CHRISTELIJK KONING- RICHARD Kerkelijke procedure en vervroegde synode PMMK Ontwikkeling bibliotheekwezen vraagt andere regeling Blijven aandringen op opheffing schorsingen Rector landbouwhogeschool prof. W. de Jong overleden Een woord voor vandaag Kanttekening Bptop vin ffsivprk MAANDAG 11 JANUARI 1960 Twee knipsels JN HET BLAD voor het her vormde kerkewerk „Woord en Dienst" wordt even aandacht geschonken aan de kwestie- Smits. Zoals onze lezers weten is prof Smits ontzet uit de rech ten van emeritus-predikant. Hij heeft inmiddels tegen de uit spraak van de Commissie voor Opzicht en Tucht beroep aange tekende Van verschillende zij den is de uitspraak aangevallen, omdat het niet zeker is of deze commissie het recht had om tot deze stap over te gaan. Het blad „Woord en Dienst" meent dat een publieke discussie over dit onderwerp ongewenst is. Er zijn echter andere hervormde bladen die zich al wel hebber, uitge sproken. Het blad schrijft: T^ERKRECHT is. behalve voor wie er geregeld mee te ma ken hebben, een vreemd onder werp. Daarom dreigen er steeds mieverstanden wanneer plotseling belangrijke uitspraken worden ge publiceerd. Zij kunnen meestal heel wat deining veroorzaken, vooral als het samenhangt met de bebjdenis van de kerk. Zulks is het geval met een uit spraak van de Commissie voor het Opzicht van de kerkprovin cie Zuid-Holland met betrekking tot Prof. dr. P. Smits, die geen dienstdoend predikant der Kerk Is, doch sinds verschillende jaren de bevoegdheid heeft als van een emeritus. Deze bevoegdheid houdt In het recht van de bediening van Woord en Sacrament in onze Kerk. Mede ingevolge enige critische ar tikelen, het belijden betreffende, heeft de betrokken Commissie voor het Opzicht een uitspraak gedaan, waarin aan Dr. Smits zijn bevoegdheid als van een eme ritus werd ontnomen. Maar van een besluit ener pro vinciale commissie kan iemand, op wie een tuchtmaatregel is toe gepast m hoger beroep gaan bij de Commissie voor het Opzicut uit de Generale Synode. Dit is ge schied binnen de daarvoor gestel de termijn van 14 dagen. De ge nerale commissie ontvangt in zulk geval een bezwaarschrift tegen de gedane uitspraak in dc provincie Zuid-Holland en onderzoekt nauw keurig of de juiste procesgang is gevolgd en of, en zo ja, welke maatregelen van opucht moeten worden genomen. Wanneer deze commissie haar besluit heeft ge nomen, geldt het als definitief in hoogste instantie. Het is duidelijk dat gedurende de behandeling door de daartoe aangewezen wettige opzicht-orga nen der Kerk, een publieke dis cussie van zulk een zaak onge wenst is. Zolang een besluit niet in „kracht van gewijsde" is ge gaan, d.w.z. definitief is geworden, heeft zulk een discussie geen zin omdat men niet weet hoe de uit spraak zal uitvallen, èn pmdat het behoorlijk is dat men zulk een hit- spraak eerst afwacht. Nu binnen afzienbare tijd een uitspraak in deze zaak te ver wachten is, zal men bêgrijpen, dat wij hier slechts met deze verduidelijking van de gang der procedure volstaan en op de zaak zelf thans niet ingaan. OOK IN een andere kring wordt de vraag gesteld of het juist is dat predikanten en ge meenteleden bepaalde vragen in het openbaar bespreken. In de Gereformeerde Kerken (vrijge maakt) is namelijk verschil van mening ontstaan over de vraag of predikanten onder elkaar mo gen spreken over de consequen ties van het besluit van de ge reformeerde synode van Utrecht om de Vervangingsformule ter zijde te stellen. Een aantal pre dikanten willen alle discussies afsnijden door een vervroegde synode bijeen te roepen. Ds. G. Visee van Kampen reageert in zijn Kerbode op deze gedachte: T~VE. e.v. generale synode moet samengeroepen worden in 1961. Maar in onze pers wordt ge speeld met de gedachte om in verband met „de onrust en zo" de synode eerder te doen bijeen komen. Het ei is gelegd. In de hoop dat het nu wel op de ker kelijke vergaderingen zal worden Uitgebroed. we hopen dat dit broedsel mis lukt. Ten eerste: onder ons kerkvolk is geen onrust. In Kampen niet en elders niet. Onze mensen heb ben meer verlangen