Noordwijkers en vlogen elkaar in Katwijkers de haren Veel antwoorden op vraag: „Wat is socialisme?" DRS. DEN UYL: AKKOORD OP HOOFDPUNTEN Welvaartsstaat te danken aan kapitalisme MR. C. Welke predikant spreekt Noors Visserijvloot Katwijk zich steeds verder breidt uit Op buit belust schold men redders soms uit NIEUWE LEIDSCHE COURANT 11 MAANDAG 11 JANUARI 1960 parlementsredactie) ivereenstemming. Meer schil van inzicht is er ten aanzien van het program voor de verder verwijderde toekomst. Wat de grondbeginselen aan gaat, zijn er echter nauwelijks verschil len. In deze woorden liet drs. J. M. den Uyl, directeur van de Dr. Wiardi Beck- manstichting (het wetenschappelijk bu reau van de P.v.d.A.) de woordenstroom uitmonden, die zich nu eens rustig kab belend en dan weer bruisend had bewo gen door Esplanade in Utrecht, waar vrij dag en zaterdag een internationale con ferentie over het socialisme werd gehou- Drs. Den Uyl concludeerde dat de ver schillende sprekers het eens waren over de dringende noodzaak van verhoging van de levensstandaard voor de laagst betaalden, verder gaande herverdeling van het nationale inkomen, hulp aan der ontwikkelde gebieden, gelijkheid 99 (Van onze parlementsredactie) TN een van de schriftelijke in- leidingen voor de Utrechtse conferentie over het socialisme was een komische fout ge slopen. De afkorting „Mr. C." was in dit referaat niet alleen gebruikt om het Britse socialistische parlementslid C. A. R. Crosland een van de sprekers op de conferentie aan te duiden, maar ook als afkorting van de naam van Sowjetpremier Chroesjtsjef gebezigd. Een minder vleiende passage, waar in Chroesjtsjef onder meer een bluffer werd genoemd, leek daardoor op de heer Crosland betrekking te hebben. De heer Crosland was echter op het spreekgestoelte met de handen achter zijn rode bre tels bepaald geen bluffer, maar de bescheidenheid en ge moedelijkheid zelve. kansen voor het volgen van voortgezet onderwijs en een groter aandeel van de staat in de nationale economie. De meningsverschillen betroffen vol gens de heer Den Uyl voornamelijk de methoden om de gestelde doeleinden te bereiken. Zo had bijv. drs .D. Roemers, voorzitter van het N.V.V., betwijfeld dat de voorstellen vand.é Wiardi Beekman- stichting tot hervorming van de grote onderneming (opneming van vertegen woordigers van werknemers en van de gemeenschap in de raad rissen) zullen leiden tot het bereiken het beoogde doel, n.l. vernietiging de obligarchie in de onderneming. De heer Roemers verwachtte terne staatsinvloeden en van versterking der consumentenorganisaties. Welvaartsstaat De onzekerheid waarin het socialisme aiom verkeert, komt grotendeels voort uit de geboorte van de welvaartsstaat, Daarover was men het wel eens. Maai aan wie of wat is die welvaartsstaat te danken? Niet aan het kapitalisme, aan de klassenstrijd, zei de Oostenrijker dr .K. Czernetz, die van alle zeven inlei ders nog het dichtst bij Karl Marx stond Neen, zei onze landgenoot prof. dr. W, Banning, de welvaartsstaat is wel dege lijk in de eerste plaats een resultaat van het kapitalisme en van de techniek. Maar, viel de heer Roemers hem verontwaar- digd in de rede, de socialisten hebben er toch een belangrijke bijdrage toe gele- Een gewichtig strijdpunt was de vraag: heeft het moderne socialisme nog be hoefte aan een ideologie? De Oostenrijker Czernetz beantwoordde deze vraag be vestigend. Anders verdrinken wè in het opportunisme, meende hij. Het gaat ech ter niet om een gesloten wereldbeschoi wing, maar om een ideeën-gebouw dat sociaal-ethisch en politiek gefundeerd is. Professor Banning bestreed dit. Het so cialisme als ideologie, d.w. heel van ideeën dat geworteld is in de klassenmaatschappij, is alleen nog moge lijk voor het hedendaagse totalitaire munisme. Het hedendaagse socialisme