Grenswijziging voor Leiden zeer urgent Uitslag kerstpuzzel was een vriendelijke wens Nutsdeparteiu enten naar Leiden voor feestavond Leids studentencabaret begint zijn tournee NIEUWE LÖDSCIIE COURANT MAANDAG 18 JANUARI 1960 Agenda voor Leiden Maandag De Kleine Burcht. 8 uur: C.O.V.S. met huldiging bestuursleden. Foyer Stadsgehoorzaal, 8 uur. Lezing, kleurendia's en kleurenfilm Florida zon der make-up, door dr. J. M. Lodewijks, r K i O. Gulden Vlies, 8 uur: Ledenvergadering 3 October-Vereeniiging. De Burdht, 7.30 uur: Feestavond Unites m.m.v. Jong en Jolig. Schouwburg, 8 uur: Nederland® Dans Theater met balletvoorstelling. Gebouw Steenschuur 6. 8 uur: Leden vergadering De Natuurvriend. Dinsdag Antonius clubhuis, 7.30 uur: Jaarverga dering Ned. Chr. Reisvereniging mjm.v. Slavisch ensemble Kazbek. Schouwburg, 8 uur: Haags Studenten cabaret Bi. Hazmerreir met Bij lach en Stadsgehoorzaal. 8 uur: Loldsdh Stu denten Cabaret met Laat je zoon stu deren, ten bate van herstel Minerva. Restaurant Van der Heijden, B-reestraat 85, 12.30—2 uur: Koffiemaaltijd Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel, spreker jhr. mr. E. van Lennep, thesau rier-generaal. Gebouw Prediker, Jan Vossensteeg 17, 8 uur: Volle Evangelie Zending met ver toning film Het Zwarte Goud. Woensdag L.A.K.-zolder (Pytaneum),12.25 uur: pauzeconcert. Hugo de Grootstraat en Bilderdijfcstraat, 1 uur: Start wandeltocht vijfde klassen lagere scholen t.g.v. lustrum V.V.S.L. Antoniusclubhuis. 8 uur: Song- en jazz- concours lustrum V.V.S.L. In de Vergulde Tuirk, 8 uur: Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Alma Mater koor, Leiden en Gem. Koor Hosanna uit Alphen a. d. Rijn, Amsterdam Kunst- maandorkest. Rijkswerkplaats, Rooseveltstr. 9, 2.30 uur: Opening beroepententoonstelling door wethouder J. C van Schaak. In de vergulde Turk, 10.3012 uur: Kof fie-uurtje Ned. Veren, van Huisvrouwen. Academisch Ziekenhuis, kerkzaal. 12.50 —1.20 uur: Middagpauze-bijeenkomst. Oegstgecst, Endegeest, 8 uur: IC. en cursus De behandeling van de psychiatri sche patiënt. Donderdag Antoniusclubhuis. 8 uur: Lustrum VVSL hospita-avond met o.m. optreden Caba retgezelschap Mindque, quiz o.l.v. Mies Bouman en modeshow. Geref. Jeugdhuis. Breestraat 19, 7.45 uur: Jaarvergadering "CBTB. Casino-theater. 8 uur: K. en O.-film I married a witch, van René Clair. Vrijdag Pieterskerkpledn, 8.30 uur n.m.: Lus trumtaptoe V.V.S.L. door Kon. Militaire Kapel en Jaöhithoornkorps Garderegi ment Jagers: na afloop mars door de stad en vuurwerk op Schuttersveld Lakenhal, 8 uur: Vereniging van be langstellenden in de Lakenhal, met be zichtiging aanwinsten. De Doelen, 8 uur: Genootschap Neder- land-Enigeland, bespreking werken T. S Eliort. Kweekschool voor voorber. onderwijs, 8 uur: K. en O.-cursus Zich vrij uiten er bewegen. Kamer van Koophandel, 2.30 uur: Le denvergadering met bespreking bouw- Zaterdag Schouwburg, 8 uur: Toneelgroep Thea ter met De zomer van de zeventiende pop, r K. en O. Stationsplein, 2.05 uur: Vertrek Kon. Natuurhistorische Vereniging per blau we tram voor strandexcursie. Evangelisch-Lutherse kerk, Hoogland se Kerkgrachit 26, 7-15—7.45 uur. Avondge bed. Apotheken Geopend apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406. Films Casino (2.30 en 8 uur, zaterdag 2.30, 7 en 9.15 uur): Les enfants du paradis (18 jaar); donderdagavond acht uur: K. O.-voorstelling I married a witch. Lido (2.30, en 8 uur): Zuster Luc (18 jaar). Luxor (2.30. 7 en 9.15 uur): Vrouwen kamp Borneo (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Van he' westelijk front geen nieuws (18 jaar) donderdag: De gebroeders Karamazoff. Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Orfeu Ne gro (14 jaar) Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Een meisje in dringende gevaren (13 jaar). Tentoonstellingen Prentenkabinet: tentoonstelling foto's P. H de Goede, tot en met 30 januari Lakenhal: aquarellen en tekeningen van S Schroder, tot en met 18 januari Museum voor Volkenkunde: Ook dit is Japan, tot 28 februari 1960. Musea, instituten, leeszalen e.d. Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens. Plantage 6: maandag dinsdag en donderdag van 4 tot 5.30 u., woensdag en zaterdag van 12 tot 4.30 u en vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds. Pilgrimfathers-huisje, Boisotkade 2, elke dag geopend van half 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag) Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28' elke dag geopend van 10 tot 4 u Academisch-Htstorisch museum Rapen burg 72, elke dag geopend van half 10 tot half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrij dag van 2 tot 5 uur Archeologisch instituut, Rapenburg 26 elke dag algemene studiezaal en uitleen- bibliotheek tot 5 uur (behalve zaterdag middag) Contactbureau voor afgestudeerden. Rapenburg op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en vaD 2 tot 4 uur. Bibliotheek universiteit, Rapenburg 74. elke dag algemene studiezaal en uitleen afdeling, geopend van half tien tot half 6, op zaterdag tot 5 uur. Legermuseum „Generaal Hoefer", Pest- huislaaD 7: elke dag geopend van ;05 u Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree straat 27, maandag en woensdag var tot 5.30 en van 7 tot 9 uur; dinsdag donderdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag i 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur, zaterdag van 10 tot 5.30 uur. Nieuwjaarsrede burg. Van Kinschot bestuurlijke DIACONESSENHUIS LEIDEN Pas naar nieuwe vormen als geen andere oplossing mogelijk is ]~)E NIEUWJAARSREDE van bur- gemeestcr Van Kinschot deed de raadsleden vanmiddag plaats nemen in een helikopter voor een rondvlucht boven het sleutelstedëlykc gebied. Op deze boeiende vlucht werd de passa giers getoond, wat in Leiden op het ogenblik in uitvoering is en waar onze beperkte mogelijkheden voor de naas te toekomst liggen. Het spreekt van zelf, dat de aanvoerder van dc lucht- excursie, burgemeester Van Kinschot, daarbü „de noodzakelijke grenswijzi ging" ter sprake bracht. Dat begint overigens traditie te worden. Zolang er geen hoogste beslissing is gevallen, zolang zal over dit netelige onderwerp met of zonder argumenten, al of niet met gezag worden geschreven. Wat de raadsleden op hun tocht onder de winterse wolken allemaal heben gezien, behoeven we hier niet op te sommen. Ons stadsnieuws is de spiegel van het dagelijkse plaatse lijke gebeuren en dus zullen de heren raadsleden niet veel meer hebben gezien dan wij via deze kolommen de lezers al hebben gemeld. De conclusie van de burgemeester was: „Op alle terreinen van de Leidse samenleving hebben activiteiten plaats. Het beeld uit deze helikopter stemt tot vreugde, omdat het er een getuigenis van is. dat Leiden bepaald geen dode stad is". Onomstotelijk En dan vervolgt de burgemeester met betrekking tot de benauwdheid van Leiden aldus: „Doch wanneer u vanuit uw hoge post in de lucht de stad in haar ge heel bekijkt en gewaar wordt, dat op vele plaatsen al tot aan de grens van de gemeente gebouwd iè, en be denkt, hoeveel bouwgrond er jaarlijks nodig is om te bereiken, dat Leiden zich harmonisch blijkt ontwikkelen en hoeveel wensen er nog zijn, zult u tot de conclusie komen, dat het met het bouwen binnen de huidige gren zen met enkele jaren is afgelopen. Hierbij komt nog, dat de zo nood zakelijke sanering van enkele stads wijken, waar ongeveer 3000 woningen zullen moeten verdwijnen, waarvoor slechts plm. 700 woningen in de plaats komen, het nodig maakt, dat, wil men Leidenaren in Leiden laten wonen, nog een groot aantal woningen extra wordt gebouwd. Doch waar vinden we de -bouwterreinen hiervoor? Ook hiervoor zal een oplossing moeten worden gevonden, en wel door grens wijziging. Hier