CHRISTELIJK mïmn Synode bespreekt stand van geestelijk leven KONING- K1CMD Her •v. om synode verzocht een uitspraak y a NIEUWE ZENDINGSTAKEN VOOR GEREF. KERKEN SUCROSA Een woord voor vandaag Kanttekening Subsidie geweigerd voor Cefa-jeugdfilm Advocaat van Dibelius in Berlijn overleden NIEUWE LEIDSCHE COURANT PAGINA 2 DONDERDAG 14 JANUARI 1960 Kwestie-Smits: Bijzonder kerkraam in Canada Nog altijd houdt de ..kwestie- Smits" de gemoederen bezig. Zo wijdde het Jtiervormd Week blad" hieraan een uitvoerig ar tikel waarin de synode wordt opgeroepen tot de uitspraak: TVTAAR: staat prof. Smits al- leen? Ongetwijfeld zijn er vrij zinnigen die dit optreden en de inhoud van deze rede even ver ontwaardigd afwijzen als ortho doxen. Zal dit nu ook tot uiting komen in de Vereniging van Vrij zinnig Hervormden en in haar or gaan? Zal ook nu het bijzondere dat de vrijzinnigen nog altijd bij een hield, sterker zijn dan het be lijden van de Naam des Heren? Er zijn echter ook vrijzinnigen die het standpunt van prof. Smits delen. Onder hen zijn niet alleen lidmaten, doch ook predikanten van de Hervormde kerk. Zo lang tegen hen geen aanklacht wordt ingebracht, en zij aan hun opvat tingen geen publiciteit geven kan de kerk hen ongemoeid laten. Maar is het recht, prof. Smits uit zijn bevoegdheden als van een emeritus te ontzetten en tegen an deren die dezelfde overtuiging heb ben. niets te doen? Ord. 11 art. 15. 1 biedt de mogelijkheid, een leertuchtproces te beginnen als een provinciale kerkvergadering of haar breed moderamen ..reden heeft om aan te nemen", dat een predikant in prediking en andere werkzaamheden de fundamenten der kerk aantast. Men kan dus in grijpen. Maar het gebeurt niet. Om concreet te zijn: de dienst doende predikant van Odoorn kan ongestoord voortgaan met zijn an- titrinitarische agitatie; de eervol ontslagen predikant met de be voegdheden als van een emeritus, prof. Smits, wordt kerkelijk ge straft. Dit kan natuurlijk niet. Maar hoe moet het nu verder? Vanuit de kerk iS van verschil lende zijden, ook door ons. telkens weer gewaarschuwd tegen een ze kere verdoezeling van de verschil len. tegen veronachtzaming inzake het belijden, over de gehe le linie van het kerkelijk leven en werken. We menen, dat we met een voorzichtigheid die het ver mijdt de zaak scherp te stellen, niet verder komen. Het is onze er varing, dat ook de vrijzinnigen het op prijs stellen, als men openhar tig en beslist met hen spreekt. Zo alleen komen we verder. De zaak van prof. Smits gaat intussen voort langs de weg van de kerkordelijke bepalingen; we wachten maar af, wat daar ten slotte Uit voortkomt. Maar we moeten niet uit het oog. verliezen, dat..het gaat om het belijden der kerk. Dit bijzon dere geval is een teken, dat het met het belijden der kerk niet in orde is. Het zou o.i. van grote be tekenis kunnen zijn, als de verga dering der synode die binnenkort bijeenkomt naar aanleiding van de beweringen van prof. Smits een theologische verklaring kon publi ceren die het karakter draagt van een door haar uitgesproken belij denis; een verklaring, waarin be slist wordt afgewezen wat Schrift en belijdenis weerspreekt en de fundamenten der kerk aantast. Het blad „Getrouw" van de Internationale Raad van Chris telijke Kerken wijdt een artikel aan een bijzonder kerkraam in Canada, dat ook nog een herin nering is aan de oorlogsdagen in Nederland: TN de Highlands United Church 4 te Edmonton. Canada, bevindt zich een zeer bijzonder kerkraam, dat samengesteld is uit stukjes glas, afkomstig uit allerlei ker ken en kathedralen in Europa, die gedurende de tweede wereldoorlog zijn verwoest of beschadigd. Dit materiaal is bijeen verza meld door