Jlieume riJtsrije GTourant Verzetsstrijders oordelen over Duits minister Vorstin maakt „lange neus' it Voor een internationaal tribunaal in Den Haag Congres van de Duitse Rijkspartij verboden Tientallen vijanden van de staat in arrest Na komende proeven naar de maan Russen hebben grote plannen Minister verwacht meer prij s verlagingen Vliegrecord Amsterdam- New York Vorst is gearriveerd ZATERDAG 9 JANUARI 1960 BUREAUS: Sieeustraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441 ABONNEMENTEN: f 7.5o per kwartaal; f 2.55 Der maand: f 0 59 per week ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936 Veertigste jaargang no. 11761 CHRISTELIJKE ATIOISA AL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoasticfi is oheblmn mgn hert ia togfycaspoet" SOCIALISME in nieuwe koers Het S AAR-pl eb iscicl Zie Zondagsblad Prof. Oberlander betrokken bij massamoord Heemstedenaar bij Delft omgekomen Op rijksweg 13 onder Delft is gister avond om zes uur een gecompliceerd on geluk gebeurd, waarbij de 32-jarige J. H. Schreurs uit Heemstede om het leven is gekomen. Uit de richting Rotterdam reed een be stelauto op de uiterst linkse baan van de drie rijbanen. De bestuurder wilde een auto die op de middenberm stond ontwij ken, stuurde naar rechts en zag toen plot seling voor zich een auto krachtig rem men. Hij reed daarop toch de midden berm in en schepte de heer Schreurs, die achter zijn auto stond. Deze werd over de middenberm geslingerd op de banen voor het tegemoetkomende verkeer, waar hij tot tweemaal toe door een auto werd overreden. 9 Op de kruising Rondweg-Eesveense- weg bij Stetenwijk is de 46-.iarige 'café houder G. Meinders uit Kiel.windeweer zo zwaar gewond, dat hij tijdens het ver voer naar het ziekenhuis te Heerenveen overleed. De door hem bestuurde perso nenauto werd bij het passeren van de voorrangsweg aangereden door een vee- 9 Op de Oosthavenkade te Vlaardingen is gisteren een ongeluk gebeurd, dat aan de 81-jarige fietser G. van der Schee uit Vlaardingen het leven heeft gekost. De héér Van der Schee kwam onder een Kleren uit Nederland voor Algerijntjes De Nederlandse ambassadeur in Ma rokko, de heer H. Goemans, is in Ten- drara in zuidoost-Marokko tegenwoor dig geweest bij de eerste uitreiking van kleren uit Nederland aan 3500 kinderen van Algerijnse vluchtelingen. De kleren zijn bekostigd uit de opbrengst van de VPRO-actie „Redt een kind". vluchtelingenzaken, prof. Theodor Oberlander, verscheen vandaag in Den Haag voor een internationale vroegere Europese verzetsstrijders. Tijdens een bijeen komst achter gesloten deuren verantwoordde de minister op eigen ver zoek zich voor de rol die hij in de oorlog heeft gespeeld. Het tribunaal van verzetsstrij ders, onder voorzitterschap van de heer Karei van Staal uit Heem stede, werd ingesteld om de bewe ringen te controleren, dat minister PROF. OBERLANDER Betogingen tegen antisemitisme DE MINISTER van binnenlandse zaken van de Westduitse bondsstaat Rheinland Paltz, August Wolters, heeft gisteren de Duitse Rijkspartij verboden in Kaiserslau- tern een congres te houden. De DRP had dit congres voor morgen uitge schreven. De zaal was reeds ge huurd. De voorzitter van de DRP, de voormalige SS-gener^al Wein berg, zou op het partijcongres een rede houden. De politie zal erop toezien dat de DRP haar congres ook niet elders zal houden. Als motief voor het verbod werd door de Westduitse autoriteiten opgegeven dat leden van de DRP betrokken zijn geweest bij de recente antisemitische incidenten. De vice-voorzitter vah de DRP, Hess, hééft verklaard dat bij het federale op