CHRISTELIJK Geref. Synode herdenkt overleden voormannen MINE- RICHARD Politiek aspect loonbeleid mag niet te zwaar wegen Een woord voor vandaag Kanttekening Stad der kruisvaarders zal worden herbouwd Uw Kunstgebit „Verschraling" beïnvloedt het studentenleven Actuele sociale vraagstukken (Van onze soc.-ei red.) „De regering hoede zich er voor ten aanzien van het loon beleid teveel op het politieke aspect te letten. Haar algemeen sociaal-economisch beleid lijkt daarmede niet in alle opzichten gediend." aldus schrijft mr. G; C. van Dam, secretaris van het Ver bond van protestants-christelijke werkgevers, in het orgaan van dat verbond: De Werkgever. sociale zaken en volksgezondheid uit tweeërlei oogpunt van belang. ,,Ten eerste bleek eruit, dat de gedifferentieer de loonpolitiek op dreef is. Voor 450.000 werknemers heeft de nieu we loonpolitiek al wat opgeleverd. In de bedrijfstakken, waarvoor nieuwe c.a.o.'s tot stand zijn ge komen, varieerde de loonsverbe tering van 3 tot 5 procent, daar naast zijn er ondernemingen waar verhogingen voorkwamen van 6 tot 9 procent", zo memoreert de schrijver de mededelingen van de staatssecretaris, waarvan hij zegt: ..Dit zijn feiten, die men kan po gen te kleineren, zoals de opposi tie deed. maar die niet weggere deneerd kunnen worden. De tegen standers van de gedifferentieerde loonpolitiek kunnen nu wel zeggen, dat die 450.000 nauwelijks tien roeent van de loontrekkenden be ekent. maar dan vergeten zij dat onder de loonpolitieke bevoegdhe den van de regering niet alle cir ca 3.5 miljoen zogenaamde loon trekkenden vallen, maar in feite alleen diegenen van hen, wier lo nen In een cao of bindende loon regeling zijn geregeld. Dat zijn er circa 2.8 miljoen en daarvan vor men de 450.000 er altijd nog meer dan tien procent, namelijk rnlm 15 pet. aldus mr. Van Dam. die daarbij aantekent dat het boven dien nog maar om de resultaten van ruim twee maanden gaat. Het interim-verslag van staats secretaris Roolvink moet voorts van belang worden geacht met het oog op de huur- en melksubsidie- maatregelen van 1 april aanstaan de, zo meent mr. Van Dam. ..Zon der dat de meerderheid van de Kamer destijds haar instemming met deze maatregelen en met de datum van invoering afhankelijk heeft gesteld van een bepaald^F mate waarin loonsverhogingen t™ stand zouden komen, heeft zij toch wel duidelijk te verstaan gegeven dat zij het zeer op prijs zou stel len. indien er tijdig op dit pufit iets zou zijn gerealiseerd. Het is ongetwijfeld met het oog daarop dat de staatssecretaris zich zoveel moeite heeft gegeven de Kamer zo omstandig mogelijk over de tot stand gekomen loons verhogingen in te lichten en dat werd toegezegd dit voortaan maan delijks te zullen doen. Gezien de intensiteit, waarmede in grote de len van het bedrijfsleven tussen werkgevers en werknemers over leg wordt gepleegd, is er voor on gerustheid in dit opzicht geen re den; in de komende drie maan den. die voor 1 april nog resten, kan veel gebeuren. grond het klimaat bevordert, i in de loonvorming op verantwoor de wijze tot ontplooiing kan ko men. Een van de belangrijkste krachten, die in deze tijd op de toonbeweging extra stimulerend in werken. is de situatie op de ar beidsmarkt Niet ten onrechte is er zowel van de zijde van de re gering als door anderen op gewe zen. dat hier één van de grote gevaren schuilt voor al te grote