6°/, Verschil tussen C.H. en A.R. nog steeds van groot belang UTIIH WYBERT Gouden kippen van Maagd o "o OSRAM Mr. Bot naar Australië, Nieuw-Guinea en V.S. WILHELMINABRUG WERD 9.5 METER VERSCHOVEN MAANDAG 11 JANUARI 1960 (OVERAL DREIGT k BESMETTING - Gebruik regelmatig *ljnd* Mn grillig» gr**p uil d* grot* •n klein* gabeurlijkhedan, di* op H«t ton**l van de wereld. In de verte ot nebij, cich afspelen en de mensen tot Mn boos woord of Mn glimlach bo> ELSEVIER! 1. De gehele actie is door communisten in Oost-Duitsland beraamd en opgezet: 2. voor de uitvoering heeft men zich hier en daar bediend van allerlei elementen in de kleine ultrarechtse groeperingen, waarin een aantal niet-bekeerde nazi's in West-Dnitsland onderdak hebben ge vonden J. het doel van deze communistische actie is de ondermijning van het gezag en het internationale prestige van de Westduitse regering Adenauer; 4. de gehele agitatie dient om in 1960, het jaar der conferenties, de Westerse positie verder te ondermijnen en aangezien men daarin vooral de Westduitse positie tegen over de Sovjetmachten als de sterkste ziet, streeft men ernaar juist deze in het oog der wereld te verzwakken. Wanneer men met name vele Engelse en Franse commentaren ziet, kan een zekere mate van welslagen aan deze perfide en boosaardige actie niet worden ontzegd. Daar heeft onder miljoenen lezers de mening post gevat, dat zich in West-Duitsland grote en virulente haarden van antisemitisme bevin den. Men vergist zich: deze haarden bestaan wel, doch zij bestaan in het communistische Oost-Duitsland. Van daar uit wordt deze campagne geleid: een campagne tegen de Joden, tegen West-Duitsland en tegen Adenauer. In dit macaber beeld treffen nog twee details. Het eerste vindt men in het bericht, dat in 1959 uit de communistische landen van Oost-Europa welhaast 13.000 Joden zijn gevluchtZij zijn gevlucht, omdat de communistische terreur hun het leven on mogelijk maakteEen communistische antisemitische terreur Een tweede detail verschaft Nederland een droevige primeur: de antisemitische agitatie der communisten is in Amsterdam begonnen: te weten in het Amsterdamse studentenblad „Propria Prins naar Mexico; Irene met vakantie vacantie. Z.K.H. prins Bernhard vertrok Schiphol met het K.L.M.lijnstoestel Mexico. De Prins was vergezeld zijn particulier secretaris dr. F. Graaff, alsmede lt.-kolonel C. C. Geert- sema, adjudant van de Prins hoofd veiligheidsdienst van het konink lijk Huis C. Sesink. Advertentie Mr. J. VAN GELDER REAGEERT OP ADVIES VAN PROF. ZIJLSTRA: Poging tot doorbraak kan teleurstelling worden voor ft „ONBIJBELS" Mr. Van Gelder kon het niet als „on bijbels" zien, dat er verschillende pro testantse partijen naast elkaar bestaan, de het i (Van een onzer verslaggevers) De secretaris van de CJf.D., mr. J. van Gelder, heeft zaterdagmorgen op de elfde ARJOS-studentenconferentie, die op 8 en 9 januari is gehouden zijn persoonlijke visie gegeven op de verhouding tussen C.H.U, en A.R.P. Aan het slot van zijn causerie gaf mr. Van Gelder de deelnemers aan de conferentie de raad zich niet te laten verleiden door het advies van prof. Zijlstra om een doorbraak naar de cJi. jongeren te forceren. Enige weken geleden heeft prof. Zijlstra bij de viering van het ARJOS-Jubileum gezegd, dat de jongeren uit de kringen van A.R. en C.H. de „binnenmuren", die hen thans nog verdeeld houden, moeten wegbreken. De verschilpunten (kerk, sfeer, klimaat enz.) moeten, aldus de minister, op de tweede rang worden geplaatst. Mr. Van Gelder vond deze redenering nogal oppervlakkig en hij waarschuwde, dat men van a.r. kant bij zijn pogingen een doorbraak naar de C.H.U. te forceren, wel eens van een koude kermis kan thuiskomen. De C.H.U.