In Rijnstreek nog voldoende animo voor zelfkazerij Kaasdag in Alphen De Harpe Davids bewees studiezin en toewijding Nazi-dossiers onbereikbaar voor de pers Vraag- en antwoordspel bij a.r, kiesvereniging Strenger toezicht op loterijen en winkelsluitingswet Financiële zorg in Antillen NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 14 JANUARI 1960 EORGANISEERD DOOR de Kaasdagcommissie, samengesteld uit ver- tegenwoordigers der boerenstandsorganisaties zijn gisteren 51 kazen gekeurd, die waren ingezonden voor de jaarlijkse winterkaasdag. Vandaag konden de zelfkazers in „Centraal", waar hun produkten keurig uitgestald lagen, van de resultaten kennis nemen. Zij krijgen dan te horen, dat het gemiddelde aantal punten (82,6) wat lager was dan vorig jaar, toen men tot een cijfer van 85,1 kwam. Toen werden echter Slechts 42 kazen inge zonden en deze keuring bewijst alweer, dat de animo voor zelfkazerij er nog steeds is in de Rijnstreek. De kazen werden door twee jury's ge keurd; de eerste bestond uit de heren ir. K. Adema te Den Haag en W. Wind- horst te Bodegraven met als arbiter de heer G. Elings te Gouda; de andere uit de heren J. Kasbergen te Oudewater en D. Nusselder te Gouda met als arbiter de heer J. Krol te Utrecht. Bij de keuring kregen 23 kazen of 45,1 pet (v. j. 54.8 pet) de aanduiding 1ste soort; 19 of 37,3 pet (v. j. 33.3 pet) 2de soort en 8 of 17,6 pet (v. j. 11.9 pet) 3de soort. Keuringsuitslag Winnaar van de wisselbeker werd de heer P. J. van der Schie te Alphen, die 96 punten behaalde met zijn inzending, welk aantal punten ook werd behaald door G. C. Kraan, eveneens te Alphen, wiens kaas echter toch nog een kleine afwijking vertoonde ten opzichte van de inzending van de heer Van der Schie. De keuring leverde voorts het volgende resultaat op: 92 pt. gebr. Van der Meer, Alphen; 92 pt. J. W. de Bruijn, Zwammer- dam; 92 pt. D. Sol, Hazerswoude; 92 pt. gebr. Bontekoe, Boskoop; 90 pt. A. G. van Ruiteravond werd grandioos feest De grote bovenzaal van paviljoen „Afi- fauna" scheen gisteravond te klein, zo groot was ook nu weer de belangstelling voor de jaarlijkse ruiteravond, georgani seerd door de landelijke rijvereniging „Alphense ruiters". Opnieuw is daarbij gebleken, dat dit jaarlijks terugkerend festijn een der hoogtepunten is in de serie ruiteravonden, die de rijverenigingen elk seizoen in eigen gemeente houden. Er heerste de gehele avond een.zeer op gewekte stemming, die zich na afloop van het programma tot diep in de nacht handhaafde. De leiding van de avond was in handen van de voorzitter, de heer M. Ripping, die met vreugde deze grote be langstelling constateerde en allen harte lijk welkom heette. In het bijzonder be groette hij de heer N. G. Groothuijse, in specteur van politie te Alphen, de in structeur, de heer J. J. Spek te Wasse naar. en talrijke afgevaardigden van de rijverenigingen uit de omgeving, beho rend bij het streekverband Gouda. Een aantal artiesten verzorgde een uit stekend programma onder de titel „Klank en kleur voor de pikeur". De leiding was in handen van Roland Wagter, terwijl Rudi Carell de conferences verzorgde op zijn -eigen bijzondere wijze. Christiene Spierenburg zong een aantal operette-me lodieën. Ellie Westermeier bleek verhin derd maar in haar plaats bracht Annie de Reuver haar populaire liedjes ten ge hore. Tonny Bakkenes toonde zijn vin gervlugheid niet alleen aan de vleugel en op de accordeon. Een nummer muzikale zotheid werd weggegeven door het gezel schap Charley Chio en Co en Ton Cup liet zijn sprekende poppen heel wat gekke dingen vertellen. Filmavond C.N.V. trok veel belangstelling De culturele commissie van de Chr. Besturenbond heeft gisteren enkele hon derden C.N.V.-ers (het Nutsgebouw was tot de laatste plaats bezet) een voortref felijke avond bezorgd. De C.N.V .