t Regering grijpt krachtig Ilieutuc geihsctfe dTouraitl m Prof. Oberlander had het in Den Haag niet gemakkelijk niet - Censuur op Nieuw-Guinea werd aanfluiting Mr. Van Beek gaat zonder predikaat „eervol" heen Krachtige Amerikaanse steun voor de K.L.M. Verhoor van tweeëneenhalf uur Geen getuigen van achter het Ijzeren Gordijn Koude lucht tijdelijk naar het oosten Neonazisten toeh bijeen Riiif: 1 Vorst VERHAAL VAN VERSCHRIKKELIJKE SNEEUWMAN IS EEN SPROOKJE MAANDAG 11 JANUARI 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel 31441 ADVERTENTIES. 0.20 per millimeter Familieberichten f018 pe» millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58938. Veertigste jaargang no. 11765 CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StanhmsUch is gbtMtoen myn bert in kgfjcnspoct" SPORT VAN ZATERDAG (Van een onzer redacteuren.) TAE ZGN. CENSUURCOMMISSIE heeft op voor de regering onweerleg- bare gronden aangetoond, dat gedurende een betrekkelijk beperkte periode in het verleden een ernstige schending van een der grondrechten in Nederlands Nieuw-Guinea heeft plaatsgevonden in dier voege, dat op ruime schaal een aanfluiting is gemaakt van de waarborgen, welke de toe passing van een op zichzelf wettige censuur tegen misbruik moeten om geven. De staatssecretaris van binnenlandse zaken, belast met de zaken betreffende Nieuw-Guinea, mr. Th. Bot, schrijft dit heden aan de Tweede Kamer. De regering wenst overigens niet de ogen te sluiten voor de dikwerf uit zonderlijke moeilijke omstandigheden waaronder moest worden gewerkt, waarbij subversieve acties van buiten en een aanvankelijk zeer gebrekkig georganiseerd inlichtingenapparaat het toepassen van briefcensuur op zichzelf verklaarbaar maken. De regering onderkent daarbtf tevens, aldus de staatssecretaris, dat de oensuur- kwestlc niet mag worden afgewenteld op een of enkele personen, doch alleen kan worden begrepen tegen de achtergrond van het gehele toenmalige bestel van Neder, lands Nieuw-Guinea en de structuur van de samenleving aldaar. Ten aanzien van mr. W. C. van Beek, die als de centrale figuur in de censuurkwestie is te beschouwen, is de regering tot de conclusie ge komen, dat deze advocaat-generaal niet in 's lands dienst gehandhaafd kan blijven en dat zijn ontslag zal moeten volgen. Zij meent bovendien, dat in afwijking van het advies van de commissie niet volstaan kan worden met een eervol ontslag wegens ongeschiktheid, doch dat mr. Van Beek ontslagen moet worden zonder het predikaat eervol. De regering is tot de conclusie geko men, da. het mr. Van Beek in hoge mate moet worden aangerekend, dat hij zich niet heeft ontzien tal van geheime be scheiden aan een onbevoegde ter hand te stellen. Als verzwarende omstandig heid rekent zij het hem aan, dat de cen suur zich niet heeft beperkt tot perso nen die van subversieve acties worden verdacht, doch dat zij zich ook heeft uitgestrekt tot personen, die boven elke verdenking staan. Voor deze commissie heeft de Westduitse minister Oberlan- der zijn oorlogsgedragingen uiteengezet. Van rechts naar links de heren K. R. van Staal (voorzitter, Nederland), Olie Bjoern Krakt (Denemarken), Hans Capellen (Noorwegenf, dr. Kurt Schock (Zwitserland) en prof. Flor Peters (België). Als secretaris trad op de heer J. Zwart Op het afzonder lijke fotootje de heer Oberlander GEZAGSDRAGERS Aan de andere kant heeft de regering een open oog voor de verzachtende om standigheid, dat opeenvolgende superi euren en ook de hoogste gezagsdrager mr. Van Beek te veel de vrije hand heb ben gelaten. Bij de overweging van de tegen be paalde personen te nemen maatregelen heeft de regering dan ook in aan king genomen, dat de voormalige gou verneur dr. J. van Baal en de gewezen procureurs-generaal mr. Beun en Okma in de eerste plaats gehouden ren het recht hoog te houden en te biedigen en te waken tegen schendingen van de grondrechten. Indien deze ge wezen ambtsdragers hun plicht hadden verstaan, zou de onwettige briefceusuur nimmer die proporties hebben kunnen aannemen en uitgegroeid zjjn tot een