Jlicuiue gtiterfje ÖTourant Watersnood in Tuindorp Oostzaan (Amsterdam) Overstroming van dijk langs zijarm van Noordzeekanaal Chroesjtsjef zendt ruim een miljoen man naar huis Duizenden mensen geïsoleerd Rampenfonds paraat Jongen in wak verdronken Geheel Europa in de kou Qpkl DONDERDAG 14 JANUARI 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel 31441 ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter Familieberichten f018 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58938. Veertigste jaargang no. 11768 i Dr. E. DIEMER CHRISTEL1JK-NATIODIAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasticii is gijebleutn myn hert in legljenspoef Interview met JOUWE Wat gebeurt er ii FRANKRIJK Reis naar DE WEST FEN DIJK VAN HET ZIJKANAAL H. van het Noordzeeaknaal bij Tuin dorp Oostzaan (gemeente Amsterdam) is vanmorgen tegen zeven uur doorgebro ken. Duizenden personen zijn hierdoor in hun woningen geïsoleerd. Tot nu toe hebben zich geen persoonlijke ongeluk ken voorgedaan. Met de evacuatie van 8700 van de 15.000 bewoners is men thans bezig, waarbij men krachtige steun ontvangt van militaire zijde. Aanvankelijk had niemand er erg in, dat de ogenschijnlijk onschuldige door braak zulke afmetingen zou aannemen. Zelfs 0111 acht uur leefden de bewoners van het ondergelopen deel van Amster dam-Noord nog in de veronderstelling, dat er niets ernstigs aan de hand was, maar een uur later was het al onmogelijk zonder hulp van buitenaf weg te komen. Van de zijde van het Nationaal rampenfonds deelde men mee, dat met-het Rode Kruis in de kantine van de Amsterdamse droogdok Maatschappij in Amsterdam-noord een evacuatiecentrum is ingericht. Aan de Bond voor redding van drenkelingen is verzocht vletten gereed te houden. De afdelingen IJmuiden, Haarlem en Zandvoort staan gereed om op het eerste sein hulp te verlenen. Aangezien de werkzaamheden voorlopig op wer kelijke hulpverlening gericht zyn, heeft het rampenfonds nog geen beslissing genomen ten aanzien van een eventuele financiële hulpactie. Veel hulp Opgesloten Het langzaam stijgende water had tegen elf uur reeds de grens van de Meteoi weg en de Klaprozenweg van het ti dorp bereikt. Dit betekent, dat het groot ste deel van Tuindorp-Oostzaan (rijim 15.000 inwoners) blank staat tot het tutti-frutti-dorp. Het westelijk deel het tuindorp ligt dieper en daar staat het water dan ook het hoogst, namelijk een meter. Volgens deskundigen kon het niet hoger komen dan een meter vijfen zestig. Daarom werd in allerijl getracht zoveel mogelijk mensen in veiligheid te brengen. In de vinnige koude waren politiemannen en personeel van andere gemeentedien sten, aangevuld met militairen, marine personeel en B.B.-ers, met hoge lieslaai zen aan door het vrij sterk stromendi water-te waden o-m vrouwen, kinderen ei ouden van dagen naar de talloze autobus sen, die aan het einde van de Klaprozen- weg waren opgesteld, te brengen. Voor lopig werden zij ondergebracht in gebou wen van de Nederlandse dok- en scheeps bouwmaatschappij. Er waren aan het eind van de morgen nog honderden bewoners op de bovenverdiepingen van hun hui- (Advertentie.) -BALANS- OPRUIMING Coupons voor spotprijzen ENORME PRIJSVERLAGING KARPETTEN LOPERS GORDIJNSTOFFEN ir VITRAGE VLOERBEDEKKING LINOLEUM LINOFELT BALATUM BULTHUIS n BOTERMARKT 23 mm Van officiële zijde was de belangstelling groot. Onder anderen waren de commis saris der Koningin in Noordholland, dr. M. J. Prinsen, en de burgemeester van lV7ie vanmorgen van Zaandam naar het Tuindorp Oostzaan over de smalle hoge Oude Waterlandse zeedijk kwam, kon de ellende zien van angstige boeren, die hun varkens en paarden over de dijk trachtten