PARAMARIBO drukke, bonte romantische rassen-smeltkroes Fconoanie en Financiën Actie „Redt een kind" overtreft de raming 9 MAANDAG 11 JANUARI 1960 door ANTHONY VAN KAMPEN -v 'Z - s Na Paramaribo bezocht te hebben; bezocht Anthony van Kampen ook een deel van het binnenland van Suriname. In een der bosneger-nederzettingen wérd deze foto gemaakt. Geen onmatige winst op kinderkleding Uit een naar aanleiding van opmerkin gen van het Tweede Kamerlid. P. de Groot (comm.), ingesteld onderzoek naar de prijzen van kinderkleding, is gebleken dat er op kinderkleding geen oneven redige winst wordt gemaakt. De minister van economische zaken deelt dit in éen brief aan de Tweede Kamer mede. Het onderzoek werd bij een viertal be langrijke ondernemingen gedaan, aan de hand van bestaande kostprijscalculaties en daarop gebaseerde verkoopprijzen. Deze ondernemingen vervaardigen zowel" kleding voor kinderen als voor volwas senen. Een grote mantelfabriek verkoopt de kindermantels in verhouding tot de materiaalkosten zelfs goedkoper dan, de mantels voor volwassenen, aldus de mi nister. In het algemeen is de arbeidstijd van .een kindarkledingstuk relatief hoger dan die van een kledingstuk voor een vol wassene. omdat sommige handelingen in het produktieproces voor beide soorten kledingstukken evenveel tijd in beslag nertigh. Nederlands gasbedrijf in Oostenrijk De N.V. voorheen firma W. de Liefde, eigenaresse van de gasbedrijven in Cu- lemborg en Raalte, fcal de beide gasfa brieken van Feldkirch en Bad Ischl in Oostenrijk, voor 25 jaar pachten en zelf de hoge investeringen voor de Overgang op propaangas uiterlijk 1 januari 1961 fi nancieren, zonder de gasprijs te verhogen. De Oostenrijkse regering acht zelfs een flinke prijsverlaging niet onmogelijk. LAMPEN GOEDKOPER Behalve' de lampen van Philips zijn ook verschillende sóórten gloeilampen vam het Osramconcern vijf a, tien pro cent goedkoper geworden. De prijsver lagingen zijtn vandaag al ingegaan. De exportpriveleges van zes Zweedse en twee Westberlijnse firma's zijn"" dóór het Amerikaanse ministerie van handel tijdelijk ingetrokken, omdat deze zouden deelnemen aan een voortdurende sa spanning om Amerikaanse goederen verboden bestemmingen te zenden. Twee ton schade bij brand in Oss In het centrum van Oss is gistermiddag in twee houten loodsen brand uitgebro ken, waardoor een sohadé van ongeveer twee ton is ontstaan. Het vuur ontstond in een partij hout zaagsel, dat was opgeslagen in een loods, waarin drie kinderen, respectievelijk zes, acht en negen jaar, juist tevoren vuurtje hadden gestookt. Door de brand ging ruim honderd ton zaagsel verloren, bestemd voor de rokerij van de N.V. Hartog's slagerijen. Tevens ging een gro te voorraad uitrustingsstukken, .300 formen en een' brandweerauto va: Bescherming Bevolking in vlammen op. Het B.B.-materiaal lag klaar om over de tweeëntwintig gemeenten behorend bij de kring Oss, verdeeld te worden. Een en ander was tegen brand verzekerd. Effectiever optreden tegen bordelen in Amsterdam Om de mogelijkheid te scheppen ef fectiever te kunnen optreden tegen de eigenaren of hoofdbewoners van huizen te Amsterdam, waar ontucht wordt ge pleegd of gelegenheid daartoe wordt ge geven, stelt de commissie voor.de straf verordeningen uit de gemeenteraad aan de raad een wijziging van de algemene politieverordening op dit punt voor. Daardoor zal in het vervolg verboden zijn in enig perceel of perceelgedeelte (in de oude artikelen staat inrichtingen), waarover men de beschikking heeft, het zij bij herhaling, hetzij uit winstbejag aan anderen de gelegenheid te geven, onderling ontuchtige handelingen te ple gen, en toe te laten