ïlieuwc gTrifesrije (üimrattl Krachtig optreden tegen de Duitse antisemieten Rolf Wollny kreeg 10 maanden gevangenisstraf Adenauer spreekt afschuw uit FRANSE REGERING MOET WREEDHEDEN STOPPEN Brood na tien januari een cent duurder Spaanse bendeleider in straatgevecht gedood Rondetafelconferentie op 15 januari Kongolese leiders stellen reis naar Belgische hoofdstad uit Vliegers diefstal betrokken bij van benzine? Techniek neemt een trein wind uit de zeilen de WOENSDAG 6 JANUARI 1960 BUREAUS: Sleenstraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441 ABONNEMENTEN: f 7.5o per kwartaal; f 2.55 per maand: f 0.59 per week ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Veertigste jaargang no. 11761 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stoahnrstfcfi is gfttbltoen myn hert in tctihcaspoct" VOGEL met dure vogels) GEVLOGEN 'Zie pagina S. SABA ziet als MADURODAM Zie pagina T De Westduitse bondskanselier Konrad Adenauer hield gisteren in Bonn een receptie ter gelegenheid van zijn 84ste verjaardag. Ook op zulk een feestelijk samenzijn verlaten de zorgen een staatsman niet. Dat is wel te zien aan het ernstige gezicht, waarmee „der Alte" met dr. Hendrik G. van Dam spreekt, de algemeen secretaris van de Cen trale joodse raad in W est-Duitsland, ongetwijfeld over de herleving van het antisemitisme. Liga voor rechten van de mens de rechten van de mens, die haar hoofdzetel heeft in Parijs, heeft er gisteren bij de Franse re gering op aangedrongen, maatrege len te nemen inzake gevallen van wreedheden in Algerije. Aanleiding tot deze stap is het rapport van een delegatie van het internationale Rode Kruis, dat een onderzoek heeft ingesteld naar wreedheden in som mige interneringskampen in Al gerije. Het rapport is nog niet officieel be kendgemaakt, maar grote stukken eruit zijn maandag verschenen in het onafhan kelijke Franse blad Le Monde In een verklaring merkt de Liga op, dat het bureau van premier Debré het rapport heeft geprezen en beloofd heeft dat aan de bevindingen van de delegatie de grootst mogelijke aandacht zal worden besteed. De Liga constateert dat het bureau van premier Debré inhoud waarde van het Rode Kruisrapport heeft betwist. De Liga betreurt het daarom, Met ingang van 11 januari zal het waterwitbrood, het volkswitbrood en het volksbruinbrood in vele plaatsen l cent per 800 gram duurder worden. Het ministerie van economische za ken deeLt hierover het volgende mede: „Ails gevolg van de verhoging van de garantieprijs voor tarwe van de jogst 19581959, van de stijging van ie tarweprijs op de wereldmarkt en in ekere mate ook door de verhoging van het mengpercentage binnenlandse tarwe wegens de bijzonder grote tarwe-oogst in ons land, heeft de bloemprijs een verhoging ondergaan. Dientengevolge is de kostprijs van het brood met ongeveer 1 cent gestegen. De minister is ermee akkoord gegaan, 'at voorzover in het begin van 1959 op rond van de toenmalige daling der loemp rijzen in overeenstemming met 3t advies van de Nederlandse Bakkerij tiohbing een verlaging van de prijs jor waterwitibrood, volkswitbrood en olksbrumnbrood met 1 cent per 800 gram s doorgevoerd', per 11 januari a.s. een erhogimg van de prijs der genoemde broodsoorten meit 1 cent plaatsvindt. In de plaatsen die destijds geen ge volg hebben gegeven aan het advies "an de Nederlandse Bakkerij Stsich- :ng tot prijsdaling, dient derhalve een erhoging van de broodprijzen achter- vege te blijven. Met ingang van 11 januari as. zullen lus in het gehele land geen hogere rijzen voor de genoemde broodsoorten ïogen worden berekend, dan die, welke p 17 januari 1959 golden. Indien in de praktijk blijkt dat aan iet bovenstaande niet de hand wordt chouden, zal aan formele prijsmaatre- ■elen bezwaarlijk kunnen worden ont- De Lockheed vliegtuigfabriek deelt mee dat verscheidene van haar vertegenwoor digers over een week naar Den Haag zullen gaan om deel te nemen aan besprekingen over het verschaffen F-104 G Starfighter jachtvliegtuigen de Nederlandse luchtmacht. dat geen