Jlicume gTriiisdje (Courant Zuidafrikaans protest in Den Haag Aanval op „scherpe uitval' van mr. Luns Commentaar Beroep van Chessman verworpen Twee mensen onder treinen omgekomen Elke statuswijziging is overgave aan slavernij PROF. SCHMID WIL NIET NAAR DEN HAAG KOMEN DE GAULLE VERGELEKEN MET LODEWIJK-XIV Kan Tom Freuchen het raadsel omtrent Anastasia oplossen? Atlantisch overleg begint Vorst zet vannacht door DINSDAG 12 JANUARI 1960 BUREAUS; Sleenstraat 3 Directie. Redanl Advertentie-afdeling Tel 31441 ABONNEMENTEN: f 7.5c per kwartaal; f 2.55 per maand; f 0.59 per week ADVERTENTIES; f 0.20 per millimeter Familieberichten f 0-18 per millimeter fBij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Veertigste jaargang no. 11766 Hoofdredacteur: Dr. E. DTEMER CHRIST ELI] K-N.4T ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StaoJtvasticfi is gbcbleuea trign bert ia teqbenspoef Na VN-debat over rassendiscriminatie DE STAATSSECRETARIS van buitenlandse zaken, dr. H. R. van Houten, heeft gisteren van de Zuidafrikaanse ambassadeur een nota ontvangen, waarin de regering van Zuid-Afrika krachtig protesteert tegen de houding van Nederland tijdens het debat in de V.N. over de rassen discriminatie. De regering in Kaapstad spreekt hierover haar ernstige be zorgdheid en misnoegen uit. Zij stelt dat de houding van Nederland een ongunstige invloed kan hebben op de vriendschappelijke betrekkingen tussen beide landen. Afrika aan Nederland steeds on voorwaardelijk steun heeft verleend in de Verenigde Naties. Toen in 1949 in de Algemene Vergadering gestemd werd over de Indonesische kwestie was Eric Louw, aldus par lementaire correspondenten in Kaapstad, de enige afgevaardigde die Nederland steunde. Zuid-Afrika steunde ook voortdurend de Neder landse delegatie in de kwestie Nieuw-Guinea en onthield zich niet van stemming, zo werd opgemerkt. TPEN WOORDVOERDER van het minis- -terie «an buitenlandse zaken in Den Haag heeft vanochtend in antwoord op Het protest van de regering van Zuid-Afrika richt zich in het bij zonder tegen de verklaring van het ministerie van buitenlandse zaken van 10 november, waarin werd uit gelegd waarom Nederland zich na het debat in de Verenigde Naties van stemming heeft onthouden. Ook is de Zuidafrikaanse regeringzeer ontstemd over de „bijzonder scherpe uitval", die minister Luns in de Ver enigde Naties aan de officiële ver klaring deed voorafgaan." De Nederlandse delegatie had zich. In november van stemming onthouden, om dat Nederland twijfelt of de Verenigde Naties bevoegd zijn zidh bezig te houden met de binnenlandse politiek van Zuid- Afrika. In de verklaring van het minis terie van buitenlandse zaken in Den Haag werd gezegd dat de apartheidspolitiek van Zuid-Afrika niet te verenigen is de zin voor gerechtigheid in het Konink rijk der Nederlanden. In de Zuidafrikaanse nota wordt ge steld dat Nederland de Bantoes de slacht offers van rassendiscriminatie heeft ge noemd en dat de regering van de Unie beschuldigd werd van onderdrukking. Ook zou zijn geopperd dat de politiek van Zuid-Afrika gemotiveerd werd door op portunisme en de wisselvalligheden politieke winst. Minister Luns heeft volgens de nota in de Verenigde Naties verklaard dat de Ne derlandse regering niet de wijze kon vaarden waarop de blanke bevolking Zuid-Afrika over haar zwarte medemen sen denkt en dat de Nederlandse rege: duidelijk en ondubbelzinnig de rassenpo litiek in Zuid-Afrika moet verwerpen. Verwijzend naar de verklaring van Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken wordt in de nota gezegd dat dil voorzover bekend de eerste keer was dal de minister van buitenlandse zaken van een westelijke staat zich niet alleen ge mengd had in de binnenlandse zaken maar ook een scherpe aanval op Zuid- Afrika had gedaan. De Zuidafrikaanse minister van buiten landse zaken, Eric Louw, heeft de protest nota reeds in de eerste helft, van decem- her aan de ambassadeur in Den Haag ge zonden. Overhandiging werd uitgesteld omdat minister Luns ziek was en tevens door de Kerst- en Nieuwjaarsvakantie. