Noordwijks raad kwam klaar met de niet begroting Kritiek op het beleid inzake het structuurplan VERBOUWINGSUITVERKOOP Middelmatig programma met Altink als hoogtepunt Zwemwedstrijden kring Gonwe-Rijnstreek „Spinoza" te Rijnsburg hield jaarvergadering MEUWE LETOSCHE COURANT 4 Geld de grote hinderpaal T^E BEHANDELING der gemeentebegroting van Noordwijk blijkt te- genwoordig heel wat voeten in de aarde te hebben. In de vergade ring van de raad van 17 december werden de begrotingen aan de orde gesteld, maar men kwam toen hieraan niet eens toe omdat een zeer lang en uitgerekt debat ontstond over de kwestie Stichting V.V.V. Gisteravond stond de begroting weer op de agenda maar tegen één uur vannacht werd de vergadering verdaagd tot 19 januari. De algemene beschouwingen had den nu zoveel tijd in beslag genomen, dat men aan de behandeling van de hoofdstukken niet toe kwam. Allereerst werd gestemd voor de be noeming van twee leden van de advies commissie vordering woonruimte. Na herhaalde stemming werden gekozen de heren L. G. J. Alkemade en H. J Schmohl. De algemene beschouwingen bij de behandeling van de begrotingen voor 1960 in de Noordwijkse gemeente raad, werden voorafgegaan door eei mededeling van het college van B en W Gedeputeerde Staten hebben na melijk de begroting voor 1959, die een tekort had van f 156.500, terug gezonden met de opmerking, dat dit tekort tot een aanvaardbaar bedrag moest worden teruggebracht, heeft ons verwonderd, aldus de bur gemeester, omdat G.S. met alle fa cetten volledig op de hoogte zijn. Onzes inziens is deze begroting vol ledig aanvaardbaar en waar dt schoen precies wringt, is ons niet duidelijk. Wij zullen ons hierover beraden en contact opnemen met G.S., aldus de burgemeester. De heer Vogelaar vroeg of B. en W zich reeds een beeld konden vormen van de werkelijke inkomsten en uitgaven over 1959, daar de rekening soms een heel ander beeld eeeft dan de begroting Spreker vroeg zich af wat hier achter schuilt, daar anderzijds G. S. vlot aller lei kapitaalsuitgaven hebben goedge* De algemene beschouwingen werden geopend namens de R.K. fractie door de heer M J. C. Sedelaar Hij nam aller eerst de financiële verhouding van ri en gemeente onder de loep waaroi trent hij weinig hoopvolle perspectievi zag. De heer Sedelaar betreurde he» t kort van 260.000,—dat mede veroc raakt is door de grote uitgaven vo* het onderwijs. Hij zou het fout vinden als ln deze sector bezuinigd moest den. Overigens zag de heer Sedelaar geen andere objecten, die voor versobering in aanmerking kwamen. Hij vroeg zich voorts af of het college voldoende plannen in portefeuille heeft en of er nieuwe perspectieven kunnen worden geopend. De heer Sedelaar noemde vervolgens een 10-tal punten waarover hij nadere inlichtingen gewenst achtte. Hoe staat het met het badcentrum, waarvan we nog niets gezien hebben dan een maquette? Is het mogelijk een extra contingent los te krijgen voor woning- wetbouw of voor bouw in de vrije sector' De heer Sedelaar bepleitte een kracht dadige aanpak van het vraagstuk van de rioolwaterzuivering en verzocht inlich tingen omtrent de stagnatie in de plan nen tot verbouwing van de R.K u.l.O/ Wanneer komt de hoognodige busver binding me' het Noorderkwartier te Noordwijk aan Zee en wanneer horen we iets inzake de uitbreiding van het raad huis? Een voortdurende ergernis noemde de heer Sedelaar de zandbakken aan de K W Boulevard, evenals de prikkeldraad obstakels aan de Q. van Uffordstraat. Geremd De burgemeester antwoordde hierop, dat het college zeer zeker plannen heeft en bepaalde perspectieven in het oog houdt. De grote moeilijkheid is dat de expan sie wordt geremd door beperkte finan ciën De woningbouw heeft de voortdu rende aandacht Het bouwdistrict func tioneert echter niet voldoende en voorts is bij volkswoningbouw een aanvaard bare huur noodzakelijk, wat weer moei lijk wordt als we zien hoe moeilijk grond Volgende week zal een bespreking plaats vinden over de rioolwaterzuive ring en met de N.Z.H V. Mij. zijn de besprekingen inzake de busverbinding in een concreet stadium gekomen Enkele zaken, zoals de zandbakken en de Q. van UffordstrAat zijn nog niet goedgekeurd en andere zaken hebben voortdurend