perste gerechtshof een aanklacht zal worden ingediend, indien het verbod niet wordt ingetrokken. Gisteravond vond in Kaiserslautern een betoging van jongeren plaats, die leuzen aanbrachten op de aankondigings biljetten van het congres. Bent v vergeten? Een leger van doden, oceaan van bloeddat was het natio- naal-socialisme". luidde een van de leu- In West-Berlijn werd gisteren een mas sale betoging tegen het antisemitisme gehouden. Zeker 20-000 Westberlijners, hoofdzakelijk jongeren, hielden een pro testbetoging, die na 1933 in een dergelijke omvang niet meer in West-Duitsland is gehouden. Bondskanselier Adenauer had een telegram gezonden waarin hij zijn sympathie met de betoging uitte. Ook de burgemeester van West-Berlijn. Brandt, gaf zijn vreugde te kennen over de be toging. Nederland De Amsterdamse oecumenische raad heeft het Initiatief genomen tot het be leggen van een interkerkelijke samen komst, waar voorgangers van verschil lende kerkgenootschappen zullen getui gen pro Israël cn tegen elke vorm var antisemitisme. Dn bijeenkomst wordt don derdag 14 januari in de Westerkerk te Amsterdam gehouden. Sprekers zijn: dr. J. J. Buskus, Ned. Hervormd predikant in Amsterdam, mgr. A., C. Ramselaar, regent van het kiein-seminarie te Apel doorn en dr. F. Kuiper, predikant van de verenigde Doopsgezinde gemeente te Amsterdam. Intussen gaat de golf van anti-semitis- me in vele landen nog steeds voort. Ook uit Venezuela en Zweden Worden denten gemeld. De Franse autoriteiten hebben een onderzoek gelast naar de juistheid van berichten, volgens welke Straalvliegtuigen donderdag in de lucht boven Marmande, in Zuidwest Frankrijk, hakenkruisen hebben getekend. De Israëlische ambassadeurs in ver scheidene westelijke hoofdsteden hebben aan de regeringen nota's overhandigd, waarin de Israëlische regering uiting geeft aan haar geschoktheid eidentén. De nota's, bevatten geen pro testen. Er wordt in vermeld dat de Israë lische regering morele steun put uit enkele wijze de politiek van de westerse regeringen weerspiegelen. De Israëlische ambassadeur in Nederland, de heer Cidor,1 heeft gistermiddag op het ministerie buitenlandse zaken in Den Haag ook nota overhandigd. Arrestaties Een Westberlijnse rechtbank heeft gis teren de 49-jarige Alfred Staats, ambte naar van huisvesting in West-Berlijn, ver oordeeld tot 17 maanden gevangenisstraf. Hij heeft twee dagen geledén in een res taurant in West-Berlijn, bekend als ont moetingsplaats van neonazi's, de groet gebracht. Ik weet da-t ik hiervoor word ontslagen, had hij uitgeroepen, lar ik wil met kameraden spreken die (Zie vervolg op pagina 5) Oberlander een rol zou hebben ge speeld bij de massamoord op Poolse militairen toen hij dienst deed in Lemberg (Duitse naam voor de Poolse stad Lvov). Oberlander heeft ontkend iets met de zaak te maken te hebben en beweert dat de beschuldigingen door de communisti- •he propaganda uitgevonden zijn. Prof. Oberlander was tijdens het Nazi- - giert! betrekken bij de opstelling en tv-oering van de nationaalsocialistische Ds+raum"-politiek. Hij was in 1941 eerstè litenant, tolk en deskundige voor „de behandeling van mensen van ander ras" (dan het Duitse ,.Herren"-ras) Ober ;r was ingedeeld bi] het „Bataljon- Nachtigall", zo genoemd omdat officie- in manschappen (hoofdzakelijk anti- nunistische Oekrairters) zc mooi konden zi.ngen. Dit bataljon rukte met de Wehrmacht de stad Lemberg binnen. De Duitse minister bestreed de (com- munistisclie) beschuldigingen op een persconferentie op 30 september van het vorige jaar. Hij zei toen: „Mijn batal jon heeft geen schot