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft gisteravond bevestigd dat de nota is ont- In kringen te Kaapstad bracht men gisteren naar voren dat Zuid- Het Amerikaanse hooggerechtshof heeft gisteren wederom geweigerd ge volg te geven aan een verzoek van Caryl Chessman om zijn zaak opnieuw in behandeling te nemen. De voltrekking van het vonnis van Chessman, die in 1948 wegens ont voering en zedenmisdrijven tot de doodstraf werd veroordeeld, (doch die reeds zeven maal erin is geslaagd door het aantekenen van beroep en het indienen van requesten de dood straf te ontgaan) is vastgesteld op 19 februari. Op de onbewaakte overweg in Puitten kwam de 73-jarige S. Bontenbal uit Put ten gisteren onder de sneltrein Amers foortZwolle. Op het moment van het ongeluk passeerden er op de overweg twee treinen in tegengestelde richting. Een van de treinen heeft de heer Bon tenbal waarschijnlijk niet opgemerkt. Ou het spoorwegemplacement in De Steen werd de 60-jarige los-arbeider bij de N.S., W. G. Jansen, gegrepen door de sneltrein ArnhemZutphen. Met enkele andere arbeiders was de heer Jansen, onder 'oezicht van een groepsbaas, bezig wissels schoon te ma ken. De baas kon niet tijdig waarschu wen en de heer Jansen werd door de trein gegerepen. Hij was op slag dood. Na beide ongelukken werd het trein verkeer een half uur tot drie kwartier vertraagd. de Zuid- Afrikaanse nota gezegd dat dezi wordt bestudeerd. Zoals gemeld heeft de heer J. Mi op 4 november in de politieke van de Algemene Vergadering der Ver enigde. Naties gezegd dat de Nederlandse regering de apartheidspolitiek in Zuid- Afrika duidelijk en onherroepelijk" af wijst. „Rassenonderscheid is voor mijn delegatie onaanvaardbaar en een politiek zonder toekomst, zeker in een gebied waar volken het' recht van zelfbestuur hebben verkregen en in de komende jaren nog meer gebieden onafhankelijk zullen worden". De heer Meijer kondigde aan dat zijn delegatie zich bij de stem ming zou onthouden, evenals bij eerdere gelegenhedenomdat rij aarzelt vraag of het hier al of niet kwestie van binnenlandse jurisdic dat hij namens de d delen van het koninkrijk sprak, zei c de gebeurtenissen in Zuid-Afrika so: worden overdreven en dat een vergelij king met de. jodenvervolging door het nazidom, het onmenselijke optreden in Hongarije en de maatregelen tegen het Tibetaanse volk niet opgaat. Vólgens de verklaring van de heer Meijer is er in Zuid-Afrika discriminatie, gebaseerd op ras en kleur en dat is in strijd met hel handvest van de Verenig de Naties. Hel moet worden betwijfeld of de kwestie van het rassenonderscheid in Zuid-Afrika geen stadium heeft be reikt dat er niet langer een beroep kan ioorden gedaan op het artikel in het hand- vest van de V.N., waarin de wereldorga nisatie het recht wordt ontzegd zich te mengen in binnenlandse aangelegenheden van enig land, aldus de heer Meijer. wel de Nederlandse regering waan heeft voor de pogingen om uit de lijkheden te komen door de wet o zelfbestuur van de Bantoes, zij h treurt dat dit geschiedt zonder voldoende democratische raadpleging van de groep nauwst bij is betrokken de Bantoes. nelijk ADENAUER IN WEST-BERLIJN DE BONDSKANSELIER van Wcst-Duitsland, dr. Adenauer, is van mening dat iedere wijziging in de status van West-Berlijn de toestand voor de inwoners van de westelijke sector alleen maar slech ter kan maken. In een door radio en televisie uitge zonden toespraak tot het Weslberlijnse stadsparlement zei Adenauer: „Elke ver andering in de status betekent een over gave van vrijheid aan onvrijheid. Zij zou lelden tot nieuwe eisen en nieuwe over- De zaak van minister Oberlander Prof. Carlo Schmid, vice-president van de Westduitse bondsdag, heeft een uitnodiging afgeslagen om voor de commissie in Den Haag te ver schijnen, die een onderzoek instelt naar de gedragingen van de West duitse minister voor vluchtelingenza ken, prof. Theodor Oberlander, tijdens de tweede wereldoorlog. Prof. Schmid, die een vooraanstaand lid van de Westduitse sociaal-democra tische partij is, verklaarde dat het „zin- voor hem zou zijn naar Den