-film dienst vertoonde namelijk de fraaie kleurenfilm „Echo der bergen" met in de hoofdrollen Rudolf Lentz en Anita Gut- well. Het zijn vooral de zeldzame na tuuropnamen, ook van het dierenleven (zelfs ziet men de adelaar in zijn mach tige vlucht) in het berglandschap van Tirol, die deze film zo boeiend doet zijn. De heer W. Geerlof, voorzitter van de Chr. Besturenbond, opende de avond. Hij herinnerde aan verschillende vakverenigingsactiviteiten in het jaar 1959. Men kan echter nog niet zeggen, dat er niets meer te doen is; daarom deed de heer Geerlof ook voor dat jaar een beroep op ieders medewerking. Wat de avonden van de culturele commissie betreft, was de heer Geerlof blij met de grote belangstelling- Het. is de bedoe ling eind maart of begin april nog een avond te geven. Als voorfilm kreeg men flitsen van de viering van het gouden C.N.V .-jubileum met helaas wat wazige opnamen. 's Middags genoten de kinderen in groot aantal van de film „Kalle leeft in spanning". Damnieuws Doordat het eerste tiental van de Al phense Damclub gisteren opnieuw in de hoofdklasse competitie verloor; dit keer van SDV in Sassenheim, zullen de Alphenaren degradatiewedstrijden moe ten spelen. Het tweede tiental van de mannen van Jesse zit in het zelfde schuitje, ook dit zal door middel degradatiewedstrijden nog ee gen zijn plaats te behouden. De wedstrijden, die het 1ste tiental van ADC tegen SDV speelde, eindigde in een 128 zege voor de Sassenheimers De gedetailleerde uitslag is als volgt: W Krom (SDV)—N Brunt (ADC) 1—1; IJ. de JongA. Rijnberg 20; J. v. d. PoelH. Brunt 20; N. Demmenie— N. L. v. d. Tol 1—1; J. G. Snel—A. Rob- be 0—2; J. CoeveeJac. van Oevëren 1l; W. PauwJ. Gelderblom 2—0; A. Wijnhout—J. Beider 1—1; A. Langelaan G. J. Versteeg 0—2; C. Kipping—H Oudshoorn 20. Knutselclub voor jongens Onder leiding van de heer C M Mi- chielsen en mevrouw M. C. Grijpm; Berkhout zal vanavond in het instuifb kaal van Nabij begonnnen worden m< een knutselclub voor jongens van 9 t/m 11 jaar; 6.157.45 uur. Daarmede wordt opnieuw uitbreiding gegeven aan de clubhuisactiviteiten va de commissie voor het jeugdzorgwerk d< Alphense Hervormde Gemeente. TER AAR Zeug met biggen in brand omgekomen Aan de Westkanaalweg teisterde giste ren een felle brand het bedrijf van de ve- houder L. BoslancL Een schuur en een hoo.berg werden door het vuur verwoest; zeug met biggen vond de dood in de i kans krij- der Hulst, Alphen90 pt. P. den Hertog, Alphen; 90 pt. J. J. J. Venkleij, Alphen 90 pt. Joh. Nell, Alphen; 90 pt. M. Kwa- kernaak, Alphen; 90 pt. G. Zonneveld, Schiedam; 89 pt. A. Verbij, Alphen; 89 pt. van Veen, Aarlanderveen; 88 p\. ,n Dorp, Hazerswoude; 88 pt. C. J. Bontekoe, Boskoop; 88 pt. P. A. de Korte, Boskoop87 pt. W. H. van der Hulst, Alphen; 87 pt. gebr. Overes, Alphen; 86 pt. D. C. Joha, Alphen (vorig jaar win- wisselbeker)86 pt. L. K. Capteijn, Alphen derveen; derveen. Behalve de beide eerste prijswinnaars, zijn de inzenders, die een zelfde aantal punten behaalden, op volgorde van in- zendnummer geplaatst. Kritische meisjes Ir. D. Roseboom, rijkszuivelconsulent voor de boerenkaas te Gouda, had de lei ding van de keuringen. Het was de bedoeling, dat de leerlingen van de diverse meisjesscholen de kaas vanmiddag aan een zg. „lekenkeuring" zouden onderwerpen en ter voorbereiding daarvan hebben de heren Adema en Nus selder gisteren op de betrokken scholen een praatje over kaas gehouden en in- structies gegeven. Hedenavond om 8 uur worden de in zenders in Centraal voorgelicht over de resultaten van de keuring én andere za ken, die daarmee in verband staan. De redactie van de Nieuwe Leidsche Courant zoekt voor Alphen aan den Rijn een TWEEDE CORRESPONDENT. De voorkeur wordt ge geven aan een persoon uit Hervormde kring. Brieven aan de redactie N.L.C., Postbus 76 te Leiden- Muziek in NOORDWIJKERHOUT IN HOTEL Van der Geest gaf het Noordwijkerhouter fanfarekorps De Harpe Davids zijn winteruitvoering. Voorzitter Laros kon met dank baarheid van een gunstig verenigingsjaar gewagen. Het negende lustrum zal met enig feestbetoon worden gevierd en reeds nu bereidt men zich uit de verte voor op het zilveren jubileum van de dirigent. Maar dat heeft nog wel twee-jaar de 'tijd. Het jeugdkorps was wegens ouderdom der leden verlopen. En de leider ging naar elders. Doch het bestuur bleef dili gent. Een nieuwe jonge garde van negen man sterk stond op het toneel gereed, niet om te blazen, maar om zich met instrumenten aan het publiek voor te stellen. Na het inleidende koraal, gezang 77, vertelde ds. A. H. Smits van de concours-successen, in de