brinta Voorlopig geen vrees voor drukwatervoorziening -tarwe Verlaagde prijzen Niemand de deur uit zondereen Brinta-ontbijt! Liichtvaartbesprekiiigeii tien dagen opgeschort PHILIPS LAMPEN PHILIPS LAMPEN Labour wil Zuid-Afrika een maand boycotten HOKIJ-team won in felle strijd van Noorse ploeg NIEUWE LEIDSCHE COURANT 13 DONDERDAG 14 JANUARI I960 GEDEPUTEERDE MR. T. A. VAN DIJKEN Angst voor Alphen aan den Rijn in Den Haag ongegrond "17IER LEDEN van Gedeputeerde Staten hebben in de gistermiddag ge- houden zitting van de Provinciale Staten geantwoord op de opmer kingen, die 26 sprekers bij de algemene beschouwingen over de provinciale begroting hebben gemaakt. De eerste spreker was Gedeputeerde dr. J. P. van Praag, die namens de door ziekte verhinderde mr. H. van Riel de vragen over het financiële beleid van Ged. Staten beantwoordde. Dr. Van Praag noemde de financiële toestand van de provincie niet alarmerend, hetgeen er echter niet toe mag leiden, dat de toekomst onbekommerd tege moet wordt getreden. De reserve mag niet te veel worden aangesproken, vooral niet omdat deze in de toekomst mede nodig zal zijn voor de exploi tatie van het nieuwe provinciehuis. veranderd moeten worden. Den Haag heeft een over-capaciteit en Rotter dam heeft voor een tweede winplaats op de Beerplaat plannen gereed. Een onderzoek heeft voorts uitgewezen, dat de watervoorziening voor de ..Drechtsteden" de eerste 20 jaren nog gewaarborgd is. Hierna werd de zitting tot donder dagmorgen verdaagd. Volgens dr. Vain Praag waren er re denen om maatregelen te nemen, ten einde de provtoate meer armslag te geven Eén hiervan is de voorgestelde subsldie- verlagimg in de varpleegkosten van gees teszieken Dezie post vormt in het kader van het provinciaal subsidiebeleid een onevenredige belasting in vergelijking tot andere subsidies en bovendien ook in vergelijking tot hetgeen andere provin cies op dit punt doen. De verhoging van de subsidie voor de monumentenzorg van t 200.000.tot f 300.000.— noemde spreker een forse sprong. Voor de verlaging van de subsidie voor afzonderlijke werken van 15 tot 10 pet, gelden dezelfde argu menten als voor de subsidieverlaging in de verpleegkosten van geesteszieken- Een extra verdieping op het nieuwe provinciehuis noemde spreker noodzake lijk. Bü een nieuwe planning is namelijk gebleken, dat niet voldoende reserve zon der deze verdieping aanwezig is. Recreatie Over de bevordering van de actieve re creatie in de provincie, waarover een vraag was gesteld, zedde spreker niet di rect een taak voor de provincie te temeer niet, omdat de gemeenten in dit opzicht zeer actief zijn. Ged. Staten wil len daartoe de mogelijkheden scheppen en zullen bij hun controle posten Voc werk zefeer niet schrappen De presidente, mevr. mr. Chr. A Ruij'ter-De Zeeuw deelde vervolgens me de dat het Streekplan voor het WestLand juin of september in de Prov. Staten zal worden behandeld; voor de Bollen streek zal dirie maanden later bij de sta ten worden ingedeeld; voor IJsselmonde zal het in de eerste helft van 1961 in gediend worden en voor Voorn e, jutten Rozen-burg zal het de staten niet voor art 1962 bereiken. Over de indiening i de streekplannen voor de Krim-pener- waard en de Alblaeserwaard is thans nog niets te% zeggen, Ged. Staten zullen op nieuw contact opnemen met de provin- Noordbrabant met het doel zoveel mogelijk industrieën naar die provincie te leiden. Het probleem van Goeree-Overflakkee achtte zij niet moeilijk. Dit kan opge lost worden door intensivering van de landbouw, onder meer ook tuinbouw, door vestiging van eigen industrie en door tewerkstelling van arbeiders op een redelijke afstand van de woonplaats. Een vaste oeververbinding ontbreekt; Is die eenmaal aanwezig, dan achtte zij de op lossing van het probleem vrij