maatregelen zijn genomen naar aanleiding van vroegere rapporten van het Rode Kruis en haar.eigen klachten over wreedheden in interneringskampen in Algerije. Het rapport van het Rode Kruis heeft gisteren weerklank gevonden bij de Fransen. Hel uitvoerige rapport sciiijnf overigens ook veel goeds te bevatten over pogingen van de Franse regering om de toestand in de gevangenkampen te verbeteren. De Franse politie heeft twee commu nistische kranten die over het rapport schreven, in beslag genomen. Ook de edities van Le Monde in Algerije zijn in beslag genomen. Het r.k. dagblad La Croix publiceerde gisteren grote gedeelten van het rapport en verklaarde in een hoofdartikel dat de toestand thans een verblindende helder heid heeft bereikt. Het blad ziet slechts twee mogelijkheden: öf het volgende rapport van 't internationale Rode Kruis zal bevredigend moeten zijti öf er zal op een onherstelbare manier een eind wor den gemaakt aan alle mogelijkheden voor Franse aanwezigheid in Algerije. In 14 dagen tijds Vierde moord in Engeland Gisteravond is te Bury in Lancashire het verminkte lijk gevonden van een 47- jarige uit Tsjechoslowakije afkomstige vrouw. Dit is de vierde vrouw die in veertien dagen tijds in Engeland werd vermoord. De 52-jaxige echtgenoot van de vrouw, afkomstig uit de Oekraïne, wordt gezocht. ROLF WOLLNY, een 23-jarige kantoorbediende uit West-Berlijn, is tot tien maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens het kladden van anti-joodse leuzen op een winkelruit. Hij is de eerste die in de Bondsre publiek terechtstaat na het losbarsten van de golf van antisemitisme, een golf die is overgeslagen naar Amerika, Zuidafrika en Australië. Zelfs uit Mexico en Kaapstad werd vanmorgen het beschilderen van joodse ge bouwen met hakenkruisen gemeld. In verschillende Westduitse plaatsen zijn nu arrestaties verricht. Te West-Berlijn bevinden zich zestien jeugdige leden van de National Jugend Deutschlands in arrest. Gisteren heeft de jarige bonds- kanseher Adenauer - hij werd 841 ^otT^eS h".YSS5Ï Der Abend zijn ook in Oost-Duitsland anti-joodse leuzen en hakenkruizen ge zien. In New York brak gisteren brand uit in een joodse school. Op de muur van de school was enkele dagen geleden een groot rood-zwart hakenkruis ge schilderd. 's Rijks munt sloeg „gouden rijder" Na meer dan tweehonderd jaar heeft 's Rijksmunt te Utrecht voor munt en penningkundiger! opnieuw een „Gouden Rijder" jaartal 1750 (Holland) geslagen. Deze G-ouden Rijder" is vervaardigd naar de oude stempel, doch voorzien van het teken (visje) van de huidige muntmeesiber en de mercuriusstaf van 's Rijksmunt. De doorsnede is 26 mm., het gewicht is 9.95 gram. het gehalte is 916.6-000 22 kar. goud. De voorzijde toont een ruiter te paard met getrokken zwaard. De keerzijde een staande leeuw in schild, kroon, 14 gld. (Dat is de waarde die de Gouden Rijder destijds als gangbare munt bezat) zijn afschuw over de incidenten uitgesproken tegenover de secreta ris-generaal van de Duitse joodse raad, de heer H. van Dam. wordt naar gestreefd degenen te vinden die de incidenten uitgelokt hebben. Er zijn zekere kringen die proberen de bondsregering spraak te brengen", aldus de kan- De heer Van Dam hebben verlaten met dezelfde overtui ging die hij steeds heeft gehad: dt Bondskanselier is een tegenstander var anti-semitisme en heeft dergelijke da' den altijd al als in hoge mate nadelig voor Duitsland beschouwd. Overigens ^ijn de incidenten, volgens de heer Van Dam, door de overdreven publiciteit, scheefgetrokken. Dit is ook de zienswijze van de heer A. Schuster, opperrabbijn van Amster dam van het Nederlands-Israëlitisch kerkgenootschap, die gisteravond in d< t.v.