Weer verdwenen dure vogels uit Avifauna VIJFTIG KOSTBARE EXEMPLAREN Zondag in de mist werd de diefstal gepleegd Wind: een levensnoodzaak Financiële verhoudingswet worclt weer verlengd Reders willen Zuiderkruis exploiteren Chefarine Vrees om bouwopdrachten te geven zal toenemen Goed nieuws voor haar die moeder worden De Prins naar Mexico Bij treinramp 15 doden f. IT Ongewenste politieke actie moet worden tegengegaan WOENSDAG 6 JANUARI 1960 Antisemitisme I fascistisch gevaar dreigde: Gezien de fundamentele onzekere poli tieke gesteldheid onder de oppervlakte zowel in Duitsland als in Frankrijk, ae zien de onverbloemde ambities van het laatste land, die de solidariteit van Ame rika met Europa op het spel zetten en derhalve voor ons onaanvaardbaar zijn, blijft er dus voor Nederland weinig an ders over dan in de Europese gemeen schap, binnen het kader van het verdrag, eerder een remmende, dan een stuwende taak te vervullen, teneinde een jvegglij- den in gevaarlijke richting te voorkomen. Antisemitisme II Het weer opduikende antisemitisme in Duitsland is een merkwaardige zaak. Merkwaardig omdat er in Duitsland veel te weinig joden overgebleven zijn om aanleiding tot antisemitisme te geven. Wij geloven dan ook niet dat dit antisemi tisme uit het Duitse volk opkomt. Het is naar onze mening veeleer een die georganiseerd is door n het huidige regime, n de democratie, om in diskrediet te bren- politieke i tegenstanders tegenstanders Duitsland van Dat diskrediet bestaat dan hierin, dat de suggestie wordt gewekt, dat ondanks tien jaar Adenauer-bewind de geest van het Derde Rijk toch nog springlevend is. En dat ondermijnt het vertrouwen in het democratische Duitsland. Antisemitisme III Het Parool verheugt zich er over dat de regering van de Bondsrepubliek met harde hand tegen de anti-Joodse campagne wil optreden en merkt verder Belangrijker, véél belangrijker nog zou het echter zijn, wanneer duidelijk en overtuigend blijken zou van de vaste en sterke wil van het Duitse volk in al zijn geledingen ,.het verleden te overwinnen". Dat wil zeggen: het niet te verdringen. Niet er, te midden van de wat poenige euforie van het „Wirtschaftswunder" liever niet aan denken en nog veel min der proberen het volstrekt onvergeeflijke min of meer goed te praten. Antisemitisme IV uilft verder: richtgev Het is dan harde noodzaak dat de we reld weer eens te meer beseft, dat de huidige generatie klaarblijkelijk gefaald heeft in haar plicht de Jeugd bi) te bren gen welk een verschrikkelijke genocide Hitiers bende gepleegd hebben Indien hier ernstig antisemitisme opnieuw de kop opsteekt, dan kan de pers geen la waai genoeg maken om het wereldgewe ten wakker te schudden en alarm te slaan. Anders is, voor we het weten, een nieuwe Exodus het zou de derde zijn sedert 33 een historische werkelijk heid. De gehele weldenkende mensheid dient, nu het nog tijd is, de historie hi er te keren, zoals ze dat in '39 te laat en ten koste van veel goed bloed, reeds met wapengeweld heeft moeten doen. Brand aan boord van Ned. schip Een brand die twaalf uur woedde heeft gisteren aanzienlijke schade aan gericht aan boord van het Nederlandse koopvaardijschip Towa (6854 ton), eigen dom van de N.V. Mij. vrachtvaart te Rotterdam. De vrachtvaarder was op weg van Brazilië en Argentinië met een lading Sisal, lijnolie en veekoeken naar Rotterdam en Hamburg, toen de brand onderweg op de Oceaan in een der sisalruimen uitbrak. Er zijn geen persoonlijke ongevallen gemeld. De brandweer van Dakar aan Afrika's noord- estkust slaagde er tenslotte in met hulp van de bemanning het vuur te doven. (Van onze speciale verslaggever) DE INSLUIPER had het ditmaal niet op de brandkast