daarentegen is bepaald niet totalitair. Waar ziet men bijv. nog socialistische Stem uit de zaal: Bij Wim Kan. De klassenmaatschappij heeft plaats ge maakt voor een pluralistische samenle ving, waarin zeer verschillende beroeps groepen aanwezig zijn, aldus prof. Ban ning. De moderne socialist bedrijft poli tiek in een concrete situatie. Wat het so cialisme thans nodig heeft, is: een duide lijk realisme, zedelijke normen en de dui delijke wil tot vernieuwing van de maat schappij. Socialisme kan men omschrijven als de strijd voor gerechtigheid en vrij heid, waarbij de privé-eigendom niet Happy end Prof. dr. H. Drion viel prof. Banning bij Het begrip ideologie veronderstelt de mo gelijkheid van een happy-end en dat zon niet alleen happy, maar ook een end zijn Dit kan een socialist echter niet wensen want de strijd om gerechtigheid blijft al tijd nodig. Prof dr. F. de Jong daarentegen meen de dat een socialistische beweging zon der ideologie verzandt. Hij wilde terug naar het marxisme, althans voor zovi een methode voor de analyse van c menleving is. Het rooms-kath. socialistische Eerst- Kamerlid dr. L. M de Rijk vond dat het socialisme een gemeenschappelijk ethisch mensbeeld niet kan ontberen. Drs. J. J. Voogd, adjunct-directeur van de Dr Wiardi Beckmanstichting, noemde als kern van het socialisme: behoorlijk leven met de naaste. De historicus dr. B. W Schaper waarschuwde tegen overijlde af braak van socialistische erfgoederen Waarom moeten we de socialistisch strijdliederen als verouderd in de ban doen, terwijl w» in ons volkslied nog steeds de ^koning van Hispaniën eren? Ethisch Oud-minister-president prof. dr. W. Schermerhora vond dat de socialisten el kaar moeten vinden op het niveau het ethisch denken. De heer Den Uyl bracht daar tegen in dat men de socialis tische doeleinden niet moet formuleren in termen van moraal, maar in termen instituten en verantwoordelijkheden. Be- nalend voor het karakter van een partij is welke keuze zij doet, welke prioriteiten- zij vaststelt. In zijn referaat zei de heer Den Uyl zelfs: „Prioriteiten zijn de reli gie van de politiek". Overigens bestreed de heer Den Uyl dat de socialisten thans moeten kiezen tussen stemmenwinst en beginselen. Het gaat Het Britse parlementslid C. A. R. Cros land hield vast aan zijn stelling dat de nauwe band tussen partij en vakbeweging thans politiek nadelig is. De remedie moet men echter niet zoekeh iri het verbreken van de relatie, maar in hervorming van het program der vakbeweging en verster king van de consumentenorganisaties. Liberale gast De liberaal prof. dr. J. Pen, die als gast aan de discussie deelnam, meende dat de heer Crosland zich in tegenstelling tot de Nederlandse econoom drs. A. A. van Ame- ringe-n min of meer bij de ongelijke ver deling van de welvaart had neergelegd. Met een simpele lijn op een schoolbord trachtte prof. Pen duidelijk te maken dat dit verschil samenhangt met het ver schillende partijstelsel in de twee landen. Eie heer Crosland verklaarde echter dat ij (evenals de liberale hoogleraar) voor :n meer gelijke verdeling is. De Belgische oud-minister van buiten landse handel prof. dr.- H. Fayat onden streepte in zijn referaat dat het socialisme verdraagzaam moet zijn ten opzichte van de godsdienst. De Nederlandse oud-minister van jus titie prof. dr I. Samkalden omschreef het socialisme als een politiek program om prioriteiten te groeperen ten einde ge rechtigheid te bereiken. Volgens hem is a een jaar regeren zonder socialisten s land al duidelijk dat de krachten aar sociale gerechtigheid streven in andere partijen te zwak zijn. Planning is r de vrijheid geen bedreiging maar onmisbare voorwaarde Aan het adres prof. Schermerhorn, die het 01 vaardbaar noemde dat concurrentie nog iteeds een grondelement van onze sa leving is, zei prof