simpel. Structuurplan Elke gemeente, die zichzelf respec- •ert heeft een structuurplan, zo vervolg de zij. Zo' ook Alphen aan den Rijn. Dit heeft echter geen wettelijke basis en Ged Staiten behoeven er hun goedkeuring dan ook niiet aan te verlenen. Er moet geen bijzonder gewicht aan worden toegekend Een alternatief: ALphen aan den Rijn of Wiilsveen is dan ook niet denkbaar. Al phen aan den Rijn moet een eigen streek- entirum worden en zal daartoe industrie moeten aantrekken. Angst in Den Haag voor Alphen aan den Rijn I's dan ook on gemotiveerd. Ook mag men de gemeenten, die dichter bij Den Haag liggen niet rem men in hun ontwikkeling, zelifs niet zo lang er nog geen uitspraak is inzake het probleem van de Haagse agglomeratie. De plannen voor een hoogovenbedr ij f in de provincie zijn volgens spreekster nog zeer onzeker. Overigens heeft de provin cie weinig zeggenschap over de soorten van industrie, die in de provincie worden gevestigd. Mocht er echter een hoogoven- bedirijf komen, dan zegde zij de staten toe. dat de provincie al ha-ar invloed aanwenden om de luchtverontreiniging tot een minimum te beperken Urgent Minister en staatssecretaris: Brief aan Utrecht over singelplan was noodzakelijk (Van onze parlementsredactie) De brief van staatssecretaris Scholtcn (o., k. en w. aan het gemeentebestuur Utrecht, waarin stond dat het verlenen van toestemming voor bet Utrechtse gelplan op zeer ernstige bezwaren stuiten, geeft noch door de inhoud, noch door het tijdstip van verzending, aanlei ding tot de gedachte dat de autonomie der gemeenten door de centrale overheid wordt ondermijnd. Dit hebben minister Toxopeus (binnenlandse zaken) en staats secretaris Scholten als hun mening te kennen gegeven in antwoord op schrifte lijke vragen van het Tweede-Kamerlid Smallenbroek (a.r.). Juiste bestuurlijke verhoudingen b gen in de regel mee dat de rijksoverheid niet tevoren haar standpunt over een eventueel besluit van een lager bestuurs orgaan kenbaar maakt In dit geval zou de staatssecretaris echter in zijn taak zijn tekort geschoten, indien hij B. en W van Utrecht er niet opmerkzaam op had ge maakt, dat bij het verkeersplan lang van bescherming van monumenten in het geding is, menen de bewindsliede Dat het kenbaar maken van deze opvi ting niet overbodig was, volgt al uit i reactie van B en W van Utrecht, die blijkbaar van mening zijn dat de in het verkeersplan voorziene demping va stadsbuitengracht geen aantasting beschermde monumenten zou betekenen, aldus de minister en de staatssecretaris De brief is overigens buiten toedoen en tegen de bedoeling van de staatssecre taris in de pers opgenomen. Schiphol nioet ingrijpend worden gewijzigd Het vliegveld Schiphol moet ingrijpend gewijzigd worden. De N V Luchthaven Schiphol zal haar definitieve voorstellen binnenkort indienen .Dit heeft Korthals (verkeer en waterstaat) Tweede Kamer meegedeeld. Voor het gewicht Ook Gedeputeerde A. C. A. Deeren- berg noemde de vaste oeververbinding met Goeree-Overflakkee zeer urgent. Dezer dagen is hierover weer een brief uitgaan, zodat het college diligent is. Komt de dam over de Grevelingen In 1964 inderdaad klaar, dan zal het verkeer zeker worden verveelvondigd, zodat bet dan noodzakelijk is dit op te vangen. In dit verband zeide spreker echter meer last te hebben van de supporters dan var de spelers. Want de eilandengemeen- schap heeft de vorige minister van ver keer cn waterstaat aangeboden een tol heffing op de te bouwen brug In te stel len, als deze er maar spoedig zon ko en dat is geheel tegen de mening Ged. Staten in. Spreker gaf toe, dat de veeraccommodatie over het Haring vliet zeker met 50 pet. moet worden Over de oprichting van de BBB-drie- hoek (Bleöswijk-Berkel-Bergschenhoek) kon spreker nog met veel definitiefs mededelen Wil de