of te dulden perso nen, die met het kennelijk doel om het plegen van ontucht uit te lokken, dit perceel of perceclgedeelte bezoeken. Voorts zal het verboden zijn deze per- celen of perceelgedeelten te bezoeken, nadat de sluiting daarvan door B. en W. is bevolen en in het openbaar bekend is gemaakt. Dit laatste zal geschieden door het bevel tot sluiting aan het perceel aan te slaan. Northwestern vergroot pandbriefkapitaal In de aandeelhoudersvergaderingen van de Northwestern and Pacific Hypotheek bank en de Tweede Nw. a. P Hyp. Bank het dividend over 1958/59 vastgesteld op resp. 12 én 13»'/«, De directeursvacature wijlen de - heer J. C. Schuller tot Pèursum wordt niet vervuld. De heer A. de Bijll Nachenius werd benoemd tot ge delegeerd commissaris. De emissiekosten der 5°/o pandbrieven Tweede Nw:- zijn Ineens afgeschreven .uit- de- Amerikaanse belastingmeevaller ;en stabiel -dividend na te streven. Deze brieven zijh populairder dan het 3tè type en de kosten zijn bijna' gelijk. Gezien de goede vraag naar leningen op hypotheek tegen Tla kan men zich 5V» rente veroorloven. Men streeft naar uit breiding van hét pandbriefkapitaal en het jammer dat niet meer geplaatst is dan 750.000. Als de verkoop van on roerende goederen aflpopt, moet men op deze wég voórtgaan. Eigen exploitatie van onroerend goed is te gevaarlijk Er is weinig, kans dat délfstjofrechten iets op- Jeyéren ,Men vreest -da* het manco effectenregistratie, groot 109.150 aa fiscus toevalt. Een manco bij de lappen, ongeveer 10°/o komt aan de N.V. ten goede. In 1959/60 heeft de Nw. twee boerderijen verkocht tegen 33,000. tegen 5400 bóék- waarde. De statutenwijziging kon wegens gebrek aan quorum niet worden goedge keurd. Meer bauxiet uit Suriname De bauxietuiibvoer van Suriname is in 1959 tot 3,39 (yorig -jaar 2,86) miljoen metrieke ton toegenomen. De uitvoer van de SuYaJco steeg tol 2,71 (2,34) min., yan Bijiliitpn tot 682.272 (524.390). Voorts meent de doorvoer van Brazi liaanse cacao en koffie over Suriname toe. Dezer dagen werden 19.000 balen verscheept, vorige maand 11.000. Binnen kort komt een Braziliaans schip met 10.000 balen. Veertien Braziliaanse schoe nera laden kleine partijtjes koffie uit De K.N.S.M. verscheept deze produkten naar Nederland en de Verenigde Staten. In Suriname is 'de Amerikaanse zaken man William E. Cabe, oud-senator van Noord Carolina aangekomen voor be- sprekimge nmet houtexDorteurs. Indonesiës in- en uitvoer onder staatstoezicht Sukarno heeft in de nationale plan- raad verklaard, dat Indonesiës in- en uit voer onder staatstoezicht moet kömén- Amerikaanse prijssteun voor zuivel Het Amerikaanse ministerie van land bouw deelt, mede, dat de prijssteun voor Amerikaanse zuivel zal worden voortge zet tot 1 april 1961. Dit is nu reeds het derde jaar, waarin de prijzen gesteund worden. EEN DC 4 brengt ons van Curagao via een gloeiend heet Port of Spain op Trinidad, via Georgetown in Brits Guyana (even heet) naar Paramaribo, hoofdstad van Suriname, ons doel voor de eerstvolgen de weken. Als we over Suriname vliegen lijkt dit, vanuit de lucht tenminste, verdacht veel op ISieuw-Gumea, maar dan zonder bergen. Met precies dezelfde sterk kronkelende, brede, modderige, bruin-grauwe rivieren. En even weinig symptomen van menselijk leven. Als het toestel op vliegveld Zan derij (meer dan 40 kilometer van Paramaribo) gaat landendeponeert de gezette Creoolse dame naast ons haar dochtertje (omtrent een 4-tal lentes) op onze schoot, teneinde zich te kunnen opmaken. Het kind is één kleurige kluwen, één ritselende, kra kende, ruisende chaos van petticoats, lintjes, strikjes en broekjes. En al die onderdelen van deze