Zwendel in schrootaffaire zou 200 miljoen bedragen y Afstand tussen partij en vakbeweging verandert UW Maak de schroothandel tot een nationaal bedrijf Zakenvrouwen in een nieuwjaarssfeer Legerorder Julius Caesar Westduits kabinet DONDERDAG 7 JANUARI 1960 snel voordelige kopieën met de secuur op aanvraag wordt de folder „Maak het u lichter- Tover met licht" u graag toegezonden door: N.V. Wed. «J. Ahrend Zoon N.V. Blikman Sartorius en door de fabrikant: Chemische Fabriek L. van der Grinten N.V. te Venlo of haar sèrvicekantoor Statentaan 126, Oen Haag VAN DER GRINTEN VENLO DEN HAAG Nu ook slapend naar Berlijn en Moskou Met ingang van de nieuwe zomerdienst- regeling van de spoorwegen 29 mei zal vier maal per week een rechtstreekse verbinding per slaaprijtuig tussen Hoek van Holland en Moskou via Berlijn, als mede een dagelijkse verbinding tussen Moskou en Parijs, eveneens via Berlijn worden opgenomen. De slaaprijtuigen worden voor beide jeeten beschikbaar gesteld door de Rus-, sische Spoorwegen, die ook de reizigers verzorgen op het traject MoskouBerlijn. De treinen naar Parijs volgen na vertrek uit Moskou de route Minsk, Brest, War schau, Berlijn, Helmstedt, Hannover, Es sen, Keulen, Aken en Luik naar Parijs. Het gedeelte dat voor ons land bestemd is, wordt in Löhne (Westfalen) afgehaakt en gaat over Osnabrück, Bentheim. Utrecht en Rotterdam-Noord naar Hoek van Holland. De overgang van het brede Russische op het normale Europese spoor geschiedt te Brest, waar dank zij een mo dern procédé, het wisselen van de assen slechts 20 tot 30 minuten in beslag neemt. Voor deze slaaprijtuigen worden uitslui tend biljetten eerste klas verstrekt. Tot nu toe moesten reizigers, verder dan Berlijn, In Oost-Berlijn overstappen. Van uit ons land waren er per etmaal slechts twee rcehtstreeks doongaande verbindin gen naar Berlijn, een dag. en een nacht trein. Hierin waren geen slaapwagens op genomen. Worms uit kritiek op rapport Hoge Autoriteit (Van onze speciale verslaggever) „De schrootaffaire heeft de gemeenschap niet zestien miljoen, maar zeker tweehonderd miljoen gulden gekostOngeveer de helft hiervan komt ten laste van Amerikaans schroot vanwege de inferieure kwaliteit, zeventig miljoen van zogenaamd schroot uit derde landen en dertig miljoen van scheepssloopschroot, waarmee op ongeoorloofde wijze is ge manipuleerd Dit vertelaarde gisteren de heer Louis Worms op zijn ontmantelde bedrijf in Dordrecht, gezeten achter een tafel, waar op een paar kaarsen waren geplaatst. Gedurende anderhalf uur las de schroot- handelaar een verklaring voor ten over staan van een dertigtal journalisten, die in de koude hail langzamerhand versteen den en de pen gehandschoend moesten hanteren. Drie valiezen, boordevol met documenten, lagen op de grond. Ze wer den bewaakt door een rechercheur, daar de paperassen als „zeer kostbaar" werden gekenschetst Interimrapport De heer Worms gaf zijn eerste, officiële commentaar op het interim-rapport inzake de schrootaffaire, dat tien dagen geleden door de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal werd gepubliceerd. Er wordt o.m- in gesteld, dat in alle E.G.K-S.-landen door de schroothandel is gefraudeerd, waardoor de O.CC.F. (de gemeenschappelijke schrootinkooporganisatie van de staalin dustrie, in het leven geroepen om prijs opdrijving tegen te gaan) een voorlopig verlies van zestien miljoen gulden boek te. Met tenminste 270.000 ton schroot was geknoeid, hetzij door valse, zgn. derde landenverkilaringen (voor schroot, afkom stig van landen buiten de E.G-K.S, wordt een subsidie van vijftien bot twintig dol lar per ton verstrekt), hetzij door te knoeien met de tonnage van schepen, of deze, b v onder een andere naam, twee keer en ook wel meerdere keren te „le- Hoewel de heer Wormis twee jaar ge leden de aanbrenger van deze zwendel was en door de publikatie van het rapport dus een zekere mate van genoegdoening kan smaken, was hij vol