de aandacht. De voorzitter van de protestants- christelijke fractie, de heer G Voge laar, roemde de goede en vrucht bare samenwerking in de raad, en wenste zich te beperken tot enkele facetten van het gemeentelijk bestel, die zijns inziens van het grootste belang zijn Hij constateerde, dat de bouwgrond te Noordwijk aan Zee is uitgeput. Zonder te twijfelen aan de goede voornemens van het college, wilde de heer Voge laar dit toch in de bijzondere aandacht aanbevelen en met name de gronden van het staatsbosbeheer hierbij betrekken, zodat het niet nodig zal zijn hoogwaar dige cultuurgrond aan de bollenteelt te moeten onttrekken. De heer Vogelaar bad weinig waar dering voor de activiteiten van het col lege terzake en laakte het beleid van B. en W. ten aanzien van het structuur plan. waarover noch de raad. noch de commissie voor openbare werken vol doende is ingelicht. Dit alles duurt veel te lang en in stanties van buitenaf heersen blijkbaar oppermachtig in deze kwestie, zodat de concluie gewettigd schijnt, dat men te Noordwijk aan Zee iedere uitbreiding on mogelijk maakt en er blijkbaar een soort openluchtmuseum van wil maken. Nood Als deze zaak niet op korte ter mijn voor elkaar komt. zal ik er niet. voor terugdeinzen de raad voor te stellen de commissaris van de Koningin voor een werkbezoek uit te nodigen, daar dit een bij uitstek geschikte gelegenheid is de nood, waarin Noordwijk verkeert, te be spreken. De heer Vogelaar twijfelde aar nut van het voeren van besprekingen met het bestuur van de golfclub dit slechts respect heeft voor eer harde onderhandelingsmentaliteit men enig resultaat boeken, dan zal de gemeente eerst eigenaar moeten zijn de grond en voorts moet er dan uitbreidingsplan geprojecteerd zijn. Als men als uiterste consequentie de keus komt te staan: woningbouv uitbreiding van Noordwijk aan Zee of voortbestaan van de golfvelden, kie zonder pardon voor de verdwijning de golf. aldus de heer Vogelaar Hij sug gereerde. dat de leden van de golfclub achter de schermen hierbij wel ee kere rol zullen spelen. De kwestie van de bebouwing va Dobbelmannduin zal alleereerst in de commissie van Openbare Werken fc sproken dienen te worden. Ten aanzien van het uitbreidingspl; had de heer Vogelaar ook kritiek ov de wijze waarop het college de rommi sie en de raad in het onzekere houdt Slechts enkele malen is vergaderd allerlei instanties en verenigingen zijn op de hoogte, behalve de raad en commissie. Hij hoopte, dat dit in toekomst zou veranderen. Hij had aar andere kant waardering voor het 1 werk, dat het college verricht en klaarde zich tenvolle bereid tot goede samenwerking. Wat de begroting zelf betreft, was de heer Vogelaar van mening, dat de ze zeer zeker sluitend kon zijn als de gemeente „selfsupporting" was. De welvaart van ons Noordwijk door het bloembollen- en badbedrijf is be hoorlijk, maar door het stelsel van uitkeringen uit het Gemeentefonds komt dit vooral aan anderen ten goe de! Met deze laatste opmerking was d voorzitter het volkomen eens Ten aai zien van het structuurplan merkte hij op, dat hierbij grote moeilijkheden in het geding zijn Vaak loopt deze ons uit de hand en moeten we. noodge dwongen, wachten op andere instanties Steeds hebben we getracht de raad en de commissie zoveel mogelijk in *e scha kelen en we hebben naar ons beste ver- mogen gepoogd de zaken te behandelen Weinis kans De heer Rippen. P. v. d. A., vroeg zich af of het wel zin had begrotingen te behandelen. Als we zien. dat va verse gemeenten de begrotingen van 1958 en zelfs van 1957 nog niet ziin goed gekeurd. typeert dit wel de huidige ver houdingen in Nederland De kans op goedkeuring van deze begroting :s dan ook vrijwel nihil. Als we zien hoe groot de lasten zijn voor rente en afschrijvingen en hoe groot de bedragen zijn die op de be groting voorkomen! Spreker bepleitte de instelling van een adviescommis sie voor financiële aangelegenheden. De heer Rippen wijdde ook aandach aan de principiële partijvorming en con stateerde. dat de confessionele partijer zich in het gezelschap van de liberalen zeer goed thuis voelen. Ten slotte drong de heer Rippen op voortdurende aandacht van het col lege voor de woningbouw, met