afgelopen zomer door het korps behaald in de afdeling Uitmuntendheid,. Drie medailles voor even zoveel eerste prijzen: korps, marswedstrijd en drumband, zijn voorwaar een prachtig resultaat. Stante pede werden zij door ds. Smits aan het vaandel gehecht. Tezamen met de goed getrainde drum band speelde De Harpe Davids daarop de tambour-maitre-mars. Het programma vertoonde de deugden an beknoptheid, evenwichtigheid en nieuwheid. In zo'n geval doet het er feitelijk weipig toe, of niet al het uitge voerde werk van eerste kwaliteit is. De durf om het nog weinig of niet "gèhoordé studie te nemen, wijst op een gezon de activiteit. Zo was het dan eerst de Devon-fantasie van de Engelse compo nist Eric Ball die onze niet al te zeer gespannen aandacht vroeg. Ball is een begrijpelijk schrijver, die nooit banaal of zelfs maar gewild populair doet en, zonder zijn werk ingewikkeld te maken, de eisen van een verantwoorde opbouw niet verwaarloost. Eerlijk ge zegd: wij begrepen niet veel van de ten dele nogal vrolijke Moorland-song. Moest die juist niet somber zijn? Maar zo'n quiet village, the fair (kermis) en sea farers spraken ons wel aan. Een Engelsman denkt" ook in muziek op zijn eigen, dat is insulaire en dus eigensoortige manier, maar wie zch daar op instelt, ondergaat vaak de frisheid i de bekoring. Het korps speelde in een toch wel heel moeilijk arrangement van Boedijs Sibe lius' bekende Valse triste, waarvan de dirigent de tragische bedoeling verklaar de, zonder zich te forceren met milde klank en soepele lijnen. Dat wil zeggen, dat de heer Van der Hoef die, getuige zijn opvattingen, ongetwijfeld een artiest weinig moeite had met de voordracht reliëf te geven. wellingen diminuendi en agogi sche veranderingen verliepen op natuur lijke wijze en de korpsleden vormden een gesloten team. Het was daarom te be- dat een paar melodievoerende instrumentalisten niet zelden met de zui verheid hadden te kampen. Ook dient te wordén opgemerkt, dat bij alle bescha ving het spel nergens tot een sterk ex pressiviteit steeg. Het tragische werd al te tragisch en het vrolijke niet i vrolijk. De conflictloze beminne lijkheid overheerste Scooterclub Bollenstreek plannen voor dit jaar Onder voorzitterschap van de heef P. A. Jacobs vergaderde woensdagavond in De Nachtegaal de scooterclub De Bol lenstreek om de ervaringen van het af gelopen en de plannen voor het-komende bespreken. De activiteit vaD de club in het afgelopen zomerseizoen vas bijzonder groot. Tussen de openings- it op 22 maart en de kampioensrit var 8 november lagen nog 7 Duzzel-, toer- oriëtatieritten. waaraan naast de eigen leden ook vele scooterrijders ui' ■deraf liggende plaatsen hebben deel- men. Hetclubkampioenschap is dii iaar gewonnen door de heer C. J. Keiizer die tevens uit handen van de voorzitter de wisselbeker voor de gewonnen Zee- en Duinrally in ontvangst mocht nemen, Zowel uit de deelneming door de eigen leden aan de ritten als uit het verslag van de penningmeesteresse, mej. Tr Warmerdam bleek, dat de uitbreiding van het ledental der club een noodzaak is. De club telt momenteel ongeveer 35 leden en dit aantal kan belangrijk gro ter zijn. De activiteit van het bestuur en de prettige verstandhouding tussen de leden zullen wel de grootste stimulans zijn voor toetreding. Daarop wijzende zal het bestuur in deze winter de leden werving stevig ter hand nemen. Dat de ritten in 1959 zo'n groot si zijn geworden is vooral te danken de bergen werk. die de heren vai snortcommisie, M. Broekhof en A Elzakker hehben verzet. Op het winter- orogramma komen nog voor een d Duzzelrit op 17 februari in De Nachtegaal en een filmavond in maart. De sportkalender 1960 vertoont vc alle maanden tussen februari en decei ber scooterritten, waaronder de oude be kende als de bloem en rally en de ze duinrally, respectievelijk in april en Ook dit jaar zullen 5 competitieritten worden gehouden, waarin voor elke deel nemer maximaal 225 punten per rit zijn te behalen. Aan het slot van de vergadering deel de de voorzitter mede, dat met de Haagse Scooterclub overleg gaande is om tussen heide clubs een nauwer contact tot stand te brengen, speciaal met het oog op de in 1960 te houden ritten. Zo