Samkalden echter dat oncurrentie niet erg vindt, als zij goed gekanaliseerd wordt. RIJNSBURG Ondertrouwd angevaart 35 Delft, 25 jr, Kooten, 22 jr n Egmond, 27 irussee, 25 jr toek. adres arcissenstraat 23; C. jr, Moleneind 9 en G. Petr. van Saxenstraa-t Dubbelebuurt 26. GetrouwdC. de Mooij, 23 jr, te Oegst- geest, en G. Cederhout, 20 jr, Steph. van Rossumstraat 6; C. Plug, 28 jr, te Breda en J. Schild, 24 jr, NoordeLnde 8; J. M Pebesma, 21 jr, te Leiden en L. M. Zwaan, 22 jr, Vinkenweg 2. Ontspoord Vrijdagavond 8 uur wordt in de Hei- vormde pastorie tijdens een Gemeente- avond van de Herv Gemeente de film „Ontspoord" vertoond onder auspiciën van de Rekkense inrichtingen. Deze Ame rikaanse film behandelt op aangrijpende wijze het probleem van de jeugdcrimina liteit. 's Middags om half vijf wordt, even eens in de pastorie, voor de kinderen „De geheimzinnige stroper" vertoond. De Hoop vraagt TTjE N.C.R.V. heeft gisteravond In de rubriek Nieuws uit de Kerken op verzoek van het bestuur van het hospi- taalkerkscbip De Hoop een bericht uit gezonden waarin werd gevraagd naar Nederlandse predikanten, die de Noorse taal machtig zijn. Zoals wij al meldden zal De Hoop waarschijnlijk op 1 februari naar Noor wegen vertrekken om daar in de haven plaats Kopervik assisen tie te verlenen Omdat het schip ook Noorse vissers zal helpen is het noodzakelijk dat er iemand aan boord is die de Noorse taal verstaat en spreekt. Tot nu toe heeft het bes-tuur van De Hoop in Amsterdam enkele reacties ge kregen van predikanten, die wel Deens en Zweeds spreken maar geen Noors. De Hoop zal ongeveer drie weken in Kopervik blijven. Daarna zal het schip naar Nederland terugkeren om begin maart te vertrekken naar de Noorse haven Alesund, waar het even eens drie weken zal blijven. Vorig jaar toen de De Hoop ook en kele weken in Noorwegen gestationeerd ■s geweest, had men geen moeite me4 het zoeken naar predikanten, omdat het •chip daar toen was op uitnodiging van ie Noorse regering, die zelf voor een tredikant zorgde. 4LPHE1S AANDEN R/JIV De heer W. M. de Vos ridder in orde van Oranje Nassau De oud-Alphenaar W M. de Vos te Driebergen, die zaterdag wegens het be reiken van den pensioengerechtigde leef tijd afscheid nam als gedelegeerde van de V.M.Z., is in hotel „Noord-Brabant" te Utrecht gehuldigd. Mr. Ph. J van der Burg, voorzitter van de Ziekenfonds raad, overhandigde de versierselen, be horend bij het ridderschap in de orde van Oranje Nassau. Namens de vroegere me dewerkers te Alphen aan den Rijn (de heer De Vos was hier administrateur van het ziekenfonds „Alphen en omstre ken") sprak de heer Ph. H. .Rogaar, die enige langspeelplaten aanbood. R1JNSATERWOVDE Aantal inwoners verminderd Op 1 januari 1959 bedroeg het aantal in woners 799. In 1959 breidde het zich uit door geboorte en vestiging met respec tievelijk 20 en 24; het verminderde door overlijden en vertrek met 3 en 63 Op 31 december jl. bedroeg het aantal in woners daardoor 777 (398 mannen en 379 vrouwen). Visserij golf jes In IJmuiden kan men schepen haast niet meer bergen.... OPNIEUW staat de Katwijkse visserijvloot een flinke uitbreiding te wachten. Terwijl de Katwijkse Dirk Kw. 19 door de n.v. v.h. Haas noot is verkocht aan C. van Beelen en in de vaart als de Adriana, heeft de rederij J. Haasnoot G. Plug te Katwijk aan Zee een Texelse kotter aangekocht. Dit is de Deo Volente II van schipper-reder C. Vlaming te Oosterend. De naam blijft dezelfde, maar de kotter komt te varen onder het merk Kw. 11. Er is nóg een kotter naar Katwijk overgeschreven. De Fa. Hazenoot Verdoes heeft de Meindert Uk. 205 aangekocht en in de vaart gebracht als Gijsbert Dirk Kw. 109. Deze kotter is de vroegere Uk. 60 Neeltje, waarop schipper-eigenaar J. v. d. Berg om het leven kwam bij het kapseizen en later weer recht komen