-secretaris vond het niet juist de indruk te wekken, dat de ver schillen tussen beide partijen hun bete kenis hebben verloren en dat dus prak tisch niets meer een hereniging in de weg staat. Het woord hereniging is hier trouwens niet op zijn plaats, want het gaat niet meer om dezelfde groepen als ten tijde van Kuyper en De Savornin Lohman. Er heeft zich eert ontwikke ling voorgedaan, die hier en daar het verschil bepaald niet heeft verkleind. De gedachten van Hoedemaker b.v. zijn C.H.U. een belangrijker rol gaan spelen. Ook in de praktijk van het po litieke leven treden verschillen aan de dag. A.R.P. en C.H.U. hebben b.v. de crisis van 11 december 1958 totaal an ders beleefd. Voor de a.r. was het wèl, voor de c.h. bepaald géén geluk kige dag. De a.r. voelen zich tot de rooms-kattiolieken voorts veel sterker aangetrokken dan de c.h. In a.r. krin gen leven andere opvattingen omtrent de beginselformulering en het christelijk organisatiewezen dan in c.h. kring. In de C.H.U. vindt men voorts meer het „hervormde', in de A.R.P. meer het „gereformeerde" type. Verschillend zijn ook de ópvattingen ten aanzien van de „eenheid van het protestantisme". De a.r. schijnen daarin een soort samen balling van alle protestantse krachten in te zien, terwijl de c.h. veel meer ge porteerd zijn voor een eenheid die zich kenmerkt door een structuur, die ook eigen is aan de C.H.U.: nl. een vrije samenwerking. Deze verschillen in aanmerking geno- ien kan men niet op het standpunt blijven staan, dat een doorbraak naar elkaar zo gemakkelijk kan worden ge forceerd. Men komt er niet niet te zeg gen: wij steunen toch op één beginsel. Het gaat er om hoe dit beginsel in de praktijk beleefd wordt; en dan duiken de verschillen al direct op. Men kan die niet wegwerken door te gaan forceren; men kan ze alleen trachten op te hef fen langs de weg van een gesprek. Daaraan zullen ook b.v. de christenen in de Partij van de Arbeid moeten deel nemen, want ook zij staan in feite het zelfde beginsel voor. Een discussie dat beginsel alleen is niet voldoende. Er zal ook moeten worden gesproken over o.a. het begrip beginselpolitiek en over de vraag of men zich onder alle om standigheden christelijk dient te organi- ANDERE MENING Uit de discussie bleek, dat verre weg de meeste conferentiegangers zich niet in de visie van mr. Van Gelder konden vinden. Algemeen be pleitte men de vorming van één gro te protestants-christelijke partij. De mentaliteits- en milieuverschillen mo gen, zo meende men, geen overwe gend gewicht in de schaal leggen. Mr. Van Gelder zei In zijn antwoord door de discussie gesterkt te zijn in zijn persoonlijke overtuiging, dat er wel de gelijk belangrijke klimaatverschillen tus- a.r. en c.h. bestaan. Het gaat niet deze verschillen als „klein grut" af te doen. Een onderschatten van de te genstellingen vergemakkelijkt niet de tot standkoming van de eenheid maar bemoeilijkt deze juist. Mr. Van Gelder betreurde het, dat er tijdens de discus sie zo weinig begrip was getoond voor de bestaande moeilijkheden, die met iame in de C.H.U. terdege worden ge- oeld. Overigens bekende de C.H.U.-secreta ris, dat ook hij de vorming van één grote protestants-christelijke partij als ideaal ziet. Het zal van de omstandig heden afhangen of dit ideaal kan wor den verwezenlijkt. „Naar mijn mening zal die partij dan de structuur van de C.H.U. en niet die van de A.R.P. moe ten hebben"aldus mr. Van Gelder. De partijstructuur van de A.R.P. vormt voor vele christelijk-historischen een ernstige belemmering. Wanneer die ene protestantse groepering er niet komt, zou dat volgens mr. Van Gelder nog geen ramp zijn. De C.H.U. vindt het minder erg dan de A.R.P. dat verschil lende protestantse partijen naast el kaar opereren. Voorwaarde is echter, dat die partijen elkaar niet bestrijden zoveel mogelijk trachten samen te gaan. Het is niet zo, dat er in de C.H.U. „angst'' bestaat voor de A.R.P. Wel vreest met in c.h.