klonken pok de vijf paneeltjes van Gerafd Boedijri. De componist bedoelde daarfnee achtereenvolgens vijf Noord hollandse merkwaardigheden in muziek te schilderen: polders, Kennemerland, IJsselmeer, het Gooi en Amsterdam. Na tuurlijk is hij daarin niet geslaagd. Men kan de titels veilig verwisselen en dan passen zij nog of nog niet. Bij de pol ders hoorde men een volksliedachtige melodie (waarom werd niet duidelijk) en Kennemerland kreeg weer breedte en zwaarte, die men juist aan de polders had gegund. Het Gooi klonk erg pittig luchthartig en bij Amsterdam merk'e n alerlei geluiden, marsachtige en ca rillonachtige motieven, maar geen draai orgel en fluitende boten op. Het kan ook niet, dat uitbeelden, ondanks Richard Strauss, die zich er destijds op beroem- een glas bier te kunnen verklanken. Maar ondanks deze onmogelijk heid heeft Boedijn de amateur blazers met dit dankbare vijftal aan zich verplicht. Zij zullen het graag spelen en er succes mee kunnen be leven. Maar het is beter de titels te vergeten. De Harpe Davids heeft er ook eer mee ingelegd. Bij een vol gende gelegenheid' moge de afwer king nog in precisie hebben ge wonnen. Colonel Bogey on parade mocht de rij sluiten. Psalm 150 werd het naspel. Het cabaret-variété-gezelschap Het Masker uit Amersfoort vertegenwoor digde, na de pauze, de lichte muze. Joh. van Wolfswinkel. Uitvoering De Harpe Davids Paneeltjes De dossiers van ex-nazi's, veilig opge sloten in een zwaar bewaakte en door prikkeldraad omgeven villa in West- Berljjn, blijven gesloten voor de pers. De Amerikaanse missie in Berlijn deelde dit gisteravond schriftelijk mee. De perschef van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken, Lincoln White, zei in Washington dat er geen sprake is van een recent verbod: de archieven zijn volgens hem nooit toegankelijk geweest voor jour nalisten. De belangstelling voor de bijzonder heden over ex-nazi's ontstond na het oplevende antisemitisme- Er werd vooral gevraagd naar de dossiers van vooraan staande regeringsfunctionarissen, zoals de minister van vluchtelingenzaken, Theo- dor Oberlander, minister van buitenland se zaken Berhard Schroder en onder staatssecretaris Hans Globke- Belanghebbenden beweren dat er vroe ger wel degelijk informaties uit het docu- menitatie-centrum werden ontvangen Een verbod zou onlangs afgekondigd zijn, omdat de Amerikanen in Berlijn vrezen, dat publikatie van de inhoud der dossiers de Westduitse regering in verlegenheid zou brengen. Op zijn persconferentie in Washington zei president Eisenhower gisteren, nau- welijk geloof te hechten aan de berichten, dat Amerikaanse militaire autoriteiten ge weigerd hebben de pers inzage te geven van de dossiers. De president betwijfelde ten zeerste, dat de plaatselijke bevelheb ber zich zou bemoeien met politedke kwes ties, die hem niet aangaan. Teenagers antwoorden op antisemitisme „Teenagers geven antwoord op het anti semitisme". Onder dit motto zullen de leerlingen van de algemene vormings klas van de huishoud- en industrieschool Rust Roest, te Delft, een tentoonstelling over Israel inrichten in de school. Mede met betrekking tot de antisemitische uit barstingen van de laatste weken in tal van landen wil deze klas een bedrag bij eenbrengen, dat aan de Anne Frankstich tingen zal worden afgedragen. Politiek forum in Hïllegom kiesvereniging Nederland Oranje hield gisteravond een bijeenkomst in huize Weltevreden, onder voorzitter schap van de heer A. Stegeman. Uit het jaarverslag bleek, dat er 226 leden en do nateurs zijn. Er werden vier ledenverga deringen gehouden cn op 31 december 1959 was er een batig saldo van 124,66. Bij de bestuursverkiezing werd in de plaats van mej. F. Krabbe, mevrouw W. Westerbrink-van de Dijk gekozen. Voor de heer P. van Hoven kwam de heer F. J. Buurman in de plaats. Na de pauze werd een forum gevormd, bestaande uit mej. L. Korbee, en de heren G. Hylkema, T. Lodewijk, Jac. van der Vinne en A. Stegeman. Op de vraag: worden wij niet teveel gedirigeerd?, luid de het antwoord: Na de oorlog was stren ge directie nodig en nu is dit nog niet geheel overbodig. Is men tegen de „toto" en ook tegen kleinere loterijen' werd er gevraagd. De antwoorden waren