voorzien, noch op gouden sieraden of diamanten" diademen. Hij klom door een raampje van het vlak naast de hoofdingang gelegen kantoor van Avifauna, greep daar twee kooien -onxler het licht en uit de warmte vandaan en nam bij elkaar vijftig tropische vogels weg. Hij was een kenner, want van de honderdtwintig parkietjes, die hem kwetterend begroetten, zocht hij veer tig kostbare zwartkop en roodkop Gould Amandine's uit. De rest van zijn buit bestond uit tien masker Amandine's, die een iets geringere handels waarde hebben. De schade voor de bekende vogeltuin uit Alphen aan den Rijn bedroeg door deze daad ruim vijftienhonderd gulden, nog afgezien van de omstandigheid, dat de beestjes, die uit Australië komen, dit seizoen niet meer vervangen kunnen toorden. De diefstal moet zondagavond zijn gepleegd, toen zich een sluier van mist over Avifauna had gespreid. Mis schien is dit de verklaring voor het feit, dat niemand er iets van gezien heeft, want nog geen vijftig meter verder bevindt zich het altijd even drukke restaurant, terwijl de insluiper de kooien in het volle licht moet hebben geïnspecteerd. Vijf minuten „Was lk maar vjjf minuten eerder ge komen," verklaarde de heer R. W. Ver- kade, die de zorg over Neêrlands groot ste vogeltuin heeft en tnet drie helpers elke dag weer zo'n tweeduizend gevleu gelde dieren voert. „In een van de kooi en vond ik één van de parkieten onder het stenen zaadbakje liggen.... H(j leefde nog en dat is voor mij aanleiding te ver onderstellen, <lat de dief net toegeslagen had...." Het is niet de eerste keer, dat een vogels bezetene, of gewoon een kenner, die van de prijzen op de hoogte is, Avi fauna met kwade bedoelingen bezoekt Een jaar geleden zijn uit een volière .n het park twee zeldzame Princess of Wales parkieten verdwenen, een kweek- baar paar, dat een waarde van ongeveer tweeduizend gulden' had. Ook zijn er herhaaldelijk eieren gestolen, waarvan de duurste voor niet minder dan vijftig gulden moet worden geprijsd. De directeur-eigenaar van Avifauna, de heer M. C. v. d. Valk. heeft een ver moeden, dat de dief van nu dezelfde is als die van de eerste keer. ,,Je hoort de laatste tijd steeds meer van vogel- en eierdiefstallen", vertelde hij, „praktisch door het hele land... Vooral op zeldzame exemplaren, dure GEMEENTESECRETARIS AANGEHOUDEN De rijksrecherche is overgegaan tot aanhouding van de heer L. M. B. v. E., secretaris der gemeente Bergen in Lim burg, De heer Van E. wordt er van verdacht misbruik te hebben gemaakt van zijn functie door het verwerven van aanzienlijke neveninkomsten. HU zal voor de officier van justitie te Roer mond worden geleid. MILITAIRE MUTATIES Met ingang van 31 december zijn be noemd en aangesteld tot kolonel, bij de Generale staf, de luitenant-kolonels F C. Vrins, P. M. Kaubz, D. B. de Jong (tijdelijk kolonel), G. D. van Epen, G Gouiman (tijdelijk kolonel), L A. Savalle en G H. de Kleijn; bij de intendance staf, de luitenant-kolonel P. G. H R Zuijderhoüdt; bij de Infanterie, de luite nant-kolonel A. C. van der Meijde; bij de cavalerie, de luitenant-kolonels Jhr J J. G. Beelaerts van Blokland en F Rouffaerbij de artillerie, de luitenant- kolonel A. J. Treffers; bij de genie, de luitenant-kolonels. L. C. Dijkstra, E. H van Heerde en A, M. J. Taks; bij de teohndsc-he dienst, de luitenant-kolonels P A. Hoogcarspel, R. van der Leest en L. B Duitz; bij de mild-tai-re administra tie, de luitenant-kolonel G. J, Roeter-, din-k; tot kolonel- "ts. de luitenant- kol on el-s-arts H. van Noubuijs, J. G, Aal- ders en P P. Bleser- 186) In de bum het i Agn; Bn grot die de afmetingen heeft var een klein kamertje, t.w. 3 by VA me ter. De ingang van deze grot wordt