huren, die betaald kunnen worden. De burgemeester zegde toe. de sug gestie van de heer Rippen ten aai van een financiële commissie in ov« Ten aanzien van de begroting merkte de voorzitter op dat de gemeente met de rug tegen de muur staat en geen armslag heeft We doen ons best zoveel mogelijk zaken te realiseren. De burgemeester en de de heren Vo gelaar en Benschop reageerden op de op merkingen van de heer Rippen inzake de principiële partijvorming Zij conclu deerden, dat in zakelijk opzicht door alle bona fide partijen vruchtbaar kan worden samengewerkt Principieel lig gen er echter verchillen, wat ook in het afgelopen jaar in de raad is geble ken. De heer J P. Passchier bepleitte ten aanzien van de rioolwaterzuivering het ontwerpen van een urgentieplan Hij was teleurgesteld, dat men niet inge gaan is op zijn indertijd gedane suggestie te proheren een deel van Offem te be stemmen voor woningbouw Nu moet kostbare cultuurgrond daarvoor worden Wethouder De Geus wees er op, dat de vele plannen en besluiten van de raad zeer veel geld kosten Als we zou den uitvoeren wat de raad thans wil, zouden we in 4 jaar tijds 6 miljoen gul den moeten uitgeven, wat jaarlijks een enorm bedrag -aan rente en aflossing vergt Spreker vroeg begrip voor deze situatie en zeid, dat het college gere geld doorwerkt. Geheim De heer Van Riemsdijk sprak als fractievoorzitter van Gemeentebelang zijn waardering uit voor de gastvrijheid zijn fractie Petoond door de protestants- christelijke fractie. Hij uitte voorts de wens, dat het college de raad voortdu rend op de hoogte zou houden van de diverse zaken, die in behandeling zijn. Hij gewaagde van „tendentieuze opmerkingen" van de heer Vogelaar ten aanzien van de golfclub. Spre ker gaf de verzekering, dat de golf club nimmer achter de rug van B. en W. om gewerkt heeft, maar steeds loyaal alle medewerking heeft verleend. De golfclub heeft slechts één wens, dat terzake spoe dig een beslissing zal worden ge nomen. De burgemeester ging uitvoerig op de opmerkingen van de heer Van Riemsdijk in en zegde toe, zoveel mogelijk aan zijn wensen tegemoet te zullen komen. Hierna werd op voorstel van de heer Rippen de vergadering verdaagd. De raad ging echter toch nog even in besloten zitting, alvorens naar huis te gaan. Ontslag directeur V.V.V. onredelijk Vanmorgen heeft de Leldse kanton rechter definitief uitspraak redaan In de zaak Kleine Staarmann—Stichting VW Noordwijk, nadat hij op 23 decemoer he' ontslag op staande voet van de VVV directeur nietig had verklaard. Na be paalde de kantonrechter het per 1 sep tember gegeven normale ontslag eveneent nietig en onredelijk. Het derde ontslag per 1 november achtte de kantonrechte: wel rechtsgeldig, maar kennelijk onrede lijk. In verband met de onredelijkheid van het ontslag wees de kantonrechter de heer Kleine Straarmann een schadever goeding tot van noeeveer f 5000. De ei: van de Stichting VW inzake de dienst woning werd door de kantonrechter In gewilligd. „Noordwijk Actief" nam belangrijke besluiten De jonge middenstandsvereniging „Noordwijk Actief" hield gisteravond in ..De landbouw" een algemene ledenver gadering. Het belangrijkste agendapunt vormde de vaststelling van de bijdrage aan de stichting V V V Noordwijk en aan de Evenementencommissie. Vooraf gaf voorzitter J. de Ruiter een overzicht de conceptbegroting van de VVV., vj op een bijdrage van Noordwijk Actief, groot f 2000, is geraamd Nadat de voorzitter zijn mening ken baar had gemaakt ten aanzien van df onderhavige kwestie machtigde de ver gadering het bestuur de bijdrage var f 2000 ter beschikking van de Stichting V.V.V. te stellen als een behoorlijk alge meen rapport wordt uitgebracht en bestuur op grond hiervan de bijdrage dig oordeelt. Spontaan stelde men tenslotte 2500 beschikbaar voor de Evenementscommis sie. die weer een aantrekkelijk program ma heeft ontworpen. Dit concept-pro gramma vermeldt on-der meer vier vuur werken, zes strandfeesten, zes lampion optochten met concerten, twee grote tap toes, een waterballet, orgelconcerten er. zeilwedstrijden. Aanbesteding Gisteren is in het Noordwijkse ge meentehuis in het openbaar aanbesteed het verbeteren van de Lange Velder- laan, een gedeelte van de