jeugdige uit monstering beletten me veel van het naar me toespringende Suriname te zien. Wat ik zie doet denken aan een dor, kaal savannelandschap. Is dit nu Suriname (waarvan de naam be tekent: rivier'van-de-watervallen) en dit het begin van Paramaribo? (betekenis: plaats-yan-de-bloemen- aan-de-rivierIs dit nu die smelt kroes, vol met Creolen, Hindostanen, Indonesiërs, Syriërs én Chinezenen wat er verder rtog in mag zitten? Tegenstellingen Nee, dit is Paramaribo no£ niet, Het echte Paramaribo zie ik pas die avond, onder een waterval van maanlicht. Een oude, romantische stad, vol frappante tegenstellingen- Luxe auto's en schamele ezelskar- DE STILLE PLANTAGE retjes. Ultra-jnod'erne bankgebou wen, bioscopen en winkelstraten, met vlak daarbij de shabby behui zingen van Creolen en Hindostanen. Een stad, bewoond door meer dan 100.000 zielen, die op verschillende plaatsen nog sterk aan het verle den herinnert, aan de dagen dat Su riname nog de oude plantage-kolo nie was, maar die tegelijk bezig is te exploderen wat plannen en acti viteit betreft. Dit land heeft lang eindeloos lang, geslapen en geslui merd, maar het is nu ontwaakt en klaarwakker. De eerste uren onder ga ik een spervuur van plannen, plannen die Suriname in de korst mogelijke tijd Üf zijn kans in de wereld moeten geven. Het is verbijsterend te merken. welk pen enorm- geloof de mensen daar in die plannen hebben. Dat ge loof is echter niet op leem ge vest: een deel der plannen is na namelijk al ge realiseerd. Is al werkelijkheid. Het duurt lang die eerste dag. eer ik me onder de klamboe's van Paramaribo's meest Surinaamse hotel kan terug trekken: Hotel Lashley. Voot- het zover is, zie ik de rivier, een brede, in maanlicht glanzende stroom; en de stad die warm en -• intiem aandoet; grote, witte huizen en kleine, uit kratten en kisten gemaakt: ik zie een deel van een nieuwe Hitchcock-film in het Star-theater, dat met z'n air conditioning zó op het Amsterdamse Leidseplein kan staan, en hoor ei gens uit een café de wilde, opzwe pende klanken van Big Jones en z'n Dit is Paramaribo! De markt Ik zie wcér een ander Para maribo de volgende morgen. De markt, een bont en tumultueus beeld. Zwart, bruin en blank. Een hoorn des overvloeds, gevuld me' fruit, groenten, indiaans gebakken aardewerk en uit hout gesneden bosneger-attributen. Het is er vol heet en druk. Het stinkt er, men maakt ruzie en het is er deson danks ongelooflijk genoeglijk. Hei hart van dé stad, een hart gevuld door Creolen, Hindostanen nezen. Ik geloof niet dat ding kan bedenken, dat er niet te koop is. Een Hindostaans vrouwtje, gaat bijna schuil achter grote, hei-rode bloemen. Het zijn rode paloeloe's, die doen denken aan opvliegende rei gers en in rood tricot gestoken bal letdanseressen. De Hindostaanse pakt er een stuk of vijf in een krant. Ze blijken heel goedkoop. Ik heb er een week plezier aan gehad en evenveel aan die krant, omdat daarin enkele plaatselijke politici el kaar op een voor Nederlandse be grippen ondenkbare manier aftuig den. Ik las nooit een zó uitgebreide cronique scandaleuse in zó kort be stek. En zo charmant aangeboden te gelijk met rode paloeloes! Stille plantage In die dagen zag ik het nieuwe Surinaams Nederlands neerruiste. En ineens die open plek in een onzegbaar deprimerende sombere regen-wereld. Op die plek de overblijfselen van een oud plan tagehuis. Dit was dus zo'n stille plan tagezó stil, zó verlaten en zó behorend tot het verleden. De houten wanden, aangevreten door de tijd, door mieren en houtworm, stonden er nog, maar vormden samen niet meer dan een bouwval. Vlak erbij een ste nen vloer, waarop eens, hon derd jaar en langer