zo grove schending van het briefgeheim. De regering heeft overwogen of tegen bepaalde personen een strafvervolging zou moeten worden ingesteld. Zij is na rijp beraad tot de overtuiging gekomen, dat daarvan moet worden afgezien en dat behoort te worden volstaan met admini stratieve maatregelen van verschillende zwaarte en draagwijdte. ernstige schriftelijke ontevredenheidsbe- tuiiging aan de heer Kahle en een duide lijke vermelding van de reden in het overplaatsingsbesluit van de heer Winia. JUIST HIER Alle andere betrokken politie- en post ambtenaren zal mondeling de ernst van de kwestie voor ogen worden gesteld. Een desbetreffende opdracht is de gouverneur reeds verstrekt. Tevens is de gouverneur verzocht in een algemeen rondschrijven alle diensten te wijzen op de ernst van het gepasseerde. Daarbij zal tevens de aandacht worden gevestigd op de nood zaak om juist in een gebied als Neder lands Nieuw-Guinea de hoogste maatsta ven van rechtshandhaving en onkreuk baarheid aan te leggen. Verder is de ergering van oordeel, dat een behoorlijk werkende inlichtingen dienst niet kan worden gemist. Met het oog daarop is een deskundige belast met de taak op de kortst mogelijke termijn te adviseren over de reorganisatie van het bestaande inliohtingenapparaat en de plaats daarvan in het ambtenlijk bestel van Nieuw-Guinea. Voorlopig wordt de D.T.O. Diensten-toezicht-ordonnantie nog toegepast. Wel wordt het hoofdstuk Rechtswezen van de bewindsregeling Nieuw-Guinea herzien, (Zie ook pag. 8) RESIDENTEN de i De regering heeft begrip zachtende omstandigheden, die gelden bij de beoordeling van de rol deT residenten, van wie de heren J. van Bodegom en mr. F. R. J. Eibrink Kansen thans nog in gou vernementsdienst zijn. Zij is echter van oordeel, dat aan deze twee schriftelijk een ontevredenheidsbetuiging behoort te wor den gegeven, waarin hun verantwoorde lijkheid.duidelijk wordt gesteld. Zij wenst hierbij evenwel aan te tekenen, dat zij overigens geen aanleiding heeft te twij felen aan hun integriteit en bekwaam heid. Zij is met de huidige gouverneur van oordeel, dat deze residenten thans weer het volle vertrouwen kan worden geschonken. Van hen had eohter mogen verwacht, dat zij tegen de aandrang van het parket weerstand zouden hebben ge boden. Van een handhaving van de ambtena ren bij het parket van de procureur-gene raal, de heren W. Kahle en A. G. C. Winia, kan geen sprake zijn, zo meent de regering. Ingestemd wordt derhalve met de suggestie van een overplaatsing naar een administratieve tak van dienst. Een zeker onderscheid van behandeling acht de regering op zijn plaats. Zij wil dit tot uitdrukking zien gebracht in een DROF. dr. Th. Oberlander, de West- duitse minister voor vluchtelin genzaken, heeft het zaterdag in Den j niet gemakkelijk gehad. Niet alleen heeft de internationale com- ie, die hem uitboorde over zijn gedragingen in de oorlog, hem in gesprek, dat tweeënhalf uur heeft geduurd, „het hemd van het lijf ge vraagd", maar ook de journalisten en Dersfofografen hebben hem het na aan de schenen gelegd. De bijeen komst waarin prof. Oberlander zich zou verantwoorden voor een comn sie onder leiding van de heer K. van Staal, was geheim en zelfs de /n Wassenaar werd zaterdag het huwelijk voltrokken tussen de oudste zoon van de burgemeester van Gorinchem, de heer A. G. A. ridder van Rappard en mejuf frouw J. E. Arnold te Wassenaar. De fotograaf trof het. jonge paar na de bevestiging in de Dorpskerk, uitgeleide gedaan door ds. J. E. Prinses Beatrix, juist terugge keerd van een korte winter sportvakantie, woonde de kerk dienst bij. De andere foto toont prinses Beatrix met twee vrien dinnen, de zusters Hasseler Kirchner. Koningin Juliana kwam des middags op de receptie in Kasteel Oud-Wassenaar het jonge paar gelukwensen. BRIGITTE^BARDÖT HEEFT EEN BABY De Franse filmactrice Brigitte Bardot heeft vanmorgen in haar woning te Pa rijs het leven geschonken aan een gen, Nicolaas. Brigitte Bardot is de echt genote van de filmacteur Jacques Char- plaats van samenkomst had men ver borgen