verschil lend. De een was tegen verlotingen, toto en totalisator omdat er te grote bedragen bij in het spel zijn, waardoor de geeste lijke volksgezondheid wordt geschaad. Wordt er teveel kapitaal besteed aan de defensie? Niet teveel, want de vrijheid is grote offers waard. Maar er dient op te worden gelet, dat het geld goed wordt besteed. Er werden ook vragen gesteld over het samengaan van de protestants- christelijke groepen op politiek terrein. Samengaan met rooms-katholieken op na tionaal terrein, werd ontraden, omdat men hier het reformatorisch denken heeft te handhaven. Op internationaal terrein is samengaan van alle-christenen wel dig. Nieuw-Guinea Het forum verklaarde zich tegen vrije loonpolitiek en vóór vrijere loonpolitiek. Waarom houden wij zo aan Nieuw-Gui nea vast?, was een der vragen. Hierover was verschil van mening bij de leden van het forum. Een der leden was van oordeel, dat men het maar zo spoedig mogelijk moet zien kwijt te raken. Hij zag niet dat Nederland daar enige roeptng heeft vervullen. Men heeft het gunstigste m ment voor bij laten gaan om er fatsoenlijk vanaf te komen. De anderen dachten daar anders over. Om bij de volgende verkiezingen beter resultaat te behalen, zullen betere •bereidingen nodig zijn. Nauwkeurig moet worden nagegaan of allen die als anti-revolutdonair te boek staan, voldoen de zijn doorgedrongen van hun plicht en taak. Meegedeeld werd, dat een jonge renorganisatie (Arjos) in voorbereiding si. Naar aanleiding van een vraag, of dient te worden gestreefd naar de stichting christelijke lagere tuinbouw- en dustrieschool, werd vastgesteld, dat hier op de aandacht zal blijven gevestigd. Of 5 mei een nationale feestdag moet worden? Ja, zei het forum, maar het is wel wat moeilijk, doordat deze datum zc dicht bij Koninginnedag ligt. Als Konin ginnedag op een andere datum zou kun worden gevierd, op een dag in de zo dan zou dat beide feestdagen ten goede komen. Spreekuur burgemeester De burgemeester is verhinderd zaten dag spreekuur te houden. Doden in het verkeer Op het Noordeinde te Zevenhulzen is gistermiddag een ongeluk gebeurd, dat aan het vierjarig M. van Leeuwen het leven heeft gekost. Het kind slak plotseling de straat over. toen dc heer D. de Graaf ln z\ji kwam aanrijden. Deze kon met tijxüig stoppen. Het kind ALKEMADE Voor de winkeliers in de gemeente Al kemade werd gisteravond een druk be zochte bijeenkomst gehouden in café Heemskerk te Roelofarendsveen, waar de heer H. Engelaar van de rijkspolitie voor- lichting gaf over de loterijwet en de win kelsluitingswet. Tevens kwam een schrij ven van B. en W. ter sprake, waarin ad vies werd gevraagd over een verzoek van digd, had 't cabaretgezelschap Het Mas ker de Saaie-öm de talrijke aanwezigen nog een'paar'uurtjes aangenaam bezig te houden. Wij ménen wel te mogen zeggen, dat het kleine gezelschap daarin uitste kend is geslaagd. Coos van de Velde bleek niet alleen een vlot conferencier, die de meer of minder bekende moppen uit zijn mouw schudde, maar toonde zich in het gewel dige slotnummer identiek aan de ver maarde illusionist Delcampo. Hij wist het publiek werkelijk de illusie te geven, dat daar op het toneel wonder engebeurde, De stunt met een hele serie verschillende dranken was fantastisch en had een enorm succes. Judith de LeeUw, de jon ge en charmante cabaretière, zorgde met haar voordrachten, vooral met die met de twee poppen, voor echt cabaret en was naar onze smaak wel het beste van de avond. Coory Vroons en Dolf Dries- sen, die invielen voor de aangekondigde humoristische acrobaat Charles. Matla, namen ons door hun zang mee naar We nen. Coos van der Velde en Judith de Leeuw speelden samen nog enkele korte geestige schetsjes. Het was dan ook onder luide instem ming, dat voorzitter G. W. Laros de ar tiesten hartelijk dankte voor het amuse ment, dat zij hadden geboden. In zijn openingswoord, waarin hij zowel burgemeester P. M. M. v d. Weijden en echtgenote, als dominee en mevrouw A. H. Smits, bijzonder welkom heeft geheten, deelde de voorzitter mede, dat dit jaar de vereniging haar 45-jarig bestaan hoopt te vieren. Van deze gelegenheid maakte hij gebruik om ook alvast aan te kondi gen, dat men er op rekent