Haag te gaan. Volgens de Westduitse pers heeft de commissie, die zoals bekend, be staat uit voormalige verzetsstrijder, prof. Schmid verzocht voor haar te verschij nen, omdat hij bij een bezoek aan Is raël gezegd zou hebben dat het „Nach- tigall-bataljon" belast is geweest met het uitmoorden van Joden. Zoals bekend is -deze commissie opge richt op verzoek van minister Oberlan der, daar beschuldigingen zijn geuit, dat hij deelgenomen heeft aan de massamoord in Lemberg in 1941, toen hij diende in een propagandaeenheid van het Duitse leger, het „Nagtigall-bataljon". Prof. Schmid zei dat hij „nooit zoiets gezegd had". Bij zijn bezoek aan Israël had hij tegen journalisten gezegd het niet wenselijk le achten dat een man als Oberlander, die de nationaal-socialis- tlsche ideologie krachtig gesteund had, lid is van de Westduitse regering. Hij kon zich niet precies herinneren wat hij gezegd had, maar hij had zeker niet verklaard dat het „Nagtigall-batal jon" had deelgenomen aan de uitroeiing, an de Joden. Pas enkele weken gele den had hij van het bestaan van dit bataljon gehoord. gave... Wij Duitsers leerden in d» van de Nazi's wat onvrijheid is en welk een verschrikkelijk gevaar een onvrij volk voor de gehele wereld kan zijn." Ik ben ervan overtuigd, aldus Adenauer, dat geen beslissingen over de toekomst van de stad zullen worden genomen tegen de wil van de Berlijnse bevolking. Fel sprak de bejaarde kanselier over de bedreigingen van premier Chroesjtsjef. „Hij weet heel goed, dat wanneer hert werkelijk tot een grote atoomoorlog komt, er van de Sowjetunie evenmin iets over blijft." Adenaue.r die de tijd tussen de weste lijke en de oost-west topconferentie de geschiktste tijd voor een bezoek aan Ber lijn noemde, zei ook nog, dat de oost-west besprekingen niet kunnen beginnen op bet punt waar vorige zomer de Geneefse conferentie van mi,nieters van buiten landse zaken is geëindigd: „Alle voor stellen daar zijn afgehandeld"- Tijdens een later gehouden radio interview betoogde de kanselier, dat de vijanden van Wcst-Duitsland de recente uitbarsting van antisemitisme misbruiken en hij waarschuwde: „De publieke opinie in Duitsland moet zich steeds tegen elke vorm van rassen- onderdrukking en geloofsvervolging keren". Het Russische persbureau Tass rea geerde gisteravond met een fel protest „Het demonstratieve bezoek van Adenauer heeft tot doel de toestand in West- Berlijn toe te spitsen en extra moeilijk heden te scheppen voor de normalisering van de situatie", aldus het door radio Moskou uitgezonden commentaar. In de Russisohe uitzending werd der gezegd, dat Adenauers toespraak dui delijk maakte, dat de regering in Bonn geen belang stelt in de komende topcon ferentie en dat Adenauer al het moge lijke za'l doen om een zakelijke bespre king van de kwestie West-Berlijn te tor pederen. De opmerking van Adenauer dat er niets van Rusland over zou blijver bij een atoomoorlog, werd een „grof, pro vocerend dreigement" genoemd Autobanden duurder Met ingang van gisteren zijn de auto banden duurder geworden. Aangezien de rubber op de wereldmarkt de laatste tijd in prijs is gestegen, hebben de Nedei- landse fabrikanten besloten de prijzen van buitenbanden voor personen- en vrachtauto's met drie' procent te ver hogen. Verwacht wordt, dat de impor teurs van buitenlandse merken ever tot prijsverhoging zullen overgaan. Kwestie-Pinay spitst zich toe Prinses Irene is op het ogenblik in het Oostenrijkse Sankt Anton, waar zij een winter sportvakantie doorbrengt. Zij verblijft daar met mevrouw La man Trip en met haar vriendin, mej. Quirina Laman Trip. CAPSULE RADIOACTIEF POEDER GEVONDEN Bij de Haarlemse politie berust thans een capsule met als inhoud radioactief fosforeseerend poeder, zoals dat wel in „katteogen" (lichtgevende apparaatjes) aan boord van marine- en andere sche pen gebruikt wordt, om de bemannings leden op obstakels attent te maken. De capsule is zaterdag door een voorbij ganger op de Spaarndamseweg te Haar lem gevonden, en toen aan de politie overhandigd. Deze vermoedt dat de be zitter van de capsule, ontsteld