kritiek. Het on derzoek voldeed volgens hem niet aan de eisen, die onder alle andere omstan digheden zouden worden gesteld. „Het rapport", zo stelde hij letterlijk, „is een geesteskind van de kartels: het kartel van de schrootindustrie en het kartel van de schrootverwerkende industrie, die nauw met elkaar samenwerken Nader preciserend, verklaarde hij, dat het rapport was opgesteld door de O.C. C.F., het vereveningsfonds van de staal industrie dus, dat het slachtoffer van de fraude ls geweest en „misschien zeif% medeplichtigen onder z(jn ambtenaren telt". Het betrokken accountantsbureau, de „Soclété Anonyme Fiducialre Suisse", Is volgens hem evenmin onpartijdig ge weest. Dezelfde accountants zouden ook voordien de financiën van de O.C.C.F. ge controleerd hebben. Slechts een zeer kledn deel van de fraude is, aldus de heer Worms, aan heit licht gekomen. De schade zou niet zestien miljoen, maar tweehonderd miljoen gul den bedragen. De helft hiervan zou ten laste komen van Amerikaans schroot van wege de inferieure kwaliteit, zeventig miljoen van zogenaamd schroot uit derde landen en dertig min van scheepssloop schroot, waarmede op ongeoorloofde wijze gemanipuleerd was. Indirect, zo vervolgde de heer Worms, is de schade zelfs nog aanzienlijk groter- Als gevolg van prijsafspraken, die een stijging van tenminste vijftig gulden per ton bewerkstelligden, zou de zwendel zich tot een bedrag uitstrekken, dat bussen de. zes en tien miljard gulden ligt Duitsland De schroobhandelaar, die, voor hij de fraude aan het licht bracht, alleenverte genwoordiger in de Benelux voor de firma Hansa-Rohstoff was, beschuldigde de Duabse zware industrie ervan de schroot prijzen te hebben opgedreven om de in dustrialisatie in Nederland te belemme ren. Ook maakte hij melding van het feit, dat tenminste twee va,n de elf Duiitse staalfabrieken, die ten onrechte vereve ningstoeslagen hebben geïncasseerd, naet te goeder trouw zijn geweest, hoewel het beroep hieroip door de procureur-generaal van het Europese Hof te Brussel wordt gesteund. De bewijzen hiervoor had op papier in handen en hij vroeg zich af, waarom hij niet als getuige was gehoord- Een derde veeg uit de pan kreeg ook de Duitse regering. Op zijn recente aanbod om fabrieken te kopen, die Alfred Krupp op geallieerd bevel moet afstoten, kreeg hij van het ministerie van economische zaken te Bonn ten antwoord, dat hij zich biervoor tot de staalmagnaat zelf moest wenden. De heer Worms vond dit een vreemde gang van zaken. Het was vol gens hem ontoelaatbaar, dat Bonn toe stond, dat een „begenadigde oorlogsmisda diger" zelf zijn zaken beslechtte. Ook op de vraag, hoe zwendel in de schrootwereld in de toekomst vermeden kan worden, ging de schroothandelaar eigener beweging in. Er was volgens hem maar één oplossing: de oprichting van nationale schrootbedrjjven. Het nationa lisatie-principe zon er niet aan ten grond slag liggen, maar het moesten wel open bare nutsbedrijven zijn. Uitvoerig ging de heer Worms ten slotte in op zijn eigen geschiedenis als schroot- handelaar en de boycot, due de schroot- industrie tegen hem zou hebben ingesteld vanaf het moment, dat de fraude aan het rollen bracht. Het zou voor hem onmoge lijk zijn geworden zaken te doen en het verlies, dat hij de afgelopen twee jaar heeft geleden, raamde hij op een half miljoen gulden. Op zijn bedirijf in Dor drecht, dat voor de sloop van schepen was voorbestemd, doch dertig dagen na ope ning gesloten moest worden, zou deze maand beslag worden gelegd, als hij de erfpacht niet betaalde en ook zijn credi teuren zouden de dupe van zijn eerlijk heid kunnen worden. „Ik ben gestraft door hen, die gestraft hadden moeten worden," verklaarde hij En cynisch merkte hij nog op, dat in de Nederlandse schrootwereld een collecte was gehouden voor de ambtenaar die ten behoeve van de Zeeuwse Metaalmaat- sohappij valse derde landen ver klaringen had opgemaakt en daarvoor in de gevan