te redden. In polder 8, waarin wat boerderijen, stallen en tuinhuisjes staan, steeg het water snel hoger. De eerste verdiepingen stonden al spoedig onder water. Troosteloos dwarrelde bovendien de sneeuw op de daken neer* Ettelijke bewoners poogden nog tot het middel door het ijskoude water wadend de dijk te bereiken. Verschillende auto's stonden tot de motorkap in het water. Een lange file van door het water verdrevenen had zich op de gladde zeedijk verzameld om anderen op het droge te trekken. Een Rode Kruis-helper droeg een in een deken gewikkeld meisje van tien jaar de dijk. Met een toevallig langs ko mende auto kon dit roodvonk patiëntje in veiligheid worden ge bracht. De politie, daarbij gesteund door de marechaussee, had handen vol werk met het regelen van het ver keer op de zeedijk en de in het ver lengde daarvan liggende Oostzaner dijk en andere dijken in de buurt. Allen, die er niets te maken hadden, werden doorgestuurd, zodat het hulpverleningswerk zo goed moge lijk kon functioneren. Het gat waarmee de ramp begon, ont stond naast een watergemaal. Aanvanke lijk was het ruim dertig meter breed, waardoor het water van het juist uitge diepte zijkanaal H. vrij toegang kreeg. La ter werd een kleine 50 meter breed. De ten, onder leiding van ANWB-directcur De oorzaak van de doorbraak is nog niet met zekerheid aan te wijzen. Het is niet onmogelijk dat de zware auto's, die dagelijks naar het kruitmagazijn in de buurt rijden, het dijklichaam hebben aangetast. Ook is men bezig geweest een aantal palen te slaan, waarlangs woonschepen kunnen wor den gemeerd, wat eveneens schade lijk voor de dijk geweest kan zijn. Overigens verdiept men zich daar o het ogenblik nog niet in: het hulpve?! ningswerk heeft voorrang. daardoor slechts langz; er steeds meer mensen uit de polder w er- Later werd bekend, dat er 8700 mensen nog voor de nacht hun woningen moeten verlaten. De rest van het 15.000 zielen tellende tuindorp Oostzaan loopt geen ge- Hoewel er wel mensen van streek wa ren, ontstond er geen paniek. Weliswaar kwam het water tot het eind van de mor gen steeds hoger, maar men ontdekte al spoedig, dat men op de bovenverdiepin gen der huizen in elk geval droog zou blijven. Het hoofdbestuur van het Rode Kruis gaf aan het eind van de morgen de ge zagvoerder van het hospitaalschip J. Hen ri Dunant opdracht naar Amsterdam op te stomen om als hospitaal- of evacuatie schip dienst te gaan doen. Ook zijn vijftien dinghies van het ma rinevliegkamp Valkenburg naar het rampgebied vertrokken De pontonniers van Keizersveer zijn onderweg met mo- torvletten. Een aantal hiervan moest ech ter in de Biesbosch blijven, omdat de vletten eigenlijk bedoeld zijn om bij hoog water daar de bevolking te evacueren Daar in de Biesbosch echten thans geen gevaar te duchten is, zijn er zoveel mo gelijk vletten ter beschikking gesteld van de Amsterdamse autoriteiten. Evacuatie Tuindorp-Oostzaan een van de uitlopers van Amsterdam tussen de hoofdstad en Zaandam. Amsterdam, mr. G. van Hall, in het ramp gebied aanwezig. De territoriale comman dant Noordholland heeft twee compag nieën van het regiment Van Heutsz be schikbaar gesteld. Bovendien verlenen een compagnie van het depot intendance en het 105e technische dienst basiscom pagnie met zwaar materieel hulp. De Ne derlandse territoriale bevelhebber, luite- •generaal C. J. Valk, gaf een com pagnie pontonniers uit Keizersveer op dracht naar Noordholland te vertrekken. Het Rode Kruis rustte in Den Haag een aantal vrachtauto's van de noodkolonne uit met honderden bedden uit het cen traal rampen magazijn. Ook de Wegen wacht werd in staat van alarm gebracht. Twintig minuten