naar een goe de preek des zondags dan naar een synode. En als ze geen goe de preek krijgen dan wordt dat door een synode ook al niet be ter. Wel wordt er onrust gemèèkb Het beste middel daartegen is: gewoon doorgaan met ademhalen. Zich niet onrustig laten maken. En aan de zenuwachtigheid niet meedoen. Ten tweede: indien er al in een gemeente onrust is, doet men goed die te localiseren. Een generale synode verhelpt dat niet. Hier, moet de kerkeraad het zijne doen. Een generale synode zou alleen maar de onrust uitbreiden tot al le kerken. Ten derde: Het schijnt dat er wel verschil van gevoelen is ta,v. de besluiten der Utrechtse synode. Maar het valt mee: ze zitten tussen de uitersten heus niet te springen om tot her-eni- ging te komen. Maar als er een synode komt met bindende uit spraken dan wordt het verschil tot een geschil. En dat is erger. Des te erger wanneer we ons dat voortijdig en dus óntijdig op de hals hebben gehaald. Ten vierde: Er zou dan een synode moeten komen. Maar waarover zou deze moeten han delen? Over de vraag: wie nu ge lijk hadden, degenen, die de sa menkomst in Zwolle belegden, be- zochten of zij die thuis bleven of haar afkeurden? Of zal het enig agendüm dezer synode zijn het ontvangen van de Utrechtse de- putatert met hun hernieuwde ver zoek om samenspreking? Maar waarom zouden wij het beant woorden van dat verzoek ver haasten? Het is toch waarlijk niet zo, dat wij van ónze kant menen dat het geen uitstel lijden kan? Trouwens: er wordt niets uitge steld. In 1961 komt D.V. de sy node bijeen. Precies op tijd. En dat is altijd: Gods tijd. Alles bij elkaar genomen: alstu blieft geen synode. Dat brengt weer onrust. Nodeloos. En voor de tijd. Eén opmerking nog. De broe der*. die in de kranten schreven: „er moet een synode komen", schreven ook dat de kerken haar eigen zaken moeten doen. Daar is iets voor te zeggenl Maar waar om dan de pers gebruikt om de kerken klaar te maken voor een W*- 'VQFWW* Moeten Prov. Staten subsidie verhogen? (Van een onzer redacteuren) Deze week komt in de vergadering van Provinciale Staten van Zuid- Holland de subsidie aan leeszalen en uitleenbibliotheken aan de orde. Bij de huidige regeling verleent de provincie een bedrag van circa 20.000 gulden aan het bibliotheekwerk dat voldoet aan de rijkssubsidie-voorwaarden. Deze openbare leeszalen en bibliotheken hebben in het verleden de bevolking naast romans in sterke mate voorzien van studiewerken. Daarnaast ver leende de provincie een subsidie van 38.000 gulden voor de lectuurvoor ziening die verzorgd werd door vrijwilligers. Deze bibliotheken ontvangen een bepaald percentage van het bedrag op grond van de administratieve gegevens die zij verstrekken. Deze cijfers hebben betrekking op het werk ten plattelande. Aan de orde is een tamelijk sterke verhoging van dit laatste bedrag. In bibliotheek-kringen is de vraag gerezen of het niet noodzakelijk is dat eer deze subsidie wordt verhoogd bezien wordt of het niet nodig is om te komen tot een geheel nieuwe subsidieregeling en of het zelfs niet tijd wordt om de twee verschillende groepen op de een of andere manier samen te smelten. Het bibliotheekwerk breidt zich al op het platteland sterk uit. Door de ontwikkeling van het Delta-plan, de ruil verkaveling en de voortgaande mechani satie in de landbouw moet de bevolking meer weten en daarom meer lezen. De interesse voor het boek is gaandeweg ge- In kleinere plaatsen werd de bevol king vroeger vooral door de Centrale van Reizende Bibliotheken, of door de kleine bibliotheekjes van jongelingsver enigingen of kerkeraden. of door de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen van boeken voorzien. Deze bibliotheken werdon verzorgd door vrijwillige krach ten en droegen hoofdzakelijk een ont spannend karakter. In 1954 besloten de besturen der al gemene openbare leeszalen en bibliothe ken in de verschillende steden Zuid-Holland ook de bibliotheek-voorzie ning op het platteland te reorganiseren. De vroegere correspondentschappen zou den langzamerhand worden opgenomen In een nieuwe Stichting