genis was terecht gekomen. „Makkers staakt uw wild geraas Nederl. film in aantocht speelfilm heten, die op het ogenblik in Amsterdam in de maak is tenminste als deze titel gehandhaafd blijf want de makers zelf zijn er nog niet helemaal content mee. Zoals uit de titel reeds blijkt, heeft de film wat met Sinterklaas te maken, maar het wordt beslist geen kinderfilm (ook al spelen er veel kinderen in mee) het wordt minstens een 14 jaar-film, en misschien nog wel een 18 jaarsprodukt. De bedoeling is juist te laten zien. hoe wij Nederlanders in de donkere dagen van december de gewoonte hebben „lief tegen elkaar te doen", (zoals regisseur Fons Rademakers, die het een en ander OP de eerste woensdag in het nieuwe jaar wordt te Amsterdam traditiegetrouw in het Carlton Hotel de Nieuwjaarsreoeptie-met-diner gehouden van de Ne derlandse unie .van vrouwelijke bedrijfshoofden. Dat is een typische mengeling van veljjkheid. Er komen goede relaties van Kamer van koophandel 'uweljjke leden van de gemeenteraad en afgevaardigden van zakelijkheid en fabriekei andere vrou- Aan heit diner is altijd een groot ge brek aan tafelheren. Want al wordt een medewerkend echtgenote van een direc teur of eigenaar van een zaak ook als vrouwelijk bednjfshoofd aangemerkt, de meeste leden zijn óf ongehuwd óf we duwe. De oorlogstijd imimens heeft ve len van haar man beroofd en de vrouw als het ware verplicht zowel voor het gezin en ter wille van het personeel de 186) De Romeinse legers schijnen in het algemeen weinig te zijn aan getast door ziekten als typhus, para- typhus, buikloop e.d. onaangenaam heden. Dit verschijnsel is voor on derzoekers van de historische genees kunde juist daarom zo opvallend, omdat deze Infectieziekten ten tijde van de Romeinse veroveringstoch ten algemeen verbreid waren in de landen rond de Middellandse Zee en in Klein-Azië. Het zou dus in de re de hebben gelegen, dat ook de Ro meinse legioenen herhaaldelijk door deze ziekten zouden zijn aangetast. Maar zoals gezegd, dit Is verhou dingsgewijs weinig voorgekomen en de Amerikaanse arts Gardner vond dit verschijnsel belangwekkend ge noeg voor een gede gen studie. Daarbij stuitte hjj op een le- ï™"*- gerorder van Julius beval de rneinst troepen gcprovian- worden met specia- L— le wijnsoorten. De zin van dit bevel ontdekte Gardner enkele jaren gele den, nadat hij talrijke Italiaanse wijn soorten terdege had onderzocht, waarbij het dat zult u wel willen aannemen minder ging om te proeven, dan om het doen van proef nemingen. En bij die proefnemingen was aan het licht gekomen, dat ver schillende van die wijnen antl-bioti- sche werking hadden. Hier mee wil len we zeker niet beweren dat Cae sar de geneeskunde van zijn tijd tweeduizend jaar vóór was. Proef ondervlndelijk zal destijds wel be kend zijn geweest, dat bepaalde wij nen een heilzame uitwerking had den en C-ieear heeft zich deze em pirische wetenschap ten nutte ge- TOCH IS HET ZO! De antl-biotische werking van verscheidene geneesmiddelen uit vroeger tijd U In de laatste jaren trouwens proefondervindelijk vastge steld. Van de in 1611 door de botani cus Matthiolus opgegeven planten die voor wondbehandeling konden worden aangewend, bleek na onder zoek 2/3 deel bestanddelen te bevat ten die thans tot de anti-biotlca wor den gerekend. We zouden kunnen zeggen, dat we er als het ware mid den in zitten, maar het nooit hebben geweten. (Dat komt ervan als je de ervaring van talloze voorgeslachten minachtend terzijde legf!) De Oost- Indische kers blijkt bijv. in haar bla deren een anti-biotlcum te ontwikke len, waardoor de verwekkers van ty phus, paratyphus, bacteriën die Inge wandsziekten ver oorzaken en pneu- mokokken ln het la boratorium worden verlamd en gedood En van de sterre ken, die in kruid boeken altijd warm ls aanbevolen en waarvan ook onze oude hulshoudster verzekerde, dat ze „zo gezond" was, Is thans wetenschappelijk vastgesteld dat zjj antl-blotica