dat de bekwa me dirigent, de heer L. v. d. Hoef, de vereniging nog een tijd trouw zal blijven, omdat met gepaste feestelijkheid diens 25-jarig jubileum zal kunnen worden ge- De zeven door de voorzitter aan de aan wezigen voorgestelde zeer jeugdige ad-i spirant-muzikanten zijn waarborg, dat De Harpe Davids een fanfare is met toe komst. GAAST ERKERK dc winkeliers in De Kaag Inzake de ope ningstijden van de winkels in de periode van 1 april tot 1 oktober. De Kaagse winkeliers hebben verzocht hun winkels op werkdagen van 's mor gens 8 tot 's avonds 10 uur en op zondagen van 's middags 4 tot 's avonds 7 uur open te mogen hebben tijdens het watersport seizoen. Hoewel de meeste leden bezwa ren hadden tegen deze langere openstel ling, wilde men ter wille van de winke liers in Dè Kaag toch een positief advies uitbrengen. De heer Engelaar merkte ten aanzien van de loterijwet op, dat in de gemeente Alkemade tot nu toe wel al te lichtvaar dig is omgesprongen met deze wet, zoals bijvoorbeeld bleek bij de laatst gehouden winkelweek in Roelofarendsveen. Alleen met vergunning van B. en W. mag een loterij worden gehouden met maximaal f 500 aan prijzen en alleen als de op brengst is bestemd voor een liefdadig ot cultureel doel. Een uitwijkmogelijkheid biedt het geven van kortingen of cadeaus. Ten aanzien van de winkelsluitingswet blijkt' er ook nogal wat misverstand te heersen in de gemeente. Alle winkeliers zullen een schrijven met de bepalingen van deze wet ontvangen, waarna de po litie strenger zal gaan optreden. Zo zal het niet meer zijn geoorloofd op zondagen brood- en zuivelwinkels enkele uren open te hebben. Grote bezuinigingen bij de olie De regering der Nederlandse Antillen deelt in de begrotingsboodschap mede, dat invoerrechten en accjjnsen, alsmede de belasting op inkomens cn winsten, teruglopen. Er hebben zich gebeurtenis sen voorgedaan, die in ernstige mate de welstand van de Antillen zullen verlagen Geheel onverwachts kwam de liquidatie van de Shell-belegglngsmaatschappjjen. De daaruit voortvloeiende vermindering van de opbrengst van de winstbelasting zal zich reeds ten dele ln i960, maai volle in 1961, doen gevoelen. De bezuiniginen bij de oliemaatschap pijen zijn in volle gang. Het gevolg zal zijn, dat het land in 1961 3 miljoen en in 1962 4 miljoen Nederlandse guldens min der zal ontvangen, terwijl de normale groei der uitgaven voor 1961 2 miljoen en voor 1962 4 miljoen zal bedragen, zodat het land een gat van 5 tot 8 miljoei moeten dichten. De begroting voor i960 sluit doordat men de uitvoering van een aantal plan nen heeft vertraagd.. De besprekingen met Nederland hebben tot gevolg gehad, dat de verdedigingsbijdragen over 1959 en i960 niet behoeven te worden betaald. Het aantal auto's op Curasao is sinds 1956 met 12% procent gestegen, het aan tal ongelukken met 25 procent. Alle tekeningen en plannen voor de verbetering van het Julianavliegveld op St. Maarten zijn gereed en de plannen voor een airstrip op Saba zijn ver ge vorderd. De ontwerp-landsvcrordening op een sociale verzekeringsbank wordt weldra ingediend. geslingerd. In het zie kenhuis is het kind later overlieden. lijn 14 de chauffeur af remde om bij een halite te stoppen, is gisteravond om aiohit Hugo de Grootstraat op een vers gevallen dood. In de bus Hepen zeven door de schok Prinses Irene streeft niet naar Nederlands skikampioenschap Prinses Irene zal niet deelnemen aan cl op 15 en 16 januari in Sankt Anton te houden Nederlandse skjikampioenschap- pen, zo heeft de Oostenrijkse skileraar van de Nederlandse koninklijke familie, Toni Marth, gezegd. Marth zei dat prinses Beatrix later in deze maand verwacht wordt. Prinses Irene is van plan tot 24 januari te blijven. Marth vertelde nog dat prinsep Jrene van plan is een bezoek aan de beroemde Spaanse ruiterschool in Wenen te bréh- gen. Hij zei dat nog geen datum voc bezoek vastgesteld is. Hij zei dat het ook mogelijk was dat zij dit zou doen bij ee volgend bezoek aan Oostenrijk in h< voorjaar. Geen publikatie van tunnel-adviezen (Van onze parlementsredaotie) De minister vain verkeer en waterstek drs. H. A. Korthals, wiil niet toezeggen dat hij vóór de mondelinge behandeling van zijn begroting