spanningen in de conjunctuur, die de regering terecht moet en ook wil voorkomen, Het was deze kant van de zaak, die in de beschouwin gen werd gemist. Het is om bovenvermelde poli tieke redenen volkomen begrijpe lijk en overigens ook terecht, dat de regering de activiteiten van het bedrijfsleven op loonpolitiek ge bied met veel belangstelling volgt. Even verstaanbaar is het. dat er bij de regering voldaanheid heers', en dat zij een optimistische geluid deed horen. ZIJ wachtc zich echter voor een zijdigheid. Dat er prijsverlagingen In de lucht zitten Is Inderdaad ver heugend nieuws. Deze zijn thans nodig om ondanks eventuele prijs verhogingen. di< hier en daar uit de algemene compensatiemaatre gelen van 1 april a.s. zullen voort vloeien. het algemeen prijsniveau stabiel te houden, is men echter, wanneer men bijvoorbeeld meent dat forse loonstijglrgen en prijs dalingen gemakkelijk hand ln hand Middenstandsnota Uiteraard heeft de tweede Mid denstandsnotadie staatssecre taris Veldkamp het licht heeft doen zien, reeds een voorlopig commentaar uitgelokt in ver schillende middenstandsbladen. blad patroonbonden: ..Het kan ...c„ worden ontkend dat de staatsse- ^-4 aantal maatregelen Maar wij wagen het wel te be twijfelen of de aard en de strek king van deze maatregelen recht vaardigen. dat in deze midden standsnota nu de conclusie wordt getrokken dat inzake het specifie ke middenstandsbcleid een afron ding werd berei ct. Wij hebben de stellige indruk dat er aan de eigenlijke afron ding van het werkelijke beleid nog heel wat mankeert en het spijl ons dan ook bijzonder dat deze tweede middenstandsnota de sug gestie wekt da nu voor de mid denstand alles naar genoegen isó geregeld. Als zodanig is de uitwer king van deze nota op dc midden stand. maar vooral ook op krin gen daarbuiten, te vrezen." De Christelijke Kruidenier, het orgaan van de Chr. Kruideniers- bond, meent dat als er wellicht van een ..zekere afronding" van het specifieke middenstandsbeleld sprake kan zijn. de eigenlijke af ronding er nog lang niet is. Het blad schrijft: ..En op deze af- ronuing komt het vooral aan. Want bij deze afronding gaat het nu juist om het voeren van wer kelijk beleid. En dit beleid vraagt meer tijd en arbeidskracht dan waarmee de staatssecretaris meent te kunnen volstaan, gezien de nieuwe taken, welke hij op zich heeft genomen. Deze tweede middenstandsnota Is geschreven in een zodanige sfeer van tevredenheid, om niet te zeggen: zelfgenoegzaamheid, dat wij ons hart vasthouden voor de uitwerking die zij zal hebben niet alleen op de middenstand, maar vooral op kringen buiten de middenstand," aldus de Chris telijke Kruidenier. I n ter kerkelijke zaken ter tafel Christus groeide niet slechts in de genade van GodHij was God ook gehoorzaam. In de eerste jaren van Zijn leven was het echter voornamelijk de gehoorzaamheid, van Zijn ouders. We lezen in Lucas, dat Hij werd besneden toen Hij acht dagen oud was. Die besnijdenis zette het volk Israël apart. Zo vereenzelvigde Christus Zich met het Verbondsvolk. Hij stelde zich onder het volk, dat de genade van God nodig heeft. Christus wilde niet gaan leven uit eigen kracht. Hij was mens geworden en als mens moest Hij leven uit de genade van God. Juist deze levenshouding zien wij in het gehele leven van Christus gemanifesteerd als Hij groot geworden is. Het accent van Zijn leven