Stichting van de Land bouw hieraan met meewerken, dan - zegde hij de staten toe zullen in de aarzitting voorstellen worden gedaan tot oprichting van een stichting, zonder de steun van de Stichting voor de Land- Alvorens gistermiddag Gedeputeerde Staten een begin maakten met de beant woording van de algemene beschouwin gen voerden nog enkele Statenleden het woord. Mej. A. B. Pomper (soc.) verklaarde zich eens met Ged. Staten inzake de oorstellen tot subsidiëring de monumenten. Zij vroeg echter wel duidelijke omschrijving, wat als nationale monumenten moet worden aangemerkt. Het Prinsenhof en de Grote kerk in Delft zijn volgens haar nationale monumenten, omdat zich daarin een stuk geschiedenis heeft afgespeeld. Als zodanig zijn echter ook kleinere gebouwen als de Heksen- waag in Oudewater en de kerk in Ouds hoorn te beschouwen. Echter niet een groot gebouw als de Laurenskerk in Rot terdam, omdat daarin zich geen enkel geschiedkundig feit heeft afgespeeld. Nadat de heer J. Hoogcarspel (c.p.n.- bruggroep) er voor had gepleit de vrije, particuliere woningbouw te contingente- i, zoals dit ook bij de woningwetbouw ■ing dit jaar inderdaad haar beslag zal krijgen. Voorts wees hij er op, dat straks vele veehouders en tuinders in de Prins Alexanderpolder bij Rotterdam worden gedupeerd wanneer -Rotterdam daar zijn uitbreidingsplannen gaat verwerkelijken. Hij vroeg Ged. Staten, of zij mededelin gen ter geruststelling van de tuinders kunnen doen. Ten slotte vroeg hij on breiding en stimulering van de sportmo gelijkheden op het platteland. Als laatste spreker voor de algemene beschouwingen over de begroting en te vens de laatste spreker van de morgen- zitting voerde de heer H. v. d. Houwen (lib.) het woord. Hij vroeg of Ged. Staten kunnen mededelen, nu er een wijziging in de subsidieverstrekking van de kosten van verpleging der geesteszieken komt, hoeveel het de provincie zou gaan kosten, indien de kosten van verpleging geheel door de overheid zouden worden betaald, zonder verhaalsrecht, indien van de des betreffende gezinnen een verzekering voor de verpleegkosten gedurende de eer ste twee jaren wordt geëist. Vanmiddag is de zitting voortgezet, aarbij Ged Staten begonnen met de beantwoording van de algemene beschou- gen. STAATSSECRETARIS NAAR NEDERLAND T\e luchtvaartbesprekingen tussen Amerika en Nederland zijn voor tien dagen opgeschort. Intussen zullen deskundigen op» het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken regel matig bijeenkomen om het Neder landse verzoek, de K.L.M. een lucht lijn op Los Angeles te geven, verder te bespreken. Staatssecretaris Stijkel vliegt eind deze week terug naar Ne derland, om in Den Haag nader over- Drinkwater Als laatste gedeputeerde in de eister- middag gehouden zitting, kreeg mr. T iai Dijken het woord. Hij betreurde het, dat het tempo van de ophoging van de Schielamdse Hoge Zeedijk miet kan worden verhoogd. Ter plaatse ligt een zachte,ondergrond, waardoor bij een ver hoogd tempo wellicht verschuivingen kun- optreden. De suggestie van de heer Van der Houwen om de verpleegkosten geesteszieken geheel voor rekening de provincie te nemen, nadat de twee jaar, waartegen men zich verplicht verzekeren voorbij zijn, wilde spre ker gaarne onderzoeken, ofschoon hij bang was niet 'alle juiste gegevens bier- te kunnen bemachtigen. Alleen is bekend, dat ongeveer 80 pet van de ver pleegden meer dan 2 jaar worden ver pleegd. Over de drinkwatervoorziening merkte spreker op, dat de toeneming van de bevolking en de stijgende be hoefte aan water oorzaken zijn, dal aan deze zaak aandacht moet worden geschonken. Een ingesteld onderzoek heeft echter uitgewezen, dat er voor lopig geen reden tot ongerustheid voor de watervoorziening bestaat, al zal wel eens van waterwinplaatsen Zesde daling in