van het scheepje. Nadien voer de Neeltje als de Enkhuizen 8 Marretje. In 1957 werd het de Meindert Uk. 205. Thans wordt het dus de Kw. 109 Gijsbert Dirk. Eu dan staan Katwijk weer twee proefvaarten van nieuwe schepen te wachten. De Gebr Va.n Beelen hopen de motorkofter Dirk van Beelen KW 148 binnenkort in de vaart te brengen. De gebroeders hebben reeds de Cornelas KW 24 op zee. De nieuwe eenheid werd gebouwd door de firma S. Seijmonsber gen te Amsterdam. De heer L. v. d. Plas zal binnen en kele weken ook een nieuw schip op zee brengen. Deze reder van de KW 16b Alida Jacoba krijgt er dan de KW 164 bij. De nieuwe eenheid is reeds te IJmui den aangekomen en wordt daar thans verder afgebouwd. Adriana al op zee Intussen heeft de rederij D. van der Plas vorige week al een nieuwe kotter naar zee kunnen sturen: de KW 131 Adriana. Het schip is vorige week woensdag ter visserij vertrok ken, nadat het door de firma Zwit ser te Katwijk aan Zee geheel was afgebouwd. Nu we toch met de nieuwe bouw be zig zijn, is hert wellicht interessant te melden, dat steeds meer Duitse rederijen besluiten tot de bouw van hektrawlers. Ook de Nordsee-rederij heeft hiertoe thans besloten. De rederij heeft de bouw van zeven trawlers opgedragen, waarbij vier hektrawlers. De schepen worden 67 meter lang, 11 meter breed Behalve deze zeven nieuwe eenheden vooi Nordsee komen binnenkort nog nieuwe trawlers, die reeds vorig jaar waren besteld, in de vaart. Dit zijn de Augsburg. Hagen en Minden. Visserijschap-vergadering Op 20 januari houdt het Visserijschap een openbare vergadering Dan zal, zo als bericht, het advies voor de instel ling van een stuurmansdiploma voor de beperkte zeevisvaart worden behandeld en vastgesteld. Verder staan op de agen da: benoeming van een lid van hei fondsbestuur voor de aanvoersector van het Produktiviteitscentrum voor het Via- bedrijf. Als opvolger van wijlen de heer M. Kuyt te Katwijk aan Zee is door de Vereniging van schippers-eigenaren tc Katwijk voorgedragen de heer C. Guyt, bestuurslid van het Visserij schap. Eindproduktie toch hoger De prodaktie van gezouten haring in het seizoen 1959 blijkt toch net LISSE Wedstrijd gestaakt De wedstrijd Lisser BoysPVWA 1 moest zaterdagmiddag kort na het begin worden gestaakt, doordat de speler Bar- ten een been brak. De stand was op dat ogenblik nog o0. Arjos had Colijn-avond De heer A. Faas sprak zaterdagavond in de vergaderzaal van de Chr. Geref. kerk voor de Arjos over Colijn. Hij noem de deze landbouwerszoon uit de Haarlem mermeer een figuur van internationale vermaardheid met een bijzondere poli tieke en militaire loopbaan. De heer Faas zei onder meer, dat Colijn ons land heeft gered van een volkomen bankroet. Jeugdkorps Canite Tuba Het jeugdkorps Canite Tuba geeft mor genavond een uitvoering in het K.A.B.- gebouw. Medewerking verleent een jeugdkorps uit Hillegom. t|||lli;illlllllllllllllllllllll[|||lllllllllllllllllllllllllllllllllll!!llllllllllinillllllllllllll Zo voeren de redders in vroeger dagen de branding tegemoet. Het roeien bij stormweer was een kunst op zichzelf. Tegen woordig beschikt men over mo torboten, waarmee men gemak kelijker kan manoeuvreren. Schipbreuken en reddingen in vroeger tijd ]VTU WE PAS een flinke stormperiode achter de rug hebben, gaan onze t gedachten eens temeer uit naar de mensen op zee en ook naar de be manningen van de reddingboten, die wanneer de door gierende winden opgestookte zee raast en brult, onveirvaard de vervaarlijke rollers van de branding tegemoet gaan, om met voorbijzien van eigen veiligheid mensen- in-nood te hulp te snellen Vandaag de dag beschikken de redders daarbij over de modernste hulpmiddelen, maar in de vorige eeuw ging het alles veel primitiever toe, werd nóg meer moed van de mannen gevraagd. In De Reddingboot, mededelingenblad