door een deur van 3 meter hoogte zorgvuldig afgesloten, niet alleen om de toegang tot deze grot aan een ieder te beletten, maar vooral ook om te zorgen, dat de dingen, die zich in deze grot afspelen, zloh niet in onaan gename vorm aan passerenden open- We zullen alle geheimzinnigheid nu maar laten varen en u niet langer In het onzekere laten o deze grot. Het Is geen grot van zee rovers of drank smokkelaars, het Is zelfs geen speelhol, Napels, nabij plaats In de luchtlagen zou worden bevindt zich toegewezen. De lichtere gassen, zo als waterstof en helium zouden na tuurlijk boven drijven. In het groot d.w.z. In de hogere lagen van de at mosfeer, heeft deze schelding van verschillende gassen zich reeds vol trokken, maar In de onderste lagen waarin zich het leven afspeelt, blij ven we van dit verschijnsel geluk kig verschoond. Dat komt door dr voortdurende horizontale en vertics- Ie luchtstromingen, die er voor zor gen, dat tot een hoogte van verschei dene kilometers een vrijwel homo geen luchtmengsel wordt gehand haafd. Wa: het Is de aanhoudend een grote hoeveelheid koolzuur ontwikkelt, TOCH IS IJI I ZO! het geval, dan zou de koolzuur, die in dit mengsel slechts een percentage van vele taal g als lucht i onzichtbare n hangt. Brand) en gas dat 1H reld fakkels ;aslaag uitgedoofd de bergtoppen an zuurstof en ook den le' de ademhallngsorg: niet boven deze laag ultkomc lijn gedoemd Zoals ieder door gebrek die) ■rdoppervlak u de aanblik vertonen van eldige Hondsgrot, althans wa. de de laagvlakten en de dalen betreft de boven deze gaslaag uitsteken n hoogvlakten zou oestenijen zün, waai plant zou kunnen tieren, om het koolzuur ontbrak. We moe bevat ook de •ingende lucht een klein percen- of de dakpa tage koolzuur dat voor de planter noodzakelijk is en waaruit het blad groen suikers en zetmelen produceert luchtcirculatie ook ziji Maar In het dagelijks leven mens gewooniyk weinig i 0,03 pet. koolzuur die hij by iedere ademtocht naar binnen krügt. Dat zou beslist anders worden, In dien onze atmosfeer een stilstaand gasmengsel was. In dat geval zouden de zware gassen, zoals koolzuur en zuurstof spoedig naar beneden zak ken, waarbU aan het zwaarste gas dat Is de koolzuur de onderste bij storm de deuren klepperen n hun plaats wor den ggrukt, want hoe onaange naam deze extreme uitingen van d< ■kt de tergrond hiervan maakt het om deze mogeiyk op aarde tenminste te Ie ven. De wind ls niet alleen nuttig hy ls een levensnoodzaak. O ja, wist U dat Julius Caesar des yds een legerorder heeft uitgevaar <ilgd, waarvan de medische weten «chap pas enkele jaren geleden tekcnls heeft kunnen InzlenT dus, heeft men Sterke Arm heeft tot nog toe tevergeefs de dader of daders gespeurd Hoewel we wel eens een paar nachten gepost hebben, ls een afdoende bewaking vrijwel onmogelijk Het park ls daar voor te groot en ook te openDe po litie patrouilleert er echter regelmatig en bevindt zich zeker een paar keer per nacht in de tuin. Volgens de heer Verkade is het vrij wel uitgesloten, dat de oneerlijke voge laar de parkieten bij de handel kwijt kan. Amandines, vooral de zwartkop en de roodkop Gould, zijn in Nederland te zeldzaam om en masse te kunnen wor den aangeboden, tenzij dit door impor teurs wordt gedaan. De mogelijkheid be staat natuurlijk wel. dat de geroofde, Australische parkieten Individueel bij liefhebbers terecht komen, maar waar schijnlijk is 't niet, daar dit de insluiper nogal wat werk zou bezorgen. Als vermoeden wordt dan ook uitge sproken, dat de kleurrUke vogeltjes rood, paars, geel en groen zUn de hoofd- tinten In Duitsland terecht zyn ge komen, of er alsnog zullen arriveren. By onze oosterburen liggen de pryzen voor Amandina's