bevat. Zij blijkt die zelfs in gasvormige toestand te ontwikkelen. Professor Winter, die met zijn assistenten Vt ons sterreken, met olie en zout toebereid, aan het ontbijt verorberde, stelde vast dat de bacterie-remmende werking van dit ontbijt ongeveer 150 uur duurde. (Ge lukkig, dat hef geen merkartikel ls, inden hadden we dit nooit in dezr id verten tiestiJl kunnen zeggen). U begrijpt wel, dat we het by de iterrekers niet laten? Dan de volgende ken verder. land, mejuffrouw M. Romer, de uit geefster mevrouw M. DiebenBrouwer, de assuradeur mevrouw J. S oh ra mei er Verb rugge—van Baaien, de directrice van een groot reclamebureau, een mo diste. een bimnenvaartreder, een apothe ker, een directrice van een schoonmaak bedrijf en een importrdce van ijzer en schroot (om maar enkelen te noemen zusterlijk het glas voor ditionele toast aan het begin maaltijd door de presidente KiekWolffers uitgebracht op H.M. de Konangiin en haar gezin. Na het diner siprak de heer Albert Mii.lihado, bekend als radiospreker uit Londen en (tijdens de oorlog) als leider van het Nederlandse cabaret voor de st rijd k ra oh ten „De Trekschuit'. Zijn dagelijks werk echter ls uiter mate zakelijk, want hij is directeur van een internationaal reclamebureau. Hij sprak dan ook over de exportmogelijk heden voor Nederland, welke hij groot achtte. De Nederlanders hebben namelijk het voordeel vele talen te spreken zeer gezien in het buitenland. De fout van de Nederlanders is echter, dat zij zich niet genoeg op de hoogte stellen van de behoeften en de mentaliteit op de buitenlandse markt. Duitsland en Ja pan, de grote concurrenten, krijgen daar door vaak een goede kans. De vrouw heeft in het zakenleven in het buitenland, vooral in Engeland en België een vooraanstaande plaats. Het is opvallend hoeveel minder dit in Ne derland het geval is. Europese confederatie van belasting consulenten opgericht te Parijs, door de vereniging van belastingconsulenten in de Euromarkt. Nederland is vertegen woordigd door de Nederlandse Orde van Belastingconsulenten en de Nederlandse Federatie van Belastingconsulenten. over deze film vertelde mededeelde, maar niettemin onze dikwijls bepaald niet „lieve" grote mensenproblemen hou den. De min of meer koude oorlog tussen man en vrouw of ouders en kinderen blijft voortduren alle Sinterklaasplezier ten spijt. Toch wil „Makkers staakt uw wild geraas" geen cynische film zijn; de camera (in handen van Eddy v. d Ende) wil slechts de realiteit vastleggen Uiteraard is het nog te vroeg nader op de inhoud van deze film in te gaan. Wel weet men reeds, dat Guus Hermus en Ellen Vogel er een ongelukkig) echtpaar in zullen vormen; n ook Jan Teulingj en Ank van der vloer zullen een wat ouder echtpaar •oorstellen, terwijl Yoka Barettv en een nog nader bekend te maken acteur een derde echtpaar vormen. Mieke Verstraete ia van Faassen zullen er ook in spe len. De buitenopnamen in Amsterdam zijn al aan de gang (de intocht van Sin terklaas is al opgenomen), de binnenop namen (o.a. in een Amsterdams waren- huis en een poffertjestent) beginnen 14 januari in de Cinetonstudio. Jan Mul zal arschijnlijk de muziek schrijven. Het nario komt van Jan Blokker naar een idee van Fons Rademakers. Friso Wie- na zorgt voor de decors en Karei Locher voert de produktie. De ander half uur durende film (zwart-wit) wordt vervaardigd door de Ned. Filmproductie Mij. en in omloop gebracht door Royal- film. De Ned. Filmproductie Mij heeft het plan, zoals haar directeur mr J M. Landré mededeelde, continu Nederlandse speelfilms te leveren. Dit is de eerste (hij wordt in oktober in roulatie gebracht). Voor de tweede film is er reeds keuze tussen een viertal thriller-verhalen. n.l. van Kees Bauer, Willy v. Hemert, Han Rust c.s., en Jef v. d. Heijden. Naar een dezer verhalen wordt deze zomer een film gemaakt. Terwijl die derde film (productie voorjaar 1961) er een naar een verhaal van Harriet Freezer zal zijn met