ds. Tom R. Davies, die van 1940 tot 1949 predikant van deze kerk was. Van 1942 tot 1946 deed hij dienst als veldprediker. Ds. Davies begon hiermede ge durende de verschrikkelijke ge vechten in Normandië. Na een verschrikkelijke dag waarop ds. Davies een paar van zijn beste vrienden verlpren had, dwaalde hij door een zwaar getrof fen Frans dorpje en liep eCnkerk binnen waarvan alleen de muren nog overeind stonden. Hij nam als herinnering aan zijn overleden vrienden een vierkant stuk oran je glas mede. Die hele julimaand van het jaar 1944 was zwaar; er werden ernstige verliezen geleden en ds. Davies raapte scherven glas op in de ruïnes van kerken van Caen, Ifs, Fontenay, St. André en May-sur-Orne en op elk stuk glas schreef hij de namen van de jon gens, die hij daar begraven had. Toen hij begin augustus zelf ge wond raakte en enige maanden in Franse en Engelse hospitalen ver toefde, was hij er al van over tuigd dat zijn collectie glasscher ven in de strijd was verloren ge gaan. Maar één Van zijn jongens was teruggegaan én had zijn be zittingen bewaard. Met Kerstmis kwam hij weer bij de troep, die toen bij Mook in Limburg gele-" gerd was. Glas uit Mook en Kat- rijck werd aan de collectie toe gevoegd. Ook Groningen werd mede door het regiment van ds. Davies be vrijd. Ds. Davies vermeldt dat de Hollanders hun bevrijders alle mo gelijke souvenirs aanboden. Maar hij vroeg om een stuk glas uit en kele ramen van de Martinitoren, die waren vernield. Ook Arnhem komt in de collectie voor. Toen ds. Davies in 1946 naar zijn eigen kerk in Edmonton te rugkeerde, bood hij deze zijn col lectie aan. Men besloot hiervan een kerkraam te doen samenstel len, waarin men voortreffelijk is geslaagd: de oude kleuren en gril lige vormen harmoniëren op won derlijke wijze. Ds. Davies zeide hier o.a. van: ..Wanneer ik dit raam zie. denk ik aan mijn gesneuvelde vrienden en dan zie ik hen als delen in het raam van Gods ontwerp, waar door het licht vap de hemel schijnt". Rapport Gerei. Sociologisch Instituut Woensdag heeft de generale sy node van de gereformeerde kerken het rapport van haar deputaten voor onderzoek naar de stand van het geestelijk leven in de gere- In april a.s. nader advies (Van i ■erslaggei genomen. Bij dit stuk was een rapport van de commissie der synode, die het deputatenrapport in voorbehandeling had; vervol gens het antwoord van deputaten op het commissierapport en einde lijk een tweede rapport van de commissie. De inhoud van het deputatenrapport is indertijd gepubliceerd. Het komt hier op neer, dat de achteruitgang van het geestelijk leven (de verschraling) aan verschillende omstandigheden te wijten is. De invloed van de enorme techni sche vooruitgang met de haar vergezel lende overschatting van de waarde der aardse goederen, de verhoging van het welvaartspeil, de industrialisatie van de arbeid en het jachtige levenstempo spre ken allemaal een woordje mee. Weliswaar worden telkens ongedachte, vrijmoedige getuigenissen van geloofsze kerheid gehoord en niet minder verras sende bewijzen van toegewijde liefde aan de Heer en zijn dienst gegeven, maar te veel ontbreekt het ootmoedig diepe schuldbesef, het verwachten van Jezus' toekomst en het beoetenen van dejhoe he, aaMeraen de beloftei gemeenschap met de .broeders en de j bet eVangelie in het geloof, noodzakelijk dienst aan de wereld. meebrengt een daadwerkelijke beleving Dit alles is gebleken bi, een onder- v„ betjhri.tendo,» In geita .be roep eb zoek in verschillende plaatsen, ingesteld bedr|jf door het Geref. Sociologisch Instituut.] De prediking. maff niet tijdloos zijn; de predi- het huisbezoek enz. enz. Daarnaast wordt opgemerkt, dat ouder lingen te weinig