na de eerste melding waren reeds zes mannen op weg naar de plaats van de dijkdoorbraak om daar alle mogelijke hulp te verlenen: van het ver helpen van motorstoringen tot eerste hulp toe. Om tien uur vertrokken nog drie in spectiewagens met vijftien wegenwach ten, onder leiding van ANWB-directcur IJ. Rienstra en hoofdinspecteur A. J. M. Moskeuvel. De drie wcgcnwachtploegen hebben elk de beschikking over een mo biele radio-installatie. Chaos In het ondergelopen tuindorp vielen de gas- en elektriciteitsvoorzieningen uit, evenals de telefoonverbindingen. Om twaalf uur steeg het water nog steeds. Aan de meest westelijke kant van het tuindorp stonden de redders toen tot de liezen in het ijskoude wa ter. Met kleine bootjes, vletten en zandbakken, afkomstig van plaatselij ke bedrijven, werden bewoners uit de huizen gehaald en naar de Oostzaner- dijk gebracht, waar overigens een chaos heerste. Allerlei vrachtwagens met opleggers en personenauto's stonden in een schier on ontwarbare knoop bijeen. De gemeente bussen, die de evacuees naar Amsterdam n brengen hadden de grootste weg te komen. De droeve menigte op de dijk, bestaande uit drijfnatte man met volgeladen kinderwa- huilende baby's, verminderde Tegen twaalf uur kwam de in volle gang. In snel tempo voeren de vele platte vaartuigen, waarover men de bechikking had gekregen, af en aan met bewoners van het westelijk deel van het Tuindorp. De evacués waren aanvanke lijk meest vrouwen en kinderen. De ver kleumde slachtoffers hadden vaak huis dieren en kleine persoonlijke bezittingen bij zich. Bij aankomst aan de Klaprozen- weg werden zij direct in autobussen gezet en zo vlug mogelijk naar het opvangcen trum van de N.D.S.M. en naar de kantine van het marine-etablisement overge- Grote scholen haring langs de kust Op slechts enkele mijlen uit de Neder landse kust, ter hoogte van Egmond aan Zee, hebben Urkse en lJmuidense vissers gisteren grote scholen jonge haring ont dekt. Twaalf kotters, die in span vissen en die een teleurstellende haringvisserij in het Engelse Kanaal en bij Breskens achter de rug hadden, zetten de netten uit en vingen ter hoogte van Egmond zeer veel haring. In één uur wist een span kotters 500 kisten van elk 50 kilo haring scheep te halen. De aanvoer van 16 scheepjes gistermorgen te IJmuiden bestond uit 1770 kisten. Toch Mirages voor Indonesië In kringen van de luchtvaart industrie te Parijs verklaart men, volgens Reuter, dat binnenkort een beslissing van de Franse regering te verwachten is over de vraag of een Indonesisch verzoek om levering van Mirage-straaljagers kan worden ingewilligd. De onderhandelingen over de ver koop zijn bijna voltooid, maar zij worden opgehouden door het wach ten op een besluit der regering over de politieke kant van de zaak. Frankrijk heeft zich tot dusverre ge houden aan de overeenkomst van 1949, die bepaalt, dat Frankrijk geen militaire uitrusting aan Indonesië zal verkopen, die gebruikt zou kunnen worden voor een aanval op Nederlands Nieuw-Guinea. De Franse regering zou verstoord zijn over Nederlands besluit om de Nederlandse luchtmacht met Amerikaanse Starfighters in plaats van met Franse Mirages uit te In Franse kringen kon men nog geen inlichtingen geven over het aantal toe stellen, dat Indonesië nodig heeft. Sukarno heeft bij besluit de samen stelling van zijn opperste adviesraad ge regeld. Deze zal bestaan uit de leden van het huidige parlement, voorts 94 verte genwoordigers van provincies en afzon derlijke bestuursdistricten en 200- verte genwoordigers van groeperingen der be volking, onder wie 40 boeren, 40 arbei ders en beambten uit de industrie, 45 militairen, enz. Als de