kom ik op een punt, dat het college van B. en W. in boge mate verontrust. Al jaren wordt er gewerkt aan plannen tot herziening van de grenzen onzer gemeente. Al enige jaren wordt er by de organen, die hierin een woord hebben mee te spre ken, op aangedrongen spoed te be trachten. Aan dc hand van gegevens, die onomstotelijk vast staan, is al herhaaldelijk aangetoond, dat grens wijziging hoogst urgent is. Tot op heden zijn de deuren in Den Haag af en toe op een kiertje voor ons col lege opengezet, doch cvcnzovcle malen weer dichtgevallen. De wettelijke procedure, in de ge meentewet voorgeschreven voor grenswijziging, is nog niet begonnen en het is nog niet te voorspellen, hoe lang deze lijdensweg nog zal voort- Het college van B. en W. is evenwel niet van plan het hoofd in de schoot te leggen, en zal doorgaan met het aandringen op een beslissing. Nooit zal mogen worden gezegd, dat Leiden zelf niet alles heeft gedaan om zijn harmonische ontwikkeling te be- vordered. In de laatste jaren zijn vele pennen in beweging gebracht om aan te tonen, dat grenscorrecties konden worden voorkomen of worden uitgesteld door het instellen van bovengemeentelyke organen. Ondanks veel geschrijf cn gepraat heeft dit weinig concreets op geleverd. Het wetsontwerp tot het in stellen van dc IJmondraad is onlangs ingetrokken cn ook daar wil incn nu de oplossing vinden door een bestaan de reeds by dc wet geregelde proce dure: samenvoeging van gemeenten. Het ziet ernaar uit, dat men tot de m.i. juiste conclusie komt, dat met nieuwe bestuurlijke vormen eerst moet worden geëxperimenteerd, waar geen andere oplossing mogelijk is, nl. by de allergrootste stedelijke bcvolkingsagglo- moraties. Van harte hoop ik, dat en Gedeputeerde Staten cn dc regering zich spoedig geroepen zullen voelen om voor dc Leidse ruimtelijke proble men een afdoende oplossing te geven." Aanhoudende zorg Over de uitvoering van verschil lende bouwprojecten merkte dé bur gemeester het volgende op: „Naast het probleem van grond gebrek is er nog een punt, dat de revue dient te passeren. Ik doel hier op de uitvoering van diverse bouw projecten. De recente maatregelen tot het tijdelijk afremmen van de bedrijvigheid in de bouwwereld in verband met de overspannen arbeids markt, welke in onze gemeente wel bijzonder overspannen is door de om vangrijke werken ten behoeve van de universiteit, hebben tot gevolg, dat verschillende urgente werken nog steeds op rijksgoedkeuring wachten. Met het bouwen van het zwembad aan de Voorschoterweg, de bouw van een aantal scholen, het verwezen lijken van het wederopbouwplan Sta tionsplein enz. kan daarom nog niet worden begonnen. Het is het college echter bekend, dat men in Den Haag een open oog heeft voor de Leidse problemen op dit gebied. Aanhoudende zorg baart ook het steeds toenemende verkeer. Onze zeer dichtbevolkte stad op 's-Gra- venhage na de dichtstbevolkte stad van Nederland, nl. 7688 inwoners per km2 kan het verkeer nu al bijna niet meer en zeker in de toekomst niet verwerken, tenzij ingrijpende veranderingen plaats hebben. Een eerste goede stap op de weg naar verbetering is het besluit van de raad van februari 1959 geweest inzake het wegenschema. Met kracht zal op de daarin aangegeven suggesties moeten worden voortgewerkt. Doch niet alleen voorzieningen van gemeentewege zullen nodig zyn. Vele xerkeersongcvallen gebeuren, doordat Jhr. Mr. VAN KINSCHOT in een helikopter men dc verkeersregels niet in aebt neemt, lictzy uit slordigheid, hetzy om dat men ze niet kent- Willen wy be reiken, dat Leiden op verkeersgebied minder onveilig wordt, dan zal de weggebruiker niet alleen 't oog moe ten richten op de overheid en van haar alles verwachten, maar ook zelf op meer verantwoorde wyze van de weg gebruik moeten maken." Zeer twijfelachtig In het slot van zijn rede begaf de voorzitter zich nog op financieel ter