gelost hij bet binnen trekken van Lemberg. De massamoord men zegt dat er totaal 30.000 mensen werden gedood werd door de terug trekkende Sowjet troepen gepleegd". Op verzoek van minister Oberlander liet de Westduitse verzetsorganisatie „Zentral Verband von Deutsche Wïder- standskampfer" een internationale missie bijeenroepen. Deze comir heeft nu sinds enkele weken de Lemberg- se massamoord in onderzoek. De secretaris van de commissie, de Ne derlander Zwart, heeft in West-Duitsland een groot aan-tal getuigen gehoord én hun verklaringen op de band opgenomen. Rond 300 £olen, Öekraïners en Joden, die thans in het westen leven, hebben zich als getuigen gemeld. De bevindingen van de „Lemberg-commissie" zullén in een witboek worden gepubliceerd. Achter de patrijspoorten ziet men de 24-jarige Flip Boezer en de 27-jarige Nico Boonekamp, twee Nederlanders, die gepro beerd hebben als verstekeling Australië te bereiken. Zij wa ren al drie jaar daar geweest, maar toen naar Nederland te ruggegaan. Het verlangen werd hen echter te machtig, maar het geld voor de overtocht ontbrak hen, zodat zij naar Genua, lift ten en daar aan boord van de Flaminia wisten te komen. De jonge Limburgers werden aan boord ontdekt en meegenomen naar Sydney. Ze zijn dus toch in Australië! Een van de persfotografen die gisteren in Hilversum de opening van het studiecentrum voor militair leiderschap bijwoonden, maakte deze goede opname van de man die het centrum opende: de inspecteur- generaal der Koninklijke landmacht, Z.K.H. de Prins. (Verslag zie pagina 7) SABOTAGE IN TSJECHOSLOWAKIJE In Tsjeohoslowakije hebben de laatste tijd arrestaties plaatsgevon den van tientaMen personen, die er van werden beschuldigd, staats eigendom te hebben gestolen of de collectivisering van de landbouw te hebben gesaboteerd doör brand stichtingen en andere methoden. •affen, zware an pers straffen voor deze „vijan den van de socialistische orde". De diefstallen varieerden van verduiste ring van goederen en geld bij verschillen de staatsondernemingen tot de roof van vele kostbare specimina van grafische kunst uit het rijksmuseum te Praag, ter waarde van een miljoen kronen (meer dan een half miljoen gulden). Vier ambtenaren van het 1 met doctorsgraden, zijn schuldig bevonden en veroordeeld tot gevangenisstraffen Pinay nam nog geen beslissing De Franse minister van financiën An- toine Pinay heeft gisteren een onder houd van een uur met premier Michel Debré gehad over hun meningsverschil wat betreft het economische beleid. Na afloop wilde Pinay niets zeggen, maar het is duidelijk dat geen definitief besluit is genomen. Slechts president De Gaulle kan de ontslagaanvrage van een minister aannemen of hem ontslaan. Pinay zal een onderhoud met de Presi dent hebben, zodra deze de volgende week van een vakantie in het zuiden van Frankrijk terugkeert. Ondertussen hebben vrienden van nay te verstaan gegeven dat twee andere conservatieve onafhankelijke ministers zich solidair met Pinay hebben ver klaard. Het zijn de minister van land bouw Henri Rochereau en Max Flechet, die staatssecretaris voor de economiscne planning is. Koning Boudewijn naar Parijs Konng Boudewijn van België zal op 28 29 en 30 juni een staatsiebezoek aan Parijs brengen. Dit bezoek, op uitnodi ging van president De Gaulle, is koning Boudewijns vierde officiële buitenlandse reis. Reeds eerder bezocht de Belgische koning de Verenigde Staten, Luxemburg en (het vorige jaar) ons land. De Belgische Koning zal dit. jaar op uitnodiging van president Thomas ook een staatsiebezoek aan Portugal brengen. Engeland en West-Duitsland