Capellebos- laan en de toegang naar het geme lijk pompstation, het geheel een lengte van 1790 meter en overige bijkomende werken. De hoogste inschrijver was A van Haarlem uit Den Hoorn mei f 300.000, de laagste P Versluijs uit Bodegraven met 223.050, de gunning is aangehou den. bij woninginrichting KOELEWIJN Adrianastr. h. Annastr. Cocos, gordijnstoffen, vitrage, venstervallen, tafelkleden 15 KORTING Wollen dekens, Oud-Hollandse doeken, wandkleden 20 KORTING Coupons 25 korting Kanten spreien 10 korting NOORMVIJKERHOUT Woningbouw Het bouwen van een drietal woningei aan de La.ngevelderweg te Noordwijker- hout is door de heer Balk gegund aan het bouwbedrijf E. Schuit te Hillegom RIJXSRI'RG Spreekbeurt Vrijdagavond acht uur hoopt de heer A de Redelijkheid, voorganger van de oud-gereformeerde gemeente te Ouder kerk aan den IJssel, te spreken voor de afdeling van de gereformeerde bond in de zaal achter de christelijke gerefor meerde kerk. OEGSTGEEST Niet aanvaard De heer E. van Gulik te Oegstgeest heeft de benoeming tot directeur van het Historisch Museum te Rotterdam niet Uitvoering Harmonie Katwijk VAN DE BEIDE muziekuitvoeringen, door de „Harmonie Katwijk" in de zaal van het Missie-College gegeven, woonden we de tweede hij. Voorzitter J. Verhart dankte in zijn openingswoord voor de financiële steun, van de zijde der dorpsgenoten ook dit jaar ondervonden. Hij weet de open plaatsen achter in de zaal aan de, niet te onderschatten, T.V.- concurrentie. Onder de voorzitterlijke leiding speelden de mannen Our director" (B. Mol) als inleidingsmars Daarna betrad de aldus met harmo nieklanken ingeleide directeur P Baart het töneel. Het deed ons vreemd aan, dat hij nóch door het korps nóch door de zaal welkom werd geheten. De heer Baart is, naar zijn da>rectrie te oordelen, blijkbaar een joviaal man Hij houdit de vaart erin en is het tegengestel- 1e van een pietepeuter. Dat maakt vaak een sympathieke indruk. Ook bemint hij kennelijk de grote lijn boven het ge wetensvol verzorgde detail En de han digheid. waarmee hij gekwetste passages 'och nog een vrij geslaagd aanzien ver mag te geven en muziek kan suggereren waar geen muziek is. verdient erkenning We nemen dan ook gaarne aan. dat de muzikanten met genoegen onder zijn lei ding blazen en trommelen. Verward Het programma schonk betrek kelijk weinig voldoening. Zo bleek „La légende Dumanor" van J. Du mas, bedoeld als een romantische vertelling in klanken, een verward stuk, dat de spelers bovendien heel wat te doen gaf. Het was te loven, dat ze er zich, alhoewel niet zonder KATWIJK AAN ZEE Alcoholisten zijn zieken De Gereformeerde Jeugdwerkcommis sie te Katwijk aan Zee hield gisteravond haar derde samenkomst in het jeugd- gebouw bij de Geref. Kerk aan de Voor straat. Na een welkomstwoord van de heer L. Dompeling sprak dr. J. v. d. Grient over „De drinkende mens" als in leiding op de film „Café Paradis". Een 50 jaar geleden was het alcoholis me een veel voorkomend verschijnsel speciaal in de arbeidersklasse. Vandaar is het geen sociaal probleem meer. maar een medisch probleem. Ons land tèlt nog 30.000 a 40.000 alcoholisten. Dit beteken evenzoveel verwoeste gezinnen met all« gevolgen van dien. Spreker ging nader in op de vragen tot verbetering? De mens gebruikt alcohol om te komen >ot een zekere zelfbevrijding. Het is ontvluchten van de depressieve s ningen. Wat is een alcoholist? Deze probleemstelling is nog maar halve eeuw oud; men weet eigenlijk waarom de mens drinkt Men zou nen spreken van een zekere kwetsbaar heid zoals dit het geval is met ziekten Natuurlijk spelen hier sociale omstan digheden -een grote rol. Een alcoholis' daarom een ziek mens. Is er vooi re mens herstel? Nederland staat aar spits wat betreft de heropvoeding var de alcoholist. Een voortdurend ondei nedische controle staan, is een eerstr Dr Van de Grient vertelde ten slotte ets van de wereldorganisatie Anonieme Alcoholisten, die ook een afdeling id heeft. Het werk van deze vereniging kan vruchtbaar zijn, omdat de ene alco holist de ander beter kan aanvoelen er begrijpen. :rna werd de film „Café Paradis' gedraaid, waarin op aangrijpende wijze de vreselijke gevolgen van het drank misbruik worden getoond. Benoemd