Centrale Plat telandsbibliotheek, die voor openbare leeszalen en uitleenbibllotheken zoi Jaarvergadering Waarheid en Eenheid Benoeming hoogleraar te Kampen heeft niet aller instemming (Van een onzer verslaggevers) OP de te Amersfoort gehouden jaarvergadering van de pers vereniging Waarheid en Eenheid, die het gelijknamige blad uit geeft zijn ernstige bezwaren ge hoord tegen het besluit van de generale synode der Gerefor meerde Kerken omdat ds. C. van der Woude, praeses van die sy node, te benoemen tot hoog leraar te Kampen. Dr. A. E. Schouten te Scheveningen, die ook In het blad nogal ongezouten voor de dag pleegt te komen, stelde zelfs voor om een telegram te verzenden aan de benoemde hoogleraar, waarin men uiting gaf aan de gevoelens van ont stemming, die in de vergadering leef- Er waren ook andere stemmen in de vergadering, zoals van de heer H. Sei nen te Ommen, die opmerkte dat de sy node wettig gekozen is. zodat men dan niet met beschuldigingen van vriendjes- pglitiefic moet aankomen. Ook werd op gemerkt, dat de eis van wetenschappe lijkheid maar zeer ten dele geldt. Ver schillende keren zijn te Kampen man nen benoemd zonder titel en andere we tenschappelijke verdiensten, terwijl zij toch uitnemend op hun plaats bleken. Het voorstel van dr. Schouten werd. ofschoon men met de strekking wel in stemde, niet aanvaard. ANDERE TELEGRAMMEN Men verzond echter toch wel enige te legrammen. De voorzitter, dr. J. Schel haas te Nieuwendam, herinnerde er aan, dat de synode Juiot enkele dagen tevo- De Commissie lot de Zaken der Re- m^^d'^deXirvïvSi 1943-1945 genomen. Er stond niet bij omidat de Remonstrantse Broederscïap welke bezwaarschriften het ging. maar; van H.K.H. prinses Wuhelmina een dr. Schelhaas meende zeker te weten. I belangrijke gift heeft ontvangen voor dat het twee verzoeken waren uit dede kerkbouw. kring van Waarheid en Eenheid. Zij be troffen de maatregelen, die indertijd ge nomen waren tegen prof. dr. K. Schil der en candidaat H. J. Schilder. In -deze bezwaarschriften had men ge vraagd .om. ov£r. bedpelde. jpgatijegelen te mogen spreken. Maar'de synode had dit verzoek kennelijk afgewezen, daar zij zich bereid verklaarde deze maat regelen wèl te willen bekijken in eer eventuele samenspreking met de vrijge maakte kerken. Dr. Schelhaas, die gewaagd had van dankbaarheid over het terzijde stellen van de vervangingsformule, zei dat Waarheid en Eenheid die daar ja renlang op heeft aangedrongen haar taak nog allerminst geëindigd ziet. Men zal blijven hameren op het onrechtma tige van schorsing en afzetting. Men stelt zich voor verschillende ferenties en samenspreklngen te gaan honden, ook met vrijgemaakte gerefor meerden. Vurig hoopt men, dat de vrij gemaakte kerken de deur zullen openen voor de synode der gereformeerde kerken, opdat het tot samenspreking kan komen. De vergadering, die in de vacature J. Strikwerda te Zeist diens zoon S. Strikwerda te Poortugaal in het bestuur der persvereniging koos, luisterde ten- slótte naar een referaat van de penning meester, ds. M. Vreugdenhil te Ruiner- wold-Koekange over pluriformiteit ei cumeniciteit. Kuyper op dit punt. De pluriformiteit als een noodzakelijke fase in de ontwik keling van Christus" kerk omdat zo alleen de rijkdom van Gods openbaring schitteren kan moet worden afgewe zen. Wel kan men spreken van plurali teit. Reditens mag er maar één kerk zijn. doch in feite heeft men rekening te houden met de pluraliteit der kerken. Koninklijke gift voor kerkbouw gen. Deze stichting zou een Centrale Plattelandsbibllotheek opzetten, door een veel betere voorziening ge waarborgd zou worden. Terzelfdertijd had de Prov. Kerkver gadering van de Ned. Herv. Kerk in Zuid-Holland besloten een „Stichting Werkverband van Prot. Bibliotheken" op te richten. Reeds bij de voorbe reidingen hebben deze twee organisaties overleg met elkaar gepleegd zodat reeds in 1955 een gezamenlijke organi satie werd opgericht. De leeszaalkringen en de Hervormde Kerk werden bestuur ieder door vijf mensen verte genwoordigd. Verleden jaar werd dit bestuur