twee drie keer zo hoog als hier en parkietachtige vogels mogen zonder speciale certificaten wor den Ingevoerd. De politie, die op de gebruikelijke wij ze haar hele netwerk voor deze, op een wel zeer bijzonder terrein liggende dief stal ingeschakeld heeft, acht het waar- sohljinlijk, dat de insluiper zijn buit 'n een doos heeft gestopt en daarna per aktentas heeft weggedragen. Zeker is in ieder geval, dat de onverlaat een vogel kenner is en met de plaatselijke omstan digheden zeer goed op de hoogte moet zijn geweest. „Hopeiyk heeft hy in de gaten, dat de beestjes warmte nodig hebben," ver zuchtte verzorger Verkade. „Ze zijn nog niet gewend aan het gure. Hollandse klimaat en gaan by een te lage tempera tuur pertinent dood...." En de heer Van der Valk loofde een bedrag van honderd gulden uit voor d gene, die hem kan tippen over de ve biyfplaats van de gestolen parkieten. Regering kom Kamer tegemoet (Van onze parlementsredactie) ministers zyistra (financiën) en Toxopeus (binnenlandse zaken) zullen een wetsontwerp voorbereiden dat ten doel heeft de bestaande wctteiyke regeling der financiële verhouding tussen ryk en gemeenten tot en met het jaar 1960 te verlengen. Daarmee geven de bewinds lieden gevolg aan het verzoek van de Tweede-Kamercommissie voor binnenlandse zaken. De Kamercommissie deed haar verzoek i een verklaring die zij op 12 november jl. tijdens het begrotingsdebat oyer bin nenlandse zaken bij monde van mr. Beer- nink (c.h.) aflegde. Tevens verzocht zij de gemeentelijke aanvragen voor subjec tieve verhogingen van de algemene uit kering over 1959 en 1960 op de normale wijze af te doen. In de memorie van antwoord over de begroting van het gemeentefonds delen de ministers nu mee dat de maatstaven die ten aanzien van de aanvragen voor 1959 zullen gelden, principieel niet ver schillen van die welke voor de aanvre- voor 1958 zijn toegepast. Wel ls er De uitvoering van het de Vrije Universiteit orr king met de gemeente Amsterdam het Zuiderkruis van de regering over te nemen en het te bestemmen tot tijdelllk drijvende ziekeninrichting ten behoeve Amsterdam-noord, wordt zo ver nemen wij geremd Enkele rederijen, onder andere de stoomvaartmaatschappij Nederland te Amsterdam, die genoemd schip namens de regering na de oorlog heeft geëxploiteerd, hebben van haar be langstelling voor dit schip doen blijken. De dlrecteur-generaalv an scheepvaart heeft desgevraagd medegedeeld, dat zijn voorkeur Inderdaad uitgaat naar een nieuwe bestemming van de Zuiderkruis die waarborgt dat het schip blijft varen Indien dus met een der bedoelde rede rijen overeenstemming mocht worden bereikt dan zal inderdaad aan haar het eigendom en de exploitatie worden over gedragen en zal het plan van de Vrije Universiteit en de gemeente Amsterdam niet kunnen worden verwezenlijkt. Zoals bekend heeft de regering de Zuiderkruis na 1 januari niet meer in het afvaartschema voor de regerings schepen opgenomen. In afwachting van een beslissing over een nieuwe bestem ming, ligt de Zuiderkruis in de Amster- damsd* haven. Naasting van olie in Tndonesië De Indonesische Vegering heeft bij het parlement een wetsontwerp ingediend om alle oliebedrijven in Indonesië onder staatsbeheer te brengen. De memorie van toelichting verklaart, dat alle geldige olie- concessies van kracht zullen blijven totdat zij aflopen De concessiehouders zullen verplicht worden te voldoen aan de oliebehoeften van de staat en de gemeenschap Dit bete kent. dat in beginsel de in Indonesië ge wonen olie in Indonesië moet worden ge raffineerd om te voorkomen dat het land afhankelijk wordt van buitenlandse raffi naderijCn, Burgemeester met verlof gezonden De commissaris der Koningin