geraakt door de berichten over radioactieve hor loges, de capsule heeft weggeworpei De koersen van de voornaamste Franse aandelen zijn gisteren op de Parijse beurs met vijf en meer per centen gedaald on toenemende aan wijzingen dat president De Gaulle zijn financiële expert Antoine Pinay als minister zal ontslaan. Pinay is het zoals gemeld niet eens met de socialistische economische politiek van premier Michèl Debrè zijn kabinet. Hij is het ook met eens i de weigering van De Gaulle om de Fran- militaire strijdkrachten volledig in dt N.A.V.O. te integreren. De Gaulle keerde gisteren in Parijs te rug van een vakantie in het zuiden van Frankrijk en verwacht werd dat hij van middag Pinay zou ontvangen. Als eventuele opvolger van Pinay worden genoemd Wilfred Baumgartner, de gouverneur van de Franse Bank en Georges Pompidou, de vroegere chef van de persoonlijke staf van De Gaulle en thans directeur van een Rotschild Bank. France-Independent, het weekblad van de partij van Pinay, heeft gisteren een heftige aanval gedaan op de „generaal- president". In het artikel wordt gespro ken over de volkomen onverenigbaar heid, welke er lussen De Gaulle en di parlementaire democratie bestaat. Ui Gaulle werd vergeleken met Lodewijk XIV en Napoleon, waaraan de schrijver toevoegt: „In werkelijkheid is hij een monarchist in de volle betekenis van hel woord, voor zichzelf en voor de uitoefe ning van de macht". Scholierenstaking in Perzië De politie te Teheran heeft gisteren traangas gebruikt om een menigte var enige duizenden leerlingen van middel bare scholen, die gistermorgen in staking zijn gegaan uit protest tegen een door het minsterie van onderwijs ingevoerde ver jagen. De meisjes hebben geweigerd zich bij He jongens aan te sluiten. De meisjes scholen worden door de politie bewaakt UR ZAL WEER een nieuwe -®-J poging worden onderno men om licht te brengen ln de zaak van de vrouw, die be weer prinses Anastatia, doch ter van de laaste Tsaar aller Russen te zijn. Het is Tom Freuchen. 73 jaar oud en Deens zakenman In ruste, die zich heeft aange boden naar Duitsland te gaan en de gerechtelijke autoritei ten te helpen bij het indcntl- ficeren van de vrouw. Freuchen, broer van de over leden noordpoolonderzoeker Peler Freuchen, heeft in de jaren 1913—1919 bij een Rus sische handelsmaatschappij gewerkt. Ln de tijd waarin de Tsaar en zijn familie gevan gen werden gehouden in de woning van de gouverneur van Siberië te Tobolks, ver bleef Freuchen van 15 april tot 25 april in het hotel van die stad. Hij vertelde: „De aanwe zigheid van de tsarenfamilie had een vreemd gespannen atmosfeer ln de stad gebracht Ik zag de vier prinsessen elke dag. sis rjj onder toezicht van bolsjewistische soldaten in de tuin met sleeën speelden. ZU leken onbezorgd". Tien dagen heeft Freuchen de prinsessen nauwkeurig gade geslagen en hij denkt nu, door vragen over enkele in cidenten uit die tien dagen, „prinses Anastatia" op de proef te kunnen stellen: Mijn vragen, aldus Freuchen, zullen uitwijzen of de vrouw, die be weert aan de moordenaars van de Tsarenfamilie te zijn ont komen, inderdaad de prin ses Is. de 26ste april door een kamer meisje van het hotel werd ge wekt en dat hem verteld werd dat de tsarenfamilie buiten de stad was gevoerd. Later hoorde Freuchen, dat de Tsaar en zijn gezin in de nacht van 16 op 17 juli te Jekaterina (nu Swerdlofsk) waren ver moord. Waarom de heer Freuchen niet eerder met zijn medede lingen voor de dag is geko men? Hij zegt: „Er waren an dere en meer bevoegde getui gen, onder wie leden van de familie Romanov". In het zuiden van ons land ligt al sneeuw! En is er voor de jeugd dan een grotere sensatie denkbaar dan, zittend of liggend op de slee, in pijlsnelle vaart de sneeuwhellingen af te suizen? Natuurlijk, je moet ook weer boven zien te komen, maar die moeite wordt ruimschoots be loond. De Maastrichtse jeugd heeft wel een van de meest ideale gelegenheden om zich aan het sleetjerijden over te geven: de hellingen van de Pietersberg. KITSCH souvenirs seer in treh TESTSTATION veilig verkeer 'Zie