uitgebreid doordat ook afgevaardigden van andere organisaties zoals het CNV het NW de Hollandse Maatschappij van Landbouw zich beten vertegenwoordi- Via eigen organen meent de kerk de lectuurvoorziening in eigen kring zo beter te kunnen verzorgen. Deze samenwerking heetf er ook toe geleid dat in de aanduiding van het boek naast de moeilijkheidsgraad tevens is aangegeven uit welke achtergrond de auteur het boek heeft geschreven. Door gemeenschappelijk handelen is ook de samenstelling van de biblio theek breder geworden en kunnen grotere groepen mensen in aanraking komen met het boek dat naar de in zichten van de Hervormde Kerk be langrijk is. Niet alle protestanten hebben zich achter dit standpunt kunnen stellen. Daarom hebben zij naast deze Centrale Plattelands Bibliotheek eigen bibliothe ken gesticht die een definitief prote stants-christelijk stempel dragen. Deze bibliotheken zijn verenigd in de Bond van Openbare Christelijke Leeszalen en Bibliotheken. Daarnaast zetten verschillende vroe gere CJMV's (nu CJV's) de. Reizende Bibliotheken én dë Maatschappij tót Nut van het Algemeen hun werk voort. De moeilijkheid bij de subsidierege ling is nu. dat niet langer een scherp onderscheid bestaat tussen de infor merende openbare (al of niet christe lijke) leeszalen en uitleenbibliotheken en de vaak kleinere bibliotheken die tneer ontspanningslectuur uitlenen. De eersten zijn gaan inzien dat zij, als zij tenminste de gewone mensen ooi willen bereiken, naast hun meer intel lectualistische boeken ook meer ont-i spanningslectuur moeten uitreiken. Bovendien zijn vele der kleinere bi bliotheken in de gelegenheid gesteld door deze organisaties om zich te mo derniseren, uit te breiden en aan te slui- ten bij provinciale of landelijke verban- De bibliotheken op het platteland krij gen bijna iedere dag een grotere bete kenis. In 1955/56 werden door de Sticht ting Centrale Plattelandsbibbotheken 11.000 boeken uitgegeven, in 1956/57 was dit aantal reeds meer dan verdub beld. In het seizoen 1957/58 was het ge tal gestegen tot 60.000 en het ziet naar uit dat in het afgelopen en ook dit seizoen de resultaten alle voorgaan de nog sterk zullen overtreffen. Daarom ls de opmerking gemaakt dat het wenselijk zou zijn als er wat meer eenheid zou komen in het biblio theekwerk. De gedachte is reeds malen door verschillende mensen geop perd dat het wenselijk zou zijn als drie centrales de plattelandsbibliotheek voorziening zouden verzorgen namelijk een algemene, waarin dus de Hervorm de Kerk participeert, een prot.-christe lijke en een rooms-katholieke. Dan zou den de subsidies betrekkelijk gemakke lijk verdeeld kunnen worden en zou hef systeem van twee verschillende subsi dies zelfs geheel kunnen vervallen. Het is de vraag of iedereen deze ge dachte aanvaardt. De kleine bibliotheken hebben vaak historische rechten die zij niet graag prijs geven. Bovendien zijn zij soms reeds aangesloten bij nationa le organisaties zoals het CJMV Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zodat zij zich moeilijk bij een provincia le centrale kunnen of willen aansluiten. Maar dat maakt het er voor de afge vaardigden in de Prov. Staten niet ge makkelijker op om deze week te beslui ten of het in de rede ligt om alleen de subsidie voor het vrijwilligerswerk, te verhogen van 38.000 tot circa 50.000 gulden. Daar komt bovendien nog bij dat in de komende zomerzitting Provin ciale Staten de gehele materie opnieuw zullen moeten bestuderen, omdat de Cul turele Raad een rapport over het biblio theekwezen zal uitbrengen. Is het dus wijs reeds te spreken over de verhoging een subsidié'voor 'het•■-■Vrijwilligers werk, vragen velen in bibliotheekkringen. Anderen zijn ongetwijfeld van mening dat de verhoging er moet komen. Prof. ir. W. de Jong, rector-magni-1Arnhem werkzaam. Van 1934 tot 1936 ficus der landbouwhogeschool te Wa- trad hij tevens op als directeur van de geningen, die zondag 22 november bij ..V,entr?le en daarna- een auto-oneeval erastic werd ee- 1939, had hij zitting in het dagelijks i„ w, I "«tuur daarvan. In 1939 