in di provincie Zeeland, Jhr. mr. A. F C. di Casembroot. heeft met ingang van januari 1960 na een Ingesteld onderzoek de burgemeester van Oostburg, mr. K. H. voor onbepaalde tijd met ziekteverlof gezonden. verschil in procedure geweest. Dit hield verband met het tijdstip van totstand koming van de verlenginswet voor 1959 en het voornemen om de voorgestelde nieuwe regeling terugwerkende kracht over dat Jaar te geven. In een circulaire van 30 oktober Jl. heeft minister Toxopeus meegedeeld dat het rijk van af 1 november geen nieuwe subjectieve aanvragen van gemeenten meer in behandeling kon nemen, omdat bij de afwerking een te grote achter stand was ontstaan, In de Tweede Kamer heeft de heer Smallenbroek (a.r.) ge vraagd of deze circulaire kon worden ingetrokken. De ministers verklaren nu dat bij de beoordeling van de nieuwe aanvragen rekening zal worden gehou den met de reële behoeften van de be trokken gemeenten. Op 12 mei had de regering in een cir culaire de gemeenten meegedeeld, dat zolang het nieuwe wetsontwerp niet was aangenomen, de subjectieve aan vragen der gemeenten voor 1959 dooi het rijk zouden worden voorgeschoten Sindsdien zijn in deze procedure onge veer 1900 beslissingen genomen, die op 476 gemeenten betrekking hadden. Rond 400 van deze beslissingen waren ongun stig. Het totale bedrag aan rente en afschrijving dat voortvloeit uit kapitaals uitgaven die in de beoordeling van de aanvragen zullen worden betrokken, be loopt ongeveer f 12 miljoen. Betere bestrijding van pijnen en griep! Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en.... doen wonderenI Op grond van belangrijke ontdekkingen was hel mogelijk de werking van hel sinds tienlallen jaren mees! gebruikte middel Ie versterken door toevoeging van nieuwe geneesmiddelen. De 4 middelen in één tablet helpen ook vaak dan, wanneer andere middelen falen. e gevoeligste maag, el Chelaroi. elige gezinsverpakking 100 labl. 13.60 Nieuwjaarsreceptie mr. Klaasesz (Van een onzer verslaggevers) Een agent in een korte witte jas met een scotch-light kraag regelde het ver keer van de af en aan glijdende nat glimmende auto's met rusteloos vegende ruitenwissers. Dames in cocktail en heren in jacquet of schitterende uniform wipten uit de auto's snel onder de baldakijn, het bor- Dat was gistermiddag het toneel voor Kasteel Oud Wassenaar, waar de Com missaris der Koningin en mevrouw Klaasesz recipieerden ter gelegenheid van het nieuwe jaar. Bij de ingang in de halzaal ontvingen zij honderden genodigden. De commissa ris gekleed in ambtskostuum, zijn echt genote in een japon in gedempte tinten. Er kwamen zeer velen: leden van de hofhouding en hoge militaire autoriteiten, gedeputeerden en andere leden van Pro vinciale Staten, burgemeesters en hoge ambtenaren der provinciale griffie. Drie burgemeesters droegen 't ambtskostuum die van Strijen, Oud-Alblas en Alphen aan den Rijn. Groot was de gezelligheid in de zaal naast de balzaal, de zgn. Grote Franse zaal, waar obers tussen de gasten rond- snelden. Van vier tot zes uur duurde de receptie, een paar sfeervolle uren binnen de muren van een imitatiekasteel dal al zo veel nationaal en internationaal goud binnen zijn muren zag schitteren. Onder de laatste bezoekers waren de minister van binnenlandse zaken. mr. E H. Toxopeus. de Haagse burgemeester mr. H. A M. T. Kolfschoten Waarover het gesprek (zie foto) ging? Vroeg de burgemeester (midden) aan de commis saris (rechts, met zijn echtgenote) of hij hem met Wilsveen wilde helpen? Hei lijkt er wel op. Mr. Klaasesz kijkt bedacht zaam, zijn echtgenote glimlacht („dal doet hij vast niet....") en de minister luistert toe. aandachtig en een tikje scep tisch: heb