rein, wat eerst zijn bedoeling niet was, omdat bij de behandeling van de begroting voor dit jaar deze sec tor van het gemeentelijke beleid van alle kanten is bekeken. „Inmiddels hebben de ministers van financiën en van binnenlandse zaken in de memorie van antwoord inzake het wetsvoorstel tot vast stelling van de begroting van inkom sten en uitgaven van het Gemeente fonds voor 1960 echter medegedeeld, dat zij aanleiding hebben gevonden de voorbereiding ter hand te nemen van een wetsontwerp tot verlenging tot en met 1960 van de werkingsduur van de bestaande Financiële-Verhou- dingswet. De ministers delen voorts mede, dat omtrent de maatregelen, welke in verband met de verlenging zullen moeten worden getroffen, nog geen volledig inzicht is 'verkregen. Mochten de gemeenten op grond van verschillende uitlatingen van de zijde van de regering tot nu toe in de mening hebben verkeerd, dat de nieuwe regeling omtrent de financiële verhouding tussen het rijk en de ge meenten met ingang van 1959 in werking zou treden, uit de aangehaal de mededeling van de ministers is af te leiden, dat dit thans op zijn minst zeer twijfelachtig is geworden. Intussen moeten de gemeenten reeds een begin maken met de voor bereiding van de begroting voor 1961. Het zal er voor de zoveelste maal wel op neer komen, dat zij voor wat be treft de uitkeringen uit het gemeen tefonds niet weten waar zij aan toe zijn. Wanneer men daarbij nog be denkt, dat omtrent 1959 en 1960 even min zekerheid over de uitkeringen bestaat, moet het wel duidelijk zijn, dat de regering het de gemeenten wel bijzonder moeilijk, zo niet onmogelijk maakt een financieel beleid te be- Ik meen niet te mogen verhelen, dat ik door deze gang van zaken bij zonder teleurgesteld ben. De gevolgen van de aangekondigde maatregelen voor het bndget van de gemeente zullen daarom ook thans volledig voor rekening van de regering moeten komen. Wanneer men merking neemt, de bezoldiging personeel de nodige het gemeente- aatregelen zul- worden getroffen en op nieuw gevreesd moet worden dat de verhoging van de uitkeringen uit het gemeentefonds voor de dekking van de verzwaring van deze lasten niet voldoende compensatie zal bieden, worden de woorden van de geleide- brief van de begroting voor 1960, dat het nieuwe jaar moeilijker zal zijn dan zijn voorgangers, nog thans be vestigd." Meer vrijheid Hij zei: „Het ziét ernaar uit. dat de gemeen te ook in 1960 aan handen en voeten gebonden zal blijven en in grote mate afhankelijk zal blijven van de beslis singen in Den Haag. Ik wil hiermede geenszins elke inmenging van hoger hand afwijzen, doch meen wel te kunnen stellen, dat het hoog tijd wordt, dat de gemeenten meer arm slag wordt gegeven. Alleen dan, als haar meer vrijheid wordt gelaten, zal zij zich waarlijk kunnen ont plooien. Waar mogelijk zullen wij moeten aanpakken en ik twijfel er niet aan, of er zal dan ook nog veel tot stand kunnen komen. Laten wij daarom de handen ineenslaan en met volharding voortbouwen aan onze stad tot heil van ieder, die hier wooht en zijn bestaan vindt. Moge God ons daarbij zijn onmisbare zegen geven." Voor de nieuwbouw x Actiecomité Dlaconessenhuis, Secretariaat Willem de Zwijgerlaan 41, Oegstgeest. Postrekening van de STICHTING STEUN FONDS DIACONESSENHUIS LEIDEN No. 533001. Di visie-jeugdsecretaris bezocht Leger des Heils van Leiden Gisteren stonden de bijeenkomsten vai het Leger des Heils in Leiden o.l.v. d nieuwe divisie-jeugdsecretaris van d Centraal—Nederland—divisie kapitein A. de Heus. In zijn inleidend woord sprak de kapitein over de blijdschap de dienst van God die elke heilssoldaat vervult en betoogde dat het aitdragen van het getuigenis moet zijn terug te vinden in dc daad van het dagelijks le- In zijn Bijbelverkondiging bepaalde kapitein De Heus zich tot Matth. 