werd hij hóófd- wond, is gisteren in het ziekenhuis te jnspecteur van het Nederlands Rundvee Ede aan een embolie overleden. HijStamboek en in 1943 directeur. De laat- is 64 Jaar geworden. i ste jaren was hij voorzitter van deze Mevrouw De Jong, die bij hetzelfde organisatie, ongeval eveneens gewond was. mocht In 1947 werd ir. De Jong benoemd tot vandaag het ziekenhuis verlaten. i hoogleraar in de veeteeltwetenschappen Wieger de Jong werd 2 augustus 1895 i aan de landbouwhogeschool te Wagenin- te Sint Nicolaasga geboren. Hij bezocht gen, waar hij in september 1956 r-—— de HBS te Heerenveen en te Leeuwar-j aagnificus werd. Prof. De Jong wi den en studeerde aan de rijks land- en recteur van het Centraal Bureau tuinbouwschool te Wageningen. waar hij de Varkensfokkerij en van dat vo' in 1916 het diploma van landbouwkundig schapenfokkerij. De begrafenis zal plaats hebben op Gisteren heeft de paus verklaard dat ware vrede gelegen is in „de voortdurende ruime navolging van de vriendelijkheid, bescheidenheid en zachtmoedigheid van het gezin van Naza reth". Dit is een hele mooie uitspraak^ maar zij is nergens op gegrond. In geen van de evangeliën lezen we ook maar een tekst over het gezin van Nazarèth die deze woorden recht vaardigt. Het gezin van Nazareth was helemaal geen ongewoonuitzon derlijk geestelijk gezin. Het was een gezin als ieder ander en Christus heeft er Zijn plaats ingenomen als ieder ander kind dat in dat gezin is geboren. We zien juist in de bijbel dat dat gezin helemaal niet verschilt van andere, want op een gegeven ogenblik, als Christus in het openbaar begint op te treden komen Zijn moeder en Zijn broers (Lucas 8:19). Christus ontvangt ze niet en dat kan maar een achtergrond hebben. Zij kwamen, omdat zij Zijn boodschap niet begrepen. In Johannes lezen we nog dat Zijn broers niet in Hem geloofden. Deze mensen moesten op dezelfde manier tot geloof komen als wij: Zij moesten zich ook aan Christus overgeven en waren in die overgave aller minst een voorbeeld. Niet het gezin van Nazareth maar Christus is ons voorbeeld. SOCIALISTEN BEZONNEN ZICH TAE conferentie die de socialisten situatie waarin het socialisme zich vorige week hebben gehouden vandaag bevindt. Nu, een rooskleu rige situatie kan men het niet noe men. Eer is er aanleiding de situatie onbevangenheid. Dit pijnlijk te noemen, i de betrokkenen wor- Marx is goeddeels afgezworen. Van de oude strijdbaarheid is weinig over- ter bezinning op eigen sitnatie is een geworden van opmerkelijke openheid e mag tot eer den gezegd. Trouwens, ook bij andere politieke gebleven. De conjunctuur, in sociaal partijen is het streven groeiend en en economisch opzicht zo gunstig, is langzaamaan onmiskenbaar om eigen minder gunstig voor socialistische interne toestand publiekelijk te be- idealen. En het beeld dat de maat- spreken. schappij allengs is gaan vertonen is Waarom ook niet? Het ware immers vaak bereikt, niet dank zij doch on- in onze tijd niet te verwachten, dat danks de socialisten. mochten zijn ontstaan, lang verbor gen gehouden kunnen worden. En aan de andere kant is het eer van de goede zijden der openbaar- wing, heid, dat men, door hen in de gele- Vele sprekers waren genheid te stellen de gedachtenwis- over de grenzen en seling te volgen, ook de anderen daar- Maar zovele sprekers als er waren, bet socialisme dat socialisme bewust verschraald is van een levensbeschou wing tot een maatschappijbeschou- en ook vtó als het ware laat deelnemen t daarin betrekt. Sommigen beschouwen de openbaar heid, die men kennelijk niet langer ding geven tot de vraag: 5 kan ontgaan, als een nood; anderen, cialisme niet verstandig doen, voor- verstandiger, zijn bereid om ook van lopig wat mindrr hoog van de toren veelal ook evenzovele meningen. Het getuigde alles van openhartigheid. Maar het moest tegelijk wel aanlei- deze nood een dengd te maken. te blazen? Het bezinne zich i publieke mening, zich beraden op de kaar. EEN OUD PROBLEEM NIEUW al- ingenieur behaalde. Een jaar later kreeg hij de middelbare landbouwakte. Nadat hij leraar aan de landbouw scholen te Hengelo. 