Wallstreet Voor de zesde maal is de Newyorkse effectenbeurs gedaald. De verliezen lie pen gisteren uiteen van enkele centen tot drie dollars per aandeel Industriële waarden gingen over een breed front achteruit en de meeste auto's, olies, che mische waarden, koper, vliegtuigen en elektronische fondsen waren scherp ge daald. Bezorgdheid over krap geld en voortdurende winstnemingen werden door de makelaars als oorzaken genoemd. Van de 1210 verhandelde fondsen waren 582 lager, 423 hoger en 205 onveranderd Het gemiddelde van A.P. voor 60 uci -—j vliegtuigen dieI delen daalde 0,90 tot 225,80, op" Zestienhoven mogen landen, bestaan Standard and Poor voor 500 waarden eeen beperkingen meer De startbanen 0,33 tot 58.08, van Dow Jones voo -worden echter niet verlengd. 30 industriëlen 3,99 tot 656,44 punten. Met ingang van 9 januari I960 zijn o.m. de volgende typen gloeilampen in prijs verlaagd: NORMAALLAMPEN inwendig mat 40 watt - f 0,70 60 watt - f 0,70 75 watt - f 0,85 ÏOO watt - f 0,9O 150 watt - f 1,10 20O watt - f 1,60 KOGELLAMPEN inwendig mat 25 watt - f 0,75 40 watt - f 0,90 „K"-LAMPEN inwendig mat 40 watt - f 0,80 60 watt - f 0,80 75 watt - f 0,90 ÏOO watt - f 0,9 5 150 watt - f 1,15 20O watt - r 1,65 KAARSLAMPEN inwendig mat 15 watt - f 0,95 25 watt - f 0.95 40 watt - f 1,15 Neem steeds het zekere voor het onzekere, neem een kwaliteitslamp, de zuinige Philips lamp met de gegarandeerde levensduur! Dan koopt u meer licht voor minder stroom. zuinig en lager inprijs dan ooit tevoren! de besprekingen hervat. De burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Dalsum, heeft gisteren in een krachtig pleidooi verscheidene functio narissen in Los Angeles overtuigd van de noodzaak van een KU.M.-verbinding naar de stad. Dat zijn de in het oog springende feiten na dagenlange, moei zame besprekingen tussen Amerikaanse en Nederlandse delegaties over het ver zoek van de K.L.M. Nederlandse functionarissen wilden geen commentaar geven op het verloop der besprekingen, maar het besluit des kundigen de zaak nader te laten onder zoeken wordt gezien als een aanwijzing dat enige vooruitgang is geboekt. De Amerikaanse delegatieleden onthielden eveneens van commentaar. De alge opvatting op het State Depart ment is, dat er geen reden bestaan het oorspronkelijke Amerikaanse standpunt te herzien, waarbij de K.L.M. landings rechten aan de Westkust geweigerd wor- Enkele functionarissen lieten wel los dat de Nederlandse delegatie met kracht argumenten haar standpunt uiteen- heeft. Amerika zou daardoor in zekere zin gedwongen zijn, althans het verzoek op zijn merites te onderzoeken. De vergadering van deskundigen, die vandaag op het State Department zal worden gehouden, wordt bijgewoond door burgemeester Van Dalsum. Na zijn réde, in Dos Angeles gehouden, spraken verscheidene autoriteiten zich voor de lucht verb in ding uit. Don Belding, president van de vlieg- veldcommissie, zei: „Het enige dat de verbinding tegenhoudt is het State De partment. Wij stellen het op prijs als de K.L.M. hier komt." Vliegvelddirecteur Francis Fox ver klaarde dat de K.L.M.-toestellen met een schoenlepel in het landingsprogramma en worden ingepast, zolang het uit breidingsplan nog niet gereed is. „Maar wij zullen plaats voor ze vinden". Op vliegveld wordt aan een 3600 meter lange startbaan gewerkt. De heer J. E. Fishburn, voorzitter van de Kamer van Koophandel in Los Ange- wees erop dat Nederland een van dc belangrijkste export- en importgebic- an de stad vormt. Er moet geen af breuk gedaan worden aan onze rechten rechtstreeks verbonden te worden met belangrijk handelscentrum als Ne derland, 6telde hij. Loonvoorstellen BBA-personeel Tussen de werknemersorganisaties in het vervoerbedrijf en de directie van het grootste streekvervoerbedrijf in Noord- Brabant, de