-kring, dat bepaal- geluiden, die in de Unie nu kans hebben, om door te klinken, zul len verstommen wanneer, tengevolge een fusie met de A.R., een be paalde groep, nl die van de gerefor meerde anti-revolutionairen, in het geheel zou gaan domineren. In dit ver band wees de C.H.U.-secretaris erop dat een zeer belangrijk deel van dé bouwkundige kringen, deze aantal jaren van het dier aangeve: Onze tegenwoordige generatie helaas wat nuchterder. We weten, dat dag leggen de stippen op de dekschilden van allerlei schade- deze kevertjes niets met de leeftijd te maken hebben. Lieveheersbeestjes met verschillende aantallen stippen behoren tot verschillende soorten. In het is land de meest bekende soort hiervan Is de zevenstippelige (Cocci- nella septempunctata)Ook het twee kevertjes bjjzonder worden gew: deerd wegens de geweldige vraat zucht die zij a b(j het verdelgen Hjke insecten. De populariteit lieveheersbeestjes gaat in Zweden ver, dat zij „de gouden kippen i de heilige Maagd" worden genoemd Van de 3000 soorten die en in Frankrijk hebben zij zelfs de totaal beschreven Zijn, k®"* bijnaam gekregen die in het Neder lands met „de koeien van Onze Lieve Heer" moet worden vertaald. cn Duitse namen voor dit diertje (lady bird cn Ma- rienkafer) nog op de vroegere verering, toen deze diertjes als heilig werden beschouwd en aan Maria waren gewijd. Die vermeende hei ligheid demonstreer- TOCH IS HET ZO! is, en géén onvol groeide spruit van de vorige soort. De meeste stipjes heeft hier te lande het tweeëntwintigstippe- lige lievehecrbees- tje (Theavigintiduo- punctata), waarvan de dekschilden geel zijn ln tegenstelling tot de oranje kleur van de hiervoor de het zevenstippelige lieveheers- beestje zelf wel het duidelijkst, want genoemde soorten. De familie 7 werd als een heilig getal beschouwd, veheersbeestjes heeft bovendien nog hierover verder niets i een onderfamIHe, waarvan dc leden behoeven te zeggen. Het werd echter mct behaarde dekschilden zijn toege rust, wat een veel minder beschaafde en vriendelijke indruk maakt. Maar de schijn bedrieg* ook weer in dit ge val, want deze behaarde onderfamilie moeilijker, wanneer zich tweestippelig lieveheersbeestje op de hand zette. Hoe kwam dat beest nu aan twee stippen, terwijl hU er toch i diende te bezitten? De oplossing |ei<lt een vegetarische leefwijze i lieve- waa gauw gevonden, want heersbeestjè met moest kennelijk e de loop van zijn verdere ontwikke ling er nog wel vijf bij zou krijgen. Ongeveer in deze geest zal het fabel- uitermate vreedzaam, wat weinig stippen vraatzuchtige lieveheersbeestjes baby zijn, die ln m0gelljk kan worden gezegd. Advertentie GLOEILAMPEN de meest gebruikte typen gemiddeld ïn prijs verlaagd Nu meer dan ooit: haal totnpen in Uw huis! Bij presidentsverkiezingen A IJ Deze stud Am. congresleden der leiding bezorgd over oorlogsgevaar ander meer het andere aspect belicht. Van een onevangelische capitulatie van klimaatverschillen zou slechts sprake zijn, wanneer er geen wederzijds ge sprek meer plaatsvindt. „Vooralsnog is een nauwe samenwerking tussen twee partijen te verkiezen boven één partij waarin veel gekrakeel is", aldus spre ker. Hij achtte het niet juist, dat men in de discussies het ideaal van de pro testantse eenheidspartij steeds voorop stelt. Van a.r. zijde ziet men dit ideaal te