De heren A. van den Oever, Corn, van der Plas. M. van Rijn, Joh. Tuurenhou» W de Visser zijn benoemd tot notabel der Hervormde Gemeente. Agcndanieuws Vanavond 8 uur spreekt in de woning Pr. Margrietlaan 9 de heer H. Schouten Eveneens om 8 uur vergadert de ama- teurfotografenvereniging in .Marina" Hoog en laag water Donderdag: hoog water 10.03 en 2241 u.; laag water 5.30 en 17.59 uur. N'I zwemmers hebben gisteravond te Gouda deelgenomen aan de wedstrijden van de kring Gouwe-R(jnstreek In totaal waren er 350 deelnemer*; het programma omvatte 85 series. Deelnemende renlgingcn waren: AZC (Alphen aan den Rijn), BZ en PC (Bodegraven), DKD (Leiderdorp), Donk (Gouda), G.Z.C. (Gouda), Gouwe (Waddlnxveen), OZV (Oude water! en de Leldse verenigingen LGB, LWV, LZC, Sleutelstad en De zyi. De voornaamste uitslagen zijn 50 m schoolslag meisjes: 1. A. Slinger land GZC41.2; 2 T Heemskerk (LGB) 42,9; 3 R v d Water (De Zijl) 43,2 rugslag jongens; P Onvlee (De Zijl) 34,6; 2. A Timmermans (LZC) 37.4; 3. H Zaalberg (Sleutelstad) 37,8 100 m vlinderslag dames: 1 H. de Vel LWV) 1.31.3; 2. C Martijn (De Zijl) 1,41,5; 3. G. Heemskerk (De Zijl 1.53. 100 m vrije slag heren: 1 W Bergman De Zijl) 1,04,1; 2. G v d Leeden (Gouwe) 1.06,5; 3. J. de Haas (De Zijl) 1 06.6 m schoolslag jongens; 1. G. Beek- (GZC) 39.4; 2. A Timmermans (LZC) 42.6; 3. B. Jansen (GZC) 43.5 rugslag meisjes: 1 R Duffels (Sleutelstad) 39; 2. I Flaman (LWV) 40; 3 E. v Brussel (LGB) 40.3 100 m vlinderslag heren: 1. H Dieben LGB) UI; 2. J de Haas (De Zijl) 1.22: 3. M Fetter (LZC) 1.25.4 n vrije slag dames: 1. A Slinger land (GZC) 1,14,3; 2. R. v Zunderen (GZC) 1,16,2; 3. J. Kantebeen (LZC) 146,6. 50 m vrije slag meisjes: 1. A. Slinger land (GZC) 33,1; 2. J. Kantebeen (LZC) 33,7; 3 I. Kijkuit (GZC) 336,1. 50 m vlinderslag jongens: 1. G. Beek man (GZC) 35.8; 2. A. v. Tilburg (Sleu telstad) 39; 3 K. Walenkamp (LGB) 40 100 m rugslag dames: 1. R Duffels tSleuteisad) 1.28.1; 2. I. Flaman (LWV) 1,29.8; 3. I. Verzuu (LGB) 1.30.4. 100 m schoolslag heren: 1 H. Dieben (LGB) 1,19.8; 2 T Plezier (De Zijl) UI. 3. W. Bergman (De Zijl) 1,25,6. 50 m vrije slag jongens; 1. A. Timmer mans (LZC) 31; 2. A. de Groot (BZ en PC) 31,3; 3. A. v. Tilburg (Sleutelstad) 31,3. 50 m vlinderslag meisjes; 1. J. Bein- tema (LGB) 45.4; 2. G. Prins (LWV) 45,6; 3. H. Ouwerkerk (LZC) 46,1 100 m rugslag heren; 1. J. de Haas (De Zijl) 1,15,5: 2. J. de Wilde (GZC) 1,16.2; 3 M. v. Beukenng (LGB) 1,17.3 100 m schoolslag dames: 1 C Martijn (De Zijl) 1,33.4; 2 A. Slingerland (GZC) 1,34; 3. R. v. d. Water (De Zijl) 1,34,4. kleerscheuren, zo dapper doorheen hebben gewerkt. De altijd nog beminde doch weinig zeggende P. Bisselink was met twee niet- ka-rakteristaeke ka-rakterwerken: „In 't sprookjesbos" en „In de Ardennen", tegenwoordr-gd Het eerste is een loutere zaneenschake'ing van allerhande vormen signalen, walsen, morsen, zelfs een soor' van gavotte, met korte tussenspelen door schoten Het bos klinkt geheel en ai als een Duits bos. Dat was hier overigen; geen bezwaar Wèl echter in de Arden nen-fantasie Want afgezien van een klein onderdeel, kan men de rechte sfeer va-i iat landschap slechte met Franse mid leden oproepen. En Bisselink volhardd' ook hier in het gebruik van Duiitse Wat de uitvoering betreft, was he korps vooral in de Ardennen te waar deren. De beter geslaagde, want even wichtiger bouw moet hier denkelijk als oen belangrijke oorzaak worden geacht Boeiende klank Verreweg het best geconstrueer de en muzikaalste, wat we in dit concert hoorden, was zeker de „Suite héroique" van Hendrik Al- tink. De vier delen, waaruit dit werk bestaat, mogen dan al niet overal gelijkwaardig zijn, ze gaven toch door de innerlijk uitgewogen structuur en de vaak boeiende klank, veel voldoening. Het goed-gevormdehet kleurige, ook het nu en dan onverwachte, dwongen tot blijvend luisteren B11 Bisselink wist men het wel. Enkele instrumentengroepen, waaronder het zeer betrouwbare bassen- smaIdeal, en de melodrie-koperbia-zers. on derscheidden zich in de Altink-uitvoervn-g Twee aanvoerders der klarinetten blie zen, door hun korpsgenoten begeleid, met vaart en verve een faota-s ie-duo van Del- becq Al fords „The thin Rediline" luidde