Wim Sonneveld in de hoofdrol. Dan staat nog steeds een film van Wim Kan op het programma; maar het wordt wel 1963 eer daaraan kan worden be gonnen. Kees Brusse zal in die film dan de hoofdrol spelen. Zo ziet men, dat er vele filmplannen zijn. En nu maar afwachten. Aan de ver wezenlijking wordt hard gewerkt. Bewoners van de „walletjes" weer in vrijheid Het gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren het bevel tot gevangenhouding voor 30 dagen, dat de rechtbank op 24 december had gegeven voor vier van de zes door de zedenpolitie op 15 december gearresteerde personen, vernietigd met het bevel tot hun onmiddellijke invrij heidstelling. De raadsman van het gearresteerde echtpaar De V., mr. M. H. Huygens uit Den Haag, en de advocaat van J. van 't H. en F. K., mr. K. B. J. M. Haase. waren van de beslissing van de rechtbank in appel gegaan bij het hof. De echtgenoten van Van 't H. en K waren reeds kort na hun aanhouding door de rechter-commissaris in vrijheid gesteld. Zoals bekend geschiedden de arestaties destijds terzake van „het ge legenheid geven tot ontucht en daar een beroep van maken". prachtige tafellakens bij Hooimeijer vers-bros beschuit. Knip de waardebonnen uit de verpakking. Kies uit de fraaie dessins! Voor een zeer beschei den bedrag krijgt u het tafella ken van uw keus prompt thuis! !vü5-" I 5^# vers-bros beschuit met waardebonnen! SCHUIVEN PVDA EN VVD NAAR HET MIDDEN? Strijd om (Van onze panlementsredaobie) WORDT de afstand tussen libe ralisme en vakbeweging klei ner, tussen socialisme en vakbewe ging groter? Er zijn tekenen die er op wijzen. De Volkspartij voor Vrijheid en Democratie heeft onlangs een com missie ingesteld die moet nagaan of de oprichting van een liberale orga nisatie van werknemers gewenst is. In socialistische kringen kan men vernemen dat de band tussen de Partij van de Arbeid en het Neder lands Verbond van Vakverenigin gen minder sterk is dan velen den- De achtergrond van deze ontwikkeling ls onder meer dat de P.v.d.A. en de V V D- trachten op te schuiven van respectieve lijk links en rechts naar het midden van het politieke krachtenveld- Het is beide partijen te doen om de stemmen van de snel groeiende „nieuwe middenstand": de mensen die wel in loondienst werken, maar geen handenarbeid verrichten, dus kantoorpersoneel, ambtenaren, onderwij zers, leraren e.d. Brits voorbeeld T^ERHELDEREND, ook voor de Neder- landse politieke verhoudingen, is een artikel in het maandblad „Socialisme en Democratie" over de verkiezingsneder laag van de Bnitee socialisten, geschreven door drs. J. M. den Uyl, directeur van het wetenschappelijk bureau der Partij van de Arbeid- „Men kan rusrtng zeggen, dat ieder die ulo of een opleiding van een vergelijkbare duur heeft genoten, daardoor middengroe- per is geworden. En dit aantal neemt van jaar tot jaar onder de jongere gene ratie met sprongen toe. Zo bezien zijn er twee krachten die een van Labour afgekeerde mentaliteit bevorderen: de technische ontwikkeling, die het aantel gesailarieerden sterk doet toenemen en de enorm toegenomen opleidingsmogelijk heden, die de middengroepenmentaliteit vergroten", schrijft de heer Den Uyl- Zowel binnen als buiten Labour bestaat de overtuiging, dat Labour ernstig nadeel heeft ondervonden van haar nauwe ver binding met de vakbeweging. Door die nauwe band ontstaat de indruk dal de part(j meer geïnteresseerd is in de burger als producent dan als consument. De technische ontwikkeling heeft de problematiek van arbeid en arbeidsplaats teruggedrongen en tegelijk de problemen van inkomenbesteding en vrije tijd naar voren gerukt- De toto is belangrijker dan de verkiezing van ondernemingsraden; de maximumsnelheid van de bromfiets en de huurvoorwaarden van een auto zijn inte ressanter dan de uitrusting van de kan tine, aldus de gezaghebbende socialis tische sohrijver. J~^E band tussen partij en vakbeweging is bij het Engelse s lalisr e heel wat stem