3:7— 12, waarbij hij het waarschuwend woord liet horen dat de wil tot bet volgen van Jezus zonder enige bijoorzaken moet zijn. Alleen het geheel vervuld zijn van de ware geest en een algehele overgave geeft de sleutel tot de grootste schatka- Tijdens deze dienst verkreeg kapitein R. J. Schurink van het Leidse korps de gelegenheid, de moeder van het korps, sergeant-majoor E. Stol te-Heus te cc plimenteren met haar jubileum. Zij thans 35 jaar in het korps in functie kreeg voor haar moed, trouw en zelf verloochening gedurende deze reeks jaren betoond, namens de commandant van het Nederlands territorium de daar toe geëigende onderscheiding, die haar door kapitein Schurin-k op de borst werd gespeld. In haar dankwoord betoogdi Stolte hoe zij in de oude korpszaal de Lammermarkt, nu 55 jaar geleden tot bekering kwam en sedertdien met vreug de velerlei taken heeft mogen verrichten. Bij deze plechtigheid werd haar de gebede toegezongen. De nieuw benoemde commandant i het Leger des Heils in Nederland, kolonel W. F. Palstra, zal zondag 21 februari bezoek aan onze stad brengen en 's avonds de samenkomst van het Leger leiden. Zie voor stadsnieuws ook pagina 4 Leidse oud-onderofficieren hielden stemming erin VELEN WAREN zaterdagavond dn het ontspanningslokaal op het terrein van de Doelenkazerne aanwezig om het dertigjarig bestaan van de afdeling Leiden en omstreken van de Koninklijke Nederlandse bond van Oud-onderofficieren te vieren. Tevens werd de heer P. D. Beversluis, voorzitter van de afdeling, door velen gelukgewenst omdat hij deze dertig jaar onafgebroken voorzitter is geweest. Voor deze avond was een regelingscommissie benoemd, waarvan de voorzitter, de heer P. L. Ros- dorf, in zijn openingswoord in het bijzonder de bondsvoorzitter, de heer L. Stok, de officier van welzijnszorg, de kapitein G. J. Lutz, de afgevaar digden van de Vereniging van ex-politieke gevangenen uit de Bezettings tijd, de overste Th Wessels, kapitein J. Delwell, de kazernecommandant, en afgevaardigden van zusterverenigingen uit Den Haag, Rotterdam en Haarlem verwelkomde. De 76-jarige voorzitter van de afdeling, de heer Beversluis, dacht in zijn herden kingswoord eerst aan de leden die door ouderdom of ziekte waren verhinderd op deze avond aanwezig te zijn, zoals pen ningmeester Ouwerkerk, de mede-oprich ter Zwart en het oudste lid van de af deling, de 88-jarige heer Oudshoorn uit Voorschoten. Aan allen was een telegram gezonden. In 1880 is de Koninklijke Nederlandse bond van Oud-onderofficieren opgericht, waarvan de leden al gauw een groot saamhorigheidsgevoel lieten zien. In 1888 werd een afdeling in Leiden opgericht, die in 1915 werd opgedoekt. Toch voelde men dat men niet zonder de bond van oud-onderofficieren kon. zodat de afde ling Leiden op 15 januari 1930 weer werd opgericht. In de eerste jaren na de wederoprich ting heeft de afdeling Leiden vooral veel op cultureel gebied gedaan. In 1943 wer den zeer veel leden geïnterneerd of ge vangen genomen. De afdeling heeft toen in samenwerking met Het Rode Kruis pakjes naar deze mensen gestuurd. Hier voor heeft de afdeling na de oorlog liet ere-kruis en een loffelijk getuigschrift van Het Rode Kruis gekregen. Leiden heeft altijd een zeer goede naam gehad en heeft het nu nog. Toch vervulde het de heer Beversluis met zorg dat de afde ling twintig leden tussen de 75 en 88 jaar telt, terwijl er weinig jongeren bijkomen. Het programma van deze avond werd verzorgd door het kleinkunst-ensemble mr. Tims uit Koog aan den Zaan. Hierin traden twee accordeonisten, de Bella's op, die meer show dan muziek brachten. De conferencier-imitator en zanger was Ko van der Well, die verscheidene be kende personen niet al te best imiteerde; als conferencier konden wij hem weinig beschaafd vinden, hoewel hij het wel poogde te zijn. De leider van het ensemble was Mr. Tims, die als goochelaar optrad en met Cilli Wang niet op haar best fpOEN Mr. Burgersdijk