-uitzending onder andere zei: „WU joden zijn weer frontpagina nieuws en wel om de vijandige beje gening, die ons in het middelpunt der belangstelling plaatst. Er zijn er ondei ons. die hierdoor geschokt zijn. Is daar wel reden toe? Wü, die gewend zijn, ons zijn historisch te verklaren weten maar al te goed dat het anti tot tijd, zoals ook nu, aan de opper vlakte komt. Hij, die gemeend heeft, dat na de laatste wereldoorlog de anti semitische haatgevoelens uit de harten zouden zijn gerukt, maakte wel een grote vergissing. Het is dus geen ver rassing, hoewel het ons pijnlijk treft". Volgens opperrabbijn Schuster is er geen sprake van een acuut gevaar voor de Nederlandse joden, hoewel men ook hier waakzaam moet zijn voor het ver schijnsel. En het uit zich nu overal ter wereld. Gisteren ving Norddeich-radio een bericht op dat een marconist van een schip seinde. Het luidde: „Juden Hunter stort neer: piloot omgekomen Tijdens een oetfeiwluchit d6 een Hunter MiK-6 sbnaailijager van de vliegbasis Leeu warden vanmorgien dn moeilijkheden ge raakt en neengestont in een weiland in de buurt van Marssum-zuid bij Leeuwarden. De vlieger, die gebracht heeft zijn vlieg tuig met de sohietstoel be veriaien, kwam het leven. Er zijn geen andere slacht offers te betreuren. Naar de oorzaak van het ongeluk wordt :n ondiarzoek ingesteld. Een GEWONDE politieman heeft gisteren met een salvo uit zijn ma chinegeweer de 47-jarige Spaanse anarchist en bendeleider Sabater gedood. Een dag eerder was Sabater, die al veertien jaar werd gezocht, na een vuurgevecht met de politie het bergland van de Pyreneeën inge vlucht. De bendeleider is een Barcelonees die in de Spaanse burgeroorlog aan de zijde der republikeinen tegen generaal Fran co vocht. Na de overwinning der natio nalisten nam hij deel aan de guerilla- activiteiten tegen het nieuwe regime. Later vluchtte hij vermoedelijk naar Frankrijk. Met vier leden van zijn bende dook hij omstreeks de Kerst weer in het land op; vermoedelijk was hij over de grens gekomen om zijn twee broers te wre ken De een kwam onlangs bij een ge vecht met de politie om het leven, de nder werd terechtgesteld. Toen de vier bandieten door de politie werden ontdekt, namen zij hun intrek in een - boerderij. Schietend hielden zij enige tijd stand en ten slotte gelukte het alleen Sabater om met een knie- wond uit te breken. Zijn assistenten waren doodgeschoten. Het gelukte Sabater om op een lang- zaamrijdende trein te springen en de machinist in zijn macht te krijgen. Hij dwong hem, zonder te stoppen door te rijden tot de plaats San Celoni, waar hij van de locomotief sprong. De onmiddellijk gealarmeerde politie vond de bandiet bij het huis van een vriend, die hem niet wilde ontvangen. Sabater schoot een politieman neer, doch gewond slaagde deze er nog in Sabater onder vuur te nemen. HET SPOOK van Hitler-Duitsland waart rond door de wereld en doet overal de jodenhaat op leven. In New-York vond men een hakenkruis geschilderd op de deur van de synagoge Emanuel en een Westduitse journalist uit Bad Godesberg (bij Bonn) vond 's ochtends de woorden „Heil Hitier" op zijn huis geklad. Gelukkig gaat met dit herlevend anti-semitisme een minstens zo sterke golf van afschuw over deze wandaden over de wereld en overal stelt de politie alles in het werk om het kwaad de kop in te drukken. Op de rechterfoto ziet men een politieman op post bij de synagoge te Keulen, waar in de kerstnacht het sein tot deze uitbarsting gegeven is. DE BELGISCHE minister voor Kongo, De Schrijver, heeft gisteren na een vergadering van het kabinet, waarin hij verslag uitbracht de reis naar Kongo, verklaard dat de rondetafelconferentie waarschijnlijk op 15 januari in Brussel zal beginnen. Het Belgische kabinet zet het be raad morgen voort. Intussen zijn met de leiders van de in het „kartel" vertegenwoordigde Kongolese nationalistische partijen nieuwe moeilijkheden uitgebroken. De leiders hebben hun vertrek naar Brussel te elfder ure uitgesteld. Zij wer den reeds vandaag in de Belgische hoofdstad verwacht, maar Kasavoeboe en de overige voormannen van het „kartel" hebben gisteren van hun vertrek uit Leopoldstad afgezien, omdat over het aantal leden van hun delegatie geen overeenstemming is bereikt met de Belgen. De Belgische regering had zich voor- sommige berichten wordt zelfs gespro- gesteld dat Kasavoeboe en de