geschoold zijn, dat de zielszorg van predikanten in het gedrang komt, dat er geen vaste lijn in de cate chese wordt getrokken als gevolg van vele soorten catechisatieboekjes e.d. De commissie in de synode stelde voor om al de door diverse rapporten verkregen gegevens door onderling i leg van deputaten en commissielede; danig te ordenen en te formuleren, dat het resultaat daarvan aan de kerkeraden ter overweging en ter behandeling kan worden toegezonden. Aan de kerkeraden zou tevens ge vraagd worden toe te zien, dat door de leden der kerk dagelijks bij schriftle zing, door rheditatie en gebed de per soonlijke omgang met God gezocht wordt. Er moet "verder bij de leden op aangedrongen worden, dat zij zich beke ren tot een trouw, ootmoedig, ver derend en vruchtbaar kerkgaan. Prediking Vervolgens dient ervoor gewaakt te worden, dat de prediking als hoofdtaak behoudt het evangelie van de rechtvaar diging van de zondaar te verkondigen, een diep evangelisch schuldbesef op t nadruk op te leggen. (Van een onzer verslaggevers) Nader beraad over de voorstel len inzake het aanvaarden van nieuwe zendingstaken, heeft- er toe geleid dat de generale synode der gereformeerde kerken besloot om voorlopig zulke taken te aan vaarden in Argentinië, Brazilië, Ruanda-Urundi en West-Pakistan, de terreinen dus, waar men reeds waarnemingen heeft gedaan. zal thans niet genomen worden. Een zendingstaak draagt een functi oneel karakter en vergt slechts een be perkte personeelsbezetting. Niet elke zendingstaak behoeft uit te groeien tot een zendingsterrein. De synode besloot haar instemming te betuigen met het voornemen van de zen dende kerken om samen met generale zendingsdeputaten te komen tot vorming van een commissie, die zich belast met de voorbereiding en de uitvoering genoemde taken. De oudste presbyteriaanse predikant van Amerika dr. Arthur Judson Brown werd gevraagd wat hij iemand die oud "wilde worden zou aanraden. Zijn recept was: „Niet sterven." Voor dc slanke lijn! Prof. Reinders wordt bedreigd Mevrouw prof. dr. Reinders, hoogleraar aan de landbouwhoge school te Wageningen, die begin van deze maand op straat in de schouder werd geschoten door één van haar studenten, heeft bij de politie aangifte gedaan van bedreigingen per teleroon. Volgens prof. Reinders is er tweemaal opgebeld door een onbekende die haar toevoegde: ,.U gaat er toch aan" of woorden van die strekking. De politie stelt een onderzoek in. De hoogleraar is thans in zoverre her steld van de haar toegebrachte schot wond. dat zü weer examens kan afne men. Ook maakt zij weer korte wande- Aan de deputaten werd opgedragen maatregelen te treffen voor het ter be schikking stellen van een hoogleraar in de dogmatiek van de theologische fa culteit te Ellsabethvllle (Kongo). Dè kosten van deze docent komen in 1960 en 1961 voor rekening van de zen dende kerken. De genomen besluiten worden mee gedeeld aan belanghebbende kerken in Indonesië. Zuid-Amerika, West-Pakistan; aan de Christian Reformed Church in Amerika en de gereformeerde- en ne- derduits-gereformeerde kerk van Zuid- Afrika; en aan de Société Beige des Missions Protestantes au Kongo en de gereformeerde oecumenische synode. Beroepingswerk Bleskensgraaf; door de generale synode tot predikant voor buitengewone werkzaamheden (geestelijke verzorging collectief gehuisveste gerepatrieerden in de vier noordelijke provincies): S. v. d Linde, voorheen predikant in Indonesië, wonend te Deventer. te Zuid-Beijerland. Beroepbaarstelling: dr. A. Wind. zen dingspredikant van de Geref. Kerk in Sneek, die onlangs van Midden-Java met verlof kwam. kan wegens gezinsomstan digheden niet terugkeren. Met ingang van 1 april is hij