zaterdagavond als voorzitter van het Leidse de partement van het Nut de aanwezigen welkom heette, kon hij ver heugd zijn over de goede opkomst. Uit Alphen aan den Rijn, Leiden, Lisse, Rijnscterwoude, Voorschoten, Wassenaar en Zwammerdam waren de leden gekomen om gezamenlijk op deze feestavond te kijken naar en te genie ten van Cilli Wangs geheel eigen kunstprestaties. Ja, 175 jaar Nut, dat is een hele tijd. De algemene secretaris, de heer dr. P. H. Sohröder, herinnerde in een korte her denkingtoespraak aan de verschillende activiteiten van het Nut en de grote vlucht, sedert ds. Jan Nieuwenbuizen uit Edam in 1784 het Nut stichtte. De doel stelling was breed en ruim en daarom kon men op velerlei gebied werken. Men stichtte bibliotheken, spaarbanken, scholen, men kan zwemmen in een Nuts- zwembad en rijden op een Nuts-ijsbaan. DAT HEEFT ons heel wat uren, beter gezegd: dagen, gekost om de oplossing Horizontaal: 1 akte, 5 horde. 10 stapels oplossingen van onze monsterpuzzel in het kerstnummer &raal< 14 Clio, 18 leed, 19 Ferdinand, door te komen. De slotwens luidde „De redactie wenst u prettige 20 been, 22 emier, 25 die26 end, 28 liter, 30 mank, 31 allee, 34 gemis, 37 feestdagen", maar er moest hard worden gezwoegd, voordat men al sel3j gg pak. 39 iakeili 40 ios, 42 ro- die lettertjes in het grote puzzelvierkant kon vinden. Er waren en- bot, 43 Ran, 44 eren, 46 rag, 47 toets, 48 dom, 49 wind, 50 tik, 52 nap, 54 kele nare opmerkingen dat de puzzel met klopte. Die mensen hebben opaj 55 peri 56 Eenl) 58 gg^-jen, 61 de krant niet jjoed gelezen, want de dag vóór Kerstfeest nog hebben doorgang. 65 oot, 67 Peet, 69 nest, 70 T, bes, 72 poel, 74 dr, 75 vlieger, 78 No, 79 wij een rectificatie gegeven op een tweetal nummers. En was dat resp 80 slrenC) 82 iat. 83 kerel, 85 woordje „klinket" zo erg moeilijk, dat sommigen het er maar bij Ruur-lo 87 ree, 88 koa, 89 Oss, 90 Don, hebben laten zitten? Het staat echt in elk woordenboek. Hoeveel op lossingen er precies waren, weten we niet, masir het waren er zoveel, dat hun aantal met vier cijfers moet worden geschreven. 91 uil, 92 agenda. 95 kreet, 97 vel, 98 ornaat, 100 neus, 101 dm, 103 stro per, 104 kr, 105 egge, 106 dur. 107 beer, 109 Eede, 111 eer, 112 kortelas. 115 Borssele, 119 wik, 120 wie- 121 ter, 123 alt, 124 kim, 127 laan, 129 log. De tweede prijs is (we kunnen er 130 Solon, 131 oei, 133 Karna, 135 sla, tiets aan doen) ook voor een mejuf- 136 Terek, 138 pin, 139 merel, 140 nar. frouw, namelijk A. van Leeuwen, 141 term, 143 osram, 145 rekel. 146 mand boos wordt, wanneer hij of zij Aarkade 84, Alphen aan den Rijn. Zij agio, 147 Emden, 149 pas, 151 Dee. de eigen naam op de erelijst ziet ont- krijgt, met onze felicitaties, een post- 152 brand, 153 Eder, 154 kentering, 156 breken. U hebt met het oplossen wel wissel van twintig gulden. nona, 157 trek. 158 aarde, 159 Asten, 1 twee prijzen van tien gul- 160 lont- den; die gaan naar Katwijk aan Zee Verticaal: 2 klinket, 3 teek, 4 eer, Oegstgecst. Binnenkort vindt de 6 of 7 reden, 8 drie, 9 Ede, 10 one, familie ds. W. A. B. Hagen, Hervorm- 11 rang 12 ander, 13 A. D., 14 cel, de pastorie, Parklaan 106, Katwijk 15 leis, 16 interim, 17 Kampen, 21 Zee, een postwissel In de bus. grande, 23 maar. 24 elkander, 27 Ei- Ja, je zou eigenlijk iedereen wel een prijs willen geven. En dat kan r eenmaal niet. We hopen dat zoveel plezier gehad, dat het zoveel meer aan toe- of afdoet dat 1 niet bij de gelukkigen behoort. Een volgende keer beter! De redactie van de Nieuwe Leid- sche Courant dankt de vele schrijvers evenals de heer H Meijers, Prinses bergen. 29 elan, 31 Aar, 32 legaat, die de wens-oplossing beantwoordden, Marijkelaan 11, Oegstgeest. roep, 35 modern, 36 som, 40 loon, 41 Dan zf1n er vier Drl1,en van elk stad, 45 nis, 49 weg, 51 kap, 53 pl. - - JJ1" 2" i. ,fi!