het 1 I uit. Na de pauze bracht de toneelgroep .Loidse Comedie" onder veel bijval de klucht „Potasch en Perlemoer op va-kan- Me" over het voetlicht. Joh. van Wolfswinkel t Advertenn STU Dl EVERZEKERING UITZETVERZEKERINC en alle andere verzekeringen ASSURANTIEKANTOOR VAN DER PLAS Plan voor 21 auto-boxen Opwekking tot bouw particuliere huizen IEDERE JAARVERGADERING van de woningbouwvereniging „Spinoza" te Rijns- burg, in hoe goede harmonie die ook verloopt, geeft telkenjare weer een wat schrijnend gevoel. Want dan wordt men weer eens bepaald by de grote woningnood die in Rynsburg biyft heersen Spinoza" telt bijna duizend leden, doch het woning- bezit is „slechts" ruim vierhonderd. Weliswaar zyn er leden, die geen prys stellen op de toewyzing van een huis, maar de wachtiyst biyft toch vele honderden namen bevatten. In dit licht bezien kan het nauwelyks bevreemding wekken, dat de voor zitter, de heer K Zandbergen, gisteravond op de in de „Jeugdhaven" gehouden jaarvergadering de Rünsburger bevolking opwekte tot de bouw van particuliere Van een ruime taakopvatting werd ook blijk gegeven bij de bekendmaking het plan tot het stichten van 21 auto boxen van verschillend formaat op he terrein achter de Van Saxenstraat er Noordeinde. Momenteel onderzoekt mer of hiervoor belangstelling bestaat. Ei komen 9 grote autoboxen van 8.50 metei bij 6 meter en 12 kleinere van 5.25 metei bij 4 meter. De huurders zullen bereid moeten zijn 101'n van de bouwkosten te betalen als waarborgsom. Eventuele ge gadigden (ook niet-leden) kunnen zich nog in verbinding stellen met he De heer Zandbergen kon speciaal welkom heten burgemeester Koo- mans en gemeentesecretaris Van Dijk. Hij memoreerde, dat door de koerswijziging van de regering ten gunste van de particuliere bouw het plan voor een kleine honderd wo- LISSE Mechanisatie-expositie Zoals wil reeds berichtten, is gisteren 1 de H B G.-hallen be Lisse een mecha- i sa tieten-toonstelling geopend, die t* ■et 9 januari kan worden bezocht De ?er An es sprak een openingswoord, zich laarbij in het byzonder richtend tot vei- 1 mgmeester Jac van Dijk. die a-lle 52 ex- -icca-nten tevreden heeft weten te stellen De heer Anns merkte op. dat de ten- eonstelline is uitgegroeid tot een beiang- -ijke manifestatie van het bollenvak. Hij bestreed de bewering, dat er te weinig reclame zou zijn uitgetrokken. Voor 1at doel heeft het comité namelijk f 500 Hnzerstvoude-Rijndijk Meisie aangereden Gistermiddag vier uur is de tienjarige A L. J Helling wonende Rhijnen- bungh te Hazerswoude bij het plotseling »verstèker. van de rUweg door een door •en Alphenaar bestuurde auto aangere den. Dokter Blaau wend raad consta teer- dat het meisje haar benen had ge broken. Hij liet haa-r naar het ELisabebh- -riekenhuis te Leiden brengen Donderdagavond 8 uur spreekt de heer G Spaargaren in Contact aan de Lisser- dijk voor de Christelijke Gereformeerde evangelisatie Er is solozang. Donderdagavond half acht spreekt ds H van Gilst in de kerk aan de Tulpen straat voor de Gereformeerde Gemeente. Donderdagavond half acht is er lees- dienst van de Oud-Gereformeerde Ge- Ambtsdragers Wegens verhuizing van de heer D. Nieuwenhuis naar Sassenheim komt er vacature in de kerkvoogdij van de Hervormde Gemeente ItV de piaats van de heer J. Dekker, president-kerkvoogd, de heer H. Capel tot ouderling-kerk- ooed bènoemd. Autobotsing Ter hoogte van het bloembollenbedrijf Ed. Nieuwenhuis botsten maandagavond een personenwagen en een N Z.H.-bus Waarschijnlijk hebben de bestuurders te laat de tegenligger gezien. De personen wagen van H G J K. uit Hillegom werd zwaar beschadigd. Ook de bus liep schade op. Er werd niemand gewond: Visserij golf j es Vandaag eindelijk weer eens 2500 kisten aan de markt Na EEN ZEER KALME dinsdagmarkt met een aanvoer van slechts 250 kisten vla, meest sardien, stonden er vanmorgen in de IJmuidense vlshallen elndeiyk weer eens ruim 2500 kisten, meest schelvis, makreel, haring en koolvis. By de drie trawlers, die present waren, behoorden de IJM. 34 Allanwater van de redery Pronk met 800 kisten vis. waarby 250 makreel, 200 verse haring, 150 koolvis en 110 diversen; de IJM. 97 Toronto met 1050 kisten vis en de SCH. 171 