beroepbaar. Adres: Loos- drechtseweg 51. Hilversum. Eveneens is beroepbaar ds. P. van Vliet, zendingspre- dikant van Rotterdam, adres: Pelikaan- weg 15, Soest GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Opende-Surhuisterveen: J. D. Janse. kand. te Breda. GEREFORMEERDE GEMEENTE Beroepen te St. Annaland: Chr. van Dam te Rotterdam-Zuid; te Giessendam: A. Elshout te Utrecht. Bedankt voor Boskoop: A. Elshout te Utrecht. BOND VAN VRIJE EV. GEM. Beroepen te Gorinchem, tevens als pred. voor de Binnenlandse Zending: J. Moerland te Wormerveer, tevens predi kant voor de B.Z. de gemeen- iapr noe zij zich als loderne leven te ge leiding geb ieden over de vra; christenen in het dragen hebben. Aan het eind bevatten de voorgestel de besluiten nog een aantal wenken, de gebeden 'in de eredienst (geen op somming van allerlei noden der chris tenheid maar een stelselmatig bidden, nu eens voor deze, dan weer van een andere nood, meer in bijzonderheden en hartgrondiger). De kerkdienst moet zo ingericht zijn, dat ook de vreemdeling aanstonds aan voelt. dat het hier gaat om een ont moeting van de gemeente met haar God. Ook diept,..men zich toe te','leggen op decentralisatie' door forming van kleine gemeenschapskringen, etcetera. Hoe meer"""lê3«f)Sbr in IhgT^ket-kcvyerk ingeschakeld®3®*^«---«■ hoe flft'èf? De jeugd geprezen Menigeen oefende ernstige kritiek op de uitkomsten van het G.S.I.-onderzoek, j Speciaal ouderling B. Geleijnse te Doe- tinchem deed dat. Hij meende ook, dat de ondervraagde plaatsen (Amsterdam- C., Drachten, Ecfde en Goes) niet re presentatief waren voor de situatie in heel de gereformeerde kerken. Ds. A. S. Timmer te Rotterdam mis te in het deputatenrapport een hoofd stuk over de achtergronden 1 verschraling. Zelf zag hij dc enige uit weg in een intensievere pastorale zorg. Het menselijk contact spreekt vandaag sterk aan. Meer dan vroeger hebben dc mensen behoefte aan „begeleiding". Ouderling K. Eleveld te Smilde meende, dat het adagium van Worm- ser ..leer de natie haar doop verstaan en de natie is gered" weer gehoor moest vinden. Ds. B. Wentsel te Ridderkerk de. dat de kerkvisitatie een groot manco vertoont, anders had het met de gemeenten nooit zover kunnen ko men als het rapport openbaar maakt. De jeugd kwam er in de discussie goed af, werd zelfs menigmaal gepre zen. Ds. H. Th. van Munster te Go rinchem vertelde dat in zijn jongenstijd te Amsterdam naar de jeugd vrijwel niet werd omgekeken, maar dat nu in pastorale gesprekken de jeugd uitste kend voor de dag komt. Jongeren zijn in de kerkgang vaak trouwer dan hun ouders. De heer T. Spaan te Leidschendam toonde veel waardering voor jonge ouderlingen. Ze mogen dan de kerkelij ke ervaring (en terminologie) van oude re opzieners niet hebben, zij weten dik wijls heel goed waar het op aankomt het persoonlijk geestelijk leven. Ook ds. W. Schouten te Utrecht-Noord had goede ervaringen van de jeugd. Hij vroeg zich echter af. hoe het kwam dat de ..middenmoot", die twintig a dertig jaar geleden tot de destijds ook zo geprezen jeugd behoorde, thans veel ontrouwer is dan de jongeren. Nieuic overleg de deputaten sprak dr. Vlaardingen. Namens ipporteerde prof. dr. A. D. R. Polman te Kampen. Dr. Kraan het midden of de door het G.S.I. verkregen gegevens zoveel nieuws brachten. In ieder geval ligt nu een wetenschappelijk verantwoorde situatie schets ter beschikking. Eind van deze bespreking was, dat de synode besloot een commissie te benoe- bestaande uit twee deputaten en commissieleden (resp. prof. dr. W. H, Gispen, ds. J. Overduin, ds. G. F. Hajer en prof. Polman) met opdracht om zo spoedig mogelijk de definitieve i tekst van het rapport over de stand van Zoals