geleden, de cacao gedroogd werd. Nu zou daar straks het mos opdrogen, als de regen e'ndelijk op- hie'd. Wie zich voor liet eerst in Suriname bevindt, krijgt volop dé kans zich te verbazen (en te vermaken) aver de wijze, waarop soms de Nederlandse taal wordt gebezigd. Wij noteerden een aantal uit drukkingen en laten enkele ervan hieronder volgen: lopen te voet gaan toen ik thuis kwam ze is lang op bezoek geweest het smaakt niet een meisje dat altijd op straat- is te vinden ik heb diarrhee voet-éren. toen ik van uit kwam. ze heeft de hele dag op me gezeten. het heeft geen proef. Suriname: de Nederlandse en Ame rikaanse bauxiet-bedrijven, de be- volkings-polders, de scholen, en het 'rukwekkende rijstproject Wage- igen. Rijst van horizon tot hori- ___j. Een Surinaamse Wieringermeer- polder van 6000 ha. En ik zag het oude Suriname, dat van de verlaten plantages, het Suriname waar op een gegeven ogenblik de tijd ineens is blijven stilstaan. We waren die morgen de Com- mewijne-rivier overgestoken en be zochten een nieuwe plantage, die op de restanten van een oude was opgebouwd. Er zijn er meer aan de noordkust van Suriname. Indien er aan ie t s geen gebrek is in dat land, dan aan verlaten, op nieuwe meesters wachtende plantages. Ik had veel gehoord en het nodige gelezen over verlaten plantages, maar ik heb me daarbij nooit gerea liseerd hoe onbeschrijflijk triest, hoe griezelig, hoe sinister ze in wezen zijn. Ik trof deze aan ergens midden in een stuk wildernis. Een druip natte, grauwe wereld vanwege de regen, die urenlang over de jungle Een plaats waar het om de een of andere geheimzinnge reden niet goed was om te zijn. Een rendez-vous voor schimmen en spoken, óls ze bestonden. Een plek, waar men het einde van iets, de volstrek te ondergang, haast lijfelijk 'ondergaat. Eens en niet zo lang geleden, werd hier gewerkt door hon derden mensen. Misschien door men sen die dat werk vervloekten en die dat zo vaak en zo hartverscheurend deden, dat de vloek in vervulling ging. Ik heb die eerste, stille plantage goed bekeken. Dat lege, grimmige huis, de vervallen bijgebouwtjes, omsloten door een voortwoekeren de wildernis, de trap die als een waardeloos attribuut langs de zijkant van het huis hing, prooi voor de eerstvolgende storm. In elk geval vol doende bekeken, om er na die eer ste keer meer dan genbeg van te hebben. In de weken die volgden had ik keer op keer alle mogelijke gelegenheid verlaten plantages te zien. Niet éénmaal heb ik van die kansen meer gebruik gemaakt. Dicht bij die eerste plantage stond in een oude kreek een sluisje. Ge bouwd in 1790 en nóg af en toe in gebruik. Je ruikt, proeft en ziet er nu nog het Nederlands waterbouw kundig talent aan. Letterlijk: ge bouwd om eeuwen te doorstaan. Er zijn heel wat van die sluisjes in het oude, dichte oerbos van Suriname Nederlandse handtekeningen in een vreemd land en nog steeds niet uit gewist door de tijd. Door de kreek gaan we met de kleine korjaal terug naar de rivier, de Commewijne. Nog steeds ruist de regen over de groene wereld die ons heeft ingesloten. We zijn tot op onze huid nat en zullen ons eerst kunnen drogen als we aan de over kant zijn. Dat gebeurt in een andere plantage, in Marienburg, waar suiker wordt omgezet in rum. Nooit zag ik zoveel rum als die dag. Duizenden, tiendui zenden liters, ruim voldoende om een hele natie van de kaart te doen gera ken. En ruim voldoende voor ons. om zo snel mogelijk het beeld te vergeten van die stille plantage, die geen ro mantisch beeld opleverde maar uit sluitend een beeld van droefheid en verwording. Die dag spraken wij, tot in de nacht, uitsluitend over nieuwe plantages, die