gehouden. Journaksten hadden daarom de heer Van Staal bij zijn woning in Heemstede opgewacht, maar dank zij het feit, dat hij een coureur als chauffeur had geno- hen, wist hij hen kwijt te raken. Des ondanks kwam men er achter, dat un hotel Central in Den Haag moest Toen de minister dan ook wiilde trekken, bileek hij niet zonder mei zijn auto te kunnen stappen. Hij moest door een haag van publiek heen. En thousiast werden de journalisten, foto grafen en cameramensen toegejuicht, wat de minister nogal opwond. Eindelijk lukte het hem zijn auto te bereiken, waarna hij in snelle va-art vertrok, der iets te hebben verteld. De de de heer J. Zwart, nam zijn verlies sportie ver. Hij beloofde, dat men voortaan wat openhartiger zou zijn. Hij vertelde, dat de commissie bestond uit mr. Hans Ca pellen (Oslo), Ole Björn Kraft (Kopen hagen), prof. dr. Flor Peters (Antwerpen), mr. Kurt Schock (Zwitserland) en de heer Van Staal, van wie de laatste de verhoren leidt. Wat prof. Oberlander had verklaard, wilde hij echter niet zeggen Men kan overigens wel aannemen, dat hij is gebleven bij zijn eerder afgelegde verklaring, dat op 7 juli 1941, toen hij als commandant van het z.g. Nachtigall- hataljon Lemberg binnentrok, de stad rustig was en dat de slachting onder de bevolking (34.000 mensen werden ver- Frans vissersvaartuig vergaan: bemanning (19 koppen) vermist De Franse vissersboot Edwige uil Saint Vaast la Houque is in de nacht van zater dag op zondag ter hoogte van Cherbourg vergaan. Men heeft geen hoop meer de negen opvarenden te vinden. De Edwige is indertiid in Nederland gebouwd voor de Duitse vissersvloot. Na de oorlog werd chip, in het kader van de herstelbe talingen, aan Frankrijk geleverd. Een Iers marineschip heeft zaterdag de Belgische trawler A-meLie Maithiilde we gens hiat v-issen in de Ierse territoriale wai beren opgebracht naar Waterford. In de -loop van de ochtend drong met :n noordoostenwind opnieuw vorstluch» het noorden van ons land binnen. Boven Skandinav-ië is de luchtdruk weer gaan stij-gen, zodat in de komende dagen op- lieuw van een koude-inval sprake zal :ijn. De wind neemt tijdelijk uit het noordoosten tot krachtig toe. In de ko mende avo-nd en nacht is ook in Zuid- De Venezolaanse ambassadeur in Den Holland weer 2 tot 5 graden vorst te Haaig is zaterdag van Caracas naar zijn verwachten. Hier en daar kan een post vertrokken, waarmede een einde lsl sneeuwbui vallen en morgen zal het gekomen aan de gespannen betrekkingen I kwik wellicht niet boven het vriespunt Nederland en Venezuela. j J~* SB moord) toen reeds achter de rug was. Het Nachtigall-bataljon, bestaande uit Duitsers en Oekraïners, werkte in Lem berg samen met de z.g. Bandera-natio nalisten, die ais antisemieten berucht n. Volgens prof. Oberlander zouden de Russen in Lemberg vreselijk hebben huisgehouden. In een verklaring heeft de internatio nale commissie van onderzoek nog ge zegd, dat berichten, in het bijzonder uit het oosten, dat van een reeds bewezen «chuild van Oberlander sprake zou zijn. volkomen uit de lucht zijn gegrepen. Aangezien de commissie er n-aar streeft alle kanten van de zaak te belichten, betreurt zij het, dat de uitgenodigde ge volgen van achter het IJzeren Gordijn niets van zich hebben laten horen. Daar entegen hebben getuigen uit het westen m ook prof. Oberlander zonder enig be zwaar gevolg gegeven aan de uitnodi ging om voor de commissie te verschij- Het ministerie van buitenlandse zaken heeft inmiddels medegedeeld, dat het gerucht als zouden er visa zijn gewei gerd aan getuigen, onjuist is. Er is geen «nkele aanvraag om een visum binnen gekomen. De (communistisch getjnte) ..Verein von Verfolgten vom Naziregime V.V.N." in Frankfort, die prof. Oberlan der heeft aangeklaagd, heeft tot nu toe geweigerd bewijsmateriaal, dat zij be weert te hebben, over te leggen. T)E AMERIKAANSE bladen blijken -L/ veel sympathie te hebben voor het Nederlandse verzoek om landings rechten in Los Angeles. De Detroit Free Press schrijft onder meer, dat het er niet alleen om gaat dat een