in een nota aan de Tweede Kamer de hem verstrekte ad viezen over de tunrfels onder het IJ en het Noordzeekanaal zal samenvatten. Dc minister vreest dat de verantwoorde lijkheden van regering en parlement dan teveel vermengd worden. Hij wilde slechts toezeggen dat hij, nadat de gering een beslissing in de tunnelkwes- tie heeft genomen, de motivering daarvan zal meedelen. Op de vraag of dit nog vóór de delinge behandeling van de begroting zal kunnetn gebeuren, moest de mir het antwoord schuldig blijven. Dit blijkt uit het verslag van het mondeling leg dat de vaste commissie van Tweede Kamer voor verkeer en water staat met de bewindsman heeft gevoerd Verscheidene leden van de commissie hadden herinnerd aan de motie-Romme. waarin er bij de regering op werd aan gedrongen de adviezen van colleges van advies vaker te publiceren, Markt- en visseri j berichten BARNBVELD. 14 januari Eierveiling SB E Aanvoer 300 755 stuks Handel kalm Eieren van 50-60 gram 10—11 15. 60-66 gram f 11 10—11 81 BARNEVELD, 14 januari Eierveiling BarncveldEde Aanvoer 1 200 000 stuks Handel kalm. Eieren van 48-55 gram f 9 56 —10 25, 56-60 gram 10 35—11 13. 60-66 gram 1118—119i2, 66-72 gram 12.0513 01. allee per 100 stuks BARNEVELD. 14 Januari Eiermarkt Aanvoer 1 950 000 stuks. Handel redelijk Kippeëlcren 60-66 gram 10 76—12 25. alge mene prijs ƒ1135 per 100 stuks, kloprijs 1,83. basis 61% gram, BA R'NEV ELD14 Januari Puimvee markt Aanvoer 52 OOo stuks Hande traag Prijzen: slachtikippen 1 55—1 60 per kilo. slachtkuikens 1 50—1.75 per kilo. BARNEVELD, 14 Januari Varkens- arkt Aanvoer 90 stuks, handel kalm Prij- in- biggen ƒ5061 per 6tuk. drachtige zeugen 255—400 per stuk BARNEVELD, 14 Januari Prijsnotering Gelders-Overijss liging van Eler- 11 50—12 25 ge- - -'eren 10 75— leëleren 10— wicht62—68 gram. kleine 11.25 gewicht 57-61 gram, he 10.50 gewicht 32-55 gram SCKEVENHNGËN, 14 Januari Best mlngen kustvlssers: SL 19—135. TH 20— 165 en 4 Goereese schokkers met 6380 Aangevoerd 1375 kg garnalen Notemig handelsgarnaien 2 34— 2 49 per kg. export Markt- en visserij berichten Visserij ïJMUtPDEN, 14 Januari Prij®en per kg: heilbot 330260, gr. tong 380—320, grm tong 300—270. kim tong 290-L220, k'l tong I 260—210. kl. tong II 250-20, tarbot I 400— 30O; per 50 kg: gr schol 3227. grm schol 3327, kim schol 48—31. kl schol I 44—39. kl schol II 54—38, schar 38—31. haring 18 SO-14, makreel 21—10.80. iel vis 67. erm schelvis 7066. kim. schelvis I 68W, kl 1 80—77. gr koolvis wit 106— I. Aanvoer 4160 kisten. Markten DELFT. 14 januari Veemarkt Aan-* aer: 26 nuchtere kalveren. 189 varkens.. 337 biggen, 1 geit Notering: nuchtere kal- veren 52—62. biggen 35—46, lopers 60— 100, drachtige zeugen 250—325. magere var. kens per kilogram levend gewicht ƒ1.55— 1.63 Handel matig, prijzen lager, GOUDA, 14 Januari Kaasmarkt. Aan-'' voer 10 partijen kaas Eerste kwaliteit no- teerde 2.162 27 per kg Handel kalm IJMUIDEN. 14 januari Besommingen: KW 4—15 SOO, HD 79—13.900 'shHERTOGENBOSCH, 13 Januari Vee markt Op de markt van heden werden aangevoerd 6076 stuks vee. zijnde:, 2191 runderen. 195 graskalveren, 772 vette kal-,, veren. 37q nuchtere kalveren. 479 schapen. 10 geiten. 31 fokzeugen, 323 slacht varkens.. 16 lopers. 1686 biggen. De prijzen waren, behoudens uitzonderingen voor dieren van, buitengewone kwaliteit, als volgt: melk-, kalfikoeien 6751260 per stuk, guiste koeien 625—950 per stuk. kalfvaarzen 300-1240. per 6t.uk, klamvaarzen 765975 per stuk. guiste vaarzen 600860 per stuk. pinken 450673 per stuk, graskalveren 290475 per stuk. nuchtere kalveren voor fok- of mesterij 90—225 per stuk, weideschapen 4575 per stuik, drachtige zeugen 225— 335 per stuk, lopers 62—76 per stuk; big- gen 4060 per stuik, elachitrunderen: aan voer 761 stuks, extra kwaliteit 3 30—3 46... Ie kwaliteit 3.10-3,30. 2e kwaliteit ƒ2.30. —3, 3e kwaliteit ƒ2 65—2.80 per kg geslacht gewicht, vette stieren 2 80—3 10 per kg. geslacht gewicht, worstkoelen ƒ2.50—2.60. per kg geslacht gewicht, vette kalveren le kwaliteit 3—3 40 2e kwaliteit 2.60—2 80. 