van nieuwe middenstand nauwer dan bij het Nederlandse- In Enge land zijn vakbonden ate zodanig lid van de Labourpartij. Zij leveren driekwart van de inkomsten en 17 van de 28 leden van het partij-bestuur- Het congres wordt beheerst door de „en bloc" uitgebrachte stemmen van de grote bonden. Zo ver is men in ons land nooit ge gaan. Wel werkten de S D.A.P. en het N.V.V. vóór de oorlog samen in een Algemene Raad, waarin de besturen van beide organisaties en een aantal Kamerleden zitting hadden. Na de bevrijding is dit georganiseerde con tact echter niet hersteld. De P.v.d.A- wenste niet meer als party van alleen maar arbeiders beschouwd te wor den. Ook het N.V.V- wilde een meer algemeen karakter krijgen. Boven dien had de vakbeweging de partij minder hard nodig dan vroeger, aan gezien zy steeds meer rechtstreeks met de regering in contact kon tre- Niettemin is na 1945 een regelmatig vriendschappelijk overleg tussen de dage lijkse besturen van beide organisaties ontstaan. In de Kamerfracties van de P.v-dA- kregen verscheidene vooraan staande N.V-V-leden zitting. Zowel in het beginselprogram als in de praktische doelstellingen viel nog steeds een vrij sterke overeenkomst tussen de socialis tische partij en de vakbeweging op te merken. Trage groei •V.V. is men met ar toch altyd nog nauwe binding aan de P.v.d.A. niet on verdeeld gelukkig. Men heeft de indruk dat de vakbeweging door die band in haar groei wordt geremd. Het jongste N-V.V-- verslag noemt dc styging van het leden tal ronduit „niet bevredigend". Niet zon der reden heeft de voorzitter van de Algemene Grafische Bond onlangs ver klaard. dat de algemene vakbeweging voor iedere werknemer open moet staan, zon der dat hy er politieke bindingen in aan treft. Een teken aan de wand was voor het N.V.V. het besluit van de Nederlandse Onderwijzers Vereniging (20.000 leden) om zich niet bij het N-V.V- aan te sluiten. Het hoofdmotief voor dit besluit was im mers dat toetreding tot het N.V.V- een socialistisch stempel op de onderwijzens- organdsatiie zou drukken. Van groot belang te hoe de N.V.V-lei ding uiteindelijk op de afwijzende hou ding van de onderwijzers zal reageren- Volgens een hoofdbestuurslid van de on- derwijzersorganisaitie zou het N.V.V. be reid zijn met de V.V-D. in overleg te tre den wanneer onderwijsvraagstukken dit mogelijk zouden maken. Deze bereidver klaring mag dan byzonder voorzichtig zijn, zij kan een symptoom zijn van toe nemende afstand tussen N.V-V. en P v.d.A. Liberale vakcentrale T\E V-V.D. heeft zich in de kwestie van de onderwijzers duchtig geweerd. Hoofden van openbare scholen ontvingen overdrukken van artikelen uit het V.V-D-' orgaain, waarin gewaarschuwd werd dat onderwijzers niet in een socialistische vakcentrale thuis horen. Liberale dagbla den sohreven artikelen van dezelfde strekking. In dezelfde periode kwam het bericht dat de V.V.D. een vaste commissie voor vverknemersbelangen, onder leiding van het liberale Tweede-Kamerlid J. C. Cor- ver, heeft ingesteld die onder meer zal nagaan of de oprichting van een verbond van werknemers op liberale grondslag gewenst en mogelijk is. ZaJ die liberale vakcentrale er komen? Het liberale dagblad „Het Vaderland" sprak van „een zuiver academische Volgens dit blad kan en moet slechts worden nagegaan in hoever het mogelijk ls de invloed van liberalen in bestaande vakvereniging te versterken. Veelbeteke nend voegt het er aan toe dat de tyd begint te rijpen voor een verbreking van de banden tussen het N.V V. en de Partij van de Arbeid- Loslop A NDERE liberalen wenden de blik niet in de richting van het N.V.V., maar van de N.V.C., de neutrale Nederlandse Vakcentrale. Het bestuur van deze vak centrale heeft zich reeds bereid verklaard met besturen van „loslopende organisa ties" een rondetafelconferentie te houden. Het doel daarvan zou zijn een vierde „zuil" in de vakbeweging op te richten ten behoeve van werknemers die niet tot de