van de Koninklijke Noord- en Zuidhol- landse Redding-maatschappij, komt men deze maand nog eens op de oude tijd terug. Interessant is vooral hetgeen wordt geschreven over de reddin gen in Katwijk aan Zee en Noordwijk aan Zee, twee plaatsen die nu heel goed met elkaar kunnen opschieten, maar waarvan de bewoners vroeger nogal eens harde noten met elkaar kraakten. Thans komit het nog maar zelden voor, zo schrijft De Reddingboot, dat de motor- strandreddingboten van Katwijk en Noordwijk in actie behoeven te komen. De grote havenreddlimgiboben van Sdheve. ningen en IJmuiden hebben hun taak grotendeels kunnen overnemen en zwa re schipbreuken op dit kusbgedeelte be horen gelukkig tot de uitzonderingen In de zedLtijd echter kwamen herhaaldelijk schepen bij zware westerstorm op de Ne derlandse kust terecht en lang niet altijd slaagden die roedreddingboten erin de levens der schipbreukelingen te redden. Strandjutters Ook hadden diegenen die zich bij een schipbreuk naar het strand begaven niet altijd even eerlijke bedoelingen Het deer de sommigen weinig of de bemanning werd gered. Velen van de zich na een stranding op het strand bevindende menigte („een ongeroepen, toomeloze hoop menschen") waren er op uit voor zichzelf te bergen. Volgens de bepalingen van de NZHRM modht de reddingboot niet worden gebruikt om goederen naar de wal te brengen, maar of hieraan altijd de hand is gehouden? Het heeft lange tijd geduurd voordat de officieel aangestelde strandvonders .ven ten opzichte van de „be langeloze" hulp der reddingboten hebben laten varen. Toen op 22 november 1825 bij Zandvoont een Noordwijks kofschip was de Zandvoonter reddingboot •an boord wilde halen, heeft Jan Kemp. strandvonder van Noordiwijk, zich buitengewoon driftig gemaakt. Hij kon het. zelfs niet laten „alle redding boten te vertoefen. te schelden en te lasteren" en „liet zelfs een persoon in zee gaan, zoo ver als die dit konde ge daan krijgen" om aan de schepelingen toe te roepen aan boord te blijven. Tussen de regels van de rapporten door kan men lezen over de naijver tussen Katwijk aan Zee en Noordwijk aan Zee. Hiervan zijn verscheidene voorbeeldten te Toen op 2 januari 1855 het drie mastschip The Druid of Greenock strandde benoorden Katwijk aan Zee, slaagden de reddingboten van Kat wijk en Noordwijk er niet in door de branding te kometa Enkele moedige Katwijkers begaven zich te paard in de branding en brachten vier van de veertien opvarenden in schijndode toestand op het strand Twee dokters zagen hnn lang aangehouden pogin gen de geredden bij te brengen met kunstmatige ademhaling, met succes bekroond. De Druid was echter op Noordwijks grondgebied gestrand en de burgemeester van Katwijk kreep van zijn Noordwijkse collega berlflbt. dat proces-verbaal was opgemaakt tegen Katwijkse ingezetenen, op grond van hun „misdragingen" (zeer waarschijnlijk het ten eigen bate ber gen van strandgoederen). Typerend voor de verhouding tussen d* zo diidht bij elfkaar gelegen kustplaatsen is ook. dart in januari 1856, toen even be ne arden Noordwijk aan Zee de Engelse bark Cornelia was gestrand en die Noord wijkse reddingboot, na een mislukte po ging, wegens averij de strijd opgaf, de beheerder van het reddiingstaitioai Noord wijk aan Zee miert de huilp inriep van zijn Kaïtwijikse collega, maar wel van het op veel grotere aifstand gelegen reddïngsta- tion Zandlvoort Deze boort hoefde echter geen dienst te doen, wamt een Katwijkse bomsdhuirt slaagde erin de zestien sdhip- breuiketingen van boord te haten. In november 1857 rapporteerde de bur gemeester van Noordiwijk aan het bestuur van de NZHRM, dat de reddingboot van Katwijk (in strijd met de Instructies van de NZHRM) een loods had gebracht naar een in nood verkerend schip. Hoogtepunt De rivaliteit tussen Katwijkers en Noordwijkers