ligt niet op: „Ik wil", maar op: „de Vader wil". Christus laat ons in Zijn leven de volkomen afhankelijkheid zien die ons leven behoort te kenmerken. Deze afhankelijk' heid leeft Hij ons niet voor, maar leeft Hij voor ons. Hij is in dit opzicht geen voorbeeld, maar vervanger. En nu wil Hij door Zijn Geest datzelfde leven openbaren in ons. Wat staat in ons leven voorop: onze wil of Gods wil? heeft de gereformeerde kerken me diensten bewezen, als lid van enkele synodes maar vooral in deputaatschap- pen. Speciaal als deputaat voor de zen ding hielp hij mee belangrijke beslis singen voor te bereiden, in de periode de zending voor moeilijke vragen Ds. Meyster van Rotterdam eens een figuur van betekenis voor heel de gereformeerde kerken. Hij presldèer-l de de synode Sneek-Utrecht (19391943) Maandagavond heeft de gene rale synode van de gereformeerde kerken te Utrecht haar zittingen hervat. Deze tweede periode zal twee weken duren. Is het agendum niet afgewerkt, dan zal men in april voor de derde maal enige tijd bijeenkomen. Naar de praeses, ds, C. van der Woude te Leeuwarden, aan de ver gadering meedeelde, zal de synode nog voor belangrijke beslissingen ko- Er moet een hoogleraar te Kam pen benoemd worden in de vacature- G. M. den Hartogh. Het rapport over de uitbreiding der gezangen komt teri zat velé jaren ln het curatorium tafel, evenals de rapporten betreffen-de Theologische Hogeschool en redi- de gezinsvorming, de stand van het «eerde het jaarboek van de geref. ker- geestelijk leven, het Deltaplan, het ke°- waarin hij jaaroverzichten schreef. SSSSSST' £^'vWJ£L?JSS£ Ds. Van der Woude herinnerde aan de in vorige zitting genomen beslissingen waarvan het besluit over de terzijdestelling der ver vangingsformule de meeste aan dacht trok. Dit besluit oefende in vloed in de kring van het eigen kerkelijk leven en daarbuiten. De bezwaarden in eigen kring za gen dit besluit als een daad van verzoening. In de vrijgemaakte kerken heeft een deel fel en afwe rend gereageerd, anderen toonden zich bereid tot het zoeken van toe nadering. HERDENKING Voordat men met de werkzaamheden begon, wijdde ds. Van der Woude een woord van nagedachtenis aan dr. W. G. Harrenstein, ds. F. C. Meyster en de heer H. J. W. A. Meyerink. die sinds de laatste synodezitting zijn overleden. Dr. Harrenstein, welke kort voor zijn sterven nog in de synode de belangen der zending bepleit had, werd door de k k genomen zijn. Evénwel hééft de synode] van Leeuwarden <1955» voldoende aan-1 wijzingen gegeven betreffende dergelij ke diensten. Zij sprak destijds uit. da', ambtelijk geleide diensten, afgezien van bijzondere noodsituaties niet gemeen- BESPREKINGEN leggen van gemeenschappelijke samen komsten. die niet-ambtelijk zijn. Daar tegen bestaat geen bezwaar, mits de ambtelijk geleide eredienst van de eigen kerk niet in het gedrang komt en de kerkeraden er op letten, dat in zulke sa menkomsten geen boodschap gebracht wordt, die met de waarheid van het evangelie in strijd is. Naar deze besluiten werd de classis Emmeloord verwezen. AVONDMAAL In haar eerste samenkomst -heeft de synode enige kleinere zaken behandeld, betrekking hebbend op de verhouding tot andere kerken. Van dr. J. M. van Minnen, studenten predikant te Utrecht, was een verzoek binnengekomen om er bij de kerkera den op aan te dringen, dat voortaan bij iedere l~ Beroevinffswerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Rotterdam-Blijdorp (vac. dr. W. S. van Leeuwen) H. Huting te Gouda; naar Winterswijk: W Bloemendaal te Zevenhuizen Z.H naar Usquert (toez.t; J. w. Zimmerman, kand te Amsterdam. GEREFORMEERDE KERKEN Bedankt voor Andijk (vac. G. Végh): E. Verburg te Winschoten. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt voor Lethbridge, Alberta, ondmaïfvlïring'de VerVe"ICan,da: C" «egeman te Genemuiden. Grootse plannen van de regering van Israël raden mede uitnodigen die leden christelijke gereformeerde kerk en de vrijgemaakte gereformeerde kerk ter plaatse, welke tot avondmaalviering in eigen kerk gerechtigd zijn. De synode overwoog, dat de argumen tatie tot dit verzoek ontbrak, terwijl dr. Van Minnen ook de kerkelijke weg voor behandeling van zijn verzoek niet had bewandeld. Daarom besloot zij op dit verzoek niet ln te gaan. Van de classis Emmeloord was de vraag binnengekomen hoe de synode over ..gastdiensten" dacht. Er stond bij wat ..gastdiensten" zijn: kerkdiensten onder leiding van de kerkeraad kerk, niet deel uitmakend van het kerk verband. tot bijwoning waarvan de le den van andere kerken door hun kerke raden worden opgewekt. De synode verklaarde dat de term gastdiensten in het gereformeerd kerke lijk spraakgebruik niet voorkomt, zodat er in letterlijke zin nooit besluiten over BOND VAN VRIJE EV. GEM. Bedankt voor Velp. Geld.: H. Leep te Rotterdam-Centrum. Predikantenjubilea Akko, die in nieuw-testamen- tische tijden nog Ptolemais werd genoemd, en die de noordelijkste havenstad van Israël is, zal wor den herbouwd. De fundamenten van de uit de kruisvaarders-lite ratuur bekende Johanniterkathe- draal zijn prachtig bewaard ge bleven. Bovendien heeft men bij opgravingen in de afgelopen ja ren vrijwel de gehele binnenstad weer kunnen blootleggen. Op grond van deze ontdekkingen heeft de regering van Israël besloten om de stad Akko haar oude aanzien weer terug te geven. Daarmede zal het mo hammedaanse karakter dat de stad nu draagt gedeeltelijk verdwijnen. De stad wordt een centrum van geleerden die de eeuw van de kruistochten wil len bestuderen. Misschien zullen dan ook nog ontdekkingen uit vroegere tij den worden gedaan. Ds. A. Hofman de hervormde predi- i j j kant van Schiedam hoopt morgen zijn knnsvaarders gebruikten de stad in25-jarig ambtsjubileum te gedenken. De latere tijd als een belangrijk steun-jubilaris werd in 1934 kandidaat gesteld punt dat verloren ging toen het Rijk pr0vincie Noord-Holland. Een jaar van de Kruisvaarders in 1291 onder later werd hii bevestled tot. de voet werd gelopen. I v De opgravingen zijn tot gehouden, maar zij hebben I meer dan twee jaar geduurd. In het altijd dient, centrum van de vroegere binnenstad1 werd een dubbele monumentale kerstboodschap uit Moskou Voor Radio Moskou werd van daag verklaard dat Jezus Chris tus nooit bestaan heeft en dat kerstmis een kapitalistische sa menzwering is om de werkende mensen in ketens te houden. De sowjet-mensen hebben het evangeliesprookje over de niet- bestaande Jezus Christus niet nodig. Sowjet-mensen wachten niet op de genade van God. Zij nemen hun leven in eigen hand. en zij worden daarbij niet geleid door een sprookje over God maar door de mar.vistische-le- ninistische doctrine over de ont wikkeling van de maatscluippij. Zij scheppen hun eigen geluk. worden tussen Amerika