Cornells Vroiyk met rnlm 500 kisten vis. directeur Dinsdag aan de markt Voor de 250 kisten aan de dinsdagmarkt werd gezorgd door twee kotters, die de kust hadden gevist. De Kw 131 v binnen met de Hd 218 De sardien noteer- van f 18 tot 24 per kist, terwij] klei- wijting en schar respectievelijk van 46 tot 48 en van f 34 tot 36 noteer den. k^ong WaS 00k duur: f 4 tot 5.80 Gisteren op de gronden Van de kust blijft goed nieuws komen. Benoorden de Waddeneilanden bij de boeien P 4 en 5 visten vele kotters voor dagvangsten van 250 tot 400 kg tong en 10 mandjes wijting. Eind van deze week kan weer enige aanvoer van de kust wor den verwacht. In de noordelijke Noordzee wordt de visserij af en toe belemmerd door slecht De dagvangsten variëren daarom nog al; van 125 tot 250 manden vis. meest koolvis, schelvis en haring. De trawlers Job Gouda en Beatrice meldden trekken an 20 tot 30 manden haring en wijting Van de visgronden bij Ierland kwamen weinig opwekkende berichten. Er was geen visserij. Intussen ziin van de trawlervloot de meeste schepen al weer in zee Uit IJmuiden vertrokken maandag de traw lers Golfstroom Kw 4 en Francina Kw verder de IJmuidense trawlers Postboy. Polderman. Medan en Am sterdam Huldiging van G. Schaap Een bekende figuur uit de kring van de rederij De Marezaten te IJmuiden magazijnmeester G. Schaap, stond giste- het centrum van de belanestelhng is veertig laar bij het bedrijf werk- De heer Schaap werd op het raad huis van Velsen ontvangen door loco burgemeester H de Boer. die hem de eremedaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje Nassau uitreikte Op het kantoor van De Marezaten werd de plechtigheid voortgezet. Daar sprak de heid dood gaan. het bedrijf ir. W. Polder bandrecorder overhandig de en de collega's van de heer Schaap zorgden voor enkele banden. Verder wa ren er als geschenken boeken en rook gerei. In zijn dankwoord zei de heer Schaap, dat hij al die veertig jaar pret tig bij de Marezaten heeft gewerkt „Om dat men hier eigen verantwoordelijkheid draagt", zei hij. Schol wordt zeeziek aan boord van schip Deze week Is het Nederlandse onder zoekingsvaartuig Willem Beukelsz uit gevaren voor een schol-onderzoek. Het ligt in de bedoeling op drie reizen een zesduizend schollen te .nerken, waar door men hoopt meer te weten te komen over de trek van de schol naar ep van de paaiplaatsen. De vissers die zo n ge merkte vis vangen, Is verzocht hiervan melding te maken bij het rUkslnstituut voor vissery-onderzoek te IJmuiden. De schollen zjjn herkenbaar aan gele vlaggetjes van plastic. Zoals wij hebben oericht, was men aanvankelijk van plan rode vlaggetjes te gebruiken, maar ach tera! blijkt, dat vlaggetjes van een gele kleur spoediger worden opgemerkt De Willem Beukelsz. zal de gemerkte schollen weer zo spoedig mogelijk over boord zetten, omdat zij anders zeeziek worden en van narigheid sterven. De schollen plegen in zee gewoonlijk op de bodem te vertoeven, waardoor zij niet gewend zijn aan de op en neer gaande beweging van de golven. Wil men de schol aan boord van een schip in leven h uden. dan kan men ze het best in een net achter het schip aanslepen. In een aquarium met zeewater behoeft men net niet te proberen, want platvissen den dan zo zeeziek, dat ningwet-galer ij woningen op de Knilckerbaan van de baan is. De aanvankelijke toewijzing van 19 woningwetwoningen voor 1959 is na veel praten opgevoerd tot 24, met de bouw waarvan op 10 december een begin is gemaakt. Voor 1960 loopt een aanvraag voor premietoekenning van 66 galerij woningen welke eveneens op de Knik- kerbaan zullen worden gebouwd. De toe kenning van de premie zal echter nog wel enige tijd op zich laten wachten. De heer Zandbergen sprak als ver wachting uit, dat de koerswijziging van de regering niet zal resulteren in het verdwijnen van de woningwetbouw. Wel echter moet men de mogelijkheid niet uitsluiten dat straks slechts huur ders met een inkomen beneden een be paalde grens woningwetwoningen mogen betrekken. Wellicht zullen de woning bouwverenigingen zich dan niet meer behoeven te beperken tot woningwet- bouw. rnaar ook bijv. premiebouw tot zich kunen trekken. Dan zal echter een bepaald werkkapitaal ter beschikking moeten