bereikte een hoogtepunt na de stranding van het Groninger kofschip Reval op 23 november 1877 tussen Kat wijk aan Zee en Noordwijk aan Zee. Zowel de Noordwijkers als de Katwijkers togen er met hun reddingboot op uit. Vergezeld van talrijke „belangstellen- die" dorpsgenoten arriveerden de twee karavanen, bestaande uiit reddingboot op wagen, voortgetrokken door acht paar den, vrijwel tegelijkertijd bij de stran- dingspl aarts. Beide reddimgploegen be twistten elkaar de eer wie de redding zou mogen verrichten; het werd een slaande, ruzie, waaraan zelfs de riemen te pas kwamen. De plaatselijke reddingcommis- sle van Noordwijk aan Zee gaf de volgen de lezing van het gebeurde: De reddingboot van Katwijk aan Zee is, in strijd met de bepalingen van art. 6 der instructie, vervoerd geworden naar het strand van deze gemeente, niettegenstaande onze boot reeds op de plaats aanwezig Op alle mogelijke manieren heeft de bevolking van Katwijk het in zee gaan van onze boot verhinderd om zodoende de bemanning van de Kat- wijker boot in de gelegenheid te stellen de redding te bewerkstelli gen. Dit alles is gedaan met het ken nelijk doel om de schipbreukelingen mee te nemen naar Katwijk en den Kapitein te bewegen het schip onder beheer te stellen van ingezetenen dier gemeente en zodoende de voor delen aan rijd- en bergloon verbon den te doen strekken ten bate van de Katwijkse bevolking. Het schip is werkelijk gekomen onder beheer van de substituut strandvonder van Katwijk, die, naar ons oordeel, op onrechtmatige wijze misbruik heeft gemaakt van zijn po sitie en om wiens handelingen ik mij ook heb beklaagd bij den Heer Com missaris des Konings in dit gewest. De reddlingcommissie van Kaïtrwijk gaf een enigszins afwijkende lezing in haar brief van 1 december 1877: „Omstreeks half twaalf vm. van den 23enNovember was het kofschip Reval een halve mijl van de kust verwijderd in het n.w, voor Katwijk met storm en een woesbe hoge zee, regit op onze kust aanhoudende, waarop wij onze redding middelen in gereedheid brachten en naai het strand transporteerden. Toen een kwartier later het ontredderde vaartuig met een klein stukje zeil en stagzeiltje de buitenbank naderde, werd het scheep je door de zee geheel op zijde geworpen, zo dat het voor een ogenblik geheel on zichtbaar was en men algemeen dacht, dat alles verloren was, doch weldra zag men het weer te voorschijn komen, doch geheel reddeloos, aan de zee overgegeven en, door storm en stroom naar noordoos telijk afdrijven (de wind was toen w.n.w.) tot het eindelijk van tijd tot tijd als het ware ondier de zee bedolven strandde; naar gissing 10 miin. op Noordwijks grondgebied. Natuurlijk zijn wij met die reddingmid delen langs het strand (in gespannen ver wachting tussen hoop en vrees of er nog een levend wezen op had kunnen blijven) het geteisterde vaartuig gevolgd, op drie vier hondend meter afstand en men zag toen de Noordwijkse reddingboot in zee gaan; zij slaagde er ndet in de Reval te bereiken; wij waren toen op 200 m. genaderd. Zodra wij bemerkten, dart de boot van Noordwijk aan lij van het wrak tegen het strand was geworpen en van daar met geen mogelijkheid het wrak kon bereiken, hebben wij de boot van Katwijk onmiddellijk in zee gebracht met het ge zegende gevolg de drie schipbreukelingen te redden! Ziedaar Mijne Heren U de feiten naar waarheid medegedeeld, met gerustheid en vertrouwen de toepassing aan UBd overlatend of hier overtreding van art. 6 onzer voLgregelen en bepalingen heeft plaats gehad Mogen wij met beschei denheid ons gevoelen in deze openbaren dan is het onmogelijk om in dusdanige omstandigheden art. 6 letterlijk te hand haven: daartoe zou ons de moed ontbre ken Zou het ook ndet lijnrecht in strijd zijn met ons doel en streven, waarvan toch het beweegrad is Liefde tot de even mens? Hert