en Neder land op luchtvaartgebied. In het kort komt het hierop neer, dat Nederland voor de K.L.M. lan- tionale luchtvaartonderneming, een ondernemingslust waarvoor de con currenten in Amerika dermate be ducht schijnen te zijn, dat de K.L.M. menstelling van de delegatie, die De onderhandelingen, die nu in gisteravond naar het „vechtterrein" Amerika over landingsrechten van is afgereisd. Niemand minder dan onze luchtvaartmaatschappij gevoerd een staatssecretaris staat het hoofd. Dat deze onderhandelingen gevoerd gaan worden, zijn niet de eerste. On derhandelingen in het jaar 1957 zijn eraan voorafgegaan, en men zal zich Ds. H. Nobel hervormd predikant i. r loszitten ol verschuiven! gediend. ook de dorpen dikant die onder i1 Blaarthem, Oerle. Wintelre, Zeelst Van daaruit onderzocht de kleine groep Meer-Veldhoven onder zijn geestelijk moeten worden is opmerkelijk, en herinneren, dat het toen al evenmin het is eigenlijk ook teleurstellend, van een leien dakje ging. Enkele r gaan worden, is dubbel teleurstel- luchtlijn op de Amerikaanse stad lend. Houston. Maar de verbinding met schappij dubbel welkom zou zijn. stig teleurgesteld was, en heeft ter stond de mogelijkheid van nieuwe besprekingen bedongen. bijzondere moeilijkheden in de weg EEN NATIONAAL BELANG zich tevreden heeft te stellen met die toen reeds landingsrechten aan Onze indruk is, dat Amerika op onze K.L.M. nog wel eens verkijkt. In elk geval verkijkt All U met aambeien «nkkelt neem dan Hemotabs de beproefde en eenvoudige behandeling van binnen uit. Een complete kuur in tabletvorm. die U in enkele dagen uit komst brengt. Zalf en zetpillen zijn daar bij overbodig De complete kuur 1.47' is verkrijgbaar jöi|rin| jj a drogisterij. iedere apotheek of oudheidkundigen onder leiding W& architect Alex Kesten systematisch al le gebouwen van de stad. De oor spronkelijke opzet was om voor de stad betere sanitaire voorzieningen te treffen. Door dit onderzoek werden echter de fundamenten blootgelegd van woonhuizen en straten uit de mid deleeuwen. zodat de sanitaire oplos sing voorlopig plaats moesten maken voor middeleeuwse studieën. De huidige moskee van de stad is ge bouwd op resten van de kathedraal, die echter zelf weer opgetrokken was op de fundamenten van een vroegere moskee. De vondsten klopten volko men met de kaart van de stad die de Venetiaanse tekenaar Marino Sanu- do honderden jaren geleden getekend heeft. De stad die tegenwoordig een sterk islamitisch karakter draagt telt 25000 inwoners. In de binnenstad le ven ongeveer 8000 mensen. Waar schijnlijk zulle. 2000 inwoners tijde lijk ergens anders onderdak moeten beheer heeft staan werd in Gelderland kandidaat gesteld, Op 6 januari 1935, werd hij bevestigd in de gemeente van] Reitsum. In 1943 vertrok hij naar Steg- gerda en in 1947 naar Veldhoven. I TOFIX voorkomt uit de mond Prol langzamerhand geraakte, meer bevreemdend. Bovendien: sinds 1957 is de nog iets meer als het ware Inge krompen. Almeer reist men over de aardbol met toestellen, die lange af standen overbruggen. Moest aan- den bekeken. Anders bij vankelijk voor de Europeaan die naar K.L.M. de Amerikaanse Westkust wilde rei zen New York voorlopig wel als een eindpunt beschouwd worden, s te in onze nationale sympathie ver worven heeft. 