ongeveer 10 000 exemplaren per m2 vastgesteld. Dit toont wel de unieke positie die het Wad als pleisterplaats voor doortrek kende steltlopers Inneemt en die te in staat stelt voldoende reservestoffen In bun lichaam op te slaan voor het volvoeren van de trek of het door staan van de winter. Door het nemen van bodemmonsters zijn dc aantallen der bodemdlcren vastgesteld, de aantallen vogels wer den geschat. Voor cén dag kwamen de waarnemers tot ruim 164.000 vogels op een Wadoppervlakte van onge veer 10 km2. Dc voedselvoorraad (grote prooien als mossels tot kleine zoals wadslakjcs door elkaar genomen) beloopt 100 miljard dieren- Onder de steltlopers kennen wij oog- jagens en rtastjagers. Het is boeiend waar te nemen, hoe de vogels, zoals wulpen, scholeksters, strandilopèrs, plevieren en andere, ieder daartoe uitgerust met een aridëre vbrm van snavel, hun deel van deze enorme voorraad bemachtigen. De Iangsnaveligen hebben in hun snavel een goed ontwikkeld tastorgaan, maar maken bovendien bij het voedselzoeken voort- dureqd-yam hun ogen gebruik om dieren te bemachtigen die hetzij direct zichtbaar zijn, hetzij zich door sporen 'aan de op pervlakte-van. het Wad verraden en dan op de tast worden gegrepen. aanleg Duitse wxttertliv^»i njfcij dc C^nmcwuürv^, Boekje Van elke steltloper wordt de wijze van voedselzoeken nauwkeurig geobserveerd en aangetekend. De eerste resultaten zijn vastgelegd in het aardige boekje Een in- leidend onderzoek naar de betrekkingen tussen wadvogels en bodemfauna, uitge geven door de N-J.N. en zeer lezenswaar-u dig voor degenen die zi.ch voor dit on- derwerp interesseren. Als happy ending van dit relaas kan ik u gerusts!ellen; dat wij op tijd. door de garnalenvisser zijn opgehaald. En wel een halve dag eerder dan was afgesproken, gedurende een korte periode van vrijwel geen wind en hoog water. Dat was goed uitgekiend; kort daarvoor zaten wij nog in een vliegende storm en voordat wij de Groninger kust hadden bereikt, was de windkracht al weer aangewakkerd to 9!,. JAAP TAAPKEN i Unilever. Tot leden van de raad van bestuur der Ltd. benoemd A. W. J. Caron, D. J. Mann én J. G. Stubbs; begin fetor.;, zal een buitengewone aandeelhoudeésver-' gadering der N.V. hun benoeming in d^. raad van bestuur behandelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9