tc verwachten was, werd dc j het geestelijk leven vast te stellen cn synode in de discussie door een golf daarin de synode te adviseren hoe ver van welsprekendheid overstroomd. Zes-'der in deze gehandeld moet worden. In tien sprekers kwamen aan het woord.; de aprilzitting der synode hoopt en het „bij ons in Dinges" van de lucht. niet J dan een verantwoorde beslissing i Voor de Heiland officieel nog maar een woord heeft gesproken stelt Johannes de Doper vast wat Zijn taak zal zijn: ,jZiet het Lam Gods dat de zonde der wereld wegneemtVan geen mens is dit ooit gezegd. Wij kunnen zonden goed praten, zonden vergeten, maar zonden wegnemen kunnen wij niet. Deze woorden van de Heiland gelden in de eerste plaats voor ieder afzonderlijk. Let er op dat Hij niet alleen de gevolgen van de zonden wegneemt. Dat heeft Hij inderdaad ook gedaarg Hij droeg die gevolgen, namelijk het oordeel van God en de:, dood, aan het kruis van Golgotha. Maar Christus kwam om meer te doen. Hij kwam de zonde zelf wegnemen. Het woord wordt niet in het meervoud gebruikt, maar in het enkelvoud. Niet de zondige daden worden bedoeld, maar het zondige hart, de zondige natuur. Daarom lezen we in de bijbel dat Hij niet alleen de zonden droeg, maar volgens Paulus voor ons zonde werd. Maar zijn wij dan niet „geneigd tot alle kwaad"? Ja, maar dan kan Hij alleen onze zonde wegnemen door ons een geheel nieuw begin en een geheel nieuwe natuur te geven. En dat heeft Christus nu inderdaad voor ons gedaan. Maar deze woorden gelden ook voor de wereld in zijn geheel. Nog zien wij het niet, maar als Hij straks wederkomt zal er een nieuwe hemel en een nieuwe aarde komen, een wereld zonder tranen. DE GAULLE'S TEGENSPELER Ie als president op te volgen, voor rijk, weigerde Pinay dit aanbod b het geval deze zou komen te over- de generaal te aanvaarden. De Gaul- schikbaar zou stellen. Deze redenering gaat te worden toegegeven, dat Pinay Baumgartner, president van de Bank al moet van Frankrijk en geestverwant van Pinay, neemt nu de opengevallen bitieus genoeg is om een dergelijke plaats in. Ook hij tracht de indruk mogelijkheid in zijn overwegingen te wekken, dat het werk van Pinay te betrekken. Wel lijkt het aanneme- zal worden voltooid. Het is echter de lijk, dat Pinay in de naaste toekomst vraag, of hij dit lang zal kpnnen vol- Pinay heeft in de afgelopen weken uit de politiek terugtrekt. steeds geweigerd, zelf ontslag te i Pinay, die in Frankrijk toen bleek, dat het geschil groot prestige beschikt, zal zich bin- met premier Debré en minister Jean- nen niet al te lange tijd door de om- neney geen enkele kans op een re- standigheden gedwongen zien het geling bood. Hij wilde De Gaulle beleid van De Gaulle op alle terrei- dwingen, een keus te doen, en durf- nen van de nationale en internalio- de dit te riskeren, omdat hij ervan nale politiek te gaan bestrijden, overtuigd was, dat de president dit Als gevolg daarvan kan een herori- functie geen wezenlijke invloed zou voudiger worden. GROEIEND ONBEHAGEN Frankrijk kan worden gezien als geslagen weg willen volgen. Dit geldt een uiting van groeiend onbehagen niet alleen voor de economische en over het beleid van president De financiële politiek, maar ook en voor- Gaulle. En de wijze, waarop het ont- al voor de politieke en militaire sa- slag zijn beslag kreeg, zal het pres- menwerking met Frankrijks bond- tigc van dc generaal niet ten goede genoten. komen. De verwijdering, die generaal De extremistische groeperingen In Al- de Noordatlantische Verdragsorgani- Geen bijdrage voor „Kwikkie" j die zich meester heeft gemaakt I belangrijke groeperingen, op j steun De Gaulle meende te mogen Want zelf is Pinay er nog lang