staan voor later op het programma. Verbaasde Britten zeiden onbewogenheid teruggekeerd, gisteren ietwat geschokt: Bij nadere beschouwing van „Kijk nou eens, onze Konin- de gewraakte afbeeldingen gin maakt een lange neus" van koningin Elizabeth II, En inderdaad: de afgestem- bleek dat de „lange neus" pelde postzegels op enkele veroorzaakt werd door een brieven toonden de Engelse combinatie van postzegel gestempelde postzegels zag - De ambtenaar „Het i prompt haar zelfbeheersing natuurlijk bijzonder betrcu- vorstin met een uitdagend het stempel van de posterijen, wordt afgedrukt." uitgestrekte hand voor de Het stempel werd gemaakt De posterijen orstelijke neus. Een gebaar, 1 aardig, d.at de Koningin van elke vijftig brie 1 „lange neus" maakt, waar wij hebben geconsta teerd dat juist op de brieven, waarop dit effect ontstaat, de dc uit- postzegel niet op de voorge- kennisgeving schreven plaats uiterst brieste: „Ze hebben niet eens genoeg gezond verstand op om er op te Ietten dat mijn ver stempel vel- genoeg van d> beeldenaar van de Koningii dat kinderen maken als zij internationale vluchtelingen- aan. Beheerst werd geconsta- rechts werd geplakt. VVii weten ongelijk te hebben, jaar: een uitgestrekte ledige teerd. dat het stempelen in maar het lekker toch niet hand. I11 vele gevallen raakte Engeland slechts aan terzake rillen bekennen. Engeland de duim van deze hand pre- kundige machines wordt toe- vroeg zich „Hoe kan onze Koningin zc iets doen?" Het Verenigd Koninkrijk i dc koninklijke De ontwerpster van het stempel, dc 81-jarige schilde- i Dame Laura Knight, wètensohap dat de incidenten op geen inmiddels tot zijn traditionele loor toen zij 1 de P.T.T.. of ook het op- vinrj£ dc. kwestie daar 1 dc postzegels op de de juiste wijze gebeurt. drie tot veertien jaar. Een vijfde beklaag de, beschuldigd van heling kreeg vijf jaar. De gearresteerde boeren werden over het algemeen beschreven als „koelaken" (rijke boeren)). Zij werden ervan beschul digd, onder invloed van vijandige radio- uitzendingen uit het Westen daden van sa botage tegen dc collectivisering te hebben bedreven. Zuidslavië wil band met Sowjet-blok Een woordvoerder van de Zuid-slavische regering deelt mede, dat Zuid-Slavië een band wenst met de raad voor wederzijdse economische bijstand van het Scuvjetblok S.E.V.), die gelijk is aan zijn band met de Organisatie voor de Europese Econo mische Samenwerking, waarbij Zuid-SIa- vië een waarnemer heeft, sinds een vorig verzoek om samenwerking met de S.E.V. Zuid-Slavië vreest namelijk, dat het schade zal lijden tengevolge van de tot standkoming van de Euromarkt en de E.V.A. (de Europese Vrijhandelsvereni ging of kleine vrijhandelszone van zeven D£ RAKETPROEVEN, die de Russen binnenkort op de Stille Oceaan zullen nemen, dienen het probleem op te' lossen, hoe een „la boratoriumraket" op de maan kan landen, zo verklaarde Gyoergy Kulin, een Hongaarse sterrenkun dige gisteren. Voorts zou men na afloop weten hoe een raket naar de aarde kan terugkeren en hoe men Mars en Venus kan bereiken. Bij een landing op de maan zou, als deze goed verloopt, het laatste deel van d ket zich openen om een voertuig op rups banden, gevuld met instrumenten naar buiten te laten rijden. Bestuurd vanaf de aarde zou het rijdende laboratorium zich over 300 kilometer kunnen verplaatsen. Het voertuig zou onder andere met tele visiecamera's worden uitgerust, waa de beelden naar de aarde kunnen worden doorgezonden. Radio-Moskou meldde gisteravond dat de proeven op de Stille Oceaan ook deel uitmaken van een programma ter voorbe reiding van