BBA, zijn besprekingen ge voerd naar aanleiding van de moeilijk heden die met name in Noord-Brabant zijn gerezen onder het vervoerspersoneel over het uitblijven van een loonsverho ging. De directie van de BBA heeft zich na afloop van deze bespreking bereid ver klaard samen met de vakorganisaties loonvoorstellen bij het college van rijks- bemiddelaars in te dienen welke in al gemene zin neerkomen op' de voorstel len zoals deze reeds eerder door een aantal andere streekvervoerbedrijven zijn ingediend en waarover men ver wacht da tde regering op 19 januari jn principe uitspraak zal doen. Deze voorstellen komen, zoals bekend, eer op een globale verhoging van de lonen door toepassing van een tweeploe- gentoeslag met zes procent met terug werkende kracht vanaf 1 augustus 1959. Over verdere loonmaatregelen welke in het kader van de vrijere loonpolitiek zullen moeten worden genomen per i april aanstaande wordt het overleg nog voortgezet. De pier begint al enige vorm te vertonen. Langzaam maar zeker gaat men met de bou werij of liever constructie zee waarts. Deze luchtfoto geeft een goed beeld hoe de nieuwe pier in de omgeving is gesi- I tueerd. DERDE TERUGBETALING VAN NISHM De Nederland-Indonesië Steenkolen Handelmij. zal in april aan aandeelhou ders een derde terugbetaling van 40 pet op gewone en preferente aandelen voor stellen. De eerste en tweede terugbeta ling bedroegen elk 25 pet. De luchtpostsluitingen voor de opva renden van Hr. Ms. Limburg en Hr. Ms. Groningen zijn vastgesteld op 16 januari (vier uur); 23 januari (vier uur); 26 ja nuari (vier uur). Daarna gemiddeld driemaal per week; voor de opvarenden van Hr JMs. Walrus op 26 januari om één uur, waarna eveneens gemiddeld driemaal per week. De brieven dienën geadresseerd te zijn: p.a. Amsterdam- CS-Marine. ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM. GU, I3 Januari Ge slaagd voor doet psychologie: mevr. P C Dekker-Schlötjee. Heemstede. Protest tegen apartheidspolitiek rpERWIJL premier Macmillan van Engeland een reis door Afrika maakt (en ook Zuid-Afrika zal be zoeken deed het hoofdbestuur van de Britse Labourpartij gisteren een dringend beroep op alle plaatselijke afdelingen en vakbonden om gedu rende de maand maart geen Zuid- afrikaanse produkten te kopen- De 12 miljoen leden tellende Labour partij wil met de boycot protesteren te gen de apartheidspolitiek van de Zuld- afrikaanse regering. Ook de kleinere Engelse liberale partij heeft tot een soortgelijke actie bc- De Bond van Deense socialistische stu denten gaat verder: in een brief gericht aan Denemarken, Noorwegen en Zweden, wordt aangedrongen op een volledige economische boycot van Zuiid-Afrika. In het schrijven wordt gezegd, dat een der gelijk optreden de Scandinavische lan den en de Zuidafnkaanse kleurlingen in het begin schade zou doen, maar in ieder geval het begin van het einde van het huidige regiem in Zuid-Afrika zou be tekenen. Een woordvoerder van de Noorse vak bonden deelde mee. dat in samenwer king van de andere Scandinavische vak bondsfederaties op het ogenblik wordt gesproken over de voorgestelde boycot van Zuiidafrikaanse goederen. Een beslissing kan dieze maand nog worden verwacht, aldus de woordvoer der. Reeds eerder werd de Zuidafriflcaanse regering gewaarschuwd voor een econo mische boycot door de vrije internatio nale federatie van vakbonden, indïen geen wijziging In de rassenpolitiek zou worden aangebracht. Furuset moest met 8-5 genoegen nemen IN de eerste helft van de tweede speelperiode heeft het HOKIJ-ijshockey- team gisteravond in feite de overwinning behaald op de Noorse ploeg Furuset uit Oslo. Het werd uiteindelijk 8—5 voor de HOKIJ-ers, die in het begin van de tweede speelperiode handig gebruik maakten van een kleine inzinking in de Noorse ploeg. De