| S I wT w 55 Po. 56 ent. 57 fooi. 59 Nede. 60 oplossing stu- 01% ee,t- 62 63 Aser. 64 deel, 65 op- Verhoorn, Hoge Rijndijk 213, Zoeter- Sltand 66 terreur, 68 rekstok. 70 Ber- -ude, post Leiderdorp, mej. C. M. ,agei ?1 spotteri 73 Leens. 75 -hartelijk voor de wederkerige Het is altijd prettig dait er zovelen zijn die niet alleen de ren, maar er een persoonlijk woord aan toevoegen. Mijnheer Mol uit de wens in dichtvorm en wij geven u de verzekering dat we ook in 19' maken, wat u om. schrijft: N.L.C. staat weer klaar, voor menig verwoede puzzelaar". aaL Lelden en mevrouw Koordes—van 94 adeT_ g6 Etna. 97 veto, 98 orde, De Hooven, Eerste Havendwarsstraat 8 99 Agen, 102 metworst, 104 Kesteren, Lisse. 107 bok. 108 reiger, 109 eslook, 110 Alle winnaars hartelijk gefelicl- ïri^eik!' ll^Ulster, 119 teerd en voor winnaars en niet-wln- Waarder, 122 Elis, 125 mangaan, 126 naars geldt: tot de volgende puzzel! marode, 128 Alem, 129 Leo, 132 lei. 134 De eerste prijs, veertig gulden, is F1, vinH+ 11 een ontmve voor Main, 137 kaper, 139 meent. 142 mede, TT— Elk« zaterdag vindt u een opgaxe voor mand ,45 reiS( ,46 Arno_ ]48 nek de echte puzzelaars in ons zondags- 150 sté> 151_ dra> 153. Bol, 154. ka. blad. 155. ge. De winnaars mejuffrouw R. Matze, Hoge Rijn dijk 5, Leiden, (Eibergen is heus een plaats in Nederland). ber in. Cilli Wang reist hest land door 01 verschillende plaatsen de feestavonden het Nut met haar kunst luister bij te zetten. Het programma bevatte niet veel nieuws en het nieuwe was vaak variatie op het oude. Een uitzondering vormde het nummer Jubileum, wi :n overzicht werd gegeven van de groei in het Nut. Cilli Wang heeft een heel edgen kunst opgebouwd, die met dansparodieën vele gevallen niet veel meer te maken heeft. Haar techniek en fantasie zijn n. Zij werkt nauwkeurig, is niet slordig in de afwerking, maar wij heb ben haar toch die oude nummers wel beleefder, doorvoelder zien brengen dan zaterdagavond. Nummers als.- De kleine man ei kleine man op Zondag hebben door haar goede mimische uitbeelding altijd suct maar het was te veel alleen techniek te weinig gevoel voor het navrante. Aan hetzelfde euvel ging Werelditoemooi 19. mank. Hier vochten niet twee machten om de wereld, maar kibbelden twee jon gens om een bal. Uitstekend gebracht was het Plantaar dig intermezzo, het openbloeien en ver welken van een vlolenplantje en het be kende danspaar als laatste nummer. Dal was weer veel beter dan Pas de deux, waarin de partner een echte pop bleef. Al vonden wij dan Cilli Wang niet op haar best, toch toonde zij dat zij haar eigen plaats op het toneel ten volle A. C. Bouwman René Casselli de man in de kist opvoerde, Dick Appel begeleidde alle medewerkers in de piano. Receptie In de pauze sprak de bondsvoorzitter, de heer Stok. op de receptie, die werd gehouden in de onder-officiersmess, het bestuur en speciaal de heer Beversluis toe. Hij dankte de oprichters hartelijk dat zij het initiatief hadden genomen de af deling Leiden op te richten en allen die hebben meegewerkt de vereniging tot grote bloei te brengen. Twee markante dingen heeft de Leidse afdeling gepres teerd. nl. de zorg voor de in Duitsland verblijvende gevangenen in de oorlog en de organisatie van de bondsvergadering op 12 en 13 januari 1947, waarover men 1 binnen- en buitenland nu nog spreekt. Tevens bood de heer Stok de secretaris, de heer F. van der Linden, het kruis van erdienste tweede klas van de bond aan, oor het vele dat hij voor de afdeling heeft gedaan. Met deze onderscheiding eerde de bond het gehele bestuur en ver dere leden. Tevens dankte de heer Stok de lieer Beversluis voor dc vele dingen die hij voor de bond en de afdeling Lel den heeft gedaan. Hij hoopte, dat de nieuwe voorzitter, de heer J. Lambermont, de afdeling even goed zou leiden als de heer BeversMis dat heeft gedaan. Tevens spraken op de re ceptie de heer H. de Jager namens de Bond van