temperatuur ver onder nul daalt en sneeuw neerdwar relt uit een loodgrijze hemel, heeft ieder zo zijn eigen ge dachten. Voor de jeugd is het misschien louter pret, voor mensen die dagelijks langs de weg moeten zijn is het een zware opgaaf. Maar hoe men er ook over denkt niemand van ons hoeft de dieren te vergeten. En dat zal het doel geweest zijn van de „demon stratie" die de eenden in het Amsterdamse Vondelpark le ken te houden. Met wat brood en een bijt in het ijs zijn ze tevreden denk aan de vogels. CHROESJTSJEF wil de omvang der Russische strijdkrachten verminde ren met 1.200 000 man. Hij heeft zijn plan hiertoe vanmorgen voor gelegd aan de vergadering der Opperste Sowjet, die er zeker snel en auto matisch haar goedkeuring aan zal hechten. De Sowjet-strijdkrachten tel len nu 3.623.000 manschappen. Dat aantal zal dus tot 2.423.000 worden teruggebracht. dis de eerste kee>r dat die Sowjet- bekendmaakt hoeveel man zij onder de wapenen heefit. Chroesjtejef deed zijn mededelingen tijdens een vergadering, „Hier volgen enkele cijfers over de wyzigjngen in onze strijdkrachten in de afgelopen dertig jaar. Na de bur geroorlog, door de demobilisatie van het Rode leger en de vloot, werd de sterkte in 1927 teruggebracht lot 586.000 man. Als gevolg van de agres sie in het Verre Oosten en deg roei van het fascisme in de jaren dertig, was de Sowjctunie gedwongen haar troepen in 1937 uit te breiden tot 1.433.000 man. Het uitbreken van de Nieuwe moorden in West-Java Aanhangers van de Daroe-l-Islam heb ben vorige week zeventien mensen orr het laven gebracht en verscheidenen ge wond bij overvallen op dorpen in West- Java, aldus verneemt Ass. Press. Elf personen verloren het leven er werden zwaar gewond bij een aan-val op het dorpje Tjiteuleu Ln het oosten van regentschap Garoet op 9 januari en werden gedood en twee gewond bij overval door een bende van 150 op legerkamp in Kampoeng Baroe te Tj: nabij Tasikmalaja. Tasikmalaja is wespennest vol fanatieke opstandelingen /an de D.I., die een Islamieitische staat n Indonesië Willen vormen en reeds tien jaren strijd voeren tegen de regerings- strijdkrachten. De chef-staf van het leger, luitenant- generaal Nasution heeft onlangs ver klaard, dat het nog ten minste vijf jaren zal duren voordat deze georganiseerde en gewapende opstandelingen gepakt kunnen worden. Volgens berichten zouden 5000 tot 10.000 man zich schuil houden in West- Tweede Wereldoorlog en hel groeien de gevaar van een Duitse fascistische invasie dwong ons begin '41 de strijd krachten uit te breiden tot 4.207.000 man. Op de dag van de bevrijding, 8 mei 1945 was dc sterkte van de Rus sische troepen 11.365.000 man. Tegen 1948 was het aantal teruggelopen tot 2. 874.000. maar daarna kwam de Navo-dreiging en dc atoom-chantagc. Uit hoofde hiervan steeg de troepen sterkte in 1955 weer tot 5.763.000 man. Daarna r-lJn voortdurend troepen ge mobiliseerd". De nieuwe slenk/te van de Russiiche troepen is volgens Ohroesjtejef veel der dam drie, voorgesteld door de V.S., Enigeland en Frankrijk in 1956. Omdat over döt voorstal geen overeenstemming werd bereikt, had Rusland besloten deze unilaterale stap te nemen, zon-dor uitstel en zander voorwaarden. Overigens zal de Russische strijdmacht door de -nieuwe maatregelen niet worden verzwakt, zo vervolgde de premier. Dit is mogelijk door dc kracht der atoom-, waterstof- en naketwapens. Volgens Chroesjtisjef i.s Rusland van plian de pro- duikjtee van bemande bommenwerpers t< staken en de luchtmacht zo goed als ge heel met raketten uit te rusten. Boven dien zou een nieuw „onvoorstelbaar" wa pen dn voorbereiding zijn. „Dit wapen be vindt zich thans nog Ln de