op de aarde van het nieuwe Suriname zullen ver rijzen. Van vele liggen de blauw drukken gereed. Prof. van de Hulst weer Cospar-voorzitter Prof. dr, H. C. van de Hulst, hoogleraar in de sterrenkunde aan de rijksuniversi teit te Leiden en lid van de Internatio nale astronomische unie, is zaterdag her kozen als voorzitter van Cospar, heit in ternationale comité voor ruimteonder- Zelden heeft een voor de microfoon gevoerde hulpactie zulk een overweldi gend succes gehad als „Redt een kind". De vaart waarmee he* Nederlandse volk in al zijn geledingen zich achter deze vluchtelingen-actie van de VPRO heeft gezet doet alleen maar herinneren aan de oude „Haak-in", waarbij het ook niet om prijzen, maar om spontane hulp ging. De VPRO hoopte twee ton bij elkaar te krjjgen voor de Algerijnse kinderen In Oost-Marokkoen het werd heel wat meer: tot nu toe is er ruim 1.100.000 gulden binnengekomen. „Uit de actie „Redt een kind" is op nieuw de geweldige invloed van radio, maar vooral ook van de televisie nog eens overduidelijk geworden", zegt dr. Spelberg ervan, „en deze invloed kan ten goede, maar ook ten kwade strek- Dit is een waar woord, want bovenal is het de aangrijpende film geweest, die zoveel harten heeft doen opengaan voor de ongelukkige, opeengepakte kinderen in de vluchtelingenonderkomens in Ma rokko. De warmhartigheid van het Ne derlandse volk heeft zich geuit in ruime Laten we echter bij dit alles niet ver geten, hoe diep dan ook slechte invloe den van televisievoorstellingen in de harten kunnen ingrijpen! Het heeft de VPRO vooral getrof fen, dat uit alle kringen der bevolking hulp is gekomen, ja dat door mensen van totaal verschillende levensbe schouwing ongevraagd ijverig werd samengewerkt. „Een overrompelende, alle grenzen wegvagende medewer king", noemt dr. Spelberg dit. Het resultaat van dit alles is, dat alle 50.000 kinderen in Oost-Marokko voor de koude van deze winter zijn veiligge steld. Het geld is, mede dank zij grote medewerking van Marokkaanse en Ame. rikaanse leveranciers, zo efficiënt mo gelijk besteed aan warme kleding en Daarvoor was twee miljoen gulden toereikend. Maar wat er meer is bin nengekomen en nog steeds komt, (want het gironummer 250.000 blijft open), wordt via het Hoge Commissariaat in Genève en het Rode Kruis besteed aan kleding, dekking en verdere verzorging van duizenden kinderen die in de laat ste weken de Tunesisoh-Algerijnse grens zijn overgekomen. Het Hoge Commissariaat heeft me degedeeld, dat ook de toestand van deze kinderen „onvoorstelbaar slecht" is. Geen wonder dus, dat er met ver langen naar nieuwe stortingen op het bekende gironummer wordt uitgezien! Daarom is, ook al zijn de kleinen in Marokko voorlopig gered, de actie voor het vluchtelingenkind in feite nog niet beëindigd. Intussen is ook de KRO, naar u weet, gestart met een hulpactie voor kinderen van vluchtelingen in West-Duitsland. Lijkt het u teveel? Be denkt u dan dat wij leven in het vlucli- telingenjaar en dat elke gegeven gulden meer dan nodig is. Commernaar* Evangelisatie Wellicht hebben vele kijkers zich even onprettig gevoeld, toen de 62- jarige heer J. Vijverberg uit Amster dam zich zaterdagavond in de VARA- televisiequiz meldde als deelnemer met de „heilige hobby" Bijbelkennis. Maar die gevoelens zullen direct in bewondering zijn verkeerd, toen hij op rustige en innemende wijze zijn bedoeling toelichtte: de heer Vijver berg, chr. gereformeerd, heeft enorme belangstelling voor Bijbelstudie en achtte het tot zijn plicht, juist daarom in deze VARA-quiz op te treden. „Het spel heet immers „Je neemt er wat van mee"?" zei hij, en als we ergens iets van mee kunnen nemen,-is het