socialistische, rooms-katholieke of pro testants-christelijke vakbeweging wensen te behoren. Aannemelijk lijkt dat zich onder de leden van de „loslopende organisaties" voor hun toelating tot het georganiseerd overleg pleitte het omstreden adres van 53 hoogleraren vele liberalen bevinden. Het is echter zeer die vraag of zij een liberale vakcentrale zullen wensen. Vast staat dat het N.V.V. een moeiiyke tyd tegemoet gaat, temeer omdat het inet zyn rechteroog naar liberalen en tegeiy- kertyd met zyn linkeroog naar communis ten moet kyken. Communistenlcider Paul de Groot wil nameiyk dc E.V-C.-1958, de nieuwe vakbeweging die hy stichtte na dat In de communistische gelederen een scheuring was ontstaan, met Ingang van 31 januari opheffen en de leden adviseren tot de N-V.V.-bonden toe te treden. Het N.V-V. heeft reeds te kennen gegeven op communisten geen prijs te stellen. Toekomstbeeld HE verhouding tussen partij en vaikbe- weging is voortdurend aan veran dering onderhevig geweest. De wijzigingen die zich op het ogenblik voordoen, zijn nog in een te pril stadium om er voor spellingen op te bouwen. Met enige fantasie kan men zich echter voorstelien waarop de huidige ontwikke lingen zullen uitlopen, indien zij niet wor den onderbroken. Mede onder invloed van de snelle groei van de nieuwe mid denstand, die als het ware een brug tus sen werkgevers en werknemers vormt, zullen de socialistische en liberale par tijen met hun thans nog eenzijdige sociale samenstelling dan volkspartijen worden, die alle sociale lagen weerspiegelen. De socialistische vakbeweging zou zich dan ouitwikkelen tot een partijloze organisa tie, die nu eens bij de eooialisten en dan weer bij de liberalen steun zoekt of steun biedt. De verhouding tussen partij en vakbe weging zou dan in het liberale en socialis tische kamp wat meer gaan lijken op die in het milieu van de confessionele orga nisaties en merkwaardigerwijze tevens op die in de Verenigde Staten. Maar neen, voorspellen is te gevaarlijk. (Vervolg van pagina 1) De communistische propaganda richt zich In verband met de agitatie tegen de joden nog steeds tegen het bewind van dr. Adenauer. Het Nazisme ls nog steeds niet uitgeroeid luidt dc Russische be schuldiging. Volgens een Italiaans pers agentschap wordt echter uit Boekarest gemeld, dat een golf van arrestaties van joden, die beschuldigd worden van zio nistische activiteit, thans in Roemenië op haar hoogtepunt ls. De secretaris-generaal van de Duitse joodse raad, Van Dam, heeft bij de pro- oureur-generaal in Bonn een aanklacht ingediend tegen Friedrich Schmidt we gens laster. Schmidt heeft dinsdag in een bijeenkomst van neonazi's onder meer verklaard dat een synagoge niet als een huis van God kan worden beschouwd. In de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires zijn gisteren in wijken waar veel joden wonen, hakenkruisen, anti-joodse leuzen en initialen van de Ku Klux Klan gekalkt. Zoals bekend is de Ku Klux Klan een organisatie, die vooral in het zuiden der V.S. zeer gevreesd was wegens haar fanatieke optreden tegen rassenintegratie. Blijkbaar als tegenactie tegen de anti semitische daden zijn de afgelopen nach ten een aantal gevels in de Brusselse binnenstad voorzien van pro-joodse te kens en slagzinnen. Op de muren van een Duits restaurant en van een café, dat vroeger de tref- plaats was van gewezen politieke delin quenten, werden met teer Davidsterren en de woorden „Leve de joden" en „Dood aan de SS" aangebracht De op schriften waren in het Frans gesteld. De Amsterdamse rechtbank heeft de 52-Jarlge PTT-employé G. M. uit Am sterdam zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf opgelegd met een proef tijd van drie jaar. Tegen deze postambtenaar, die ruim 1200 gulden uit de zegelkas van een by- kantoor der posterijen te Amsterdam moet hebben verduisterd, was negen maanden, waarvan zes voorwaardelijk,

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5