niet overtuigd, dat zijn rol Kwam objectiviteit in het gedrang? (Van een onzer redacteuren) tegenslag gehad bij de pro ductie van haar eerste jeugd film, die dit jaar zou wórden op genomen. De staatssecretaris van o., k. en w. heeft namelijk laten weten dat hij- het verzoek om een subsidie uit het Filmpro ductiefonds voor Nederlandse films meent te moeten afwijzen. Gevraagd was om een garan- tiebijdrage van 25.000 gulden. De totale kosten van de film zouden 50.000 gulden bedragen. De dwerg keek in het gat, floot nogmaals en wenkte een metgezel hem te volgen. Weer kwam een magere arm met een lamp tevoorschijn en weer verscheen een kleine gestalte, dit keer echter in de vorm van een vrouw. Ook zij droeg een eigenaardige muts en een roodzijden kleed, doch haar Jurk was van een veel grilliger maaksel en bovendien be slikt met veelkleurige lappen en linten, waardoor ze enigszins het uitzicht verkreeg van een gooche laar of een grappenmaker, zoals men die soms zijn kunsten ziet vertonen. Beide dwergen waren aartslelijk en krom. doch uit beider donkere ogen onder kroezelige wenkbrau wen straalde niettemin een wonderlijk licht -dat scheen te wijzen op een ongemeen helder verstand en een verrassende radheid van geest. Dit was zelfs in zoverre het geval, dat het afzichtelijke van hun gelaatstrekken er min of meer door werd verzacht. Als aan de grond genageld keek Sir Kenneth toe. terwijl het onaantrekkelijke paar bedrijvig begon heen cn weer te lopen om met de bezems het stof tc verwijderen dat zich hier en daar op de vloer had gevormd. Terwijl ze dit deden maakten ze ze nuwachtige. vreemde gebaren en stieten af en toe onverstaanbare klanken/ uit. j even later in de onmiddellijke nabijheid van de ridder kwamen bleven ze plotseling staan, staken de lamp voor zich uit en keken hem stom verbaasd aan. waarna ze beiden schril en kirrend begonnen te lachen, met een snijdend en piepend geluid dat hem als een onheilspellend teken in de oren klonk. De toon die ze uitstieten was zo ijselijk dat Sir Kenneth een huivering niet kon onderdruk ken, waarna hij hen aansprak om hen te vragen wie ze waren en wat ze hier kwamen verrichten, op een plaats die zij met hun misselijke gebaren en afschuwelijk geroep ontwijdden. Ik ben de dwerg Nebectamus, antwoordde het mannelijke gedrocht met een stem die even scherp was als het gekras van een raaf. SIR WALTER SCOTT hoge. Toer En ik ben Guenevra, zijn vrouw en zijn schat, vervolgde zijn gezellin op een zo mogelijk nog doordringender toon. Waarom bent u hier? vroeg de ridder opnieuw, nu helemaal gelovend dat hij niet met menselijke wezens had te doen. Ik ben de twaalfde Imam. riep nu de dwerg met potsierlijke deftigheid, ik ben Mohammed Mo- hadi, leider en gids der gelovigen. Honderd paar den staan klaar, gezadeld en wel. in de heilige stad alsook in de stad van toevlucht Neen. zonder gekheid, heer, vervolgde de man, wij zijn ongelukkige prinsen die leefden onder de hoede van koning Guido van Jeruzalem tot die door goddeloze ongelovigen uit zijn land werd verdre- Stil! klonk nu een stem langs de kant waar de ridder daarstraks was binnengekomen, scheer u weg. gekken die jullie bent. De dienst is ten ein de! Nauwelijks hadden de twee dwergen dit bevei gehoord of ze stieten een onverstaanbaar gefluister uit, bliezen hun lampen uit en verdwenen terug door het gat de ridder eens te. meer alleen latend in een volstrekte stilte. Verbaasd en niet wetend wat hij van dit alles moest denken keek Sir Kenneth om zich heen zon der er evenwel in te slagen in de duisternis iets te ontdekken. In sommige opzichten was hij de opvat tingen van zijn tijd heel wat vooruit en voor gek ken en krankzinnigen