Nederlandse militaire Oorlogs lachtoffers, de overste Wessels, comman- lant van de koksschool, en de heer W. Soholte namens de afdeling Haarlem. Aan het slot van de avond bood de heer Rosdorf de heer Beversluis een boek aan >ns de afdeling Leiden. De verzorg- van de heer Beversluis, mevrouw E. Ederzeel, kreeg een boeket bloemen. De muzikale noot werd verzorgd door :n deel van de Leidse Politiekapel onder leiding van de heer R. F. S. Voerman. Lezers schrijven ons: Wagen voor invalide vluchteling Maandagmorgen ontving ik een spon tane brief van de man vopr wie wij zo graag een wagentje willen aanschaffen. Hij schreef naar aanleiding van kerst feest en het levensmiddelenpakket met deken, dat wij hem o^ kerstavond brach- „Wij zagen en ondervonden uw per soonlijk werken in ons kamp in de kerst tijd. Maar voor ons geestesoog zien wij al de helpende mensen uit Holland Dit lijn verzoek: breng onze dank over al deze goede mensen, die ons door hun hulpvaardigheid leren, dat liefde tot aaste eeuwige vrede betekent cn zeg hun, dat wij voor hen bidden". Op het ogenblik, dat hij dit schreef, wist hij nog niets van een wagen En toen ik maandagmorgen dc brief ont ving, wist ook ik nog niet of het lukken Maar aan de avond vaji die dag kreeg een telefonisch bericht van iemand buiten Leiden die de ontbrekende vier honderd gulden wilde verschaffen. Door de vele gaven, die verder voor dit doel binnenkwamen, wordt het mo gelijk een speciale wagen aan te schaf ten, die wind en regen tegenhoudt En sn tweede telefoongesprek werd ons het geld toegezegd voor een leren jas. - t na het vele, dat u reeds deed. ook nogelijk werd, stemt ons allen tot grote dankbaarheid. Het vormt een prach tige afsluiting van het kerstfeest voor de vluchtelingen in het Jammerdal. E. A. FRANKEN-DUPARC, Lammenschansweg 71 Leiden Tel. K 1710 - 20408 GEBk. VAN ULDEN VERDAMSTRAAT 6 - TEL 23041 Dinsdag in de Gehoorzaal Eerste grammofoonplaten voor Minerva worden aangeboden de Gehoorzaal te Lelden beginnen offi cieel de werkzaamheden van het door het Leldsch Studenten Corps Ingestelde co mité Herstel Sociëteit Minerva. Tevens wordt met deze avond dc tournee van het Cabaret geopend. Qn-der da genodigden zulten zich dïe avond bevinden de minister van justitie, mr. A. C. W. Beenman, de burgemeester van Leiden, jhir. mr. F. H. van Kinschot, en de rector magnificus van de universi teit, prof. mr. J. E. Jonkers. Op deze avond zullen ook de ears te drie exemplaren van de ten bate van Minerva gemaakte grammofoonplaat worden uitgereikt. Aan het eind van de voorstelling zal de pre sident van de sociëteit de praeses van het comité Herstel Minerva installeren. In de zaail zaïl een rij gereserveerd zijn voor brandweerlieden en politiemannen dile aan het blussiwgswerk hebben deel genomen. Vermoedelijk zaïl ook een dele-' gaine van de koksschool aanwezig zijn. Zij hebben voor de studenten gekookt in de eerste dagen na de brand. Deze uit voering van „Laiat je zoon stu deren" ds het begin van een tournee van dertig voorstellingen. Er wordt onder an dere opgetreden in Amsterdam, Rotter dam, Den Haag, Utrecht, Breda en Bil- Het programma as oiiet geheel nieuw, Hert werd in februari vorig jaar voor het eemt opgevoerd. In de daaropvolgende voorstellingen is hert getoetst aan de waar dering van hert publiek. Er werden zo veel wijzigingen aangebracht, dart men nu van een volwassen programma kan De grammofoonplaat „Laat je zoon stu deren" ds een langspeelplaat, uitgebracht door de Studenten Grammofoonplaten- Industrie, die van 25 januari af In d« handel verkrijgoaar is. Zij bevat een aan tal liedjes uit hert cabaret- Ons werd nog verzochtt, mee te delen, dart hert gailakanakter van de uitvoering van aanstaand» dinsdag betekent: rok voor officiële genodigden, kostuum naa* verkiezing voor de andere aanwezigen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3