worden gesteld. Dit zal het voor deel hebben, dat men dan vrijer is t.o.v. de overheid. Overigens geniet men van de zijde van de gemeente alle vertrouwen en de grootst mogelijke vrijheid. Als typering van de aard van de woningnood noemde spr. het feit, dat van de laatstelijk gereedgekomen etagewo ningen aan rle Tulpenstraat geen enkele aan pasgetrouwde mensen kon worden Onderhoud. In 1960 zal het onderhoud in eigen beheer door aanneming van een tweede schilder en een timmerman aanzieniyk worden uitgebreid. Het werk van het toch al overbelaste bestuur breidt zich daardoor sterk uit. Spr. hoopte, dat de leden daar rekening mee zullen houden cntuele gebreken niet van de daken zullen schreeuwen, doch deze met het bestuur zullen komen bespreken. De bewoning is over het algemeen zeer ïtjes. Help echter mee door de tuinen ;tjes te houden en de gemeenschappe- ke tuin te bewaken, zo zei de voor zitter. bestuur zal in de gemeenschappe lijke tuin paddestoelverlichting aan- Met de groei van de vereniging groeit het werk van het bestuur. Bezien zal •orden in hoeverre reorganisatie van de bestuurswerkzaamheden noodzakelijk is. e secretaris, de heer W. de Mooy, gaf jaaroverzicht, waarover wij vorige •k reeds schreven. De penningmeester, de heer L. J. Goudriaan, lichtte de balans de exploitatierekeningen toe. De in komsten en uitgaven beliepen rond f 1.000.000. Van de exploitatieoverschot- bouwplan I en II zal an1" be schikbaar komen voor woningverbete ring Het verliessaldo ad f 6.283,28 zal worden gedekt door een rijksbijdrage. De penningmeester deelde voorts mede, dat de dubbele bewoningstermijn der duplex- woningen bijna is verstreken doch i.v.m. "e woningnood zal worden verlengd. Een bestuursvoorstel de waarborgsom te stellen op f 10 werd goedgekeurd. De voorzitter van de raad van commis- arissen de heer K Breedijk, roemde het irerk van de voorzitter. Hij gaf een erslag van het financieel wel en wee an de Stichting „Spinoza". Nadat enkele woningruilen waren goedgekeurd hield burgemeester Koomans een korte toe maak. Hij bracht de waardering over van het gemeentebestuur voor wat „Spinoza" ge- ende de dertig jaar van haar bestaan heeft tot stand gebracht. De burgemees- •r wekte op tot het schoonhouden der Na een uitgebreide rondvraag werd ?n gratis verloting gehouden. Zij nog vermeld, dat de aftredende be- uursleden de heren L. J. Goudriaan. G. an Egmond en J Hoogstraten, werden herkozen De heer W. Schouten werd bij acclamatie herkozen als commissaris. Muziekuitvoering Vanavond en morgenavond geeft de muziekvereniging „Wilhelmina" een uit voering in de Petra-kerk. De toneelgroep D.B.K. zal een toneelstuk opvoeren. Benoemd Tot waarnemend-commandant van de rijkspolitiegroep Rijnsburg is benoemd de opperwachtmeester A. van Dommelen te Alkemade Tevens is benoemd in de groep Rijns burg wachtmeester W. Lolkema te Ar.n- RIJXSATËRWOVDE Tafeltennlsultslagcn Maandagavond speelde het vierde herenteam van RTC een thuiswedstrijd tegen ATTC 3 uit Alphen aan den Rijn, die door RTC met 10—0 werd vrloren De dames, die een uitwedstrijd tegen het Warmondse Steeds Vooruit speelden, boekten een beter resultaat. Nadat ze met 54 voorstonden, moest het dubbelspel de doorslag geven. Een gelijk spel bete kende één punt achterstand op DOCOS, terwijl een overwinning hen op gelijke voet met de leider zou brengen. Mejuffrouw C. Kinkel won twee maal, mejuffrouw T. Bol verloor alle partijen en mejuffrouw N. van Dorp (nog steeds ongeslagen) won ze alle. Het dubbel de dames Kinkel en Van Dorp i overwinning, zodat de eind- 84 in het voordeel van RTC VAI.KF.KRtlRG Spreekbeurt Voor de Hervormde evangelisatie «preekt morgenavond 8 uur in zaal De Vries ds. C. van den Bosch te Bode- Ds. T. Cabaret moet operatie ondergaan Ds. T. Cabaret, voorganger van de Oud Hervormde Gemeente te Den Haag is in het Neboziekenhuis opgenomen waar hij galoperatie moet ondergaan Hij zal, naar verwachting, veertien dBgen in het kenhuis moeten blijven Er zijn voor zieningen getroffen voor de waarneming de predikbeurten. Deze gemeente houdt, zoals men wellicht weet, kerk- misselijk- diensten in het C.J.M.V.gebouw, Prinse gracht 4.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 4