veel als doel van elk gesprek over de eenheid. Men moet echter niet te hoog grijpen, maar van onderaf beginnen. Het gesprek zelf moet de basis zijn; eerst in het verdere verloop van de discus sie zal blijken of men verder kan gaan. Mr. Van Gelder besloot met te ontkennen dat de voorwaarden voor een samen gaan van A. R. en C. H. U. in één par tijverband thans veel gunstiger zijn dan ooit tevoren. Tijdens deze conferentie spraken be halve mr. Van Gelder ook de professo ren dr. J. J. de Jong en dr. J. Prins en de directeur van de Abraham Kuy- perstichting mr. J. H. Prins. Prof. De Jong refereerde over „Maatschappelijke krachten en politieke wilsvorming." Spreker noemde het optreden van tal van georganiseerde groepen en politieke verbanden in de spanningsruimte tussen overheid en onderdaan een zeer gezon de zaak. Hij bestreed de opvatting van prof. Duynstee, dat de volksinvloed eigenlijk alleen maar via de beide Ka mers der Staten-Generaal tot gelding mag worden gebracht. Een dergelijke opvatting blijft ten achter bij de eisen, die deze tijd stelt. Met enkele voor beelden toonde prof. De Jong aan, dal de ondernemers tot 1940 bij de over heid een monopoliepositie hebben inge nomen. Ook het sociaal-economisch be leid onder Colijn kan men niet anders dan tegen deze achtergrond verklaren. Aan deze eenzijdige situatie is een eind gekomen door het ontstaan van allerlei nieuwe kanalen, waardoor de volksin vloed tot z'n recht kan komen. Van een geregeerde democratie is men nu te recht gekomen in een zichzelf-regeren- de democratie. De nieuwe toestand heeft zijn eigen spanningen en moeilijkheden, maar is principieel veel gezonder dan wat het verleden te zien gaf. Prof. dr. J. Prins sprak over „Het Verre Oosten en wij". Hij ging uitvoe- n op de positie van communistisch China in Azië en de wereld. China is de exponent van de duizelingwekkende bevolkingstoename op deze planeet. Als dit land zijn economie en zijn staatsin richting naar Russisch model weet tc organiseren, wordt het het machtigste rijk, dat de wereld ooit heeft aan schouwd. China heeft met zijn bevol king dingen gedaan, die Rusland nooit heeft aangedurfd. De imperialistische gezindheid van de Chinezen blijkt nu reeds uit de grensmoeilijkheden met In dia. Wat zal de volgende stap zijn? De ze situatie dwingt het Westen te hande len. De stichting van een onverbreekba re Europese Statenbond mag eigenlijk «eën dag langer worden uitgesteld. De directeur van de Abraham Kuy- perstichting, mr. J. H. Prins, sprak over enkele algemene politieke vraag stukken. Hij betoogde o.m., dat de ge loofsovertuiging meer onder het gehele volk moet worden gebracht. Alleen langs deze weg laten bepaalde christe lijke desiderata zich verwezenlijken. Men kan in feite geen christelijke poli tiek voeren, wanneer het volk als ge heel niet christelijk is. Daarom is het zaak, dat de christen-politicus zich meer gaat richten op het hart va: mens. Voor de verwezenlijking van politieke idealen zal hij bij voorkeur niet de hulp van de overheid moeten ii Zes Amerikaanse congresleden die kortgeleden een studiereis door Euro pa hebben gemaakt, spreken in een gisteren gepubliceerd rapport de s uit dat de communistische lan den wel eens van de komende presi dentsverkiezingen in de Verenigde Staten gebruik zouden kunnen maken voor het beginnen van militaire avon- ,,Het communistische blok, met in begrip van de Chinese volksrepubliek, zou wel eens kunnen denken dat het deze periode de minste kans lopen van een Amerikaanse reactie op militaire avonturen. President Ei senhower moet het voor het begin der verkiezingscampagne ondubbelzin nig duidelijk maken dat overwegin- van