een door de mens te maken interplanetaire vlucht door de ru Ook in Rusland zelf zullen binnenkort proeven met „kosmische raketten" worden genomen. Ru i m tebom men werper De Russische radio wees er met n adruk op, dat dc proeven een zuiver vreedzaam doel hebben. Het Amerikaanse tijdschrift Missiles and Rockets schreef gisteren ech ter in een artikel dat dc Sowjet-unic op militair gebied een grote voorsprong heeft op de Amerikanen, door het bezit van een semi-ballistischc ruimtcbommen- werper. Dit zou een bemand ruimtevaar tuig zijn voor militaire doeleinden. Volgens Europese militaire zegslieden, die door het tijdschrift geciteerd worden, bevindt het voertuig, dat T-4a heet, zich in een vergevorderd stadium van beproe ving, maar is nog niet operationeel. Het ontwerp is in grote lijnen hetzelfde als het bemande projectiel, dat ii Roosendaals echtpaar van brandstichting in eigen huis verdacht Het Roosendaalse echtpaar M.T. is verdacht van brandstichting in zijn wo ning aan de Fortuinstraal, in verzeker de bewaring gesteld. De brand ontstond in de nacht van zondag op maandag. Het echtpaar had het huis gekocht en sinds enkele maanden betrokken. De zolderverdieping ging geheel en de be nedenverdieping gedeeltelijk verloren. Gebleken is, dat de brand is ontstaan in een kast onder aan de trap, die de enige verbinding vormde tussen de de etages. De trap bleek geheel koold. Het echtpaar M. zou wakker zijn geworden door een sterke rooklucht, maar het werd bijzonder vreemd ge vonden, dat hel met zijn zoontje vol ledig gekleed uit de brandende woning, kwam. Tevens viel het op, dat er vrij wel geen meubilair in de woning was te vinden. Een verhoor leverde diverse tegenstrijdigheden op. Het huis was hoog verzekerd. Het betrokken echt paar blijft ontkennen. Dankzij stabilisatiepolitiek Na de berichten van deze week waarin vermeld werd dat het In de bedoeling van enige grote Nederlandse corn zou liggen hun prijzen voor bepaalde artikelen te verlagen, hebben enige dere op deze gebieden werkzame maat schappijen aangekondigd mede tot prijs verlagingen over te gaan. Deze schijnen in de lijn van de verwachtingen te liggen die dc minister van economische zaken drs. J. W. de Pous, op dit punt heeft. In een Interview met The Financial Times" deelde de minister mede, dat de komende weken verscheidene verla gingen van de kleinhandelsprijzen kon den worden verwaoht. Hij vertrouwde dat de prijsstabilisatiepolitiek van de Ne derlandse regering de verhoogde uitga ven van dit jaar zou behoeden voor stij gende prijzen. Minister de Pous noemde in het inter view de algemene economische toestand in Nederland „bepaald gunstig", daar zo wel produktiviteit als werkgelegenheid stijgende zijn. Hii verwachtte dat de op gaande lijn zich over het geheel 1960 zal voortzetten, ofschoon het tempo van de stijging langzamerhand zal verminderen. De minister baseerde zijn hoopvolle ver wachtingen op twee punten. De werk gelegenheid zal waarsohijnlijk het maxi mum peil dat in overeenstemming is met een stabiele economische ontwikkeling bereiken, met naar schatting gemiddeld circa 60.000 werklozen in 1960. Dit ligt in de buurt van twee procent en slechts een vertraging betekenen in N.V. Leveniverzekerino Mil. UBO Levens-, Studie- en Uitzet-, Lijfrente, Pensioen- en Begrafenisverzekeringen N.V. Algen. Verzekerina Mii. UBO Brand-, Inbraak-, Ongevallen- en W.A.