geduld, burgemeestertol J. DURA DZN. VERONDERSTELT Volgens een door het economisch instituut voor de bouwnijverheid ver richt onderzoek zal de activiteit op bouwgebied in 1960 gedeeltelijk ge stagneerd worden, aldus de voorzitter van de raad van bestuur bouwbedrijf, de heer J. Dura Dzn, in zijn vandaag in de vergadering van deze raad uit gesproken nieuwjaarsrede. De belangrijkste oorzaak hiervan is het streven van de minister van volks huisvesting en bouwnijverheid om over spanning van de bouwmarkt te voorko men ten einde een opwaartse beweging van het prijspeil zoveel mo-gelljk tegen te gaan. Dat er een grens moet zijn aan de groei van het produktrie-apparaa-t van het bouwbedrijf, waarvan overschrijding ge varen met zich kan brengen, ziet men in de kringen van het bouwbedrijf wel in, aldus de voorzatter. En problemen die met deze verdere groei samenhangen worden aan een onderzoek onderworpen, waarbij overheidsinstanties in toenemen de mate steun en medewerking verlenen. Daar In het westen van het land vol gens minister Van Aartsen in 1960 reke ning moet worden gehouden met een vrij sterke afremming in sommige sec toren van de bouwnijverheid, zal onge twijfeld hij de opdrachtgevers een toe nemende terughoudendheid ontstaan om bouwplannen (ot ontwikkeling te bren gen, uit vrees dat deze toch niet tot uit voering zullen komen, aldus de heer .Het leven begint bij veertig' heeft moeilijkheden Het bestuur van de stichting He<t leven begint bij veertig deelt mede, dat de se cretaris. de heer C. J. M. van Eljsden. op de bestuursvergadering van 20 novem ber zijn functie heeft neergelegd. Thans is in zijn pla-ats benoemd jhr. H. C. W. Gockinga. Voorts i« in het bestuur op genomen mevrouw Ida de Leeuw van Rees. Deze laatste benoeming is geschied teneinde speciale aandacht te kunnen besteden aan de plaatsingsmogelijk heden voor de vrouwelijke deelnemers der stichting. Omdat de afgetreden secretaris blijft weigeren deze af te geven heeft de stichting hem vrijdagochtend in kort ge ding voor de president van de rechtbank te Amsterdam gedaagd met de eis de administratieve bescheiden aan de stich ting af te staan op poene van een dwang som van f 1000 per dag. (Van onze moderedactrice) LS BABY zich aangekondigd heeft komt er voor het a.s. moedertje een tijd van allerlei nieuwe zorgen. Zorgen die echter niet deprimerend behoeven te zijn, integendeel! Een van de problemen is de kleding. Het is nog maar drie en een half jaar geleden, dat in Nederland een firma, Mo- dart, er toe kwam zich te specialiseren op kleding voor de a.s. moeder. In het Carlton Hotel te Amsterdam zagen we gisteren de nieuwste col lectie en het moet gezegd worden, in die drie jaren is er veel goeds bereikt. Twee jonge a.s. moedertjes showden de modellen. Echter kon het dus niet. En steeds weer zagen ze er lief, ja elegant uit. De tweedelige pakjes doen niets onder voor een gewoon modern deux-pièees. De wikkelrok is afgezworen en inplaats daarvan zagen we een model, recht van lijn, met aan de voorzijde een verstelbaar gedeelte, dat wel het meest geperfec tioneerd was door de toepassing van het zg. kleefband, die het mogelijk maakt de rok op elk gewenst ogenblik fn elke maat te verstellen. De blouses, die de variatie in het toilet kunnen brengen, vallen lang, tot op de heup. Het rugpand is ruim en heeft dik wijls een klein ceintuurtje, wat aardig breekt, Het accent ligt op het schouder gedeelte, dat daardoor iets breder en for ser wordt, dat de aandacht van de heup wijdte afleidt.. Duur is deze positie kleding niet. Dc rokken kosten nog geen 25 en een blou- se hoeft nog geen 20 te zijn. Veel structuur katoen is als materiaal gekozen. De tinten en dessins