binnenlandse politieke aard niet zullen beletten onze-interna tionale verplichtingen na te komen", aldus deze zes congresleden. Zuid-Afrika beloont Zeeuwse H.B.S.'er Morgen zal aan de Zuid-Afrikaanse ambassade in Den Haag een boeken prijs worden overhandigd aan Caesar Hulstaert, leerling van de Rijkr HBS te Middelburg, die tot winnaar is aange wezen van een opstelwedstrijd „Suid- Afrika 1658—1958". De wedstrijd werd uitgeschreven door het Zuid-Afrikaanse departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen, ter popularisering van het Zuidafrikaanse boek. ___t Zuidafrikaanse „keurcomité" schrijft in de voordracht van de win naar: „die skrijwer het hard gewerk, veel gelees en d'e onderwerp goed bin nen sy beheer gebring cn t daarvoor geskrywe- direk en ronder mooidoene- Deze studentenconferentie stond on- de voorzitter en de presidente van de Arjos, de heer S. Silvis en mej. J. Van Leeuwen. Koreaanse schepen leveren gevecht tegen elkaar De Zuidkoreaanse marine-autoritei ten hebben gisteren bekendgemaakt, dat een Zuidkoreaanse patrouilleboot in de afgelopen nacht slaags was ge weest met een flottielje van tien Noordkoreaanse schepen, die zich ten noorden van het eiland Hoeksan- do bevonden, in dat deel van de Gele Als er iets verkeerd bij V valt - «n nmrbrand laait hoog op uit Uw maag En dat is dan eigenlijk het hele verhaal verhaal met 'n blij slot voor Iedere lijder aan brandend maagzuur. Neem óók Rennies. Tienduizenden gingen U voor en zegenen de dag waarop ze Rennies leerden kennen - en waarderen... tegen brandend maagzuur Staatssecretaris vertrokken De staatssecretaris van het mi nisterie van binnenlandse zaken, mr. Th. H. Bot, is met het K.L.M.- vliegtuig over de Noordpool naar Biak vertrokken voor een reis naar Nederlands en Australisch Nieuw- Guinea, naar Canberra en Wash ington. De reis zal in totaal meer dan zes weken duren. Voor zijn vertrek verklaarde staats secretaris Bot met de Australische re gering in Canberra besprekingen te zul len voeren, waarbij de nadruk zal val len op de praktische bestuurssamen- werking tussen Nederlands- en Austra lisch Nieuw-Guinea in de meest uit breide zjn van het woord. Zijn verblijf in Nederlands Nieuw-Guinea is vastge steld tot 2 februari, tot 13 februari zal staatssecretaris Bot in Australisch Nieuw-Guinea vertoeven, half februari is hij in Camberra en vervolgens vliegt mr. Bot naar de Verenigde Staten. In februari hoopt staatssecretaris Bot kennis te maken met de Amerikaanse politici, die zich speciaal bezighouden met de vraagstukken van het Verre Oosten en Azië in het algemeen. Over de verdere ontwikkeling var Nederlands Nieuw-Guinea zei de staats secretaris: „Tien jaren van voorbereidend werk zijn thans achter de rug, nu zal er stap voor stap aan de verdere ontwikkeling en vooruitgang moeten worden gewerkt. Ik ben er een voorstander van óm de ze ontwikkeling zo evenwichtig mogelijk te verwerkelijken. Geen zwaar accent dus op politieke emancipatie of cultu rele ontwikkeling of het sterk stimule ren op economisch gebied. Aan alle velerlei aspecten dient de nodige a dacht te worden besteed en indien dit gecoördineerd en vooral ook harmoni eus geschiedt zal de situatie op Nieuw- Guinea geleidelijk vooruit gaan. Ik kan verder mededelen dat er op het gebied van de bewindsregeling niet onbevredigende vorderingen worden ge maakt". Met het toestel van mr. Bot reisden ook drie hoogleraren naar Nieuw-Gui nea. Zij werden voor een bezoek van twee maanden uitgenodigd door dr. P. J. Platteel, gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea. Het zijn prof. dr. ir. G. Hellinga, hoog leraar in de bosbouw, prof. dr. ir. J. F. Koots, hoogleraar