3e kwaliteit 2.25-^2 40 per kg levend gew nuchtere slachtkalveren 1 40—4 80 per kg levend gewicht, slachtvarkens 1 56—rl 66 per kg levend gewicht, slaehtzeugen le kwaliteit 1 40—1 46 per kg levend gew., slaehtzeugen 2e 'kwaliteit 1 30—1 35 per kg levend gewicht, vette schapen 70110 per stuk. vette lammeren 6595 per stuk, nuchtere slachtlka-lveren 5080 per stuk. KATWIJK AAN D(EN RIJN. 13 Januari Groenteveilingwaspeen AI (per kist) 7.10 —1170. idem AU (per kist) 3 70—7 70. Idem 1 BI (,per kist) 7.70—11.50, idem Bil (per kist) 1 40—3 60 idem Cl (per kist) 6 30— 7 20, idem CII (per kist) 1 50—4 20, sprui ten AI 73—76, idem AU 66—75. idem BU 1 15—40, boerenkool I 23—33. Idem II 15—30, prei AI 75—79. idem B 4.60. breefkpeen C 3.10—3.30, rode kool I 21—38. idem II 2.20. uien (per kist) 2.506. groene kod I 31. Idem U 1237 aardappelen (per kist) 4190. knolselderij (per 100 st 21—68, gele kool I 20—24. Idem U 13—23. witlof I 52—54. idem U 43. andijvie U 44. selderij (per 100 bos) 1316 Aanvoer waspeen 111 000 kg. waarvan 70.000 kg voor export LEIDEN 13 januari Groenteveiling: andijvie 3568. kroten 2332. boerenkool 1435. rode kool 3239. groene kool 23. prei 5792, Rpinar.le 6875, stoofcla 3.20— 3.22. waspeen 1411, winterpeen 32—35, witlof 1768. sla 5 2018.30, uien 1228 ROELOFARiENiDSVEEN, 13 Januari Bloemenveiling: Fresia's 3610-1. Cyclamen- bloemen 21—62, BI Druifjes 5—17, Narcis- sen: Am Glorie 39—41. Fortiuna 30—38, Early Glory 31—48, Magnificence 47—50. Buxton 3035; Tulpen; Rose Copland 51 78. Krelagc 36—52, an der Eerden 56—77. Golden Harvest 56—71, Wintergold 46— 61 White Sail 62—82. Hillegarde 52—57. Early Queen 45—46, Scarlet Wonder 47— 52. Zeeman 58—60, Lustige Wltwe 60—63. Preludium 6068 per bos Am Anjers 11— 23 per stuk •.1.1 ROELOFARENDSVEEN. 13 Januari Groenteveiling: Wfttof I 47—50. idem U 36— 39 per 100 kg; boerenkool 130 per kist. RIJiNSBURG, 13 januari Groentevei ling: waspeen 10—57. boerenkool 19—28, prei 42—75. knolselderij 20-60, rode kool 22— 36. gele kool 11—74, uien 23—30. groene kool 7—23, peterselie 20-22, spruiten 25— TER AAR, 13 Jai Groenteveiling: if I 4357, idem n 2848, Idem stek 49—70, idem B 35—37, boe- 20, glasandijvie 46 renkool 28—31, kroti 59. idem B 3511, Idem stek 72. sjalotten 26. uien 26—27. allee" per kg: Beurs van New York Ateh. Topeka Baltimore Can Pacific lil in Centr NY-Centr Pennsylvania South Pacific Union Pac Allied Chem Am -Can A.C F -industr Am Smelting Am Tobacco Be till. Steel Boeing instendam New York k, 13/1 v.k 13/1 31* 25% 25% 25»/4 26% 26H 25% 106%107% 65% t 65% 66'/. 54% 54% 53% 32 %x 32% 31'/. 66%/ 66'/.* 5% 50% 59% 59% 39% 40% 39% Int Harvester Int Nickel Koran êcott Montg Ward Radio Corp Republic St. Royal Dutch Seare Roeb 50 Shell Oil 76 Soeony42% Stand Brands 36 Stand Oil NJ 50' Stud Pack 22 Texaco Un Aircraft 93% 94 93% 93% 54 A 54% 52% 51% 144 445% 88'/. 90%* 89V. 88'/. 515 51% 49% 49 104% 104»/, 105% 105% 37V. 37% 30% 35% 96'/. 98% 96% 94% 71% 71% 70% 71 82%x 80% 90% 79'/. 39% 40% 39% 39% 62% 61 60% 59 96% 96V. 96% 94% 105'/. 105% 105% 103'/. U S Rubber US. Steel Westinghouse KLM115.50 1'17 31 Omzetten (in 1000 shares) 3470 ged bieden IJs en weder dienende GROTE NATIONALE KORTE BAANWEDSTRIjD Lid van de K.N.S.B. A.s. zaterdag 2 uur op de Ijsbaan te Hazerswoude Rijndijk. Hoofdprijs f 100. Gelegenheid tot aanmelden Tel. K 1714—379 en op de baan tot 1.30 uur. Gevraagd voor direkf EEN NET MEISJE 15 jaar of ouder voor hele of halve dagen. L. VERKUIL Jaagpad 40 Leiderdorp Gemeentewerken Alphen a. d. Rijn Bij de dienst van gemeentewerken kunnen geplaatst worden ENIGE TUINLIEDEN OF HULPTUINLIEDEN EN ENIGE WERKLIEDEN Het loon bedraagt per week voor: tuinlieden maximaal 76.80 per week hulptuinlleden maximaal f 71.04 per week werklieden max. 71.04 of 76.80 per week excl huurcompensatie en 3 overgangs toelage. Sollicitaties binnen 8 dagen na het verschijnen van dit blad te richten aan de directeur van gemeentewerken. Julianastraat 34 te Alphen aan den Rijn. Gevraagd flinke bakkersbediende In- of extern. Hoogendoorn's Brood- cn en Banketbakkerij NIEUWVEEN Gevraagd een WERKSTER voor 46 uur per week. Salaris volgens rijksregeling. Aanmelden: Farmaceutisch Laborato rium, Hugo de Grootstr. 32, Leiden. L Is vainhmg weet gezellig winkelen op onze advertentiepagina's

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 15