'ereld In Amerika zijn vele maatschap pijen, die elkaar koel zakelijk be concurreren en door het Ameri kaanse publiek ook koel zakelijk wor de Zeker, ook zij zal een zakelijke politiek hebben te voeren. Maar zij is zij doet meer. Zij is een stuk i omdat de regering het plan heeft opgevat om de stad weer het oude gezicht uit de middeleeuwen te-; (Van een onzer verslaggevers) Jaarvergadering Calv. Wijsbegeerte Belangstelling in buitenland tussensta- men dit in Amerika ook weet. GEEN ACHTELOOS GRATIEBELEID de vereniging. Het ledenaantal steeg wederom; na de reis vanj prof. dr. S. U. Zuidema traden] ook weer een aantal Zuidafrika-} ners tot de vereniging toe. De| j belangstelling in het buitenland pRATIEVERLENING is een tere gebleken, -dat de gerechtelijke en po- zaak, die zich veelal aan bespre- Iitiële instanties niet officieel van king en aan ruchtbaarheid naar bui- de voorwaarden op de hoogte waren ten moet onttrekken. Reeds daarom gesteld. ook echter mag men verlangen en Zulk een beleid nu draagt naar on- verwachteu, dat gratiebeleid door ze indruk de kenmerken van ach- wijsheid en omzichtigheid zal worden teloosheid, gekenmerkt en dat daaraan in elk Het lijkt vindingrijk BOEKENHOEK Ik leer breien, leerboekje voor de jeugd, deel 2 tleeftijd 8 jaar en ouder), door A. H. Beyst, consulente handwerk- onderwijs bij gemeente Rotterdam. Uit gave Internationaal Wolsecretariaat. Amsterdam. mag zich nog steeds in een geerte neemt trouwens nog steeds gestadige uitbouw en groei ver-toe. Zo zullen binnenkort weer heugen. Aldus de voorzitter vanitwee buitenlanders (een Zuid- de Vereniging voor Calvinistische afrikaan en een Duitser) op deze Wijsbegeerte, prof. dr. D. Th. wijsbegeerte gaan promoveren. Vollenhoven op de gisteren ge-1 gevai alle elementen van achteloos heid ontbreken. Men kan zich helaas niet geheel los- maken van de twijfel of deze ge dragslijn ook is gevolgd bij de gra tie, zoals deze enkele weken gele den is verleend aan een ernstig de linquent uit de jongste oorlog. verlening van gratie de voorwaarde te verbinden, dat iemand zich niet meer in bepaalde streken des lands vertonen zal. In zeker opzicht moet zulk een voorwaarde ook bevredi gend zijn voor het rechtsgevoel. Maar heeft men ook bedacht, dat het gezin van de man nog altijd in 15 Ik ken u niet. aanvaller, en dus weet ik niet goed of een slecht geslacht stamt^ maar SpUmUiJneSr"v«n "ridder heb ik gezworen duur van deze reis een trouw gezel voor df ^ara- ceen te zijn. Dus verzoek ik u hem onmiddellijk lus te laten, anders zal ik het zwaard voor hem opne men om u te straffen. U bent wel een vreemd kruisvaarder, antwoord de de onbekende, om met een man van uw eigen geloof te vechten in dienst van een ongedoopte hond. Hoe kan een soldaat van God met welgevallen luis- teren naar een verdediger van de Halve Maan die In nweèrwu'lvan die spottende woorden liet hij de Saraceen los. hielp hem zelfs opstaan en schonk hem de dolk terug. Schamper zei hij hem dam U ziet nu in welk gevaar uw onvoorzichtigheid u gestort heeft cn hoe gemakkelijk lenigheid en kracht overwonnen kunnen worden als dat de wil van de hemel is. Veel scheelde het niet of ik had u de keel ver-cheurd en zelfs de woorden van uw reisgenoot zouden mij niet weerhouden hebben alt ik niet had geweten dat binnen in u toch nog iets goeds schuilt Hamako. zei de Saraceen kalm - van woede, ik wil u verzoeken u n sen Als goed Muzelman heb ik^ achting die door de hemel *~""J Hij? riep