in de bosexploita tie en boshuishoudkunde in de tropische gebieden en prof. dr. J. H. Becking, hoogleraar in de houtteelt, houtmeet- kunde en bosbedrijfsleer in de tropen, allen verbonden aan de landbouwhoge school te Wageningen. Het is de bedoeling het gouvernement in een zo uitgebreid mogelijke vorm van advies te dienen betreffende het boswezen op Nederlands Nieuw-Guinea. Het rapport zullen de drie hooglera ren. die allen tropenervaring bezitten, na terugkeer in Nederland samenstel len en daarna zo spoedig mogelijk aan de gouverneur opzenden. Dievegge bleek vrouw van Sow jetdiplomaa t Functionarissen van het Ameri kaanse departement van buitenland se zaken hebben meegedeeld dat twee particuliere rechercheurs me vrouw Galina Glinsky, de vrouw van dc Russische assistent-marine-atta ché, op een supermarkt in Washing ton hadden aangehouden en haar be schuldigd hadden van het stelen van een stuk vlees ter waarde van ruim twee-en-een-halve dollar. Zij werd echter vrijgelaten nadat zij zich had beroepen op diplomatieke onschend baarheid. Volgens het rapport dat het bedrijf bij het „State department" indiende, hadden de rechercheurs mevrouw Glinsky aangehouden toen zij de zaak verliet. Het bleek dat de Russische di plomatenvrouw het vlees onder haar jas had verborgen. Zij had geen ver koopbon. Het bedrijf besloot niet aan te drin gen op vervolging en de politie werd niet gewaarschuwd. Wel was de Russische ambassade op de hoogte gesteld die de tweede secretaris, Osipof, zond om het incident U onderzoeken. Hij beschuldig de mensen van het bedrijf van een slech te behandeling jegens mevrouw Glinskv. De Russische ambassade weigerde com mentaar. Inflatiegevaar door oplossing staalconflict De republikeinse senator John But ler en zijn democratische ambtgenoot William Fullbright hebben kritiek uit geoefend op de voor de Amerikaanse staalstaking bereikte oplossing. Zij zeggen dat de door de regering-Fisen- hower tot stand gebrachte regeling een inflatoire uitwerking zal hebben. Butler verklaarde tegenover verslag gevers dat de directies der Amerikaan se staalbedrijven eerst hun goedkeuring aan een nieuwe gemeenschappelijke ar beidsovereenkomst hadden gehecht, na dat de regering had gedreigd met een straffere wetgeving met betrekking tot de regeling van arbeidsgeschillen. Fullbright meende dat politieke over wegingen een rol hadden gespeeld bij het bereiken van overeenstemming. Hij maakte melding van berichten vol gens welke de staalbedrijven met vice- president Nixon en de minister van ar beid Mitchell overeen waren gekomen in verscheidene maanden geen algeme ne verhoging van de staalprijzen te zul len invoeren. Het acht maanden oude geschil in de Amerikaanse staalindustrie is gisteren officieel beëindigd door het onderteke nen van gemeenschappelijke arbeids overeenkomsten door vertegenwoordi gers van de United steel workers union en de directies der twee laatste staal fabrieken. die door de staking waren ge troffen en nog geen nieuwe c.a.o. had den aangegaan. Gevaarte van 1600 ton „aan de rol" van Maastrichts burgemeester, mr. W. baron Michiels van Kessenich en van tal van gemeentelijke en Limburgse provinciale waterstaats autoriteiten hebben de mensen van Bijker's Aannemingsmaatschappij uit Gorinchem zaterdagmiddag de gigantische Wilhelminabrug over de Maas op haar plaats geschoven. In de morgenuren was men begonnen het 1600 ton wegende gevaarte op te vijzelen en centimeter na centimeter werd de brug vervolgens door middel van vijf met handkracht gedraaide lie ren op haar plaats gerold. De af te leg gen 9,50 meter werden op deze wijze in twee uur tijd genomen De