eerste speelperiode gaf een 11 stand te zien en in de laatste periode werd een score van 22 bereikt, doch juist de score-cijfers, die in de tweede periode werden bereikt (52) gaven de doorslag. Het was een felle wedstrijd en hoewel de Noren in totaal drie maal een speler voor twee minuten naar de strafbank zagen verdwijnen tegen vijf maal een HOKIJ-er, speelden de gasten niet altijd fair. Vooral met de stick pleegden zij menige ongerechtigheid, die de arbiters niet zagen of niet straften. Zo gebeurde er in de 11e minuut van de derde speel periode in feite niets, toen een Noor ap pelleerde. Cook was ten onrechte daar van het slachtoffer en ging naar de strafbank. Waren de Noren dus niel altijd even sportief, gezwoegd voor een zo goed mogelijk resultaat hebben zij wel. Hun samenspel voor het HOKIJ- doel werd dikwijls te ver doorgevoerd, waardoor menige kans vpor hen ver loren ging. Zo ook zes en zeven minuten na het begin, toen zij met 1—0 achter stonden als gevolg van een prachtig doelpunt, dat de thuisclub in de tweede minuut al had gescoord Adair schoot in, de puck werd door de keeper ge keerd, doch Cook was er als de traditio nele kippen bij om opnieuw in te schie ten en raak ook. Enkele malen moest in die zesde en zevende minuut de HOKIJ- doelman handelend optreden en hadden de Noren meer zelf geschoten, dan op het laatste moment de puck no^ af te geven, dikwijls naar een veel ongun stiger opgestelde medespeler, dan was de score misschien wel in het nadeel van het HOKIJ-team geworden. Nu bleef het in die eerste periode 11, want in de laatste minuut was van de stick Adolfson eindelijk de gelijkmaker ge scoord. Vijf minuten De doelpunlen-rijke vijf tweede periode werden ingeluid door gevaarlijke HOKIJ-aanval, waarbij het Noorse doel als door een wonder doorboring ontsnapte. Het was uitstel executie, want in de vijfde minuut pas seerde Patterson enkele verdedigers schoot In (21). Nauwelijks twee minu ten later kreeg dezelfde speler dc puck na mooi solospel van Feenstra en weer bleek het schot de Noorse goalie te mach tig (31). De volgende minuut kon de zwaar gehinderde Cook nog juist door geven aan Adair, die evenmin een fout maakte (41). Dat bleek later de zege voor do HOKIJ-ers te betekenen. Cook, reeds enkele malen straffeloos unfair aangevallen, begon zich hiertegen te verdedigen en ging daarvoor naar de strafbank. Het kostte het HOKIJ-team in feite twee doelpunten, want in deze twee minuten scoorde eerst de Noorse captain, de oud-internationaal Sörensen, en kort daarna Johansen (43), Toch zou de HOKIJ-voorsprong weer tot drie doelpunten worden opgevoerd, want in de 12e minuut kwam Arie Klein naar voren, gaf door aan Adair, die 53 deed aantekenen en in de 17e minuut maakte Cook weer veel goed, door een prachtige solo met een even mooi doelpunt af te ronden (63). Bij een val, kort voor het einde van deze periode moest hij twee tanden missen, nadat hij nog geen twee weken geleden er al drie had verloren tijdens een wedstrijd in Innsbrück. De derde periode begon met een HOKIJ-overwicht, hetgeen echter pas in de 7e minuut met een doelpunt werd bekroond. Cook schoot in, doch de Noorse doelman keerde het schot. Arie Klein was goed meegekomen, kreeg de I puck voor zijn stick en de atand was 7—3. Twee minuten later verkleinde Andersen de achterstand tot 7—4, doch wel heel kort daarna ondernam Adair een rush naar het Noorse doel, gaf in moeilijke positie af aan de reserve-speler Wim Hoogervorst, die van het goedo hout bleek te zijn gesneden (84). Eei minuut later was het Johansen, die voov zijn ploeg het vijfde doelpunt scoorde (85) en daarbij bleef het dan, ondanks het feit, dat ook in de resterende minu ten goed ijshockey in een hoog tempo werd gespeeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 13