-verzekeringen. UBO voor alle Kromme Nieuwe Gracht 8 10 Ulrechl tempo waarmede de produktiviteit stijgt. Als tweede punt noemde de minister de verwachting, dat de stijging van drie tot vier pet in de indexcijfers van de kosten van levensonderhoud, die veroorzaakt werd door de droogte van de laatste zo mer, deze winter waarsohijnlijk niet zal verdwijnen. In enkele gevallen zullen verdere prijs- stijginnen onvermijdelijk zijn, niettegen staande het krachtige prijsstabilisatie- programma van de regering, daar alle werkgevers wettelijk verplicht zullen worden met ingang van april hun werk nemers een compensatie uit te betalen voor de algemene huurverhoging twintig procent en de afsohaffing va subsidies op consumptiemelk. De maximum reikwijdte van de T-4a is volgens Missiles and Rockets bijna 18.060 km. De maximum snelheid bedraagt 20.000 km per uur. De lengte bedraagt 65 meter met inbegrip van een hoofdmotor van 18 meter. De doorsnee bedraagt ca. 2 meter. De vleugels zijn van tip tot tip gemeten 20 meter lang. De drie raketten van de eerste trap worden met vloeibare zuur stof en kerosine gevoed. Bovendien is het toestel uitgerust met twee motoren, die met vaste brandstof gevoed worden. De lading kan iets meer dan 1 ton bedragen. 7 uur 49 minuten De Boeing 707 van Pan American, die gisteren op Idlewild landde, heeft de afstand tussen Amsterdam en New York in de rekordtijd van zeven uur 49 minuten afgelegd. Aan boord bevonden zich 83 passagiers en negen bemanningsleden, terwijl bovendien aan vracht en post anderhalve ton werd meegenomen. Gezagvoerder A. O. Powel voerde het commando over deze Boeing. Het rekord op de afstand Amster dam-New York zonder tussenlanding stond tot nu toe op acht uur zeven minuten, in november vorig jaar ge maakt eveneens met een Boeing 707 van Pan American. Er zaten toenter tijd 128 passagiers in het toestel, ter wijl de bemanning uit 14 personen bestond. Sjah naar België De Sjah van Perzië en zijn gemalin, keiz^rjn Farah, zullen elf mei in Brus sel aankomen voor een staatsiebezoek van enkele dagen aan de Belgische hoofdstad. Het Perzische keizerlijke paar is uitgenodigd door koning Boude- Vorst De Bilt verwacht tot zondag- Zonnige perioden en voorna melijk in dc kustgebieden ook hier en daar een sneeuwbui. Matige tot vrij krachtige wind wind tussen noord-oost en oost. Lichte tot matige vorst. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zondag 10 januari: zon op 8.46, onder 16.49; maan op 14.34, onder 5.21. Maandag 11 januari: zon op 8.45, onder 16.50, maan op 15.16, onder 6.16. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur ineeuwb' 1B 7 34 (Van onze weerkundige medewerker) TV£ KOUDE VORSTLUCHT, die wij gisteren al in het vooruit- U zicht stelden, begon vrijdagavond het oosten van ons land binnen te stromen en bereikte in de nacht ook het westen van ons land. Overal was de temperatuur vanmorgen in Nederland 1 tot 5 graden onder nul gedaald. Deze aanvoer van koude lucht is wel bijzonder snel in zijn werk gegaan, want twee dagen geleden was deze vorstlucht nog niet verder gevorderd dan Noord-Zweden en Zuid-Finland. Het sterke hogedrukgebied boven Noorwegen weet voorlopig stand te houden, zodat de noord-oostenwind de eerste dagen koude lucht blijft aanvoeren, waarin flinke opklaringen voorkomen. Overdag komt de temperatuur dicht bij het vriespunt, maar in de komende nachte n mug 4 tot 8 graden vorst worden verwacht. Het is waarschijnlijk dat dit winterweer ook na zondag voortduurtwant actieve depressies overwegen nog geen serieuze aanval op deze koude golf. Mogelijk dat men in het begin van de volgende week eindelijk ook in Zuid-Holland eens weer op de schaats komt, hetgeen de laatste winters vrijwel niet mogelijk is geweest.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1