bevreemd ons dan ook zeer dal de Commissie van Noordwijk tot zo danig een partijdige gevolgtrekking zich laat Begrijpelijk Een objectief beoordelaar zai zeer ze ker het optreden van de Kartwlj'ker red- dingboobbemanuing goedkeuren; indien er mensenlevens op het spel srtaan, is het natuurlijk onjunst zich aan de grenslijn tjussenrtiwee redidiingstaitaons tfi storen. In tussen is de ontstemming van de Noord wijkers, die zich een aardige „buit" zagen ontgaan, begrijpelijk. Bij hert onderzoek van deze kwestie (die eerst nadat heel wart olie was gestort op de golven van burentwist. ten slotte in der minne werd geschikt), bleek, dat het vooral cle Kat wijkse bevolking was geweest, die de Noordwijkse boort het in zee gaan heeft trachten te verhinderen. Slechte enkele dankbetuigingen van ge redde schipbreukelingen zijn in het ar- ohdef bewaard gebleven Ben ervan, een brief van een dankbare gezagvoerder aan de bemanning van de Katwijkse redding- boort. deoember 1852, volgt hier: De onder Geteekende Gezagvoer der van de te Katwijk aan Zee op de Voormiddag van den 6. Dezemb 1800 tweeënvijftig Gestrend kof schip Hendrina tuys behoorende te Veendiam komende van Amsterdam beladen met beenzwart En bestemd naar Nanten verklaaren bij deze Aan die bestuurder der Katwijkse Redding Boot D. F. Guyt en Zijn Bootslieden hun de hoogste Dank en te Vreedenheyt bij het Redden van mij En mijn in Kopazie (equipage) bestaande Uijt vier man. Doordron gen Uijt erkentelijkheid Stelle wij haar Dit Getuigschrift ter hand overtuijgd zijnde van de Gevaare die daarbij verGezeld waren. Kat wijk aan Zee, den 7 dezemb. 1852. Gezagvoerder R. J. van Ddest. iets groter te zijn dan in 1958. Wer den in 1958 aangevoerd 661.491 kant jes gezouten haring, In 1959 waren het er 672.970. De uitvoer daalde echter aanmerkelijk: van 304.225 in 1958 tot 263.646 in het afgelopen Ja3r, Visserij-bijeenkomst Op 29 en 30 januari wordt op de volks hogeschool De Zandhoeve te Bergen (N.H.) de veertiende visserijbijeenkomst gehouden. Na opening door de directeur der Visserijen zal de chef-redactie vatl de Leeuwarder Courant, de heer J. Pie- henga, een lezing houden over de vissers van IJsland en hun visserij, 's Avonds spreekt J. H. Klausing uit België over vreugde en verdriet in het visserslied. Dr. J. Reuter zal op de ochtend van 30 januari spreken over Op bezoek bij de visserij in Achrter-Indië. Dr. Reuter ls directeur van het Visserijproefsrtation. Haringhavcn nu al voltooien? In het overzicht van de gang van zaken bij het bedrijfsleven van de Ka mer van Koophandel voor Haarlem en omstreken wordit de vrees uitgesproken, dat de pas vergrote kadelengte voor vis sersschepen te IJmuiden reeds spoedig weer een plaatsruimte-probleem zal op leveren. De groei van de vloot is groot en steeds meer schepen gaan .IJmuiden als aanvoerhaven gebruiken. Het is een feit, dat IJmuiden vooral bestaat van schepen, die van elders ko men om te markten. Er bestaan 75 IJmuidense trawlers en kotters tegen 250 trawlers, loggers en kotters van andere plaatsen, die regelmatig aan de afslag verschijnen. Die andere 250 komen in de eerste plaats van Katwijk en verder van Vlaardingen, Den Helder, Urk. Wierln- gen en Texel. Berichten over nieuwe opdrachten blij ven een lange lijsrt vormen. Daarom is het probleem van de kadelengte voor uitrusting en reparatie nu alweer acuut. Uit de solide afsluiting van de Haring haven, die pas 200 meter werd uitge diept en verlengd, concludeert men, dat Waterstaat voorlopig nog geen plannen tot verdere uitbreiding heeft. Hert Staats- vissershavenbedrijf heeft thans echter meegedeeld, dat men attent blijft tijdig i de behoeften te voorzien. Aan de zaterdagmarkt Te IJmuiden verschenen aan de zater dagmarkt een flink aantal schepen: 3 trawlers en 51 loggers en kotters. Ër an