oorspronkelijke Wilhelminabrug Zee dat Zuid-Korea tot verboden vis- gebied heeft verklaard. Een van de opvarenden van de pa trouilleboot was gedood en vier i onder wie de gezagvoerder, had wondingen opgelopen. De Zuidkoreaanse luchtmacht ei Malakka levert Indonesiërs niet uit De regering van Malakka heeft officieel meegedeeld, dat zij de dertig Indonesische opstandelingen die op Penang gevangen worden gehouden en inmiddels politiek asyl hebben gevraagd, niet aan de Indonesische autoriteiten zal uit leveren. De minister van buiten landse zaken van de Maleise fede ratie, Ismail Bin Dato Abdoel Rah man, heeft dat meegedeeld aan de Indonesische ambassadeur, Mo hammed Razif. een verklaring wordt gezegd dat de regering van de Maleise federatie het verzoek van de Indonesisch» regering om uitlevering van de dertig opstande lingen niet kan inwilligen omdat deze zaak moet worden behandeld in over eenstemming met het volkenrecht, dat Malakka als onafhankelijk land en lid van de Verenigde Naties moet eerbiedi- De Indonesische opstandelingen die op 5 januari op het eiland ''enang aan de westkust van he' Maieise schiereiland land zijn gegaan, zullen morgen de rechter worden geleic' op oe- schuldiging van onrechtmatig bezit van wapens en munitie. Van Indonesische zijde is gezegd, dat deze weigering bezorgdheid heeft ge wekt „bij alle Indonesiërs, met inbegrip president Soekarno". werden in de oorlogsdagen vernield, men bracht toer. provisorisch» herstel lingen aan, doch in 19'4 weiden de hulp brug en de vijf boogvormige overspan ningen van de Wilhelminabrug opgebla- Direct na de oorlog werd begonnen met de montage van een ncodbrug, die in 1946 in gebruik kon worden genomen. De nieuwe Wilhelmi. ahrug heeft vier oversparningen met een totale lengte van 175 meter, waarbij er voor ls zorg gedragen dat de doorvaartbreedte van 50 meter gehandhaafd blijft. De orug rust nu nog op dc rollen, waarop zij is verschoven, doch binnen een c'ig - -certien zullen d definitie ve steunen aangebracht zijn, Voorlopig heeft het verkeer slechts de beschikking over de, halve rijbreedte (3,50 meter) van de brug, maar ook dit euvel zal spoedig verholpen zijn. De brug, die in totaal 4 miljoen heeft gekost, was op de plaats van de bouw gedurende een gedeelte van het vorige jaar reeds voor het ver keer opengesteld. Dit was noodzake lijk wegens de afbraak van de nood brug, die nu door de Wilhelminabrug vervangen is. K ru is woord puzzel Horizontaal: 1. vast rantsoen; 5. vreemde munt; 9 tijdrekening; 10. zaadkorrel van een vrucht; 11. huisdic- 12. geboorteplaats van Samuel; 14. :r- 15. vogel; 19. gem. in België; 21. gebrek; 22. merk; 23. platte gebak ken steen: 26. slanke toren bij een moskee; 29. oprolbaar zonnescherm, 31. gem. in Gelderland; 33. plechtige gelof te; 34. puntig voorwerp; 35. achting; 36. hoepel; 37. kettingraadje in een uur- Vertlcaal: 1. vluchtheuvel; 2. vogel; 3. zijtak Wolga; 4. schermbloemige plant; 6. nakomeling; 7. koor van zan gers; 8. graafschap in Engeland; 13. toevoegsel, optelling; 14. snel en zon der tussenpozen babbelen (fig.): 16. vor deren; 17. bloem; 18. boom; 20. wa ter in Z.H., 24 courant (Vlaams); 23. putemmertje; 26. bijwoord; 27. twijg; 28. bedehuis; 30. buitenhaven; 32. ri- :r in Engeland. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. anemoon-Bn.; 2. na- iens-era; 3. Ada-eender; 4. geit-roede; 5. rel-veer-An; 6. aloë-uniek; 7. melis- s-Sr.; 8. Stiens-Eli; 9. Aser-stram. Verticaal: l. anagram-sa; 2. nadeel- ;s; 3. email-olie; 4. meet-V.E.-Ier; 5. onereus-NS; 6. os-noen-Est; 7. neder- Iser; 8. Breda-Esla; 9. na-ren-Krim.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5