zijn licht en fleurig, zonder opvallend te zijn. Natuurlijk kan men ook een pakje als één geheel kiezen, dus rok en jasje en er al dan niet één of meer blouses bij ne men, Die variatie is wel plezierig, want geen vrouw wil graag een half jaar in een en hetzelfde toilet verschijnen. Bo vendien slijt materiaal bij intensief ge- bruik dubbel en een extra pakje ls dus geen luxe. Maar wie liever een jurkje draagt, heeft ook keus genoeg. We zagen frisse ..hemdenjurken", die ook met centuur ge dragen kunnen worden. Die ceintuur kan alleen op de rug zichtbaar zijn of wat laag losjes doorgehaald worden. Ook bij deze japonnetjes was gewerkt met ver zwaarde schouderpartijen; flatterende kragen of een kunstige schouderpas. Er zijn in Nederland zestien speciaal zaken en meer dan zestig damesconfec- tie zaken, waar een speciale afdeling voor kleding van de a.s. moeder voorradig is. Het is dus voor het jonge vrouwtje niet moeilijk om eens rustig te gaan kijken vóór ze kiest, Maar wel is het aan te raden dit tijdig te doen en niet te wach ten tot het ogenblik, dat er veiligheids spelden en andere onelegante middelen geprobeerd moeten worden om een dicht te trekken I Dat is lelijk en ook gezond, de goede positiekleding heeft als kenmerk, dat nergens iets drukt of knelt. ONTVOERDE BABY LAG OP KERKHOF De zes maanden oude Karen Morrice, dochtertje van een man van de R.A.F., die dienst doet op de Maladiven-eilanden :n de Indische Oceaan, werd maandag uit haar kinderwagen genomen terwijl dc moeder, mevrouw Patricia Morrice in kopen deed. De politie trok er in geheel noord- Engeland onmiddellijk op uit. Gister morgen zag doodgraver Edwin Scott een kindje in een rose slaapzak op een kram liggen tegenover een grafzerk. Het was Karen en zij lag spoedig weer in haar moeders armen De politie kijkt uit naar drie personen die gisteren gezien werden terwijl zij elk een zuigeling droegen. Alle drie de kindertjes zaten in een rose slaapzak. Karen werd naar een ziekenhuis gebracht voor medische controle. Een verpleegster deelde mee, dat het kindje klaarblijkelijk gevoed was vlak voordat het op het kerkhof werd gedeponeerd, omdat er nog melk om haar mondje zat. Vervolgens besprak hij het tekort aam bouwvakarbeiders. Dit tekort dwingt er toe met het beschikbare aantal krachten de grootst mogelijke produktie tot stand te brengen, waarbij gebruik moet worden gemaakt van alle middelen om te bou- Om in het tekort a«n bouwvakarbei ders te voorzien, moet het bouwbedrijf niet alleen voor jonge arbeiders aantrek kelijk gemaakt worden, maar moet ook voorkomen worden dat de ouderen door betere voorwaarden naar andere bedrij ven overgaan. Ten slotte besprak de heer Dura het uitvoeren van bouwwerken door over heidsbedrijven in eigen beheer. Afgezien van de principiële bezwaren tegen het door de overheid uitvoeren van taken, die op het specifieke terrein van de on dernemer liggen, zijn er geen aanwijzin gen dat een overheidsbouwbedrijf effi ciënter kan produceren dan het bedrijfs leven. terwijl het tegenovergestelde zeer ciënter kan produceren dan het bedrijfs- zich sneller aan de steeds wisselend* omstandigheden kan aanpassen. Het Mexicaanse ministerie van bui tenlandse' zaken heeft gisteravond be kend gemaakt, dat prins Bernhard vol gende week maandag in Mexico zal ar riveren voor een bezoek van tien dagen. Prins Bernhard zal op het vliegveld worden verwelkomd door de Mexicaanse minister van buitenlandse zaken, Manuel Tello, de chef van het kabinet van de president, Donato Miranda Fonseca, en de ambassadeur van Nederland. Dinsdag zal de Prins een krans leg gen aan de voet van het Mexicaanse onafhankelijkheidsmonument en een on derscheiding uitreiken