zijnen 14 van de 50 afgevaardigden zouden benoe men. Het „kartel" eist echter 20 ir Een man in arrest TYE DIENST luchtvaart van de rijks- -L^ politie heeft op het vliegveld van Texel en op het eiland zelf in de afgelopen dagen een uitgebreid onderzoek ingesteld naar het on rechtmatig gebruik van vliegtuig- benzine. De benzine was opgeslagen op hel luchtvaartterrein en werd gebruikt voor t tanken van Harvards van een lucht- artmaabsohappij uit Den Haag. vlieg tuigen welke werden gecharterd voor de oefeningen iin het doelschieten van de Marine. Bij het onderzoek isgebleken dat de vliegtuiigbenzdme reeds geruime tijd voor andere doeleinden werd getankt. Proe- ün een laboratorium zuilen moeten men dat de vliegtuigbrandstof ook terecht is gekomen in de tanks van par ticuliere wagens op Texel. A an gen om ei mag worden dat duizenden liters op dezi wijize ten nadele van de luohtvaartmaat schappij zijn afgetapt. Twee vliegers van de maatschappij zijn op staande ontslagen. Het onderzoek was gistermiddag ver gevorderd dat de dienst luchtv. van de rijkspolitie kon overgaan tot de aanhouding van de vlieger S., die zo spoedig mogelijk zal worden voorgeleid voor de officier van justitie in Alkmaar. Aangenomen mag worden dat het nog wel enige tijd zal duren alvorens deze ingewikkelde fraude tot in de kleinste bijzonderheden is opgehelderd. De mo gelijkheid is niet uitgesloten, dat nog meer personen, die bij deze zaak be trokken zouden zijn, zullen worden aan gehouden. l)E t J r, MUMBLES Railw volgens zo vertelt de Voortaan moeten zij met Company heeft de strijd geschiedenis blies de heer bus. rgiek op zette de eerste de Mumbles Rail- de laatste maal gehesen way Company zich in bewe- zeilden twee spoorweg ging - eerst met klapperen- ^"Jn" tlT'twee tlTröm Mtm oortschrijdende Mumbles teclmick opgegeven. Gisteren fluitje ei: werden „grootzeil" en „fok" trein 155 jaren van haar bestaan liccft de maatschappij steeds behoorlijk dividend uit- Leuk vinden zij het mo. Met tranen in de ogen heb- m»" n ben zij gisteren afscheid ge- Pn r,R m' nnss' de rails, langs het de zeilen, maar weldra 8.5 kilometer lange traject bij de wind", zich met de westkust van Swansea lijke snelheid naai Bay in Engeland. Meer dan anderhalve eeuw is het geleden, dat de heei Mumbles, oprichter van d( Mumbles Railway Company de eerste maal de mouth spoedend. Het t. nu allemaal verte- gekregen, volgden het 'V- treintje in op zijn laat- niet met zeilende trein reizen? Per jaar, zo meldt het laatste nog eens urieuuiwiiu xcn- enthousiasten, die geen plaats Mamhl" stampvol (200 passagiers) nog eens drieduizend enthousiasten, die geen in de laatste Mumbles-trein Wales behoeven langer 's morgens vroeg op 'ndrichting tc letten len hees. Hij deed het na hel zij kunnen ook niet langer bekend, i uitspreken van de gedenk- bij forse tegenwind - waardige woorden: „Locomo- heugd c tieven zijn mij te kostbaar; blijven het waait hier hard genoeg." trein beeft de wind tegen." heden den drie miljoen passagiers laatsie'^zeiT- P" Jaar vervoerdbcgrljpe- In Hongkong is de Hagenaar Van S. gearresteerd op verdenking van handel in blanke slavinnen. Hij zou meisjes verscheidene landen, onder andere ook uit Nederland, een carrière als ballet danseres of in het show-leven hebben geboden, althans zijn bemiddeling daartoe hebben verleend. De meisjes zouden ech- ir tegen haar wil naar het Verre® Oos- :n en Afrika zijn gevoerd. Van S. is in Hongkong tegen borgstel- machinisten heeft gehoord. I ling weer op vrije voeten gesteld, doch de maar nog altijd niet weet Nederlandse regering heeft aan de Britse waar dergelijke lieden eigen- autoriteiten een verzoek om uitlevering er nietin de lijk goed voor zijn* I gedaan. Het is overigens nog niet werden meer dan 400.000 kilo meter afgelegd. En 400.000 kilometer is een forse afstand voor een spoor wegmaatschappij, die nog kolen gebruikte i de Mumbles die wel van het bestaan zetels in de delegatie op. De regering in Brussel wenst de af vaardiging niet te beperken tot de