pagina 6, Eden voorkwam DERDE WERELDBRAND Zie pagina 5 Amerikaanse, Canadese en West- europese staatslieden komen te Pa rijs aan om een week lang te be raadslagen over de vraagstukken van de handel in de vrije wereld. De Britse minister van handel Derek Heathcoat Amory verklaarde te hopen, dat men een brug zal slaan tussen de kleine vrijhandelszone van zeven landen (Europese Vrijhandels- vereniging) en de Euromarkt Hij heeft reeds een conferentie gehou den met de vertegenwoordigers van de zeven landen om een gemeen schappelijke politiek vast te stellen. Heden zouden de zes ministers van de Euromarkt bijeenkomen, en daar na zou de westelijke of Atlantische economische conferentie beginnen, die beide groepen moet tezamen brengen. Chinezen dubbele nationaliteit in Indonesië? Na de tweede bespreking met de Chi- ïese ambassadeur in Djakarta, heeft gisteren de Indonesische minister van buitenlandse zaken Subandrio verklaard, dat China en Indonesië besloten hebben 10 januari te beschouwen als streefdatum 'oor uitwisseling van ratificatie-docu- nenten inzake een verdrag over de sta- us van Chinezen in Indojiesië. Dezen :ouden een dubbele nationaliteit krijgen, Het ging heus niet en de chauf feur had dat kunnen weten, als hij beter op het bordje bij de brug had gelet. Daarop staat hl. „maximum-belasting één ton". En het gewicht van zijn truck met oplegger (elf tonplus de lading buizen (twaalf ton) kwam wel een kleinigheid boven het gewicht, dat de brug in Apel doorn, over het, Apéldoorns Dierens kanaal kon dragen. De chauffeur van de uit Schiedam afkomstige wagen schrok nogal, toen hij de gevolgen zag: de brug stuk, het weg- en water verkeer geruime tijd gestremd. i bud- vijiltig voororiibgaing heeft .gebracht, dat deze Atlantische eoanomtiso'ne conftenenrtiie dmie wijze man nen zart benoemen om plannen op te 'ervanging van de Orga- Eiunopese Economische Samemwerkdntg door ©en nieuw lichaam. De eigende omvat: 1. De westelijke handelsbetrekkingen, in het bijzonder de verhouding tussen de Euromarkt en de zeven landen. 2) Conjunotnnrpolltiek en betere sa menhang van de westelijke econo mische politiek. 3) Hulp aan onderontwikkelde landen met grotere bijdrage uit West-Europa, 4) Vervanging van de O.E.E.S. De Nederlandse delegiaitrie straat onder leiding van de minis ter van budibenlaind- zaken mr, J. M. A. H. Luns. Commissaris van Venlo vraagt ontslag •De heer H. A. G. Hermans, commis- iris van politie te Venllo, heeft thans jn ontslagaanvrage ais commissaris van politie ingediendDeze aanvrage houdt vedband met beleidsmoeilijkheden die tussen de commissaris en zijn dienst ge- zijn. Onder oneer had hij agenten laten helpen bij de bouw van een bun galow. (V<jn onze weerkundige medewerker) EVENALS zondagmorgen kwam ook vanmorgen in Zuid-Hol land 6 tot 8 graden vorst voor, nadat het kwik gistermorgen m Hoek van Holland nog tot 6 graden boven 0 was gestegen. De laagste temperatuur van min 10 gro en werd vanmorgen in west-Brabant, op het vliegveld Woensdrechl gemeten. Vooral in het noorden en oosten van ons land viel nog zo veel sneeuw, dat daar ■d aangetroffen. De vorst duurt voort, is de noordoostenwind in kracht af- omen. Ook in de komende nacht is ■htcn. Ten zuiden van Spitsbergen heelt zich een depressie ontwikkeld, die nar de Noorse kust Irekt en na morgen nk in ons land de kans op sneeuw weer net. toenemen. De koude luchtlaag is rij dik geworden, zodat, het kwik nok verdag beneden het vriespunt blijft. verwacht tot woensdagavond: Vannacht weinig bewol king, weinig wind, matige tot strenge vorst Morgen overdag; toennemende be wolking met voornamelijk in het westen van het land kans op sneeuw, zwakke tot matige naar zuidelijke rich tingen krimpende wind en lichte vorst. (Opgemaakt om ZON EN MAAN Woensdag 13 januari; Zon op 8 44, der 16-53; maan op 16-57, onder 7-50 Ook in noordrDuitsland, Denemarken t zuid-Zweden werd vanmorgen 10 tot graden vorst gemeten. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Helsinki Oslo Londen Berlijn oabew

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1