voer van ruim 6500 kisten haring en makreel. In de hal len stonden namelijk 2000 kisten haring en 1650 kisten makreel. De kustvloot loste veel tong en scholruim 1600 kisten. De prijzen waren goed. zodat er flinke besommingen uirt de bus kwamen. Van de trawlervloot waren binnen de IJM 79 Job Gouda met 1350 kisten vis, waarbij 700 makreel en 275 verse haring; de VL 131 Willem met 1200 kisten vis, waarbij 300 haring en 475 makreel; de SCH 54 met 1200 kisten vis, waarbij 380 verse haring en 360 makreel. Voor deze makreel waren de prijzen nogal geva rieerd. De grove makreel ging voor 35 vbor ƒ16. de gewone makreel Verse haring bracht van 24 tot 18 op. De schelvis was peperduur. En voor alle soorten. De binnenlandse handel kocht de grote schelvis voor ƒ76ƒ60, groortmiddel 6858, kleinmiddel 58 52 en pennen en braadschelvis voor respectievelijk 6054 en 4638. De buitenlandse handel kocht vooral de tong en grove en middel schol De tong- prijzen varieerden van 4 tot 3 per kg. Een srtveig bedrag bij deze aanvoer en de goede vangsten. Vandaag ook druk in IJmuidcu Ook voor de maandagmarkt werd veel invoer verwacht. De logger- en kotrter- vloort van de kust zou present zijn met ruime aanvoer tong en schol. En verder verschenen al zeven trawlers aan de hallen. De vangsten waren ruim. De IJM 9 Haarlem kwam uit de Noord met 1250 kisten, meest haring en ma kreel; de IJM 15 Emma met 1250 kisten vis, meest haring en makreel; de IJM 72 Beatrice met 11Ö0 kisten vis, meest wij ting, makreel, haring en koolvis. Ook de KW 135 Emma Wilhelmina meldde zich. Deze trawler had aan boord 1000 i vis, waarbij 240 makreel en 300 koolvis. Van de Westkust van Engeland kwamen de trawlers Onderneming III, Onderneming II en Maria Theresia (KW 19) op IJmuiden aan. Elk schip had ruim 000 kisten haring aan boord. Ongelijke visserij Er werd eind vorige week op de vis gronden, dus vooral in de noordelijke Noordzee, een zeer ongelijke visserij ge meld. Het was daar toen goed weer. Tijdens het weekeinde veranderden de rsomstandigheden door het hoge- drukgebaed boven Scandinavië en het depressiegebied bij de Golf van Biscaye. De vangsten varieerden vrijdag nog van 150 tot 300 manden, meest haring, ma kreel, schelvis en koolvis. Er werden trekken gemeld van 40 tot 80 manden makreel en haring. Er gingen nogal wat a verloren. De Johannes Polderman tweemaal ernstige schade en de Dirkje éénmaal. Zoals al uit de aanvoer blijkt, werd eind vorige week veel tong en schol ge vangen op de kust. Vooral bij de P. boeienlijn werden flinke vangsten ge meld. Daar haalden de scheepjes van de vloot 300 tot 400 kg tong en 10 mandjes schol per etmaal scheep. Dichter op de kust waren de vangsten per dag van 100 tot 200 kg tong en van 10 tot 15 mandjes schol. Overleg gevraagd over Scheveningse en Katwijkse haven Van verschillende zijden is opnieuw de aandacht van de regering gevraagd voor het belang, verbonden aan het nemen van een beslissing ter zake van de havens van Scheveningen en van Katwijk, zo staat in het voorlopig verslag van de commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer inzake de begroting van land bouw en visserij voor i960. Men zou het zeer op prijs stellen als de minister over leg over deze aangelegenheid zou willen plegen met zijn ambtgenoot van verkeer en waterstaat. Men informeert verder naar het oordeel van de regering aan gaande de vraag, hoelang het belang van Soheveningen en Katwijk nog de speelbal der meningen zal blijven. LEIMHWETS Op 1 januari 1959 bedroeg het aantal woners 2823; door vestiging en geboorte breidde het zich respectievelijk uit met 70 en 90; door overlijden en vertrek ver minderde het met 11 en 107 zodat op 1 ari jl. het aantal inwoners 2865 be droeg (1461 mannen en 1404 vrouwen).

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 11