Sir Kenneth, opnieuw i SIR WALTER SCOTT zonder spoor te behcer- 'oor lieden 'het"verstand werden beroofd der voorspelling te krijgen. ïv.nmirTtioud ik ,r van dat vreemde lieden da hand aan mijn paard of aan mijn persoon slaan. Zeg my hou de handen van mij af of ik jige hoofd van de magere mijn^poi zal niet aarzelen u het i Kenneth. Ik meet eerlijk ecgjen. dat ik van i-en gezel die zijn vriendschap door de daad be wijst dan van iemand die het houdt bij mooie woor den U hebt mij vriendschap beloofd, maar u scheen niet veel haast te hebben om mij te bevrijden uit Op mijn - - faald te hebben. Alles gebeurde zo snel en ik was nog onder de ban van uw goddeloos lied. zodat het even duurde voor ik mijn wapen kon grijpen. U bent wel erg koel en bedachtzaam, zei de Saraceen verwijtend, en als die gek nog één graad razender was geweest zou u een metgezel hebben la ten sterven zonder één vinger uit te steken om hem te redden. Vooi een ridder moet dat toch een niet uit te wissen schande zijn Op mijn woord, herhaalde de ridder, ik kan u thans wel bekennen, dat ik geloofde dat de gestal te die ons volgde niets meer of minder was dan de duivel m persoon, opgeroepen door uw lofzang. Ik zag mijn dwaling slechts in toen u allebei op de grond lag en uw omhelzing niet die van broeders leek. Uw spot is een mager antwoord, hield de Sa raceen vol. want zelfs als mijn aanrander de duivel was geweest, dan nog was het uw plicht mij ter zijde te springen. Als er in de gek die voor ons staat c.s duivels schuilt dan hebt u dat slechts aan uw eigen geloof te danken, want ik kan u nu wel zeg gen dat hij niemand anders is dan de kluizenaar die gij wenst te bezoeken. „.ji 4.cp -L--de ster ke doch verwaarloosde gestalte kijkend. U schertst, Saraceen. dit kan de eerwaarde Theodorik niet Z1-' Vraag het hem zelf als u mij niet wilt gelo ven, antwoordde Sheerkofh. Inderdaad, ik ben Theodorik van Engaddi. zei nu de onbekende, de kluizenaar van de woestijn, vriend van het kruis en gesel voor de ongelovigen en ketters! Terwijl hij sprak haalde hij van onder de ruige geitenpels een soort geknoopte gesel te voorschijn en zwaaide daar vervaarlijk mee boven het hoofd. Ziedaar nu uw heilige, zei de Saraceen. la chend om de verbazing van Sir Kenneth die met grote ogen naar de zonderlinge gestalte staarde en niets begreep van diens onzinnig gestamel. De klui zenaar immers scheen nu geheel buiten zichzelf, zwaaide het koord dreigend in het rond. stiet on verstaanbare klanken uit en sloeg uiteindeUjk^rnet zoveel kraefcy op er afvlogen. Dit stuk steen dat de schilfers een krankzinnige, zei Sir Kenneth hul- geerte aan openbare universiteiten en hogescholen. Drs W. K. van Dijk uitI Groningen vestigde in een kort referaat nog eens uitdrukkelijk de aandacht op liet belangrijke werk van deze Stich ting. Thans worden vijf katheders be zet, t.w. te Leiden. Utrecht, Groningen. Delft en Rotterdam. Plannen om ook leerstoelen te vestigen in Eindhoven I en Wageningen bestaan nog steeds, maar zullen wel niet spoedig tot wer kelijkheid worden. Drs. Van Dijk schetste de toestand] in zijn studententijd vlak na de oorlog. De verwarring was toen groot en de! doorbraak vroeg ^an de calvinistische1 studenten om een antwoord. Zij die toen weer welbewust gekozen hebben voor een calvinistisch studentenleven zijn daarbij sterk beïnvloed geweest, aldus drs. Van Dijk. door