van dit." Bedoeling dus: een eenvoudige, maar knappe vorm van evangelisatie, zonder humbug of opzettelijkheid, want de heer Vijverberg deed allerge zelligst mee en gaf blijk van grondige Bijbelbestudering. En, zoals hij ver telde, het is-niet. de eerste keer dat hij 'op' déze wijze dé Bijbel in het middel punt van de belangstelling plaatst. Overigens heeft de show „Publieke tribune", die na de quiz kwam, al heel weinig bekoring overgehouden. De ge broeders Lutz maken zich van hun spectaculair optreden wel heel gemak kelijk af, de regie is aller slor dig st daarbij en het camerawerk, bij de op elkaar gepakte figuren, al even on plezierig. Bij een teveel aan effecten gaat het aardige van de close-harmony- zang gedeeltelijk verloren en dc „bal letten" zijn door onvoldoende afwer king, door kleding en beweging net- op-het-kantje-af allesbehalve een waar dige afwisseling. Mensen in nood De KRO heeft zaterdagavond voor de tweede maal een programma „Men sen in nood, vlak naast ons", via de microfoon de ether ingezonden. Dit maal ging het om een van vele, vele gevallen: een gezin, achterop geraakt omdat het zich financieel nooit heeft kunnen redden. Bij het huwelijk was lit t jonge paar nog niet goed ingericht en nu het gezin zeven kinderen telt is die achterstand nooit ingehaald maar integendeel steeds groter geworden. We hoorden in de uitzending, hoe van verschillen de kanten de helpende hand werd toe gestoken en hoe er kans werd gebo den, daarmee voort te gaan. De belangrijkheid van deze uitzen ding is echter, dat men hiermee de aandacht wil vest gen op parallel- lopende gevallen in de eigen omgevinga van de luisteraars '.-ft het wi! ons voor komen dat dit do :l deze keer duide lijker werd gemaakt dan in de eerste Andermans huis Onder de titel ..Andermans huis" presenteert de NCRV-televisic op don derdag 14 januari a.s. het toneelstuk .Other people's houses" van de Ame rikaanse schrijver Tad Mosel. Dit spel werd speciaal voor de tele visie geschreven door dc nu 36-jarige schrijver, die in zijn vaderland zeer veel succes oogst juist met stukken, die tijdsproblemen aanvatten. Ook in dit stuk, dat vertaald werd door Henk Rigters, komt een tijdspro bleem aan de orde, nJ. het samenwo nen van ouders en getrouwde kinderen. We zien Frits van Dijk als de be jaarde vader, die Inwoon* bij zijn doch ter Rena (Shireen Strooker) en zijn schoonzoon Ralph (Ab Abspoel) en daar een onhoudbare toestand heeft teweeggebracht door de manier, waar op hij zioh laat gelden. Een oud thema, zult u zeggen, maar de schrijver heeft ook niet bedoeld ieti heed nieuws te brengen, hij wil alleen het conflict belachten, dat zich in vele .Jiuizen van anderen" voordoet. Wanneer het jonge echtpaar op het punt staat de vader ai te'voeren naar een bejaardentehuis deinst het voor de consequenties terug en het verschijnen van IJda Andrea als Rena's zuster Inez maakt het allemaail nog erger, doordat zij tussen iedereen bemiddelen wil. Het stuk bereikt ten slotte een climax, die de oplossing moet brengen en die wij u uiteraard nog niet ver- teilen Vooral belangrijk zal het zijn te ver gelijken hoe deze problemen zich Ln de „nieuwe wereld" in verhouding tot die in de onze voordoen. Max Douwes voert de regie in de cors van Fokke Duetz. „Annemarieke deel twee Het Is eigenlijk al gewoonte gewor den, dat een seriehoorspel dat een of meer seizoenen in een radioprogramma loopt, later als boek wordt uitgegeven. Nadat dit ook was gebeurd met de sel- zoen-serie van het VARA-hoorspel „An nemarieke" zal het niemand verwonde ren, dat nu ook het tweede deel, „Anne- marieke" met als ondertitel „De vier Heemskinderen", is verschenen. Het