koesterde hij niet meer de verlammende schrik die veel van zijn tijdgenoten nog kenden en in normale omstandigheden zou hij om het schouwspel, dat hij zoeven had gadegesla gen, dan ook hartelijk hebben gelachen. Thans ech ter rees binnen in hem een vreemde onrust, voor namelijk te wijten aan het feit dat de onverwach te ontmoetingen zich wel bijzonder snel opvolgden zonder dat hem tijd werd gelaten de gevolgen er van behoorlijk te verwerken. Veel tijd om na te denken werd hem echter niet gegund, want enkele minuten later ging de deur, waarlangs hij was binnengekomen, langzaam open en een zwak schijnsel wees erop dat op de drem pel een lamp was geplaatst. Hij liep er naartoe en vond achter de deur de kluizenaar die er plat op de buik lag, in dezelfde nederige houding waarin hij hem reeds daarstraks had gezien en waaruit hij waarschijnlijk niet was opgestaan gedurende heel de tijd dat zijn gast in de kapel had vertoefd. Alles is nu voorbij, zei de heremiet toen hij de ridder hoorde naderen, en het ogenblik is aangebro ken om ons van deze plaats terug te trekken. Neem dus de lamp en leid mij naar beneden, want ik mag mijn ogen niet ontbloten voor ik dit heilig oord gat zelfs vragen te stellen, zo was hij vervuld van een blijdschap om wat hij had meegemaakt. Toen ze eindelijk opnieuw in het voorvertrek van de spe lonk waren aangeland, verbrak Theodorik de stilte en zuchtte: De veroordeelde zondaar is terug in zijn kerker en wacht op de dag dat de gevreesde rechter zijn verdiende straf over hem zal uitspreken. Terwijl hij dit zei trok hij de sluier van voor de ogen weg, legde hem terug in de nis en vervolgde gejaagd: (Wordt vervolgd) De staatssecretaris heeft zich laten leiden door het advies van de commissie, die naast een aantal ambtenaren ook wordt gevormd door vertegenwoordigers uit het bioscoopwezen. De Bioscoopbond neemt in Nederland een monopolieposi tie in. De Christelijke Filmactie was op het idee gekomen om een eigen jeugdfilm te maken, toen het haar onmogelijk werd gemaakt om nog langer gebruik te ma ken van Amerikaanse jeugdfilms van Mary Field. Deze films werden geleverd door een verhuurkantoor dat ook films leverde aan de Nederlandse bioscopen. De jeugdfilms werden echter vrijwel niet in bioscopen gedraaid, omdat zij geleverd worden op 16 mm. Dit verhuurkantoor heeft echter de levering van de films gestaakt. Bij na vraag bleek dat het kantoor was op gebeld door een bestuurslid van de Bioscoopbond die zei: U moet het na tuurlijk zelf weten, maar het kon wel eens zijn dat als u doorgaat met het verhuren van deze films aan de Cefa- kringen, uw films door de bioscopen zouden worden geweigerd. Jeugdfilm Toen heeft de Cefa besloten om een eigep jeugdfilm voor kinderen van 8 tot 16 jaar in circulatie te brengen. Op aan raden van een vertegenwoordiger van de Regeringsvoorlichtingsdienst werden Pe ter Koen als regisseur en Didier van Koekeraberg,>als cameraman aangetrok ken en werd een aanvraag ingediend om een subsidie. Deze film zou zich op een geheel nieuw terrein bewegen dat nog niet door de Bioscoopbond en het Nederlandse bio scoopwezen was betreden. Het heeft de Cefa-leden dan ook ten zeerste verbaasd dat deze zeer geringe subsidie, die in geen vergelijking staat tot wat de an dere Nederlandse films nodig hadden is geweigerd. Als reden werd opgegeven dat de artistieke prestaties van de regisseur niet van die aard waren dat een sub sidie verstrekt kon worden. Merkwaar, dig is dat in het verleden wel subsi dies verstrekt zijn aan Nederlanders die geen enkele prestatie hadden gele verd op filmgebied en herhaaldelijk geleid hebben tot fiasco's, terwijl Peter Koen veel ervaring heeft opgedaan als t.v.