de hoogleraren Dooljeweerd, Gerretson, Schilder en Vol- De man had destijds zijn zwaarste dezelfde streken van het land woont? en pijnlijkste delicten gepleegd in En dat dus oplegging van deze voor liet oosten des lands. Aan de gratie- waarde tegelijk moet inhouden schei verlening werd nu de voorwaarde ding van het gezin? verbonden, dat hij zich in die stre- Misschien een bevrediging van het ken niet meer zou ophouden. rechtsgevoel. Maar ook moreel te Echter, in het oosten van ons land aanvaarden? 01' wil men voor het woont nog altijd het gezin van gezin de mogelijkheid scheppen, de deze man. En wat doet hij? Een van man naar andere streken des lands zijn eerste gedragingen is zijn gezin te volgen? Doch dan hadden daar- te gaan opzoeken. Naar het schijnt toe vooraf de noodzakelijke voorzle- was daarbij zijn overweging, dat lo- ningen getroffen dienen te zijn, geren nog iets anders is dan zich Het is jammer, dat gevallen van gra- staan gegeven, dat hij zich uit de kritiek en opspraak. Het instituut woonplaats van zijn gezin had te van de gratie verdient zelf een be- venvijderen. Eerst echter was nog ter lot. de Stichting is zo, aldus drs. Va»| Universiteit In 1947 heeft toen de stichting haar Djjj. van groot belang. Vele studen-i Groningen. ™"da<i» 'fidlnoVolgend 'slaatIhoogleraren in de wijsbegeerte hebben' om hun* «est"des"'tc*beTer te kunnen verlichten, sindsdien aan deze universiteiten kun- - Als het ene ooit niet meer ziet Christen, ziet het non wijzen op de centrale macht van >schap. Gesteund door velen zal oe andere des te scherper. Zo is het ook met de geest, de religie in heel het leven. Zij hebben Stichting deze leiding moeten geven. voor wereldse zaken de doorwerking van de religie ook inj Belangwekkend debat i prof. dr. K. Wiersma uit Doch daarom niet minder heilig, antwoordde werk kunnen aanvangen de Muzelman, zinspelend op de Mohammedaanse bare universiteiten, opvatting dal God heilige is hij des te meer gespitst op het bovenaardse, de wijsbegeerte duidelijk gemaakt. Doch reeds werd de Saraceen overschreeuwd door —i«»<® v«W»et*nsc de kluizenaar die uit volle borst een lied inzette; Ik ben Theodorik. de brandende fakkel in de den. woestijn. Ik ben de gesel der heidenen. De leeuw en de luipaard zijn mijn vrienden en vinden een schuilplaats in mijn spelonk, waar de^geit hun klauwen niet mqer moet De Algemene Vereniging voor Wijsbc- lveten-tig jaar bestaan. Een jubileumnummer van het orgaan Phllosofia Reformata wordt in dit verband voorbereid. Als bestuurslid trad af de heer N. A. Wedemeyer Krol, die jarenlang veel voor de organisatorische uitbouw van de Calvinistische wijsbegeerte heeft gedaan. ben de fakkel en de lsmp! Kirie Eleison, I, o «SaS* JL-ssksl de noemde drs Van D\jk sceptische^ r(c laterdac 7 mei a.s. een de- nuchterder. De verre van roos- va» mÊHSÊ/ÊHÊÊ^ÊÊÊBIÊÊIÊÊ Imeerde leven heeft ook zijn uitwer- m<-~ Als sj-rokers zullen optreden prof. (Wordt vervolgd) jkinp op het studentenleven. Het werk i dr. Herman Dooljeweerd van de Vrije I geerte op zaterdag batmiddag organiseren, Vollenhoven nog op de jai zijn Voorts heeft prof. dr. M. C. Smit gis teren een referaat uitgesproken over ..Geschiedenis en heil." Op de studiecon ferentie heeft prof. dr. C. D. Jonker vandaag gerefereerd over „Geloof en na tuurwetenschap."

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2