's-Gravenhage en Arnhem was geweest, was hij van 1919 1939 als rijksveeteeltconsulent te Aaverientie Sir Kenneth trad op hem toe en wilde hem aan spreken, doch nog voor hij de mond kon openen om iets te zeggen, stak de kluizenaar zelf de hand uit en riep met gesmoorde stem van achter de sluier: Zwijg en blijf en wees gelukkig dat dit voorrecht u gegund wordt Gij hebt nog niet alles Direct daarna stond hü op, trok zich van de drempel Niet wetend wat hem te wachten stond, doch be zield met het vaste voornemen de verdere loop der gebeurtenissen manmoedig af te wachten, begon de ridder heen en weer te lopen een bezigheid waarin hij door niets werd gestoord tot eindelijk het uur van het eerste hanengekraai aanbrak. Om streeks dit stille uur hoorde hij dan eensklaps -het gerinkel van een zilveren bel, sterk gelijkend op de klank van een altaarscheL In de kleine ruimte klonk dit gerinkel bijzonder plechtig en onwille keurig trok de Schot zich tot in een van de uiterste hoeken terug om ongestoord het nu volgende schouw spel gade te slaan. Lang duurde het Diet of opnieuw werd het zijden gordijn weggetrokken en voor de tweede keer zag hij de schrijn, schitterend in al zijn schoonheid. Terwijl hij eerbiedig boog en zich klaar maakte om nogmaals een gebed op te zeggen, hoorde hij hetzelfde koor van vrouwenstemmen een kerkzang aanheffen en ontroerd en nieuwsgierig hief hij het hoofd. Het geluid der zingende stemmen scheen nu dichter bij hem en bijna op hetzelfde ogenblik ging in de muur tegenover hem een deur open. die zo goed in de muur was verborgen dat hij ze voorheen niet eens had opgemerkt. Wat hij te zien kreeg sloeg hem nog meer met angst en verbazing dan alles wat zich daarstraks had afgespeeld. Een plechtige optocht kwam na melijk door de deur in de kapel getreden. Eerst zag hij vier knapen, wier donk®re armen en benen de bronzen kleur van Oosterlingen vertoonder scherp afgetekend tegen de helwitte kleren die ze droegen. Na de knapen volgde het koor der vrouwen Voor op liepen zes gestalten in witts gewaden. Na hen SIR WALTER 8COTT kwamen zes anderen, gehuld in witte sluiers. Ze schreden door de kapel, schijnbaar zonder de Schot op te merken, ofschoon ze zo dicht langs hem voor bijtrokken dat de rand van hun kleren hem bijna Terwijl hij dit alles met stijgende verbazing zag gebeuren, begreep Sir Kenneth dat hij was terecht gekomen in een klooster van vrouwen die God hun leven hadden toegewijd en niet ophielden Hem hul de te brengen. Voorheen, zo wist hij, vond men in het Heilig Land veel van die orden, doch sinds de Mohammedanen Palestina hadden veroverd waren de meesten verdwenen en slechts enkelen waren gebleven om in het geheim de égfcdienst voort te zetten- Deze wetenschap belette echter niet dat het schouwspel hem zo Lt de war bracht dat hij zich begon af te vragen cf hij wgakte of droom de. Alles wat hij te zien kreeg Was immers zo sterk in tegenspraak met de reis en de avonturen die hij achter de rug had, dat hij bijna niet kon geloven hier vrouwen van vlees en bloed te ont moeten. Neen, hield hij zich voor. en hier kwam het in de Middeleeuwen nog zo sterke bijgeloof weer om de hoek kijken, de optocht bestond waarschijn lijk uit geesten of engelen, naar de aarde afge daald om hulde te brengen aan het hout van het kruis dat In de schrijn werd bewaard. Dit laatste denkbeeld werd nog versterkt door het feit dat de vrouwen zich bijna zwevend bewogen. Toen de vrouwen even later voor de tweede keer langs hem voorbijkwamen, maakte een hun ner onverhoeds een rozenknop los uit de krans die ze droeg en liet die, schijnbaar toevallig, vlak voor zijn voeten vallen. Sir Kenneth schrok alsof een pijl hem had getroffen, want hij bevond zich in een hoge staat van geestelijke spanning zodat de geringste afwijking in de normale gang van zaken voldoende was om hem nog meer te verwarren. Niettemin slaagde hij er in een snelle beweging te onderdrukken, inderhaast bedenkend dat er geen enkele reden bestond om het vallen van een roos in verband te brengen met