dossiers der geleerden". Bij het spelen op het ijs van een vijver bij de Pieter Zeemanstraat in Eindhoven is gisteren de negenjarige Johan Wouters in een wak terecht ge komen en verdronken. Zijn achtjarig makkertje Jan Aart, die met enige andere vriendjes trachtte hem uit het water te trekken, kwam zelf in het koude nat terecht. Hij werd door toegeschoten volwassenen op het dro ge gebracht. Het stoffelijk overschot In geheel Europa Is hel spoorweg- en egverkeer in het ongerede geraakt door de toenemende vorst In Fair ijs waamschuwde de politie de auto mobilisten., mi-et te snel te rijden met het oog op de gladde wegen In Benlijm d«aden zioh Ln dertig uur tijds 178 ongevallen voor op de gladde wegen. Dertig voeitgangers, diie door de koude bevangen waren, moesten naar het kernhuis vervoerd worden. De voornaamste verbindingsweg van met de Adnii-aliische kust is door «uw geblokkeerd. In h-et Zwitserse pla-ateje La Brevin-o het gristenen dertig graden Celsius De treinen tussen Zagreb en Split. (Zuid- Sla-vrië) konden door de sneeuw niet ver der. De wegen van Zagreb naar de AdmiatSschc kust waren onbegaanbaar door een feite Hkai Het was nog donker en het sneeuwde, toen Tuindorp- Oostzaan vanmorgen door het water overvallen werd. En uren daarna bleef het water I nog stijgen. vj RECONSTRUCTIE VAN DE AAN SE AG OP MITTERAND Op last van de rechter van instrnctic. ndré Braunschweig, is gisteren te Parijs de al of niet geënsceneerde aanslag op •minister Francois Mitterand, die drie maanden geleden dc gemoederen in Frankrijk in beroering bracht, gerecon- :rd. De hoofdpersoon van het drama, dc „pleger" van de aanslag Dahurom, de „organisator" Pesquet en het „slachtoffer" Mitterand waren aanwezig. De politie had voor dit doel een af gedankte wagen op een autokerkhof ge kocht. Dit vehikel moest de wagen van Mit terrand voorstellen, die volgens diens le zing gemitrailleerd werd door Dahuron. Dahuron moest plaatsnemen in een Dau- ph-ine van de politie. Hij kreeg een mi trailleur in zijn handen en moest schie ten op voornoemd vehikel. Om het ge val zo echt mogelijk te maken, werd met scherp geschoten. Onnodig te zeg gen dat de fotografen op eerbiedige af stand bleven. Na de sneeuw weer koude (Van ome weerkundige medewerker) Gisteravond was het hier in het westen nog langdurig helder, waardoor het kwik op het vliegveld Ypenburg tot min 9 en op Zestienhoven tot min 11 graden kon dalen. In deze avonduren daalde het kwik op het vliegveld Deelen tot min 14 graden, terwijl in het noorden al be wolking binnendreef van een sneeuw- depressie boven Duitsland. Deze bewol king breidde zich boven ons land uit en vanmorgen viel er ook in het westen al wat lichte sneeuw bij 3 a 4 graden De sneeuwdepressie trekt langzaam over Midden-Duitsland in de richting van de Rijn en doet de wind uit noor delijke richting in kracht toenemen. Achter de depressie zal met een noord oostenwind morgen weer wat koudere lucht worden aangevoerd, zodat deze ontwikkeling zeker geen einde van de Ook in Denemarken is de vorst af genomen en komen cr sneeuwstormen voor, evenals in Noord-Duitsland. Op de Zugspitze (het hoogste punt van Duits land) werd 29 graden vorst gemeten. 'armeen De Brilt verwacht tot vrij dagavond: Aanvankelijk nog plaatse lijk sneeuw, later opklarin- amw/ gen- Gangs de kust aanvan- ajjjL^J kelyk krachtige, later matige I wind tussen noord en oost. Matige, In de vroege ochtend plaatselijk stengc vorst. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN jdag 15 januari: zon op 8.43, onder maan op 18.15, andier 9.04. HET WEER IN EUROPA Hnpporten hedenmorgen 7 uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1