buitenlandse luchtvaartmaat schappij toestemming verkrijgt haar luchtnet in de Verenigde Staten te breiden tot aan de westkust. „Kunnen wij een land, dat de Ame rikanen zien als een zeer goede afnemer, op dit punt een verzoek weigeren dat veel op discriminatie z-ou lijken? Neder landse afnemers kopen voor een bedrag dat twee maal zo hoog ligt als het tota.il van de export van Holland naar Ame rika", aldus het blad. „Deze feiten schep pen een ongunstige handelsbalans Aan genomen dat Nederland in de Verenigde Staten blijft kopen, dan kan dat alleer maar goed worden gemaakt door de inkomsten op transportgebied", zo ver volgt het blad, dat er ook nog op wijst dat de K.L.M.-vloot voor een groot dee) i nde Amerikaanse vliegtuigfabrieken is Bovendien heeft de K.L.M. nog orders uitstaan voor 108 miljoen dollar. He: artikel besluit: „Het komt ons voor, da' het commercieel volkomen verantwoord is indien men een land helpt de dollars te verdienen, die de Amerikaanse in dustrie weer ten goede komen." De Washington Star wijst er op. dai vele belangrijke groepen in California achter het verzoek staan. Het blad zegt Montgomery naar Rood-China VeLdmaarsohalk Montgomery zal in mei naar communistisch China gaan, op uitnodiging van Mao Tse-Toeng. Montgomery deelde dit zaterdag mee bij zijn terugkeer i-n Londen van een bezoek aan India. Hij zei verder, dat het Westen een grote vergissing begaat door te denken, dat de werkelijke rege ring van China op Formosa zetelt. „Dit is niet waar. De lieden van Formosa tellen in het geheel niet mee. De wer kelijke regering van China is in Peking Deze regeert over 600 miljoen Chinezen Macmillan vandaag naar Nigeria Premier Macmillan van Engeland 1 vandaag naar Nigeria gereisd, na eei verblijf van vijf („zeer interessante ei zeer lonende") dagen in de Ghanesi hoofdstad Accra te hebben doorgebracht. Er schijnt echter tussen Macmillan en premier Kwame Nkroemah van Ghana geen overeenstemming te zijn bereikt over de grote Afrikaanse vraagstukken, zoals het plan van Nkroemah om grote Afrikaanse staat te vormen In Londen is gisteren van regerings zijde meegedeeld dat premier Macmillan van 22 tot 24 maart een bezoek zal bren gen aan Rome, op uitnodiging van d« Italiaanse regering. TOESTAND VAN BEVAN MINDER GOED De toestand van de Engelse La- bourleider Aneurin Bevan, die enkele weken geleden een zware buikopera tie heeft ondergaan, is minder bevre digend dan de eerste week na d» operatie het geval is geweest. (Van onze weerkundige medewerker) T~\E KOUDE LUCHT waarin wij zondag nog bevonden, met de ochtend hier in het westen 3 tot 6 graden vorst, is tijdelijk naar oosten verdreven. Een depressie van Noord-Zweden naar Polen is trokken, bracht in de afgelopen nachl in het westen voornameijlk regen ei in het oosten van ons land sneeuw Op enkele plaatsen werd in het oos ten vanmorgen 1 a 2 centimeter sneeuw gemeten. I komen. De kans dat wij ook hier i Gladheid in Groningen Door sneeuwval, dooi in de loop van de nacht en opvriezing naderhand waren vooral in het noorden van het land de wegen vanmorgen vroeg spiegelglad. Het verkeer stagneerde daardoor in ernstige mate. De autobusdiensten van dc stad Groningen naar de verschillende plaatsen in het noorden des lands ondervonden ernstige overlast. De eerste bussen van nagenoeg alle diensten vielen overal uit. Toen op de meeste hoofdwegen pekel was gestrooid, liet men omstreeks acht uur voorzichtig de eersite bussen vertrekken. Er ont stond echter veel vertraging, van onge veer gemiddeld een half uur. Op ver schillende spiegelgladde weggedeelten kwamen autobussen stil te staan. Het treinverkeer ondervond weinig last. In het buitenland is de situatie ongun stiger dan in Nederland. Uit Frankrijk komen berichten over gevaarlijke situa ties. Sneeuw-waarschuwingen komen voorts uit België en Duitsland. ook: „Daar zulike landingsrechten aan andere Europese luchtvaartmaatschap pijen zijn toegekend, is het moeilijk in te zien hoe ons land ze aan Nederland kan ontzeggen, zonder de indruk te ma- Ken op onbillijke wijze