dingen die in werke- kelijkheid niet bestonden. Op de keper beschouwd was niets ongewoons gebeurd, hield hij zich voor, want rozenknoppen zijn teer en hebben niet veel nodig om van hun stengel te breken. Terwijl de processie intussen voor de derde keer rondom de kapel schreed, volgde hij met de blik echter onwillekeurig de gestalte met de witte sluier die de roos had laten vallen en binnen in hem 9teeg, zonder dat hij het kon verhinderen, een ge voel van wondere vreugde. Haar stap. haar ge baren en heel haar verschijning verschilden in niets van die der andere vrouwen, maar toch klop te het hart hem opeens wild in de borst, als een vogel die uit een kooi wil ontsnappen. Plotseling kwam het hem voor, ofschoon niets dit bewees, dat het meisje, dat in de rechter rij der oninge- wijden liep. hem dierbaarder was dan alle anderen samen en mooier dan welke vrouw ook ter wereld. De romantische drift der liefde, die als bij tover slag in zijn ridderlijk hart was ontwaakt, was evenwel niet in tegenspraak met de plaats waar hij zich bevond, noch met de vrome gedachten die hij zich verplicht voelde te onderhouden. Als goed en eerlijk ridder wist hij immers dat liefde en godsdienst twee gelijkwaardige begrippen waren die elkaar veeleer hielpen dan in de weg stonden en van kindsbeen af had men hem geleerd onver vaard in het strijdperk te treden, zowel ter ere van de vrouw die hij liefhad als ter ere van de God die hij trouw had gezworen. Met ongeduld wachtte hij dan ook op de volgende rondgang, half vermoedend dat het meisje hem nogmaals een te- fcen zou geven, dit keer hopelijk minder bedekt dan daarnet (Wordt vervolgd) donderdagmiddag op de algemene be graafplaats. Het vertrek van de aula v.... o. landbouwhogeschool is gesteld op 13.30 uur. Priesters tegen de regering-Castro In de onafhankelijke bladen te Ha vanna zijn vandaag door twee als poli tieke uitgewekenen uit Cuba gevluchtë r.k.-priesters ondertekende brieven ge publiceerd, waarin scherpe kritiek wordt uitgeoefend óp de regering van premier Fidel Castro. In de ene brief worden de regering Castro en een lid van de Cubaanse rooms-katholieke gees telijkheid als communisten gebrand merkt. in de andere wordt CaStro een verrader van de revolutie genoemd. De vrijdag gepubliceerde 'brieven wa ren ondertekend door de priesters Edu- ardo Aguirre en Juan R. O'Farrill, die de vorige maand in Miami zijn opge doken en aan verslaggevers mededeel den dat zij politiek asyl zouden vragen, omdat Castro probeerde de Rooms Ka tholieke Kerk in Cuba van het Vaticaan af te scheiden. Kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders te Cuba weigerden commentaar op de brieven te geven. Op het bureau van Castro werd medegedeeld, dat deze zich in het binnenland bevindt en niet te bereiken is. Mr. de Vries overleden De directeur van het bureau Ned. Hervormde Kerk, mr. S.C. de Vries, is gisteren tijdens een dienst in de hervormde kerk van Willemstad plotseling overleden. Mr. De Vries woonde deze kerk dienst bij. omdat zijn kleinzoon zou worden gedoopt. De overledene ls 56 jaar geworden. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Barendrecht (bij accl. voor te stichten derde pred. pl.): P. Joosse te Andel, N.B. Aangenomen naar Wormer: P. S. Veld huizen, kand. te Sliedrecht die bedankte voor Dinteloord, Kootwijkerbroek, Lek- kerkerk en Schermerhorn. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam-Charlois: (bij accl.): W. van 't Spijker te Drogeham. Aangenomen naar Ermelo-Putten: C v. d. Weele te Leiden. Bedankt voor Aalsmeer: J. M. Visser te Dokkum. TfTEDEROM is een probleem, dat een probleempje. En het valt té ho- al oud was, nieuw geworden: pen, dat, ondanks alle benutten Van Hoe heeft een democratische staat de mogelijkheden die de democratie zich te gedragen ten aanzien van haar biedt, dé extremistische groepTn niet-democratische partijen? feite niet aan haar trekken komt. We weten uit de geschiedenis, hoe, Dan bereikt de democratische gezind- het met zulk ccn niet-democratische heid wat de democratische wetge- partij gaat. Zij profiteert volop van ving nu eenmaal naar haar aard niet alle democratische mogelijkheden, kan. Dan loopt het streven van zulk Zij voert in vrijheid haar propagan- een groep vanzelf dood. da, verspreidt in vrijheid haar ge- Zo zijn bij ons in de jaren dertig de schriften, belegt in vrijheid haar, al ervaringen geweest met de N.S.B.