poli tieke stromingen in Kongo. Ook elk der zes Kongolese provincies moeten de opvatting van de Belgische regering worden vertegenwoordigd. Aangenomen wordt dat ook verscheidene vooraan staande stamhoofden voor de conferen- Chroesjtsjef naar de Paus? Het Amerikaanse blad Newsweel schrijft, dat paus Johannes rekeninf houdt met de mogelijkheid van een ont moeting met de Russische premier Chroes- jtsef in dit voorjaar. Het is zo goed als zeker dat het huidige bezoek van president Gronohi aan Rus land gevolgd zal worden door een bezoek van de Russische premier dit voorjaar aan Italië. En het Vatikaan, hiervan op de hoogte gesteld door de regering, bereidt zich reeds voor op de mogelijkheid dat Chroesjtsjef een audiëntie met de Paus zal aanvragen. Van goed ingeliohte zijde wordt meege deeld, dat de Paus de premier zal ontv; gen als deze bereid is enkele concrete c< cessies te doen, zoals het openen van me kerken in Moskou. Is hij hiertoe niet I reid dan is het mogelijk, dat de Paus die tijd zelf op reis gaat naar Lourdes of Venetië, aldus het blad. Macmillans reis door Afrika begonnen Premier Macmillan van Engeland is gisteravond met zijn echtgenote naar Accra (Ghana) vertrokken. Hij is daar- ee zijn Afrikaanse reis, die zes weken il duren, begonnen. Macmillan zal op deze tocht 27.000 kilometer afleggen. Hij verklaarde voor zijn vertrek uit Londen, dat hij door zijn reis meer kennis hoopt te krijgen van de achtergrond der Afri kaanse vraagstukken. Men kan de reis bovendien zien, zo vervolgde hij, als een uitdrukking van Engelands belangstel- g voor de vraagstukken van Afrika Engelands verlangen om de aspiraties 1 alle Afrikaanse volken te erkenden, an tegemoet te komen en hun alle mogelijke hulp te bieden. Regering vraagt uitlevering van Hagenaar Verdacht van handel in blanke slavinnen tie zullen worden uitgenodigd. Over de agenda van de komende ron detafelconferentie zijn nog geen officiële mededelingen gedaan. Volgens mede delingen uit Leopoldstad zouden in be ginsel de volgende punten aan de orde komen 1. de provinciale verkiezingen in Kongo en de wijze waarop een uitvoerende macht wordt gevormd; 2. de vorming van een centrale rege ring en de keuze van een hoofdstad voor een federaal Kongo; 3. de vaststelling van de normen voor de Kongolese nationaliteit; 4. het stemrecht van de Europeanen in de Kongo. Medicijnmannen De vergiftiging op grote schaal onder de Boesjongobevolking in Belgisch Kon go blijkt 255 doden te hebben veroor zaakt. Het Belgische bestuur heeft thans een eind gemaakt aan de proef, die de leden van de stam volgens de medicijn mannen kon verlossen van de kwade geest door het innemen van vergif. Sinds 1933 werd deze proef niet meer toege past. De medicijnmannen hebben, met het zicht op onafhankelijk voor Kongo, waarschijnlijk opnieuw moed gekregen om hun lugubere praktijken op te vat ten. In totaal hebben zij 500 leden van de Boesjongostam, verdeeld over 120 dor pen, aan hun vergiftigingsproef onder worpen. De helft heeft de proef, dank zij medische hulp, overleefd. Het Belgische bestuur heeft een aantal medicijnman en in verzekerde bewaring gesteld. Kongonozems In de Kongolese provincie Kasai staat het Belgische bestuur voor een nieuw probleem, dat van de Kongonozems. Het zijn jonge negers van de Baloebastam, herkenbaar aan een contrasterend wit hemd of witte shawl, die berovingen en overvallen op Europeanen plegen. Ook leden van de Loeloeastam moeten het ontgelden. Zij dringen soms in groepen steden binnen, leggen op wegen versper ringen aan en bekogelen auto's met ste- Zwakke wincl De Bilt verwacht tot don derdagavond Opklaringen en op do meeste plaatsen droog weer. Matige lot zwakke wind, aanvankelijk noordweste lijk, later veranderlijk. Vannacht in het binnenland temperaturen om het vries punt tut lichte vorst en plaatselijk mist banken. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Donderdag 7 januari: zon op 8.47, on er 16.45 uur; maan op 12.59, onder HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1