discriminatie to» te passen." De Baltimore Sun argumenteert op ge lijke wijze als de Detroit Free Press en voegt er aan toe, dat Nederland lan dingsrechten nodig heeft om in leven te blijven. De Duitse Rykspartü heeft toch z(jn aanvankelijk verboden landdag kun nen houden. In kort geding heeft de rechtbank in Kaiserslantern beslist, dat het door het ministerie van binnenland zaken van Rüniand-Pais in Mainz op gelegde verbod geen rechtskracht bezit. De partij is door Bonn nog niet officieel verboden. De regering van Rijnland-Pals Is inmiddels tegen dc uitspraak in hoger beroep gegaan. Gedurende het weekeinde is in vele plaatsen in de wereld geprotesteerd tegen het opduikende antisemitisme. Bisschop Otto Dlbelius, voorzitter van de Evange lische Kerk in Duitsland, heeft in een telegram aan de Israëlische premier Ben Goerion de gebeurtenissen scherp veroor deeld. De protestantse kerk in Duitsland stelde honderdduizend mark beschikbaar emigranten die naar Israël willen gaan. De r.k.-kerk ln West-Dultsland heeft tot dusver gezwegen, maar radio Vaticaan heeft de rassenhaat eveneens scherp gehekeld. Dillon in Parijs Beroep op Europese bondgenoten De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, Dillon, is in Parijs aangekomen om een nieuwe poging to doen, Amerika's bondgenoten tot een gro ter aandeel in de Atlantische defensie- kosten en de hulp aan onderontwikkelde gebieden te bewegen. Zoals bekend staat men in de Verenig de Staten op het standpunt dat de welge stelde bondgenoten meer moeten doen om de onderontwikkelde landen in Azië en Afrika te helpen. Een land, waarvan men in dit verband meer verwacht, is West- Ouitsland Morgen zal Dillon in Parijs een confe rentie van vooraanstaande Europese eco nomen openen. Vermoedelijk zal hij dan de stichting voorstellen van een soort At lantische economische raad, die in de plaats moet komen van de Organisatie voor Europese economische samenwer king (de O.E.E.S.). In de OE.E.S. zijn de Verenigde Staten en Canada sleohts als waarnemers ver tegenwoordigd. In het nieuwe lichaam zouden zij stemgerechtigd lid moeten worden. Britse financier Jasper in arrest De omstreden Britse financier Haairy Jaspar, die sleutelfiguur was in een za- kenaffaire die vele miljoenen ponden ster- %lig beliep, is gisteravond to Londen ge- De politie arresteerde voorts de leider mi een bouw- en lOningmaatschappij Herbert Murray, toen deze uit een vLieg- buig stapte dat hem van een vakantie to Frankrijk terugbracht naar Londen. Beide mannen zouden vandaag voor een Londens hof verschijnen. De 54-jarige Jasper die van Duitse af komst is, zal zich moeten verantwoorden inzake beschuldiging wegens fraude De naam van Jasper is vooral in hot nieuws gekomen tijdens de laatste Britse verkie zingen. De Bilt verwacht tot dins dagavond Opklaringen en plaatselijk enkele lichte sneeuwbuien. Matige tot vrij krachtige noordoostelijke wind. Lichte tot matige vorst. (Opge maakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN „Hij heeft veel van de woestijn geest'" sprookje! Dit heeft de leider van een Rus sische expeditie, die negen maanden lang in de Aziatische bergen naar het wezen heeft gespeurd, gisteren in Moskou meegedeeld. tijd door menselijke wezens is bewoond. Deze menselijke we zens zouden de nog primitie vere sneeuwman ongetwijfeld hebben opgejaagd en vernie tigd", aldus prof. Stanyuko- vitsj. tot tn westelijk k"en doorsetrokken Prof. Kirili Stanvukovitsj schapen en geiten als -"i""; hoeveelheid onder het vele wild dat zijn gezien, verschillende werd gevangen onder an dere een groot aantal beren „Archeologen besneeuwde bergen i geen spoor ntie hebben onomstotelijk i ontdekt. vastgesteld dat de centrale er dan twintig Pamir gedurende zeer lange Gulbiyavan", „Ethnografen, die een grote belangwek kend materiaal hebben verza meld, zijn tot dc conclusie ge- rschrikkeiijke komen dat de legende van de sneeuwman een variatie is op nmtnioHiU ^et duizend Jaar OUde sprOOk- de geest der woestijn, besloot hij. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1