-regisseur. In Ccfa-kringen ziet men deze afwij zing- als een bewijs van de monopolie positie van de Bioscoopbond. Hoe sterk de Invloed van de bond op de adviescom missie is blijkt wel alt het feit dat bei den zetelen in hetzelfde gebouw*, name lijk de Jan Luykenstraat te Amsterdam. Weerlegde de nazi-aanklacht van landverraad "TkE advocaat van de Duitse bisschop Dibelius, Friedrich Gollert, die hem verdedigde te gen de beschuldiging van land verraad in de dagen van Hitier is zojuist overleden. Zijn sterven heeft de aandacht van de wereld opnieuw bepaald bij het feit dat bisschop Dibelius zich tweemaal heeft moeten verdedigen tegen de macht en vergoddelijking van de staat. De Duitse bisschop staat voor een moeilijke synode waar onder mee sproken zal worden over zijn ge schrift „Obrigkeit". In dit kleine werkje heeft hij gesteld dat een staat die het recht met de voeten treedt Volgens de heer Hoek. die wij over deze kwestie spraken, heeft de Cefa zich door deze teleurstelling niet laten ontmoedi gen. Hij hoopt dat het benodigde bedrag alsnog bijeen zal worden gebracht uit eigen kring. De film gaat over een gezin uit Oudewater, dat gaat emigreren en speelt voor een zeer groot gedeelte in de havens van Rotterdam. Het hondje „Kwikkie" moet achterblijven, maar weet te ontsnappen en vindt zijn weg naar de boot. Vlak voor het vertrek de boot ziet de 12-jarige zoon hoe het hondje wordt aangereden. Hij holt de loopplank af om het te helpen. Maar terwijl hij met het beestje bezig is vertrekt de boot met zijn ouders. In Cefa-kringen is de vraag gerezen of de overheid in deze beslissing wei vol doende objectiviteit heeft betracht en zich niet te zeer heeft laten leiden door de invloedrijke Bioscoopbond, die zijn positie niet graag doorbroken ziet. niet erkend kan worden als met god delijk gezag bekleed te zijn. Dit is de tweede maal dat hij dooi" een geschrift in moeilijkbeden komt In de' jaren van 1934 tot 1936 kwam Dibe lius in strijd met Hitier Hij pu bliceerde toen zijn geschrift „Vrede op aarde", en werd aangeklaagd we gens landverraad. Zijn advocaat was Gollert. De nazi's hebben toen geprobeerd om. de advocaat zover te krijgen dat hij de verdediging neerlegde. In bedekte ter men beloofde een van de hoogste lei ders hem zelfs grote toekomstmoge lijkheden als hij op het voorstel zou ingaan. Goilert wees dit af door te zeggen dat hij zijn geweten gehoorza men moest wat ook de gevolgen zou den zijn. Hij heeft het proces gewonnen en Di belius werd vrijgesproken. De laatste woorden die de Duitse biséchop sprak gelden ook voor de overleden verdedi ger: „Het geweten is het stopbord voor de staat." Friedrich Gollert werd 56 jaar. Gisteren vond de Eouwplech- tigheid plaats die geleid werd door bisschop Dibelius. Prov. Commissie voor kerk en samenleving in Drenthe ingesteld. De provinciale kerkvergadering van de Hervormde Kerk van Drenthe heeft besloten een „Provinciale Commissie voor Kerk en Samenleving" in te stel len. Dit orgaan zal zich bezig houden met de problematiek rond de industrie kernen en rond die gebieden, die drei gen ie worden leeggezogen. Als primai re industriekernen zijn aangewezen: As sen, Emme 1, Hoogeveen en Meppel. én als secundaire kernen: Coevordcn, Ro den en Zwartemeer. De provinciale kerkvergadering zag het als een gevaar dat in industrieker nen de kerk niet in staat zaï zijn de toevloed van nieuw ingekomencn op te vangen, terwijl het in die gemeenten, die vele kerkleden zien vertrekken moei lijk zal worden een goed kerkelijk le ven in stand te houden. In sommige plattelandsgemeenten is het al moeilijk de kerkeraden weer voltallig te doen

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2