is weer een uitgave in rood-en- zwarte plastic band, van Hollandia N.V. te Baarn. De schrijfster, Peter Jaspers, heeft de hoorspeltekst tot lopend ver haal verwerkt. De moeilijkheid blijft, dat het geen uitgesproken kinderboek Is, maar ook geen werkelijke lectuur voor volwassenen, gezien het karakter van het hoorspel, dat „voor jong en oud" werd geschreven. Wie het hoorspel heeft gevolgd zal wellicht plezier beleven aan de uitgave van het boek, dat dus fragmenten van allerlei school-en-thuis-belevenissen van een viertal twaalf- en dertien jarigen be vat, alsmede wat oppervlakkige reacties van de ouders der kinderen. /Szelcef vanavond 0 In het NCR V-programma begint om 8.10 uur het eerste deel van het hoor spel „Pastorale" naar de roman van Nevil Shute. Frans Hartma speelt daarna op clavichord een suite van Bach en een sonate van Haydn. Om 11 uur is er een Italiaanse uitvoering van de opera buffa van Haydn. 0 Het ontspanningsprogramma met aardige refreintjes en bekende ru brieken onder de titel „Schering en inslag" is om 8.05 uur het begin van de VARA-uitzending. Het cabaret- programma „Hij en Zij" onder leiding van Wim lbo begint om 9.25 uur en om 9.55 uur volgt het actuele maga zine „Marimba". Om 10.40 uur is er een concert door het Radio Filharmo nisch orkest met werken van Handel, Schubert en Beethoven. Bernard Hai- tink dirigeert. Tip: uit het buitenland 0 Voor een programma van moderne kamermuziek kunt u tussen 8 en 9 uur afstemmen op Brussel Vlaams, 324 m., waar dan het Melos-Ensemble concerteert. Het is een opname van het Aldenburgh-festival. Om 9J5 uur speelt de organiste Marie-Claire Alain vijf koralen van Brahms. 0 Het Keulse omroep-symfonieorkest speelt onder leiding van Sergiu Ce- libidache tussen 7.30 en 8.45 uur via de Duitse zender 309 m. of 971 kHz composities van Ravel (Moeder de Gans), Schubert (2e symfonie) in B en Hindemith. Programma voor morgen DINSDAG 12 JANUARI 1960 Jvcrsum I 40z m. 746 kc/«. AV1RO Nws 7 10 Gymi 7 20 Gram. VIPRO: 7 Dagopening AVRO: 8 00 Nws 8 15 Gram 9 00 Gym v d vrouw 9 10 De groenteman 9.15 Gram 9 35 Waterst 940 Morgenwij ding 9 55 Boekbcspr 10 00 Gram 10 50 V d kleuters 11 00 Pianospel 11 15 V d zieken 12 00 Carillonbcspeling 12.20 Regeringsutt- zending: Landbouwrubriek ZlektcnbestriJ- ding bij pluimvee 12 80 Land- en tuln- bouweded 12.83 Lichte muz 13.00 Nws 13 15 Meded of gram 13 20 Promenade- 56 Koereen 14 00 Kamer- muz 14 4o Schoolradio 15 00 V d 15.30 Pianorecital 16.00 Lezing lfl 15 Lichte muz 16 30 V d Jeugd 17 20 De dierenwe reld en wij, lezing 17 30 V d Jeugd 18 00 Nws 18 15 Pianospel 13 30 Lichte muz 19.00 V d kleuters 19 06 Paris vou« parte 10 10 Muzik quiz 19 50 Journaal 20 00 Nwe 2005 Gevar^ progr 22.00 Kamermuz 55-wóó~nw 23 Hilversum II 298 m. 1007 kc/s. KRO: Oo Nws 7.15 Gram 130 V d kind 7 40 Gram7 45 Morgengebed en overweging vooruit, lezing 13 00 Middagklok-nood klok 12 06 Metropolc ork en zang 12 30 Land- en tuinbouwmeded 12 33 Metropoli ork (verv) 12 50 Act 13 00 Nws 13 15 15 Jaar geleden, lezing 13 20 Platcnn'leuws 13.35 Lichte muz 14 00 Gram 14 05 School radio 14 35 V d plattelandsvrouwen 14 45 Gevar progr 15.50 Gram 16 00 V d zieken 16.30 Zlekerdof 17 00 V U kind 17 40 Beure- ber 17 45 Regerlngsultz: De Nedertands- rAuertaliache samenwerking Inzake Nieuw- Guinea door nw dr H Roethof 18 00 Lichte muz 18 20 Gram *18 30 Bra bants halfuur 19.00 Nwo 19 10 Act 19 25 Mcmojandum 19 30 Gram 20 15 Filharm ork en sol 21.23 Klankbeeld 22 2a Boek bcspr 22 30 Nwe 22 40 Gezin en huwoMJk, lezing 22 50 Nwe filnwmiz 23 10 Plano- voordracht 23.40 Zang en plano 23 55—

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9