aan president Adolfo Lopez Mateos. Op diezelfde dag zal hij als eregast aanzitten aan een galadiner in het nationaal paleis en ver volgens een ontvangst houden In de Na- derlandse ambassade. Voor woensdag staan een concours hip* pique en een galadiner in het Mexicaanse ministerie van buitenlandse zaken op het programma. Woensdagmiddag zal prins Bernhard naar Cuernavaca vertrekken. HIJ zal ook Taxco en Acapulco bezoeken en op 21 januari naar de Mexicaanse hoofdstad terugkeren. Diezelfde dag hoopt de Prins naar Cu racao te vliegen. Maatregelen naar aanleiding van censuurkwestie Minister Toxopeus en staatssecretaris Bot hebben gisteren de vaste Tweede Ka mercommissie voor Nederlands Nieuw- Guinea op de hoogte gesteld van de maat regelen die de regering wil nemen in ver band met het rapport van de commissie- Witsen Elias over de censuurkwestie in Nieuw-Guinea, In Den Haag verwacht men dat de re gering de maatregelen die de commissie heeft aanbevolen zal overnemen. Dit zou betekenen dat de advocaat-generaal mr. W. C. van Beek wordt ontslagen en dat de parket-ambtenaren Kahle en Winia zul len worden overgeplaatst. Ook zou dan het inlichtingenwerk los gemaakt worden van het openbaar ministerie. Een nota waarin de regering haar maatregelen of ficieel zal bekend maken wordt nog deze week verwacht. De Italiaanse staatssecretaris van vervoerszaken, Agusto Fanelli. heeft verklaard dat vijftien mensen bij het treinongeluk te Monza in de buurt van Milaan zijn omgekomen. Er raak ten 124 mensen gewond. Eerder had het ministerie bekendgemaakt dat 25 mensen waren omgekomen. In het ziekenhuis van Monza zijn 69 gewonde passagiers opgenomen. De overigen konden na eerste hulpver lening worden ontslagen of moesten worden doorgezonden naar andere ziekenhuizen. Er is via de radio een oproep gedaan om bloed te geven voor de gewonden. 'n TIP VAN BOOTZ LO Boo te' Ou< Minister Beerman over Delsado (Van parlei Minister Beerman Is van mening dat hef bedryven van ongewenste politieke activiteit door vreemdelingen in ons land behoort te worden tegengegaan. Dit heeft de bewindsman van justitie geantwoord op Bchrlftcltfke vragen van het Tweede-Kamerlid mr. Berkhouwer (lib.J over het feit dat aan de Portu gese oppositieleider, generaal Umberto Delgado, op 29 november verboden Is hier in het openbaar op te treden. Pas kort voor de aankomst van de heer Delgado werd van diens voorge nomen bezoek vernomen. Er waren aan wijzingen dat hij met zijn bezoek beoogde in Nederland kritiek uit te oefenen op een mogendheid waarmee Nederland (vriendschappelijke betrekkingen en bond genootschappelijke betrekkingen onder houdt. Daarom was grote voorzichtigheid geboden en een beslissing op korte ter mijn noodzakelijk, aldus minister Beer man. Op grond van een nader onderzoek en van Delgado's gedragingen is het verbod van publieke uitlatingen inge trokken. Van kracht bleef echter de ver wachting dat de heer Delgado zich zou onthouden van politieke extreme uit latingen. Om te voorkomen dat vreemdelingen in ons land ongewenste politieke acti viteit bedrijven, zijn algemene instruc ties gegeven. In voorkomende gevallen worden ook Incidentele Instructies ge geven, waarby zo nodig aan een vreem deling zelfs de toegang tot Nederland wordt geweigerd. Politieke activiteit is volgens mi nister Beerman ongewenst „zodra deze de openbare orde in Nederland schaadt of kan schaden dan wel de in- of externe veiligheid van het Koninkrijk ln gevaar brengt of kan brengen of de betrek kingen van het koninkrijk met andere mogendheden of niet een organisatie van mogendheden op ongewenst® wijze belast of kan belasten".

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5