-ers. dan niet openbare, vergaderingen, en Ze kregen weinig voet aan de grond, al deze activiteiten zijn erop gericht, En niet anders zijn bij ons de er- dat zij het heft in handen kan krij- varingen geweest met de communis- gen, Is het echter eenmaal zover, dan ten. Door de democratie gedwongen is het meestal met de democratie om openbaar te zijn, konden ze ook heel spoedig gedaan. Aan de vrijhe- eigen politieke schamelheid niet ver den, waarvan die groep zelf zoveel bergen. Met het gevolg, dat zij tot nut heeft gehad en zonder welke zij een verdwijnend klein groepje van beslist niet aan de macht zou zijn ge- mensen-die-nu-eenmaal-niet-anders- komen, wordt een eind gemaakt. willen zijn ineengeschrompeld. Een oud probleem, dat echter tel- Dat is de beste oplossing. Maar er kens weer nieuw wordt. In Duitsland zijn ook andere ervaringen. Erva- heeft nu de rechter een regerings- ringen in Duitsland met name. Daar verbod aan een extremistische groep, kon het probleempje uitgroeien tot om openbare bijeenkomsten te hou- een levensgroot probleem, den, verklaard te zijn in strijd met De aanhangers in Duitsland van de de wet. Het verbod ls dus opgeheven, democratie zullen, vermoeden wij bestaat niet langer, en de extremis- bedacht zijn op de situaties waarin tische groep kan haar openbare ver- men wederom kan komen te ver gaderingen rustig gaan houden. Men keren. Gelukkig zijn, zo is onze in-- kan ervan op aan, dat ze dit recht druk, de democratische krachten er niet ongebruikt zal laten. thans sterk en vormen zij samen zo De taak van de rechter was ten slotte een sterke democratische gezindheid, een eenvoudige: hij had zich te hou- Anders dan de regering gewild had. den aan de formulering van de wet, kan de extremistische groep, die en aan de formulering van de wet men tekeer had willen gaan, nu wel was het, dat hij het regerngsverbod iswaar weer in het openbaar haar had te toetsen. Maar het probleem activiteiten gaan beoefenen. Moge zelf is daarmee niet opgelost. Het is d't echter voor het Duitse volk een het oude probleem van de democra- reden zijn, zich van het dreigende tische staat en de niet-democratische extremisme, waarvan het zoveel el- partijen. lende ondervonden heeft, met te gró- Op dit ogenblik is het, zo dunkt ons, Ier vastberadenheid en te duidelijker ook in Duitsland nog niet meer dan ondubbelzinnigheid los te maken. STEUN VOOR NEDERLANDSE WENSEN TN Amerika worden dan nu de be- wonnen is, om ze vervolgens met raadslagiiigen gevoerd over de kracht te publiceren. En dit blijft landingsrechten aan de Amerikaanse "iet zonder invloed op de openbare Westkust, die de Nederlanders voor mening. hun K.LJM. gevraagd hebben. Onder wie in Amerika zich tegen de De beraadslagingen worden welover- Nederlandse verlangens verzetten, wogen in de beslotenheid gehouden, schtfttt deze ontvankelijkheid bij dc Intussen zal het ook de Amerikaanse openbare mening wat kwaad bloed te delegatie bij de besprekingen niet hebben gezet. Wij begrijpen dit niet. ontgaan, dat er ook onder het Ame- Amerikaanse publiek is verstan- rikaanse publiek een groeiende sym- d'P genoeg om zich een eigen oordeel pathie is voor de billijke Nederland- te vormen. Bovendien zijn de argu- se verlangens. Trouwens, de ene menten van die aard, dat ze de ge- krant na de andere en er zijn in middelde Amerikaan alleszins moeten Amerika vele kranten geeft aan toespreken. gumenten als ook wij op deze plaats dat leder zijn kansen krijgt Een naar voren hebben gebracht. Waar- Amerikaan is tegen kunstmatige be- Amerika geen bondgenootschap heeft hoort wat. zoals met Nederland, ja er zijn ene krant na de andere Wij hebben ges<breven: het moest

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2